Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.7.2007, 13:26   1
Vald
 

Pyetje Nė shitje pėrkrenarja ilire


Nė titull e quajnė greke, po pėrkrenarja ėshtė ilire. Si lejohet qė shitet kjo gjė?

Citim:
6751. AN IMPORTANT GREEK BRONZE HELMET.

Illyrian type, ca. 6th century BC. Hammered from a single sheet of
bronze, with twin reinforcing ridges on the top and two long pointed
cheekpieces.Fine engraved decorative edging. 9.6 x 11.5". Professional repair in crown area & left cheekpiece which is bent inward a bit with a bit of edge missing. See Sothebys #LN5697 lot 113 for a very similar example. An exceptional example in the quality of its wonderful glossy green patina which covers the entire helmet.

Extremely rare. Comes with custom stand. $27,500 estimate.

http://www.edgarlowen.com/a53ag.html

Ndryshuar sė fundmi nga Vald : 12.7.2007 nė 13:32.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.7.2007, 00:10   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kushedi ku e kanė vjedhur, ėshtė barrė e shtetit shqiptar t'i gjurmojė.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:22.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.