Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.8.2009, 18:30   21
Citim:
Digjen 30 ha nga pylli i Nivicės, dyshohet zjarr i qėllimshėm

Digjen tė paktėn 30 ha nga pylli i Brodanit nė afėrsi tė fshatit Nivicė, Komuna Lukovė. Vatra e zjarrit ėshtė pikasur rreth orės 14.30 tė ditės sė djeshme dhe ende nuk dihen rrethanat se si ėshtė ndezur.

Pylli ėshtė i pėrbėrė me ullinj qindravjeēarė dhe dėmi pėrllogaritet tė jetė i madh.

Menjėherė nė ndihmė tė pushtetit vendor pėr shuarjen e flakėve kanė ardhur shėrbimi i zjarrfikėses nė Sarandė, por zjarri ka pėrparuar me shpejtėsi, i favorizuar edhe nga fryrja e erės nė orėt e pasdites.

"Kjo ėshtė hera e parė qė ky pyll preket nga zjarri. Kam pėrshtypjen se zjarrvėnia mė duket e qėllimshme, gjė qė do ta nxjerrė nė dritė marrja nė analizė e fajtorėve", ėshtė shprehur kryetari i Komunės sė Lukovės, Vladimir Kumi.

Sipas tij, ėshtė kėrkuar ardhja e avionėve cisternė nga Greqi, por deri nė orėn 19.30, njė gjė e tillė nuk ėshtė bėrė e mundur.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=69169
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.8.2009, 11:14   22
Citim:
Zjarr nė malin e Kushovicės

Zjarret kanė nisur tė shfaqen nė ditėt e para tė kėtij muaji tė nxehtė, nė disa nga zona tė vendit. Mė i fundit ėshtė ai qė ka rėnė nė zonėn e Gramshit, nė malin e Kushovicės.

Sipas burimeve nga vendngjarja, ky zjarr ka gati dy muaj qė ka krijuar vatra tė veēanta, duke mos mundur dot tė shuhet.

Aktualisht rruga nė kėtė mal ėshtė e pakalueshme pėr zjarrfikėset dhe kjo ka bėrė qė vatrat e zjarrit tė ndjekin njėra-tjetrėn dhe tė mos shuhen dot.

Ndėrkaq, policia ka hedhur variantin e vėnies me qėllim tė zjarrit nė kėtė zonė.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=69346

Citim:
Zjarret shkrumbojnė kullota nė Dibėr dhe Kukės

Dy vatra zjarri janė shėnuar gjatė dy ditėve tė fundit nė Bulqizė dhe nė Kukės. Pėr pasojė disa hektarė pyje dhe dushqe janė djegur, ndėrkohė qė nė tė dyja rastet nuk dihen autorėt apo shkaqet e zjarrit.

Ka qenė pasditja e sė hėnės kur nė pyjet mbi fshatin Dragu tė Komunės Fushė-Bulqizė ėshtė pikasur njė vatėr zjarri. Tė ndihmuara edhe nga temperaturat e larta flakėt janė pėrhapur me shpejtėsi, duke pėrshkuar njė sipėrfaqe pyjore kryesisht me shkurre dushku prej rreth dy hektarėsh.

Nė afėrsi tė vatrės sė kėtij zjarri ka qenė edhe njė parcelė me pisha, qė fatmirėsisht nuk janė pėrfshirė nga flakėt.

Lokalizimi i zjarrit nga ekspertėt pyjorė tė rrethit ka qenė i vėshtirė, pasi vatrat e zjarreve tė ndihmuara edhe nga temperaturat e larta dhe era, janė shtuar me shpejtėsi tė madhe, ndėrkohė qė ndėrhyrja e zjarrfikėses ka qenė e pamundur, pėr shkak tė mungesės sė rrugės dhe terrenit tejet malor. Vetėm rreth mesnatės, duke u gdhirė dita e djeshme, ėshtė mundėsuar fikja e zjarreve.

Nuk dihen autorėt e vėnies sė kėtij zjarri, por pyjorėt dyshojnė se ai mund tė ketė ardhur nga pakujdesia e hedhjes sė bishtave tė cigareve nga banorė tė zonės ose barinj qė tentojnė tė shtojnė sipėrfaqet e kullotave pėr bagėtitė e tyre.

Ndėrkohė nė Kukės, zjarri ka pėrfshirė masivet me shkurre nė ekonominė pyjore tė zonės Mamėz-Kalimash, pėrkatėsisht nė malet e Kolshit. Paraditen e sė martės, njė personel i Drejtorisė sė Shėrbimit Pyjor, i ndihmuar edhe dhjetėra banorė tė fshatit, kanė bėrė tė mundur izolimin e plotė tė zjarrit, duke shpėtuar kėshtu edhe njė pjesė tė mirė tė prodhimeve bujqėsore qė rrezikonin tė pėrfshiheshin nė flakė.

Nė masivet me shkurre mėsohet se janė djegur rreth 5 ha, ku dėmet, siē raportohet nga shėrbimi pyjor, kanė qenė minimale. Drejtues tė shėrbimit pyjor nė Kukės thanė se me ndihmėn dhe mbėshtetjen e komunitetit po pėrpiqen tė mbajnė nėn kontroll gjendjen edhe nė kushtet e verės sė sivjetme me temperatura mjaft tė larta.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=69345
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.8.2009, 00:19   23
Citim:
Zjarri i tri ditėve mė parė nuk ėshtė shuar ende nė njė fshat tė Gramshit

Sėrish gjatė orėve tė fundit tė natės sė djeshme, nė masivin me pisha tė malit tė fshatit Vidhan tė Komunės Skėndėrbegasi, nė rrethin e Gramshit, ėshtė shfaqur zjarri.

Pėrmasat e zjarrit, sipas banorėve tė zonės, janė mjaft tė mėdha dhe shuarja ėshtė e pamundur pėr shkak tė terrenit mjaft tė vėshtirė.

Gjatė fundjavės sė kaluar, nga njė zjarr gjigant u dėmtuan rreth 20 hektarė me pisha nė malin qė ngrihet mbi fshatin Vidhan tė Gramshit. Por, ndėrsa po hetohej pėr zbulimin e shkaqeve tė kėsaj vatre zjarri, nuk vonoi ndezja e njė tjetėr zjarri edhe mė tė madh.

Pėr momentin, pėr shuarjen e flakėve janė mobilizuar shėrbimet e policisė pyjore dhe ato tė ushtrisė, nė ndihmė tė tė cilave janė vėnė edhe Policia e Shtetit dhe shėrbimi i zjarrfikėsve.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=69465
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.8.2009, 11:48   24
Citim:
Zjarret pėrpijnė rreth 50 ha pyje nė Orosh

Gjuhė tė fuqishme tė njė zjarri tė madh po pėrfshijnė hapėsira tė pamata tė pyjeve tė Oroshit nė Mirditė, zjarr i cili qė prej tri ditėsh nuk po arrihet tė vihet nėn kontroll.

Madje, era e fortė ka bėrė qė ai tė shpėrndahet rrezikshėm nė afro 50 hektarė pyje pishe nė zonėn e Oroshit duke iu afruar tashmė nė vetėm pak metra pyjeve tė pjesės bjeshkore, e cilėsuar si Zonė e Mbrojtur.

Edhe pse janė dėrguar forca xheniere tė ushtrisė, dhe gjithė banorėt e fshatrave janė vėnė nė alarm pėr tė shpėtuar banesat qė po rrezikohen, flakėt po pėrhapen me shpejtėsi dhe gjendja ėshtė shumė e rėndė.

Nė jo pak terrene tė thyera ku forcat xheniere dhe ato tė pyjores kanė krijuar prita, po rrezikohet dhe jeta e tyre. Pėrhapja mė tej e flakėve tė zjarrit mund tė rrezikojė edhe disa shtėpi tė lagjes Zajs tė Mashtėrkorit apo Vilė tė Nėnshejtit, si dhe tė Oroshit Qendėr.

Drejtuesi i komunės Orosh, Aleksandėr Lala, dhe drejtori i shėrbimit pyjor, Lek Mandrea, kanė apeluar qė situata tė merret nėn kontroll nga emergjencat civile shtetėrore dhe tė krijohet dhe mundėsia e ndihmės nga ajri, pasi zjarri i rėnė dhe i pėrhapur mund tė cilėsohet ndėr mė tė mėdhenjtė tė rėnė ndonjėherė nė vend.

Ndėrkohė qė dhjetėra forca po pėrballen me zjarrin e pamėshirshėm, antikrimi ekonomik i drejtorisė sė policisė tė qarkut Lezhė, po gjurmon zjarrvėnėsit tė cilėt mendohen tė jenė nga njė fshat aty afėr.

http://www.shekulli.com.al/2009/08/1...-ne-orosh.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2009, 14:00   25
Citim:
Zjarri djeg 2 ha pyll nė bregdetin e Semanit

Temperaturat e larta dhe defektet nė rrjetin elektrik kanė shkaktuar katėr zjarre nė 24 orėt e fundit nė vend, duke djegur dy objekte tė mbushura me ushqim pėr bagėtitė, njė banesė dhe 2 ha pyll nė zonėn bregdetare tė Semanit nė Fier ku djegia e disa shkurreve shkaktoi pėrhapjen e flakėve nė zonėn e pyllėzuar.

Dy mjete dhe forca tė shumta zjarrfikėse janė pėrpjekur pėr mė se dy orė pėr lokalizimin e flakėve dhe parandalimin e pėrhapjes sė tyre nė pyllin me pisha.

http://www.kohajone.com/html/artikull_45719.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2009, 14:50   26
Citim:
Durrės: Zjarret, sivjet mė pak raste
17/08/2009 

Impiantet dhe masat kundėr zjarrit kanė qenė objekt mė vete gjatė dy muajve tė fundit tė specialistėve tė PMNZSH-sė nė Durrės. Parandalimi i rėnies sė zjarreve dhe shmangia e fatkeqėsive njerėzore dhe materiale ka shtyrė shėrbimin e emergjencave civile tė kalojė nėn kontroll tė fortė ēdo lokal shėrbimi apo edhe linjė prodhimi.

Kėtė vit numri i rasteve tė rėnies sė zjarreve nė qarkun e Durrėsit ka shėnuar rėnie krahasuar me njė vit mė parė. Edhe pse temperaturat e mjedisit kanė qenė tė larta duke arrirė deri nė 41 gradė, reparti i zjarrėfikėsve ka pasur mė pak punė. Shefi i kėtij shėrbimi nė Durrės, Ethem Bardhi, ka pohuar se qė nga fillimi i sezonit tė verės dhe deri nė fund tė javės sė dytė tė muajit gusht janė shėnuar vetėm 6 raste tė rėnies sė zjarrit qė kanė kėrkuar ndihmėn e mjeteve zjarrėfikės.

“Pėrgjithėsisht zjarret kanė rėnė nė ara me tė korra apo edhe nė disa objekte tė braktisura”, - ka pohuar Bardhi. Problem pėr kėtė shėrbim janė zonat e thella nė Krujė ngase mungon infrastruktura rrugore nė pjesėt malore. Nė dy raste tė rėnies sė flakės nė pyjet e Krujės, zjarri ėshtė shuar nga banorė tė zonės.

Shefi i shėrbimit zjarrėfikės nė Durrės ka theksuar se kėtė vit bashkėpunimi nė njėsitė e qeverisjes vendore ka qenė nė nivelet e duhura.

“Prefektura ka nxjerrė njė urdhėresė e cila detyron kryetarėt e komunave dhe tė bashkive tė bashkėpunojnė me repartet tona nė shuarjen e flakėve”,-ėshtė shprehur Bardhi.

Nė Ishėm, Cudhi, Bunq, Manėz tė gjitha rastet e konstatuara tė rėnies sė zjarrit njėsitė vendore janė vetorganizuar dhe kanė mundur tė izolojnė terrenin e pėrfshirė nė flakė para se nė vendngjarje tė shkojnė mjetet e shuarjes sė zjarrit.

Qarku i Durrėsit ka shėrbim zjarrėfikės nė Durrės, Krujė, Fushė-Krujė, Plazh, Shijak e Manėz. Njė ndihmė tė veēantė nė rastet e emergjencave kanė dhėnė edhe dy mjetet e reja zjarrėfikėse tė portit tė Durrėsit, repart i cili ka vendosur bashkėpunim tė plotė e tė rregullt me shėrbimin zjarrėfikės tė Durrėsit.

Shefi i shėrbimit ka bėrė tė ditur se salla operative e zjarrfikėsve shėrben 24 orė dhe se 2 mjete depozita tė mbushura si dhe njė mjet i tretė me solucion tė pėrgatitur me shkumė pėr shuarje zjarri janė nė gatishmėri tė plotė. Nga ana tjetėr reparti i PMNZSH-sė ka ruajtur sasinė e duhur tė ujit nė rezervuarin e saj.

“Katėr mjete kanė kaluar nė shėrbimin kapital para fillimit tė sezonit tė verės”, - ka deklaruar shefi i shėrbimit nė Durrės. Njė masė e tillė ka ndikuar nė pėrgjigjen nė kohė pėr tė gjitha rastet duke ulur nė mėnyrė tė ndjeshme edhe kohėn e ndėrhyrjes.


Ulja e numrit

“Nė dallim nga vitet e mėparshme, sivjet ēdo sinjal pėr rėnie zjarri nė lagje, apartamente e biznese vė nė lėvizje grupin operativ tė zjarrfikėsve, policisė dhe shėrbimit shėndetėsor pėr tė afruar emergjencė tė plotė dhe tė kualifikuar”, - ka thėnė shefi i shėrbimit zjarrėfikės Ethem Bardhi. Njė ditė mė parė zjarrėfikėsit shuan tek Shkėmbi i Kavajės flakėt qė kishin kapluar njė sipėrfaqe tokė prej mė shumė se 2-3 dynym.

Pėrgjithėsisht zjarret qė kanė rėnė nė qarkun e Durrėsit kanė qenė aksidental apo tė shkaktuara nga energjia elektrike, ndėrsa nuk ėshtė shėnuar asnjė zjarrėvėnie e qėllimtė. Nga ana tjetėr nė gjysmėn e par tė kėtij viti si dhe nė dy muajt e verės sė sivjetme nuk ka pasur asnjė viktimė apo tė lėnduar nga zjarret.

Kreu i PMNZSH-sė ka pohuar gjithashtu se ndikim tė drejtpėrdrejtė nė uljen e rasteve tė zjarrrėnies kanė pasur edhe masat mbrojtėse.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=61351
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.8.2009, 23:18   27
Citim:
Tetovė: Ballafaqim i suksesshėm me zjarret

Tetovė, 19 gusht - Gjatė kėtij muaji, Njėsiti i zjarrfikėsve nė Tetovė ka intervenuar nė gjithsej 20 zjarre, prej tė cilave 8 kanė rėnė nė objekte banimi, 10 nė vende tė hapura dhe 2 nė komunikacion.

Nė raportin tetė mujor tė Njėsitit tė zjarrfikėsve, qė punon nė kuadėr tė Komunės sė Tetovės, gjatė kėsaj kohe janė evidentuar gjithsej 159 zjarre. Njėsiti i zjarrfikėsve nė tė gjitha rastet ka reaguar me shpejtėsi dhe efikasitet, kėshtu ėshtė mundėsuar lokalizim i shpejtė i zjarreve.

Zjarret kanė rėnė mė shumė nė vende tė hapura dhe nė shumicėn e rasteve, si pasojė e temperaturave te larta, ndėrsa janė tė shumta edhe zjarret qė kanė rėnė nė objekte banimi. Sipas informacioneve zyrtare, gjatė tėrė vitit, numri i zjarreve nuk i kalon 300, por gjithmonė sillet mbi 200.

Edhe pse gjatė vitit tė kaluar ishte paralajmėruar se do tė themelohen tre punkte nė tre komuna, deri tash nuk ėshtė bėrė asgjė nė kėtė drejtim. Nga kjo Njėsi, fillimvitin e kaluar paralajmėruan se ėshtė nė plan edhe themelimi edhe i tre Njėsive tė zjarrfikėsve, edhe atė pėrmes bashkimit tė dy komunave, ku do tė veprojė njė punkt.

Komuna e Tearcės dhe Komuna e Jegunocit tė kenė njė punkt, Komuna e Bėrvenicės me Komunėn e Bogovinjės, si dhe njė punkt nė Komunėn e Zhelinės, por deri tash asnjė veprim konkret nuk ėshtė ndėrmarrė.

Njėsiti i zjarrfikėsve gjithmonė ėshtė nė ndihmė tė qytetarėve, ndėrsa pėr kėtė qėllim funksionon pa ndėrprerė numri i telefonit pa pagesė 193, i cili shpesh herė keqpėrdoret nga qytetarėt e pandėrgjegjshėm, thonė nė kėtė Njėsi tė zjarrfikėsve.

http://www.koha.com.mk/a14.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2009, 00:17   28
Citim:
Velipojė, pylli i Luarzės nė flakė
e martė , 18 gusht 2009 18:12 

Pylli i Luarzės nė komunėn e Velipojės nė Shkodėr ėshtė pėrfshirė nga zjarri mbrėmjen e sotme. Lajmi konfirmohet nga burime tė repartit tė Zjarrfikėseve nė Shkodėr tė cilat thanė se flakėt po pėrparojnė nė zgjerim ndėrsa lokalizimi i tyre po bėhet gjithnjė e mė i vėshtirė si pasojė e terrenit malor.

Sipas tė dhėnave tė deritanishme zjarrfikėset janė nisur drejt vendngjarjes por flakėt ende nuk janė lokalizuar pėr shkak tė vėshtirėsive nė terrenin malor.

Policia e Shkodrės ėshtė sinjalizuar sot edhe pėr dy vatra tė tjera zjarri nė fshatin Shtoj i Vjetėr dhe nė Komunėn e Bushatit.

http://www.lajmifundit.com/index.php...1502?task=view

Citim:
Shfaqen zjarret nė Livadhja tė Sarandės dhe Spitallė tė Durrėsit
e mėrkurė , 19 gusht 2009 18:59

Pak minuta mė parė njė zjarr ėshtė shfaqur nė komunėn Livadhja tė qytetit tė Sarandės. Burimet nga vendi i ngjarjes sqarojnė se konkretisht bėhet fjalė pėr disa shtėpi tė ndodhura nė fshatin Qesarak. Mėsohet se si pasojė e zjarrit janė djegur tre banesa tė zonės dhe janė dėmtuar rreth 1500 rrėnjė ullinj.

Tė pranishmit nė afėrsi tė vatrės sė zjarrit konstatojnė se ka rrezikshmėri qė ai tė pėrhapet deri edhe tek dy fshatrat pranė. Ndėrhyrja e deritanishme e zjarrfikėsve nuk ka qenė e mjaftueshme pėr tė fikur zjarrin.

Sakaq, njė tjetėr zjarr ka pėrfshirė 5 ha nė zonėn e Spitallės nė qytetin e Durrėsit. Mėsohet se janė djegur dhjetra rrėnjė ullinj dhe rrezikohet tė pėrhapet zjalli edhe nė lagjen nr.15.

http://www.lajmifundit.com/index.php...jen-tre-shtepi

Citim:
Pukė, merr pėrmasa tė mėdha zjarri nė pyjet e Iballės

Zgjerohet vatra e zjarrit qe shpėrtheu pas mesnatės nė Iballė tė Pukės. Flakėt kanė marrė pėrmasa tė mėdha sot nė mesditė duke kėrcėnuar tė djegė plotėsisht masivin pyjor tė komunės Iballė tė Pukės.

Flakėt qė kanė pėrparuar dukshėm ditėn e sotme kanė djegur pothuajse 3 ha pyje dhe bimėsi. Zjarri po favorizohet nga temperaturat e larta qė kanė mbėrthyer vendin ditėn e sotme.

Banorė dhe zjarrfikės ndodhen pranė vatrės dhe po mundohen tė shuajnė flakėt gjigande, por vėshtirėsitė rriten pėr shkak tė terrenit tė thyer malor ndaj ndėrhyrja propozohet tė kryhet vetėm nėpėrmjet ajrit.

Zjarrfikėsit dyshojnė se zjarri mund tė jetė shkaktuar nga pakujdesia nga banorė tė zonės. Situata sa vjen e pėrkeqėsohet pasi cdo minutė qė kalon djeg sipėrfaqen e masivit pyjor qė karakterizon zonėn e thellė malore tė Iballės.

http://balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=41296

Citim:
Zjarr nė dy vatra, bllokohet aksi Fier-Vlorė

Dy vatra zjarri kanė djegur e shkatėrruar dhjetra hektarė pemė e bimėsi nė Pyllin e Levanit dhe Darzezės nė Fier. Zjarri ėshtė bėrė shkak edhe pėr ndalimin e qarkullimit nė aksin Fier-Vlorė.

Korrespondentė tė News24 nė vendgjarje konstatuan se flakė zjarri tė pėrmasave tė mėdha kanė shpėrthyer nė dy vatra nė nė Pyllin e Levanit dhe Darzezės. Si pasojė e flakėve qė po ndihmohen nga temperaturat e larta dhe era, njė re gjigande tymi ka mbuluar qiellin mbi aksin Fier-Vlorė duke bėrė tė pamundur kėshtu qarkullimin lirshėm tė automjeteve nė kėtė zonė.

Tre zjarfikėse nga Fieri janė nė vendgjarje dhe po punojnė pėr shuarjne e flakėve qė sa vijnė e shtohen ndėrkohė qė edhe zjarrfikėse nga Vlora po shkojnė drejt zonės qė digjet. Po punohet gjtihashtu edhe nė drejtimin e zbardhjes sė shkaqeve tė shpėrthimit tė zjarrit.

Ky nuk eshte zjarri i vetem ne vend qe ka vene ne alarm autoritetet vendore.
Nje zjarr i madh qe ka shperthyer qe dje ne mesnate ne Iballe te Pukes vazhdon edhe sot ne oret e pasdites duke djegur mbi 3 ha pyje nga masivi pyjor i kesaj zone.

http://balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=41309

Citim:
Zjarret nė vend, policia dyshon se janė ndezur qėllimisht

Vatra zjarri janė shėnuar nė disa zona nė vend ku pėr pak orė dhjetra ha me pyje janė shkrumbuar plotėsisht. Policia dyshon se zjarret kanė qėnė tė qėllimshme dhe se temperaturat e larta nė vend i kanė dhėnė pėrparėsi flakėve duke shkaktuar dėme tė konsiderueshme.

Zjarri me i fundit, ai i rėnė pasditen e sotme nė ullishtet e Levanit ne Fier, ėshtė pėrhapur me shpejtėsi i favorizuar dhe nga era duke djegur ha me pyje dhe dhjetra rrenje ullishte. 4 automjete zjarrefikese shkuan ne vendgjarje per te bere te mundur dhe lokalizimin e flakeve, ndersa u kerkua dhe ardhja e dy zjarrefikesve nga Vlora.

Ne momentin e perhapjes se flakeve u bllokua per pak minuta dhe qarkullimi ne rrugen nacionale Levan-Vlore per shkak te tymit te dendur te shkaktuar. Mesohet se zjarri eshte izoluar dhe fatmiresisht nuk paraqet rrezik ne njerez apo banesa. Ndqrsa zjarri i renė nė pyjet e Darzezes po nė Fier ėshtė shuar brenda pak minutash nga forcat zjarrefikese. Ende nuk dihet shkaku i renies se zjarreve por sipas te dhenave paraprake dyshohet pėr zjarrevenie te qellimshme.

Me heret gjate mengjesit te se enjtes nje tjeter zjarr u shenua ne Mamurras, nė fshatin Zhej ku u rrezikuan seriozisht 3 banesa si dhe u dogjen 10 ha me pisha dhe rreth 200 rrenje ullinj. Zjarri ra gjatė natės ndersa u vu nen kontroll duke u shuar plotesisht.

Ndersa zjarri i rene qe prej mesnates qe perfshiu Qafen e Malit dogji rreth 3 ha me pyje gjate se enjtes. Sipas burimeve policore dhe ato zjarrefikese zjarri mendohet te jete vene qellimisht.

Harta e zjarreve te rene ne vend mengjesin e se enjtes rreth ores 10 e 30 minuta perfshiu dhe zonen e Iballes ku per shkak te permasave te medha te flakeve ne masivin pyjor u dogjen ha me pyje. Nderhyrja zjarrefikese qe e pamundur per shkak te terrenit te veshtire ndersa gjate oreve te pasdites jane vene nen kontroll flaket te cilet vazhdojne me nje intensitet te ulėt ne perpjekje pėr shuarjen e plote tė tyre.

Zjarret qė pėr kėtė sezon vere duket se ishin mė tė rralla se vera e vitit tė kaluar kanė shpėrthyer kėto dy ditė me intensitet tė madh duke djegur brenda njė kohė tė shkurtėr banesa, ullishta, bimėsi dhe pyje. Vetem mbrėmejn ekaluar nė Qesarakė tė komunės Livadhja tė Sarandės u dogjėn 1 500 rrėnjė ullinj dhe 3 banesa tė fshatit.

http://balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=41312
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2009, 00:22   29
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Duhet plotėsuar harta e "ndryshimit tė klimės". Aq mė tepėr qė kanė paralajmėruar qė nė maj: https://vargmal.org/dan12119sh-n3.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2009, 19:01   30
Citim:
Patos, flakėt e mėdha vetėm 50 m larg banesave

Njė zjarr i pėrmasave tė mėdha ka shpėrthyer para pak minutash vetėm 50 metra larg banesave nė qytetin e Patosit.

Zjarri i fuqishėm, me vatėr nė fashatin Lalarit, rrezikon njė ish-depo armėsh, nė tė cilėn dyshohet tė ketė mbetje tė municioneve. Banorėt e zonės deklarojnė se kanė dėgjuar shpėrthime, ndėrkohė qė flakėt janė pėrhapur nė 50-60 he ullishte.

Pėr tė shuar flakėt kanė ardhur zjarrfikėset nga qyteti i Patosit dhe i Fierit, dhe sipas burimeve nga vendi i ngjarjes, ndėrhyrja e tyre ėshtė e vėshtirė pėr shkak tė terrenit dhe frikės nga shpėrthimi i municioneve ne ish-repartin e raketave.

Banorėt janė larguar nga banesat e tyre, tė cilat rrezikohen seriozisht nga flakėt.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...alitet&nr=3726
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.8.2009, 01:10   31
Citim:
Gjirokastėr, arrestohet njė 34-vjeēar, i vuri flakėn pyllit me pisha

Specialistėt e Seksionit pėr Krimet Kundėr Pronės nė Drejtorinė e Policisė sė Qarkut Gjirokastėr, kryen sot arrestimin e 34-vjeēarit Shpėtim Ceno, lindur dhe banues nė Bilisht.

Sipas policisė arrestimi i tij u krye pasi nė orėt e para tė mėngjesit tė sot, nė vendin e quajtur Gryka e Kėlcyrės nė afėrsi tė qytetit tė Kėlcyrės, i ka vėnė zjarrin njė sipėrfaqeje pylli me pisha.

Menjėherė kanė ndėrhyrė punonjėsit e repartit tė Zjarrfikės, forcat e Policisė sė Komisariatit tė Policisė Pėrmet, si dhe tė shėrbimit pyjor, tė cilėt kanė bėrė tė mundur qė pas disa orėsh tė shuajnė zjarrin.

Policia nisi hetimet pėr tė zbardhur rrethanat e rėnies sė zjarrit dhe vetėm pas disa orėsh zbuloi se zjarri ėshtė vėnė nga 34-vjeēari Shpėtim Ceno i cili u arrestua pėr veprėn penale tė “Shkatėrrimit tė pronės me zjarr”.

Policia e Gjirokastrės i bėn thirrje gjithė komunitetit qė tė tregohen tė kujdesshėm, me qėllim parandalimin e zjarreve, pasi sipas saj, Drejtoria e Policisė sė Qarkut Gjirokastėr ėshtė e vendosur pėr tė mos toleruar asnjė rast, duke ēuar para drejtėsisė cilindo qė me qėllim apo nga pakujdesia do tė shkaktojė vatra zjarri.

http://www.noa.al/index.php/kronike/...&print=1&page=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.8.2009, 21:20   32
Citim:
Zjarre me qėllim, janė konstatuar 10 vatra nė tė gjithė vendin

Ditėt e fundit nė vendin tonė janė regjistruar 10 vatra zjarri. Shkak pėr rėnien e tyre pėrveē temperaturave tė larta tė stinės ka qenė edhe vendosja e qėllimshme nga persona tė ndryshėm.

Kėtė deklaratė e pohon nė mikrofonin e "Ora News" drejtori i pėrgjthshėm i emegjencės civile Alfred Olli. Kreu i emergjencave pohon se deri tani pėr vendosje tė qėllimshme tė zjarrit janė ndaluar dy persona.

Pėr kėtė arsye janė marrė masa sipas tij qė rojet e drejtorisė pyjore si dhe inspektorėt e zonave tė parandalojnė kėto zjarrvėnie tė qėllimshme duke identifikuar autorėt.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=30520
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.8.2009, 14:16   33
Citim:
Pukė: Dy vatra zjarri kėrcėnojnė qytetin

Dy vatra zjarri tė shfaqura mbrėmjen e sė dielės nė rrethin e Pukės, morėn pėrmasa tė mėdha brenda disa orėsh, duke krijuar njė situatė tė pazakontė. Vatra e parė u shfaq nė sipėrfaqet pyjore nė afėrsi tė fshatrave Trun e Xath tė komunės sė Blerimit, duke kėrcėnuar djegien e banesave. Vatra u lokalizua vetėm pas disa orėsh pėrpjekjeje, ndėrsa u dogjėn 5 hektarė me pyje.

Njė tjetėr vatėr zjarri ra nė rrugėn kombėtare, jo shumė larg qytetit, ndėrsa policia dyshon se ka qenė i qėllimshėm dhe dogji rreth 7 hektarė me shkurre e pyje, pėrveē mbeturinave ku ishte dhe origjina e zjarrit.

Zjarrfikėsit kanė hasur vėshtirėsi gjatė depėrtimit pėr nė vendngjarje, pasi mungonte infrastruktura. Pėrpjekjet pėr tė shuar flakėt kanė vijuar deri nė orėt e para tė mėngjesit. Vetėm reshjet e shiut nė mėngjes, mėsohet se zbutėn disi situatėn e krijuar nga flakėt masive, qė po i drejtoheshin qytetit tė Pukės.

http://www.kohajone.com/html/artikull_45885.html
Citim:
Zjarr nė Peqin e Belėsh, dėmet minimale

Dje ekipet zjarrfikėse nė Peqin e Belėsh kanė mundur tė vėnė nėn kontroll dy vatra zjarri. Mėsohet se zjarri fillimisht ėshtė shfaqur nė njė pemėtore nė afėrsi tė linjės hekurudhore nė Peqin.

Ndėrhyrja e menjėhershme e zjarrfikėsve ka bėrė qė zjarri tė fiket shpejt dhe dėmet tė jenė minimale. Por ajo qė ka vėnė nė punė agjentėt e policisė ka qenė arsyeja e rėnies.

Sipas banorėve, zjarri mendohet tė jetė i qėllimshėm pasi temperaturat nuk janė aq tė larta sa tė krijohet vetė mundėsia e rėnies dhe ata pėrjashtojnė mundėsinė e pakujdesisė.

Ndėrkohė, njė orė mė pas nė Belėsh nė njė sipėrfaqe me ullinj ėshtė shfaqur njė tjetėr vatėr zjarri. Sipas tė dhėnave nga ana e shėrbimit zjarrfikės edhe kėtu kontrolli ka ardhur shpejt dhe numėrohen vetėm pak rrėnjė ullinj tė dėmtuar pjesėrisht.

Brenda katėr ditėve nė Elbasan janė regjistruar 4 vatra zjarri, por fatmirėsisht dėmet kanė qenė minimale.

http://www.shekulli.com.al/2009/08/2...-minimale.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2009, 14:40   34
Citim:
Zjarr nė kodrėn me pisha tė Mengėlit

ELBASAN - Zjarri pėrfshin kodrėn me pisha tė Mengėlit, pėr dy orė. Zjarrfikėsit kanė kėrkuar ndihmėn e ushtarėve tė repartit tė Mengėlit pėr tė izoluar shpėrndarjen dhe fikur vatrėn. Rreth orės 13.30 kanė qenė pikėrisht ushtarėt e repartit qė kanė lajmėruar zjarrfikėsit pėr rėnie e njė zjarri mbi kodrėn me pisha tė Mengėlit nė afėrsi tė repartit ushtarak.

Menjėherė njė ekip zjarrfikėsish, specialist tė drejtorisė sė pyjeve kanė mbėrritur nė vatrėn e zjarrit e cila ndodhej nė njė terren tė vėshtirė ku ishte e pamundur tė shkonte mjeti.

Drejtoria e pyjeve ka kėrkuar ndihmėn e ushtarėve tė repartit pranė vatrės sė zjarrit. Menjėherė janė vėnė nė dispozicion 30 ushtarė tė cilėt me mjete rrethanore bashkė me zjarrfikėsit kanė arritur tė izolojnė flakėt. Kėshtu me lopata kanė izoluar vatrėn dhe mė pas me kova e mjete tė tjera kanė filluar fikjen e pemėve njė e nga njė.

Fikja e zjarrit ėshtė bėrė brenda disa orėve dhe situata ėshtė mbajtur nėn kontroll me turne nga ana e ushtarėve pėr tė mos lejuar njė riaktivizim tė zjarrit.

http://www.shekulli.com.al/2009/08/2...-mengelit.html

Citim:
Gjirokastėr, 10 hektarė kullotė digjen nga zjarri

Gjirokastėr - Njė zjarr qė u shfaq mbrėmė pranė kalasė sė Shėndriadhės nė Komunėn e Lunxhėrisė, Gjirokastėr, dogji rreth 10 hektarė kullotė, bimėsi dhe faunė.

Vatra e zjarrit u shfaq rreth orės 22:30 tė ditės sė djeshme dhe u normalizua sot nė orėt e para tė mėngjesit. Pėr shuarjen e vatrės sė zjarrit u angazhuan 20 forca zjarrfikėse, qė punuan me 3 autobote. Zjarri mėsohet se rrezikoi dhe njė zonė tė pyllėzuar, qė shpėtoi pa u pėrfshirė nga flakėt falė ndėrhyrjes sė forcave zjarrfikėse.

Njė grup hetimor po punon pėr zbardhjen e shkaqeve tė zjarrit nė komunėn e Lunxhėrisė.

Disa ditė mė parė, nė afėrsi tė qytetit tė Kėlcyrės nė qarkun e Gjirokastrės, u dogj njė dynym zonė e pyllėzuar ndėrsa u ndalua dhe njė i dyshuar pėr zjarrvėnie tė qėllimshme.

Gjatė 3-mujorit tė fundit, nė qarkun e Gjirokastrės janė identifikuar 11 raste zjarresh, 5 prej tė cilave nė pyje e kullota, ndėrsa tė tjerat janė shfaqur nė objektet e ndryshme.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...alitet&nr=3972
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2009, 17:44   35
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Perėndimori hyn nė projektin e OBSH-sė pėr "ndryshimin e klimės":

Citim:
WHO includes Albania in climate change project

TIRANA, Albania -- Local media reported on Tuesday (August 25th) that Albania has been included in a World Health Organisation (WHO) project to combat the effects of climate change. Albania is one of the seven Southeast European and Central Asian countries participating in the initiative.

http://www.setimes.com/cocoon/setime...09/08/26/nb-06
"Ndryshimi i klimės" eufemizėm pėr "zjarrvėnie e kontrolluar, e paralajmėruar, e paparandaluar"...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2009, 17:58   36
Citim:
Zhur: Lokalizohet zjarri qė shpėrtheu mesditėn e sotme nė hyrje tė kėtij fshati

Sot rreth orės 13:20 minuta nė hyrje te fshatit tė Zhurit, ka shpėrthyer njė zjarr i befasishėm, i cili ka kėrcėnuar seriozisht disa shtėpi, varrezat e fshatit dhe shtyllat elektrike. Policia dhe zjarrfikėsit apelojnė tek qytetarėt pėr kujdes maksimal, pasi dihet se sapo kanė filluar regjenerimet e pyjeve nga zjarret e dy viteve mė parė.

Sipas rreshterit Beqir Badallaj, i cili ndodhej nė vendngjarje, ende nuk dihen shkaqet e zjarrit. Ky ėshtė zjarri i parė pėr kėtė vit nė regjionin tonė dhe falė ndėrhyrjes sė shpejtė tė policisė dh zjarrfikėsve, dėmet nuk janė tė mėdha, ka thėnė rreshteri Dangallaj.

Po mesditėn e sotme njė zjarr tjetėr, po nė bjeshkėt e Zhurit, me pėrmasa me tė vogla ėshtė lokalizuar pa dėme nga zjarrfikėsit e regjionit tė Prizrenit.

Me kėtė rast policia dhe Drejtoria e emergjencės, apelojnė tek qytetarėt, sidomos tek banorėt e fshatrave dhe barinjtė, qė te kenė kujdes dhe tė mos hedhin pa kujdes mjetet qė mund te shkaktojnė zjarr, me qė vetėm sa kanė filluar tė rigjenerohen mijėra hektarė pyjet tė cilat qenė djegur dy vite mė parė

http://www.rtklive.com/?categoryId=2&newsId=39273
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.9.2009, 20:34   37
Citim:
Zjarrvėnia e qėllimshme, prokuroria nis hetimet pėr 11 dosje

Organet e hetimit ne Gjirokastėr, vazhdojnė procedurat ligjore pėr ndjekjen penale ne lidhje me 11 raste zjarri ne rrethet e Pėrmetit, Tepelenės dhe Gjirokastrės pėr te cilat dyshohet zjarrevenia e qėllimshme.

Sipas burimeve hetimore, gjate kėsaj vere policia ne bashkėpunim me Prokurorinė e Gjirokastrės, ka ēelur 11 dosje ne lidhje me mundėsinė e zjarrvėnies sė qėllimshme te disa vatrave zjarresh, te regjistruara gjate stinės se nxehte ne Qarkun e Gjirokastrės.

Kėto zjarre kane dėmtuar jo vetėm sipėrfaqet kullosore, por edhe masivet pyjore madje edhe kurorėn e gjelbėr ne afėrsi te zonave urbane. Pjesa me e madhe e personave nen hetim, pese prej te cilėve ndiqen ne gjendje te lire, janė kryesisht barinj te cilėt kane pretenduar se i kane vendosur zjarret ne sipėrfaqet kullosore me qellim qe ato te ripėrtėrihen pas shirave te pare te vjeshtės.

"Ndėrkohė si shkak i terrenit te thate zjarret e vendosura nga barinjtė, nga njė sipėrfaqe e vogėl kane dale jashtė kontrollit duke shkrumbuar hektarė te tera kullot malore apo masive pyjore", thonė burime nga grupi hetimor pėr kėto ngjarje.

Gjate kėsaj vere, kryesisht ne muajin gusht janė regjistruar disa vatra problematike zjarri, siē kane qene zjarri ne masivin me pisha ne afėrsi te Kėlcyrės, zjarret ne sipėrfaqet kullosore ne zonat malore te rrethit te Gjirokastrės, etj.

Nga ana e tyre specialistet e emergjencave ne Gjirokastėr, vlerėsojnė faktin se ndėshkimi ligjor i zjarrvėnėsve te qėllimshėm gjate kėsaj vere, ka ulur ndjeshėm edhe numrin e zjarreve problematike.

http://www.kohajone.com/html/artikull_46071.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.9.2009, 22:22   38
Citim:
Zjarr nė Rubik, digjen 10 ha me pisha artificiale

Njė zjarr i filluar qė prej orėve tė vona tė mbrėmjes sė djeshme, vazhdon tė djegė masivin me pisha artificiale nė periferi tė Rubikut. Deri tani mėsohet tė jenė djegur 10 ha pyje ,ndėrsa zjarrfikėsit e kanė tė pamundur ndėrhyrjen pėr shkak tė terrenit tė vėshtirė.

Burime nga vendngjarja bėjnė tė ditur se flakėt nuk rrezikojnė banesat por kanė shkaktuar njė dėm tė konsiderueshėm ekologjik.

Forcat e pyjores dhe zjarrfikėsit kanė mbėrritur nė vendngjarje por e kanė tė pamundur tė lokalizojnė flakėt tė cilat vazhdojnė tė pėrhapen tė favorizuar dhe nga era.

Njė tjetėr zjarr ėshtė shfaqur mėngjesin e sotėm nė ekonominė pyjore tė Qafės sė Malit nė rrethin e Pukės. Kanė qėnė banorėt ata qė kanė njoftuar pėr zjarrin e rėnė, flakėt e tė cilit pėrfshinė rreth dy hektar pyje. Shėrbimet zjarrfikėse u mobilizuan pėr vėnien e flakėve nėn kontroll, tė cilėt u pėrhapen me shpejtėsi, tė favorizuara nga era. Drejtoria e Shėrbimit Pyjor angazhoi rreth 30 forca policore, por ishte dhe moti me shi ai qė ka ndihmuar pėr mospėrhapjen mė tej tė flakėve, tė cilėt tashmė janė vėnė plotėsisht nėn kontroll.

Banorė tė zonės pohuan se kanė dėgjuar dhe njė shpėrthim tė fortė, cka mendohet tė ketė qėnė shpėrthim i njė granate dore. Zjarri u shfaq nė tė njėjtin vend ku tre javė mė parė u rrezikuan banesat e lagjes Vasiaj nė Komunėn Qafė Mali, ndėrsa drejtoria e Shėrbimit Pyjor pohon se zjarri ėshtė i qėllimshėm.

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=41909
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.9.2009, 06:43   39
Citim:
Vazhdojnė zjarret nė Mirditė, shpėrthejnė municionet luftarake

MIRDITĖ - Pėrhapja pandalshėm e zjarreve tė rėnė nė pyjet e Rubikut qė prej njė jave, ka bėrė qė sot tė dėgjohen shpėrthime tė fuqishme duke vėnė nė rrezik jetėn e atyre qė po merren me izolimin e flakėve.

Kėshtu qė nė orėt e para tė mėngjesit ndėrsa forcat xheniere tė ushtrisė dhe ata tė shėrbimit pyjor, po merreshin me krijimin e pengesave pėr flakėt e zjarrit, janė gjendur pėrballė shpėrthimeve tė fuqishme tė municioneve luftarake. Lėndėt plasėse kanė qenė tė vendosura afėr dy ndėrtesave tė abandonuara prej vitesh, 4 km larg qytetit tė Rubikut, pikėrisht nė pyjet tė cilat tashmė janė pėrfshirė nga flakėt.

Zjarri pasi ka pėrshkuar masivin pyjor i ėshtė afruar shtėpive duke pėrshkuar gjtihcka qė nga kopshtet, pemėt e atyshme e deri vetė shtėpitė, por pikėrisht nė kėtė moment zjarri me sa duket ka aktivizuar municionet luftarake tė vėna aty prej vitesh.

Sipas dėshmitarėve okularė, pos shpėrthimeve tė vogla qė tregonin pėr municion tė kalibrit tė vogėl, nė momente tė caktuara,ka patur dhe shpėrthime tė fuqishme, cka lėn tė kuptohet se aty ka patur dhe municion tė kalibrit tė lartė,si fishekė armatimi tė rėndė apo lėndė tė tjera shpėrthyese.

Duke qenė shtėpi tė abandonuara prej vitesh, ky vend i fshehur mes pyjesh me sa duket ka shėrbyer si njė vend ideal pėr tė fshehur municione tė shumta qė nga viti 1997, dhe vetėm zjarri i rėnė e ka zbuluar kėtė bazė militare.

Shpėrthimi i municionit tė shumtė i ka dhėnė hov zjarrit tė rėnė por dhe ka rrezikuar jetėn e ushtarėve tė xhenios qė po punonin aty, ndaj ėshtė bėrė tėrheqje nga ato pozicione, pasi nga burime jozyrtare, bėhet fjalė se zona mund tė ketė municione tė shumta. Kjo ka bėrė qė policia tė kėrkojė persona qė mund tė jenė marrė me kėto dėrgesa lėndėsh luftarake, dhe bėhet fjalė edhe pėr tė shoqėruar qė po merren nė pyetje.

Bėhet e ditur se ėshtė njoftuar dhe ministri i Brendshėm Bujar Nishani tė cilit i ėshtė bėrė kėrkesė pėr njė hetim special pėr kėto zjarrvėnie zingjir qė po ndodhin nė pyjet e Mirditės, ndėrsa ėshtė lajmėruar njė takim i strukturave tė larta policore pėr ditėn e nesėrme.

Gjithashtu policia vendore ka shoqėruar dhe persona me dyshimin se kanė gisht nė vėnien e qėllimshme tė zjarrit. Dyshimi shtohet akoma mė tepėr pasi gjithnjė po shihen vatra tė reja tė vėna sapo njė zonė vihet nėn kontroll pėrgjatė gjithė kurrizit malor Kulme-Derven e mė tej pėr nė Lurth e malet e Rubikut, por dhe nė disa zona tė tjera dushkore.

Kjo,sipas drejtuesve tė pushtetit vendor nė Mirditė, e bėn mė imediate ndėrhyrjen policore nė hetimin e kėsaj zjarrvėnie tė pazakontė qė po ngjet nė pyjet e Mirditės,zjarre qė e kanė futur nė njė rreth flakėsh tė pamėshirshme zonėn qendrore tė saj.

http://www.shekulli.com.al/2009/09/0...koptereve.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.9.2009, 23:00   40
Citim:
Lezhė: Digjen 3 shtėpi, flakėt rrezikojnė gjithė fshatin

Tri banesa u dogjėn dhe disa tė tjera rrezikojnė tė shkrumbohen nga flakėt nė fshatin Kaēinar tė komunės Kolsh nė Lezhė. Tė ndihmuara edhe nga era, flakėt janė pėrhapur me shpejtėsi tė frikshme, ēka solli edhe evakuimin e banorėve.

Sipas policisė, zjarri depėrtoi nė fshatin Kaēinar qė herėt nė mėngjes, ndėrsa po dje rreth orės 12:00 ėshtė afruar te banesat.

"Flakėt kanė depėrtuar nga malet e Mirditės pėr nė zonėn e Lezhės, duke vėnė nė gatishmėri tė lartė ekipet zjarrfikėse, shtabet e emergjencave civile dhe ushtrinė", bėnė tė ditur burime nga grupi i punės nė shuarjen e zjarrit.

Terreni i vėshtirė dhe malor ka vėshtirėsuar ndjeshėm punėn pėr shuarjen, nga ku mė pas flakėt kanė pėrparuar deri nė afėrsi tė fshatit Manati. Pėr kėtė rast ėshtė kėrkuar edhe mbėshtetje nga Ministria e Mbrojtjes dhe asaj e Mjedisit.

Banorėt e zonės nuk kanė hezituar pėr t'u evakuuar, pasi gjendja ishte tejet alarmante, ndėrsa era favorizonte gjithnjė e mė shumė pėrhapjen e flakėve.

Sipas tė dhėnave nga drejtuesit e pushtetit lokal, por edhe ato tė emergjencave civile, deri nė mbrėmje ishte djegur njė sipėrfaqe rreth 300 hektarė, ndėrsa zjarri vijonte tė gllabėronte dhe tė zgjeronte perimetrin e zonės sė djegur.

Pėr shuarjen e flakėve janė angazhuar zjarrfikės nga Lezha, Kurbini dhe Mirdita, ndėrsa nė ndihmė janė paraqitur edhe pėrfaqėsuesit e njėsive vendore. Banorėt deklarojnė se kanė qenė tė detyruar pėr t'i braktisur shtėpitė e tyre dhe pėr tė lėnė gjithēka nė mėshirė tė fatit.

Ata shprehen se zjarri ka disa ditė qė ka rėnė nė malet e Mirditės, por mosshuarja e tij ka bėrė qė ato tė pėrparojnė deri nė zonėn e Lezhės. Sipas banorėve janė mbi 8 shtėpi tė cilat mund tė pėrpihen nga flakėt nga momenti nė moment dhe ėshtė tepėr e vėshtirė pėr tė penguar vėrshimin e flakėve.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=32671

Citim:
Lezhė/ Fshati Manati nė flakė, situata e vėshtirė

Vijon tė mbetet tėpėr e rėndė situata nė fshatin Manati, nė tė cilėn ka rėnė zjarr qė prej ditės sė djeshme. Shtėpitė pėrreth zjarrit rrezikohen tė digjen, ndėrkohė qė banorėt kanė braktisur banesat e tyre qė prej natės sė mbrėmshme.

Forca tė shumta zjarrfikėse janė nė vendngjarje, por ndėrhyrja e tyre ėshtė e vėshtirė pėr shkak tė terrenit malor. Ndėrkohė qė deri mė tani, flakėt kanė shkaktuar dėme tė konsiderueshme materiale.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=31966
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.