Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.6.2007, 18:30   1

Shkrim i cituar Park ndėrkufitar mes Shqipėrisė Perėndimore, Veriore dhe Malėsisė


Citim:
“Parku kombėtar i paqes” jo vetėm nė mbrojtje tė mjedisit

“Parku Ballkanik i Paqes”, njė projekt qė synon mbrojtjen e mjedisit dhe zhvillimin e turizmit dimėror dhe atij veror, duke pėrfshirė tre vende, pėrkatėsisht Shqipėrinė, Kosovėn dhe Malin e Zi mblodhi nė Shkodėr pėrfaqėsues tė shoqatave ndėrkombėtare mjedisore dhe turistike, tė cilėt kanė diskutuar mbi ecurinė e kėtij projekti qė ka nisur tre vjet mė parė. Qėllimi i kėtij projekti ėshtė qė mes Shqipėrisė, Kosovės dhe Malit tė Zi tė organizohet njė Park Ballkanik Paqe, i cili mendohet tė jetė pa kufij dhe do tė kontribuojė nė mbrojtjen e mjedisit, nė zhvillimin e turizmit dimėror dhe atij veror dhe tė jetė njė simbol paqeje pėr rajonin dhe Ballkanin, duke ndikuar dhe nė bashkėpunimin rajonal. Ai fillon nga zonat e Vermoshit, Thethit, Valbonės nė Tropojė duke vazhduar nė Kosovė, Deēan, Bjeshkėt e Rugovės, Bjeshkėt e Rrozhajės, Plavė, Guci, dhe lidhet pėrsėri me zonėn e Vermoshit, pra e quajtur ndryshe “Bjeshkėt e Namuna”.

Mjedisi Sot, Nr116, Dimėr 06-07
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.6.2007, 18:46   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kush do mbledhė taksat nėse do tė jetė kjo zonė pa kufi?

Mua mė pėlqen kjo punė por nė anėn tjetėr mė duket paksa e dyshimtė nė pikėpamje politike.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.6.2007, 04:02   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Njėfarė bashkėpunimi tė tillė mes dy vendeve kanė pas dhe pėr liqenin e Shkodrės, megjithėse problemet mė tė mėdha kryhen nga ana e tyre e kufirit, qoftė nga ndotja, qoftė nga peshkimi pa kriter. Problemi ėshtė mosorganizimi jonė dhe mospasja e njė strategjie krahinore nga banorėt dhe qeveria vendore dhe aq mė tepėr mbikėqyrja e dobėt si nga ana pyjore, si nga ana e sigurisė e territorit.

Hollėsi tė tjera nuk di rreth organizimit, fillimit, etj, por afatgjatė sikur ne tė kishim ndonjė strategji populluese (duke marrė parasysh se dhe nė kėtė ēast nė tė tre pjesėt e parkut popullsia ėshtė shqiptare), bashkimi i parkut do qe ide fort e mirė.

Ėshtė e nevojshme pėr njė shtet organik dhe jo partiak tė piketojė krahinat shqiptare nė gjithė rajonin duke krijuar njėsi tė atilla administrative (nė bazė fisnore-kulturore) zyrtare ose jo, qė janė tė vetėmjaftueshme dhe funksionojnė si mini-shtete. Nė kėtė mėnyrė veprimet e krahinave do kishin ambicie tė qartė dhe politika konkrete pėr zbatim e s'do prisnin plakun ndėrkombėtar tė Vitit tė Ri me fjalė ylberore si ato tė lajmit lart pėr paqe-tolerancė-mirėkuptim dhe seks anal.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.6.2007, 15:59   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kjo ėshtė dhe shtrirja gjeografike, siē del tek numri 112 i botimit mė lart. Me sa kuptoj qėllimi ėshtė krejt ekologjik, pėr mbrojtjen e ekosistemit sepse ėshtė nga zonat mė tė pastra tė gjithė gadishullit, dhe anėn "politike" e ka pėr arsye tė vetėkuptueshme...

Emri:  parku-nderkufitar.jpg
Shikimet: 621
Madhėsia:  12,7 KB

Parku ndėrkufitar Shqipėri-Kosovė-Mal i Zi


Citim:
Emri:  alpet-shqiptare.jpg
Shikimet: 612
Madhėsia:  26,4 KB
1. Lugina e Rugovės

Lugina e Rugovės ėshtė njė mjedis i pasur natyror qė shtrihet nė rrjedhėn e lumit Mbushtica, e rrethuar nga malet me njė potencial tė madh tė zhvillimit tė ekoturizmit. Shtrati i luginės gjarpėron midis maleve tė pasur me pyje dhe kullotat e virgjėra alpine, tė populluara nga njė larmishmėri biodiversiteti. Lartėsia mė e madhe arrin nė 2500 m dhe njihet si shtėpia e Shqiponjės sė Artė.

2. Mali i Zi

Malet Prokletije janė gjithashtu tė njohura nga gojėdhėnat dhe legjendat e kėsaj zone si Malet e Mallkuar. Me njė pejsazh tėrheqės, shkėmbinjtė, si tė gdhendur nga forcat natyrore nė mijėra vjet, pėrshėndeten nga luginat e dhe kreshtat e maleve tė larta.

3. Shqipėri

Parku Kombėtar i Thethit pėrbėhet nga kullota tė begata alpine dhe kreshta tė ashpra tė maleve qė e rrethojnė. Kjo zonė ka njė pasuri tė pakrahasueshme tė jetės sė gjallė. Banorėt e paktė tė kėtij parku kombėtar jetojnė ende me zakonet dhe traditat e trashėguara brez pas brezi, duke e bėrė Thethin njė
vend me vlera unikale.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.2.2008, 21:57   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kėtu ėshtė harta me njė version pak mė ndryshe:

http://www.balkanspeacepark.org/images/medium%20map.jpg
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2009, 00:09   6
Citim:
Bashkėpunim mes zonave kufitare tė Shqipėrisė dhe Malit tė Zi

Disa prej bashkive dhe komunave ndėrkufitare tė Shqipėrisė dhe Malit tė Zi janė pėrfshirė me projekte tė pėrbashkėta nė programin IPA tė Komisionit Europian.

Drejtuesit vendorė tė tė dy vendeve pohojnė se, pėr herė tė parė, po hartojnė bashkėrisht projekte qė nxisin zhvillimin e qėndrueshėm nė zonat e tyre ndėrkufitare si dhe mbrojtjen e mjedisit dhe trashėgimisė kulturore.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=39588
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.