Kthehu   Kreu > Ateistėt > Vrojtim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.7.2007, 16:25   1
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007

Punim Sr/ 1991-1999: Imponimi i arkitekturės fetare


Citim:
Mė 1991 u suprimua autonomia e Kosovės. Pushteti serb nuk mund tė fshihte mė aspiratat pas socializmit dhe internacionales, kėshtu qė u shtrėngua tė vepronte pa dorashka. Brumin e maskave qė kishte bartur deri atėherė, nisi ta shfrytėzonte pėr tė gatuar arkitekturėn folklorike me motive serbe. Nga njė anė frika se mos rastėsisht shprehja e folklorizmit mund tė mbetej e pavėrejtur nė mėnyrė tė dukshme, dhe qėllimi i tyre pėr ndėrrimin rrėnjėsor tė peizazhit urbanistik, bėn qė njė folklorizėm i tillė tė kalonte, thjesht, nė klerikalizėm arkitektonik. Nė tėrė Kosovėn filluan ndėrtime kishash ortodokse. Kisha mė e madhe filloi tė ngrihej nė Prishtinė, mu nė kompleksin e Qendrės Universitare.
Ėshtė karakteristikė hapėsira arkitektonike nė tė cilėn ėshtė ndėrtuar kisha, e vendosur nė distriktin ku ndodhet Rektorati i UP-sė dhe Bibloteka Kombėtare. Meqė kisha ka njė lartėsi tė madhe nė krahasim me ndėrtesat pėrreth, paraqet njė mbizotėrim nė peizazhin arkitektonik tė qytetit. Nuk mbetėt tjetėr, veq tė mendohet sė e tėra ėshtė njė tentim pėr tė zbehur identitetit kombėtar shqiptar. Kisha sot nuk ėshtė nė pėrdorim.

Nė vazhdim do tė sjell fotografi tė kishės
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.7.2007, 16:31   2
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.