Kthehu   Kreu > D1 > 1190-1478: Shtetet Arbėrore > 1389-1444: Principata e Kastriotėve
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.8.2007, 15:13   1
kalimtar/e
 

Punim Madhėshti e shqiptarit Gjergj dhe mjerim’i serbit Lazar


Sikur tė kishin jetuar nė tė njėjtin shekull “cari” Lazar e princi Kastriot, pėr tė parin nuk do kishim dėgjuar fare. Lazarit nuk i mjaftuan as mbreti i Bosnjės e as princat shqiptarė pėr tė fituar betejėn mė tė rėndėsishme tė jetės sė tij, nė mos tė vetmen. Humbi jetėn, familjen e u shpėrblye me pėrdhosjen e trupit. Thirret pa tė drejtė Car, kur nė fakt ishte njė princ qė deri nė momentin e luftės sė 1389-tės luftoi pėr tė vendosur reputacionin e tij para fisnikėve tė tjerė serbė.

Njėmbėdhjetė kėngė rikujtojnė ngjarjet e atij viti famėkeq pėr serbėt dhe vetėm gjysma flet pėr serbin Lazar. Kėngė pėr shqiptarin Gjergj janė kėnduar aq herė sa ai ka nxjerrė shpatėn. Lazari luftoi betejėn e tij kundėr njė perandorie osmane me prapavija tė dobta me pika furnizimi mijėra kilometra larg e pėrsėri nuk fitoi. Shqiptari Gjergj luftoi kundėr osmanėve kur kėta kishin pozicione tė forta e me njė kryeqytet tė krishterė tė sapo rėnė qė kishte ngritur moralin e aziatikėve. Vetėm vdekja e shqiptarit Gjergj ndaloi turpėrimin e vazhdueshėm qė u bėhej osmanėve aziatikė.

Lazari sundoi nė njė shtet qė kishte pasur dhe mė parė mbretėr e traditė shtetėrore dhe nuk mundi dot as ti mbijetonte njė lufte prej njė dite. Shqiptari Gjergj, gjeti princa tė pabindur dhe i ktheu nė bashkėpunėtorė e luftėtarė duke rrezistuar ēerek shekulli luftė tė pandėrprerė. Lazari mallkoi nėnshtetasit e tij nėse nuk merrnin pjesė nė luftė duke treguar se nuk kishte asnjė lloj pushteti mbi ta, duke treguar se serbėve u duhej prekur sedra fetare prej fshatari pėr t’i bindur.

Gjergji i ftoi shqiptarėt nė luftė pėr tė mbrojtur tokėn e nderin e familjeve tė tyre dhe e mbajti fjalėn deri nė vdekje.

Osmanėt aziatikė ia njohėn pa dėshirė, superioritetin drejtues tė shqiptarit Gjergj edhe kur nė fron qėndronin sulltanė tė njohur pėr suksese ushtarake. Serbin Lazar e thirrėn pėr tė luftuar ditėn dhe orėn qė donin osmanėt edhe pse sulltani nė atė kohė e kishte pozitėn krejtėsisht tė paqėndrueshme.
Serbi Lazar turpėroi veten dhe kombin e tij nė betejė, humbi kokėn dhe nderin e familjes. Gruaja e tij, si njė serbe e vėrtetė, fali, tek sulltani dy nga djemtė e vajzėn. Pra jo vetėm qė nuk u trashėgua linja burrėrore por turpi u shtua dyfish me vajzėn nė haremin e sulltanit.

Shqiptari Gjergj pas vdekjes u varros me tė gjitha nderimet dhe familjes sė tij nuk guxoi t’i bėnte kush gjė. Gruaja ja ruajti nderin e familjes dhe djali i tij jetoi dhe siguroi qė fara e heroit shqiptar tė mos shuhej.

Serbi Lazar, njė strateg i keq i cili nuk kuptoi ndryshimet qė po ndodhnin nė mėnyrat e tė bėrit luftė. Prej kohėsh kalorėsi mesjetar i armatosur rėndė, ishte treguar i paaftė nė kundėrshtimin e kalorėsisė sė lehtė osmano aziatike. Serbi e dinte mėnyrėt e tė luftuarit tė osmanėve sepse osmanėt nuk luftonin pėr herė tė parė nė Ballkan. Mė parė i kishte mundur Tvėrko dhe mė pas kishin fituar me bullgarėt. Pra Lazari e dinte si luftonin dhe pėrsėri ushtrinė e tij e armatosi rėndė dhe ndoqi njė taktikė luftimi tė vjetėruar. Vetė humbja e turpshme nė luftė ėshtė prova e paaftėsisė sė serbit Lazar.

Sukseset e Gjergjit i provoi nė kurriz perandoria osmane pėr 25 vjet rresht. Kjo falė taktikės e shpirtit luftarak tė shqiptarėve tė cilėt nuk kishin nevojė pėr mallkime pėr tė marrė pjesė nė beteja. Para Gjergjit u turpėruan dy sulltanė, ku njėri prej tyre mban dhe mbiemrin pushtuesi.

Falė veprės sė vetme tė serbit Lazar sot kemi njė “gardė” rrugaēėsh e pijanecėsh qė zihen me njėri tjetrin. Nėse nuk do ishte kisha serbe askush nuk do dėgjonte pėr serbin Lazar por as nuk do dėgjonte pėr humbjen e turpshme qė pėsuan serbėt nė Kosovė. Burracakėria e Lazarit bėri qė osmanėt tė shtynin kufirin shumė nė veri, nėnshtrojnė Serbinė e Bullgarinė.

Shqiptari Gjergj, vetėm me shqiptarėt e tij mundi dhe pa ndihmėn e askujt, tė thyente osmanėt aziatikė pėr ēerek shekulli. Askush nuk e bėri shenjtėror siē u bė serbi Lazar. Shenjtėrimi ėshtė pėr mbuluar turpin e humbjes. Karakteristikė kjo pėr kishėn ortodokse serbe: shenjtėrim i humbėsve.

Veprat e Gjergjit kujtohen nga qindra monumente tė ngritura e mijėra sheshe qė mbajnė emrin e tij. Kėngėt pėr nder tė tij e kalojnė shumė herė numrin 11-tė tė serb Lazarit. Veprat nė tė cilat paraqitet serbi janė vetėm ikona tė shtrembėta qė e paraqesin "shenjtin" me rrobat e shpisė. Gjergjin e gjen mbi kalė e nė betejė, vetėm apo me luftėtarė. Jashtė njihet si hero pėrkundrazi njė serbi qė pėrveēse humbi kokėn e nderin nė njė betejė tė vetme, nuk mund tė kujtohet pėr gjė tjetėr.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.