Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.12.2007, 01:05   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Shkrim i cituar Pseudoshteti i IRJ tė Maqedonisė (132/192 OKB)


Maqedoni quhej Shqipėria nė kohėn e Skėnderbeut. A mendoni se shteti fqinj nuk ka tė drejtė t'a pėrdorė kėtė emėr?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.12.2007, 09:00   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kaloi dhe kjo nė lajme kėto ditė:

Citim:
Maqedonia: Emri i ri
15/12/07

Maqedonia duhet tė ndryshojė emrin nėse dėshiron tė marrė ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO dhe nėse synon vazhdimin e bisedimeve me BE, bėjnė tė ditur mediat nė Shkup.Sipas gazetės “Dnevnik” nė Shkup, kjo bėhet e ditur nga njė diplomat i lartė evropian nė Bruksel. Kjo kėrkesė i ėshtė kumtuar edhe kryeministrit Nikolla Gruevski se emri mė i pranueshėm pėr Shkupin do tė ishte Maqedonia e Re. BE po shprehet se problemi i emrit duhet te zgjidhet sa me shpejt mes Shkupit dhe Athines zyrtare.Ashpėrsimi i retorikės indirekte midis ketyre dy vendeve ka ndikuar qė kryeministri Gruevski dhe ai grek Kostas Karamanlis tė mos takohen nė kuadėr tė samitit tė Aleancės sė Partive Popullore nė Bruksel.

http://www.a1tv.al/index2.php?faqe=lajmi&lajmID=15494
Pėr mendimin tim pseudoshteti le tė quhet ēfarė tė dojė. Nė ndarjen kombėtare administrative ajo ėshtė pjesė e Arbėrisė, krahina e Maqedonisė a Emathisė a Matit, pjesė e territorit shqiptar.

Nqs shqiptarėt parashikojnė ta rrisin sė shpejti numrin e popullsisė nė kurriz tė ardhacakėve sllavė, fv brenda 20 vjetėsh, atėherė s'ka fare rėndėsi se ē'ndodh me emrin, sepse nėse kthehemi nė shumicė zyrtare mund tė organizohet referendum pėr bashkim me ShP-nė dhe mbyllet pėrfundimisht ēėshtja. Le tė vazhdojė tė pėrmjerė nga goja BE-ja mandej.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2007, 01:02   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ndoshta ne duhet tė refuzojmė emrat qė propozon Greqia. "Hip se tė vrava zbrit se tė vrava".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2007, 09:03   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Maqedoni, Levizja Shqiptare: Emri i ardhshem te jete Maqedoni-Iliride
18/12/2007 - 08:27

Levizja Kombetare shqiptare per Iliriden ka dal dje me propozimin qe emri i ardhshem Maqedonise te jete “Maqedoni-Iliride”. Sipas kryetarit te kesaj Levizje, Nevzat Halili, me nje emertim te ketille, shteti do te identifikohej si nje union i barabarte i maqedonasve dhe shqiptareve. Nje propozim i tille vjen pas sugjerimit te disa zyrtareve te larte evropian qe Maqedonia te ndryshoj emrin e shtetit, me qellim te zgjidhjes se kontestit disavjeēar me Greqine.

Sic bejne te ditur agjencite e huaja te lajmeve, Kryetari i LKSHI-se, Nevzat Halili ka thene se ky emer do te kenaqte aspiratat e dy popujve me te medhenj ne Maqedoni, maqedonasve dhe shqiptareve per te qene te barabarte. Sipas Halilit, ky emertim i ri i shtetit do te ishte i pranueshem edhe per Greqine. Paraprakisht, zyrtare te larte evropian i kane propozuar kater emra te rinje per shtetin, kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski.

“Maqedonia e Re”, ”Maqedonia e Eperme”, “Maqedonia Veriore” apo “Republika e Maqedonise-Shkupi”, jane kater propozimet qe i jane dhene Shkupit zyrtar, per zgjidhjen e kontestit te emrit me Athinen.

“Me keto sugjerime, Maqedonia eshte vene para dilemes, te ndryshoje emrin apo te heq dore nga integrimi ne NATO”, ka thene kryeministri maqedonas , Nikolla Gruevski, duke perjashtuar tani per tani mundesine e ndryshimit te emrit te shtetit. Kjo deklarate e Gruevskit eshte vleresuar si provokative, nga ana e zevendes-sekretarit amerikan te shtetit Nikolas Burns. Sipas mediave greke, Burns ka kritikuar pozicionin e Shkupit per mosndryshimin e emrit te shtetit.

Nderkohe partite shqiptare ne pushtet, PDSH dhe PPD mbeshtesin qendrimin e Qeverise se Maqedonise per mosndryshimin e emrit kushtetues. Nderkaq, Bashkimi Demokratik per Integrim ka kerkuar edhe perfshirjen e shqiptareve ne bisedimet per zgjidhjen e ēeshtjes se emrit te shtetit.“Mendojme se ne duhet te jemi pjese e zgjidhjes se problemit sepse edhe ne jemi qytetare te ketij vendi, jemi bartes te sovranitetit dhe integritetit te vendit. Per definimin e emrit te vendit duhet te arrihet koncenzus etnik dhe politik, prandaj pjesemarrja e shqiptareve ne zgjidhjen e kontestit te emrit te shtetit eshte e rendesishme”, ka thene kryetari i BDI-se, Ali Ahmeti. Problemi mes Shkupit dhe Athines eshte shfaqur ne vitin 1991 ,pas shkeputjes se Maqedonise nga ish- federata Jugosllave. Greqia kundershton emrin Maqedoni, pasi po keshtu quhet nje krahine e saj, e cila ndodhet ne perendim te ketij vendi.

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=13265
Termi Iliridė ėshtė njė trajtė e bastarduar greke. Mė shqip mund thjesht ta quajnė "Maqedoni ilire", ose t'i kėrkojnė Greqisė ta quajė pjesėn e vet Maqedoni e Jugut. Pėrderisa kanė ndėrmend tė luajnė pėr kohė tė gjatė me kėtė, le ta hedhin topin si tė duan.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2007, 14:00   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Sidoqoftė nuk duhet ta kundėrshtojmė aq emrin e shtetit sa duhet ta kundėrshtojmė emrin etnik "maqedon". Ne nuk duhet asesi t'i pranojmė fqinjėt tanė si maqedonė sepse ata janė thjesht bullgarė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.6.2008, 10:36   6
allianz
 
Ata s'e dinė as vetė ēa janė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.9.2008, 10:59   7
Citim:
Nacionalizmi cinik
Arbėn Xhaferi

Cinizmi ėshtė vetėdije e rrejshme e arsimuar, thotė filozofi gjerman me prejardhje holandeze, Peter Sloterdijk, Pėrkufizimi i tij, aq i thjeshtė dhe aq i thellė i cinizmit m’u kujtua tani kur konfrontimet greko-maqedonase rreth emrit tė shtetit, mė saktė tė identitetit etnik tė maqedonasve tė sotėm, kanė arritur nė pikėn e vlimit dhe tė absurdit “tė arsimuar”.

Sa mė banale bėhen pėrpjekjet pėr imponim tė njė pretendimi, nga tė dyja anėt, aq mė cinike bėhen motivet dhe arsyetimet e njė pretendimi tė tillė.

Fillet e kėtij cinizmi te pala maqedonase, duhet kėrkuar nė sferėn e politikės dhe tė psikologjisė, dikur dhe veēmas sot kur ky kontest ka marrė trajta paroksiste.

Tė gjithė e dinė se ky problem u nxit nė Kongresin e Berlinit (13 Qershor 1878) kur u abrogua Traktati i Shėn Stefanit (3 Mars 1878). Shpesh herė zgjidhjet e padrejta tė kontesteve tė ndryshme hapin shtegun pėr konflikte tė reja. Sipas kėtij traktati Maqedonia dhe pjesėt e Turqisė evropiane iu ndanė Bullgarisė, aleatit kryesor tė ekspansionizmit carist rus.

Shtetet evropiane tė brengosura nga shtrirja ruse nė zona strategjike tė Ballkanit, e organizuan Kongresin e Berlinit dhe kėto toka tė pushtuara nga armata ruso-bullgare iu kthyen Turqisė, ndėrkaq Bosnja dhe Hercegovina u bė protektorat i Austro-Hungarisė.

Nė Maqedoninė e asaj kohe zhvillohej antagonizmi serbo-bullgar dhe grek lidhur me pėrkatėsinė e kėtyre territoreve, pėrkatėsisht tė popullatės sllavisht-folėse. Bullgarėt i trajtonin ata si bullgarė ndėrkaq serbėt si serbė. Ndėrkaq grekėt aty-kėtu bėnin pėrpjekje t’i asimilonin dhe arrinin sukses kryesisht te popullata vllahe.

Me mohimin e drejtės sė bullgarėve qė tė shtrihen nė pjesėt mė strategjike tė Ballkanit nuk u ndalėn pretendimet e tyre pėr pėrvetėsim tė kėtyre territoreve, por ndikuan qė ajo ta ndryshojė strategjinė. Kėto pėrplasje do tė nxisin luftėrat Ballkanike ku kundėr Bullgarisė do tė bashkohen serbėt, grekėt, rumunėt madje edhe turqit.

Strategjia bullgare pas Kongresit tė Berlinit pėr pėrvetėsim tė territoreve tė Maqedonisė zhvillohej mbi idenė e formimit tė njė Maqedonie nė trajtėn e Zvicrės ku nė barazi tė plotė do tė bashkėjetonin bullgarėt, shqiptarėt, vllehėt, turqit dhe tė tjerėt. Mekanizmi qė do ta realizonte kėtė ide u bė VMRO-ja (Organizata e Brendshme Revolucionare Maqedonase).

Ideja parėsore apo doktrina nacionale e kėsaj organizate ishte me origjinė bullgare. Ajo kishte dy lloj strukturash: degėt e brendshme dhe degėt e jashtme.
-Degėt e brendshme vepronin nė tokat e sunduara nga Turqia, ndėrkaq ato tė jashtmet vepronin kryesisht nė Bullgari.

-Degėt e jashtme qė gėzonin siguri dhe liri veprimi ishin mė revolucionare se ato tė brendshmet qė shpesh herė ishin objekt i represionit osman.
Kryengritja e Ilindenit (2 Gusht 1903) u nxit nga degėt e jashtme, ndėrkohė qė degėt e brendshme hezitonin. Kjo kryengritje arriti qė tė formojė Republikėn e Krushevės qė u shua pas 15 ditėsh me ndėrhyrjen energjike tė ushtrisė osmane. Ēuditėrisht ushtria osmane i sulmoi kryesisht lagjet vllahe dhe ato sllave thuajse nuk i preku fare.

Disa analistė thonė se ideja e krijimit tė Maqedonisė ka qenė vllahe, ngaqė vetėm kjo popullatė proto-ballkanike nuk arriti ta krijojė shtetin e vet. Nė Maqedoninė e Pirinit qė sot gjendet nė Bullgari sipas burimeve bullgare me nocionin “gjuhė maqedonase” ėshtė nėnkuptuar gjuha vllahe.

Sipas kėtyre interpretimeve befasuese, nė Maqedoninė e sotme mbiemrat me prapashtesėn “ski” u takuakan elementit vllah. Ky pohim ndėrlidhet me trajtat e mbiemrave rumune, bie fjala Petresku, Iliesku, Ēaushevsku, Ionesku etj.

Pėrplasjet ndėrmjet degėve tė jashtme me ato tė brendshme tė VMRO-sė kishin vetėm njė dallim: degėt e jashtme kėrkonin bashkimin e Maqedonisė me Bullgarinė, ndėrkaq degėt e brendshme pas tragjedisė, pėrvojės sė hidhur nga Republika e Krushevės u pėrcaktuan pėr pavarėsinė e Maqedonisė. Nė esencė nė mes tyre nuk kishte dallim pėr pėrkatėsinė etnike tė banorėve tė territorit qė e mbante emrin Maqedoni. Sipas tyre ata ishin bullgarė.

Situata u komplikua kur pas luftėrave ballkanike dhe Luftės sė parė Botėrore, Maqedonia e sotme u pushtua nga Serbia tė cilėt filluan t’i trajtojnė banorėt sllavisht-folės tė kėtij territori si serbė.


Rivaliteti serbo-bullgar pėr pėrvetėsim tė kėtij elementi, ishte i ashpėr nė tė gjitha periudhat e formimit tė kėtyre shteteve.

Grekėt u implikuan nė kėtė kontest pėr shkak tė ambicieve ruso-bullgare tė fundshekullit XIX dhe nė fillim tė shekullit XX qė tė kenė dalje nė Detin Egje (qė ata e quanin Bello More - Deti i Bardhė, si antipod i Detit tė Zi), nė zonėn e Kavallės qė i takon territorit tė Maqedonisė antike.

Nga kėto pėrvoja tė hidhura, ambicieve sllave qė tė kenė dalje nė Selanik apo Kavallė, grekėt filluan ta perceptojnė me dyshim formimin e Maqedonisė sė sotme si pretendim pėr zgjerim nė tėrė territorin e Maqedonisė antike, prandaj ata sot kėrkojnė tė bėhet njė dallim i qartė nė mes tė Maqedonisė antike dhe asaj tė sotme.

Komunistėt jugosllavė menduan se arritėn tė gjejnė zgjidhje pėrfundimtare pėr kėtė ēėshtje duke krijuar njė komb tė ri me emrin maqedonas dhe duke krijuar njė Republikė tė veēantė me emrin e Maqedonisė qė pas shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, sipas vendimit tė Komisionit tė Badinterit u bė shtet i pavarur.

Nė vijė tė kėtij projekti, tė krijimit tė njė populli dhe tė njė shteti tė veēantė me emrin maqedonas dhe Maqedoni u kodifikua gjuha e veēantė maqedonase nga njė dialekt i sllavishtes dhe u zgjodh alfabeti i veēantė cirilik qė do tė krijonte njė distancė tė padiskutueshme nga bullgarishtja.


Por, disa zgjidhje, si pasojė e ndėrhyrjes sė politikės, janė tė ēuditshme. Bie fjala, alfabeti maqedonas e ka shkronjėn “nj“, ndėrkaq nė fjalor nuk figuron kjo shkronjė, ngaqė asnjė fjalė nuk fillon me kėtė shkronjė.

Shpjegimi duhet kėrkuar prapė nė sferėn e politikės: prapashtesat e fjalėve tė gjuhės maqedonase duhet t’u gjasojnė atyre tė serbishtes qė pėrfundojnė me “nj” dhe tė dallojnė nga ato tė bullgarishtes qė pėrfundojnė me “ie”. Ndėrkaq, edhe pse kanė fjalė qė fillojnė me shkronjėn “ė” (‘rci), ajo nuk figuron nė alfabet, ashtu si nė atė tė bullgarishtes. Autori i kėtij projekti ishte shkrimtari i njohur maqedonas, Bllazhe Konevski.

Nga aspekti politik ky projekt nuk do tė ishte kontestues sikur tė mos ndėrthurej me pretendime psikologjike tė grandomanisė. Si ēdo njeri qė synon tė ketė njė tė kaluar tė fisme, ashtu edhe ēdo popull kėrkon tė ketė njė tė kaluar tė lavdishme.

Pas krijimit tė Maqedonisė, pėrkatėsisht tė kombit maqedonas u hap shtegu pėr rikrijim tė historisė, kėshtu qė ideologėt e kėsaj zgjidhjeje filluan tė pėrvetėsojnė ēdo personalitet dhe ēdo ngjarje qė u zhvillua nė tė kaluarėn nė kėtė territor ku ėshtė krijuar shteti i sotėm maqedonas tė trajtojnė si histori maqedonase.

Sipas kėtij botėkuptimi, tashmė tė ideologjizuar, bie fjala Aleksandri i Madh, Konstantini i Madh, Cirili dhe Metodi, Samoili, Nėna Terezė janė maqedonas.


Ky dimension psikologjik, uria pėr njė prejardhje tė famshme, fisnike, pėr njė rol tė jashtėzakonshėm historik dhe kulturor pėrhapet me njė vetėdije cinike, duke kėrkuar argumente tė ēfarėdo lloji qė tė trashėgohet ēdo gjė. Kėtė vetėdije, nė mėnyrė mė cinike e pėrkufizoi ish-ministri, profesori i Fakultetit Juridik, L.Fėrēkovski duke thėnė se maqedonizmi ėshtė njė licencė e fuqishme historike.

Nė kuadėr tė kėtij rrėfimi, nė variantin mė serioz, maqedonasit e sotėm janė pasardhės gjenetik tė maqedonasve antik dhe njėkohėsisht djepi i krishterimit dhe gjuhės sllave, ndėrkaq sipas varianteve jo serioze, befasisht naive, maqedonasit dhe gjuha maqedonase paskan njė vazhdimėsi prej kohėrave para historike e deri nė ditėt e sotme.

Ideologjizimi i njė pretendimi gjithmonė e dhunon realitetin, ngaqė e ndjek logjikėn e brendshme dhe jo tė vėrtetėn. Prandaj, nėse Aleksandri i Madh paska qenka maqedonas (nė kuptimin e sotėm tė fjalės), Ptollomeu, gjenerali i tij qė mori trashėgiminė mbi Egjiptin po ashtu, atėherė, sipas kėsaj metode tė interpretimit tė historisė nxirret pėrfundimi se edhe mbesa e tij, Kleopatra, qenka maqedonase.

Kėto shembuj nuk janė ironizime dashakeqe, por pohime tė botuara, tė shkruara nė tekstet e autorėve tė ndryshėm. Nė kuadėr tė kėsaj manie pėr famė, sivjet nė nivelin mė tė lartė shtetėror u pranua njė delegacion i njė fisi nga Himallajet, Hundėsve qė pretendohet se janė pasardhės tė ushtarėve tė Aleksandrit tė Madh. Princin dhe princeshėn, “dėshmitė e gjalla” pėr kėto pretendime jo serioze i pranoi vetė kryeministri Gruevski, arki-episkopi i Ohrit, Stefani, kryetari i Shkupit, Kostovski, akademikėt, gjuhėtarėt etj.

Nė kėtė proces tė pėrvetėsimit sistematik tė sė kaluarės sė popujve tė tjerė bėhen qėllimisht apo nga mosnjohja disa gabime elementare metodologjike:

- projektimi i koncepteve tė sotme nė tė kaluarėn;
- mos dallimi nė mes tė historisė sė njė territori dhe njė populli;
- trajtimi i shtetit dhe kombit si kategori jashtė kohore, metafizike, qė gjithmonė kanė ekzistuar si nė formė ashtu edhe pėrmbajtje;
- reinterpretimi i fakteve historike etj.


Nėse njė veprimtar i periudhės kur filloi tė brumoset ēėshtja maqedonase, ka deklaruar se ėshtė bullgar, sot thuhet se ai s’ ka qenė i vetėdijshėm se ka qenė maqedonas, ose kur dikush tjetėr qė herė thotė se ėshtė bullgar, herė se ėshtė maqedonas thuhet se ka qenė nė buzė tė asimilimit.

Pėr ta qartėsuar kėtė dilemė duhet tė marrim njė shembull nga realiteti shqiptar ku kėto punė janė tė qarta.

Me siguri shumė veprimtarė politikė kosovarė, duke filluar prej Isė Boletinit e deri te Adem Jashari, me mija herė kanė pohuar se janė kosovarė, duke mos vėnė asnjėherė nė dyshim pėrkatėsinė e tyre shqiptare.

Kontesti aktual greko-maqedonas lidhur me emrin ka marrė njė kahe tė gabuar. Shtrohet si dilemė e tė drejtės sė individit apo tė popullit pėr vetė pėrcaktim, pėr vetė identifikim. Qasja e vėrtetė, ku edhe mund tė gjendet zgjidhja ėshtė analiza shkencore e etnogjenezės sė popullit maqedonas. Kjo qasje nė asnjė mėnyrė nuk nėnkupton se duhet tė mohohet drejta e njė populli, rrjedhimisht edhe i popullit maqedonas pėr vetė pėrcaktim, por tė kundėrtėn, vėnien e kėtij pretendimi mbi baza tė shėndosha.

Siē dihet popujt formohen dhe zhduken gjatė historisė dhe fare nuk ėshtė me rėndėsi kur ėshtė formuar vetėdija e veēantė e njė populli, por ēfarė vlerash do tė prodhojė ai nė tė ardhmen.

Helenėt e vjetėr kishin njė fjalė tė urtė: Tė kaluarėn mund ta ndryshojnė vetėm hyjnitė, ndėrkaq njeriu mund ta ndryshojė tė ardhmen. Siē shihet nga intensifikimi i kontestit greko- maqedonas lidhur me emrin, nė Maqedoni s’ ka njeri qė e kupton urtėsinė e kėtij mesazhi.

Problemi nuk ka tė bėjė me polemikat akademike, por me interesat vitale tė qytetarėve tė Maqedonisė, veēmas tė shqiptarėve qė nuk dėshirojnė mė tė jenė peng e pretendimeve jo reale, tė njė grandomanie qė me vetėdije cinike projektohet.

Kėto probleme kohėt e fundit janė bėrė mė tė mprehta dhe njėherėsh mė tė rrezikshme, pėr shkak tė botėkuptimeve dhe ambicieve tė kryeministrit riosh, Gruevski. Ai pandeh se me qėndrime sa mė rigide do tė arrijė ta lodhė dhe gjunjėzojė Greqinė, ta ndryshojė tė kaluarėn sikur tė ishte zot, ta anulojė Marrėveshjen e Ohrit, t’i restaurojė marrėdhėniet ndėretnike para kėsaj marrėveshjeje, tė sigurojė njė zhvillim ekonomik, tė krijojė njė opozitė luajale, ngjashėm si pėrpjekjet e idhullit tė tij, Putinit.

Nė Bukuresht, kur vendosej anėtarėsimi i Maqedonisė nė NATO, ai udhėtoi pėr tė refuzuar kėtė ofertė, ngaqė nuk dėshiron tė hyjė nė histori si vrasės i iluzioneve aq tė kėndshme qė gudulisin krenarinė, sedrėn kombėtare.

Ministri i tij pėr punė tė jashtme, Milloshovski kėto ditė deklaroi se nuk beson se ky kontest mund tė zgjidhet nė kėtė mandat. Pra, ata refuzojnė me arrogancė anėtarėsimin nė NATO dhe pėrshpejtimin e procesit pėr tė hyrė nė BE, vetėm e vetėm pėr ta imponuar interpretimin e tyre pėr tė kaluarėn.

Ėshtė e qartė se nė Maqedoni aq shumė ėshtė zhvilluar dhe thelluar ky koncept i identitetit simbiotik maqedonas, si trashėgues tė Maqedonisė antike dhe tė qenit djep i krishterimit dhe arsimit sllav, saqė ai nuk mund t’ i lejojė vetes qė tė bėhet shkaktar qė mija libra, analiza, hulumtime, manifestime, krijime artistike tė hidhen si mbeturina tė pa vlera.

Ai do tė shkojė deri nė fund me kėto qėndrime, madje do ta radikalizojė situatėn. Filloi me pagėzimin e aeroportit me emrin “Aleksandar Veliki” (kurrė nuk kuptova pse pėrdoret mbiemri nė trajtėn serbe, “veliki” dhe jo nė atė maqedonase “golemi”), vazhdoi me vendosjen e skulpturave antike para ndėrtesės sė qeverisė, sipas sugjerimeve tė arkeologut tė tij personal qė s’ pushon sė gėrryeri tokėn pėr ta gjetur dėshminė pėr pretendimet maqedonase dhe pale ku do tė pėrfundojė.

Por, diēka ėshtė e sigurt: ai tashmė perceptohet si hero, si sfidues, si theomah dhe jo si njė riosh i frikėsuar qė s’ mund tė mbajė barrėn e pėrgjegjėsisė politike

Nė raport me shqiptarėt kjo mendėsi maqedonase, ky nacionalizėm cinik, peng i tė cilit ėshtė bėrė edhe kryeministri Gruevski, inicion njė varg problemesh:

- nxit angazhimet pėr pėrvetėsim tė trashėgimisė kulturore shqiptare, Skėnderbeut, Nėnės Tereze e cila trajtohet si bijė e Maqedonisė, apo si shkupjane (kėto ditė u realizua ideja qė paraprakisht u pat penguar e dorėzimit tė skulpturės 3 m tė Nėnės Tereze, Papės Benediktit tė XVI qė pritet tė ekspozohet nė Vatikan);
- modifikon marrėveshjen e Ohrit;
- paralajmėron se nuk do ta respektojė ligjin pėr amnisti;
- krijon probleme me Shqipėrinė dhe Kosovėn me vendosjen e vizave, apo taksave pėr sigurim social;
- pengon procesin e integrimeve nė strukturat e NATO-S dhe UE-sė;
- ndėrhyn nė organizimin politik tė shqiptarėve, duke shkaktuar pėrēarje...

Ndėrhyrja e fundit nė PDSH paralajmėron se ngjashėm do tė veprojė edhe me BDI-nė, duke i shndėrruar deputetėt nė material shpenzues.

Ai do tė vazhdojė me pėrpjekjet qė pėrmes shantazheve tė krijojė njė opozitė luajale, por diēka thelbėsore nuk kupton: ai mund t’i detyrojė disa deputetė shqiptarė t’ia mbajnė anėn, por kurrsesi nuk mund ta blejė luajalitetin e popullit shqiptar pėr projektin e tij. Humbje kohe!

http://www.shekulli.com.al/news/44/A...008-09-06.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2008, 14:34   8

Shkrim i cituar BDK-BDSH: Shqiptarėt tė njėsojnė qėndrimin pėr emrin


Bashkimi Demokratik Kombėtar ėshtė shprehur pėr organizimin e njė tryeze pėr njėsimin e qėndrimeve tė tė gjitha subjekteve shqiptare nė IRJM, rreth ēėshtjes sė emrit.

“Apeli i BDSH-sė, pėr organizimin e njė tryeze pėr harmonizimin e qėndrimeve tė tė gjitha subjekteve politike shqiptare nė Maqedoni, rreth emrit tė shtetit, jo vetėm qė ėshtė i pranueshėm, por paraqet edhe njė nevojė tė domosdoshme, kur kemi parasysh pozitėn diskriminuese tė shqiptarėve nė Maqedoni, jo vetėm kur ėshtė nė pyetje emri i shtetit, por edhe statusi juridiko-kushtetues, i shqiptarėve nė kėtė shtet”, theksoi lideri i BDSH Hysni Shaqiri.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shf...1283&isflash=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2009, 21:14   9
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ylberizėm i paketuar nė shqip:

Citim:
Kaosi rreth identitetit maqedonas

Maqedonas antik, maqedonas sllavė, patriot, fetar ose njėrėz pa indetitet, njėrėz tė orientuar drejt NATO-s dhe BE-sė. Ekspertėt vlerėsojnė se ndarja e vazhdueshme e popullit dhe zhvillimin i nacionalizimit negativė, nuk i sjellin tė mira Maqedonisė.

Kriza nė shoqėri dhe kriza e indetitetit e rrisin nevojėn e njerėzve ti takojnė njėrit apo tjetrit grup, deklaron sociologu Hasan Jashari.

“Elitat politike gjenden tė tronditura dhe nė njė mėnyrė nuk ofrojnė aleternativa pėr qytetarėt, por i vendosin ata nė grackė. Mendoj se krejt kjo rezulton nga njė anemi dhe dezorganizim tė shoqėrisė sonė”, deklaroi Jashari.

Ndėrkaq, profesori, Mersel Bilalli thekson se ndarja e shoqėrisė nė nacionale, religjoze, historike ose nė cfarėdo qoftė baze tjetėr ėshtė vendim i regjimeve totalitare. Ai thekson se kohėve tė fundit jemi dėshmitarė tė ndarjes gjithnjė mė tė shpeshtė tė popullit, pėr qėllime personale tė politikanėve.

“Kjo situatė jo vetėm qė nga largon nga Bashkimi Evropian, por e dėmton me tė madhe edhe zhvillimin e pėrgjithshėm nė Maqedoni”, theksoi Bilalli.

Ekspertėt theksojnė se Maqedonia duhet ta gjejė njė model qė do ta ndėrpret ndarjen e popullsisė nė cfarėdo qoftė baze.( INA/REL)

http://www.ina-online.net/Default.as...8dbb34e18&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2009, 21:16   10
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Ekspertėt theksojnė se Maqedonia duhet ta gjejė njė model qė do ta ndėrpret ndarjen e popullsisė nė cfarėdo qoftė baze.
Modeli mė i mirė ėshtė qė pjesa sllave tė bashkohet me Bullgarinė dhe pjesa shqiptare me Shqipėrinė Perėndimore ose tė Veriut. Pse i torturojnė njerėzit me eksperimente dhe pseudoshtete?!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.6.2009, 00:19   11
Citim:
BDSH propozon emrin "Maqedonia Veriore dhe Shqipėria Lindore"

Kryetari i Bashkimit Demokratik Shqiptar, Bardhyl Mahmuti propozoi qė Maqedonia tė emėrtohet me emrin: “Maqedonia Veriore dhe Shqipėria Lindore”.Sipas tij ky emėrtim do tė integronte komponentė tė dy etnive qė pėrbėjnė shumicėn e popullsisė se kėtij shtetit.

“ Emėrtimi “Maqedonia Veriore dhe Shqipėria Lindore”, si emėrtim qė mbulon disa hapėsira territoriale, nuk do tė paraqiste asnjė precedencė nė marrėdhėniet ndėrkombėtare nga fakti se njė numėr i madh i shteteve anėtare tė OKB-sė kanė emra tė kėsaj natyre (shembuj: Bosnja dhe Hercegovina, Vincent dhe Grenadine, Sao Tome dhe Principe, Antigua dhe Barbuda, Papuazia dhe Guineja e Re, e shumė shtete tjera qė janė anėtarėsuar nė OKB shumė kohė para Maqedonisė”, theksoi Mahmuti.

Ai thotė se figurimi i toponimit “Shqipėri” nė emėrtimin “Maqedonia Veriore dhe Shqipėria Lindore” nuk do tė paraqiste asnjė precedencė nė marrėdhėniet ndėrkombėtare nga fakti se kemi numėr shtetesh, anėtare tė OKB-sė, qė kanė nė emrin e tyre toponimin e njėjtė (Guineja, Guineja Bisau, Guineja Ekuatoriale, Guineja e Re.Bashkimi Demokratik Shqiptar u bėn apel tė gjitha forcave politike shqiptare qė tė harmonizojnė pikėpamjet dhe qė tė dalim me njė qėndrim qė emri i ri i shtetit tė marrė parasysh komponentė edhe tė identitetit tė shqiptarėve tė Shqipėrisė Lindore.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=19979
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.6.2009, 00:20   12
allianz
 
Citim:
"Maqedonia Veriore dhe Shqipėria Lindore"
Mė mirė akoma "Shqipėria Lindore dhe Bullgaria Perėndimore".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2009, 06:47   13
Citim:
500 milionė euro si kompensim pėr emrin

Greqia planifikon qė tė ofrojė njė pako ekonomike me njė vlerė prej gjysėm miliardė euro pėr Shkupin, si kompensim pėr ndryshimin e emrit

Greqia me kėtė plan do tė tentojė tė forcojė pozicionet e saj nė negociatat pėr ēėshtjen e emrit dhe tė zvogėlojė presionet qė i bėhen asaj nga ana e palės amerikane. Kjo bėhet e ditur nga analisti ndėrkombėtar pėr ēėshtje ekonomike, Sem Vaknin, i cili thirret nė burime tė sigurta tė Departamentit Amerikan tė Shtetit.

“Bėhet fjalė pėr njė pako ekonomike nė disa sfera: infrastrukturė, liberalizim tė vizave dhe energjetikė. Me kėtė do tė financohet korridori transportues 10 dhe 8 nė Maqedoni dhe projekte tė tjera energjetike, me ē`rast Greqia do tė jetė bartėse pėr fondet pėr Maqedoninė”, ka theksuar Vaknin.

Gjitha kėto do tė bėhen pėr tė arritur pėr tė bindur Shkupin zyrtar, qė tė pranojė ndryshimin e emrit dhe tė dakordohet me propozimin Republika Veriore e Maqedonisė.

Nė kuadėr tė kėtij projekti janė tė kyēur edhe ekspertė amerikanė, por edhe senatorė progrekė amerikanė. /INA/

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=3257
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.8.2009, 12:45   14
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Dialektet 1, 2 dhe 6 qė tė tria fliten edhe nė Bullgari.

Dialekti 3 ėshtė serbisht.

Harta nuk pėrfshin ndarjen etnike, paraqet vetėm shtrirjen e dialekteve pavarėsisht nga pėrqindja e popullsisė.

Emri:  maqedonia.png
Shikimet: 461
Madhėsia:  26,5 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2009, 05:06   15
Citim:
Tė vėrtetat e pėrdhosura
Lume Hyseni

E vėrteta nisi tė dalė nė shesh, ajo vonon por kurrė nuk harron. Pėr hir tė sė vėrtetės ajo nuk u vonua edhe aq shumė , nga viti i largėt 1944 e deri sot kanė kaluar vetėm 65 vjet e ē’janė gjashtė dekada e gjysmė pėr historinė?!

Maqedonėt janė popull antik. Maqedonia ėshtė djep i civilizimit dhe shtet biblik. Vetė zoti para disa muajsh zbriti nga qielli dhe nė njė spot televiziv tė Radio Televizionit tė Maqedonisė e zbardhi tė vėrtetėn qė gjithė faktet shkencore dhe historike e mohojnė. Ai u ankua qė dy mijė vjet pret maqedonasit ta lusin pėr ndihmė kundėr armiqve tė sė vėrtetės ndėrsa nuk harroi tė kumtojė qė e gjithė raca e bardhė ėshtė me origjinė maqedone dhe se ky popull duhet tė qėndroj i fortė pasi qė kėtė betejė do ta fitoj me ndihmėn e tij(Zotit) qė vetė me gojėn e tij dha garancė nė spotin televiziv qė tė gjithė e pamė dhe dėgjuam!!

Maqedonia ėshtė e pėrjetshme, s’ka fillim e as fund. Ashtu thonė spotet televizive 1,2 dhe 3 tė finansuara nga Qeveria dhe ashtu ėshtė!! Aleksandri i Madh dhe babai i tij Filipi kanė kėnduar “denes nad Makedonija se ragja…” kur kanė pushtuar gjysmėn e botės dhe pikė!

Sllav apo maqedon antik , kjo ishte dilema qė e mundoi kėtė popull bujar dhe fisnik pėr disa kohė. Por siē dihet,ku ka vullnet ka edhe mėnyrė, zgjedhja u gjet, sa kot tė gjorėt dy javė tė tėra nuk e bėnė nė rregull gjumin e bukurisė. Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė, ata janė dy nė njė, sllav dhe antik pra maqedon! Ėshtė pėr tė qarė e vajtuar fakti qė Maqedonia sot ėshtė vetėm republikė e njė milion maqedonėve antik dhe sllav e jo mbretėri ose mė mirė kontinent i tėrė(!).

E mallkuar qoftė Gjykata Kushtetuese qė abrogoi dispozitat e Ligjit pėr stimulim tė natalitetit qė parashikonte ndihma financiare vetėm pėr nėnat antike maqedone qė tė lindin sa mė shumė fėmijė dhe pas saktėsisht 2890 viteve do tė kishim kthim nė gjendjen e mėparshme dhe zgjidhje tė drejtė dhe tė qėndrueshme pėr “kauzėn e shenjtė maqedone”e cila nuk njeh elementin e kohės,hapėsirės, fikcionit dhe realitetit megjithatė ka plan briliant pėr zhvillim afatgjatė!!

Gjuha pellazge ėshtė sllave, ani se alfabeti cirilik u zbulua pak shekuj mė parė, zbuluesi Vasil Iljov nė veprėn e tij Zbulime rreth letėrsisė, gjuhės dhe kulturės sė lashtė tė maqedonasve (me siguri projekt i Ministrisė sė Kulturės) nė fshatin Osniēan 13 km larg Shkupit zbuloi njė pllakėz (shkruar nė alfabetin etrusk nė tė cilėn shkruanin pellazgėt)tė cilės ia bėri njė pėrkthim tė lirė nė gjuhėn qė e flet dhe me kėtė vėrtetoi qė alfabeti Cirilik dhe gjuha nė tė cilėn komunikon zbuluesi janė mė tė lashtėt e botės!

Goce Delēev, Dame Gruev, Vėllezėrit Milladinov dhe tė gjithė ata qė shekullin e kaluar njiheshin si bullgar sot janė maqedon edhe atė antik dhe nuk ka lindur ende bir nėne qė mund ta dėshmon tė kundėrtėn. E njejta vlen edhe pėr gjuhėn maqedone, ajo ėshtė maqedone, ani se maqedonėt antik dhe bullgarėt e sotėm mes vete komunikojnė shkėlqyeshėm pa pėrkthyes , e vėrteta ėshtė qė gjuha maqedone rėnjėsisht dallon nga ajo bullgare e kjo ėshtė e qartė si dita me natėn!!

Shkupi (Skupi) nuk ka qenė kurrė kryeqendra e Dardanisė e aq mė pak kryeqyteti i Vilajetit tė Kosovės, kėtė e pohoi “arkeologu” Pasko Kuzman e mė pas e vėrtetuan edhe qindra alkimist tė historisė nė punimet e tyre shkencore, natyrisht tė finansuara nga Ministria e Kulturės.

Pasko Kuzman rallė gabon, nga pamja e jashtme duket qė ky njeri ka kontakte tė ralla botėn reale pasi qė mė shpesh gjindet nėn tokė, duke hulumtuar. Ai i ka dy orė nė njėrėn dorė, njėra e kthen pas nė kohė ku ai zbulon tė vėrtetat e historisė ndėrsa me tjetrėn udhėton nė ardhmėri dhe e paralajmėron Qeverinė pėr reziqet potenciale tė cilat kjo e fundit i mėnjanon me shkathtėsi shumė kohė para se tė ndodhin!!

Shkupi ka qenė dhe ėshtė Skop(l)je. Ky qytet ėshtė i njohur botėrisht pasi qė nė tė, mu nė qendėr tė qytetit nė vendin ku do tė ndėrtohet Kisha Ortodokse, nė njė shtėpi tė vogėl lindi humanistja dhe nobelistja Gonxhe Bojaxhiu e cila kishte origjinė skopjane. Kėtė e dėshmon busti i cili vitin e kaluar u vendos para shtėpisė muze tė ndėrtuar disa qindra metra larg truallit ku gjindej shtepia e saj autentike e ku qartė shkruan “Majka Tereza-Skopjanka”!!

Mė kotė e ndjera kur mori ēmimin nobėl tha “Me gjak jam shqiptare; me nėnshtetėsi, indiane. Pėrsa i pėrket besimit, jam murgeshė katolike. Sipas thirrjes, i pėrkas botės. Por zemra ime i pėrket plotėsisht Zemrės sė Krishtit”. Ajo ėshtė Skopjankė ndėrsa ekzistojnė disa libra dhe enciklopedi tė botuara nė Maqedoni ku qartė mund tė shihet kjo!! Ajo nuk lindi nė vitin 1910 nė Shkup, kryeqytetin e Vilajetit tė Kosovės po nė Skopje, Republika Makedonija Timeless!!

Enciklopedia e parė maqedonase e promovuar nga gjoja Akademia e Shkencave dhe Arteve nė mes tjerash prezantoi fakte senzacionale mbi prejardhjen e shqiptarėve. Akademikėt me kujdes shėnuan gjithė atė qė kishin ėndėruar tėrė kohės sa zgjati procesi i pėrpilimit tė Enciklopedisė bile edhe kopjuan disa vepra shkencore serbiane !!

Nė mes tė emrave tė akademikėve qė pėrpiluan Enciklopedinė qėndrojnė edhe emra shqiptar tė cilėt distancohen nga pjesmarja e tyre nė kėtė cirk qė pėrdhos nocionin shkencė dhe devalvon kuptimin e institucionit Akademi, por asnjėri nuk del haptazi tė pyet se pse ėshtė keqpėrdor emri i tij, ta padisė kėtė institucion fyromian dhe tė jep dorėheqjen nga ajo??!!

Nė kėtė enciklopedi thuhet se nė Maqedoni nuk kanė jetuar shqiptarė. Ata nga Shqipėria kanė kolonizuar kėto vise pas shekullit 16, duke u vendosur nėpėr shtėpitė e maqedonasve tė cilėt i kanė dėbuar mė pas prej aty. Ndėr tė tjera nė kėtė enciklopedi shqiptarėt emėrtohen si arbanasė, arnautė dhe shqiptari, ku kjo e fundit shoqėrohet me shpjegim pėrkatės nėn kllapa ‘Pllaninci (tė malit)”.

Hė pra,kėshtu ėshtė e vėrteta, ani se nuk ka enciklopedi tjetėr nė botė pėrveē ndoshta nė Sėrbi ku pohohen kėta thėnje tė akademikėve sllavo-maqedon antik,ani se prejardhja dhe identiteti kombėtar i shtatė million shqiptarėve nė Ballkan ėshtė i pakontestueshėm ndėrsa nėntėmbėdhjetė vite tė tėra debatohet pėr ndėrimin e emrit tė shtetit dhe pėrcaktimit tė identitetit kulturor gjuhėsor dhe historik tė sllavo maqedonėve antik(mision shkencėrisht i pamundshėm pasi qė ata janė bulgar),pėrsėri Akademia e pėrkrahur nga Qeveria e bėri tė veten dhe zbuloi disa tė vėrteta pathėna mbi shqiptarėt!!

E vėrteta ka njė element qė nuk guxon tė mohohet,kur atė mundohet ta fsheh dhe shtrembėroj i forti ajo erėsohet dhe zbehet e kur tė njejtėn mundohet ta bėjė i dobti ai vetėm bėn lolo nga vetja e tij!!

Po ashtu edhe duhet, nėntėmbėdhjet vite resht pėrmes pjesmarjes nė procesin zgjedhor dhe zgjedhjes sė pėrfaqėsuesve tanė nė pushtet dhe pa pushtet ne legjitimuam formėsimin e shtetit komb tė krijesave hibride tė Titos, e tani kėta krijesa na janė“fortėsuar” dhe pėrdhosur e askush bile as ata vetė nuk kanė kontroll mbi veten e tyre!!

Nuk mund as ta paramendoj motivin e njeriut shqiptar qė do tė del tė votojė nė zgjedhjet e ardhėshme parlamentare (po qe se ka Maqedoni deri atėherė). Nejse, ndoshta pėrfaqėsuesi shqiptar nė mandatin e ardhshėm do tė jetė i nevojshėm pėr tė votuar ndonjė ligj a vendim me tė cilėn gjithė shqiptarėt do tua falim shtėpitė dhe pronat tona Donēove dhe Sllavēove dhe duke u kėrkuar falje publike pėr atė qė ua bėmė nė shekullin e 16 do tė shpėrngulemi nga kemi ardhur,nė Shqipėri e me kėtė do tė pėrfundojė procesi i dekolonizimit tė Maqedonisė nga shqiptarėt e kėqij.

Pėrndryshe ėshtė fascinante edhe heshtja e zyrave ndėrkombėtare pa tė cilat FYROM-i nuk mund tė frymojė dhe tė cilat u zotuan qė nga Maqedonia do tė ndėrtojnė shoqėri multietnike dhe demokratike pasi qė ndėrimi kufive nė kėtė shekull nuk qenka i mundshėm!!

Sė shpejti del edhe botimi i dytė i Enciklopedisė maqedonase. Thonė qė nė mes zbulimeve tjera do tė promovohen edhe dy tė vėrteta historike interesante .E para ėshtė figura historike e njė heroi tė madh tė popullit maqedon dhe shtetit tė Maqedonisė me emrin Sashe Veliki ndėrsa ai ka qenė njė prijės i famshėm i VMRO-sė i cili e zgjėroi Maqedoninė deri nė Indi. Kur u nis pėr nė Indi Sashe Veliki nuk ishte vetėm,me vete i kishte edhe vėllezėrit e shenjtė tė alfabetit maqedon, Kirili dhe Metodi tė cilėt i mėsuan elefantėt qė fluturojnė tė flasin dhe kėndojnė maqedonisht.

E vėrteta e dytė do tė jetė lajm i hidhur pėr Dizneyland-in, Mickey Mouse ėshtė Mickeydon!! Mė shumė se tė gjithė fėmijėt sllavo-maqedon pėr kėtė zbulim u gėzua kryeministri i vogėl i cili menjėherė urdhėroi obortarėt e vetė qė tė pėrpilojnė njė “pwojekt”pėr vendosjen e njė busti tė Mickeydonit nė qendėr tė qytetit, nė qoftė se mund tė gjehet vend, kuptohet!

http://www.shqipmedia.com/2009/09/te...-e-perdhosura/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.9.2009, 07:06   16
Citim:
VMRO-Popullore: Luani i verdhė nė stemėn e Maqedonisė

VMRO-Popullore ka dorėzuar nė parlament iniciativė pėr stemė tė re tė Maqedonisė. Ata propozojnė luanin e verdhė me prapavijė tė kuqe i cili daton nga viti 1620 dhe i cili simbolizon bashkimin.

“Unė besoj se nuk duhet tė ketė barriera nė lidhje me kėtė ēėshtje, nėse vetė deputetėt lejohen tė votojnė kėtė ligj unė jam i bindur se kjo stemė do tė miratohet nė parlament”, shpreson Marjan Dodovski, ushtrues detyre kryetar i VMRO-Popullore.

Pro kėsaj iniciative ėshtė prononcuar vetėm partia e Gruevskit, ndėrsa LSDM dhe subjekti politik shqiptar janė shprehur kundėr kėtij propozimi. Ata vlerėsojnė se nuk janė krijuar kushtet pėr njė propozim tė tillė dhe se ka ēėshtje tjera mė tė rėndėsishme.

“VMRO-DPMNE ėshtė e gatshme tė pėrkrah njė simbol tė tillė pėr stemė tė Maqedonisė megjithatė vetėm nė rast se sigurohet konsensus politik , dy tė tretat e votave dhe shumica e Badenterit”, thotė Ilija Dimovski, deputet i VMRO-DPMNE.

“Ne nė kėtė moment mendojmė se nuk ėshtė ēėshtje e rėndėsishme dhe me prioritet pėr Maqedoninė, ka ēėshtje tjera mė tė rėndėsishme qė tangojn ardhmėrinė tonė andaj ne pėrkrahėm ndryshime tė vogla kozmetike siē ėshtė largimi i yllit me pesė cepa si njė zgjidhje e pėrkohshme”, theksoi Gordan Georgiev, nėnkryetar i LSDM.

“Nė kėtė moment BDI nuk jep pėlqim dhe nuk janė krijuar kushtet as politike as ndėretnike pėr njė iniciativė qė ka dhėnė Marjan Dodovski nga VMRO-Popullore", thotė Safet Neziri, deputet i BDI.

“Aspak e pranueshme, ne e dhamė propozimin tonė qė stema dhe tė gjitha simbolet tė kenė kode unifikuese nė njė shtet mutietnik siē ėshtė Maqedonia dhe ēdo propozim i tillė fatkeqėsisht na ēon tė mendojmė se edhe ky ėshtė njė episod nė serialin e ashtuquajtur propozime jo tė ndershme tė cilat rėnd do ta dėmtojnė Maqedoninė", vlerėson Sulejman Rushiti, deputet i DR.

LSDM konsideron se pėr kėtė ēėshtje duhet tė organizohet debat i gjerė dhe stema duhet tė pasqyroj multietnicitetin e vendit. Dodovski shpreson nė mbledhjen e 10 mijė firmave tė nevojshme qė ky propozim tė hyjė nė procedurė parlamentare dhe se kjo tė ndodh para 23 tetorit ditės sė VMRO-sė.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/18905.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.9.2009, 07:14   17
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Luani verdhė nė fushė tė kuqe ėshtė stemė e Avlonitėve... por ka dhe pėrhapje italike. Po kėta ngado tė sillen "historikisht" do gjejnė vetėm historinė e tė tjerėve. Pėrderisa, nė kontekst plehu gjenetik, nuk janė tė aftė tė prodhojnė vetė histori.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.9.2009, 07:30   18
Citim:
Edhe ministra Toptaniste tė maqedonėve edhe enciklopedi shqiptare, pak si shumė?!
Nga Mehdi Hyseini

***

Strategjia e politikės ditore shqiptare= sė bashku me kolonialistėt serbė, maqedonė, malazezė dhe grekė, assesi nuk mund tė cilėsohet progresive, kombėtare, patriotike dhe demokratike, por nė thelb ėshtė kolaboracioniste, regresive, antishqiptare, antidemokratike dhe antipaqėsore. Nuk janė patriotė, as demokratė ata politikanė e shtetarė shqiptarė, tė cilėt qe 20 vjet pėr interesa tė tyre meskine dhe pėrfituese materialiste dhe karrieriste kanė shpėrfillur egėrsisht dhe pamėshirė interesin e pėrgjithshėm tė kombit dhe tė shtetit tė Shqipėrisė Etnike. Ata mund tė jenė miq tė gjithė botės, por humanistė, patriotė dhe demokratė shqiptarė, JO!

***

Populli shqiptar dhe tė gjithė ata qė e mbėshtesin interesin e pėrgjithshėm tė tij-tė drejtln e vetėvendosjes sė tij kombėtare dhe shtetėrore, kanė tė drejtė ta hudhin nė baltė enciklopedinė antishqiptare tė ASHM-sė, por jo edhe, nėnkryetarėt, ministrat dhe funksionarėt e tjerė shqiptarė, tė cilėt, jo vetėm se participojnė nė pushtetin shtetėror tė Maqedonisė, por edhe e mbrojnė atė sipas ligjeve dhe Kushtetės maqedone antishqiptare nė fuqi (1990-2009).

Edhe shqiptarėve nė Maqedoni “ u ka ra mini nėpėr mustaqe”, sė pari, po duan tė pasurohen dhe, t’i ndajnė kulltukėt e mėndafshtė ministrorė me sllavomaqedonėt, nė vend se tė luftojnė pėr krijimin e shtetit tė vet, ata copėtohen dhe luftojnė mes veti, se si ta ruajnė dhe, ta mbajnė gjallė me frymė popullin dhe shtetin e huaj, tė ashtuquajtur maqedon?!

Kėsi shembulli “human” dhe “demokratik” kundėr vetėvetes nuk ka askund nė botė! Puno pėr armikun, i cili tė ka zaptuar truallin dhe shtėpinė! Ėshtė bėrė Zot nė shtėpinė shqiptare, edhe pse struktura etnike e atij populli “maqedon” ėshtė e pėrbėrė nga pakicat nacionale (bullgarė, serbė, grekė dhe vėllehė)?!

Ndryshe nuk do tė pranonin nėnshtrimin dhe kapitullimin kombėtar dhe shtetėror nėn tutelėn e regjimit sundues kolonial sllavomaqedon, tė mbėshtetur dhe tė votuar edhe nga vetė politikanėt karrieristė shqiptarė (1990-2009). Ky ėshtė gabimi dhe turpi mė i madh dhe, mė i pafalshėm i shqiptarėve tė instaluar nė pushtetin shtetėror sllavomaqedon, qė dėshmon se shqiptarėt e njohin Maqedoninė dhe kombin maqedon, qė pėrpos nė historinė dhe nė politikėn e Jugosllavisė sė Titos (1945-2009), ky shtet artificial dhe ky popull i asimiluar nuk figuron nė historinė e popujve dhe tė shteteve tė Ballkanit.


***

Vetėm shqiptarėt janė komb autokton nė Maqedoninė e Titos (1945-2009). Janė tė vjetėr sa vetė Maqedonia antike pellazge-shqiptare e Filipit II dhe birit tė tij Aleksandrit tė Madh.

Mirėpo, sa ia vlen qė shqiptarėt kanė rrėnjėt e tyre tė lashta, sa vetė lashtėsia e Maqedonisė antike pellazge-ilire shqiptare, kur qe 20 vjet (1990-2009) “u ka ra mini nėpėr mustaqe”. Nė vend se ta kenė qeverinė dhe shtetin e vet tė pavarur shqiptar, janė shndėrruar nė hyzmeqarė vasalė tė pushtetit shtetėror sllavomaqedon. Nė vend se tė punojnė pėr vete, punojnė pėr sundimtarėt e tyre.

Kjo ėshtė arsyeja kryesore pse kanė ardhur nė shprehje teorike dhe praktike, sjellja dhe veprimet negative segreguese dhe aparteide antishqiptare tė politikės, tė propagandės, tė ligjeve, tė kushtetutės dhe tė kuazishkencės sllavomaqedone, duke i shndėrrrua shqiptarėt nė qytetarė tė rendit tė dytė si minoritet, duke ua mohuar tė drejtėn kombėtare dhe shtetėrore tė vetėvendosjes.

Historiografėt, publicistėt, politikanėt dhe shtetarėt sllavė tė Ballkanit janė dėshmuar si specialistėt mė tė njohur nė botė pėr falsifikimin e sė vėrtetės shqiptare dhe tė Shqipėrisė Etnike!

Nuk ėshtė befasuese dhe sensacionale pse Akademia e Shkencave tė Maqedonisė, e ka botuar dhe promovuar njė enciklopedi tė re me fakte dhe me shifra tė rreme fallso kundėr historisė sė identitetit etnik, kombėtar dhe gjeopolitik tė shqiptarėve nė Maqedoni, sepse kjo ėshtė njė sėmundje e lashtė epidemike dhe paranoide kolektive e konglomeratit sllav nė Ballkan, qė me shekuj pėrfaqėsuesit e tij, janė mėsuar tė shkruajnė historinė falsifikuese dhe tė rreme mbi shqiptarėt autoktonė nė territoret pellazgo-ilire-shqiptare tė Shqipėrisė Etnike.

Me gjithė kėtė sėmundje patologjike raciste kundėr shqiptarėve, pėrpiluesit e Enciklopedisė mė tė re tė ASHM-sė me nė krye akademikun, Bllazhe Ristov, kanė “harruar” se historia e identitetit tė popullit tė tyre sllav, dhe e Republikės sė tyre sllave, janė kontraverese dhe fallso, sepse historikisht, kjo Maqedoni me maqedonėt e imagjinuar tė Jugosllavisė sė Titos nuk kanė asnjė lidhje me identitetin dhe me vazhdimėsinė shekullore historike, etnike as shtetėrore tė Maqedonisė antike tė Aleksandrit tė Madh.

Si politika qeveritare, ashtu edhe hartuesit e kėsaj enciklopedie tė turpshme falsifkuese antishqiptare, duke “pasur mizėn pas veshi” (si popull dhe si shtet kontestues artificial sllav), kanė pėrshpejtuar, ta nxjerrin nė dritė atė enciklopedi mė tė re, me qėllim qė tė mohojnė historinė e prejardhjes autoktone tė shqiptarėve jo vetėm nė Maqedoni, por edhe nė Ballkan.

Mirėpo, janė “therrur” keq nė kėtė rast ngase pa i shtyrė askush, pėrmes enciklopedisė sė tė tyre mė tė re, kanė nxjerrė nė shesh argumentet dhe faktet e shumta historiko-politike se, si populli, ashtu edhe republika e Maqedonisė janė me origjinė fallso tė identitetit tė tyre.

Pra, ky veprim antishqiptar i shovenėve maqedonė, ėshtė edhe njė argument mė shumė qė pėrligjė tė vėrtetėn e identitetit historik, se maqedonėt janė njė popull i asmiluar sllav (bullgarė, grekė, serbė, vėllehė etj.).

Me enciklopedi fallso nuk mund tė shkruhet historia nacionale dhe shtetėrore e “Maqedonisė” dhe e “maqedonėve”, sepse ajo nuk ėshtė ndėrtuar nė hostorinė e Ballkanit.

Tė gjitha tė dhėnat dhe shifrat e shkruara lidhur me historinė e gjenezės, tė vjetėrsisė sė etnikumit shqiptar nė Maqedoni, hartuesit e Enciklopedisė famėkeqe maqedone, i kanė falsifikuar nė shkallėn edhe mė ekstreme sesa historiografia dhe politika shtetėrore e derisotme serbomadhe.

Kėtė, para sė gjithash, e dėshmon ky fakt i rrejshėm dhe i trilluar nga “enciklopedistėt” maqedonė, tė cilėt nė enciklopedinė e tyre kanė pohuar se “ shqiptarėt janė ngulitur nė Maqedoni pas shekullit tė XVI”?!

Kjo ėshtė rrena mė e turpshme dhe falsifikimi mė i madh i “enciklopedistėve” sllavomaqedonė deri mė sot (fillimshekulli XXI, viti 2009), sepse gjeneza e kombit shqiptar dhe e Shqipėrisė Etnike, daton qė nga pellazgjia lashtė. Sipas shkencėtarit tė shquar frėng Robert d’Angely, lozėt e kombit shqiptar i gjejmė qysh nė kohėn antike tė Homerit, i cili “ nuk e njeh emrin Maqedoni dhe tė maqedonasėve. Pėr tė luftėtarėt qė e kishin prejardhjen nga kėto vise tė pashkelura nga Aksiosi(Vardari) ishin paonė dhe vendi i tyre pėr herė tė parė quhej Paoni…Gjatė periudhės parahistorike, Maqedonia gjeografikisht pėrfshinte njė shtrirje qė ndryshonte vazhdimisht, duke pėrfshirė rajonin, i cili kufizohej nga Aksiosi dhe Aliakmoni, ujitės nga Lundiasi dhe qė kishte si kryeqytet Aegosin ose Edesėn. Mė vonė ky rajon u bė qendra e shtetit tė madh e tė fortė tė Maqedonisė, dhe pa dyshim pėr kėtė arsye u quajt Emathie ose e Madhja. Me kohė ky shtet u themelua nga fundi i shekullit IX, p.e.s., pėrparoi gjithnjė e mė tepėr dhe sidomos zgjeroi hapėsirėn qė shlnonte emri. Nėn mbretėrimin e Filipit II, atit tė Aleksandrit tė Madh, ai u shtri nga Mali Orbel te Mali i Olimpit dhe nga vargmali i Pindit deri te lumi Nestos. Ndėrkaq, nė epokėn romake Maqedonia u pėrfshi nė Illyricum. Dhe kjo ndarje nuk na duket arbitrare, ajo shpjegohet nga fakti se emri Illyricum pėrfshinte njė popullsi homogjene tė pėrbėrė nė atė kohė vetėm nga pellazgė, qė mbanin emra tė ndryshėm si maqedonė, epirotė, albanė (toskė e etruskė dhe gegė), dalmatė dhe tė tjerė ilirė, dhe flisnin po atė gjuhė: PELLAZGJISHTEN ose SHQIPEN”(Robert d’Angely, Enigma, Toena, Tiranė, 1998, f.246-247).

Enciklopedia nė frymėn e Kushtetutės sė “R. Maqedone”, tė votuar edhe nga shqiptarėt?!

Publikimi i enciklopedisė sė theksuar maqedone nga ASHM-sė, nuk ėshtė nė diskurs me Kushtetutėn nė fuqi tė “Maqedonisė”, sepse ajo nuk ua njeh tė drejtėn historike, as ndėrkombėtare tė shqiptarėve si komb, por vetėm si pakicė. Kėtė status politik, juridik dhe kushtetues e kanė shumica dėrrmuese e kombit shqiptar nė Maqedoni, por jo vetėm me fajin e shovenėve racistė maqedonė, por edhe me fajin e politikės kuislinge shqiptare, tė instaluar nė qeveri, nė parlament dhe nė institucioanet dhe nė organet e tjera tė pushtetit shtetėror sllavomaqedonė.

Derisa politika kuislinge antikombėtare t’i ketė njohur maqedonėt dhe Maqedoninė sllave, ata do tė na shtypin, do tė na terrizojnė, duke na i shkurtuar tė gjitha tė drejtat tona natyrore, historike, etnike, kulturore, politike, ligjore, kushtetuese dhe shtetėrore demokratike, sepse, ndryshe, pa mbėshtetjen tonė, ata nuk mund tė kenė kurrfarė shteti, as pushteti sllabomaqedon.

Ky ėshtė problemi mė i madh dhe, deri tani i pazgjidhur pėrbrenda shoqėrisė shqiptare nė Maqedoni. Kuislingėt karrieristė po donė edhe pushtet shtetėror tė pėrbashkėt me sllavomaqedonėt, edhe “enciklopedi shqiptare”. Kėty dy dėshira tė shkreta janė tė papajtueshme me njėra-tjetrėn, sepse edhe hyzmeqar, edhe disident-revolucionar nuk mund tė jeshė nė tė njėjtėn kohė.

Edhe ministra e ambasadorė tė maqedonėve, edhe patritotė tė shqiptarėve, kėtė logjikė tė ndryshkur politike, anikombėtare dhe antidemokratike, nuk e pranon logjika e shėndoshė humane, kombėtare dhe demokratike shqiptare, sepse, ėshtė me pėrmbajtje antishqiptare nė favor tė politikės dhe tė interesave tė maqedonėve dhe tė Maqedonisė, jo tė shqiptarėve, assesi.

Nuk ka dilemė se enciklopedia e botuar nga ASHM-sė me nė krye akademikun Blazhe Ristov ka karakter antishqiptar. Mirėpo, as politika e as shkenca maqedone nuk janė fajtore pse ėshtė shkruar njė enciklopedi e tillė kundėr ekzistnecės dhe identitetit qė qenies shqiptare dhe tė Shqipėrisė Etnike, por politika e tajshme shqiptare, e cila verbėrazi si “krymbi” ka hyrė nė shėrbim tė asaj “shkence” dhe tė asaj politike tė pushtetit shtetėror maqedon antishqiptar.

Politikanėt karrieristė shqiptarė (1990-2009) e kanė fajin kryesor, pse shqiptarėve u ėshtė mohuar e drejta natyrore, historike, kombėtare dhe shtetėrore pėr tė realizuar aspiratėn dhe kėrkesėn e drejtė tė tyre tė ligjshme, qė tė paktėn (minimumin e minimumit), ta realizojnė tė drejtėn e vetėvendosjes si komb shtetformues i Maqedonisė.

Nė vend se me ēdo kusht tė pėrligjnin tė drejtėn historike dhe tė vetėvendosjes sė kombit tė vet, politikanėt karriestė shqiptarė, pa kurrfarė baze historike dhe, pa kurrfarė tė drejte ligjore, njohėn kombin maqedon, tė cilin historia e derisotme nuk e njeh si tė tilėė, por vetėm si element tė asimiluar dhe bashkėdyzuar tė substratit sllav (bullgar, serb, grek, vėlleh etj.).

Nė vend se, sė bashku me popullin tė luftonin pėr ndėrtimin e shtetit kombėtar shqiptar, politikanėt kulltukofagė shqiptarė, e njohin ngrehinėn artificiale titiste sllave “FYROM”, pėrkatėsisht Maqedoninė, e cila nuk ka kurrfarė baze historike ngase nuk ndėrlidhet me asnjė “nerv” nacional, as shtetėror tė Maqedonisė antike tė Filipit II dhe birit tė tij Aleksandrit tė Madh, sepse ajo Maqedoni ishte me pėrmbajtje pellazge-ilire-shqiptare, jo kursesi me pėrmbajtje bullgare, as helene, ashtu siē dėftojnė falsifikimet dhe shpėrfytyrimet e historicizmit tė konglomeratit sllavomaqedon.

Kjo Maqedoni e sotme me moshė 50-vjeēare ėshtė produkt artificial historik, politik, juridik, kushtetues i Jugosllavisė titiste-kardeliste (1945-2009).

Edhe pse historikisht, juridikisht dhe ligjėrisht ėshtė e kontestueshme Maqedonia dhe populli maqedon, politika naive shqiptare (pėr hir tė realizimit tė interesave tė saj tė ngushta, karrieriste politike, ekonomike, tregtare etj.), nė kundėrshtim me tė drejtėn historike, kombėtare shqiptare dhe me atė ndėrkombėtare e kanė njohur kombin dhe shtetin maqedon.

Nė kėtė mėnyrė, si politikisht, ashtu edhe juridikisht, politikanėt karrieristė shqiptarė kanė justifikuar njė tė pavėrtetė tė madhe historike tė njohjes sė ekzistnecės sė popullit dhe tė shtetit maqedon, tė vendosur padrejtėsisht nė truallin etnik tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike.

Sė kėndejmi, pse maqedonėt, tė mos na shtypin dhe, tė mos shkruajnė enciklopedi dhe histori tė ndryshme pėr tė mohuar identitetin autokton tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike, kur vetė politika shqiptare shtetėrore, ua ka krijuar tė gjitha kushtet dhe mundėsitė ligjore dhe kushtetuese, qė shqiptarėt t’i trajtojnė si “ardhacakė”-minoritet pa kurrfarė lozėsh historike, etnike, territoriale dhe shtetėrore tė tij, tė vendosur nė njė territor tė huaj, tė ashtuquajtur “territor maqedon”.

Derisa shqiptarėt nuk e bojkotojnė, por e njohin regjimin aktual sundues sllavomaqedon si shtet tė vetin, ata do tė jenė tė diskriminuar dhe tė zhveshur nga ēdo e drejtė e tyre historike, juridike, politike, kombėtare dhe shtetėrore.

Derisa tė ketė ministra dhe elementė tė tjerė shqiptarė nė institucionet dhe nė organet e pushtetit shtetėror maqedon, si qeveria, ashtu edhe politika, edhe shkenca etj., do tė pėrfitojnė nga rasti, qė tė shkruajnė ēfarėdo historie dhe enciklopedie falsifikuese me pėrmbajtje dhe karakter antishqiptar.

Derisa shqiptarėt tė jenė tė pėrēarė nė “100” parti, dhe tė jenė rrogėtarė tė dėgjueshėm dhe lojalė tė regjimit shtypės sllavomaqedon, aq edhe do t’ia zgjasin jetėn shtetit maqedon artificial nė truallin autokton tė Shqipėrisė Etnike.

Derisa shqiptarėt tė votojnė kundėr vetėvetės, duke pranuar shtetin e huaj, tė ashtuquajtur maqedon, ėshtė e qartė se, si politika, ashtu edhe shkenca maqedone, do tė vazhdojnė me gėnjeshtrat dhe me falsifikimet e tyre, duke i pasqyruar shqiptarėt si pakicė, pa histori dhe pa identitet tė tyre kombėtar dhe shtetėror.

Derisa akademikėt, profesorėt, intelegjenca dhe vegjėlia e shėndoshė shqiptare, (qė tanimė me angazhimin, me skarificiėn dhe me kontributin e tyre janė dėshmuar se janė nė funksion tė mbrojtjes sė qenies shqiptare dhe tė Shqipėrisė Etnike) ndiqen, burgosen, arrestohen, persekutohen, izolohen, diferncohen dhe vriten nga pushteti shtetėror maqedon, nuk ekzisotn asnjė aryse dhe, asnjė argument i shėndoshė, qė shqiptarėt tė jenė pjesė e atij regjimi dhe, pėr mė tepėr ta mbrojnė atė nė dėm tė interesit tė pėrgjithshėm kombėtar dhe shtetėror tė shqiptarėve tė terrorizuar dhe tė kolonizuar nė Maqedoni.

http://www.shqipmedia.com/2009/09/ed...-pak-si-shume/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.10.2009, 13:49   19
Citim:
Xhaferi: Gruevski si Millosheviēi

Shkup – Arbėr Xhaferi ka drejtuar kritika tė forta ndaj kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski, duke e krahasuar madje me diktatorin serb Sllobodan Millosheviē.

Nė intervistėn pėr agjencinė bullgare tė lajmeve “Fokus”, kryetari i kuvendit tė PDSH-sė, Xhaferi mendon se Gruevksi po tenton ta fusė ēėshtjen e emrit nė njė kontekst gjeostrategjik.

“Me kėto sjellje apo po mė rikujton Sllobodan Millosheviēin. Mendoj se politika e tij ėshtė ajo se ai po tenton tė luajė nė njė kartė gjoestrategjike tė paramenduar dhe joreale. Gruevski dėshiron tė luaj lojra tė mėdha, por nuk ka ekip pėr kėtė, por edhe pjekuri politike, por as qė din t`i kontrollojė ato gjėra”, ka theksuar Xhaferi.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=33169
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.10.2009, 23:39   20
Citim:
Ylli komunist do t'i hiqet Stemės sė Maqedonisė

Ylli me 5 cepa nuk do tė jetė mė pjesė e Stemės sė Republikės sė Maqedonisė. Propozim ligji pėr stemėn e re sot u pranua nga ana e anėtarėve tė komisionit pėr sistem politik dhe marrėdhėnie ndėrmjet bashkėsive. Ndryshimet e kėtij propozim ligji nė bazė tė kushtetutės miratohen me shumicė tė dyfishtė tė njohur si shumica e Badenterit. Nė seancė plenare ky propozim ligj do tė jetė gjatė javės sė ardhshme.

“Ėshtė e domosdoshme shumicė e posaēme. Kam fjalėn pėr shumicėn e Badenterit, dhe qė tė sigurohet njė shumicė e kėtillė ėshtė i nevojshėm njė konsensus i gjerė mes partive politike edhe atė jo vetėm nga pushteti dhe opozita maqedonase, por edhe nga bashkėsitė etnike nė Republikėn e Maqedonisė”, deklaroi Sillvana BOneva, kryetare e grupit parlamentar tė VMRO-DPMNE-sė.

“Nė rast se dėshironi debat serioz dhe jo tė flisni pėr ideologji, duhej qė tė thėrrisnit ndonjė heraldist qė tė tregojė se kjo zgjidhje e kėtillė i ngjanė diēkaje. Apo mos vallė me partnerin e koalicionit keni njė shumicė plotėsuese. Atėherė vendoseni edhe luanin edhe shqiponjėn nė vend tė yllit, dhe shėnojeni kėtė epokė tuajėn. Nė rast se kjo ėshtė ideologji e juaj, atėherė bėhuni burra deri nė fund”, theksoi Vllado Buēkovski, deputet i LSDM-sė.

Ndėrkohė subjektet politike shqiptare me qėndrime tė kundėrta. BDI-ja mbėshtet kėtė propozim dhe deklaron se ndryshimi i Stemės nuk shkakton tensione ndėretnike nė vend. Ndėrsa Rushiti nga DR-ja deklaron se edhe ky propozim do tė nxis reagim tek popullata shqiptare.

“Ju garantoj se edhe kjo stemė, edhe ky propozim do tė ketė reagime pėr shkak se shqiptarėt nuk kanė qejf qė nė shtetin pas 2001-shit, nė njė kushtetutė tė re, me njė Marrėveshje tė Ohrit, kenė simbole tė cilat do ti pėrkujtojnė nė 70 vjeēarin e periudhės sė errėt tė diskriminimit tė tyre”, deklaroi Sulejman Rushiti, deputet i DR-sė.

Propozim ligji nuk parasheh ndryshimin e dokumenteve personale derisa vlen afati i tyre, ndėrsa monedhat parashihet qė tė ndėrrohen pas 5 viteve. Propozimi parasheh vetėm mėnjanimin e yllit me 5 cepa nga stema.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/19300.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 15:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.