Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.7.2007, 08:30   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Punim Fara si faktor biologjik dhe kulturor


Emri:  e-ardhmja2.jpg
Shikimet: 1138
Madhėsia:  16,8 KB
Ashtu siē ėshtė i rėndėsishėm mjedisi pėr njeriun, po aq e rėndėsishme ėshtė dhe fara (apo raca). Nuk jam nga "supremacistėt" (me ngarkesėn e dyshimtė e tė paqartė kuptimore qė pėrmban fjala) siē rėndom etikohet kush pėrmend fjalėn racė, por mendoj se pėr ēdo farė grupi i vet etnokulturor ėshtė dhe duhet tė jetė superior ndaj ēdo tjetri. Pėr qėllimin e tė qenit japon, njė japon ėshtė superior ndaj njė koreani, apo shqiptari, apo argjentinasi. Ndaj dhe frika, apo rezervimi, qė kanė njė pjesė e njerėzve tė flasin a tė shprehin mendimin e tyre tė qartė rreth racės, zhvillimit racor tė njė kombi, apo njė grupimi mė tė madh a mė tė vogėl, tregon ose mendje tė fjetura ose frikacė pa vullnet vetėzhvillimi.

Emri:  e-ardhmja.jpg
Shikimet: 1103
Madhėsia:  20,8 KB
Qėndrimi pasiv arsyetohet madje dhe me njė sėrė ideologjish importi internacional, tė cilat duhen ballafaquar sy pėr sy nė ēdo rast ku shfaqen; Pėrveē nėse me anė tė moskokėēarjes pėr kėto punė na pėlqen ta pranojmė fatin si tė vijė dhe tė lėmė ēdo gjė tė ndodhė se aq na bėn (gjė qė fundja nė sytė e mi tregon njeri sė paku mendėrisht inferior).

Politika qė u ndoq nga regjimi qė lamė pas nuk kishte asnjė lloj programi zhvillues tė tipit racor dinarik, madje ashtu si ēdo gjė qė ndodh nė Shqipėri qė nga kohė e perandorive aziatike, ose shkatėrrohet sistematikisht stoku racor vendas, ose lihet gjithēka nė mėshirė tė fatit.

Akoma mė keq nė ditėt e sotme nė pikė jo pak kritike, material i pasur gjenetik ėshtė braktisur e vazhdon tė braktiset jashtė kufinjve, pa perspektivė kthimi, aty ku fare mirė mund tė zhvillohej emigrim i organizuar me pėrzgjedhje dhe njėkohėsh tė ruhej e tė zhvillohej mė tej kompaktėsia kombėtare brenda vendit.

Vijmė nė njėfarė mėnyre te pyetja a ka pėr detyrė shteti tė zbatojė politika zhvillimi racor, direkte apo indirekte qofshin? Pėr tė ardhmen siē na intereson ne a nuk ėshtė e rėndėsishme tė vetėndihmohemi me anė tė njė organizimi me prirje kombėtare dhe shoqėrore?


---


Duke u zgjeruar pak mbi temėn, shqiptarėt njėsohemi biologjikisht me farėn (racėn) e ashtuquajtur nė kohė tė ndryshme dinarike, pellazge, ilirike, adriatike, epirote. Pjesė tė konsiderueshme tė kėsaj fare ndodhen sot tė asimiluara nga ana kulturore nė shtete tė ndryshme tė Ballkanit, nė Apenine dhe gjetiu. Shqipėria ende sot ka pėrqindjen mė tė lartė tė farės dinarike, e cila sipas lokaliteteve tė saj historiko-gjeografike dallohet me sy tė lirė nga floku i gėshtenjtė dhe i verdhė dhe sytė e gėshtenjtė, tė kaltėr dhe tė hirtė, me fizionomi tė jashtme qė e quajmė tipike shqiptare. Ajo qė nuk ėshtė dinarike nė sy tė lirė janė flokėt e zinj dhe sytė e zinj, tė cilat nė pėrgjithėsi janė importe aziatike nga kohė e Bizantit e kėtej, por ka dhe pėrjashtime. Fara dinarike historikisht nuk ka qenė dhe nuk ėshtė pėrjashtimisht vetėm flokėverdhė e as vetėm flokėgėshtenjė, sepse kushtet e mjedisit, nė gadishullin ilirik kanė zhvilluar vetiu tė dyja kėto variante gjatė pėrshtatjes tonė natyrore kėtu.

Shpesh njerėzit kanė pėrshtypje tė gabuar duke u nisur nga dogma se floku i verdhė e syri i kaltėr ėshtė nordik apo akoma mė dogmatikisht "kelt", dhe pohojnė se kėto janė prurje nordike nė kėto troje, tė cilat prurje duhet tė kenė "zbritur" e janė pėrzier me popullsitė vendase. Ndėrkohė qė zbritje tė tilla minimale mund tė ketė pasur ashtu siē ka pasur dhe ngjitje nga kėtej pėr sipėr nė shkallė mė tė gjerė sidomos drejt fiseve gjermanike, fakti mbetet se tė dyja variantet janė shfaqur qė nė zanafillė tek pellazgo-ilirėt nga Austria e Dalmacia e deri nė Lakoni dhe Atikė e mė gjerė dhe nuk ėshtė pritur tė zbresin "keltėt", pėr t'i krijuar kėto veēori.

Vetė racialistėt gjermanė nė klasifikimin e tyre biologjik tė farave kanė pranuar se fara shqiptare ėshtė ndarje e veēantė e racės sė bardhė, e cila nuk ėshtė as nordike as gjermanike, as sllave, as "mesdhetare", por ka tiparet e veta vendase qė e kanė shoqėruar qė nga formimi i saj.

Pėrkatėsia dinarike s'ka pse krijon problem tė drejtpėrdrejtė tek ata qė nuk pėrmbushin tėrė kriteret pėr tė qenė dinarikė, sepse nuk ėshtė e thėnė qė tė kemi grupim 100% homogjen nga ana biologjike, pasi asgjė nuk ėshtė "e pėrkryer" nė masa 100% nė natyrė, por nga krahu tjetėr nuk d.m.th. as se nė emėr tė kėsaj tė shkatėrrojmė thelbin biologjik tė kombit, duke mos promovuar njė tip karakteristik racor tonin, dhe dashurinė pėr farėn tonė dhe synimin e veprimtarinė pėr zhvillim e fuqizim tė saj...

Pėr mendimin tim ēdo pėrmbajtje biologjike ėshtė asét nė stokun gjenetik, por si ēdo asét tjetėr duhet mbarėshtuar me politika tė pėrshtatshme, nė mėnyrė qė tė kontribuojė nė boshtin kryesor biologjik tė kombit, por jo ta tjetėrsojė atė.

Si njė shėnim kėtu, meqė dėgjohet shpesh si emėrtim, ajo qė quhet "racė alpine" nuk ėshtė e farė e mirėfilltė, por ėshtė variacion i popullsive tė njė fare qė jetojnė pėr kohė tė gjatė nė lartėsi tė mėdha mbi nivelin e detit duke dhėnė disa karakteristika tė caktuara biologjike nė vartėsi tė kushteve natyrore tė malėsive. Kjo shfaqet dhe nė fara tė tjera si dukuri.

Nė vijim, diēka qė keqkuptohet shpesh nga vetė ne, nė lidhje me pėrkatėsinė racore, janė dhe pushtimet qė kemi pėsuar dhe ndikimi "shkatėrrues" qė duhet tė kenė patur kėto nė stokun tonė biologjik. Shpesh dėgjohet fraza "Me tėrė ata pushtues qė kanė shkelur kėtu pėr ēfarė race na flet ti?" Sė pari ithtarėt e kėtij miti duhet tė lexojnė pak mė shumė dhe tė studiojnė tipin racor shqiptar pėr tė mėsuar se ēdo tė thotė racė dinarike (ilirike), sepse vulgu rėndom ka idenė e gabuar (mediatike) se nordikėt janė "raca e pastėr", apo zezakėt janė "racė e pastėr", dhe "ēfarė ndodhet midis ėshtė e pėrzier mes kėtyre."... Ana komike e kėsaj ėshtė e qartė, por e qartė ėshtė dhe injoranca e kėtij qėndrimi. Mes nesh muhabeti, sipas standardeve tona si dinarikė, raca e ashtuquajtur nordike duket si "e shpėlarė" nė reagimin tonė tė parė emocional ndaj saj. Ajo gjermanike na afrohet mė shumė gjė qė mund tė shpjegohet dhe nga fakti se kemi qenė fqinjė pėr kohė tė gjatė deri nė ndėrhyrjen e sllavėve, por aty mbarojnė dhe afritė tona me veriun e Evropės. Dhe nuk ėshtė nordicizmi apo ekuatorizmi ndonjė ideal qė mezi presim ta arrijmė... Ata qė kanė komplekse tė kėtij lloji duhet fillimisht tė informohen dhe mandej tė bėjnė paqe me natyrėn, sepse ky troll ka pjellė kėtė farė e kėtė farė do tė rrisė.

Duke u kthyer tek pushtimet, ato kanė qenė nė pjesėn dėrrmuese tė tyre "pushtime administrative", pra, pushtuesi caktonte vetėm nėnshtrim ndaj rendit tė tij administrativ, rėndom duke rėnė nė ujdi me prijėsit e fiseve pėr pagim taksash, ndryshim emėrtimesh tė qendrave urbane, etj., gjėra qė kanė tė bėjnė me anėt parimore administrative, por jo duke sjellė kolonė a banorė tė rinj aq sa tė mund tė pėrziheshin me popullatėn! Kjo rezulton si nga dokumentacioni historik si nga shikimi demografik i historisė shqiptare ashtu dhe nga pėrhapja racore e dinarikėve sot qė dallohen lehtė nė rajon.

Pėr kėto arsye, gjatė perandorive pjesa mė e madhe e stokut gjenetik nė qendrat urbane dhe krejt stoku nė zonat malore apo nė thellėsi tė maleve, ėshtė lėnė i paprekur, dhe janė pikėrisht zonat e thella qė shquhen aktualisht pėr pėrqindjen mė tė lartė tė dinarikėve.

Administrata pėr shkaqe tė vetkuptueshme vepronte gjithnjė nė qytete kryesore dhe qendra kyēe tregtare pa patur nevojė pėr kolonė tė mirėfilltė qė mund tė pėrziheshin me vendasit. Vetė ushtria qė pėrdorej pėr ruajtjen e rendit krijohej me ushtarė nga rinia vendase. F.v. Roma nuk ka prekur asnjėherė stokun gjenetik tė ilirėve, madje ishte ky stok qė do tė pasuronte vetė Romėn qė nga krijimi i saj e deri nė rėnie. Bizanti mund tė akuzohet pėr mbrojtjen e dobėt kundėr plaēkitjeve dhe sulmeve barbare nė kufijtė veriorė, si dhe pėr disa zhvendosje popullsish nga Deti i Zi dhe Lindja e Mesme e e Afėrt, qė u kryen me kritere fetare e favorizime tė ndryshme, pėrderisa qeverisja ishte fetaro-aziatike, por tė cilat nuk patėn vijueshmėri tė rėndėsishme ndėr popullatėn e gjerė shqiptare dhe u pėrqėndruan kryesisht nė pjesėn lindore tė gadishullit, Bullgari, Rumani, Greqi lindore e gjetkė ku dhe kushtet fetare ishin tė favorshme pėr atė punė.

Nė faza tė ndryshme tė Rritja jonė natyrore ishte ajo qė u pėrdor madje pėr ripopullimin e tėrė Epirit, Thesalisė dhe Peloponezit gjatė shek. VI-VII dhe XIV-XVI me ftesa tė prijėsve vendas, kur kėto territore kishin mbetur pa kėmbė njeriu. Prijėsit arbėrorė vrisnin mitropolitė ortodoksė kur kėta vepronin sipas urdhrave tė regjimit kundėr popullsive tona. Turqia do tė jetė mė vonė nėma qė sot dhe e akuzojmė ballazi pėr shkak tė politikave tė saj tė vazhdueshme shkombėtarizuese kundėr nesh, asgjėsimin e rritjes natyrore duke na lėnė njė nga kombet mė tė vogla tė sotme dhe pėr politikėn "ballkanizuese" kundėr tė gjithė popujve qė kishte nėn pushtim, tė cilėt u pėrpoq t'i kthente me jo pak sukses nė marmelatė ballkano-mongoloide me kulturė e biologji reēel e komposto aziatike.

Nė dy shekujt e fundit do tė kishim pushtimin modern sllav dhe grek qė me politika tė institucionalizuara asimilimi kanė konvertuar kulturalisht njė masė tė madhe dinarikėsh nė "sllavė" dhe "grekė". Por meqė historikisht ne s'lemė dy gurė bashkė, do tė shtojmė numrin e mistrecave, me ose pa pėlqimin e tė tjerėve, sepse ky mijėvjeēar ėshtė i yni.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.8.2007, 18:34   2
Art
 
Citim:
Shqipėria ka pėrqindjen mė tė lartė tė farės dinarike, e cila sipas lokaliteteve tė saj historiko-gjeografike dallohet me sy tė lirė nga floku i gėshtenjtė dhe i verdhė dhe sytė e gėshtenjtė, tė kaltėr dhe tė hirtė, me fizionomi tė jashtme qė e quajmė tipike shqiptare.
Askund pėrveē nė citimin tėnd lexova se flokėt bjond dhe sytė e kaltėrt apo hirtė janė poashtu karakteristika tė racės dinarike. Dyshoj nėse ke tė drejtė. Pasi flokė tė verdha dhe sy tė kaltėrt mundėm me gjet edhe te raca mesdhetare. Por prap ka dallim nga ajo nordike. Sidomos lėkura nordike dallon nga racat tjera.

Raca dinarike ka lėkurė mė tė erėt (kaftė). Edhe dendėsia e qimeve (tė kafta tė errėta) nė trup asht boll e dendun. Dhe forma e flokėve karakterizohet me flokė kaqurrela. Ndėrsa flokėt (bjond) tė nordikėve karakterizohen me formėn e valėzume (dredhume). Dinarikėt poashtu kem ngjajshmėri me nordikėt edhe kah gjatėsia. Ndėrsa raca mesdhetare mbetet ma e shkurtė, dikun rreth 1.70cm a mė pak asht karakteristikė te meshkujt mesdhetarė mesa mė kujtohet.

Sikur nordikėt dhe mesdhetarėt edhe dinarikėt kemi kafka (fytyra) tė gjata. Fytyra nordike asht e ngushtė. Dhe nordikėt pjesėn e prapme tė kafkės e kanė ma tė nxirrun pėr dallim nga dinarikėt qė e kanė shumė pak. Dhe duket sikur ajo pjesė asht e premė. Dhe fillon tė xirret ma lartė kokės. Ndėrsa mesdhetarėt pjesėn e prapme e kanė tė nxirrun por tė rrembullakėt.

Prap dyshoj pėr flokėt bjond dhe sytė e kaltėrt/hirtė tė jenė karakteristikė dinarike. Nuk jam i bindun se nuk mund tė jemi tė pėrzier me nordikė apo kelt (tė nordizum). Fakti se 5% i takojnė racės nordike nė Shqipėri. Ndėrsa dinarik janė 75%. Tė tjerėt i takojnė racės alpine, 10% dhe 15% mesdhetarė perendimor.


Citim:
Roma nuk ka prekur asnjėherė stokun gjenetik tė ilirėve
50% tė popullsisė nė Itali janė mesdhetar tė dinarizum, sidomos nė Sicili dhe nė Jug. Ndėrsa 20% i takojnė racės dinarike, sidomos kah Veriu. Tė tjerėt i takojnė: racės alpine 15% (sidomos kah verilindja), 10% mesdhetarė perėndimorė (sidomos kah Sardenja), dhe 5% nordik kah veriu (1% e sė cilės kan prejardhje nga mbetjet e ostrogotėve dhe aristokracisė lombarde).

Atėherė nga kush u dinarizua ky popull?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.9.2007, 10:14   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Dallimi nga raca neodanubiane (sllavo-veriore):


1. Indeksi cefalik
a.Tek sllavėt, deri nė 82
b.Tek shqiptarėt, mbi 85

2. Fytyra
a.Tek sllavėt, e rrumbullakėt
b.Tek shqiptarėt, trekėndėsh i pėrmbysur

3. Hunda
a. Tek sllavėt, nga e drejtė nė konkave
b. Tek shqiptarėt, nga e drejtė nė konvekse
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.9.2007, 00:04   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga notird

Atėherė nga kush u dinarizua ky popull?
E ke kuptu shprehjen gabim. Romakėt dihet se kanė qenė me pėrqindje tė lartė ilire, po fjalia thotė se Roma, pra romakėt nuk e kanė ndryshu stokun gjenetik tė ilirėve nė Iliri.

Citim:
Thėnė nga notird

Pasi flokė tė verdha dhe sy tė kaltėrt mundėm me gjet edhe te raca mesdhetare. Por prap ka dallim nga ajo nordike. Sidomos lėkura nordike dallon nga racat tjera.
Pra floku i verdhė e sytė e kaltėr nuk janė veēori pėrjashtimisht nordike. Tek ta mund tė jetė e theksuar apo mbizotėruese pėr arsye tė caktuara gjenetike, por kjo nuk provon pėrjashtueshmėri. Gjithsesi pėr flokėt dhe sytė si mė lart qarkullojnė shumė mendime. Po nqs do pranosh dogmėn e dyndjeve kelte apo nordike atėherė duhet tė fillosh punėn qė me personazhet bjondė tė luftės sė Trojės... gjeneralėt e ushtarėt e Aleksandrit (atė pėrfshirė), perandorėt ilirė tė Romės, etj. etj.

Ajo qė po theksoj mė lart ėshtė pikėrisht kjo bindje e gabuar ku merret floku i verdhė apo syri i kaltėr (jo detyrimisht tė shfaqura bashkė nė tė njėjtin person) si tė ishte ndonjė veēori pėrjashtimisht "kelte" apo nordike, ndėrkohė qė dhe floku i verdhė dhe floku i gėshtenjtė kanė qenė tė pranishėm nė tė gjithė stadet tona biologjike siē dėshmohet dhe nga historia. Atėherė hipotezat se kėto veēori vijnė si pasojė e dyndjeve dalin tepėr, dhe identifikimi i kėtyre veēorive si tė ardhura del i pabazė sepse ėshtė me induksion. Pra dogmatizohet se vetėm keltėt dhe nordikėt kanė flok tė verdhė dhe sy tė kaltėr dhe atėherė cilido qė ka flok tė verdhė e sy tė kaltėr duhet tė ketė prejardhje kelte apo nordike. Problemi siē dallohet ėshtė tek premisa. Kush tha qė vetėm keltėt dhe nordikėt kanė flok tė verdhė dhe sy tė kaltėr? Kushtet mjedisore tė nordikėve i kemi pasur e vazhdojmė t'i kemi dhe ne nė brendėsi tė gadishullit, ndaj veēoritė fizike tė vijės sonė biologjike qė rron kėtu qė prej fillesave i janė pėrshtatur kėtij mjedisi. Dallimet e brendshme mes krahinave shpjegohen me izolimin e gjatė tė jo pak prej tyre nga njėra-tjetra.

Ishte ky mjedis qė i polli ata burra e gra qė kishim pėr paraardhės, ndaj dhe ky mjedis ėshtė pėr rivendikim ēfarėdo ndodhtė me ideologjitė e modės, sepse nė thellėsi kohore vetėm ky mjedis e ruan thelbin tonė biologjik dhe nė njė farė mėnyre pėr nevojat e rresės nė kėtė tokė, ne jemi ky mjedis e ky mjedis ėshtė ne.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.9.2007, 12:40   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Raca dinarike ka lėkurė mė tė erėt (kaftė).
Raca dinarike ka lėkurėn mė tė trashė ndaj duket mė e bardhė. Lėkura shikohet nėn sjetulla aty ku nuk e ka kapė dielli. Raca nordike sado e bardhė, ka lėkurėn e hollė, ndaj gjaku reflekton ngjyrėn e vet tė kuqe, prandaj nordikėt nė pėrgjithėsi duken tė kuqrremtė nė fytyrė.


Citim:
Prap dyshoj pėr flokėt bjond dhe sytė e kaltėrt/hirtė tė jenė karakteristikė dinarike. Nuk jam i bindun se nuk mund tė jemi tė pėrzier me nordikė apo kelt (tė nordizum). Fakti se 5% i takojnė racės nordike nė Shqipėri. Ndėrsa dinarik janė 75%. Tė tjerėt i takojnė racės alpine, 10% dhe 15% mesdhetarė perendimor.
Nė bazė tė studimit qė ka bėrė Karlton Kuni, racės shqiptare, thotė se te gegėt, janė 40% flokėzezė, 45% flokė-kaftė dhe 15% bjondė, por kur kihet parasysh se flokėt e zeza janė dominante nė trashėgim ndėrsa flokėt bjonde janė recesive atėherė gjenotipi i shqiptarėve veriorė na del kėsisoj:

20% bjondė
50% flokė-kaftė
30% flokė-zezė

Pėr flokėt gėshtenjė kam pėrshtypje se janė flokė bjonde me njė sasi mė tė madhe pigmenti.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 28.9.2007 nė 12:49.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.9.2007, 23:39   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
20% bjondė
50% flokė-kaftė
30% flokė-zezė
Tė tre ndarjet sipėr i bien gradacione tė gėshtenjės. S'ėshtė e zezė e treta, gėshtenjė e mbyllur/errėt.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.9.2007, 15:50   7
I Zgjedhuri
 
Doja tė pėrqendrohesha pak tek tė dhėnat qė japin tė huajt pėr pėrqindjen e dinarikėve nė Shqipėri dhe pėrse nėnraca norike na qenkėrsh nordike e jo dinarike...

Teoria se 10% e shqiptarėve janė alpinė, pėr mendimin tim, nuk ka kurrfarė prove vėrtetuse. Ky gabim vjen nga pėrshtypja fillestare e shprehur me forcė nė fillim edhe nga Kuni (Coon) se toskėt na qenkėrshin alpinė, pastaj studimet e tjera nė terren e hodhėn poshtė kėtė fantazim nga ata tipikėt e perėndimorėve.

Pėr mendimin tim, mungesa reale e studimit masiv ka sjellė pėrqindje tė gabuara. Milaj ka bėrė njė tabelė shumė interesante ku ka pėrmbledhur gjithė studiuesit. Mendoj se tek kategoria alpinėt 10% janė pėrfshirė elementet shtatshkurtėr e kafkėgjerė tė gjetur midis shqiptarėve. Duke qenė se alpinėt janė rreth 1,62 (vitet '30), krejt kafkėgjerėt pėrreth kėsaj gjatėsie u pėrfshinė nė mėnyre akademike tek alpinėt. Pėr mendimin tim, po tė bėhen studime tė hajrit, do dalė se ky 10%, ose shumica, janė dinarikė tė mesdhetarizuar, pra shtatshkurtėr si mesdhetarėt, por me tiparet e fytyrės krejt dinarike e jo alpine.

Kur bėra vizitėn nė Gubbio tek varri i mbretit Gent, pata mundėsinė tė vija re tipin e pastėr alpin dhe ju garantoj, se nė Shqipėri nuk ekzistojnė shqiptarė tė atillė... Mbase tipi alpin mund tė ndryshojė nga vendi nė vend, por kam bindjen se ky 10% do hollohet tej mase nė rastin e njė studimi cilėsor...

Tė mos harrojmė se raca alpine nga ajo ilirike, dallohet nė terren mė shumė sesa nė letėr... Nė letėr dallimi vjen gati vetėm prej shtatlartėsisė.

Po ashtu do doja qė kur tė flitet pėr pėrqindjet tė kihet parasysh se raca mesdhetare nė trojet shqiptare vihet re mė sė shumti nė Ultėsirėn Perėndimore
e sa mė nė brendėsi futemi, aq mė pak vihet re... Pra tokat lindore shqiptare, Kosovė + Maqedoni kanė shumė mė pak mesdhetarė sesa Ultėsira Perėndimore. Po ashtu mendoj se nuk duhet tė flasim pėr mesdhetarė, por pėr mesdhetarė tė dinarizuar, pasi me gjetė nė Shqipėri njė mesdhetar tė pastėr duhet tė jesh kėrkues me shumė fat...

Elementi gjenetik gėshtenjė njihet si element i pavarur prej bjondit dhe tė ziut
e pėrqindja e flokut gėshtenjė nė Shqipėri ėshtė dominante nė absolut, shumė gėshtenja tė zėna i pėrfshijnė te floku i zi, ashtu sikundėr ndodh qė gėshtenja e hapur ose kafe e hapur quhet bjond ose vjen si bjond...

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 17.11.2007 nė 09:57. Arsyeja: KT-1 (alfabet i huaj)

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.10.2007, 04:20   8
Art
 
Citim:
Gjithsesi pėr flokėt dhe sytė si mė lart qarkullojnė shumė mendime. Po nqs do pranosh dogmėn e dyndjeve kelte apo nordike atėherė duhet tė fillosh punėn qė me personazhet bjondė tė luftės sė Trojės... gjeneralėt e ushtarėt e Aleksandrit (atė pėrfshirė), perandorėt ilirė tė Romės, etj. etj.
Nėse kėshtu kam thanė, atėherė e pranoj si gabim. Flokun bjond dhe sytė e kaltėrt mund ti hasim edhe te dinarikėt edhe te mesdhetarėt poashtu. Por prap dallohen nga nordikėt. Sepse dallon forma e kafkės. Sidomos nė pjesėn e prapme. Edhe lėkura, pra nordikėt e kanė lėkurėn ma tė hollė dhe tė bardhė.

Por dikush duhet ti ket edhe tiparet tjera nordike (pos syve/flokėve). 5% nuk asht shumė. Nuk po mendoj 5% bjond por 5% me prejardhje nordike. Edhe kjo nuk mė duket e pamundun. A nuk ka pas dyndje kelte?

Dikun nė Vargmal u informova se njė fis nė Shqipėri kishin shumė ngjajshmėri me kulturėn skoceze, veshjet, pėrpos rracės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2007, 15:07   9
I Zgjedhuri
 
Citim:
Thėnė nga notird

Nėse kėshtu kam thanė, atėherė e pranoj si gabim. Flokun bjond dhe sytė e kaltėrt mund ti hasim edhe te dinarikėt edhe te mesdhetarėt poashtu. Por prap dallohen nga nordikėt. Sepse dallon forma e kafkės. Sidomos nė pjesėn e prapme. Edhe lėkura, pra nordikėt e kanė lėkurėn ma tė hollė dhe tė bardhė.

Por dikush duhet ti ket edhe tiparet tjera nordike (pos syve/flokėve). 5% nuk asht shumė. Nuk po mendoj 5% bjond por 5% me prejardhje nordike. Edhe kjo nuk mė duket e pamundun. A nuk ka pas dyndje kelte?

Dikun nė Vargmal u informova se njė fis nė Shqipėri kishin shumė ngjajshmėri me kulturėn skoceze, veshjet, pėrpos rracės.
Tė jesh bjond, nuk tė bėn nordik... Raca nuk dallohet nga flokėt, pėrndryshe racat do ndaheshin nė nordikė dhe jonordikė. Ky ėshtė gabimi qė bėjnė neoracistėt e rinj nordicistė.

Tė jesh bjond do tė thote tė kesh njė tipar nordik. Nėse janė 3 tipare (hiq kafkėn) dhe ti ke vetėm njė nordike dhe 2 tė tjerat dinarike, ti nuk je nordik po je dinarik. 5% e shqiptarėve bjondė i ke tė gjithė me tipare tė tjera dinarike. Mė sė shumti bjondėt i ke sygėshtenjė, me hundė dinarike e kokėgjerė (brakiqefal), etj. Prandaj edhe numri i nordikėve nė Shqipėri ėshtė i papėrfillshėm.

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 17.11.2007 nė 10:01. Arsyeja: KT-1 (alfabet i huaj)

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2007, 15:59   10
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Po si ėshtė puna qė shqiptarėt lindin kryesisht bjondė?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2007, 18:42   11
I Zgjedhuri
 
Citim:
Thėnė nga Breshnik

Po si ėshtė puna qė shqiptarėt lindin kryesisht bjondė?
Lindim me flokėt me ngjyrė tė hapur qė pastaj errėsohen. Bjonde fare ėshtė ekzagjerim. Kjo tregon se nė tė shkuarėn elementi bjond ka qenė mė i pranishėm se sot, por vetvetiu mbyllja racore ndaj atij burimi bjond solli ngadalė ripastrimin e racės dinarike,... ose kemi tė bėjmė me ndonjėfarė pėrshtatje nė fazėn fėminore ndaj mjedisit tė ftohtė, meqė fėmija ėshtė mė delikat se i rrituri e nė borėn e maleve floku i hapur ėshtė mbrojtje. Kjo sepse burimi bjond ka mijėvjeēarė qė ėshtė mbyllur, pra veēoria mund tė jetė karakteristikė racore e jona. Sidoqoftė raca e njeriut nuk shihet vetėm nga njė tipar, kėtė teori le ta mbajnė nordicistėt qė tė justifikojnė 27 nėnracat qė fusin nė njė kazan...

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 17.11.2007 nė 10:05. Arsyeja: KT-1 (alfabet i huaj)

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.10.2007, 15:43   12
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Po si ėshtė puna qė shqiptarėt lindin kryesisht bjondė?
Karakteristikė e racės ilirike nė pėrshtatje ndaj mjedisit ku ka rrojt e po rron. Siē e thotė dhe i Zgjedhuri lart duhet tė mbarojė dikur ky lloj njėsimi i flokut tė verdhė, gati tė verdhė, verdhė i errėt, gėshtenjė e hapur, me nordikėt se nuk ėshtė veēori e tyre pėrjashtimisht, ėshtė dhe e jona. Kėto pyetje sidoqoftė, bėhet mirė qė ngrihen se deri sot s'ka pas studim tė mirėfilltė dhe mendimet e dhėna pėr ne nga tė huajt janė nė tym, pa asnjė tė dhėnė tė mjaftueshme nga terreni.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2007, 11:23   13
I Zgjedhuri
 
Nuk ka studiues qė racėn dinarike nuk e quan racė malore, pra tė krijuar nė mal, biles edhe vendqėndrimi i saj nė botė lidhet me sistemet malore. Mali ka vetinė ta kthejė njeriun nė romantik, vetmitar, tė fuqishėm fizikisht, kryeneē, sepse sipėr tij ka vetėm diellin. Mali i jep shpirtin e lirisė, mali tė jep edhe Urtinė... Deri mė sot asnjė lloj filozofi nuk mund tė mos lidhte me vetminė e malit, urtėsinė. Mali tė bėn bari, fusha tė bėn bujk. Bujku ėshtė i lidhur me tokėn bujqėsore, bariu ėshtė i lidhur me kullotėn. Bujku ėshtė mė i qėndrueshėm se bariu. Bariu ėshtė agresiv, bujku ėshtė paqėsor. Bariu ka tė zhvilluar logjikėn hapėsinore, bujku logjikėn praktike. Bariu ėshtė 'mashkull', bujku ėshtė 'femėr'...

Ne shqiptarėt jemi barinj, jemi 'meshkuj', por nuk jemi barinj stepash, por barinj malesh. Njohim edhe kullotėn edhe drurin, njohim edhe kafshėt nga mė tė ndryshmet, prandaj edhe shpirti jonė ėshtė mė i mbushur se bariu i stepave. Bariu i malit ėshtė i pari njeri qė njeh bimėt mjekėsore, pra mjekėsinė, i pari qė njeh zhurmat e natyrės e i interpreton duke krijuar muzikėn... Ku mund tė lindė poezia pėrveēse nė mal tek bariu... Vallja ėshtė arti i vrapimit e kėrcimit... ku pėrveēse nė mal do lindte... Hyjnitė jetojnė nė majėn e malit, pastaj zbresin nė kullota e pastaj nė fushė e nė fund nė qytet... Ē'ėshtė njeriu, ia detyron malit!

Prandaj edhe ēuditem me nordikėt qė na e bėjnė racėn nordike, kėtė racė bujqsh, sikur paska dhėnė ndonjė ndihmesė e na qenka plot me 'virtyte malore'. Nordiku i famshėm qė na tregojnė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse nordiku borreby e pėrzierjet e tij, sidomos falishėt... dani, svedi i jugut e norvegu i jugut. Gjermani verior nuk ėshtė nordik hallshtatas, por Borreby apo falish... Ky borreby ėshtė nordiku mė i fuqishėm, por ėshtė brakiqefal (kafkegjere). E ē'ėshtė ky borreby pėrveēse bashkimi i Mashkullit baritor ilirik-dinarik me Femrėn bujke hallshtato-nordike?

Kultura e Hallshtatit ėshtė e lidhur ngushtė me kafkat ilirike-dinarike, por mbi njė shtresė hallshtato-nordikėsh dolikoqefalė, tė cilėt u skllavėruan prej kėsaj race tė fuqishme ilirike-dinarike brakiqefale, u vranė e u prenė prej saj, saqė nė Austri hallshtati nordik nuk ekziston mė. Ja kjo ėshtė raca e femėruar nordike, racė fushash tė hapura, apo lumenjsh fushorė, aq e femėruar saqė mashkulli s'ka mustaqe... ka burre pa mustaqe!

Kėsaj race bujqish i mėsuam burrninė e trimėrinė, i mėsuam artet e zejet, ja morėm femrat bjonde qė na pelqyen e u krijua nėnraca norike... njėsoj si Zogu dinarik qė u martua me bjonden Zheraldinė e dha Leka Zogun, nėnracė norike. Pastaj mė nė veri tė norikėve, burrnia brakiqefale u pėrzie me kėtė racė anonime fushore tė femeruar e dha borreby-n u dha edhe jatunin e tmerrshėm atyre mė lart. Kjo borreby brakiqefale me mustaqe, ky dinarik i albinizuar ėshtė ai me tė cilin mburren nordikėt... Ē'mund tė ishte tjetėr? Vajti e burrnoi edhe tė femėruarin hallshtato-nordik dhe e futi nė histori...

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 17.11.2007 nė 10:18. Arsyeja: KT-1 (alfabet i huaj)

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.11.2007, 19:35   14
GL_Branch
 
Citim:
Thėnė nga I Zgjedhuri

Doja tė pėrqendrohesha pak tek tė dhėnat qė japin tė huajt pėr pėrqindjen e dinarikėve nė Shqipėri dhe pėrse nėnraca norike na qenkėrsh nordike e jo dinarike...

Teoria se 10% e shqiptarėve janė alpinė, pėr mendimin tim, nuk ka kurrfarė prove vėrtetuse. Ky gabim vjen nga pėrshtypja fillestare e shprehur me forcė nė fillim edhe nga Kuni (Coon) se toskėt na qenkėrshin alpinė, pastaj studimet e tjera nė terren e hodhėn poshtė kėtė fantazim nga ata tipikėt e perėndimorėve.
Influenca alpine ėshtė e dukshme te shqiptarėt, mjafton me dal nė Shqipėrinė jugore, gjithashtu ka nė Dardani/Maqedoni, influencė tė madhe kanė edhe sllavėt e Ballkanit.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 19.6.2009 nė 14:19.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2009, 14:18   15
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Influenca alpine ėshtė e dukshme te shqiptarėt, mjafton me dal nė Shqipėrinė jugore, gjithashtu ka nė Kosovė/Maqedoni, influencė tė madhe kanė edhe sllavėt e Ballkanit.
Mendoj qė duhet t'a qartėsojmė pak kėtė punėn e racės alpine.

Nga tė dhėnat qė na japin antropologėt, mund tė vėrejmė dy zona me banorė alpinė. Njėra pėrfshin bjeshkėt e Francės, Alpet e Europės Qendrore, Austri, Bavari dhe Ēeki. Prania e kėsaj race nė kėto zona dokumentohet qė nga periudha e Mezolitit, kur edhe duhet tė jetė krijuar, si pasojė e shkrirjes sė akujve janė hapur kufijtė mes racės dinarike kėndej Alpeve, dhe racės baske-mesdhetare andej Alpeve, dhe kjo ka sjellė njė pėrzierje, qė ka rezultu nė tipin alpin, dhe ngjizja e kėsaj race sė bashku me gjuhėn qė kanė folur italo-keltike ka vazhduar deri nė mileniumin e III mė sė paku. Tipa si kėta vėshtirė tė gjenden mes shqiptarėve.

Zona e dytė pėrfshin Karpate, Hajm, Sharro-pinde, dhe nuk janė alpinė, e as qė janė racė mė vete. Kjo qė ti e quan racė alpine nė Dardani, nė fakt ėshtė njė variant jo i ndarė mirė ngaqė lidhet me pjesėn tjetėr tė racės pėrmes njė "continuumi", pra ka pasur dy tendenca gjatė shekujve njėra qė ka shkuar kah fytyra e gjatė dhe tjetra kah fytyra e shkurtėr, si pasojė e ndryshimeve klimatike mes zonave tė ndryshme. Sa i pėrket gjatėsisė ajo mund tė ndryshojė nga brezi i parė menjėherė tek i dyti nė varėsi tė kushteve tė jetesės dhe ushqimit.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:48.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.