Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.6.2007, 20:34   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Sėpata, stema e dinastisė sė odrisėve


Citim:
Unique Thracian Symbol of Royalty Discovered in Bulgaria

11 June 2007, Monday

Archaeologists have discovered the most ancient ruler's symbol on Bulgarian territory, what was once the kingdom of the Thracian tribes.

The Bulgarian archaeologists Daniela Agre and Deyan Dichev, who are leading the Strandzha expedition, made the announcement for the exceptional finding on the Bulgarian National Radio on Monday.

The artifact was unearthed near the village of Golyam Dervent. Dichev and Agre were researching a dolmen (dolmens were the first Thracian tombs) when they noticed a frieze of intertwined zoomorphic and geometrical elements carved on the entrance of the tomb. The most interesting part of the discovery is the double-axe (labris) - a symbol of power in the Thracian society - placed inside a circle. The labris has lots of additional ornamentation on it, Dichev said. The frieze includes the images of snakes, which were the symbol of the king in the Thracian religious beliefs.

This is the first time when such an artifact is found on the territory, where Thracian tribes have lived in the 9-8 BC.

The ladris had later become the symbol of the king dynasty of the of the Odris tribes, which is the most powerful state organization in the second half of the firs millennium before Christ.
The appearance of this symbol three centuries earlier shows that organizing a state has started on this territory first.

Two years ago archaeologists found similar symbol of royalty on the entrance of a neighboring dolmen. There is no doubt that these two dolmens were the tombs of a mighty clan of rulers and priests, who lived around the end of the 9th to the end of 8th century BC.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=81728
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.3.2008, 13:11   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Sėpata paska qenė simbol i pushtetit shumė mė herėt.
Nga shumė varreza tė Varnės, mė e pazakonshmja ishte njė qė pėrmbante eshtrat e njė 45 vjeēari. Me moshėn mesatare tė njerėzve nė atė kohė, 33 vjeē pėr meshkuj dhe 27 vjeē pėr femrat, ky duket i njė moshe mjaft tė shtyer. Ishte i gjatė mbi 1.7 metėr. Nė dorė mbante njė sopatė tė bėrė nga guri i butė, me bisht tė bėrė nga ari, simbol i pushtetit. Meqenėse kjo ėshtė varreza mė e pasur, duket se ky ishte edhe sunduesi i kėsaj shoqėrie.

Citim:
Among the hundred of graves uncovered at Varna, the most unusual was a grave containing the remains of a 45 year-old man. With 33 as the average life expectancy of men and 27 that of women, 45 were a very advance age indeed. He was more that 1.7-meter tall, also about average for the period, and had strong athletic body. In his hand, he held an ax made of soft stone with gold plated handle, clearly a sign of authority. Since this grave is also the richest excavated so far, it seems likely that it contained the body of a ruler or leading member of Varna society.
http://www.helium.com/items/668269-astonishing-largest-oldest-world
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:47.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.