Sė fundi nė D1

Gėrmime nė Bosnjė 12.4.2016 nga mesdimr (7/4981)
«Themelimi i Tiranės nga Sulejman pasha» 28.3.2016 nga 231 (8/5230)
Vijimėsia e pranisė shqiptare nė Malin e Zi 7.2.2016 nga VNf (0/774)
1941: Tri ditė Shqipni (kapitullimi i Jugosllavisė ndaj Gjermanisė) 27.11.2015 nga VNf (0/549)
Lidhja II e Prizrenit, njė ēast historik qė meriton vėmendje (zhvillim) 21.11.2015 nga ostro (1/3516)
Prejardhja e Vojsavės 2.10.2015 nga Arben (2/3585)
Gėrmime nė Mat 12.8.2015 nga VNf (1/1319)
Konferenca e Londrės, 102 vjet nga ndarja e trojeve shqiptare 29.7.2015 nga VNf (0/1018)
Francė: Zbulohet dhėmb njeriu, datuar 560 000 vjetė mė parė 28.7.2015 nga VNf (0/958)
Tiranė: Shfrytėzimi i arkivave historikė 28.7.2015 nga VNf (0/910)
Dodona 26.6.2015 nga VNf (5/4452)
Vjedhje, plaēkitje, dėmtim-shkatėrrime 26.6.2015 nga VNf (62/20356)O shtegtar qė tė ra udha nė kėto vise tona, mėso se nėn kėtė dhé xeherorėt mbajnė emra kryengritėsish, prijėsish kryeneēė e mbretėrish tė humbur (por jo tė harruar) nė pusitė e shekujve. E nėse ti, o mik, ndjen njė farė shtyse tė thekur tė kėndosh mes nesh sonte, sillna veē zemrėn e mirė e ndiq shtegun e mshehtė.
Bio-Cancer (Thrash Metal), Urtar (Extreme Metal) nga Ulknir, mė 11 mars 2017, ora 19:30 Aten (Death Metal), Urtar (Extreme Metal) nga Ulknir, mė 17 shtator 2016, ora 19:30 Aten (Death Metal), Vislig (Doom Metal) nga Ulknir, mė 2 prill 2016, ora 19:30 Aten (Death Metal), Vislig (Doom Metal) nga Ulknir, mė 14 qershor 2014, ora 20:00

Si sot nė histori
23 prill


1997: Krerėt republikės, presidenti S. Berisha dhe kryeministri B. Fino, u kėrkojnė ndėrkombėtarėve ndihmė ushtarake pėr zgjidhjen e krizės nė vend
1941: Greqia kapitullon pėrpara Gjermanisė
1939: Franēesko Jakomoni, ish-ambasadori italian, emėrohet mėkėmbės i mbretit italian nė Shqipėri - Vendoset pėrshėndetja fashiste nė protokollin e gjithė administratės
1939: Themelohet nga autoriteti pushtues nė Tiranė Partia Fashiste Shqiptare, nėn kujdesin e sekretarit tė partisė fashiste italiane Akile Staraēes
1914: Forcat greke djegin fshatrat Frashėr, Kreshovė, Mican, Backė, Pagrinė, Lipostivan, Sevran, Fratar, Senicė, Luzat, Benēė, Velqot, Turan, Dukaj, Memaliaj dhe Salar
1913: Garnizoni turk nėn komandėn e Esat Toptanit i dorėzon kėshtjellėn e Shkodrės ushtrisė malazeze - Sė bashku me dorėzimin pak javė mė parė tė kėshtjellės sė Janinės grekėve, diplomacia shqiptare zhvishet nga ēdo pozitė negociuese nė terren pėr caktimin e kufijve kombėtarė
1881: Bie Prizreni - Forcat shqiptare thyhen nga ushtria turke qė drejtohej nga 7 gjeneralė dhe 24 batalione, nėn komandėn e Dervish Pashės - Autoriteti pushtues shpall shtetrrethimin duke nisur fushatė tė gjerė arrestimesh kundėr popullatės dhe duke ngritur gjyqe ushtarake - Shtabi i Lidhjes shpėrbėhet nė male ku vijon pėr disa muaj me luftime sporadike pa sukses
1827: Gjatė rrethimit tė Akropolit vritet me pabesi nga fanariotėt dhe prijėsi Gjergj Karaiskaqi, nė vazhdėn e vrasjeve sistematike tė krerėve shqiptarė tė kryengritjes kundėr pushtimit turk nė Greqi - Vrasja vinte pas shkishėrimit tė heroit dhe akuzave tė kamufluara pėr "bashkėpunim me turqit", qė nė fakt i referoheshin bashkėpunimit me krerėt e tjerė shqiptarė jashtė kornizave abrahamike ku po pėrpiqej tė kanalizohej kryengritja e shqiptarėve nė Greqi nga kisha ortodokse dhe interesat ndėrkombėtare
TM
 
Shkruaj shqip
  Dana
Shkrimi i fundit
Shkrime/Ēėshtje
Marrėveshje (3 shikues)
Drejtime, ēėshtje teknike, njoftime tė logut.
86/23
 

Dy fjalė pėr pleqėrim
Nė bashkėfjalimet e logut, pėr tė qenė sa mė praktikė dhe pėr t'ia truar kohėn therores sė dijes, vlejnė disa kushte organizative shkrimi, tė cilat kėrkohen prej tė gjithė gjallarėve mbledhur kėtu. Kryesoret janė: tė shkruhet shqip, me tė 36 shkronjat (ė, ē etj.), me brendi disi tė faqosur dhe me disa marrėveshje drejtshkrimore. Pėr njoftime e dijeni tė pėrgjithshme rreth logut kalo nga Marrėveshjet; pėr vėrejtje, kėrkesa e pyetje, nga Kontakti; pėr ēdo gjė tjetėr hidh njė sy nėpėr pyje, xehe e shkėmbinj. Gjahu piqet natėn e vjen me verė tė kuqe nėn shtagat e diellit.

D1
 
  Dana
Shkrimi i fundit
Shkrime/Ēėshtje
Punishte (15 shikues)
Planifikim ēėshtjesh tė historisė, sipėrmarrje, hulumtime dhe drejtime kėrkimi. Punė paraprake, vegla, ndihmė e sqarime tė tjera tė nevojshme.
801/207
nga mesdimr
12.4.2016 23:51 Shko tek shkrimi i fundit
   
Historia e shteteve shqiptare nga 1757 deri nė 2012. Pėrvijimi, ngjarjet, faktet e zbėrthimet historike.
321/128
1478-1757
2/1
Historia e shteteve arbėrore, nga 1190 deri nė 1478. Pėrvijimi, ngjarjet, faktet e zbėrthimet historike e arkeologjike.
120/38
28 p.e.s-1190
1/1
Historia e shteteve ilire nga vitet 1200 p.e.s. deri nė 28 p.e.s . Pėrvijimi, ngjarjet, faktet e zbėrthimet historike e arkeologjike.
128/39
nga mesdimr
14.3.2014 00:31 Shko tek shkrimi i fundit
Ligji i Maleve I (5 shikues)
1200 p.e.s e para. Tė dhėna tė natyrės gojdhanore dhe arkeologjike nė pellgun e Mesdheut verior.
186/35
nga VNf
26.6.2015 13:07 Shko tek shkrimi i fundit
 

D2
 
  Dana
Shkrimi i fundit
Shkrime/Ēėshtje
Planifikim ēėshtjesh tė kulturės burimore, sipėrmarrje, drejtime. Punė paraprake, vegla, ndihmė e sqarime tė tjera tė nevojshme.
19/4
Trupat malore
   
Vitarėt ritualė dhe festivė.
66/4
nga VNf
14.3.2017 20:04 Shko tek shkrimi i fundit
D2P
12/2
nga mesdimr
6.4.2013 07:53 Shko tek shkrimi i fundit
D2L (7 shikues)
61/17
D2K
1083/278
Trupat malore
 

Ateistėt
Degė / faqja hyrėse: ateistet.org
  Dana
Shkrimi i fundit
Shkrime/Ēėshtje
Planifikim ēėshtjesh tė sipėrmarrjes, drejtime. Punė paraprake, vegla, ndihmė e sqarime tė tjera tė nevojshme.
190/50
Trupat malore
  Ateizmi
Koncepte dhe ēėshtje teorike rreth ateizmit.
50/11
Ēėshtje tė ateizmit dhe ateistėve nė shoqėri.
42/6
nga Fisnik
21.12.2015 22:22 Shko tek shkrimi i fundit
Absurditete fetare (2 shikues)
Feja dhe fetarėt.
171/32
nga orrasha
26.11.2015 11:14 Shko tek shkrimi i fundit
  Antiteizmi
Parime tė antiteizmit shqiptar.
35/4
Vrojtim (2 shikues)
Mbikėqyrje e feve tė huaja nė territorin kombėtar.
211/19
   
Skepticizėm (4 shikues)
Shikim i ngjarjeve dhe i dukurive me syrin e skepticizmit.
217/7
Ēėshtje tė pėrgjithshme rreth shkencės dhe zhvillimeve shkencore.
72/15
Ēėshtje historike nė lidhje me ateizmin, antiteizmin dhe fenė.
22/8
Pyetje-pėrgjigje (17 shikues)
Pyetje nė lidhje me ateizmin, antiteizmin dhe tema tė lira.
148/11
nga bleon
1.2.2017 16:19 Shko tek shkrimi i fundit
 

Ulknir
Degė / faqja hyrėse: ulknir.org
  Dana
Shkrimi i fundit
Shkrime/Ēėshtje
Planifikim ēėshtjesh tė sipėrmarrjes, drejtime. Punė paraprake, vegla, ndihmė e sqarime tė tjera tė nevojshme.
20/8
Trupat malore
   
Koncerte, qarkullime tė reja.
21/6
Grupet dhe projektet
7/7
nga DBV
28.5.2016 15:44 Shko tek shkrimi i fundit
   
Metal (4 shikues)
Black, Death, Pagan.
567/109
nga mesdimr
12.4.2016 13:56 Shko tek shkrimi i fundit
Agregat (1 shikues)
Heavy, stoner, industrial, ambient, noise, klasike, simfonike, neofolk etj. dhe diskutim i lirė.
344/55
nga mesdimr
24.10.2014 20:19 Shko tek shkrimi i fundit
Projekte dhe zhvillime tė tjera tė skenės shqiptare tė metalit
44/10
nga mesdimr
5.5.2015 13:51 Shko tek shkrimi i fundit
 

Karantinė (NDR)
Masa pėr parandalimin, kufizimin dhe trajtimin e sėmundjeve epidemike.
  Dana
Shkrimi i fundit
Shkrime/Ēėshtje
Organizmi (38 shikues)
7803/512
nga tivari
8.1.2017 22:34 Shko tek shkrimi i fundit
Viruset (14 shikues)
Ēandala abrahamike, integrizėm, komunizėm, fe, €, $, analfabetizėm, mtv, mahler, sahanlėpirje, egodrama, entertainment, okb, plastikė, vetėvrasje, opeth, ylbera, xhaz, llum, turbofolk, aheng, wikipedophilia, injorancė, ndotje, gėrryerje, sovietizėm, qaravitje, xerox, hiv+, konsumerizėm, emo, telenovela, multikulti, makiazh, parazitė e mikroorganizma tė tjera infektuese qė prekin popullatėn shqiptare. Spikatja, veēimi, klasifikimi dhe studimi i tyre.
2948/328
Kundėrtrupat (3 shikues)
Lėndė qė prodhon organizmi pėr tė luftuar sėmundjet.
477/86
 

 


Vargmal - Intl. edition
On the national organism and civilization. Mainly suited for reference and distribution.
  Dana
Shkrimi i fundit
Shkrime/Ēėshtje
Briefing (8 shikues)
National history & culture.
413/249
The question consists of the national territories of Albania split off by continuous W.European, Slavic and Turkish interventions since 1878 and the Conference of Ambassadors in 1913 to this very day. West Albania is the only part of the country enjoying self-government, while most is still under foreign rule and EU/UN sponsored assimilation. Partial independence was achieved in North Albania, in February 2008, and the question remains unsolved as the national struggle towards the reunification continues.

Highland (intl. Montenegro)
The Albanian Highland, awarded to Montenegro after joint W.European, Turkish, Russian and Montenegrin action against the national forces in 1878. The region reunited with W.Albania in 1943-44 and was occupied in 1945 by communist Yugoslavia, now under the occupation of Montenegro.

North Albania (intl. Kosovo)
The Albanian plateau of Dardany. The region was awarded to Serbia in 1913 by W.European, Russian and Turkish intervention. It reunited with W.Albania in 1943-44, and was occupied by communist Yugoslavia in 1945. North Albania would then serve as the motor to Yugoslavia's disintegration through the decades, starting with the demonstrations of 1968 and 1981 in Prishtinė and ending with N.Albania's independence as a new state on February 17th, 2008. Nearly a century after the intial CoA intervention the region is now resisting the EU/UN neocommunist multiethnic experiment.

East Albania (intl. FYROM; PMB, Serbia)
The Albanian regions of Sharr, Pollog and wider national area awarded by W.European and Turkish intervention to Serbia in 1913, now under its joint occupation with FYRO Macedonia. The region reunited with W.Albania in 1943-44 and was occupied by communist Yugoslavia in 1945. East Albania was scene of military uprising and armed conflict in 2000-2001, with Albanians bringing about the pseudostate's demise - that was once more to be withheld by international intervention. The region is now a war waiting to happen as both Albanians and Slavs have repeatedly failed the EU/UN multiethnic experiment.

West Albania (intl. Albania)
The consolidated Albanian state restored after sustained centennial uprisings and battles against the Turkish Empire on November 28th, 1912, warring against multiple states and international interests. Its borders were still not recognized, and new ones were arbitrarily set and imposed by W.European powers a year later in 1913, that saw the state covering about only 1/3 of the national territories and population.

South Albania (intl. Southern Epirus, Greece)
The Southern Albanian region was awarded in 1913 to the Greek state by W.European and Turkish intervention. After campaigns of mass killings, torture and eviction of Albanian native civilians in late 1940s the land is still subject to legal dispute between the current Albanian state and the Greek state as the latter has still to withdraw the WWII War Law 2636/1940 (4506/1966) with W.Albania and address the question.
146/49


 

Ecuria
Pjesėmarrja nė linjė: 256 (0 anėtarė dhe 256 tė tjerė)
Shiko kush ėshtė nė linjė
31653/5012
Piku i pjesėmarrėsve nė linjė shėnon 1170 vetė mė 30.8.2016 16:53.
Anėtarėsimi i fundit: Arta
Ora nė Shqipėri ėshtė 20:51.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2017
Dijeni · Kontakt · Prektora · Pyetje · Kreu
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.