Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.6.2007, 08:15   1

Shkrim i cituar Itifak apo vetorganizim


Citim:
Itifak apo vetorganizim

Vetėorganizimi, traditė qė rrit zhvillimin nė Kalanė e Dodės
nga Almira Xhambulla, SNV, Peshkopi


Emri:  kala-e-dodes.jpg
Shikimet: 156
Madhėsia:  28,3 KBQėllon shpesh nė ditėt e nxehta tė verės ku temperaturat i kalojnė 30° C nė edicionet e pėrditshme televizive, tė shikojmė pamje ku gjuhėt e flakėve pėrpijnė pamėshirshėm qindra ha tokė. Megjithė mjetet tepėr tė sofistikuara tė botės moderne, duhet shumė punė pėr fikjen nė kohė tė tyre.

Po pėr fat tė keq, zjarri nuk tė fal. Me datė 11.07.2004 flakėt pėrfshin ngastrėn 53 nė ekonominė pyjore, pyll-pishė nė komunėn e Kalasė sė Dodės nė rrethin e Dibrės. Kryetari i Kėshillit tė fshatit z. Haxhi Gjorgji, ka lajmėruar gjithė fshatarėt. Kryetari i Shoqatės sė Pyjeve z.Gani Gjorllaku, krahas masave organizative ka njoftuar menjėherė Shėrbimin Pyjor. Kėta tė fundit janė treguar shumė tė gatshėm dhe kanė shkuar menjėherė pėr tė dhėnė ndihmėn e nevojshme pėr fikjen e zjarrit. Edhe pse zjarri kishte pėrshkruar rreth 1 ha, dėmtim serioz pati vetėm 0.3 ha sepse flakėt janė izoluar nė kohė. Sikur flakėt tė ishin pėrhapur nė gjithė “Livadhin e Gjatė”, dėmet do tė kishin qenė katastrofike.

Fatmirėsisht ngjarje tė tilla ndodhin rrallė nė Kalanė e Dodės, por ajo ēka na bėri pėrshtypje ishte pikėrisht motivimi qė kishin fshatarėt pėr tė mbrojtur pyjet e tyre. E njėjta gjė kishte ndodhur dhe nė gushtin e vitit tė kaluar nė pyllin e pishės sė Strxhodokut dhe vetėm pėr dy orė zjarri ishte shuar . Pėr fikjen e tij kishte dhėnė kontribut i gjithė fshati.

Nė ditėt e sotme qėllon rrallė tė dėgjosh pėr raste tė tilla. Ne u munduam tė gjenim shkakun e kėtij motivimi, sigurisht krejt moral. Nga bisedat me fshatarėt mėsuam fakte mjaft interesante. Kishin krijuar komisione pėrfaqėsimi nė nivel fshati dhe kishin vendosur rregulla “si ta mbrojnė pyllin”. Fillimisht, por edhe nė vazhdim ata kishin vendosur tė paguajnė rojtar fshati dhe sot ata paguanin 140000 lekė nė vit pėr 5 rojtarė nė 5 fshatra.

“Pylli me kullotat jane buka e cullėve (fėmijėve), prandaj ne e ruajmė si sytė e ballit”, shprehet njėri nga fshatarėt.

Komisionet e fshatrave ishin vendimmarrėse edhe pėr mėnyrėn e pėrdorimit tė kullotės. Ata vendosnin se cilėn sipėrfaqe do ta pėrdorin pėr tė kullotur blegtoria, llojet qė do tė kullosin, kohėn dhe cilėn sipėrfaqe do ta pėrdorin pėr kositje pėr tė siguruar bazėn ushqimore pėr dimėr.

Nuk ėshtė e rėndėsishme se si e quajnė fshatarėt “itifak” apo “vetėorganizim”. Fakt ėshtė qė modeli i tyre pėr konceptin e vetėpronesisė ėshtė shumė origjinal, i efektshėm dhe qė duhet tė bėhet shembull mbarėkombėtar.

MJEDISI SOT NR. 91 | 4
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:38.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.