Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.11.2007, 10:07   1
kalimtar/e
 

Pyetje Tirazhi i shtypit shqiptar


Nqs ėshtė e mundur, do tė doja tė dija se sa shkon tirazhi ditor i gazetave kryesore shqiptare nė Shqipėri e Kosovė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2007, 10:20   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Nė Shqipėri tė gjitha bashkė rreth 60 mijė, nė mos mė pak. Lexuesit kryesorė, pleqtė, bastexhinjtė dhe partiakėt.

http://www.institutemedia.org/docume...ership2004.pdf
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2007, 10:33   3
kalimtar/e
 
Veēova kėto pjesė:

Citim:
Gjendja bėhet edhe mė e ndėrlikuar po tė marrim parasysh qė nuk ekzistojnė studime apo tė dhėna pėr tirazhet e botimeve nė Shqipėri, nė mungesė tė njė ligji tė detajuar mbi shtypin dhe duke pasur parasysh qė shtypshkronjat janė tė detyruara ta mbajnė shifrėn sekret. Nė kėtė mėnyrė, ekziston njė mundėsi e konsiderueshme pėr abuzim nė shpėrndarjen e kėtyre reklamave si njė shpėrblim pėr politikėn redaksionale, ose edhe pėr pėrdorimin e tyre si kėrcėnim financiar, nė varėsi tė orientimit tė politikės redaksionale.
Citim:
Natyrisht, njerėzit nuk kanė tė njėjtėn etje pėr informacion si nė vitin 1991, pasi i mbijetuan pothuajse 50 vjet errėsire. Gjithashtu, ekziston njė spektėr i gjerė mediash elektronike dhe ėshtė e padiskutueshme qė tashmė ato kanė epėrsi mbi shtypin. Tani pėr tani mendohet se tirazhi i pėrgjithshėm i 19 tė pėrditshmeve nuk i kalon 60.000 kopjet. 34 Ekzistenca e tashme e 20 tė pėrditshmeve nė njė vend me jo mė shumė se tre milion banorė ėshtė larg ēdo lloj llogaritjeje racionale.
Citim:
Ndėrmjet kompanive mė tė spikatura mediatike ėshtė grupi Spektėr sh.a, 100 pėrqind nė pronėsi tė Koēo Kokėdhimės. 39 Kjo kompani ka nė zotėrim tė pėrditshmen Shekulli (qė konsiderohet nga komuniteti i gazetarėve si gazeta me tirazh mė tė madh), Sporti Shqiptar dhe Biznesi (tė specializuara pėrkatėsisht nė fushėn e sportit dhe tė ekonomisė), si dhe revistėn e pėrjavshme Spektėr qė konsiderohet e dyta pėr nga madhėsia nė tregun e revistave.
Citim:
Studimet mbi median, veprimtarinė dhe ndikimin e tyre, mungojnė krejtėsisht. Ekzistojnė vetėm anketime sporadike pėr shikueshmėrinė, tė cilat nuk pėrfshijnė tė gjithė territorin dhe nuk ka tė dhėna mbi tirazhin dhe lexueshmėrinė pėrveē atyre qė botuesit dhe pronarėt vendosin tė japin me vullnetin e tyre. Nė kėtė kontekst ėshtė shumė e vėshtirė tė pėrcaktohet nė njė mėnyrė tė qartė dhe shkencore cila ėshtė media me mė shumė ndikim apo mė e ndjekur, dhe ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme akoma, cili ėshtė fitimi nga veprimtaria e saj.
Citim:
Kjo shifėr tirazhi ėshtė mė tepėr njė hamendje sesa njė shifėr e saktė, pasi asnjė nuk e njeh tirazhin e vėrtetė. Gazetave nuk ua kėrkon ligji qė tė deklarojnė tirazhin dhe tė vetmet shifra nė dispozicion vijnė nga anketimi i Institutit Shqiptar tė Medias, dhe janė marrė nga vetė redaktorėt ose botuesit dhe si tė tilla nuk janė krejtėsisht tė besueshme. Gjithashtu, disa prej tyre nuk pranuan tė japin ndonjė shifėr, si ishte rasti i Spektėr sh.a., ndoshta kompania mė e madhe e shtypit tė shkruar. (Monitorimi i Peisazhit tė Medias Shqiptare 2002, Instituti Shqiptar i Medias, Maluka, 2003.)

Por shkrimi duket i 2004-ės, ka ndonjė ndryshim kėto 3 vjet apo vazhdon e njėjta gjendje?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2007, 18:38   4
kalimtar/e
 
Ajo 60 mijė nuk ėshtė e vėrtetė. Pyesni cilindo kryeredaktor dhe do ju thotė qė ėshtė shumė herė mė pak.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2007, 21:54   5
allianz
 
Rreth 2000-3000 pėr gazetė shkon tirazhi tek "tė mėdhajat". Me hamendje 60 mijė total nė rang vendi prapė ėshtė shumė (edhe nqs futen lokalet). Shtypi nė Shqipėri ka ec deri diku nga 97, pastaj ka rėnė shumė. Cilėsia ėshtė pėrtokė, mjafton tė shihen shkrimet qė sillen kėtej. Sikur tė kishte polici gjuhėsore apo cilėsie, kėto do kishin dalė tė gjitha pa pėrjashtim jashtė ligjit.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:11.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.