Kthehu   Kreu > D2 > D2L
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.10.2007, 21:17   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Shkrim i cituar Trashėgimi i postit


Citim:
Nė radhėt e familjeve tė njohura tė krerėve dhe bajraktarėve nga Drenica, ėshtė edhe familja e Bajraktarit tė Plluzhinės e cila zė vend me rėndėsi. Bajraktarėt e kėsaj familje i kryenin obligimet, me ēka i ngarkonte Kanuni, duke i prirė fisit dhe tėrė bajrakut, ku e kėrkoi nevoja nė luftėra, kuvende e pajtime.

Bajraku i Hotit, tė cilit i takon kjo familje, pėrfshin fshatrat e fisit Hot nė Plluzhinė, Ticė, Likofc dhe Tushillė, si dhe fshatra tjera Aēarevė, Abri e Poshtme, Abri e Epėrme, Murgė, Tėrdefc dhe Tėrstenik.

Nga Nga memoarėt dhe deklaratat e disa personave tė fisit Hot pasqyrojmė njė historik tė shkurtėr tė kėsaj familje duke filluar nga brezi i gjashtė, pėrkatėsisht nga Behrami i Vjetėr. Behrami, pas vetes la Osmanin, Osmani e la Tahirin, kurse Tahiri i la katėr djem Trashėgimtarė: Hajdarin, Osmanin, Rrustemin dhe Zekėn, ndėrkaq kėta lanė trashėgimtarė djemt dhe nipėrit e tyre.

Osman Bajraktari, gjatė krizės lindore, nė krye tė bajrakut tė tij, mė 1879, luftoi nė Plavė dhe Gusķ, ku mbroheshin tokat shqiptare qė mos t'i lėshohen Malit tė Zi, pėr ēka kishte marrė vendim Kongresi i Berlinit, nė qershor 1878. Nė kėto luftėra, mė pėr sė afėrmi, nė Qafė tė Prushit, ra heroikisht Osman Bajraktari.

Osmani kishte vetėm njė djalė shtatė vjeēar, Tahirin e vogėl. Duke ditur se Tahiri ishte i vogėl dhe nuk mund t'i prijė bajrakut, bajrakun e merr Ramė Kallēini i Likofcit pa pėlqimin e fisit Hot. Ndėrkaq, akoma pa pėrfunduar kėto luftėra, Pashai i thėrret tė parė e bajraktarė nė Vushtrri, sepse Drenica e Kuqe ishte pjesė pėrbėrėse e Rrethit tė Vushtrrisė, pėr t'u shprehur mirėnjohje pėr luftėn qė bėnin shqiptarėt, pėr mbrojtjen e tokave tė tyre nga pushtimi i Malit tė Zi. Pashai gjatė fjalimit, me akcent tė posaēėm kishte kėrkuar bajraktarin e Hotit nga Drenica. Nė kėtė thirrje, pėrgjigjet Ramė Kallēini, i cili i kishte dalur zot bajrakut tė fisit Hot. Pashai e sheh atė dhe pyet:
- Ku ėshtė djali i Osman Bajraktarit, Tahiri?
pjesėmarrėsit i pėrgjigjen se ai ėshtė fėmijė shtatė vjeēar.
Pashai urdhėron qė Tahirin shtatė vjeēar t'ia sjellin aty, sepse atė e njeh pėr bajraktar e jo Ramė Kallēinin, i cili pa pajtimin e fisit i del zot bajrakut. Ky urdhėr, pėr ofrimin e shqiptarėve, u pėrgjigjej interesave turke, sepse shqiptarėt duke mbrojtur tokat e tyre, mbroheshin edhe interesat e territoreve tė pushtuara prej saj.

Zaptitė shkojnė nė Plluzhinė dhe tregojnė qėllimin e tyre pėrse kanė ardhur. Kryeplaku i fshatit, shkon nė shtėpi tė Tahirit dhe u tregon nėnės e gjyshes e pas bisedave bindėse kėto veshin Tahirin, dhe ua dorėzojnė zaptive, tė cilėt ia sigurojnė njė kalė dhe bashkė me tė e sjellin nė Vushtrri. Nė kėtė tubim, pashai ia dorėzon flamurin Tahirit dhe ia uron titullin e bajraktarit.

Pasi e njohu Tahirin pėr trashėgimtar tė Osman Bajraktarit, ai sugjeron qė tė caktohet njė person nga fisi i tij Hot, i cili do tė kujdeset pėr ndihmė dhe pėrkrahje, derisa ai tė bėhet nė moshėn madhore. Me sugjerimin e tė afėrmve tė tij, kėtė detyrim e mori njė burrė nga lagjeja e Nurakėve tė Plluzhinės. Ai u kujdes dhe e ndihmoi nė mėnyrėn mė tė sinqertė atė derisa arriti moshėn madhore dhe tė pjekurisė sė plotė.

Nė njė luftė kundėr malazezėve afėr Plavės, mė 1899 vritet Tahir Bajraktari i Hotit, duke lėnė pas vetes 4 djem. Njėri prej tyre Rrustemi trashėgon postin e bajraktarit.

Dr. Islam Dobra - Krerė dhe prijės tė lėvizjes kombėtare nga Drenica II
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.