Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.10.2012, 20:17   141
Citim:
1600 punėtorė pėr sanimin e dėmeve nė pyje

Rreth 1600 persona do tė punėsohen nė sektorin e pylltarisė, tė cilėt pėr njė muaj do tė angazhohen nė sanimin e dėmeve qė kanė shkaktuar zjarret, nė damkimin e masės drusore qė ėshtė dėmtuar dhe nė aktivitete tė tjera silvikulturore nė pyje. Pėr kėtė qėllim, Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural ka nėnshkruar njė marrėveshje bashkėpunimi me Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale, e cila do t’i rekrutojė punėtorėt pėrmes zyrave komunale pėr punėsim.

Agjencioni Pyjor i Kosovės, i cili funksionon nė kuadėr tė Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, pėr t’u pėrkujdesur pėr mbarėvajtjen e programit pėr sanimin e gjendjes nė pyje, do tė caktojė mbikėqyrės dhe teknikė tė pylltarisė nėpėr secilin vendpunim.

“Rekrutimi dhe selektimi i tė punėsuarve do tė bėhet nga vendbanimet, tė cilat janė afėr sipėrfaqeve ku do tė realizohen projektet, nė mėnyrė qė tė mos ketė nevojė pėr transportimin e punėtorėve. Mirėpo ne si ministri do tė kėrkojmė nga komunat qė tė bėjnė edhe sigurimin e transportit aty ka nevojė, sepse rekrutimi po bėhet pėrmes zyrave komunale tė punėsimit”, ka thėnė zėdhėnėsi i Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, Adil Behramaj.

Pėr realizimin e kėtij projekti, sipas tij, Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale ka ndarė rreth 400 mijė euro, ndėrsa punėtorėt ėshtė paraparė tė angazhohen nga dita e hėnė, 15 tetori deri mė 15 nėntor.

Gjatė kėtij viti, sipas tė dhėnave preliminare, rreth 130 raste tė zjarreve kanė pėrfshirė 3 487.74 hektarė tė tokės pyjore, prej tė cilave 2 907.34 hektarė kanė qenė nė pronėsi publike, ndėrsa 580.40 hektarė nė pronėsi private.

Rajoni mė i pėrfshirė nga zjarret ka qenė Prizreni me 1140.74 hektarė pyje mjaft kualitative, pastaj rajoni i Pejės me 985 hektarė, ku janė pėrfshirė pyjet halore tė Deēanit, si dhe rajoni i Gjilanit me 625 hektarė pyje, etj.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,3,154146
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.7.2013, 18:05   142
Citim:
Pukė, 8 vatra zjarri nė sipėrfaqet pyjore, 2 zjarrfikėse nė vendngjarje

PUKE – Rritja e temperaturave ka aktivizuar vatra zjarri nė sipėrfaqet pyjore tė Pukės. Mėngjesin e sotėm janė konstatuar 8 vatra zjarri nė sektorin pyjor ‘Lak Rroshi’, ku flakėt po pėrhapen me shpejtėsi pėr shkak tė erės.

Drejtuesit e Shėrbimit Pyjor bėjnė tė ditur se zjarri ka pėrfshirė njė sipėrfaqe prej 10 dynymėsh, ndėrsa po punohet pėr lokalizimin e flakėve.

Aktualisht dy makina zjarrfikėse ndodhen nė vendin e ngjarjes dhe po punojnė pėr tė vėnė nėn kontroll flakėt.

Shėrbimi pyjor ka vėshtirėsi nė ndėrhyrje, pasi nuk ka mjete dhe mundėsitė financiare pėr forca shtesė, pėrveē punonjėsve aktual tė shėrbimit pyjor.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2013, 21:00   143
Citim:
Zjarri shkrumbon pemėt nė kodrat e fshatit Dushk, nuk dihen shkaqet

Flakė zjarri janė shėnuar sot nė Lushnjė, ndėrsa janė djegur njė sasi e konsiderueshme pemėsh. Nga tė dhėnat paraprake, raportohet se zjarri ka pėrfshirė kodrat e fshatit Dushk, nė Lushnjė.

Zjarri mėsohet se ka pėrfshirė pemė dhe shkurre, duke djegur njė sipėrfaqe tė konsiderueshme. Aktualisht njė zjarrfikėse ka shkuar nė vendngjarje, pėr shurjen e flakėve.

Mobilizimi i policisė dhe dhjetėra banorėve tė fshatit, ka bėrė tė mundur neutralizimin e zjarrit dhe shpėtimin e banesave.

http://www.sot.com.al/aktualitet/zja...-dihen-shkaqet
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.7.2013, 21:00   144
Citim:
Zjarr nė pyllin me pisha tė Tėrbunit, e vėshtirė ndėrhyrja

Njė zjarr i cili dyshohet tė jetė vėnė nė mėnyrė tė qėllimshme, pėr tė hapur toka tė reja, ka shkaktuar djegien e dhjetėra hektarėve pyje.

Njė vatėr zjarri e krijuar nė pyjet e Tėrbunit nė Pukė, ka djegur njė sipėrfaqe tė madhe nė pyllin me pisha, ndėrsa flakėt po pėrhapet me shpejtėsi edhe pėr shkak tė temperaturave dhe erės.

Pėr shkak tė terrenit malor, forcat zjarrfikėse e kanė tė pamundur tė ndėrhyjnė.

http://www.sot.com.al/aktualitet/zja...nd%C3%ABrhyrja

Citim:
Zjarr nė pyjet e Shqipėrisė

Pyjet e Tėrbunit nė Pukė tė Shqipėrisė janė kapluar nga njė zjarr i madh, madje zjarrfikėsit nuk po mund tė ndėrhyjnė pėr shkak tė terrenit tė thyer malor nė atė pjesė.

Mediat shqiptare raportojnė se flakėt vetėm sa po shkojnė e po zgjerohen.

Madje thuhet se zjarri mund tė jetė i qėllimshėm ngase temperaturat nuk janė shumė tė larta, pra nuk kanė kaluar ende 24 gradė celsius.

Nė kėtė zonė vitin e kaluar pėr shkak tė zjarreve tė qėllimshme u dogjėn dhjetėra hektarė me pyje.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,83,168397
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2013, 21:15   145
Citim:
Riaktivizohen vatrat e zjarrit nė pyjet e Tėrbunit

Emri:  zjarrpyll.jpg
Shikimet: 152
Madhėsia:  4,2 KBJanė riaktivizuar disa nga vatrat e zjarrit qė ra njė ditė mė parė nė pyjet e Tėrbunit. Pėr shkak tė terrenit tė thyer zjarri nuk ėshtė shuar nga zjarėfikėset por nga shiu qė ra gjatė ditės. Sot sėrisht

Zjarrfikėset ndodhen nė vendngjarje por situata paraqitet e vėshtirė pėr shkak se terreni i thyer malor nuk lejon ndėrhyrjen e zjarrfikėseve. Po punohet me mjete rrethanore pėr fikjen e flakėve. Zjarri dyshohet tė jetė i qėllimshėm.

http://mapo.al/2013/07/11/riaktivizo...et-e-terbunit/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.8.2013, 19:05   146
Citim:
Forcat e Armatosura angazhohen pėr shuarjen e Zjarrit nė fshatin Vig-Mnel tė rrethit tė Shkodrės

Njė zjarr i fuqishėm ka rėnė pasditen e sotme nė njė masiv me pisha, rreth 13 km larg fshatit Vig-Mnel tė rrethit tė Shkodrės. Intensiteti i lartė i vartės sė zjarrit, si dhe terreni i thyer kanė detyruar Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Emergjencave Civile nė Ministrinė e Brendshme qė t’i drejtohen Qendrės sė Bashkuar operative tė Ministrisė sė Mbrojtjes pėr ndihmė tė menjėhershme. Me urdhėr tė Shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA, Gjeneral Major Xhemal Gjunkshi, 30 efektivė tė Batalionit tė Vaut tė Dejės kanė mbėrritur nė vendin e ngjarjes, me qėllim neutralizimin e vatrės sė zjarrit dhe shuarjen e tij. Rreth orės 15.00, falė bashkėpunimit edhe me popullsinė e zonės, ėshtė bėrė e mundur shuarja e zjarrit nė masivin halor. Stina e nxehtė e verės dhe mundėsia e zjarreve, kanė bėrė qė tė gjitha strukturat ushtarake tė rrisin nivelin e gatishmėrisė sė personelit dhe tė teknikės pėrkatėse tė MNZSH, me qėllim ndėrhyrjen nė kohė dhe me efikasitet tė lartė, nė rastet kur do tė kėrkohet prezenca e Forcave tė Armatosura nė ndihmė tė komunitetit.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...t-te-shkodres/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.8.2013, 18:07   147
Citim:
Zjarr mbi fshatrat Llaskarcė dhe Bukoviē

Mbrėmė rreth orės 21:00 ka shpėrthyer zjarr nė pyllin ndėrmjet fshatrave shqiptare Llaskarcė dhe Bukoviē tė Shkupit, nė rrugėn qė nga Shkupi tė ēon pėr nė Tetovė.

Siē njofton Qendra pėr Menaxhim me Kriza (QMK), nė vendin e ngjarjes janė dėrguar menjėherė ekipe tė zjarrėfiksve me disa makina.

Ende nuk dihet se ēfarė hapėsire kanė pėrfshirė zjarret.

Nga QMK apelojnė deri te qytetarėt qė tė kenė kujdes ndaj ambientit e sidomos nė pyje ku pėr shkak tė tė nxehtit zjarret mund tė ndizen lehtė.

Gjithashtu, nga ky institucion apelojnė qė nėse qytetarėt vėrejnė ndonjė zjarr ose vend prej ku del tym enjėherė tė paraqiten nė numrit e telefonit 195.

http://www.botasot.info/maqedonia/23...e-dhe-bukoviē/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.8.2013, 21:25   148
Citim:
Zjarri nė Pukė, kėrkohet ndėrhyrja nga ajri. Nė Mat, rrezikohet ura e Vashės

PUKE- Zgjerohet ndjeshėm vatra e zjarrit nė pyjet e Krrabit nė Pukė, si pasojė e erėrave tė forta Zjarri i shfaqur qė prej sė premtes ka marrė pėrmasa tė mėdha duke djegur sipėrfaqe tė tėra me pyje, madje raportohet se ai rrezikon edhe dy ujėsjellėsat nė Pukė dhe Fushė Arrėz.

Pėr shuarjen e zjarrit krahas njė grupi zjarrėfikės tė Pukės, janė angazhuar edhe 50 forca tė ushtrisė tė ardhura nga Vau i Dejės, si dhe shėrbimi pyjor. Kjo vatėr e aktivizuar qė tė premten ka dalė jashtė kontrollit duke shkrumbuar tėrėsisht njė pjesė tė madhe tė pyjeve tė Krrabit, ndėrsa apelohet pėr ndėrhyrje nga ajri pasi po merr pėrmasa tė frikshme.

Drejtori i Shėrbimit Pyjor, Hilė Curri apelon qė tė ndėrhyhet sa mė shpejt nga ajri qė tė minimizohen dėmet, e tė frenohet pėrhapja e flakėve. Sipas tij deri mė tani zjarri ka pėrfshirė njė sipėrfaqe prej 5 hektarėsh.

Ndėrkohė, ditėn e sotme njė vatėr tjetėr zjarri ėshtė shfaqur nė pyjet e Munellės, njė situatė kjo e pėrsėritur brenda pak kohėsh.


ZJARR NĖ MAT, RREZIKOHET TĖ DIGJET URA E VASHĖS

Ora 15:40- Njė tjetėr zjarr masiv ka rėnė sot nė afėrsi tė Urės sė Vishės, nė Mat, duke rrezikuar shembjen e kėsaj ure qė ėshtė edhe monument kulture.

Mėsohet se zjarri ka pėrfshirė urėn dhe drurėt rreth urės, ndėrsa ndėrhyrja e zjarrfikėsve bėhet e vėshtirė pėr shkak tė terrenit tė vėshtirė. Nėse nuk ndėrhyet ura monument culture rrezikon tė shembet.

Deri mė tani raportohet se ėshtė djegur njė sipėrfaqe prej 5 hektarėsh, ndėrsa rrezikohen edhe disa stane.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.8.2013, 21:22   149
Citim:
Korēė, zjarr i fuqishėm nė pyjet e Zemblakut

Pėrfshihet nga flakėt pylli me pisha mbi fshatin Zėmblak tė Korēės. Vatra e zjarrit nė kėtė zonė ėshtė evidentuar pasditen e sotme dhe si pasojė janė djegur disa hektar pyje.

Era e fuqishme e favorizon edhe mė tepėr pėrhapjen e flakėve nė kėtė zone, ndėrsa ėshtė e pamundur ndėrhyrja e zjarrfikėses pėr shuarjen e flakėve pėr shkak tė terrenit tė vėshtirė.

Ndėrkaq banorė tė fshatit janė ngjitur nė vendin ku kanė rėnė flakėt pėr tė lokalizuar zjarrin pėrmes hapjes sė kanaleve apo ngritjen e masiveve me dhe. Ndėrsa ende nuk dihet nėse zjarri ka qenė i qėllimshėm apo nga temperaturat e larta.

I kontaktuar nė telefon Drejtori i shėrbimit pyjor nė Korēė nuk ka dhėnė asnjė reagim apo pėrgjigje se ēfarė do tė bėhet pėr shuarjen e flakėve nė kėtė pyll.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...t-e-zemblakut/

Citim:
Zjarri djeg sipėrfaqe tė tėra me pyje nė Pukė, Vlorė, Berat e Sarandė

TIRANE- Vijojnė zjarret nė Pukė, raportohet se nė pyjet e Munellės flakėt kanė dalė jashtė kontrollit, ndėrsa aktiv vijon tė jetė edhe zjarri nė pyjet e Krrabit dhe nė pyjet Lumbardhit. Vatra zjarri edhe nė Vlorė, Berat dhe Sarandė

SARANDĖ

Njė zjarr i pėrmasave tė mėdha ka rėnė sot pasdite edhe nė kurorėn e pyjeve nė Sarandė. Nė vendngjarje raportohet tė kenė mbėrritur forcat zjarrfikėse, ndėrsa pėr shuarjen e flakėve po ndihmojnė edhe banorėt e zonės. Ende janė tė paqarta shkaqet e rėnies sė zjarrit.

BERAT

Sipėrfaqe tė tėra me pisha janė pėrfshirė sot pasdite nga zjarri nė Berat. Mėsohet se zjarri ka rėnė nė pyllin nė Gurė tė Bardhė, duke djegur sipėrfaqe tė mėdha me pisha. Mėsohet se pėr tė shuar flakėt po punohet me mjete rrethanor,e pasi ndėrhyrja e zjarrfikėsve ėshtė pothuaj e pamundur, si pasojė e terrenit tė vėshtirė.

VLORĖ

Nė Vlorė njė vatėr zjarri nė Kodėr Shashicė, mbi fshatin Kaninė ka pėrfshirė ullishtat duke krijuar re tė mėdha tymi qė duken me sy tė lirė dhe nga qyteti. Zjarri i nisur pas dreke vijon dhe kėtė pasdite ndėrsa paraqitet e vėshtirė ndėrhyrja pėr shkak tė terrenit tė thyer malor.

PUKE

Shtohen vatrat e zjarrit nė pyjet e Pukės. Aktualisht nė kėtė rreth vijojnė tė jenė aktive tre vatra zjarri, nė pyjet e Krrabit, Munellės dhe njė vatėr tjetėr qė ėshtė shfaqur ditėn e sotme nė pyjet Lumbardhit.

Zjarri nė Munellė ka dalė jashtė kontrollit, duke djegur sipėrfaqe tė tėra me pyje. Nė kėtė zonė janė tė pėrqendruara edhe forcat e ushtrisė, tė cilėt po punojnė pėr neutralizimin e flakėve. Zjarri nė pyjet e Munellės vijon tė jetė aktiv, prej tre ditėsh. Ndėrkohė nė pyjet e Krrabit zjarret vijojnė qė prej njė jave dhe sipėrfaqja e djegur shkon mbi 5 ha.

Kėsaj situate tė rėndė i ėshtė shtuar sot edhe njė vatėr tjetėr zjarri, ajo nė pyjet e Lumbardhit.

Situata problematike si pasoje e rėnies sė zjarreve nė Pukė, kėtė vit mbetet njė nga mė shqetėsueset nė vend, ndėrsa nuk ka asnjė person tė ndaluar, pasi shkak i tyre mbetet vetė dora e njeriut.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.8.2013, 19:47   150
Citim:
FA aksion pėr shuarjen e zjarrit nė Urėn Vajgurore dhe nė Pukė

Forcat e Armatosura angazhohen sėrish pėr shuarjen e zjarreve qė kanė rėnė sė fundmi nė disa zona tė vendit. Drejtoria e Pėrgjithshme e Emergjencave Civile i ka kėrkuar sot paradite Qendrės sė Bashkuar Operative tė Ministrisė sė Mbrojtjes dėrgimin e trupave ushtarake pėr shuarjen e dy vatrave tė reja tė zjarrit nė Urėn Vajgurore dhe nė Pukė.

Me urdhėr tė shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, aktualisht janė angazhuar 170 forca dhe 9 mjete ushtarake nė kėto dy rajone. Mė konkretisht, 120 forca tė batalionit tė Kėmbėsorisė nė Poshnje tė Beratit dhe 50 forca tė Batalionit tė Kėmbėsorisė tė Vaut tė Dejės nė Shkodėr po punojnė intensivisht, me qėllim shuarjen e vatrave tė zjarrit qė janė shfaqur si pasojė e temperaturave tė larta qė shoqėrojnė stinėn e verės.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...e-dhe-ne-puke/
Citim:
Zjarr nė Korēė dhe Berat, digjet pyjet halore

Prej disa ditėsh zjarret po shkrumbojnė sipėrfaqe tė tėra me pyje nė Pukė, Berat, Sarandė e Vlorė, ndėrkohė qė terreni i vėshtirė e ka bėrė tė pamundur ndėrhyrjen nė disa raste. Mėngjesin e sotėm raportohet pėr njė tjetėr vatėr zjarri tė rėnė nė vargmalin e Moravės, nė Korēė.

Sipas Kreut tė Shėrbimit Pyjor nė Korēė, Erion Haruni, zjarri ka pėrfshirė njė sipėrfaqe me pyje halore, ndėrkohė qė nė vendngjarje ka punonjės tė pyjores dhe zjarrfikėses, qė po punojnė pėr vėnien nė kontroll tė flakėve.

Ndėrkohė qė nė qytetin e Beratit 30 ha pyll me pisha janė djegur si pasoje e njė vatre zjarri tė regjistruar gjatė orėve tė natės. Tė favorizuara edhe nga drejtimi i erės gjuhėt e flakėve kanė pėrfshirė malin e Veterikut nė afėrsi tė Urės Vajgurore.

Nė vendngjarje kanė mbėrritur forcat e repartit zjarrfikės tė Beratit ku nė krah tė tyre janė rreshtuar edhe kolegėt e Kuēovės si dhe forcat e repartit ushtarak tė Xhenios. Deri nė orėt e para tė mėngjesit zjarri ka vazhduar tė jetė aktiv pa mundur tė neutralizohet, ndėrkohė qė ende nuk dihen shkaqet rėnies sė tij.

http://www.sot.com.al/aktualitet/zja...t-pyjet-halore
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.9.2013, 21:45   151
Citim:
Zjarr masiv nė pyllin “Darėzezė” tė Fierit

Pylli i “Darėzezės” nė Fier, ėshtė pėrfshirė nga njė zjarr masiv. Zjarri fillimisht ka rėnė nė zonėn e “Pishporės”, dhe mė pas ėshtė pėrhapur me shpejtėsi nė pyllin “Darėzezė”, nga ku deri mė tani ka djegur 50 ha, kjo edhe pėr shkak tė erės qė favorizon pėrhapjen e zjarrit. Shuarja e zjarrit deri nė kėto momente po bėhet me mjete rrethanore, ndėrkohė qė pritet ardhja e zjarrėfikses.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...eze-te-fierit/

Citim:
Zjarri shkrumbon pishat

Njė zjarr i pėrmasave tė mėdha ka pėrfshirė masivin pyjor tė Darėzezės nė rrethin e Fierit, duke shkrumbuar plotėsisht dhjetėra hektarė me pisha tė buta. Pikėnisja e kėtij zjarri ėshtė diktuar rreth orės 15:00 nė kufirin ndarės mes masivit pyjor tė Pish Poros nė buzė tė detit Adriatik dhe Darėzezės. Era e forte ka ndihmuar flaket te pėrhapen me shpejtėsi, duke djegur rreth 10 hektar me pisha shume vjeēare. Pavarėsisht ndėrhyrjes se mjeteve zjarrfikėse nga Fieri, te forcave tė policisė se rendit dhe atyre tė ndėrhyrjes sė shpejtė, specialistėve dhe punonjėsve tė ndėrmarrjes pyjore, shuarja e zjarrit ka qene mjaft e vėshtire. Policia ndėrkohė dyshon se kemi te bėjmė me njė zjarrvėnie te qėllimshme.

http://vizionplus.al/zjarri-shkrumbon-pishat/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2013, 21:14   152
Citim:
“Zjarret nė pyje vihen nga sipėrmarrės tė tregtisė sė drurit”

Ministri Koka tryezė me shoqatat: Ligj i ri pėr ndalimin e eksportit tė drurit

Mbrojtja e mjedisit ėshtė kthyer nė njė emergjencė kombėtare. Problemi nuk ėshtė njė i vetėm por nis qė me prerjet e pyjeve e deri te zjarrėvėnia e qėllimshme apo ndotjet. Pėr tė diskutuar mbi problematikat dhe zgjidhjet qė duhen gjetur nė dobi tė mjedisit, ministri Lefter Koka ka mbledhur paraditen e djeshme nė njė tryezė tė pėrbashkėt pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile duke kėrkuar prej tyre sugjerime, se nė cilat fusha duhet tė ndėrhyhet mė parė.

Ministri

“Ne jemi nė prag tė ngritjes tė njė komiteti ministror, nė fakt edhe Ligji i Menaxhimit tė Mbetjeve na detyron, pėr t’i propozuar Qeverisė shqiptare shpalljen e njė situate emergjence nė shumė akse nacionale, por edhe nė zona tė tjera shumė tė ndotura”, tha Lefter Koka, ministėr i Mjedisit. Ndėr tė tjera nė fjalėn e tij, duke iu referuar shkatėrrimit tė pyjeve, Koka deklaroi se po punohet pėr njė projektligj pėr frenimin e eksportit tė lėndės drusore dhe qymyrit tė drurit.

Drafti

“Pyjet dhe lumenjtė kanė pėsuar njė dėmtim shumė tė madh. Pikėrisht nesėr kemi njė bashkėpunim me Ministrinė e Brendshme pėr t’u bėrė palė nė kėtė aksion tė madh nė mbrojtje tė pyjeve. Me njė projektvendim, qė shumė shpejt do ta paraqesim para Kėshillit tė Ministrave, do tė ndalojmė eksportin e drurit tė papėrpunuar, eksportin e qymyrit tė drurit”, tha Koka.

Zjarret nė pyje

Pėrfaqėsues tė shoqatave tė mjedisit akuzuan sipėrmarrės, tė cilėt qėndrojnė pas zjarreve nė pyje, pėr t’i hapur udhė biznesit tė shitjes sė drurėve nė zonat e djegura. Ata propozuan qė tė konsiderohen me emergjencė ndotja nga mbetjet urbane, shkatėrrimi i pyjeve dhe lumenjve. Njėkohėsisht shoqatat kėrkuan zbatimin e ligjit pėr Menaxhimin e Integruar tė Mbetjeve, pėr t’i hapur rrugė riciklimit tė mbetjeve nė vend. Sipas tyre duhet tė aplikohen masat ndėshkuese, si nė ēdo vend tjetėr, duke filluar nga qytetarėt qė hedhin mbeturinat vend e pa vend e deri tek bizneset.

http://www.tiranaobserver.al/zjarret...ise-se-drurit/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.