Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.12.2007, 03:43   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Promovohen nė Prishtinė veprat historike


Citim:
Promovohen ne Prishtine veprat historike
E Merkure, 12 Dhjetor 2007

Jane paraqitur ne Prishtine nje sere botimesh shkencore historiografike, botime te dy viteve te fundit nga Instituti i Historise, Arkivi Qendror Shteteror dhe Fakulteti i Historise dhe i Filologjise. Me 7 dhjetor, ne nje prej sallave te Hotel Grand, ne saje edhe te nje bashkepunimi me Institutin e Historise se Prishtines, u organizua prezantimi i botimeve te dy viteve te fundit 2006-2007. Ne fjalen e rastit, drejtori i Institutit te Historise-Prishtine, prof. dr. Jusuf Bajraktari, drejtori i Institutit te Historise-Tirane, prof. dr. Marenglen Verli dhe drejtore e AQSH, prof. dr. Nevila Nika, theksuan se tubimi ishte nje forme e re bashkepunimi per paraqitjen e veprave te botuara qe zhvillohej ne frymen shumevjecare te bashkepunimit dhe projekteve te perbashketa studimore e botuese. Veprimtaria u ndoq me interes nga studiues te fushave te ndryshme te albanologjise dhe pati jehone jo te vogel ne Kosove.


LISTA E LIBRAVE TE PREZANTUAR

"Historia e Popullit Shqiptar (1912-1939)", Vellimi III
"Skenderbeu dhe Evropa" (Permbledhje kumtesash)- Instituti i Historise
"Miniatura dhe piktura mesjetare ne Shqiperi (shek.VI-XIV)"- Theofan Popa
"Tensionet greko-shqiptare (1939-1949)"- prof. dr.Beqir Meta
"Shqiperia dhe Greqia 1949-1990 Paqja e veshtire"- prof. dr. Beqir Meta
"Historia dhe Ideologjia, nje qasje kritike e historiografise"- dr. Dritan Egro
"Nga Kosova per Kosoven (Profile bibliografike)" Vellimi I, II- prof.dr. Marenglen Verli
"Shqiperia dhe Kosova, historia e nje aspirate" Vellimi I, II- prof. dr. Marenglen Verli "Shqiperia ne rrjedhat e historise (1912-1924)- prof. dr. Muin Cami
"Shqiperia ne rrjedhen e Luftes se Ftohte (Studime dhe dokumente)"- Prof.Hamit Kaba
"Pages d' histoire albanaise (1474-1934)"- prof. dr. Gazmend Shpuza-Istanbul 2006.
"Kanunore te shoqerive shqiptare (1870-1936)"- prof. Petraq Pepo/Mihallaq Pela
"Permbledhje dokumentesh mbi kryengritjet shqiptare (1910-1912)"-prof. dr.Nevila Nika
"Udherrefyes arkivor per hebrejte ne Shqiperi"-prof. dr. Nevila Nika/Liliana Vokshi
"Dukuri arsimore gjate Luftes se Dyte Boterore ne Shqiperi"- prof. dr. Fatmira Rama
"Dokumente ruse per Levizjen Kombetare Shqiptare me 1912"- prof. dr. Muhamet Shatri, prof. dr. Ramiz Abdyli-Prishtine 2007

Revista "Studime historike", Nr.1-2, Nr.3-4 Tirane 2006
Revista "Studime historike", Nr.1-2, Tirane, 2007


Ne proces botimi:

Lef Nosi: "Dokumente per historine e Shqiperise"
Prof. dr. Gazmend Shpuza: "Bibliografia e Rilindjes"


http://www.kohajone.com/html/artikull_15418.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:48.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.