Kthehu   Kreu > D1 > 1190-1478: Shtetet Arbėrore > 1389-1444: Principata e Kastriotėve
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.10.2007, 16:19   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Serbėt, armiq tė Kastriotit


Nga libri i Marin Barletit po nxjerr kėto citate me rėndėsi. Skenderbeu nuk u lejua nga mbreti i serbve qė tė kalojė nėpėr mbretėrinė e tij pėr tė ndihmuar hungarezėt kundėr turqve.
Citim:
Ky pra mbante atėherė me ngulm anėn e turqėvet, jo vetėm sepsetė bijėn e tij Kantakuzinė ia kishte dhėnė pėr grua Muratit, por edhe sepse urrente nga ana tjetėr hungarezėt....
Prandaj, me tė marrė vesh gatitjen e luftės hungareze dhe mbėrritjen e Skenderbeut, ai ia mbylli kėtij tė gjitha rrugėt dhe shtigjet nga mund tė kalonte.
Megjithatė, mbreti i shkijeve pėson pėr shkak tė kryeneēėsisė:
Citim:
Lajmi pėr kėrdinė e tė krishterėvet mori dhenė e bėri bujė kudo. Skėnderbeu, i cili ndodhej ende nė kufitė e Misisė, e mori vesh me pikėllim, shpartallimin dhe shkatėrrimin e ushtrisė sė hungarezėvet dhe, pasi u mendua pėr njė kohė tė gjatė, vendosi tė kthente prapa ushtėrinė dhe tė nisej. Me gjithė kėtė, qė tė mos mbetej fare pa u shpaguar pėr dhėmbjen qė i helmoi zėmrėn dhe pa e marrė hakun me ndonjė farė veprimi pėr pabesinė e Gjergjit, u lėshua me njė herė kundėr visevet armike tė Dhespotit bashkė me ushtėrinė e vet tė mėnishme dhe, pasi i plaēkiti gjerėsisht, u vuri zjarrin e i shkatėrroi me shpatė an'e mb'anė.
Ndėrkaq kjo ėshtė ajo qė i shkruajti Sulltani Skenderbeut nė njė letėr:
Citim:
Vjehrrit tim Gjergjit t'i kthesh sa mė parė qė tė jetė e mundur, sendet e paprishura tė misėvet (serbėve-shėn.im.), ndėrsa tė tjerat qė i mungojnė, pasi tė ēmohen, t'ia paguash me tė holla;

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 27.10.2007 nė 16:23.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2009, 18:29   2
Aleksandėr
anėtar/e
 
Aleksandėr
 
Anėtarėsuar: 5.2009
Pjesė nga letra qė Sulltan Murati i dėrgon Skėndėrbeut pasi ky i fundit kishte shfryrė inatin pėr pabesisė qė Brankoviēi i rezervoi nė luftėn e dytė tė Fushė Kosovės (1488). Ai shkatėrroi tokat qė ishin nėn sundimin serb kur po kthehej i zhgėnjyer pėr atdhe.

Bie nė sy qartė interesi i madh qė Murati rezervon pėr vjehrrin e tij.
Citim:
Krujėn edhe mbretėrinė atėrore, megjithėse i ke marrė nėn mbrojtjen tėnde me dhelpėri tė kobshme, po t'i fal, me kusht qė qytetet e tjera tė Epirit tė cilat i mban tani pa asnjė tė drejtė dhe tė cilat une i fitova dikur pėr veten time me anė tė trimėrisė dhe tė fatit tė luftes, ti kthesh vullnetarisht. Vjehrrit tim Gjergjit, t'i kthesh, sa me parė qė tė jetė e mundur sendet e paprishura tė miseve, ndėrsa tė tjerat, qė i mungojnė, pasi tė ēmohen, t'ia paguash nė tė holla; dhe kėtej e tutje ta quash gjithmonė kob si dhunimin qė i bėre atij tė cilin ne e kemi pasur mik, ashtu edhe ndihmėn qe u dhe armiqve tė mi. Kėshtu edhe urrejtjes sė turqve do t'i shpėtosh pėrgjithmonė, edhe unė do tė ruaj pėr ty tė njėjtėn dashuri dhe mirėdashje qė kam pasur me pėrpara, pėrveē se po tė pėlqeu qė pėr kėtė guxim e krenari tėnden tė vij e tė shpaguhem aty me njė menyrė tė pamėshirshme; e atėherė, pasi tė jesh pėrvėluar keq e tė kesh vėnė mirė mend, do tė kėrkosh me kot nga une qė tė pranoj pendimin tėnd.
Pėrsėri sipas Barletit, kur Skėndėrbeu ndodhej nė ushtrine turke, ai nuk tregonte mėshirė ndaj robėrve serbė. Pra kemi antipati pėr serbėt qė nė fillimet e tij si luftėtar.

Nga libri "Serbia, nga miti nė genocid" (Branimir Anzuloviē) nė faqen 40 citojmė: Ai (Brankoviēi) urrente mė shumė hungarezėt se sa turqit.

Ndryshuar sė fundmi nga Aleksandėr : 4.5.2009 nė 18:37.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2009, 12:46   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kėto shkrime do tė mė duheshin nė anglisht, pėr t'i shpėrndarė nėpėr faqe tė huaja.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.