Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.9.2009, 05:59   41
Citim:
Digjen 10 ha pyje nė Levan tė Fierit

Fier – Njė zjarr i fuqishėm ka pėrfshirė kodrat e Levanit nė Fier. Rreth 10 hektarė pyje janė pėrfshirė nga flakėt.

Zjarri ka shpėrthyer rreth orės 16:00, ndėrsa ka pėrparuar me shpejtėsi pėr shkak edhe tė erės. Forcat zjarrėfikėse kanė mbėrritur nė vendin e ngjarjes nė pėrjekje pėr tė shuar flakėt, qė shkrumbojnė gjithēka kanė pėrpara.

Sipas informacioneve tė fundit, makinat zjarrėshuese nuk kanė mundur tė futen nė vatrat e zjarrit, pėr shkak tė terrenit tė vėshtirė.

Ende nuk dihen shkaqet e rėnies sė zjarrit. Policia po vijon hetimet pėr tė zbuluar nėse ishte i qėllimshėm ose jo.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...alitet&nr=4824
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.11.2009, 21:26   42
Citim:
Zjarr nė Bjeshkėt e Rugovės – digjen rreth 30 hektarė pyje

Rreth 30 hektarė pyje janė djegur nė malet e Rugovės sė Pejės. Flakėt e zjarrit vazhdojnė edhe mė tej duke pėrpirė edhe sipėrfaqe tė tjera, ndėrkohė qė vetėm Njėsia e zjarrfikėsve ėshtė duke u pėrballur me te.

Drejtori i kėsaj njėsie, Butrint Lajēi ka treguar se terreni i thepisur ėshtė duke vėshtirėsuar punėtorėt e tij qė tė lokalizojnė zjarrin, ndėrkohė qė ka shtuar se dyshohet se ky rast tė jetė zjarrvėnie me qėllim.

“Vetėm nė Rekė tė Allagės dhe nė Pepaj, dy katunde tė Rugovės, kemi mbėrritur ta shuajmė zjarrin, ndėrsa nė majėn e Zezė kemi shumė problem”, ka thėnė ai.

Dyshimin pėr zjarrvėnie tė qėllimshme nuk e ka mohuar as policia e Pejės. Zeqir Kelmendi nga Zyra pėr shtyp e Drejtorisė sė Policisė sė rajonit ka thėnė njėjtė si Lajēi, se besohet pėr zjarrvėnie tė qėllimshme. “Policia ėshtė duke hetuar rastin”, ka thėnė tė hėnėn.

Flakėt e para tė zjarrit janė parė para 3 ditėsh, pak para mesnatės. Kelmendi ka pohuar se policia kishte informuar Njėsinė e zjarrfikėsve dhe Emergjencėn e KK-sė pėr kėtė rast.

Po sipas Kelmendit ende nuk ka tė dyshuar pėr kėtė zjarr me dėme tė mėdha.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=33929
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.11.2009, 23:10   43
Citim:
Zjarret djegin 100 hektarė pyje

Digjen 100 ha pyje mbi fshatin Koēaj tė Komunės Fushė-Bulqizė. Flakėt e zjarrit, tė favorizuara edhe nga era, janė pėrhapur me shpejtėsi, duke zgjeruar dukshėm sipėrfaqen.

E vetmja zjarrfikėse nė zotėrim tė agjencisė pėr mbrojtjen nga zjarret, e ka pasur tė pamundur ndėrhyrjen pėr shkak tė mungesės sė rrugės automobilistike.

Ndėrkohė, gjatė gjithė ditės sė djeshme, nuk ka pasur asnjė ndėrhyrje nga pyjorėt dhe autoritetet lokale pėr fikjen e zjarrit, i cili i shpėrndarė nė dhjetėra vatra, ka pėrparuar me shpejtėsi, duke rrezikuar edhe shtėpi nė lagjen "Shyte", nė fshatin Dragu tė Komunės Fushė-Bulqizė.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=76259
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.1.2010, 22:40   44

Vė re! Viti 2010


Raportim i masave mbrojtėse nė troje dhe dėmtimit tė pyjeve nga zjarri pėr vitin 2010.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.4.2010, 16:28   45
Citim:
Digjen tre hektarė pyje afėr Ferizajt

Ferizaj, 9 prill - Zjarri qė pėrfshiu tė enjten mbrėma pyllin nė fshatin Bibaj tė Ferizajt, pėr njė kohė tė shkurtėr dogji rreth tre hektarė me dru lisi.

Brigada e zjarrfikėsve arriti t’i shuajė flakėt, por sipėrfaqja e pėrfshirė nga zjarri u dėmtua rėndė.

Pėrfaqėsues tė Brigadės sė e zjarrfikėsve theksuan se zjarre mė tė vogla ka pasur edhe disa herė gjatė javės nė pyjet e komunės sė Ferizajt dhe nė shumicėn e rasteve ato janė shkaktuar nga dora e njeriut.

“Ėshtė sezoni kur banorėt mbledhin barishte apo mbeturinat e mbetura qė nga dimri dhe ua vėnė flakėn, pa i dhėnė rėndėsi mundėsisė qė zjarri mund tė pėrhapet e tė shkaktojė dėme tė mėdha”, tha Halil Osmani, komandant i Brigadės sė zjarrfikėsve tė Ferizajt.

Zjarrfikėsit i kanė bėrė thirrje popullatės qė tė kenė kujdes ndaj mjedisit dhe sidomos ndaj pyjeve, tani qė rriten temperaturat dhe rrjedhimisht edhe mundėsia e pėrhapjes sė zjarreve

http://www.koha.net/index.php?cid=1,58,17451

Citim:
Zjarre edhe nė pyjet e Anamoravės, njė i arrestuar

Gjilan, 9 prill - Disa zjarre janė evidentuar gjatė kėsaj jave nė komunat e Anamoravės, ku ėshtė dashur ndėrhyrja e zjarrfikėsve pėr t’i lokalizuar ato, ndėrkohė qė njė i dyshuar do tė pėrballet me drejtėsinė pėr ndezje tė zjarreve, konfirmoi tė premten Policia rajonale nė Gjilan.

Policia u ka bėrė apel qytetarėve tė Anamoravės pėr kujdes tė shtuar dhe mos ndezje tė zjarreve nė vendet ku mund tė digjet pylli, dhe ka paralajmėruar se tė gjithė ata qytetarė qė do tė kapen duke ndezur zjarre, edhe nėse ndezin nė pronė tė tyre private, por qė paraqesin rrezik, do tė ndiqen penalisht.

Zėdhėnėsi rajonal i PK-sė nė Gjilan, togeri Ismet Hashani tha tė premten se fatkeqėsisht pranvera, gjegjėsisht koha e mirė, ka sjellė edhe mjaft zjarre nė pyjet e komunave tė Anamoravės, ku ėshtė dashur intervenimi i zjarrfikėsve pėr shuarjen e zjarreve.

Ai tha se zjarre tė tilla ka pasur nė Gjilan, Dardanė dhe Viti, duke pėrmendur me kėtė rast zjarrin nė fshatin Kranidell tė Dardanės, i cili ėshtė raportuar nga punėtorėt e Agjencisė Pyjore tė Kosovės, qė ėshtė fikur tėrėsisht pas intervenimit tė zjarrfikėsve. Ai tha se sipas Njėsitit tė zjarrfikėsve, aty janė lokalizuar afėr 4 hektarė pyll me drunj bungu.

Raste tjera tė zjarreve ka pasur edhe nė fshatrat Goshicė e Debėllde tė komunės sė Vitisė, ku gjithashtu ėshtė dashur intervenimi i zjarrfikėsve, pasi zjarret rrezikonin sipėrfaqe tė mėdha tė pyjeve nė pronėsi private, por edhe mė shumė ato shoqėrore.

Hashani tha se pėr rastin nė Debėllde ėshtė arrestuar njė 20 vjeēar, i cili me qėllim kishte ndezur tri zjarre skaj rrugės, afėr pjesės malore tė fshatit. Sipas policisė, besohet se nė tė gjitha raste e raportuara shkaktar i ndezjes sė zjarreve ėshtė faktori njeri.

Vjet nė komunat e Anamoravės, me ose pa qėllim, nga zjarret janė djegur dhjetėra hektarė pyje shoqėrore, ndėrsa ka pasur edhe tė arrestuar

http://www.koha.net/index.php?cid=1,58,17464
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.4.2010, 16:16   46
Citim:
Gjirokastėr, lejuan djegien e pyllit, pranga 2 ish zyrtarėve

Abuzimi me pronat, ka ēuar nė arrestimin e kreut tė Kėshillit Bashkiak tė Pėrmetit njėkohėsisht edhe drejtor i Shėrbimit Pyjor tė kėtij rrethi. Shpėrdorim detyre ėshtė akuza qė i ėshtė komunikuar kreut tė PR nė rrethin e Pėrmetit Mihallaq Capullari, nga ana e organit tė akuzės sė Gjirokastrės.

Ndėrkohė qė konsumues i tė njėjtės vepėr penale ėshtė edhe ish kryetari i Komisionit tė Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave nė Qarkun e Gjirokastrės Pėrparim Toro.

Dje gjykata ka caktuar pėr Toron dhe Capollarin masėn e sigurisė arrest nė burg pas njė kohe tė gjatė hetimi tė ndėrmarrė nga organet e drejtėsisė nė Gjirokastėr pėr rastin e abuzimit me pronat pyjore nė rrethin e Pėrmetit.

Tė dy personat ish zyrtarė publikė Mihallaq Capollari 59 vjeē dhe Pėrparim Toro 55 vjeē, janė arrestuar nė orėt e mbrėmjes sė djeshme nė banesat e tyre.

Pėr kreun e Kėshillit Bashkiak tė Pėrmetit njėkohėsisht njė prej personave mė aktivė nė fushatėn elektorale tė vitit tė kaluar pėr PR dhe PD, Prokuroria e Gjirokastrės, e akuzon atė pasi ka lejuar shfrytėzimin pa kriter tė mbi 2 mijė ha sipėrfaqe pyjore nė Komunėn e Carcovės nė Pėrmet.

Sipas burimeve zyrtare, Capollari, duke shfrytėzuar postin e drejtorit tė Pyjeve nė rrethin e Pėrmetit prej disa vjetėsh, ka lejuar tė priten sipėrfaqe tė mėdha pyjore nga dy vėllezėr pronarė tė njė firme pėr prodhimin e qymyrdrurit.

Shtetasit V. Ēaci dhe Z. Ēaci nga Ēarshova tė cilėt pretendonin se i kishin pronat e tyre pyjet ku kishin kryer masakėr mjedisore, ndiqen penalisht nga organi i akuzės nė gjendje tė lirė.

Njėri prej vėllezėrve pronar tė firmės sė prodhimit tė qymyrit tė drurit, ka qenė anėtar i Komisionit tė Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave nė Pėrmet ēka e kishte mė tė lehtė tė manovronte me dhėnien abuzive tė sipėrfaqeve pyjore nė ngarkim tė firmės qė ai drejtonte.

Firma “fantazmė” merrej me djegien e sipėrfaqeve tė tėra pyjore dhe mė pas drutė e karbonizuar, i eksportonin nė Greqi me ēmime nga 10-15 euro pėr kg. Sipas tė dhėnave tė marra nga Prokuroria e Gjirokastrės, pronarėt e firmės sė pėrpunimit tė drurėve tė kthyer nė qymyr, kishin “dorė tė lirė” pasi u ishin “falur” nga Pėrparim Toro ish kryetar i Komisionit tė Kthimit dhe Kompesimit tė Pronave nė Gjirokastėr, plot 900 ha. Kjo sipėrfaqe i bashkėngjitej 1400 ha tė pėrfituara me vendim tė formės sė prerė vite mė parė nga gjyqėsori i Pėrmetit.

Nga hetimet e ndėrmarra gjatė gjashtė muajve tė fundit nga Prokuroria e Gjirokastrės, rezulton se Pėrparim Toro ish kryetar i KKP nė periudhėn 2005-2006, u ka dhėnė me dokumente krejtėsisht tė falsifikuara dy pėrfaqėsuesve tė firmės sė pėrpunimit tė drurit dhe qymyr drurit, sipėrfaqen prej 900 ha duke qenė nė kėtė mėnyrė tė favorizuar pėr tė kryer kėtė biznes abuziv nė dėm tė ambientit.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ticle&id=26834
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2010, 17:53   47
Citim:
Shkodėr, kėrkohet parandalimi i zjarrvėnieve tė qėllimshme

SHKODĖR - Njėsitė e qeverisjes vendore duhet tė bashkėpunojnė me organet pėrkatėse lidhur me identifikimin e personave qė shkaktojnė vėnie zjarri tė qėllimshme. Kėshtu ka deklaruar prefekti i qarkut tė Shkodrės, Maxhid Cungu gjatė njė mbledhjeje pėr marrjen e masave pėr parandalimin e zjarreve.

Ai ka theksuar se vitet e kaluara ka pasur raste tė zjarrvėnies sė qėllimshme , e bėrė kjo pėr ripėrtėritje kullotash apo dhe pėr hakmarrje tė ndryshme e qėllime tė tjera.

Prokuroria ka nisur hetimet pėr kėto raste, por ajo duhet ndihmuar nga drejtuesit e njėsive tė qeverisjes vendore , nė identifikimin e personave qė e bėjnė kėtė duke dėmtuar pasurinė e pėrbashkėt, ka shtuar Cungu. Gjatė kėtij takimi, pjesėmarrėsit janė shprehur edhe pėr mangėsitė nė mjete apo fonde lidhur me pėrballimin e situatave tė zjarreve qė shfaqen mė sė shumti nė stinėn e verės.

Sipas kryetarit tė bashkisė sė Vaut tė Dejės, Gjon Marku, nuk ka asnjė mjet nė dispozicion tė kėsaj njėsie tė qeverisjes vendore, ndėrsa drejtori i shėrbimit pyjor nė Pukė, Gjin Filipaj, ka shtuar se nga tre mjete qė ka nė dispozicion ndėrmarrja e tij, dy janė tė bllokuara dhe nuk punojnė pasi nuk ka fonde pėr to dhe pse teknikisht janė nė gjendje pune.

Prefekti Cungu u ka kėrkuar njėsive tė qeverisjes vendore qė tė parashikojnė nė zėrat rezervė tė fondit tė tyre edhe shpenzimet pėr karburant dhe akomodim tė forcave tė ushtrisė qė angazhohen pėr shuarjen e zjarreve qė shfaqen nė zonat e tyre.

Siē kanė theksuar dhe drejtuesit e njėsive tė forcave tė armatosura, ata me mjetet e tyre vihen nė dispozicion tė operacioneve pėr shuarjen e zjarrit sa herė qė u kėrkohet, por sasia e karburantit qė kanė nė dispozicion ėshtė e kufizuar dhe nuk i pėrfshin kėto operacione.

"Bashkėpunimi me njėsitė e qeverisjes vendore nuk ka qenė nė nivelet e duhura dhe ka ndodhur qė ne kemi marrė detyrė dhe kemi shkuar pėr tė ndihmuar pėr shuarjen e zjarreve, por nuk kemi gjetur asnjeri pėr tė na treguar e dhėnė informacion. Ndodh qė qėndrojmė me ditė pėr tė shuar zjarrin, por nuk kemi vend akomodimi", -ka theksuar nėnkolonel Ali Mali, komandant i brigadės sė reagimit tė shpejtė nė Vaun e Dejės.

Mjetet e policisė pėr mbrojtjen nga zjarri dhe shpėtimi janė nė gatishmėri dhe dy muajt e fundit janė riparuar, ndėrsa nė plazhin e Velipojės gjatė sezonit turistik nė afėrsi tė rezervatit tė gjuetisė do tė jetė i vendosur njė mjet zjarrfikės pėr tė siguruar ndėrhyrjen e shpejtė nė ēdo rast rėnieje zjarri, kanė theksuar drejtuesit e kėtij sektori. Gjatė takimit ėshtė diskutuar edhe pėr ripyllėzimin e malit tė Taraboshit apo dėmtimet e shumta nė pyje nė zonėn e Rrencit nė Shkodėr.

http://www.shekulli.com.al/2010/06/0...ellimshme.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2010, 11:05   48
Citim:
Pukė, zjarr nė njė masiv pyjor me pisha

Gjatė ditės sė sotme, njė zjarr i fuqishėm ka pėrfshirė masive tė tėra nė rrethin e Pukės, shumė pranė qytetit. Zjarri ka shpėrthyer nė njė terren malor ndėrkohė qė kjo e ka bėrė tė vėshtirė ndėrhyrjen e forcave zjarrfikėse.

Dyshohet se zjarri ėshtė vėnė me qėllim, por policia ende nuk ka njė autor konkret pėr kėtė ngjarje. Flakėt vijojnė tė pėrpinė malin dhe banesat ndodhen shumė pranė shtėpive tė banimit.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/20305/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.7.2010, 22:02   49
Citim:
Zjarr i fuqishėm pushton pyjet nė kodrat e Himarės

Himarė, 23 Korrik 2010 NOA – Njė zjarr i fuqishėm qė po rrezikon tė pėrhapet gjerėsisht,l ka nisur nė zonėn pyjore te kodrat e Himarės, raporton njė bashkėpunėtor i agjencisė NOA qė ndodhet nė vendngjarje.

Nuk ka tė dhėna nėse zjarri ėshtė i qėllimshėm siē ka ndodhur rėndom ēdo vit nga fshatarėt e zonės qė duan tė fitojnė kullota pėr bagėtitė, por njė grup policor ka nisur menjėherė hetimet.

Raportohet se ekipe zjarrfikėsish dhe shpėtimi kanė nisur udhėtimin drejt vendit tė ngjarjes me mjete nga Repartet e Mbrojtjes Kundėr Zjarrit tė Sarandės dhe Vlorės.

http://noa.al/index.php/kronike/88-k...drat-e-himares

Citim:
Flakėt e zjarrit, pėrpijnė Kodrat e Himarės

Njė zjarr i fuqishėm ka rėnė mbrėmjen e sotme nė zonėn pyjore nė Kodrat e Himarės. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga burime tė policisė lokale. Mėsohet se pėrhapja e flakėve po favorizohet edhe nga era e fortė nė zonė. Zyrtarėt thanė se banorė tė zonės kanė sinjalizuar pėr praninė e zjarrit tė madh nė zonėn pyjore tek Kodrat e Himarės.

Menjėherė drejt vendit tė ngjarjes janė nisur shėrbimet zjarrfikėse nga Vlora dhe nga Saranda. Kodrat e Himarės kanė qenė edhe vitet e shkuara njė zonė problematike pėr rėnien e zjarrit. Pas tri rasteve vitin e kaluar, policia arrestoi njė banor tė zonės pėr akuzėn e zjarrvėnies.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ticle&id=30681
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2010, 21:34   50
Citim:
Sarandė, zjarri evakuon banorėt e njė fshati

SARANDE- Regjistrohet zjarri i parė i pėrmasave tė mėdha pėr kėtė sezon veror nė rrethin e Sarandės. Flakėt nisėn tė martėn nė fushėn e “Sopikut”, nė komunėn e Livadhjas. Pėr shuarjen e tij ėshtė dashur edhe ndihma e zjarrfikseve nga rrethet e tjera, si Delvina, Gjirokastra, madje edhe pėrforcime policore nga “Delta Forcė” e Vlorės.

Pėr rreth 6 orė ėshtė luftuar me flakėt, pasi u rrezikuan edhe banesa tė fshatit dhe pėr rrjedhojė u desh tė bėhej edhe evakuimi i banorėve, kryesisht tė moshuar, qė jetojnė nė kėtė fshat. Dėmet nė periferi tė fshatit ishin tė konsiderueshme.

Rreth 2 mijė rrėnjė ullinj dhe njė sipėrfaqe e madhe me vreshta u shkrumbua. Kėtė fakt e pohoi kryekomunari i Livadhjasė, Irodhi Dalani. Ai i kėrkoi policisė tė zbardhė ngjarjen dhe zjarrvėnėsit.

Zjarri i sė martė u bė shkak pėr ta analizuar atė nė njė takim operativ, organizuar nga nėnprefekti i Sarandės, Gjergji Mano, me drejtues tė komunės Livadhja, punonjės tė stacionit zjarrfikės, atyre tė ndėrmarrjes pyje - kullota, tė rendit.

Shkaqet e zjarrit, nevojat nė logjistikė, kanė qenė edhe thelbi i gjithė takimit. Kryetari i komunės Livadhja, Irodhi Dalani, duke e quajtur zonėn si vendin ku zjarret janė mė tė shumta, kėrkoi qė njė nga zjarrfikset tė jetė nė gadishmėri tė kėsaj komune. Ai mori pėrsipėr tė mbulojė me shpenzimet e vetė komunės kėrkesat e zjarrfikses pėr karburant. sh.d

http://www.panorama.com.al/index.php?id=43386
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2010, 22:42   51
Citim:
Zjarr i qėllimshėm nė ullishtėn e fshatit Frakull

FIER- Duket se stina e nxehtė dhe e thatė e verės do tė jetė me shumė probleme ende sidomos nė zonat rurale tė Fierit. Edhe ditėn e djeshme ėshtė ripėrsėritur skena e djegies sė vreshtave dhe ullishtave nė rrethin e Fierit. Kėtė herė njė zjarr i fuqishėm ka rėnė nė kodrat e fshatit Frakull e vogėl nė komunės Frakull.

Zjarri ka pėrfshirė fillimisht pjesė tė kėsaj kodre dhe mė pas saj ndihmės sė erės ėshtė pėrhapur me shpejtėsi nė tė gjithė sipėrfaqen me ullinj dhe vreshta. Dėmi ka qenė i konsiderueshėm. Nė ndihmė tė banorėve pronarė tė kėtyre sipėrfaqeve kanė shkuar edhe zjarrfikėset e repartit tė mbrojtjes nga zjarri dhe shpėtimi.

Ndėrhyrja e zjarrfikėsve ka hasur nė vėshtirėsi pėr shkak tė terrenit tė thyer kodrinor dhe rrugėve hyrėse dhe dalėse nė vreshta dhe ullishtat e fshatit. Pėr mė shumė se 2 orė u deshėn pėrpjekjet e dhjetėra forcave tė ndėrhyrjes zjarrfikėse etj., tė cilėt u kanė besuar edhe mjeteve rrethanore pėr tė shuar flakėt. Pas 2 orėsh betejė me zjarrin, ėshtė arritur tė eliminohen gjurmėt e flakėve dhe situate tė kthehet nė kontroll.

Tė dhėnat paraprake flasin pėr mė shumė se 25 ha ullishte dhe vreshta tė shkrumbuar plotėsisht me njė vlerė tė konsiderueshme. Mendohet se zjarri ėshtė vendosur qėllimisht, por nuk ka ende tė dhėna qė tė vėrtetojė kėtė dyshim.

Ky ėshtė zjarri i dytė me intensitet tė lartė brenda 3 ditėve nė rrethin e Fierit. Dy ditė mė parė rreth 60 ha me ullishte u shkrumbuan plotėsisht nė Portėz tė Fierit.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=67003
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.8.2010, 19:46   52
Citim:
Zjarrvėniet e qėllimshme, rrezik gjithnjė e nė rritje

Tiranė – Zjarrvėniet e qėllimshme, ēdo vit e mė shumė po kthehen nė njė problem shqetėsues pėr vendin tonė.

Mjaft zjarre tė shfaqura kėtė vit kanė ardhur si pasojė e veprimeve tė qėllimshme nga persona tė papėrgjegjshėm. Aktualisht Policia e Shtetit po procedon 8 persona tė dyshuar si autorė tė disa zjarrvėnieve nė qarqet e Tiranės, Shkodrės dhe Fierit.

Strukturat e policisė shprehen se kanė marrė tė gjitha masat pėr tė identifikuar dhe vėnė para drejtėsisė personat zjarrvėnės, qofshin kėto tė qėllimshme apo nga pakujdesia.

Nė kuadėr tė kėtyre masave u bė e mundur qė tė procedohen pėr zjarrvėnie 8 shtetas, nga tė cilėt 3 janė arrestuar nė flagrancė, 4 procedohen dhe ndiqen nė gjendje tė lirė, ndėrkohė qė njė shtetas tjetėr ėshtė shpallur nė kėrkim.

Policia e Shtetit premton se nė ēdo rast tė evidentimit tė zjarreve do tė kryejė veprimet e duhura procedurale, me qėllim identifikimin e autorėve dhe vėnien e tyre para drejtėsisė.

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/23335/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.8.2010, 15:09   53
Citim:
Zjarret e shpeshta rrezikojnė pyjet e Sharrit

Sharr, 28 gusht - "Duke qenė se gjatė dy javėve tė fundit janė djegur sipėrfaqe tė mėdha shkurresh e kullosash nė Bjeshkėt e Sharrit, si nė territorin e Gorės, ashtu edhe nė atė tė Opojės, Shėrbimin e Zjarrfikėsve ėshtė vėnė nė gjendje mobile", ka thėnė, Tafil Krasniqi, drejtor i Drejtorisė sė Mbrojtjes e Shpėtimit, nė njė prononcim pėr media, tė shtunėn.

Sipas tij, ditė mė parė, zjarret kanė pėrpirė me dhjetėra hektarė, duke filluar nga fshati Restelicė, pėr tė vazhduar nė Baqkė, Zlipotokut, Rapq e Kėrstec tė Gorės, si dhe disa fshatra tė Opojės.

Ai, nė vazhdim ka nėnvizuar se marrė parasysh gjendjen aktuale, jo vetėm qė ka vėnė nė gjendje gatishmėrie punėtorėt e kėtij shėrbimi, por ka kėrkuar edhe ndihmėn e subjekteve tjera qė tė jenė nė gjendje mobile.

“Shėrbimi i Zjarrfikėsve, nė koordinim me ata tė Ekonomisė pyjore, tė mbėshtetur edhe nga qytetarėt, deri mė tani kanė arritur qė tė pengojnė depėrtimin e flakės brenda sipėrfaqeve pyjore, por po qe se gjendja ashpėrsohet na duhet ndihma edhe e subjekteve tjera”, ka thėnė Krasniqi, si dhe ka kėrkuar nga qytetarėt qė tė jenė shumė tė kujdesshėm gjatė kėtyre ditėve, ngase pasojat mund tė jenė tė pariparueshme.

Shqetėsimin e tij e paraqiti edhe Fari Piraj, pėrgjegjės i ZHZ, i cili ka theksuar se kėto zjarre, duken tė shkaktuara nga persona tė papėrgjegjshėm, ēdo ditė po vijnė duke u pėrhapur, e nė veēanti nė ato fshatra, tė cilat janė shumė afėr sipėrfaqeve tė mėdha tė pyjeve, po edhe nė terrenet pėrtej kufirit me Shqipėrinė e Maqedoninė, gjė qė e shton shkallėn e rrezikshmėrisė.

“Vetėm gjatė ditės sė djeshme kemi qenė tė detyruar tė intervenojmė dy herė nė fshatin Brezne, dhe po tė mos ishte ky intervenim, zjarri ka mundur shumė lehtė tė depėrtonte deri nė pyllin e kėtij fshati, i cili ėshtė shumė afėr tij”, ka thėnė Ēerkin Krasniqi, pėrgjegjės i ndėrrimit nė SHZ.

Gjendjen si mjaft tė rrezikshme e kanė vlerėsuar edhe pėrgjegjėsit e Ekonomisė Pyjore. Naim Ramadani, nga Zyra Rajonale, nė Prizren, ka theksuar se “ėshtė kjo njė dukuri mjaft brengosėse, e cila ditėve tė fundit ka pėrfshirė sipėrfaqe pėrmasash tė mėdha, dhe mu pėr kėtė kemi kėrkuar nga Njėsia jonė nė Sharr qė tė jenė nė gatishmėri tė plotė pėr tė ndihmuar nė lokalizimin e tyre, e tėra kjo me qėllim qė tė ruhen pyjet cilėsore tė kėsaj ane, tė cilat janė njė pasuri e madhe kombėtare”, ka theksuar Ramadani.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,8,32547
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.9.2010, 09:24   54
Citim:
Digjen rreth 20 hektarė tė malit me pisha nė Preshevė

17 shtator - Nė fshatin Corroticė tė Preshevės ėshtė djegur njė sasi e konsiderueshme e malit tė mbjellė me pisha tė kėtij fshati, si pasojė e zjarrit tė shkaktuar. Shkaktarėt e ndezjes zė zjarrit tė malit me pisha ende nuk dihen.

Kryetari i Bashkėsie Lokale tė Corroticės, Shemsi Hetemi, ka theksuar se ėshtė djegur njė sasi e konsiderueshme e malit tė kėtij fshati nė njė sipėrfaqe rreth 20 hektarėsh.

Sipas Hetemit, ndezja e zjarrit qė ka kapluar malin e pishave mbi fshatin Corroticė, rrezikonte edhe jetėn e banorėve tė kėtij fshati.

Mirėpo, sipas Hetemit, falė ndihmės sė pėrbashkėt tė bashkėfshatarėve dhe tė njėsiteve speciale tė zjarrfikėsve tė Preshevės dhe tė Bujanocit ėshtė arritur qė zjarri tė lokalizohej pas njė beteje dhjetorėshe.

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,17,34550
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2010, 08:56   55
Citim:
Dėmtohen pyjet nė Vlorė

Nė 20 vitet e fundit nė Vlorė janė dėmtuar qindra hektarė me pyje. Sipas specialistėve nė kėtė drejtim kanė ndikuar faktorė tė ndryshėm, ku vendin kryesor e zėnė zjarret, qė janė shfaqur pothuajse nė tė gjithė gjeografinė e sipėrfaqeve pyjore nė kėtė rreth, duke nisur nga Kuēi nė lindje deri nė Pishė Poro nė perėndim.

Mė tė dėmtuara rezultojnė pyjet e Pishė Poros, dikur me njė sipėrfaqe prej 1770 ha. Sot janė tė dėmtuara nė mė shumė se 30 pėr qind. Specialisti Llazar Moēka, tha se faktorėt qė kanė ndikuar nė kėtė dukuri janė tė ndryshme, ku mė kryesore mbetet vėnia e zjarrit pėr t’i shndėrruar ato nė sipėrfaqe kullosore.

Nė Pishė Poro, pjesė e bregdetit kapacitetet aktuale kullosore pėr bagėtitė janė minimale, ndėrkohė qė ėshtė rritur ndjeshėm numri i krerėve tė bagėtive.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=81334
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.1.2011, 08:30   56

Vė re! Viti 2011


Raportim i masave mbrojtėse nė troje dhe dėmtimit tė pyjeve nga zjarri pėr vitin 2011.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.3.2011, 22:44   57
Citim:
Dibėr, digjen pemet frutore

Njė sipėrfaqe e madhe e mbjellė me pemė frutore ėshtė shkatėrruar nga njė zjarr i fortė qė pėrfshirė gjithė zonėn qė ndodhet nė fshatin Dohoshisht tė Dibrės.

Zjarri i rėnė ėshtė pėrhapur menjėherė pasi ėshtė ndihmuar dhe nga era e madhe gjė qė ka bėrė tė mundur tė digjen disa hektarė me pemė frutore pronė e fermerėve tė kėtij fshati.

Flakėt vijuan pėr orė tė tėra dhe nuk ėshtė bėrė e mundur ndėrhyrja e zjarrėfikėsve pėr mungesė tė rrugės.

Nė kėtė sipėrfaqe toke janė mbjellė pemė si molla dhe gėshtenja.

http://www.top-channel.tv/artikull.p...=rss&id=206230

Citim:
Peshkopi, digjen 3 hektarė pemė frutore

Tre hektarė pemė frutore janė djegur nė fshatin Dohoshisht tė Peshkopisė.

Sipas njoftimeve tė autoriteteve lokale, zjarri ra dhe u pėrhap me shpejtėsi, i ndihmuar edhe nga era e fortė.

Tė njėjtat burime shtojnė se shkaqet e zjarrin nuk dihen, por nėnvizojnė se dėmet e tij kanė qenė tė mėdha. Mbi ngjarjen po heton policia.

http://www.top-channel.tv/artikull.p...=rss&id=206180
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2011, 23:34   58
Citim:
Digjen pyjet pėr guroret

Hapja e zonave tė reja pėr nxjerrjen e gurėve nė guroret e Urės Vajgurore bėhet me anė tė zjarreve.

Pėr kėtė arsye sipėrfaqe tė mėdha tė mbjella me pisha digjen edhe nė kėto ditė tė lagėshta.

Zjarrėvėnia duket tėrėsisht e qėllimtė. Vetėm gjatė ditėve tė fundit mėsohet se janė shfaqur tre rėnie tė zjarreve nė kodrat me pisha nė gurroret e Urės Vajgurore, ndėrkohė qė Drejtoria e Pyjeve nė kėtė qytet ėshtė mjaftuar vetėm me fikjen e zjarreve.

Kanė qenė nė fakt banorėt e zonės ata tė cilėt sapo kanė parė flakėt kanė kėrkuar ndihmėn e zjarrfikėses.

Pas fiksjes sė flakėve nuk ėshtė kryer asnjė hetim pėr kėtė ngjarje.

Sipas banorėve, janė punėtorėt e firmave tė nxjerrjes sė gurit, ata tė cilėt pėr tė pasur mė shumė hapėsira i vėnė flakėn kodrave duke shtuar sipėrfaqet nėn adiministrim.

http://www.top-channel.tv/artikull.p...=rss&id=206587
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.4.2011, 08:29   59
Citim:
Digjen 8 ha pyje nė Mirditė

Mirditė, 10 prill – Tetė hektarė pyje janė pėrfshirė nga zjarri gjatė ditės sė diel nė komunėn Orosh tė Mirditės. Flakėt janė pėrhapur me shpejtėsi, pasi janė favorizuar edhe nga era.

Edhe ndėrhyrja e zjarrfikėsve ka qenė e vėshtirė, pasi terreni malor, nuk i ka lejuar tė veprojnė nė kohėn e duhur.

Mėsohet se zjarri ka qenė aktiv prej disa orėsh, ndėrsa pyjet e pėrfshira nga flakėt kanė qenė kryesisht pisha. Nuk dihet ende shkaku i rėnies sė zjarrit nė kėtė zonė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,58,55159
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.4.2011, 08:32   60
Citim:
Digjen me dhjetėra hektarė fusha e pyje nė Podujevė

Podujevė, 11 prill – Me dhjetėra hektarė hapėsira me fusha dhe pyje janė djegur vetėm pėr dy ditė nė rajonin e Llapit, kanė njoftuar zyrtarėt e Shėrbimti tė Zjarrfikėsve nė Podujevė. Sipas shefit tė kėtij shėrbimi, Milaim Ajvazi, vetėm pėr dy ditė kanė intervenuar nė pesė raste tė djegies sė hapėsirave f ushore dhe pyjore nė katėr fshatra tė Podujevės.

“Gjatė ditės sė diel kemi pas dy zjarre nė fshatin Dumnicė dhe njė nė fshatin Llapashticė. Ndėrsa sot (e hėnė) kemi intervenuar nė dy raste tjera, njėri nė fshatin Merdar dhe tjetri ndėrmjet fshatrave Zakut dhe Kėrpimeh. Tė gjitha rastet kanė qenė djegie e hapėsirave fushore dhe pyjore”, ka thėnė Ajvazi.

Sipas tij, pas intervenimit tė zjarrfikėsve ėshtė arritur tė lokalizohen zjarret, por siē thotė ai, dėmet llogariten tė jenė me dhjetėra hektarė pyje dhe fusha.

“Apelojmė tė qytetarėt qė tė jenė mė tė kujdesshėm nė hedhjen e cigareve, por edhe gjatė ndezjes sė zjarreve nėpėr fusha, sepse njė gabim i vogėl mund tė shkaktojė dėme tė mėdha natyrore, por edhe nė njerėz”, ėshtė shprehur shefi i Shėrbimit tė Zjarrfikėsve nė Podujevė.

Ndėrkohė, nė Stacionin Policor tė Podujevės nuk kanė ndonjė informacion nga kush janė ndezur kėto zjarre, por kanė thėnė se prej kur ėshtė nxeh moti, raste tė tilla ka gati ēdo ditė.

Burime tė gazetės kanė thėnė se shpesh ndodhė qė zjarret shkaktohen nga prerėsit ilegalė tė pyjeve pėr tė mbuluar dėmet e shkaktuara.

Komuna e Podujevės gjatė viti tė kaluar ka konfiskuar rreth 350 metrat kub lėndė drusore tė prerė ilegalisht, njė pjesė e tė cilave u ishte dhėnė pastaj 131 familje me gjendje tė rėndė sociale.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,8,55248
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:40.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.