Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.6.2007, 08:47   1

Shkrim i cituar Pyjet komunale


Citim:
Pyjet Komunalė tė qėndrueshėm, nė mbrojtjen kolektive

Rexhep Ndreu / Kordinator i Federatės sė Pyjeve Komunalė, Peshkopi

Shumė diskutime janė realizuar gjatė kėtyre viteve pėr zhvillimin e pylltarisė komunale. Shumė donatorė madje dhe shumė njerėz qė kanė monitoruar ecurinė e zhvillimit tė pyjeve kanė vlerėsuar si shumė tė suksesshėm komponentin e pyjeve komunalė. Nė fakt ėshtė shumė lehtė e kuptueshme se gjatė kėtyre 14 viteve tė ndryshimit tė sistemeve, progres kemi vetėm nė ato pyje qė janė marrė nė mbrojtje nga pėrdoruesit tradicional dhe ato pyje kolektiv, ku fshatarėt kanė arritur tė vendosin rregulla pėr pėrdorimin me kujdes tė tyre.

Nė veri tė Shqipėrisė dhe veēanėrisht nė Dibėr e gjithė toka (pavarėsisht nga ligji) ėshtė e ndarė sipas pronėsisė dhe pėrgjithėsisht nuk ka patur konflikte, sepse secili ka marrė tokėn qė ka pasur nė pronėsi historikisht. Duhet pohuar se e njėjta gjė ka ndodhur edhe me pyjet dhe kullotat qė ndodhen nė kėto zona. Njerėzit nė Dibėr kanė ruajtur shumė mirė kufijtė midis tyre prandaj ato pretendojnė se i kanė marrė pyjet e veta dhe kullotat pamvarėsisht nga ligji.

Natyrisht shumica e pyjeve nė vitin 1990 ishin plotėsisht tė dėmtuara dhe kėtė tė gjithė e mbajnė mend (tė gjitha pyjet e dushkut ishin plotėsisht shkurre e kacube madje nė shumė zona ekzistonin vetėm cungjet) kėshtu ka qenė situata nė tė dy anėt e Drinit te Zi, nga Reci nė Mazhicė dhe nga Maqellara nė Kalanė e Dodės.

Atje ku banorėt kanė kontribuar janė tė vetėdijshėm se tė jetosh nė kėto zona ku ka 6 muaj dimėr ėshtė e vėshtirė tė jetosh pa ngrohje. Prandaj ēdo familje blen ēdo vit 6-7 m3 dru zjarri nė tregun privat, me qėllimin e vetėm pėr tė mbrojtur pyllin.

Pėr tė mbrojtur pyllin shumė fshatra (30) tė evidentuar deri tani kanė hequr ose reduktuar bagėtitė, sepse pyjet e reja nuk mundet tėripėrtėriteshin. Shumė banorė kanė realizuar rrallime kanė filluar tė mbjellin drurė pyjor dhe frutor madje edhe disa ish-toka bujqėsore po i kthejnė nė pyje kur rrezikohen nga erozioni dhe nevoja pėr pyllin.


Pėrse pylli JETIK ?

Nga pėrmirėsimet qė pylli ka patur nė shumė sipėrfaqe lisi por edhe gėshtenja e llojet e tjera kanė njė rritje tė dukshme qė krijon shpresa pėr tė pėrmirėsuar nė mėnyrė tė ndjeshme jetesėn pėr popullsinė lokale nga pėrdorimi dhe perfitimi.

Arritjet dhe modelet shpresėdhėnėse tė krijuara, duhet tė na pėrgatisin pėr tė krijuar modele tė pėrdorimit tė qendrueshėm nė 3 drejtime :
• Pėr tė siguruar rolin mbrojtes tė pyjeve
• Plotėsimi i nevojave tė fshatarėve me dru zjarri e kullotė
• Realizimi i aktiviteteve duke evituar spontanitetin nė pėrdorimin e pyjeve. Nga shumė takime qė janė realizuar me
banorėt krejt nė mėnyre spontane veprohet edhe pėr grumbullimin e bimėve mjekėsore. Grumbulluesit nxjerrin njė listė
pėr kėrkesat e tregut dhe informojnė banorėt pėr tė grumbulluar llojet e bimėve qė kėrkon tregu i jashtėm dhe banorėt sipas
dėshirės dhe mundėsisė realizojnė me prerje me shkulje pėr tė grumbulluar ato qė natyrisht i dorėzojnė me ēmime qesharake
tek grumbulluesit lokal dhe kėto tė fundit tek kompani nė Tiranė.

Nga kėto mbipėrdorime (prerjet e kullotjet) shumė pyje janė shndėrruar nė shkurre dhe shpesh erozioni i pėrhapur me shpejtėsi ka shkaktuar probleme tė shumta pėr mjedisin natyror e urban dhe pėr mjedisin dhe zhvillimin e qėndrueshėm.

MJEDISI SOT NR. 92 | 4
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:40.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.