Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.12.2007, 09:12   1

Shkrim i cituar Industria minerare nė Shqipėri/Z1 (nė shkatėrrim/vjedhje)


Citim:
Rifillon puna nė Uzinėn e Ferrokromit tė Burrelit
15/12/2007 - 09:18 

Ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Genc Ruli, zhvilloi dje njė vizitė pune nė uzinėn e ferrokromit nė Burrel, me rastin e rivėnies nė punė tė njerės prej furrave, pas njė periudhe tė gjatė pezullimi. Furra e shkrirjes nė uzinėn e ferrokromit nė Burrel u rivu nė punė nga kompania italiane “Italcrom”, me njė investim prej rreth 800 mijė euro. Por ajo do tė zėvendėsohet gjatė vitit 2008 me furra me teknologji tė kohės.

Kompania “Italcrom” ėshtė nėnkontraktore e konsorciumit austro-rus, “Decometal&Terėingo”, i cili ka marrė konēesionin e “Darfo”-s, duke u regjistruar si kompania “Albania Krom”.

Pas njė ndėrprerjeje prej mė shumė se 2 vjet e gjysėm, me rivėnien nė punė tė kėsaj furre, do tė prodhohen ēdo muaj 1.000 tonė ferrokrom, me destinacion, eksportin. Ndėrkaq, “Italcrom” do tė nisė nė janar 2008, investimin pėr ndėrtimin e dy furrave tė reja, me teknologji me dopionivel, moderne. Furra e parė, sipas planit tė zhvillimit tė konēensionit, do tė vihet nė punė nė mes tė vitit 2008 dhe tjetra, nė fund tė tij.

Me futjen e kėtyre dy furrave tė reja, kapaciteti prodhues nė uzinėn e Burrelit do tė arrijė nė 3.000 tonė nė muaj.

Brenda tre viteve, “Italcrom” do tė investojė tetė milionė euro, ku pėrveē furrave tė reja, do tė ndėrtohet njė laborator i ri, impiantet e paketimit tė ferrokromit dhe ai i pastrimit tė ajrit, ambientet e nevojshme pėr punonjėsit, etj.

Ministri Ruli vlerėsoi rivėnien nė punė tė furrės sė parė tė uzinės sė ferrokromit nė Burrel dhe kėrkoi plotėsimin nė kohė dhe me cilėsi tė pikave, qė janė nė kontratėn konēensionare mes METE-s dhe “Decometal&Terėingo”.

ATSH
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.12.2007, 17:08   2
Citim:
“Trepēa” ėshtė mė e pasur sesa mendohej
Vatra Qehaja / 18 dhjetor 2007

Rezervat prej trembėdhjetė miliardė eurosh janė vėrtetuar pėrmes njė studimi tė fizibilitetit tė kryer nga ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė.

http://www.koha.net/index.php?option...6549&Itemid=34
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.4.2008, 09:03   3

Shkrim i cituar Bulqizė: Banorėt nė konflikt me firmat e kromit


Citim:
Bulqize, banoren ne konflikt me firmat per kromin
20/04/2008 - 20:35

BULQIZE - Mineralet e stoqeve te kromit ne Bulqize kthehen ne molle sherri mes banoreve te qytetezes dhe firma private. Eshte dashur nderhyrja e forcave te Bulqizes, per te shuar sherrin mes tyre, duke u marre veglat e punes te vetepunesuarve. Por njerezit qe jetojne me lista ne dyqanet ushqimore nuk e leshojne aq kollaj punen e vetme qe u ofrohet si mundesi mbijetese. Jo vetem qe kane vazhduar te mbledhin minerale me duar, per te siguruar buken e goje, por kane edhe largimin e firmave qe marrin kromin ne Bulqize dhe nuk jane nga rrethi I tyre.

Banoret kerkojne takim me Ministrine e Ekonomise, per te shmangur konfrontimet qe mund te lindin mes te vetepunesuarve, policise dhe firmave private. Ndersa jane te vendosur qe te vazhdojne marrjen e kromit qe ndodhet ne stoce, si e vetmja rruge, per te paguar buken dhe ushimet qe marrin me liste, duke mos patur asnje alternative tjeter per jetesen e perditshme.

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=19756
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.5.2008, 16:45   4

Shkrim i cituar Burrel: Punėtorėt kėrkojnė rihapjen e uzinės sė ferrokromit


Burrel- Dhjetra familje nė rrethin e Burrelit e kanė tė lidhur jetėn e tyre me uzinėn e ferrokromit, fati i sė cilės ka pėrcaktuar pėr shumė vite jetėn e qytetit verior qė kishte tė punėsuar numrin mė tė madh tė metalurgėve nė qytetin e Burrelit. E ndėrsa industria nxjerrėse e mineralit tė kromit vijon tė funksionojė, industria pėrpunuese, pra uzina e ferrrokromit qėndron si njė gjigand i heshtur, qė jep shpirt pėrditė.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...Itemid=0&lang=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2008, 12:03   5

Shkrim i cituar Minierat e kromit me koncesion €1


Tre minierat mė tė mėdha tė vendit do tė jepen me koncesion njė euro. Qeveria ka hapur dritėn jeshile pėr dhėnien me koncesion tė minierės sė kromit Kalimash, fabrikėn e pasurimit Kalimash, minierėn e kromit Vlahnė dhe fabrikėn e pasurimit tė bakrit Golaj. Dhėnia me koncesion tė kėtyre minierave do tė kryhet pėrmes njė tenderi tė hapur ndėrkombėtar. Kompanitė qė do tė marrin pjesė nė kėtė tender duhet tė kenė eksperiencė nė fushėn e minierave.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=20116
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.11.2008, 09:58   6

Shkrim i cituar Bulqizė: Minatorėt, "Shqipėrisė P. po i vidhet kromi"


"Institucionet e shtetit tė ndėrhyjnė pėr ndalimin e kontrabandės sė kromit". Kjo ėshtė pėrmbajtja e letrės sė dytė tė Sindikatės sė Minatorėve tė Kromit Bulqizė drejtuar Kryeministrit Berisha, Ministrit tė Ekonomisė, Ruli dhe Prokurores sė Pėrgjithshme.

Nė shtator tė kėtij viti i janė drejtuar kėtyre autoriteteve, por mungesa e njė pėrgjigjeje prej tyre i ka detyruar t'u drejtohen sėrish.

Minatorėt e Bulqizės vazhdojnė tė mendojnė se me kromin e minierės ruso-austriake, atė qė mblidhet nė stoqe dhe kromin qė nxirret nė rrugė pirate nga nėntoka, ka abuzime.

"Ne dyshojmė pėr veprime korruptive dhe tentohet si pėrherė tė mbulohet kontrabanda me pėrfitime marramendėse", thonė ata duke pėrmendur si rast dhe moszbardhjen e emrave tė personave qė zotėronin kamionėt e bllokuar me 400 tonė krom disa muaj mė parė nė Durrės.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=21946
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.3.2009, 12:04   7

Shkrim i cituar Burrel: Metalurgėt nė grevė nė 10 mars pėr shkeljet e koncesionarėve


Metalurgėt e Uzinės sė Ferrokromit nė Burrel po pėrballen me vėshtirėsi financiare pas shpalljes sė falimentit tė firmės “Ital-Crom”, e cila ishte nėnkontraktuese e koncesionarit ruso-austriak “ACR”. Firma e huaj u largua duke lėnė pas probleme tė thella nė lidhje me investimet qė kishte premtuar nė prani tė ministrit Genc Ruli, gjatė pėrurimit tė fillimit tė punės.

Metalurgėt kėrkojnė nga qeveria zhbllokimin e kėsaj situate, nė tė kundėrt, mė datė 10 mars, ata do tė futen nė grevė urie. Pėrfaqėsuesit e Sindikatės sė Metalurgėve deklarojnė se firmat qė kanė marrė me koncesion Uzinėn e Ferrokromit nė Burrel vetėm sa e kanė shfrytėzuar atė, ndėrkohė qė nuk kanė bėrė asnjė investim.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=25421
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.3.2009, 23:16   8

Shkrim i cituar ShP: Nė 3 vitet e ardhshme pritet tė mbyllen 80 miniera


Brenda tre viteve tė ardhshme, Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės parashikon tė mbyllė pėrfundimisht 80 miniera nė rang vendi, si pasojė e uljes sė rendimentit. Ky fakt bėhet i ditur nė raportin mbi planifikimin strategjik tė METE-s dhe Programin Buxhetor Afatmesėm.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=60806
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2009, 00:59   9
Citim:
Trepēė: UNMIK-u paguante serbėt, por jo dhe shqiptarėt

Ditė mė parė, pesė vjet pasi kanė bėrė ankesė nė lidhje me trajtimin e ndryshėm qė u bėhej nė raport me punėtorėt serbė, punėtorėt shqiptarė tė kompleksit tė tė Trepēės kanė marrė pėrgjigje nga Avokati i Popullit, ku janė ankuar se UNMIK-u pas lufte iu ka dhėnė pagė mujore punėtorėve serbė, ndėrsa punėtorėt shqiptarė i ka lėn pa paguar.

Drejtuesi sindikal nė kombinatin “Trepēa”, Ramadan Ademi, i cili ka bėrė ankesėn nė emėr tė pesė mijė punėtorėve nė lidhje me kėtė ēėshtje, thotė se pėrgjigja nė formė raporti konfirmon trajtimin e ndryshėm qė bėnte UNMIK-u pėr serbėt dhe shqiptarėt.

“Raporti konfirmon atė pėr tė cilėn ne jemi ankuar. Aty thuhet decidivisht se trajtimi jo i barabartė i punėtorėve serbė dhe shqiptarė kishte qenė i pabazė dhe nė kundėrshtim me Konventėn Evropiane pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut etj. Nė raport ndėr tė tjera thuhet se nga viti 2000 punėtorėt serbė marrin bursa mujore nga UNMIK-u dhe mė vonė nga buxheti i konsoliduar i Kosovės, ndėrsa punėtorėt shqiptarė nuk e gėzonin kėtė tė drejtė”, sqaron Ademi.

Zyrtarėt e zyrės rajonale tė Avokatit tė Popullit nė Mitrovicė, konfirmojnė se ky ėshtė raport zyrtar i tyre. Ata nuk sqarojnė se kjo lėndė tashmė konsiderohet e mbyllur. Ndėrsa enkas lidhur me rastin e punėtorėve tė “Trepēės”, kuvendit tė shtetit tė Veriut i rekomandohet qė tė kėrkojė nga institucionet pėrkatėse qė punėtorėve shqiptarė tė “Trepēės”, t’u paguhet me prapaveprim e njėjta shumė gjithsej qė i ėshtė dhėnė punėtorėve serbė qė nga viti 2000.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=10002
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2009, 01:04   10
allianz
 
Njė nga njė po dalin bukuritė e OKB-sė...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.3.2009, 14:44   11

Shkrim i cituar Burrel: Metalurgėt, kromi ynė pėrpunohet nė Rusi


Vazhdojnė reagimet e konfederatės sė sindikatave tė Qarkut Dibėr dhe ato tė metalurgėve Burrel nė lidhje me ndėrprerjen e punės nė uzinėn e hekurkromit. Akuzat janė tė shumta, por ata ndalen nė ndėrprerjen e njėanshme tė kontratės nga firma "Ital-Krom", borxhet e shumta tė firmės ndaj tė tretėve, pagesėn e metalurgėve me 50%, detyrimet ndaj sigurimeve shoqėrore etj.

Kryetari i Kėshillit Sindikal tė Dibrės, Petrit Frangu tha se pronari i firmės konēesionare duhet tė vihet para pėrgjegjėsisė ligjore. Sipas tij, deputetėt duhet tė mundėsojnė ngritjen e njė grupi hetimor ndėrkohė qė Prokuroria e Pėrgjithshme duhet tė nisė hetimet pėr vėnien para ligjit tė Mario Apolonit.

Absurditeti i radhės ėshtė fakti se kromi qė nxirret nė minierėn e Bulqizės transportohet dhe pėrpunohet nė Rusi, ndėrkohė qė metalurgjia shqiptare ėshtė kyēur padrejtėsisht nga firmat fantazmė!

Frangu deklaroi se ai dhe metalurgėt e Burrelit do tė protestojnė dhe do tė flijohen nė grevė urie, nėse qeveria nuk ndėrhyn pėr zgjidhjen e kėrkesave tė metalurgėve. Ata kanė pritur pėr disa muaj me radhė pėr njė zgjidhje pėr kėrkesat e tyre, por qeveria nuk i ka pėrfillur.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=26528
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.5.2009, 01:11   12

Shkrim i cituar Trepēė: Minatorėt hyjnė nė grevė prej mosplotėsimit tė kėrkesave


Minatorėt e kompleksit “Trepēa” kanė hyrė nė grevė pėr shkak tė mospėrmbushjes sė kėrkesave nga ana e institucioneve tė shtetit tė Veriut. Marrėveshje e arritur vitin e kaluar mes minatorėve dhe ministrisė sė Energjisė dhe Minierave nuk duket se ėshtė realizuar.

http://www.kohavision.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1871...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.5.2009, 22:31   13

Shkrim i cituar Trepēė: Minatorėt dalin nga greva


Pas 12 orėsh negociatash mes drejtuesve tė kompleksit tė Trepēės dhe minatorėve tė Stantėrgut, greva ėshtė ndėrprerė me premtimin se nga fillimi i muajit tė ardhshėm pagat do tė rriten me 110 euro.

http://www.kohavision.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1874...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.5.2009, 12:08   14
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Le tė ndėrpriten grevat njėherė, pėr paga shohim e bėjmė... Fjalė e urtė popullore e Kastės sė Krimbave
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2009, 10:01   15

Shkrim i cituar Kalimash: Australiania JAB-RL aplikon pėr minierė kromi


Ndėrmarrja australiane "JAB Resources Ltd." ka aplikuar pėr hapjen e njė miniere tė re kromi nė zonėn e Kalimashit, e cila pritet tė ofrojė standarde tė reja sigurie dhe mjedisore nė shtetin Perėndimor me praktika pune tė standardeve ndėrkombėtare.

Aplikimi pėr marrjen e kėsaj leje u krye ditėn e premte mė datė 19 qershor 2009, 18 muaj pas studimeve paraprake, pėrfshi punimet e zbulimit dhe studimet e fizibilitetit me njė kosto totale prej 3 milionė dollarėsh.

JAB do tė prezantojė teknika tė mekanizimit tė lartė tė nxjerrjes sė kromit, tė cilat do tė lejojnė shfrytėzimin e xeherorėve me pėrmbajtje deri nė 2% kromite deri tani tė lėna pas dore si nga procesi i shfrytėzimit, ashtu edhe nga kėrkimet e bėra nė tė kaluarėn.

Rezervat minerale tė pėrcaktuara nga JAB janė tė parat nė Shqipėri qė plotėsojnė kushtet e standardit JORC, njė sistem ndėrkombėtar i klasifikimit tė rezervave minerare, i pėrdorur nė vendet e Azisė dhe Australi.

Shfrytėzimi i rezervave minerale me pėrmbajtje tė ulėt lejojnė qė tė nxirret mė shumė krom nga vendburimet minerale. Teknikat e kompanisė do tė bėjnė tė mundur nxjerrjen e kromit 5 deri 10 herė mė shumė se sa ka qenė e mundur nga praktikat e mėparshme.

JAB RESOURCES i ka kryer kėto studime brenda lejes sė zbulimit tė akorduar nė vitin 2008 nga Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, nė njė zonė prej rreth 30 km2 nė zonėn e Kalimashit.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=29813
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2009, 12:32   16
Pleurat
 

Serbėt po vjedhin mineralet


Vetėm gjatė ditės 30 qershor, janė "keqpėrdorur" 20 automjete me materiale minerale nga thellėsit e Trepēės. Normalisht qė kėto lėvizje nuk shkojnė nė vantazhin tanė. Pėrkundrazi, janė serbėt ata qė do ti gėzojnė kėto tė mira.

Pyetja shumė e thjeshtė ėshtė "Pse mundėsohėt kjo?" Kurse njė pytje tjetėr por jo sigurisht mė pak e rėndėsighme ėshtė "Pse ore mostjetėr, mos tė kundėrshtohėt me anė tė ēdo strumenti relacional-komunikativ, nė medja e nė arena tė tjera informative?"

Ėshtė njė lajm i turpėshėm, tė cilėn e lexova tani, po sa u ktheva nga deti. Pėrshtypj negative qė e pėrjetova, ėshtė e tė njejtit nivel tė keqardhjes, sikur rėra e shqipėrisė qė lejohet tė dorgohet nė plazhat kroate. Pėr saktsi tė krahasimit mund tė them qė rėra e plazhave shitet, kurse mineralet e Trepēės grabiten. Por mė nė fund, unė personalisht, kėto ngjarje i futi nė tė njejtin thesė ose kazan, sepse ajo qė mė pengon ėshtė keqpėrdorimi i resursave tana.

Artikulli pėr ngjarjen eTrepēės mund tė vėzhgohet nė numrin e tė dielės sė Bota Sot
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2009, 13:19   17
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Mu ma merr menja si krejt luftėn shkijet e kan ba pėr Trepēė. E sot Trepēa osht nė pjesėn veriore e administrume prej shkijev. Edhe ēa don net'bahet Trepēa osht e fundit pėr mu shlirue. Veē me luftė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2009, 14:23   18
Pleurat
 
Fjalė me ven Shqipe.
Pėr mu personalisht Trepēa osht diēka ēi m'prek fort, se un gati n'Trepē linda; si nga ona e babės poashtu nga e nanės jan prej Bajgore. E di shum mir hstorin e minierės ton...para se ta merrshin n'dor anglezt. Trepēa, n'kohė t'atij shteti ku kemi qen si banorė tė dorės dytė (pėr mos me thonė mazi...) u kon institucioni numėr njė, ja ka kalu me fakturim tė gjitha nderrmarjeve tė isht shtetit tė sllavve, e kurr shiptart e ktyre3 viseve nuk kan mujt me ja pa hajrin arit dhe argjendit ton, po krejt shkau dhe federata na kan vjell. Si un ngrit n'kom Beogradi si qytet? Po e gjith federata?

Normal ēi shkijet pi ndalonjė plot proēese pėparimtare pėr shkakė t'Trepēės. Shkijet ugurzezė e din shum mirė sa pasunin e ka toka e femijve te shqipes.

A din qysh i kishim pas punt t'ish kon n'dor ton miniera?

S'ka....jemi shum neglizhent, po i lejojme shum gjėra t'cilat nuk duhen tė ekzistojnė as si ideja, e le ti mo si fakte-reale-nėr-hun-tonėn.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2009, 14:33   19
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Trepēa nė administrimin e kujt ėshtė. Ėshtė privatizuar, i ka njeri nė dorė minierat, pėrpunimin, apo si i kanė ndarė punėt? Vazhdon tė punohet atje?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.7.2009, 23:02   20
Pleurat
 
paj, ē'ka me t'thon... s'po di mir sa po shkon pasuli... n'dor t'shkijve gjinden minierat e Bello Bėrdės dhe te metalurgjis tė plumbit, plus t'gjitha objektet e pėrbashkėta qė kan qen nė pėrdorim para lufte, kurse n'dor tana i kemi 2 miniera. Ne pjesėn jugore pra i kemi vetėm 1'350 puntor, ndėrsa pėrpara kan qen afėr 25'000 veta.

Aspekti qe po m'tranon sepse osht ni paradoks i madh osht fakti qė shkijet pi nxjerrin pasurit tana e po i dergojnė n'muti, shkurt e shqip.
Pėr kėto pun ka drejtė tė t'shprehėt populli. Osht nji marrzirė qė dikush nė shtetin tėnd tė grabit para syve; nuk osht normale.

Kjo situat, si plot situata "duarkryq" nga ana jonė, nuk na sjell tjetėr gjė pos raste tė "mėparshme", dmth, nesėr n'mėgjes qohėn shkijet dhe ju bjen n'mend me shfrytzu naj pasuri t'Kosovės edhe thojnė "Si kemi vepru (dhe ju keni ra n'dakord me ne) pėr Trepēėn mund tė veprojmi edhe pėr kėtė qėshtje. Dhe ne? Ne, rrezikojmė tė bijmė nė kompromise me t'panjerėzit e Ballkanit. Pse ndodh kjo, dhe pse rrezikon tė ndodh nė ardhmėri? Sepse thjesht, nuk p'e shtrėngojmė mirė rubinetin, e dihet qė nėse nuk e bonė, uji pik, pik, pik.......

Duhet tė arrijmė nė njė gjendje qė ti mos japim kurrfarė preteksti (shkijeve). Ka sigurisht plot mėnyura pėr tė aktualizuar idejat tona, njėra prej tė gjithave mundet me qenė shumė funskionale pėr popullin tanė. ēfare osht ajo? Diplomacia jonė duhet ta ndėrroj tendencės aktuale e cila na qet (neve si komb) gjithnjė nė pozitėn e tė gjykuarit; nė kėto rrethana, bisedimet nė kontekste ndėrkombėtare zhvillohen simbas logjikės tė akuzave tė serbėve dhe tė mbrojtjės tanė, dhe ky mekanizėm nė mėnyr direkte apo ndirekte nuk shkonė nė favor tonin, kjo osht e qartė besoj.
Pyetja shumė e thjeshtė osht: "Pse tė jemi tė akuzuarit, nėpėrmjet fakte jo tė vėrteta, tė montuara dhe katastrofale pėr neve? Pse? E, pse pėrkundrazi, ne, si shqiptar, qė nuk kemi nevojė e arsye tė shpikim prralla dhe fantazia mbi gjendjėn aktuale, nuk akuzojmė NE, shqiptart, nga ana jonė, duke pas argumentime tė patundshme? Pse? ēfare osht puna, ose misioni i nji politikani tan pra? me nxehė karrigėn a?

Nėqofse ne, para opiniot botror, i zotrojm argumentat tona te patundshme, pėr tė gjitha "rregullat e thyera" nga shteti i mutve, dhe insistojmė, insistojmė mbi manovrimet e paligjshme te shkijeve, atėherė shkijet nuk do ta humbin kohėn pėr tė lulzu dezinformata por, duhėn ATA, tė pėgjigjen akuzave tona. Dhe, objektivisht, akuzat e shkijeve me akuzat tona nuk munden tė krahasohėn, sepse ne kemi fakte, fakte dhe mė nė fund fatkte.

qe puna e Trepēės.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.