Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.7.2011, 22:20   61
Citim:
Zjarr nė Sarandė, pėrfshin dhjetra hektarė tė pyllit

Kurora e pyllit nė Sarandė ėshtė pėrfshirė nga flakėt. Zjarri ka rėnė rreth orės 17:00 tė pasdites sė sotme, ndėrkohė qė brenda pak minutash flakėt janė pėrhapur me shpejtėsi dhe kanė pėrfshirė dhjetėra hektarė tė pyllit.

Zjarri i rėnė nė afėrsi tė Manastirit tė “40 Shenjtorėve”, ka pėrfshirė njė sipėrfaqe rreth 500 m2, dhe vėnė nė rrezik disa banesa.

Forcat e policisė dhe zjarrfikėsve kanė ndėrhyrė menjėherė pėr tė shuar vatrėn e zjarrit. Shkaku i rėnies sė zjarrit nuk dihen ende, ndėrsa forcat e policisė tashmė kanė nisur hetimet.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=21956&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.7.2011, 23:30   62
Citim:
Sarandė, njė zjarr pėrfshin njė bllok me ullinj

Sipėrfaqe tė tėra me ullinj janė djegur ditėn e sotme, nė zonėn e Kepit tė Qefalit. Zona e pėrfshirė nga flakėt, ndodhet pranė Kakomesė, ndėrsa ende nuk dihet dėmi material.

Mėsohet se zjarrėfikėset tashmė kanė shkuar nė vendin e ngjarjes, pėr tė shuar flakėt. Ende nuk dihet zanafilla e zjarrit, ndėrsa kohėt e fundit zjarret janė shpeshtuar.

Tė paktėn 5.5 hektarė kullota dhe dhjetėra rrėnjė pisha nė kurorėn e qytetit tė Sarandės, nė jug tė vendit u dogjėn plotėsisht nga njė zjarr i papritur qė u shfaq nė mesditė.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=22523&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2011, 11:53   63
Citim:
Procedohet pėr herė tė parė njė zjarrvėnės nė Sarandė

Dy zjarre qė pėrfshinė gjatė dy ditėve tė fundit qindra hektarė kullotė nė zonėn midis Leklit e Hormovės dhe nė Malin e Gjerė, kanė shėnuar njėkohėsisht edhe rikthimin e stinės sė zjarreve nė Qarkun e Gjirokastrės.

Zjarri i parė masiv nė kėtė rajon ėshtė shfaqur dy ditė mė parė nė shpatet e malit tė Shėndėrllisė dhe ka vazhduar me tė njėjtin intensitet duke djegur sipėrfaqe tė tėra mė pyje dhe kullota pėrballė pikės turistike tė Ujit tė Ftohtė nė Tepelenė.

Ndėrkaq, vetėm disa orė mė pas zjarret kanė pėrfshirė sipėrfaqe tė tėra nė lartėsitė e shpateve tė Malit tė Gjerė midis fshatit Lazarat dhe Gjirokastrės. Sipas informacioneve nga reparti i zjarrfikėsve, Drejtoria e Shėrbimit Pyjor dhe Zyra e Emergjencave pranė prefekturės sė qarkut, fenomeni i zjarreve nė kėtė rajon sapo ka nisur.

Mėsohet se institucionet e sipėrpėrmendura nė bashkėpunim me strukturat e pushtetit vendor dhe ato tė Policisė sė Shtetit kanė hartuar programe tė posaēme pėr tė pėrballuar situatėn e rrezikut tė zjarreve.

Mėsohet se nė operacionet pėr eliminimin e zjarreve janė pėrfshirė edhe banorėt e zonave pėrreth, ndėrkohė qė mėsohet se policia dhe prokuroria janė duke punuar pėr tė gjetur shkaktarėt e tyre.

Ndėrkohė nė Sarandė, pėr herė tė parė po procedohet njė i moshuar me akuzėn e zjarrvėnies. Gjyqėsori i kėtij rrethi ka nisur procedimin penal nė gjendje tė lirė ndaj 68-vjeēarit Oman Murati, banor i Kukėsit. Mėsohet se procedimi penal ndaj tij ka filluar ditėn e djeshme. Shkak ėshtė analiza e njė episodi qė lidhet me rėnien e zjarrit nė njė sipėrfaqe kullote, me dėm tė konsiderueshėm. Mėsohet se nė orėt e paradites sė djeshme bariu kuksian ka qenė duke kullotur bagėtinė nė njė nga fushat e fshatit Stjar. Ai dyshohet si autor i ndezjes sė njė vatre zjarri, qė mendohet tė ketė ardhur si pasojė e hedhjes sė bishtit tė cigares prej tij.

Nga kjo zjarrvėnie mėsohet se ėshtė djegur njė sipėrfaqe tė konsiderueshme kullote, nė pronėsi tė M. D., 30 vjeē, banues ne fshatin Stjar. Dėmi i llogaritur shkon nė 100 mijė lekė. Megjithėse personi i dyshuar si zjarrvėnės, e ka shuar zjarrin disa orė mė vonė, ai ėshtė riaktivizuar sėrish duke djegur pjesėrisht rreth 30 rrėnjė ullinj.

http://www.gazeta-shqip.com/aktualit...301860cbc.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2011, 21:43   64
Citim:
Lokalizohen zjarret nė dy fshatra nė Luginėn e Preshevės

Luginė e Preshevės, 18 korrik – Zjarri qė pati kapluar ditė mė parė dy fshatra nė Luginėn e Preshevės janė shuar me sukses, bėri tė ditur, tė hėnėn, Ministria e bujqėsisė, tregtisė dhe pylltarisė e Serbisė.

Nė njoftimin e kėsaj ministrie thuhet se kanė arritur tė shuajnė dy vendbanime tė kapluar nga zjarri, nė kėtė rajon, si; njėrin nė fshatin Korroticė tė Preshevės dhe tjetrin nė fshatin Breznicė tė Bujanocit.

Siē thuhet, nė komunikatėn e kėsaj ministrie, bėhet e ditur se janė shuar zjarret qė kanė kapluar territorin prej mė se 200 hektarėsh nė dy fshatrat e Luginės sė Preshevės, nė fshatin Corroticė tė Preshevės dhe atė Breznicė tė Bujanocit.

Nė lokalizimin e zjarrit qė pėrfshiu hapėsirėn prej mė se dyqind hektarėsh tė dy vendbanimeve shqiptare, morėn pjesė punėtorė nga ndėrmarrja "Serbija shume", njėsiti i zjarrfikėsve, ushtria, si dhe banorėt lokalė tė kėtyre fshatrave.

Ministria e bujqėsisė, ka apeluar tek tė gjithė qytetarėt qė mos tė ndezin zjarre nė natyrė, pasi nxehtėsia qė ka kapluar rajonin i ndihmon zgjerimit tė zjarrit, duke u zotuar dhe njėkohėsisht duke sugjeruar qytetarėt se nėse vėrejnė ndonjė zjarr nė ndezur, apo persona qė ndezin flakė, tė lajmėrojnė organet kompetente.

http://www.koha.net/?page=1,4,63047
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.7.2011, 19:30   65
Citim:
Zjarret, shkrumbohen qindra hektarė pyje e kullota

GJIROKASTER- Zjarret shkrumbojnė mbi 200 ha pyje e kullota gjatė 24 orėve tė fundit nė rrethin e Gjirokastrės. Policia e kėtij qarku bėri tė ditur se ka nisur procedimin pėr zjarrvėnie nga pakujdesia ndaj 56-vjeēarit me inicialet B.A. nga Gjirokastra. Ai ka qenė duke mbledhur bimė medicinale nė kodrat midis fshatit Zervat dhe Jorgucat nė komunėn e Dropullit tė Sipėrm, por bishti i cigares i hedhur pa kujdes nė barin e thatė ka shkaktuar njėrėn prej vatrave tė zjarrit.

Ndėrkohė qė shumė vatra tė tjera kanė shkrumbuar hektarė tė tėrė nė mjaft zona, tė favorizuara edhe nga temperatura e lartė. Zjarret janė pėrhapur me shpejtėsi nė njė sipėrfaqe tė madhe kullosore duke marrė drejtime tė ndryshme nė fshatrat Zervat, Jorgucat, si dhe nė pjesėn fushore e kodrinore.

Me marrjen e informacionit, nė vendngjarje kanė mbėrritur 30 efektiva policorė, si dhe dy automjete tė PMNZSH, duke shmangur djegien e njė kishe ortodokse nė njėrin prej fshatrave. Era e fortė dhe temperaturat e larta kanė favorizuar flakėt, qė nė njė kohė tė shkurtėr pushtuan sipėrfaqe tė madhe kullote nė fshatin Zervat, madje duke kėrcėnuar edhe banorėt e lagjes sė sipėrme tė fshatit.

Punonjėsit e Policisė, pėr tre orė rresht, kanė bėrė tė mundur lokalizimin e zjarrit duke shpėtuar banesat dhe jetėn e banorėve. Blutė nuk kanė mundur tė ndėrhyjnė nė pjesėn e poshtme tė fshatit Zervat.

Pas vėnies nėn kontroll tė zjarrit nė fshatin Zervat, njė vatėr tjetėr zjarri ėshtė shfaqur nė kodrat e Muzinės, nė kufi me Sarandėn. Dy automjete zjarrfikėse, forca tė ushtrisė dhe dhjetėra punonjės policie, kanė arritur tė neutralizojnė flakėt dhe pėrhapjen e tyre nė drejtim tė fshatit Jorgucat.

Ky ėshtė bilanci mė i rėndė i regjistruar ndonjėherė nė Gjirokastėr, pasi zjarret gjatė tė gjithė vitit tė kaluar dogjėn 213 ha kullota, ndėrkohė qė kjo hapėsirė ėshtė shkrumbuar vetėm nė njė ditė.

http://www.panorama.com.al/kronike/z...pyje-e-kullota

Citim:
Zjarr nė Berat, rrezikohet lagja muze e Goricės

Njė zjarr i madh ka rrezikuar lagjen muzeale "Goricė" nė qytetin e Beratit. Flakėt kanė filluar tė shfaqet fillimisht nė zonėn me ullinj, por era dhe temperaturat e larta kanė favorizuar pėrhapjen e tyre duke zgjeruar sipėrfaqen e djegur nė shumė pak minuta.

Banorėt e zonės kanė kanė njoftuar repartin e zjarrfikėses tė cilėt kanė bėrė tė mundur vėnien nėn kontroll tė flakėve pas 30 minutash pas njė pune tė vėshtirė pėr shkak tė terrenit tė thyer.

Njė sipėrfaqe e madhe e gjelbėr ėshtė djegur ndėrsa ka iu ka shpėtuar flakėve nė kurorėn e pishave ku dėmi do tė ishte shumė mė i madh si dhe mundėsi pėr tė ndėrhyrė e vogėl.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...e-gorices.html

Citim:
Zjarre tė fuqishme nė kufirin mes Greqisė dhe Shqipėrisė

Forcat greke tė shuarjes sė zjarreve kanė arritur mbrėmė tė vėnė nė kontroll dy zjarre tė fuqishme nė brezin kufitar mes tė dy vendeve. Zjarret kanė dėmtuar sipėrfaqe pyjore dhe sipas zyrtarėve greke janė pėrdorur dhjetėra mjete zjarrfikėse dhe Helikopterė nga ajri pėr shuarjen e tyre.

Repartet greke tė shuarjes sė zjarreve kanė arritur mbrėmė tė vėnė nė kontroll dy zjarre tė fuqishme nė brezin kufitar mes Shqipėrisė dhe Greqisė nė zonėn e Gjirokastrės dhe tė Sarandės. Sipas Drejtorisė sė zjarrfikėsve tė Javninės, qytetit fqinj verior grek, zjarri i parė kapėrceu kufirin nė zonėn e Pogonianit duke djegur sipėrfaqe pyjore dhe duke rrezikuar edhe shtėpi tė banorėve.

22 zjarrfikės grekė tė ndihmuar nga mjete tė shumta dhe elikopterė nga ajri u pėrfshinė nė operacion. Edhe pala shqiptare ka shprehur gadishmėrinė pėr tė kontribuar nė operacion ndėrkohė qė nė anėn shqiptare territori ka qenė mjaft i vėshtirė pėr tė vepruar pėr shkak tė terrenit tė thyer dhe pamundėsisė sė mjeteve pėr tė depėrtuar.

Zjarri tjetėr i fuqishėm ka qenė nė zonėn mes Sarandės dhe Gumenicės nė afėrsi tė tė Kepit tė Stillos. I ndihmuar nga erėrat e fuqishme zjarri ėshtė pėrhapur nga territori shqiptar nė drejtim tė territorit grek. Dhjetėra zjarrfikės nga Igumenica kanė mundur tė vėnė zonėn nė kontroll mbrėmė pas rreth 12 orėve pėprjekje thanė zyrtarėt e repartit tė veprimeve kundėr zjarrit nė qytetin grek fqinj me Sarandėn.

Dyshimet e para pėr vėnien e zjarreve lidhen me pėrpjekjet e barinjve tė zonės pėr tė djegur kullotat. Prej erės dhe zonės sė dendur pyjore zjarret kanė dalė jashtė kontrollit duke dėmtuar edhe masivet pyjore nė brezin kufitar.

Tė dy vendet kanė marrėveshje tė ndėrsjelltė pėr tė vepruar sė bashku nė raste te faktkeqėsive natyrore dhe sidomos pėr luftimin e zjarreve. Diza zona tė mbrojtura pyjore si ajo e Bredhit tė Hotovės dhe Sotirės janė fare afėr kufirit dhe masat e parandalimit dhe tė veprimit janė tė domosdoshme nė tė dy anėt e kufirit.

Si Shqipėria dhe Greqia gjatė stinės sė verės goditen nga zjarre tė fuqishme. Pėr pjesėn greke tė kufirit masat mbrojtėse janė mė tė forta dhe gjithashtu operacionet ndihmohen nga pajisje moderne dhe mjete tė shumta. Ndėrsa repartet shqiptare kanė pak mjete nė dispozicion dhe u mungojnė elikopterėt pėr shuarjen e zjarreve.

http://www.voanews.com/albanian/news...125990128.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.7.2011, 14:20   66
Citim:
Fier, zjarr nė Topojė dhe Shtyllas

Flakėt e zjarrit kanė pėrfshirė mėngjesin e sotėm, rrethinat e Fierit. nga burime zyrtare nė qytetin e Fierit ėshtė bėrė e ditur se zjarri ka rėnė nė fshatin Topojė dhe Shtyllas tė kėtij qyteti.

Flakėt e shumta tė zjarrit kanė pėrfshirė nė Topojė njė pyll, ndėrsa nė Shtyllas zjarri ka pėrfshirė vreshta dhe ullishte.Forcat e zjarrėfikseve kanė shkuar nė vendin ku ka rėnė zjarri dhe po punojnė pėr shuarjen e flakėve, ndėrkohė qė ende nuk dihen arsyet e tij.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...rticle&id=2342

Citim:
Kėtė vit mė pak zjarre nė qarkun e Lezhės

Ndryshe nga vitet e kaluara, kėtė vit nė qarkun e Lezhės ka njė ulje tė numrit tė zjarreve dhe kjo ka ardhur edhe falė angazhimit mė tė madh tė pushtetit vendor dhe ndėrgjegjėsimit tė qytetarėve tė kėtushėm pėr problematikėn e tyre. Ndaj ėshtė rritur edhe numri i punonjėsve pėr vrojtimin dhe shuarjen e vatrave tė zjarrit.

http://www.botasot.info/def.php?category=6&id=129316
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.7.2011, 20:42   67
Citim:
Gjirokastėr, zjarr nė Dropullin e Poshtėm

5 fshatra rrezikojnė djegien si pasojė e flakėve tė mėdha tė zjarrit, i cili ka rėnė nė Dropullin e Poshtėm nė Gjirokastėr.

Zjarri ka rėnė gjatė mbrėmjes sė djeshme, kur njė vatėr e vogėl ėshtė eleminuar, por sot flakėt e tij janė favorizuar edhe nga era, duke marrė pėrmasa tė mėdha.

Pėr shuarjen e kėtij zjarri, janė mobilizuar 3 zjarrėfikėse dhe shumė forca policie. Zjarri ėshtė larguar nga banesat e banorėve tė kėtyre fshatrave, por po pėrhapet nė pyjet pranė zonės. Ende nuk dihet shkaku i kėsaj zjarrėvenie. Policia po punon pėr zbardhjen e ngjarjes.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=23208&nid=1

Citim:
Zjarr i fuqishėm nė Gjirokastėr, nė kufi me Greqinė

Gjirokastėr, 24 korrik 2011, NOA – Njė zjarr i fuqishėm ėshtė pėrhapur nė masivin pyjor nė zonėn kufitare qė lidh Gjirokastrėn me shtetin helen.

Vatra e madhe e zjarrit ėshtė pėrhapur me shpejtėsi nė pyllin e fshatit Katund nė kufi, qė gjendet pėrballė fshatit turistik tė Vriserasė, raporton korrespondenti i agjencisė NOA.

Autoritetet lokale po punojnė intensivisht pėr shuarjen e flakėve.

Disa makina zjarrfikėsesh po tentojnė tė shuajnė flakėt e pėrmasave tė mėdha.

Nė ndihmė tė autoriteteve tė zonės kanė mbėrritur edhe dy avionė zjarrfikės nga Janina.

Nga tė dhėnat e para ende nuk dihen rrethanat e pėrhapjes sė zjarrit.

Megjithatė, zona njihet pėr zjarrvėniet e qėllimshme nga vetė barinjtė e zonės, tė cilėt u vėnė flakėn kullotave pėr tė rigjeneruar bimėsinė pėr sezonin e vjeshtės dhe tė dimrit.

Kjo ndodh thuajse ēdo sezon, andaj mendohet se edhe kėtė herė shkaku i zjarrit mund tė jetė i njėjti.

http://www.noa.al/2011/07/zjarr-i-fu...fi-me-greqine/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.8.2011, 21:20   68
Citim:
Zjarr nė Lushnjė, digjen 10 ha shkurre dhe ullishte

10 Ha shkurre dhe ullishte janė djegur nė rrethin e Lushnjės, si pasojė e njė zjarri tė rėnė nė Komunėn Karbunarė.

Zjarri, i cili mendohet tė jetė aksidental, ka rėnė nė kodrėn nė veri tė kėsaj komune, ku pėr shkak tė terrenit tė vėshtirė zjarrėfikėsit e kanė pasur tė vėshtirė tė shkojnė nė vatrėn e zjarrit.

Vet banorėt dhe forcat e zjarrėfikseve me mjete rrethanore, po pėrpiqen tė frenojnė flakėt, tė cilat tė favorizuara nga era, po pėrhapen drejt banesave dhe familjeve qė janė nė afėrsi tė saj.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=23981&nid=1

Citim:
Zjarr i fuqishėm pranė kurorės sė gjelbėr tė Kalasė sė Beratit

Njė zjarr i fuqishėm ka rėnė dje nė mesditė pranė kurorės sė gjelbėr tė Kalasė sė Beratit. Si pasojė janė djegur disa pemė e shkurre, ndėrsa era e lehtė ka rrezikuar edhe pėrhapjen nė banesat qė ndodhen nė afėrsi tė mureve rrethuese tė kalasė.

Mėsohet se zjarri ėshtė shfaqur fillimisht pranė njė kazani plehrash dhe mė pas ka vijuar nė shkurret pėrreth. Disa kalimtarė tė rastit kanė njoftuar zjarrfikėsit.

Me marrjen e sinjalit, forca tė repartit tė PMNZSH-sė janė gjendur pėr pak minuta nė vendin e ngjarjes. Pasi kanė shkuar nė vendin e ngjarjes, reparti i zjarrfikėseve ka bėrė izolimin e vatrave qė tė mos merrte pėrmasa mė tė mėdha.

Drejtori i Zjarrfikėseve nė Berat, Shpėtim Gorica, pohon pėr gazetėn se po punohet pėr zbulimin e shkaqeve qė nxitėn zjarrin. Sipas tij, zona e dėmtuar ėshtė me shkurre dhe ka rrezikuar drurėt qė pėrbėjnė kurorėn e gjelbėr tė kalasė.

http://www.gazeta-shqip.com/aktualit...bbd0471dc.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.8.2011, 21:17   69
Citim:
Zjarr nė Borsh, nė rrezik banesat

E mėrkurė, 3 gusht 2011, NOA- Njė zjarr i fuqishėm ka rėnė pak mė parė nė zonėn e Borshit ku si pasojė e tij janė vėnė nė rrezik banesat pėrreth.

Sipas tė dhėnave paraprake zona qė ėshtė pėrfshirė nga flakėt e zjarrit ėshtė identifikuar se “Kalaja e Borshit”, ndėrsa nuk bėhen tė ditura shkaqet qė ēuan nė rėnien e tij.

Gjithsesi nga ana e banorėve tė zonės ėshtė vėnė alarmi pasi prej erės qė fryn, zjarri po pėrhapet me shpejtėsi ēka ka ngjallur frikėn e zgjerimit tė mėtejshėm.

Ndėrkaq drejt vendngjarjes janė nisur zjarrfikėset e Vlorės dhe ato tė Sarandės, tė cilat pritet tė marrin nė kontroll situatėn.

http://www.noa.al/2011/08/zjarr-ne-b...rezik-banesat/

Citim:
Zjarr nė Dhivėr, marrin flakė banesat

Sarandė, 3 gusht 2011, NOA – Njė zjarr i pėrmasave tė mėdha ka rėnė mesditėn e sotme rreth orės 13:30 nė fshatin Dhivėrr tė Sarandės. Flakėt e zjarrit kanė arritur tė pėrfshijnė edhe banesat, ndėrsa deri mė tani nuk raportohen dėme njerėzore.

Nė vendngjarje po punohet pėr shuarjen e flakėve zjarrfikėset e ardhura nga Saranda e Delvina, por pa mundur tė neutralizojnė flakėt.

Ėshtė kėrkuar ndihma e shtetit fqinjė Greqisė, ndėrsa nga komuna greke e Savajės janė nisur dy zjarrėfikėse me 12 persona drejt Sarandės.

http://www.noa.al/2011/08/zjarr-ne-d...flake-banesat/

Citim:
Zjarr i madh e kaploi ishullin e Korfuzit

Njė zjarr i madh pyjor edhe mė tej po shpėrthen nė ishullin grek Korfuz dhe po kėrcėnon qė t'i kaplojė vendet e banuara.

Autoritete u bėnė thirrje banorėve tė jenė nė gjendje gatishmėrie, sepse shuarja e zjarrit ėshtė vėshtirėsuar pėr shkak tė erės sė fuqishme, e cila fryn me shpejtėsi prej 50 kilometrave nė orė.

Ne shuarjen e zjarrit marrin pjesė gjashtė aeroplanė, dy helikopterė dhe dhjetėra zjarrfikės.

Zjarri tani pėr tani nuk ka kapluar as njė nga vendet turistike tė ishullit.
Shėrbimi zjarrfikės i Korfuzit arrestoi katėr tė dyshuar pėr zjarrvėnie tė qėllimshme. Kryebashkiaku i Kerkirės nuk e pėrjashtoi mundėsinė qė ndezja e zjarrit tė jetė e organizuar.

http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/78682.html

Citim:
Sarandė, digjen 4 hektar tokė

Qyteti i Fierit ėshtė pėrfshire nga 5 vatra zjarri, si rezultat i sė cilės ka gjetur vdekjen njė person. Ndėrkohė qė identiteti i viktimės ende nuk ėshtė bėrė i ditur. Nė fshatin Kallm, flakėt e zjarrit rrezikojnė edhe njė pus nafte. Ndėrkohė qė edhe nė fshatin Vajkan, Qafė Shkozė, Gjorgosė dhe Pocem janė rregjistruar flakė zjarri.

Pas rasteve tė rėnies sė zjarrit nė Lushnjė, edhe nė Sarandė jane regjistruar raste zjarri. Zona pyjore poshtė fshatit Llazat dhe Cerkovic tė komunės Ziver ėshtė pėrfshirė nga flakėt e zjarrit duke djegur rreth 3 deri nė 4 ha sipėrfaqe toke.

Sipas pėrgjegjėsit tė zjarrefikėses sė Sarandės, Rakip Muzhai, nė aksion pėr shuarjen e zjarrit janė pėrfshirė tė gjitha zjarrėfikėset nga Saranda. Ndėrkohė qė pala greke ka dėrguar njė avion nė zonėn e saj nė kufi me Shqipėrinė pėr tė hedhur ujė pėr shuarjen e zjarrit.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=17900
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.8.2011, 08:13   70
Citim:
Gjirokastėr, vetėm nė korrik 93 raste zjarri

Vatrat e zjarreve tė rregjistruara gjatė muajit korrik nė Qarkun e Gjirokastrės llogariten nė 93 raste. Sipas burimeve nė Policinė pėr Mbrojtjen nga Zjarri dhe Shpėtimi nė Gjirokastėr, pjesa me e madhe e zjarreve tė rregjistruara gjatė muajit korrik nė rrethet e Pėrmetit, Tepelenės dhe Gjirokastrės kanė rėnė nė sipėrfaqet kullosore.

“Mė problematike nė kėtė drejtim ka qenė zona e Dropullit dhe kufiri i gjelbėrt me Greqinė, kur pėr shuarjen e disa zjarreve ėshtė dashur ndėrhyrja e avionėve dhe helikopterėve zjarrfikės tė ardhura nga shteti fqinjė”, thonė specialistėt zjarrfikės nė Gjirokastėr.

Gjatė korrikut nė numėr mė tė ulėt kanė qenė vatrat e zjarrit tė rregjistruara nė shtėpi banimi, biznese, etj. Falė ndėrhyrjes nė kohė kėto zjarre nuk janė shoqėruar me dėmtime tė banorėve ndėrkohė qė edhe dėmi ekonomik i tyre llogaritet tė jetė i vogėl.

Krahas shuarjes sė vatrave tė zjarrit gjatė kėsaj periudhe efektivat zjarrfikės nė Gjirokastėr po kontribuojnė edhe nė rastet e emergjencave civile. “Nė mjaft raste zjaresh ne kemi mbėshtetur banorėt duke evakuar nga zonat e mbuluara nga tymi dhe bloza tė moshuarit, fėmijėt, personat me probleme kardiake, etj”, thonė zjarrfikėsit e Gjirokastrės.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=17909

Citim:
Digjen 130 hektarė pyll nė Korfuz

Korfuz, 4 gusht 2011, NOA- Rreth 130 hektarė pishė dhe ullishte janė djegur nė njė zjarr tė rėnė, i cili prej dy ditėsh po zhvesh Korfuzin. Aktualisht flakėt e zjarrit nuk kanė mbėrritur nė zonat e banuara tė ishullit, tė populluar ndjeshėm nga turistėt.

Sipas kryebashkiakut tė ishullit, Jani Trepekli, bėhet fjalė pėr njė veprim dashakeqės ndaj ishullit, duke konfirmuar se gjatė ditės sė djeshme njė 31 vjeēar ėshtė arrestuar dhe ka pranuar se ka vėnė njėrin prej zjarreve.

http://www.noa.al/2011/08/greqi-digj...yll-ne-korfuz/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.8.2011, 21:29   71
Citim:
Pesė vatra zjarri nė Durrės dhe Vlorė

Durrės/Vlorė, 8 gusht - Rreth orės 15:00 njė zjarr ka pėrfshirė tė gjithė faqen e malit nė Selenicė tė Vlorės, ndėrsa mėsohet se pavarėsisht ndėrhyrjes sė zjarrfikėseve, flakėt po pėrparojnė drejt Treblovės. Tė angazhuara janė tė gjitha automjetet zjarrfikėse tė qytetit bregdetar megjithatė priten qė tė thirren ndihma pėr tė bėrė tė munduar shuarjen e zjarrit i cili ka pėrpirė tė gjithė bimėsinė si dhe pemė e ullinj.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	zjarr-durres-vlore.jpg
Shikimet:	199
Madhėsia:	30,9 KB
NNJ:	3123

Njė tjetėr vatėr zjarri ėshtė shfaqur edhe nė afėrsi tė fshatit Llakatund tė Vlorės, raporton Shekulli.Ndėrkohė rreth orės 13:30 njė vatėr zjarri ėshtė shfaqur nė kodrat e Spitallės nė Durrės. Era ka ndihmuar nė pėrhapjen e flakės nė tė gjithė kodrėn duke vėnė nė rrezik edhe disa banesa qė ndodheshin rreth 300 metra larg vatrės sė zjarrit.

Tre zjarrfikėset e dėrguara nga Durrėsi nuk kanė mundur tė bėjnė asgjė ėpr shkak tė terrenit tė vėshtirė, ndėrsa zjarrfikėsit u janė afruar vetėm banesave me shpresėn e ndėrhyrjes nė momentin qė flakėt do tė afroheshin.

Por ndėrkaq njė tjetėr vatėr zjarri u shfaq nė kodrat e Gjirit tė Lalėzit. Zjarri pėrfshiu njė sipėrfaqe tė madhe me shkurre, bimė e ullishte duke shkrumbuar gjithēka. Automjete zjarrfikėse nga Tirana, Durrėsi dhe Manza kanė mbėrritur nė vendngjarje. Deri tani nuk ka tė lėnduar dhe pritet vėnia nėn kontroll e situatės. Mėsohet se sipėrfaqja e pėrfshirė nga flakėt ėshtė mbi 25 ha. Dyshohet se shkak pėr zjarret ėshtė pakujdesia.

http://www.koha.net/?page=1,4,65476
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.8.2011, 23:56   72
Citim:
Zjarret pėrpijnė qindra hektarė nė Gjirokastėr e Sarandė

GJIROKASTER/ SARANDE – Zjarret qė kanė nisur qė prej 10-ditėshit tė parė tė korrikut kanė vazhduar pothuajse pa ndėrprerė nė Gjirokastėr e Sarandė. Gjatė dy ditėve tė fundit ato janė pėrhapur duke pėrfshirė sipėrfaqe tė mėdha kullotash dhe pyjesh.

Flakėt e pranishme nė tri vatra tė mėdha nė komunėn Antigone, nė komunėn Odrie dhe nė malin e Sopotit, po i shtojnė pėrmasat e katastrofės ekologjike tė shkaktuar nga zjarret nė qarkun e Gjirokastrės.

Sipas specialistit tė emergjencave civile nė administratėn e Kėshillit tė Qarkut Gjirokastėr, Jorgo Nikolla, gjatė njė muaji janė evidentuar 33 vatra zjarri, tė cilat pėr momentin llogariten se kanė shkrumbuar 700 ha kullota e shkurre dhe 100 ha pyje. Ndėrkohė qė situata ka dalė jashtė kontrollit dhe zjarret vazhdojnė tė shkrumbojnė dhjetėra ha pyje dhe kullota nė komunėn e Odrijes, nė Sopot dhe Antigone tė Gjirokastrės.

Zjarret e ditėve tė fundit, duke qenė shumė intensive, kanė pėrfshirė sipėrfaqe tė konsiderueshme territori krahasuar me njė vit mė parė.

“Zjarret mė tė konsiderueshme janė shėnuar nė zonėn e Dropullit dhe nė faqen e malit tė Lunxhėrisė, por nuk pėrjashtohen kėtu edhe vatrat e rėna nė afėrsi tė masiveve pyjore nė rrethin e Tepelenės dhe nė Pėrmet”, u shpreh Nikolla.

Tri vatra tė reja kanė marrė terren dje pasdite nė zonėn bregdetare dhe nė fshatrat Tremul dhe Rumanxa. Pėrveēse nė kullota, dėme janė shėnuar edhe nė ekonominė familjare, pasi 200 rrėnjė ullinj janė shkrumbuar. Forcat zjarrfikėse shkuan nė vendngjarje dhe arritėn tė shpėtojnė territore tė tjera nga flakėt.

Sipas shefit tė PMNZSH-sė sė Sarandės, fshatrat Tremul, Rumanxa dhe Borsh kanė qenė arenė e zjarreve tė rėna nė orėt e pasdites. Shkrumbimi i 200 rrėnjėve ullinj konsiderohet njė dėm mjaft i madh, megjithatė, ndėrhyrja e forcave zjarrfikėse arriti vetėm tė shmangte depėrtimin e flakėve nė zonat e banuara.

Edhe nė fshatin Dhivėr janė pėrhapur vatrat e zjarrit, duke kėrkuar ndėrhyrjen urgjente tė zjarrfikėseve.

http://www.panorama.com.al/kronike/z...ster-e-sarande

Citim:
Zjarri dėmton plantacionet nė disa fshatra tė Gjirokastrės

11 vatra zjarri janė riaktivizuar sot nė tė gjithė qarkun e Gjirokastrės, ku nė disa fshatra janė dėmtuar plantacione drurėsh frutore, ullinj dhe vreshta. Gjatė ditės sė sotme njė zjarr i vėnė qėllimisht pėr tė djegur kullotėn pranė faqes sė malit nė Ujė tė Ftohtė nė Tepelenė ka djegur njė masiv me lisa.

Zjarrfikėsit nuk i janė pėrgjigjur dot kėsaj situate pėr shkak tė terrenit shumė tė vėshtirė dhe mungesės sė mjeteve. Po kėshtu zjarre tė riaktivizuar pranė fshatrave Andon Poēi dhe Cepunė u afruan sot shumė pranė shtėpive. Njė tjetėr zjarr pėrfshiu masivin me pisha nė hyrje tė Libohovės ndėrsa banorėt nė lagjet e sipėrme tė qytetit njoftuan pėr zjarre qė mund tė afrohen nė drejtim tė tyre nga faqja e Malit tė Gjerė.

Zjarrfikėsit kanė ardhur nė ndihmė tė situatės por sipas autoriteteve nėse do tė vijohet me kėtė ritėm situata mund tė dalė jashtė kontrollit. Era dhe temperaturat e larta ka bėrė qė zjarret tė zhvendosen nė sipėrfaqe mjaft tė mėdha duke shkrumbuar qindra ha kullotė dhe pyje nė tė gjithė qarkun. Policia ka paralajmėruar se zjarrvėnia ėshtė vepėr penale dhe se do tė vazhdojė tė skedojė pėr ndjekje penale zjarrvėnėsit.

Deri tani ka 5 tė arrestuar, pėrfshi dhe personin qė u akuzua pėr zjarrvėnien e natės sė mbrėmshme qė pėrfshiu disa fshatra nė Odrie dhe Lunxhėri. 15 autorė zjarresh po ndiqen nė gjendje tė lirė.

http://www.botasot.info/def.php?category=6&id=132039
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2011, 20:19   73
Citim:
Ministri i Brendshėm kėrkon tė identifikohen dhe tė ndiqen penalisht tė gjithė zjarrvėnėsit

Situata e krijuar dhe frika nga zjarret ka mbledhur dje drejtuesit e emergjencave civile dhe ato tė policisė, tė cilat janė urdhėruar nga ministri i Brendshėm pėr angazhim maksimal gjatė kėsaj periudhe.

Ministri i Brendshėm, Bujar Nishani, apeloi te drejtuesit e Policisė sė Shtetit dhe tė Emergjencave Civile nė qendėr dhe nė qarqe pėr njė angazhim maksimal nė parandalimin dhe ndėrhyrjen e menjėhershme nė rastet e rėnies sė zjarreve.

“Ju kėrkoj forcimin e gatishmėrisė pėr tė parandaluar nė kohė rėnien e zjarreve dhe angazhim tė plotė pėr tė ndėrhyrė me efikasitet dhe pėr tė shmangur sa mė shumė dėmet nga rėnia e zjarreve”, tha ministri Nishani nė mbledhjen e posaēme me drejtuesit e strukturave policore dhe tė emergjencave civile nė vend.

Njė apel tė veēantė, ministri Nishani u drejtoi strukturave hetimore tė Policisė sė Shtetit. “Hetoni, zbuloni dhe dėrgoni pėr ndjekje penale tė gjithė personat pėrgjegjės pėr rėnien e zjarreve. Kėto procedura hetimore e ligjore duhet t’i kryeni si ndaj individėve tė caktuar qė kanė shkaktuar zjarre, ashtu edhe pėr mosveprim tė personave pėrgjegjės tė administratės vendore tė ngarkuar pėr mbrojtjen e pyjeve e kullotave, pronė tė pushtetit vendor”, deklaroi ai.

Ministri Nishani vlerėsoi punėn e deritanishme tė strukturave tė mbrojtjes nga zjarri dhe shpėtimit, por kėrkoi koordinimin e veprimtarisė me tė gjitha strukturat pėrgjegjėse pėr pėrballimin e situatave tė rėnies sė zjarreve.

“Koordinoni masat e gatishmėrisė me drejtuesit nė nivel qarku, bashkie e komune, intensifikoni komunikimin me strukturat e ministrive tė linjės pėr t’u informuar nė kohė pėr zjarret, harmonizoni veprimet me strukturat e ministrive tė linjės apo tė pushtetit vendor nė territorin ku ju veproni”, kėrkoi Nishani nga tė gjitha strukturat.

Gjithashtu, ministri i Brendshėm, Bujar Nishani, u kėrkoi drejtuesve tė Policisė sė Shtetit, tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Emergjencave Civile, Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpėtimit nė tė gjithė vendin, qė tė vijojnė raportimin javor pėr nivelin e gatishmėrisė tė tė gjithė strukturave deri nė pėrfundimin e periudhės me rrezik pėr rėnien e zjarreve.

http://www.gazeta-shqip.com/aktualit...ebbbd3a74.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.8.2011, 20:40   74
Citim:
Polica arrestoi gjashtė zjarrvėnės nė Gjirokastėr

Gjirokastėr, 14 gusht - Zv/drejtori i Policisė sė Gjirokastrės Adriatik Tafēiu ka bėrė sot publike me anė tė njė deklarate pėr mediet rastet e rėnies sė zjarrit nė qarkun e Gjirokastrės, si dhe personat qė janė ndaluar nė lidhje me to.

“Nė qarkun e Gjirokastrės gjatė gjithė sezonit veror janė evidentuar 37 rase zjarri prej tė cilėve 11 janė aksidental, 16 nga pakujdesia dhe 10 kanė rezultuar tė jenė zjarre tė qėllimshme. Duhet theksuar fakti se disa vatra zjarri janė riaktivizuar 2 ose mė shumė herė, pasi zjarri nuk ėshtė shuar plotėsisht, sepse ka pėrfshirė kullota nė zona kodrinore e malore ku policia apo zjarrfikėsit nuk kanė mundur do tė ndėrhyjnė pėr shuarjen e plotė tė zjarreve. Si rezultat janė arrestuar 6 persona si autorė tė zjarrvėnies tė qėllimshme, ndėrsa janė proceduar nė gjendje tė lirė 16 persona tė tjerė, si autorė tė zjarrėvėnies nga pakujdesia”, tha ai.

Tafēiu theksoi se ligji do tė veprojė ndaj atyre qė do tė rezultojnė si autor tė zjarrėvėnies.

“Pėrvec veprimeve sensibilizuese e parandaluese, si edhe veprimeve procedurale nė kėto raste zjarri efektivat e drejtorisė sė policisė sė qarkut Gjirokastėr janė aktivizuar me mjete rrethanore pėr tė shpėtuar jetėn e qytetarėve nga zjarri, si nė banesa nė disa fshatra. Pėr tė gjitha rastet e zjarrit janė angazhuar rreth 200 punonjės policie dhe rreth 25 mjete”, shtoi ai.

http://www.koha.net/?page=1,4,66091
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.8.2011, 21:29   75
Citim:
Flakėt djegin masivin pyjor tė Kuturmanit, dėme dhe nė Porto Romano

Flakėt djegin masivin pyjor tė Kuturmanit, dėme dhe nė Porto RomanoDURRES- Flakėt e zjarrit kanė pėrfshirė njė sipėrfaqe tė konsiderueshme nė kodrėn e veshur me shkurre dhe bime nė zonėn e Porto Romanos nė Durrės, pranė ish uzinės kimike. Flakėt kanė vėnė nė rrezik dhe sipėrfaqe me ullishte.

Dy zjarrfikėse si dhe efektiva tė policisė po punojnė pėr izolimin dhe mė pas shuarjen e flakėve . Burime nga vendngjarja, tė cilat u referohet NEWS24 bėjnė tė ditur se zjarri nuk rrezikon banesat, tė cilat ndodhen nė njė distancė tė largėt me vendin ku ra zjarri. Policia do nisė hetimet pėr tė zbuluar shkaqet e rėnies sė zjarrit.

Ndėrkohė nė qytetin e Librazhdit raportohet se vazhdon prej tre ditėsh zjarri nė masivin pyjor tė Kuturmanit.

http://www.balkanweb.com/shqiperi/26...web-68048.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2011, 21:30   76
Citim:
Biologėt: Ja dėmet ekologjike tė shkaktuara nga zjarret

Ēlirim tė gazrave kancerogjene dhe shkatėrrim tė ekosistemit janė dėmet mė tė mėdha qė kanė shkaktuar zjarret e shumta qė kanė pėrfshirė zona tė tėra nė jug tė vendit.

Ky ėshtė alarmi qė ngre biologu profesor doktor Lavdim Hasani, pedagog i Universitetit tė Gjirokastrės. Sipas tij, tymi dhe bloza qė ka mbizotėruar pėr ditė me radhė kanė shkaktuar njė dėm tė madh ekologjik qė nuk mund tė rikuperohet shpejt.

Sipas tij dėmet ekologjike nga zjarret janė mė tė mėdha se dėmet materiale. Zjarret kanė prishur dhe shkatėrruar hallkat e zinxhirit ushqimor dhe burime tė tjera natyrore qė duan vite tė normalizohen.

Por problemi mė shqetėsues nga zjarret ėshtė tek gazrat kancerogjene qė janė krijuar gjatė djegieve, gazra qė janė prezentė nė natyrė dhe provokojnė sėmundje. Sipas tij, zjarret kane dėmtuar edhe turizmin nė zonat bregdetare nė jug tė vendit.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...a-zjarret.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2011, 14:11   77
Citim:
Zjarret djegin ullinjtė shekullorė nė Qafėn e Topit

Vlorė, 21 gusht 2011, NOA – Zjarret nėpėr zona tė tėra nė mbarė vendin nuk kanė tė sosur nė kėto ditė kur nė vend ka pllakosur i nxehti afrikan.

Pas pyjeve me pisha tė djegura nė malin e Taraboshit nė Shkodėr, tė cilit iu zbulua autori, njė vatėr e madhe zjarri ka pėrpirė Qafėn e Topit nė qytetin bregdetar tė Vlorės.

Prej mesditės flakė tė dendura zjarri janė pėrhapur nė tėrė zonėn duke djegur ullinjtė shekullorė traditė nė kėtė zonė tė jugut tė vendit.

Nė vendngjarje ndodhen zjarrfikėsit qė po punojnė pėr shuarjen e flakėve, por terreni i thyer vėshtirėson ngjitjen e makinave zjarrfikėse.

Vatra e zjarrit po i pėrhap flakėt nėpėr tėrė zonėn falė ndihmės sė erės.

Alarmi pėr djegien e ullinjve shekullorė bėhet edhe mė i fortė kur kujtojmė se qeveria e ka shpallur ullirin si njė nga projektet kryesore pėr zhvillimin e ekonomisė sė vendit. mit/NOA

http://www.noa.al/2011/08/zjarret-dj...qafen-e-topit/

Citim:
Zjarri rrezikon Shirokėn dhe Xhaferrajn

Zjarri masiv qė ka pėrfshirė prej ditės sė djeshme malin e Taraboshit, nė Shkodėr, vijon edhe sot tė pėrhapet me shpejtėsi.

Tė ndihmuara edhe nga era, flakėt kanė pėrfshirė sot njė sipėrfaqe edhe mė tė madhe pylli sesa njė ditė mė parė.

Sipas autoriteteve nė vendngjarje, zjarri rrezikon banesat nė Shirokė dhe Xhaferaj.

http://www.botasot.info/def.php?category=6&id=133227

Citim:
Zjarret e gushtit, Berat, dėme nė ullishte dhe pisha. Lezhė, zjarrvėnie tė qėllimshme

Muaji gusht mund tė cilėsohet pa ekuivok si muaji i zjarreve nė Shqipėri. Flakėt kanė pėrpirė ndėr vete dhjetra hektarė me pyje e kullota, duke dėmtuar nė mėnyrė tė konsuderueshme natyrėn.

Nė qarkun e Beratit, dėme tė konsiderueshme janė shkaktuar nė drurėt e ullinjve, pishave. Zjarrfikėsit nė kėtė qark, pėrveē problematikės profesionale, evidentojnė relieving e thyer e temperaturat e larta, si armiqtė kryesorė tė tyre, gjatė kėtij muaji

“Njė rast e kemi pasur nė bllokun e fiqve, dy raste nė ullishte, ku janė dėmtuar gati 30 rrėnjė ullinj. Nė bllokun e fiqve janė dėmtuar mbi 100 rrėnjė ullinj dhe 400-500 fiq. Tereni ėshtė shumė i rėnduar, pishat janė tė dėmtuara dhe janė djegur hektarė tė tėrė. Zjarri ėshtė i qėllimshėm”, tha Shpėtim Gorica, Shef i Zjarrfikėsve, Berat.

Edhe nė qarkun e Lezhės zjarret kanė dėmtuar jo pak pyjet dhe sipėrfaqet e gjelbėrta. Zjarrfikėsit nė kėtė zonė janė pėrpjekur tė vėnė nė kontroll tė gjitha vatrat e krijuara, por sipas tyre, zjarrvėnia e qėllimshme, ka qenė dukuria qė u ka krijuar mė tepėr probleme

Tė kontaktuar nga Albanian Screen, thuajse tė gjithė drejtuesit e zjarrfikėsve nė qarqet e vendit, kanė bėrė thirrje pėr sensibilizim tė vetė njerėzve, por edhe pėr dėnime mė tė forta ndaj atyre qė artificialisht dėmtojnė pyjet e vendit.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...ellimshme.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2011, 17:22   78
allianz
 
Ka zgjidhje, pajisni rojen pyjore me armė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.8.2011, 19:33   79
Citim:
Shkodėr, arrestohet autori i zjarrit tė Tarabosh

Emri:  60983_zjarr__1__414395564.jpg
Shikimet: 265
Madhėsia:  16,9 KBĖshtė arrestuar paraditen e sotme autori zjarrit qė dogji 4 km vijė linare nė malin Tarabosh tė Shkodrės. Arrestimi i Hil Gjonit, 58 vjec, lindur dhe banues nė lagjen “Skėnderbeg” tė Shkodrės ėshtė bėrė mbrėmė rreth orės 23: 30 minuta.

“Arrestimi i tij u bė pasi nė sajė tė hetimeve tė kryera nga strukturat e Drejtorisė sė Policisė Qarkut Shkodėr, rezultoi se ky shtetas po dje me datė 20.08.2011, nė ora 16.46, dyshohet se gjatė punės ne objektin e tij, qė kishte nisur tė ndėrtonte nė zonėn e Malit Tarabosh, Shkodėr, ka pastruar territorin nga disa shkurre e ferra, tė cilave mė pas u ka vėnė zjarrin. Pėr pasoje ky zjarr ėshtė pėrhapur nė pyllin e pishave”.- thuhet nė njoftimin pėr shtyp tė polcisė.

Flakėt dogjėn njė sipėrfaqe tė madhe, me pyje si dhe rrezikoi fshatrat Oblikė, Ana e Malit, Shirokė dhe Xhaferraj, Zus, tė vendosur rrėzė tij. I favorizuar nga era zjarri dogji 40 ha sipėrfaqe pyjore, me pisha e shkurre, 15 banesa tė pabanueshme si dhe rrezikoi antenat televizive e tė kompanive celulare.

http://www.standard.al/index.php/new...-tarabosh.html

Citim:
Nė Manastir edhe njė zjarr, digjet pylli mbi lagjen Devejan

Pasi u lokalizua zjarri qė kishte kapur Parkun Nacional tė Pelisterit, nga mesdita u shfaq njė zjarr tjetėr mbi lagjen e Devejanės dhe Bairit nė Manastir.

Siē njoftoi korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA, zjarri kishte arritur deri te vendi i quajtur Varrezat e Gjermanėve duke rrezikuar kėshtu shtėpitė e lagjeve Devejan dhe Bair, ku jeton njė numėr i madh i shqiptarėve.

Zjarrin ėshtė shuar me ndihmės e Shtabit tė emergjencės i cili menjėherė i vuri tė gjitha potencialet qė i posedon dhe nga toka edhe nga ajri ku vepruan me shumė se tri fluturake pėr ndihme ne shuarjen e zjarrit nga ajri.

Temperaturat e larta por dhe faktori njeri janė shkaqet qė po shpėrthejnė zjarret deklaruan nga shtabi i emergjencės kėtu nė Manastir.

http://ina-online.net/maqedoni/8055.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.8.2011, 08:11   80
Citim:
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.