Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.12.2010, 22:28   41
Citim:
Dik Marti: “Posedoj fakte e prova qė inkriminojnė Thaēin”

Raportuesi i Kėshillit tė Europės, Dik Marti, ėshtė shprehur nė njė konferencė pėr shtyp, se ka prova dhe fakte pėr implikimin e kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi nė trafikun e organeve. Gjatė konferencės, Marti deklaroi se hetimi i tij ėshtė shumė serioz dhe se ai ka fakte e prova pėr akuzat e bėra nė raport duke i kėrkuar autoriteteve pėrkatėse tė nisin hetimet, pasi tė kenė shqyrtuar me vėmendje raportin e tij.

Ai bėri thirrje qė t’i jepet rėndėsi dėshmive qė paraqiten nė kėtė raport. Raportuesi Marti ka bėrė me dije se prej dy vjetėsh ka kryer hetime mbi kėtė ēėshtje, por nuk i ka bėrė publike tė gjitha tė dhėnat.

Nė konferencė, Marti pėrmendi edhe Shtėpinė e Verdhė nė Shqipėri, ku sipas tij kryhej trafiku i organeve, ku dhe janė gjetur gjurmė gjaku. Sipas Dik Martit, ka persona qė kanė mbuluar faktet, dhe se ka prova tė mjaftueshme pėr akuzat qė ai paraqet.

Raportuesi i Kėshillit tė Europės shtoi se vendosi tė publikojė tani kėtė raport pėr tė mos dėmtuar procesin zgjedhor, dhe se tashmė detyra e tij ka pėrfunduar. Sipas Martit, tani i takon EULEX-it dhe autoriteteve pėrkatėse tė vazhdojnė hetimet e nisura.


Detajet

Mediat nė Kosovė shkruajnė se Dik Marti ka shfrytėzuar kryesimin e Kėshillit tė Europės nga Serbia, pėr tė pėrgatitur njė tjetėr raport pėr Kosovėn. Gazeta britanike “The Guardian”, ka cituar pjesė tė raportit tė Dik Martit, qė ngre edhe njė herė ēėshtjen e "Shtėpisė sė Verdhė" dhe trafikimin e organeve tė serbėve.

“Kryeministri i Kosovės ėshtė kreu i njė grupi shqiptarėsh, pėrgjegjės pėr kontrabandėn e armėve, drogės dhe organeve njerėzore nėpėr Europėn Lindore. Hashim Thaēi ėshtė identifikuar si “bosi” i njė rrjeti qė ka filluar tė vėrė nė veprim rrjetet e tij kriminale nė prag tė luftės sė vitit 1999 nė Kosovė, dhe i cili ka ruajtur ndikimin e tij tė fuqishėm mbi qeverinė e vendit qė nga atėherė”, thuhet nė shkrimin e “The Guardian”.

Nė kėtė shkrim pėrmendet gjithashtu se Thaēi ka ushtruar “kontroll tė dhunshėm” mbi tregtinė e heroinės gjatė dekadės sė fundit. Nė shkrimin e “The Guardian” thuhet se figura tė rrethit tė ngushtė tė Thaēit janė akuzuar se kanė marrė pjesė nė rrėmbimet dhe vrasjet pas luftės, veēmas tė serbėve tė vrarė, organet e tė cilėve janė shitur nė tregun e zi.


Kėshilli i Europės miraton rezolutėn e Dik Martit

Komiteti Parlamentar i Asamblesė sė Kėshillit tė Europės (APKE) pėr tė Drejtat e Njeriut dhe legjislaturė ka miratuar nė Paris projektin e raportit tė raportuesit Dik Marti, nė tė cilin akuzohet kryeministri kosovar Hashim Thaēi, se ka qenė nė krye tė grupeve mafioze pėr kontrabandė armėsh, droge dhe organesh njerėzore nė gjithė Europėn Lindore.

Komisioni mė tej ka bėrė thirrje pėr hetime ndėrkombėtare dhe nė nivel kombėtar, lidhur me akuzat pėr trafik organesh njerėzore dhe krime tė tjera nga grupet e organizuara kriminale dhe qarqet politike nė Kosovė.

Sipas draft rezolutės qė u miratua nė mėnyrė unanime dje nė Paris, bazuar nė raportin e Dik Martit, Komisioni deklaroi se ka tė dhėna tė shumta qė pėrputhen, tė cilat konfirmojnė se serbė dhe shqiptarė tė Kosovės janė mbajtur tė burgosur nė vende sekrete nėn kontrollin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė Veri tė Shqipėrisė dhe kanė qenė subjekt i trajtimeve ēnjerėzore pėrpara se tė zhdukeshin.

Lajmi u konfirmua nga vetė Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Europės, e cila nė njė njoftim tė publikuar nė faqen e saj zyrtare deklaron se Komisioni i bėn thirrje EULEX-it dhe Bashkimit Europian, qė tė kėmbėngulin nė hetimin e kėtyre krimeve. Asambleja Parlamentare do ta diskutojė raportin nė 25 janar.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31018

Citim:
Akuzat, Thaēi pėrgatit padi penale pėr Dik Martin

Kryeministri nė largim i Kosovės, Hashim Thaēi po planifikon njė padi pėr tė dėrguarin e posaēėm tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kėshillit tė Europės, Dik Marti, i cili nė raportin e tij ka shkruar se tė burgosur civilė janė vrarė, pasi u janė marrė veshkat e tyre. Marti supozon se kryeministri i Kosovės ishte nė krye tė kėtij grupi mafioz.

Lajmi pėr pėrgatitjen e padisė ėshtė konfirmuar nga njė zyrtar i lartė i Kosovės, i cili nuk ėshtė identifikuar pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė ēėshtjes. Sipas kėtij zyrtari, Thaēi ka kontaktuar avokatėt pėr tė ndjekur me padi pėr shpifje Martin.

Raporti i tij tronditi Kosovėn, pasi thuhet se tė paraburgosurve civilė tė UĒK-sė u janė shitur organet e tyre nė tregun e zi dhe dokumenti sugjeron se Thaēi ishte dikur “bos”-i njė i krimit dhe qėndronte pas tregtisė sė drogės. Vetė kryeministri i ka quajtur tė pabaza kėto dėshmi dhe ka bėrė thirrje qė gjithēka tė jetė e dokumentuar me fakte.

Thaēi, deklaroi se akuzat e raportuesit tė Kėshillit tė Europės, Dik Marti janė tė drejtuara kundėr Kosovės, kundėr luftės sė UĒK-sė dhe kundėr tij personalisht. Ai kėrkoi qė populli i Kosovės t’i marrė me qetėsi kėto raporte, ndėrsa u shpreh i gatshėm pėr tė bashkėpunuar pėr zbardhjen e sė vėrtetės.

Thaēi tha se do tė ndjekė mjetet ligjore dhe politike pėr tė hedhur poshtė pėrmbajtjen e raportit, duke pėrfunduar se nė fund do tė triumfojnė drejtėsia dhe e vėrteta.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31018

Citim:
Preshevė: Faktorėt politikė reagojnė kundėr raportit Marty

Partitė politike dhe shoqata e veteranėve tė UĒPMB-sė nė Luginėn e Preshevės kanė reaguar kundėr raportit tė Dick Marty.

Lėvizja e Progresit Demokratik (LPD) ka reaguar ashpėr ndaj raportuesit tė Kėshillit tė Evropės, Marty, i cili nė raportin e tij ka shpifur dhe trilluar se gjatė luftės nė Kosovė, tė burgosurit civilė janė vrarė nga ish pjesėtarėt e UĒK-sė, nga mė pas u janė transplatuar veshkėt pėr t’i shitur nė tregun e zi.

“Raporti tendencioz i Marty pretendon se kjo tregti ka filluar kur zoti Thaēi ishte udhėheqės politik nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės nė fund tė viteve 1990. Kėto dyshime tė pabaza dhe djallėzore vijnė nė momentet kur ish kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi dhe partia e tij PDK-ja, gjatė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme parlamentare nė Kosovė shėnuan fitore bindėse. E di mirė Marty dhe tė tjerėt si ai se kush ka bėrė krime gjatė luftės nė Kosovė dhe pėr kėto krime shumė udhėheqės tė shtetit serbė janė dėnuar nga gjykata ndėrkombėtare pėr krime lufte”, theksoi kryetari i LPD-sė, Jonuz Musliu.

Ndėrkohė reagimet e ashpėra kanė pasuar edhe nga ish-pjestarė dhe shoqata e veteranėve tė UĒPMB-sė nė Preshevė dhe Bujanoc, tė cilėt theksuan se raporti i tillė ėshtė me tendencė pėr ta ndryshuar realitetin, dhe pėr tė barazuar agresorėt dhe viktimat ka ofruar gėnjeshtra tė pamoralshme, tė padrejta dhe pa dyshim sit ė tilla do tė dėshtojnė.

“Janė kėto tendenca dhe po kėto trillime, qė edhe nga Gjyqi Special i Gjykatės sė Qarkut nė Beograd po ia veshin tė rinjve shqiptarė ish pjesėtarė tė UĒPMB-sė nga Lugina me akuzohen pėr “krime lufte” ndaj serbėve, romėve dhe tė tjerėve gjatė vitit 1999, nė Gjilan dhe Anamoravė”, theksohet nė reagimet e veteranėve.

http://www.ina-online.net/Default.as...9bbb6741c&ln=3

Citim:
Partitė nė Preshevė reagojnė kundėr Marty

PDSH dhe UDSH : Raporti i Marty i pabazuar nė fakte dhe synon zhvleftėsimin e luftės sė pastėr dhe ēlirimtare tė UĒK-sė.

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) nė Luginėn e Preshevės reagon ashpėr ndaj shpifjeve, shantazheve dhe denigrimit tė autoritetit tė Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės.

“Me kėtė synohet zhvleftėsimi i luftės sė pastėr dhe ēlirimtare tė UĒK-sė sidomos tė organeve mė tė larta shtetėrore tė shtetit mė tė ri nė botė, Republikės sė Kosovės. Njė sjellje e tillė e pamatur dhe e pabazuar nė asnjė fakt e zotit Dick Marty natyrisht se shqetėson tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė”, thuhet nė reagim.

Sipas saj, historikisht shqiptarėt kanė njė tė kaluar tė pastėr nė tė gjitha luftėrat e shekujve tė shkuar me kėtė edhe tė asaj tė UĒK-sė nė Kosovė, UĒPMB-sė nė Luginė tė Preshevės dhe UĒK-sė nė Maqedoni.

PDSH i bėnė thirrje zotit Dick Marty qė tė tėrheq akuzat e pabazuara ndaj Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės dhe ish ushtarėve tė UĒK-sė.

Ndėrkaq UDSH raportin e Dick Martye quan i pabazuar nė fakte dhe politikisht i motivuar. Unioni Demokratik Shqiptarė (UDSH) dėnon ashpėr raportin e raportuesit tė Kėshillit tė Evropės, Dick Marty, i cili ėshtė i pabazuar nė fakte, prova apo realitet, ėshtė politikisht i motivuar, ajo ēfarė ėshtė mė problematikja, nuk ka pasqyruar me vėrtetėsi atė qė ka ndodhur, qoftė nė procesin hetimor, qoftė edhe atė ēfarė ka qenė realiteti i zhvillimeve pėr ēėshtjet qė trajton raporti.

http://www.ina-online.net/Default.as...c62a53828&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2010, 23:31   42
Citim:
Topi: “Raporti i Dik Martit ėshtė i pabazuar nė fakte, i dėmton shqiptarėt”

Presidenti i Republikės, Bamir Topi, ka reaguar dje nė lidhje me pėrmbajtjen e raportit tė anėtarit tė Asamblesė Parlamentare tė KiE-sė, Dik Martit, duke i cilėsuar tė pabazuara nė fakte akuzat e bėra publike pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn.

Nėpėrmjet zėdhėnėses pėr shtyp, institucioni i Presidentit tė Republikės i dėnon ashpėr kėto akuza tė pavėrteta, tė cilat, sipas tij, janė gatuar nė kuzhinėn e qarqeve tė caktuara ultranacionaliste.

Nė reagimin e Presidentit tė Republikės vihet nė dukje se raporti ėshtė hartuar nga ish-prokurori Marti, i cili njihet si antishqiptar dhe si njė nga personat qė ka qenė kaherė kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

Mė tej nė deklaratė kujtohet se kėto akuza janė rrjet thashethemesh qė vijnė nga njė territor ku ende strehohen kriminelė lufte dhe qė kėrkojnė tė hedhin baltė mbi Shqipėrinė dhe Kosovėn. Nė pėrfundim tė reagimit tė tij, Presidenti i Republikės shpreh gatishmėrinė e institucioneve shqiptare pėr tė bashkėpunuar me cilindo institucion ndėrkombėtar pėr tė nxjerrė nė dritė tė vėrtetėn dhe pėr t’u dhėnė fund njėherė e mirė kėtyre akuzave tė pabaza.

Reagimi

“Presidenti i Republikės, Bamir Topi, pas shqyrtimit tė hollėsishėm tė projekt-rezolutės sė djeshme tė Komisionit tė Ēėshtjeve Ligjore dhe tė tė Drejtave tė Njeriut tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, dėshiron tė shprehė publikisht qėndrimin zyrtar lidhur me kėtė ēėshtje shumė tė ndjeshme, jo vetėm pėr Shqipėrinė e Kosovėn, por edhe pėr marrėdhėniet e fqinjėsisė sė mirė me vendet e tjera tė rajonit dhe mirėqenien e popujve tanė. Duke pasur parasysh kėtė projekt-rezolutė, qė erdhi si rezultat i Raportit tė pėrpiluar nga anėtari i Asamblesė Parlamentare tė KiE-sė, ish-prokurori Dik Marti, Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė dėnon ashpėr tė gjitha akuzat e pabazuara nė prova konkrete”,- ėshtė shprehur zėdhėnėsja pėr shtyp e presidentit, Mimoza Koēiu.

Nė deklaratė theksohet se kėto akuza nuk janė gjė tjetėr vetėm thashetheme tė gatuara nga rrjete tė caktuara antishqiptare.

“Kėto janė pandehma tė endura me njė rrjetė thashethemesh, tė cilat duken sikur janė tė gatuara nė kuzhinėn e dalė mode tė qarqeve tė caktuara ultranacionaliste, qė pėr fat tė keq vazhdojnė tė ekzistojnė nė Ballkan, nė njė territor ku kohė pas kohe zbulohen varreza masive tė gjenocidit tė pashembullt tė forcave serbe tė Millosheviēit dhe ku ende strehohen kriminelė lufte tė kėrkuar nga Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės. Kėto akuza fantazmagorike, shumė herė tė ngritura edhe mė parė e tė hetuara, por asnjėherė tė vėrtetuara, nuk bėjnė gjė tjetėr veēse hedhin baltė mbi Shqipėrinė, kombin shqiptar, identitetin e tij, si dhe shtetin e ri shumė etnik dhe demokratik tė Kosovės dhe drejtuesit e tij legjitimė, tė certifikuar jo vetėm nga qytetarėt kosovarė, por edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare”, - ėshtė shprehur zėdhėnėsja Koēiu.

Sipas saj, kėto akuza tė rrezikshme dėmtojnė e kėrcėnojnė seriozisht jo vetėm imazhin dhe vlerat e vėrteta tė kombit shqiptar, por edhe paqen e qėndrueshmėrinė afatgjatė tė rajonit tonė.

“Institucionet e Shqipėrisė kanė qenė gjithmonė bashkėpunuese me institucionet e specializuara ndėrkombėtare pėr tė hetuar rreth dyshimeve qė ringrihen nė projekt-rezolutėn e pėrpiluar nga Dik Marti, i cili e ka bėrė tė njohur botėrisht, prej kohėsh, pozicionimin e tij kundėr pavarėsisė sė Kosovės. Rruga mė e mirė pėr tė mbyllur pėrfundimisht njė kapitull tė mbushur me akuza tė pabazuara, shpifje dhe dashakeqėsi, ėshtė qė tė bashkėpunojmė sėrish me organet e specializuara tė drejtėsisė kombėtare dhe ndėrkombėtare, edhe pse Gjykata Ndėrkombėtare e Krimeve tė Luftės, UNMIKU-u, EULEX-i si dhe prokuroritė e vendeve tė ndryshme, sado qė kanė hetuar me imtėsi nė tė kaluarėn, nuk kanė arritur tė gjejnė prova bindėse e tė mjaftueshme pėr tė vėnė ndokėnd para drejtėsisė. Duhet patjetėr qė e vėrteta e kulluar tė dalė e tėra nė dritė ashtu siē ka ndodhur nė Kosovėn e martirizuar, ku shqiptarėt e Kosovės kanė ditur tė falin, por jo tė harrojnė. Kjo nė mėnyrė qė mbi askėnd tė mos rishfaqen mė hijet e dyshimit, si makthe qė na rikujtonė periudhėn e trazuar tė konflikteve dhe genocideve etnike dhe fetare – tė cilat rajoni ynė, i projektuar i gjithi drejt botės euro-atlantike, i ka lėnė pas njė herė e mirė”,- ka pėrfunduar reagimi zyrtar i Presidentit tė Republikės.


http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31034

Citim:
Rama: “Dik Marti nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė sharlatan”

Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, e ka cilėsuar anėtarin e Asamblesė Parlamentare tė KiE-sė, Dik Martin, se nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė sharlatan. Nė bashkėbisedimin e pėrjavshėm me gazetarėt, kryesocialisti Rama tha se raporti i Dik Martit pėr luftėn e Kosovės, pėr akuzat mbi Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe kryeministrin kosovar, Hashim Thaēi, ėshtė ndėrtuar mbi shpifje dhe se pėrbėn njė fyerje ndaj shqiptarėve.

“Pėrfaqėsuesit e Partisė Socialiste do tė bashkohen me ata tė Partisė Demokratike pėr tė rrėzuar raportin e Martit nė Kėshillin e Europės. Ne do tė unifikojmė plotėsisht qėndrimin me pėrfaqėsuesit e PD-sė nė Kėshillin e Europės, kur tė diskutohet nė Asamble ky raport i mbushur me shpifje e me baltė, dhe do tė bėjmė detyrėn ndaj sė vėrtetės pėr ta kthyer mbrapsht atė shpifje”, - u shpreh dje pėr mediat kryetari i Partisė Socialiste, Rama.

Mė tej ai shtoi se hartuesi i kėtij raporti ėshtė njė sharlatan dhe qė ndikohet nga qarqe qė kėrkojnė tė dėmtojnė Shqipėrinė dhe Kosovėn. “Nė pikėpamjen tonė, hartuesi i kėtij raporti ėshtė thjesht njė sharlatan qė i shtohet zogorisė sė sharlatanėve qė nė histori kanė bėrė keq e shumė mė keq pėr tė goditur shqiptarėt nė ēėshtjen e tyre”, - tha mė tej Rama.


http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31034

Citim:
Ministria e Jashtme: “Pėrmbajtja e raportit ėshtė e pavėrtetė, spekulative dhe shpifėse”

Edhe ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė ka reaguar dje kundėr raportit tė Dik Martit. Nė njė deklaratė pėr mediat, ministria e Jashtme e cilėson raportin e Martit tė njėanshėm, tė pabazuar nė fakte dhe qė pėrbėn abuzim me autoritetin e Kėshillit tė Europės.

“Raporti ėshtė totalisht i pabazuar nė fakte, prova apo realitet, ēka dėshmon qartė pėr anėsi politike tė autorit, duke pėrbėrė abuzim me autoritetin e Kėshillit tė Europės. Njė raport i tillė nuk pasqyron frymėn e pėrgjegjshmėrisė, besueshmėrisė dhe maturisė qė pėrēon Kėshilli i Europės. Rikujtojmė se nė vitin 2004, Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krimet nė ish-Jugosllavi, si i vetmi organ ndėrkombėtar ligjor, i kualifikuar dhe i mandatuar pėr tė hetuar krimet e kryera nė ish-Jugosllavi, i ka hedhur poshtė pretendimet se nė Shqipėri dhe Kosovė ėshtė kryer trafik organesh, duke i cilėsuar ato si tė pabazuara nė prova”, - shkruhet nė deklaratėn pėr shtyp tė Ministrisė sė Jashtme.

Mė tej, kjo ministri i cilėson pretendimet e ngritura nė raport tė pavėrteta dhe spekulative. Nė pėrfundim kjo Ministri shpreh gatishmėrinė pėr tė bashkėpunuar me ēdo institucion ndėrkombėtar pėr tė nxjerrė nė dritė tė vėrtetėn. “Pėrmbajtja e raportit tė z. Marti, si dhe pretendimet se autoritetet shqiptare nuk kanė bashkėpunuar nė hetim janė krejtėsisht tė pavėrteta, spekulative dhe shpifėse. Institucionet e Republikės sė kanė bashkėpunuar ngushtė me grupin hetimor tė Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krimet nė ish-Jugosllavi nė vitin 2004 dhe i kanė ofruar bashkėpunim tė plotė edhe vetė z. Marti, gjatė vizitės sė tij nė Shqipėri nė vitin 2009. Ministria e Punėve tė Jashtme pėrsėrit publikisht gatishmėrinė dhe vullnetin e plotė tė qeverisė sė Shqipėrisė pėr tė bashkėpunuar pa asnjė rezervė me institucionet ndėrkombėtare tė angazhuara nė kėtė ēėshtje, me Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės dhe me Kėshillin e Europės”, - shkruhet nė deklaratėn e Ministrisė sė Jashtme.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31034

Citim:
Alibeaj: “Serbėt sollėn si provė romanin e Del Pontes”

Ish-ministri i Drejtėsisė, Enkelejd Alibeaj, pranon tė ketė refuzuar kėrkesėn e prokurorit serb pėr hetime nė Shqipėri, nė lidhje me trafikun e organeve. Alibeaj thotė se kėrkesa nuk pėrmbushte asnjė pikė tė Konventės europiane nė fuqi.

“Prokuroria serbe kishte regjistruar njė ēėshtje penale me objekt krime kundėr njerėzimit, baza e vetme e provės ishte libri i Del Pontes. Prokuroria serbe nuk kishte treguar asnjė fakt dhe asnjė provė”, - tha Alibeaj.

Ish-ministri deklaron se nė kėrkesė nuk saktėsohej se ēfarė i kėrkohej Prokurorisė shqiptare. Ndėrkohe qė shton se Prokuroria e Burrelit kishte kryer dy hetime tė njėpasnjėshme dhe nuk rezultonte tė kishte qoftė edhe njė provė pėr kėtė trafik.

“Kėrkesa nuk pėrmbushte asnjė prej dy kėrkesave tė konventės sė Kėshillit tė Europės. Duhet tė tregoheshin burimet e provave dhe tė tregohej saktėsisht se ēfarė ka ndodhur. Prokuroria shqiptare e ka bėrė kėtė detyrė qė nė vitin 2002 dhe nuk ka asnjė provė dhe asnjė fakt shkencor”, - shton Alibeaj.

Alibeaj deklaron se, vetėm pak kohė mė vonė i dha tė drejtėn e hetimeve UNMIK-ut, i cili paraqiti njė kėrkesė ligjore, si dhe Ministria e Drejtėsisė i ka dhėnė tė gjithė infrastrukturėn e nevojshme nė mjete dhe njerėz edhe Dik Martit pėr tė kryer hetimet e tij. Pėr Alibeajn e gjithė kjo histori ka shtysė vetėm librin e Del Pontes dhe asnjė tė vėrtetė tjetėr.

“Kam respekt pėr dellin poetik tė prokuroreve edhe kur ata janė tė dėshtuar nė profesionin e tyre. Ky ėshtė njė roman policesk, mė tepėr se sa juridik”, - shtoi Alibeaj.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31034
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.12.2010, 23:02   43
Citim:
Marti t'ia dėrgojė provat prokurorėve tanė

Misioni i EULEX-it nė Kosovė ka kėrkuar nga raportuesi i Kėshillit tė Evropės, Dik Marti qė t’ia dėrgojė tė gjitha tė dhėnat prokurorėve tė BE-sė nė Prishtinė.

Marti ka hartuar njė raport, ku akuzon kryeministrin Thaēi pėr pėrfshirje nė „trafikimin e drogės dhe tė organeve njerėzore“, akuza kėto tė hedhura poshtė nga Thaēi.

“EULEX-i i ka dėrguar njė letėr Martit ku e inkurajon qė t’ia ofrojė autoriteteve prokuroriale brenda EULEX-it informacionet ose tė dhėnat qė mund tė vėnė dritė mbi dyshimet e bėra nė raport", i ka thėnė agjencisė sė lajmeve Reuters, zėdhėnėsi i EULEX-it, Blerim Krasniqi./rel/

http://www.ina-online.net/Default.as...7582ffcde&ln=3

Citim:
Akuzat e Del Ponte, Haxhinasto thėrret ambasadoren zvicerane

Ministri i Jashtėm, Edmond Haxhinasto, ka thirrur nė njė takim Ambasadoren e Zvicrės, znj. Ivana Enzler, lidhur me deklarimin e ambasadores zvicerane nė Argjentinė, Karla Del Ponte, mbi raportin e Dick Marty pėr trafikimin e organeve nė Kosovė.

Ministri Haxhinasto i tha Ambasadores Enzler se deklaratat e ish–prokurores sė Hagės, Del Ponte, janė tė papranueshme dhe shtrembėrojnė realitetin. Haxhinasto pėrmendi hetimet e kryera nė vitin 2003 pėr akuzat pėr trafikim tė organeve njerėzore, tė cilat nuk u vėrtetuan asnjėherė.

Nė pėrgjigje, Ambasadorja Zvicerane siguroi Ministrin Haxhinasto se pikėpamjet e shprehura nga zonja Del Ponte, nė intervistėn pėr Euronews, janė pikėpamjet e saj personale dhe nuk shprehin aspak qėndrimin apo pikėpamjet e qeverisė sė Zvicrės.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=14164

Citim:
Ambasadorja e Zvicrės: “Deklaratat e Del Pontes janė personale”

Pas akuzave pėr trafik organesh, tė bėra nga ish-prokurorja Karla del Ponte, aktualisht pėrfaqėsuese diplomatike e Zvicrės nė Argjentinė, ministri shqiptar i Punėve tė Jashtme, Edmond Haxhinasto, thėrriti dje nė njė takim ambasadoren e Zvicrės nė Shqipėri, Ivana Enzler.

Nė kėtė takim Haxhinasto kėrkoi sqarime nėse shteti zviceran ndan tė njėjtin qėndrim me atė tė pėrfaqėsueses sė tij diplomatike, Del Ponte. Por, ambasadorja e zvicerane, Enzler, qartėsoi se deklaratat e bėra nga ish-prokuroria e Hagės, Del Ponte, nė lidhje me akuzat pėr trafik organesh, qė implikojnė Shqipėrinė dhe Kosovėn, janė thjesht qėndrimet e saj personale dhe nuk shprehin qėndrimin e qeverisė zvicerane.

“Pikėpamjet e shprehura nga zonja Del Ponte nė intervistėn pėr Euronews janė pikėpamjet e saj personale dhe nuk shprehin aspak qėndrimin apo pikėpamjet e qeverisė sė Zvicrės”, - ėshtė shprehur ambasadorja e Zvicrės nė Shqipėri, Ivana Enzler, gjatė takimit tė zhvilluar me ministrin shqiptar tė Punėve tė Jashtme.

Haxhinasto, nga ana e tij, i tha ambasadores zvicerane se deklaratat e zonjės Del Ponte janė tė papranueshme dhe shtrembėrojnė realitetin nė tė cilin janė zhvilluar hetimet nė vitin 2003 pėr akuzat pėr trafikim tė organeve njerėzore, tė cilat nuk u vėrtetuan asnjėherė.

Pas akuzave tė Dik Martit pėr tregti organesh nga UĒK-sė dhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ish-prokurorja e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Krimeve tė Luftės nė Hagė u rishfaq me kėrkesėn pėr marrjen e hapave juridikė ndėrsa deklaroi se shqiptarėt i mbyllėn hetimet.

“Hetimet pėr kėto ēėshtje penale duhet tė zhvillohen medoemos, por nuk duhet tė kryhen nga autoritetet e Kosovės apo ato tė Shqipėrisė”, - ėshtė shprehur Del Ponte.

“Ka pasur prova gjaku, shami, fotografi dhe gjėra tė tilla tė ngjashme nga shtėpia e verdhė nė Rribė, nė veri tė Shqipėrisė. Pėr ne ishte atėherė e qartė se nė atė shtėpi kishte ndodhur diēka. Hetimet fillestare tė gjykatės mbetėn nė vendnumėro pėr shkak se Shqipėria ndėrpreu bashkėpunimin”, - ėshtė shprehur Del Ponte.


Deputetėt shqiptarė nuk u njoftuan pėr votimin e raportit tė Dik Martit

Deputeti shqiptar Shpėtim Idrizi, i cili ėshtė anėtar nė Komisionin pėr Ēėshtjet Ligjore nė Asamblenė Parlamentare tė KiE-sė, nuk ka qenė i pranishėm nė mbledhjen ku ėshtė miratuar projekt-rezoluta e bazuar nė raportin e Dik Martit.

Po kėshtu as deputeti tjetėr Damian Gjiknuri, qė zėvendėson Idrizin nė kėtė komision, nuk ka qenė i pranishėm. Tė dy deputetėt deklarojnė sė ata nuk kanė qenė tė njoftuar nga Kėshilli i Europės pėr zhvillimin e kėsaj mbledhjeje dhe pėr votimin e raportit tė Martit.

Edhe deputeti Ilir Rusmali, qė kryeson delegacionin e deputetėve shqiptarė nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, thotė se nuk ka pasur dijeni. Sipas deputetėve tė kontaktuar, njoftimi duhet tė kishte ardhur nga Kėshilli i Europės.

Deputeti Shpėtim Idrizi, pėrveēse ėshtė anėtar i Komisionit tė Ligjeve, ėshtė edhe anėtar i tė njėjtit grup parlamentar ku bėn pjesė deputeti zviceran, Dik Marti, raporti i tė cilit shėrbeu si bazė pėr projekt-rezolutėn e komisionit tė ligjeve.

Deputeti Idrizi konfirmon se pėrpara fillimit tė sesionit tė janarit 2011, ai do tė kėrkojė nė mbledhjen e Grupit Parlamentar tė Aleancės sė Demokratėve dhe Liberalėve pėr Europėn qė tė dalė me njė qėndrim kundėr projekt-rezolutės.

Nėse kėrkesa do t’i rrėzohet, ai do ta braktisė publikisht kėtė grup. Sesioni i ri plenar i Asamblesė qė do tė mblidhet mė 24 janar 2011. Deputetėt shqiptarė do tė mbėrrijnė nė Strasburg disa ditė mė parė, pėr tė lobuar kundėr projekt-rezolutės qė pritet tė votohet nga Asambleja e pėrbėrė nga 318 deputetė, pėrfaqėsues tė 47 vendeve anėtare tė Kėshillit tė Europės.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31052
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.12.2010, 23:39   44
Citim:
Prokuroria e Pėrgjithshme: Akuzat janė tė pabaza

TIRANĖ – Prokuroria e Shqipėrisė reagoi dje zyrtarisht duke i quajtur tė pabaza tė dhėnat e nxjerra nga raporti i paraqitur nga Dik Marti dhe duke hedhur poshtė pretendimet se ky institucion nuk ka bashkėpunuar me autoritetet ndėrkombėtare pėr tė hetuar nė lidhje me njė trafik tė mundshėm transplantimesh nė Shqipėri.

Pėrmes njė deklarate zyrtare, organi qendror i akuzės pohoi se pėr pretendimet e paraqitura nga europarlamentari Marti se nė Mat apo nė Fushė-Krujė ka pasur baza, “nuk ka pasur asnjė dijeni dhe nuk ėshtė njoftuar apo paraqitur kėrkesė pėr hetim nga asnjė organ hetimor ndėrkombėtar”.

Qėndrimi i Akuzės ėshtė pėrforcuar edhe nga deklarata e dhėnė pėr mediat nga ish-kryeprokurori Theodhori Sollaku, i cili ka deklaruar se pala shqiptare ėshtė treguar e gatshme pėr tė bashkėpunuar. Dy ditė mė parė reagoi edhe vetė protagonisti i ngjarjes, Dik Marti, i cili nė njė intervistė dhėnė pėr njė media zvicerane, pohoi sėrish se ka fakte pėr akuzat qė ka lėshuar pak ditė mė parė.

Pas njohjes me pėrmbajtjen e projekt-rezolutės sė Komisionit tė Ēėshtjeve Ligjore dhe tė Drejtave tė Njeriut tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, qė vjen si rezultat i raportit tė pėrpiluar nga anėtari i Asamblesė Parlamentare tė KiE-sė, ish-prokurori Dik Marti dhe pas shqyrtimit tė detajeve tė shprehura, Prokuroria e Shqipėrisė deklaroi se akuzat pėr trafik tė organeve brenda territorit tė Republikės sė Shqipėrisė tė ushtarėve serbė tė zėnė rob gjatė luftės nė Kosovė janė tashmė tė vjetra, tė ezauruara dhe pa asnjė bazė vėrtetėsie”.

Duke iu referuar tė dhėnave nė librin e ish-prokurores sė Hagės, Karla del Ponte, pėr njė bazė nė fshatrat e Burrelit, ku pretendohej se kryhej heqja e organeve tė ushtarėve serbė pėr qėllime tregtimi, Prokuroria sqaron se i ka paraprirė nė vitin 2004, njė verifikim i njė grupi tė Prokurorisė sė Hagės nė bashkėpunim me prokurorė shqiptarė, qė ka marrė nė evidencė kėto tė dhėna nė shtėpinė e supozuar si bazė pėr kėtė qėllim.

“Nė bazė tė verifikimit tė pėrbashkėt tė ekspertėve tė Hagės dhe atyre shqiptarė, nuk ka rezultuar se tė dhėnat e parashtruara tė kenė ndonjė bazė vėrtetėsie, ndaj Prokuroria e Shqipėrisė nuk ka gjetur bazė pėr nisjen e ēėshtjes penale”, - thuhet nė qėndrimin e ditės sė hėnė.

Edhe pėr pretendimet e paraqitura sė fundi nė raportin e Martit, Prokuroria deklaron se ėshtė e pabazė ēdo insinuatė se institucionet shqiptare janė bėrė pengesė pėr hetimin e kėsaj ēėshtjeje. Sė fundi, Prokuroria e Shqipėrisė shpreh gatishmėrinė pėr tė vijuar bashkėpunimin me institucionet e specializuara ndėrkombėtare.

Ish-prokurori i Pėrgjithshėm, Theodhori Sollaku, deklaroi se shteti shqiptar i ka dhėnė tė gjithė ndihmėn e nevojshme Gjykatės sė Hagės pėr tė kryer hetimet nė Shqipėri. Ai ka treguar detaje tė vizitės sė ish-prokurores Del Ponte nė Shqipėri.

“Mė bėri njė pyetje disi provokuese, duke mė thėnė: ‘A do tė kontribuojė Shqipėria nėse Gjykata do tė ketė nevojė?’ I shpreha gatishmėrinė e shtetit shqiptar. Shqipėria e ka bėrė tė qartė se bashkėpunimi me Hagėn do tė jetė nė lartėsinė e duhur. Dhe kur u bėra kryeprokuror gjeta njė letėr nga Haga qė kėrkonte hetime dhe udhėzova kryerjen e hetimeve nė Burrel”, - deklaron Sollaku.

Edhe pse u kryen ekspertiza me mjete moderne pėr ekzaminime tė njollave tė gjakut tė padukshme, nė fund nuk u mor asnjė kampion i tyre nga ekspertėt e Hagės pėr shkak se rezultonin tė bagėtive tė therura.
Pas raportit

Europarlamentari i KiE-sė, Marti, ka vijuar edhe dy ditė mė parė me deklaratat e tij pėr trafik organesh nė Kosovė dhe Shqipėri. Anėtari i Dhomės sė Ulėt tė Parlamentit tė Zvicrės, Dik Marti, kėmbėngul se ai disponon fakte dhe kėrkon hetimin e tyre menjėherė. “Unė s’e gjykoj askėnd, por as e amnistoj. Unė kam mbledhur fakte dhe kam konstatuar se kurrė nuk ka pasur njė hetim tė mirėfilltė. Por nuk e paragjykoj epilogun e njė hetimi tė tillė”, - u shpreh anėtari i Dhomės sė Ulėt tė Parlamentit tė Zvicrės, Dik Marti, nė njė intervistė dhėnė gazetės zvicerane “NZZ am Sonntag“, tė cilėn e ka publikuar dje “Koha ditore”.

Marty theksoi se qėllimi i tij ėshtė i mirė dhe se nė asnjė rast nuk vepron kundėr Kosovės. Ai shtoi se raporti ndoshta ėshtė mė gjithėpėrfshirės dhe mė i detajuar sesa tė dhėnat e ish-prokurores Del Ponte. Anėtari i Parlamentit tė Zvicrės lėshoi akuza tė ashpra edhe ndaj kryeministrit nė detyrė, Hashim Thaēi.

Javėn e shkuar Dik Marti publikoi njė raport, i cili u miratua nė Komisionin pėr tė Drejtat e Njeriut tė Asamblesė Parlamentare tė KiE-sė, i cili solli reagime tė ashpra nė Prishtinė dhe Tiranė. Krerėt e institucioneve shqiptare hodhėn poshtė pretendimet e ngritura nė dokument pėr trafik organesh dhe pohuan se qėndrime tė tilla nuk nderojnė as institucione tė tilla si Kėshilli i Europės.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31073

Citim:
Prishtinė: Akademia e Shkencave, tė rishikohet raporti

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovės ka reaguar ndaj raportit tė raportuesit tė Kėshillit tė Europės, Dik Marti. Pėrmes njė deklarate pėr media, ky institucion u shpreh se “akuzat e shpallura janė tė paargumentuara gjithanshmėrisht dhe i dėmtojnė jo vetėm synimet tona pėr paqe e demokraci midis popujve tė Europės, por godasin rėndė raportet ndėrmjet qytetarėve tė kombėsive tė ndryshme tė Kosovės”.

Akademia e Shkencave tė Kosovės kėrkon nga instancat pėrcaktuese ndėrkombėtare rishqyrtimin e dokumentit tė eurodeputetit Dik Marti, tė cilin e konsideron “tėrėsisht tė pavėrtetė, dashakeqės, me gėnjeshtra tė porositura dhe me pasoja tė rėnda pėr mirėqenien e popujve tė rajonit dhe mė gjerė”.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31073

Citim:
Europarlamentari Kacin: “Tė hetohen akuzat”

Raportuesi i Parlamentit Europian, Jelko Kacin, deklaroi tė hėnėn se thėniet nga raporti i Dik Martit pėr tregti me organe nė Kosovė, janė akuzė e rėndė pėr tė cilėn duhet tė zhvillohen hetime, se ka pasoja pėr disa vende nė rajon. Kacin u tha gazetarėve nė Beograd se hetimi pėr raportin e raportuesit special tė Kėshillit tė Europės, Dik Marti, ėshtė sfidė e madhe pėr drejtėsinė nė Shqipėri dhe Kosovė dhe se atyre u duhet ndihma ndėrkombėtare.

"Duhet tė aktivizohen edhe institucionet ndėrkombėtare, dhe kjo duhet sa mė parė tė hetohet. Nėse aty ka faktografi, atėherė kjo ēėshtje duhet tė mbyllet sa mė parė, ndėrsa nėse nuk ka, atėherė kjo duhet tė spastrohet, sepse po e helmon atmosferėn politike nė Kosovė, Shqipėri, Serbi dhe rajon", - citohet Kacin.

Ai thekoi se raporti ende nuk ėshtė miratuar, por ėshtė nė formė tė propozimit dhe se ajo qė ėshtė publikuar deri tash nuk jep tė dhėna konkrete tė mjaftueshme, nė tė cilat hetimi do tė mund tė koncentrohej.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31073
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.12.2010, 23:36   45
Citim:
Berisha fton EULEX dhe Gjykatėn e Hagės tė hetojnė nė Shqipėri

Tiranė, 22 dhjetor - Qeveria shqiptare ka garantuar sot se do tė krijojė lehtėsira pėr EULEX-in dhe Gjykatėn e Hagės, si dhe i ka ftuar qė tė shkojnė nė Shqipėri pėr tė hetuar rreth akuzave tė deputetit zviceran, Dick Marty - hartuesin e raportit ku Kosova e Shqipėria akuzohen pėr trafiqe organesh dhe krim tė organizuar.

Kryeministri Sali Berisha, i cili e cilėsoi Dick Martyn “njė avokat tė verbėr tė krimeve serbe dhe Serbisė sė Madhe”, e ngarkoi ministrin e Drejtėsisė shqiptare t’i dėrgojė Gjykatės sė Hagės njė letėr, ku do tė garantohet se, pavarėsisht se mandati i kėsaj gjykate pėrmban vetėm Ish-Jugosllavinė, lejohet hetimi dhe nė zonėn shqiptare.

“Dick Marty t’i dorėzojė provat pėr autoritetet e EULEX-it, tė dorėzojė ēdo provė... Pėrndryshe, ai ka bėrė njė abuzim tė rėndė me drejtėsinė dhe shqiptarėt”, ka thėnė Berisha.

Kryeministri shqiptar ka thėnė se Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės duhet tė zhvillojė hetime pėr akuzat, pasi nė kėtė raport tė Martyt, sipas tij, akuzohet kjo gjykatė se ka fshehur krimet.

“Janė lėshuar akuza direkte ndaj Gjykatės Ndėrkombėtare pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi, se janė zhdukur provat. I takon kėsaj gjykate tė kėrkojė se cilat prova ka zhdukur gjykata. Asnjė nga vendet e lira nuk ka qenė kurrė i interesuar qė tė fshihen dhe zhduken provat e krimeve tė luftės".

"Aq mė pak, mendoj dhe gjykoj unė, do tė ketė qenė e interesuar Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės. Ndaj, duke ftuar gjykatėn qė t’i rinisė hetimet e kėsaj ēėshtjeje, e ftoj gjithashtu tė qartėsojė, sepse kjo pėrbėn njė akuzė ndaj gjykatės”, ka theksuar Berisha.

Berisha ka thėnė se nė konfliktet nė Ballkan, Shqipėria ka qėndruar gjithmonė nė krah tė paqes dhe ka luajtur rolin e zgjidhjes sė konflikteve, ndėrsa pėr Martin hedh dyshime se ėshtė i njėanshėm nė raport, pėr shkak tė qėndrimeve tė tij karshi Kosovės.

“Kam pasur rastin tė jem nė Kėshillin e Evropės. Ky zotėri, Marty, ka qenė njė avokat i papėrmbajtur i krimeve tė shėmtuara mbi shqiptarėt dhe unė dua tė them se teza e tij kryesore nė KE ka qenė kjo: Nė Kosovė nuk ka ekzekutorė dhe viktima, nuk mund tė pranohet qė serbėt tė jenė ekzekutorė dhe shqiptarėt viktima".

"Ky ka qenė lajtmotivi i tij pėr t’i mbrojtur krimet e luftės. Se kush i pėrzuri mbi 1 milion shqiptarė, se kush mbushi Kosovėn me varre masive dhe Savėn e Danubin me kufoma shqiptarėsh, pėr Dick Martyn kjo nuk kishte rėndėsi. Ai nė tė gjitha rastet do tė bėnte avokatin e Serbisė sė Madhe”, ka thėnė Sali Berisha nė mbledhjen e Qeverisė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,44300
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.1.2011, 23:22   46
Citim:
‘Tė vrarėt’ demantojnė Kėshillin e Evropės

Raporti i fundit i Kėshillit tė Evropės pėr mbrojtjen e dėshmitarėve nė Kosovė pėrmban tė pavėrteta. Fakt i pakontestueshėm ėshtė rasti i dy prej dėshmitarėve, tė cilėt pėrmenden si tė vrarė nė rastin Haradinaj, e tė cilėt janė gjallė dhe jetojnė nė Pejė.

Nė njė intervistė ekskluzive pėr KTV-nė, pjesėtarėt e familjes Muriqi rrėfejnė pėrjetimet tyre tė rėnda pas pėrmendjes sė emrave dhe mohojnė tė kenė qenė dėshmitarė tė Hagės. Pėr ta, raporti ėshtė shpifės, ashtu siē e konsiderojnė edhe raportin tjetėr tė Dick Martyt. Paralajmėrojnė padi ndaj institucionit qė i shpalli tė vdekur.

Mė i vjetri i familjes Muriqi, Ramizi e lexon pėr tė di satėn herė gazetėn dhe nuk u beson syve. Ai lexoi dhe dėgjoi se Sadik dhe Vesel Muriqi kanė qenė dėshmitarė tė mbrojtur nga Haga nė rastin Haradinaj dhe janė vrarė, ashtu siē pretendon raporti i fundit i Kėshillit tė Evropės pėr dėshmitarėt e mbrojtur nė Kosovė.

KTV-ja i takon tė gjallė teksa jetojnė nė Pejė normalisht dhe ky duket tė jetė fakt i mjaftueshėm qė tė rrėzojė pohimet e raportit qė pretendon se nė Kosovė janė vrarė dėshmitarėt pėr krime tė luftės.

Nė rrėfimin ekskluziv pėr KTV-nė, Ramizi pėrkrah njėrit prej tė pėrmendurve si tė vdekur, Sadik Muriqi, tregon se bashkėfamiljarėt e tij kurrė nuk kanė pasur ndonjė kontakt nė jetėn e tyre me Hagėn. Ai nuk di si ta argumentojė se janė gjallė pos t’i tregojė letėrnjoftimet e tyre, ndėrsa kėrkon edhe tė verifikohet kush ka dyshime. Raportin e quajnė shpifės.

Sadik Muriqi, i pėrmendur nė raport si i vrarė, ėshtė mė fjalėpak, por ende ndihet i shokuar lidhur me atė se njė deputet i njė institucioni, si Kėshilli i Evropės, i shpallė ata tė vdekur dhe shkruan tė pavėrteta. Raporti shpifės pėr dėshmitarėt, thonė ata, dėshmon se i gjithė raporti i Dick Martyt ėshtė i tillė. Ata paralajmėrojnė padi dhe kėrkojnė ndihmėn e medias qė tė vazhdojė tė raportojė tė vėrtetėn, duke i ndaluar shpifjet qė nė fillim.

Disa ditė mė parė, deputeti nga Monakoja i Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, Jean Charles Gardetto, nė raportin pėr dėshmitarėt e mbrojtur, theksonte se nė Kosovė gjendja ėshtė shumė e rėndė. Nė raport pretendohej se nė rastin Haradinaj, disa dėshmitarė qė duhej tė dėshmonin nė gjykim janė vrarė. Kėtu pėrfshihen edhe Sadik dhe Vesel Muriqi, qė gjoja ishin nėn program mbrojtjeje nga ana e Hagės. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=12235
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.1.2011, 22:32   47
Citim:
Gardeto vazhdon me tė pavėrtetat pėr Kosovėn

Ndonėse raporti i eurodeputetit tė Monakos Zhan-Sharl Gardeto pėr mbrojtjen e dėshmitarėve nė Kosovė pėrmban konstatime tė rreme, ai akuzon gjyqėsinė kosovare se "nuk ėshtė e pavarur dhe e pėrfshirė nė korrupsion".

Gardeto nė raportin e tij, i cili do tė prezantohet mė 26 janar nė Kėshillin e Evropės, mes tjerash dėshmitarėt e gjallė nė Kosovė i ka shpallur tė vrarė! Bėhet fjalė pėr Sadik e Vesel Muriqin tė cilėt nė raportn e Gardetos figurojnė tė vdekur e nė tė vėrtetė ata janė tė gjallė dhe jetojnė nė Pejė.

Gardeto nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen e Beogradit "Veēernje novosti" thotė se nė raportin e tij e pėrshkruan edhe pozitėn e "vėshtirė" tė pakicave kombėtare, duke pohuar se ato "nuk janė tė pėrfshira nė procesin politik" nė Kosovė.

"Nuk kanė (pakicat) mjaft mundėsi qė tė dėgjohen dhe nuk janė janė marrė parasysh nė sistemin, tė cilit i mungon kredibiliteti, sepse sė tepėrmi favorizon shprehjen e vetėm njė pjese tė popullsisė shumicė", pohon Gardeto.

Ai pret qė nė Kėshillin e Evropės tė miratohet njė rezulutė e cila do tė mundėsojė qė tė gjendet njė zgjidhje pėr pėrmirėsimin e mbrojtjes sė dėshmitarėve, si nė tribunalin e Hagės ashtu edhe nė vendet e ish-Jugosllavisė.

http://www.ina-online.net/Default.as...110c70047&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.1.2011, 23:44   48
Citim:
Zvicra kėrkon qė “ta merr nė pyetje” Martyn

Bernė, 11 janar - Komisioni pėr Politikė tė Jashtme i Parlamentit tė Zvicrės ėshtė mbledhur tė hėnėn dhe tė martėn pėr tė diskutuar rreth raportit tė anėtarit tė Parlamentit tė Zvicrės, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe anėtar i Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kėshillit tė Evropės, Dick Marty.

Siē kanė bėrė tė ditur agjencitė zvicerane tė lajmeve tė martėn nė mbrėmje, edhe pas mbledhjeve tė mbajtura pėr dy ditė me radhė, Komisioni pėr Politikė tė Jashtme nuk ka mundur dhe s'ka dashur qė tė shprehet rreth raportit tė Martyt pėr Kosovėn duke arritur kėshtu tek pėrfundimi qė ky Komision do tė shprehet pėr kėtė raport vetėm pasi ta ketė dėgjuar gojarisht Dick Martyn dhe pasi qė ky do tė pėrgjigjet nė pyetjet e kolegėve tė tij, raporton Zėri.

Agjencitė zvicerane tė lajmeve kanė njoftuar po kėshtu qė Parlamentari i FDP-sė zvicerane nga Tesini, nė raportin e tij ka bėrė akuza tė rėnda nė drejtim tė Kryeministrit nė largim tė Kosovės, Hashim Thaēit kurse ky i dyti i ka hedhur poshtė dhe i ka quajtur si tė pavėrteta dhe monstruoze vlerėsimet e Martyt.

Se kur ky "takim" dhe "dėgjim" do tė ndodhė, nuk ėshtė njoftuar.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,46228

Citim:
Kryeministri Berisha pritet qė mė 27 janar tė pėrballet me Dick Martyn

Tiranė, 11 janar - Deri nė datėn 24 janar, kur pritet qė tė fillojė mbledhja nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, deputetėt shqiptarė do pėrgatisin amendament nė rast tė votimit tė njė rezolute sė bashku me raportin e Dick Martyt.

Kundėrsulmin ndaj atyre qė i cilėson shpifje tė sajuar nė Beograd, kryeministri Berisha e njoftoi gjatė mbledhjes sė qeverisė sė 22 dhjetorit. “Do tė insistoj, do tė ndėrmarrė ēdo nismė ligjore nė Kėshillin e Europės qė ky zotėri, nėse ėshtė serioz, dhe nuk ka ndėrmend tė shkruajė dhe ai ndonjė fiksion me kėto qė publikon, tė dorėzojė autoriteteve tė EULEX tė gjitha provat dhe dėshmitarėt”, tha Berisha.

Ndėrkohė, mė 27 janar, pritet qė shefi i qeverisė sė Shqipėrisė, Sali Berisha, qė do ta kryesoi delegacionin shqiptar nė Asamblenė e Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, tė pėrballet personalisht me anėtarin e asamblesė Marty, nė njė seancė njė orėshe pyetjesh.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,46220

Citim:
Shqipėria pėrgatitet kundėr raportit tė Dick Martyt

Tiranė 11 janar - Deputetėt e delegacionit shqiptar nė Asamblenė e Kėshillit tė Europės, u mblodhėn sot nė kryesinė e Kuvendit, pėr tė koordinuar reagimin e zyrtar tė Shqipėrisė ndaj raportuesit zviceran. “Do ketė takime tė tilla gjatė gjithė periudhės pėr tė pėrgatitur qėndrimin tonė zyrtar dhe qėndrimin e tė gjithė Kuvendit tė Shqipėrisė. Nuk kishte pika qė ndaheshim”, u shpreh pas pėrfundimit tė mbledhjes sė sotme Arben Ahmetaj, deputet i Partisė Socialiste. Anėtarėt demokratė dhe socialistė tė delegacionit shqiptar nė Kėshillin e Europės u thirrėn dje nė njė mbledhje pune nga kreu i delegacionit, Ilir Rusmali, pėr tė dakorduar qėndrimin e tė gjithė anėtarėve nė Asamble pas dy javėsh.

Duke e cilėsuar mbledhjen si njė takim pune pėr tė dakorduar qėndrimin qė do tė mbajė delegacioni, Ahmetaj theksoi se synohet qė tė dilet nė njė qėndrim unanim tė tė gjithė anėtarėve tė delegacionit, pa bėrė dallime partiake.

“Ishte njė takim pune i delegacionit tė KE pėr qėndrimin qė do tė mbahet nė Strasburg. Do ketė pėrgatitje pėr hartimin e qėndrimit tonė zyrtar. Synojmė njė qėndrim tė pėrbashkėt”, deklaroi deputeti Arben Ahmetaj, I cili shtoi se nuk kishte asnjė pikė, ku opozita dhe mazhoranca ndaheshin nė lidhje me kėtė ēėshtje. Sidoqoftė ngelet akoma pėr t’u parė, pasi ėshtė herėt pėr tė folur se pėr cilat pika tė projektrezolutės Shqipėria do tė paraqesė amendamente, por ajo qė dihet ėshtė vetėm reagimi zyrtar e kryeministrit shqiptar Berisha, se: “Shqipėria ėshtė e gatshme pėr tė lejuar cdo hetim nė territorin e saj.”

Delegacioni shqiptar qė do tė marrė pjesė nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, qė do tė zhvillojė punimet e saj nga data 24 deri mė 28 janar, do tė kundėrshtojė me forcė akuzat e bėra nga Dick Marty, tė paraqitura nė KiE nė dhejtorin e kaluar. Kriza politike qė ka pėrfshirė vendin prej mė shumė se njė vit e gjysėm, duket se do harrohet pėr pak kohė, dhe kjo falė anėtarit tė Kėshillit Europian, Dick Marty dhe akuzave tė bėra nga ai. Marty me akuzat e bėra nė raportin e tij nė lidhje me shtėpinė e verdhė, e cila, sipas pretendimeve tė tij, ndodhet nė njė fshat tė Burrelit, dhe qė ėshtė pėrdorur nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės pėr transplant organesh, ka bashkuar pas kaq kohėsh mazhorancėn dhe opozitėn shqiptare, tė cilat pėr herė tė parė qė nga zgjedhjet e kaluara do tė kenė qėndrim tė njėjtė mes tyre, pėr tė bėrė tė mundur rrėzimin e raportit tė Martyt.

Ky ėshtė objektivi i parė dhe i vetmi i delegacionit shqiptar nė punimet e Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, nga data 24 deri mė 28 janar. Rrėzimi i raportit tė Dick Martyt, pėrmes tė cilit akuzohet direkt edhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi qė si ish-komandant i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėrgjatė konfliktit tė Kosovės tė vitit ’99, ka trafikuar organet e ushtarėve serbė. Nė lidhje me kėtė qėndrim tė tillė unik ka nisur dje mbledhja mes anėtarėve tė shumicės qeverisėse dhe opozitės qė do tė marrin pjesė nė delegacionin shqiptar qė do tė kryesohet nga kryeministri i vendit, Sali Berisha. Mėsohet se delegacioni shqiptar do tė kėrkojė rrėzimin e raportit tė Martyt, si njė raport qė bie ndesh dhe me parimet e Kėshillit tė Evropės.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,46221
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.1.2011, 15:24   49
Citim:
Draft-rezoluta e KiE-sė: Tė hetohet trafiku i organeve nė Shqipėri


STRASBURG – Kėshilli i Europės pritet t’i kėrkojė Shqipėrisė qė tė nisė hetimet pėr pretendimet e paraqitura nga raporti Dik Martit pėr trafik organesh nė veri tė Shqipėrisė. Njė kėrkesė e tillė ėshtė parashtruar nė draft-rezolutėn qė u miratua tri ditė mė parė nė dokumentet qė do tė shqyrtohen nė sesionin e vjeshtės tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės.

Gazeta “Albania” zbardh projektrezolutėn qė ėshtė pėrgatitur bashkė me raportin shpjegues tė europarlamentarit italo-zviceran. Ēėshtja, qė pritet tė ngjallė debate tė shumta nė Strasburg, prek tre vende: Serbinė, Kosovėn dhe Shqipėrinė. Nė draftin qė do tė votohet u propozohet autoriteteve tė tre vendeve dhe misionit europian nė Kosovė, EULEX, qė tė nisin hetimet pėr zbardhjen e pretendimeve.


Draft-rezoluta

Dy javė para nisjes sė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, publikohet draft-rezoluta e propozuar nga europarlamentari Dik Marti, e cila shoqėrohet bashkė me raportin dhe pėrmbledhjen. Dokumenti i pėrgatitur nga anėtari i Aleancės sė Liberal-Demokratėve tė Europės ka kaluar nė Komitetin pėr Ēėshtjet Ligjore dhe tė Drejtat e Njeriut tė KiE-sė dhe tashmė pritet tė ngjallė reagime tė ashpra nė qarqet politike dhe diplomatike tė disa vendeve tė Europės. Draft-rezoluta ka 20 pika dhe pėrfshin tė gjitha kėrkesat dhe rekomandimet pėr vendet e prekura nga akuzat.

Kėrkesa pėr Shqipėrinė

Dokumenti parashtron kėrkesa konkrete pėr autoritetet e Shqipėrisė dhe tė Kosovės. Prej tyre kėrkohet qė tė “bashkėpunojnė hapur me EULEX-in dhe autoritetet serbe nė procedurat qė synojnė zbulimin e sė vėrtetės pėr krimet e kryera nė Kosovė, pavarėsisht nga origjina e njohur apo tė supozuar tė tė dyshuarve dhe viktimave”.

Njė tjetėr pikė e shtruar ėshtė qė, nė mėnyrė tė veēantė, tė ndėrmerren veprime nė kėrkesat pėr ndihmė gjyqėsore tė bėra nga EULEX-i nė lidhje me aktet e supozuara kriminale qė kanė ndodhur nė njė kamp tė UĒK-sė nė veri tė Shqipėrisė.

Projektrezoluta shtron edhe njė kėrkesė tjetėr pėr Prishtinėn dhe Tiranėn zyrtare: “Tė fillojė njė hetim serioz dhe i pavarur nė mėnyrė qė tė gjendet e gjithė e vėrteta nė lidhje me akuzat, ndonjėherė konkrete dhe specifike, tė ekzistencės sė qendrave sekrete tė paraburgimit ku ishte shkaktuar qėllimisht trajtim ēnjerėzor ndaj tė burgosurve nga Kosova, me origjinė serbe ose shqiptare, gjatė dhe menjėherė pas konfliktit”.

Sipas dokumentit, “hetimi duhet tė shtrihet nė verifikimin e pretendimeve nė mėnyrė tė barabartė nė lidhje me trafikimin e organeve qė thuhet tė ketė ndodhur gjatė sė njėjtės periudhė, njė pjesė e saj nė territorin shqiptar”. Nė projektrezolutė i kėrkohen veprime konkrete edhe EULEX-it, tė cilit i kėrkohet qė tė bashkėpunojė edhe me Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Krimeve tė Luftės nė Hagė. Po ashtu, ka njė sėrė kushtesh edhe pėr Serbinė, ku pėrveē ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me trafikimin e pretenduar, shtrohet kėrkesa e pėrsėritur pėr kapjen e tė kėrkuarve nga Haga.

Reagimi i Tiranės

Qė nė momentet kur doli raportuesi i KiE-sė, Dik Marti, Tirana zyrtare i ka hedhur poshtė akuzat qė kanė tė bėjnė me praninė e sė ashtuquajturės “Shtėpia e verdhė” nė Mat, ku pretendohet se ėshtė bėrė heqja e organeve pėr robėrit serbė pėr tė cilėt thuhet se kanė ardhur nga Kosova.

Kėto akuza u klasifikuan nė tė njėjtėn linjė me ato qė kishte hedhur 7 vjet mė parė prokurorja e Hagės, Karla del Ponte. Nė atė periudhė erdhi njė ekip i Prokurorisė Ndėrkombėtare tė Hagės dhe bėri ekzaminime nė Mat, por nuk doli asnjė e dhėnė konkrete zyrtarisht nga tė dėrguarit qė u morėn me kėtė ēėshtje. Del Ponte, pas largimit nga detyra, botoi njė libėr ku nxori tė dhėna qė ishin pjesė e hetimit.

Me rikthimin e debatit, pas daljes sė raportit tė Dik Martit, reagoi edhe Prokuroria e Pėrgjithshme, e cila deklaroi se nuk ka njė kėrkesė pėr hetim as nga Haga dhe as nga Serbia pėr kėtė ēėshtje. Madje, organi qendror i akuzės shprehu gatishmėrinė pėr tė bashkėpunuar me tė gjitha institucionet. Ekspertė dhe ish-drejtues tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme janė shprehur qė tė plotėsohen kėrkesat, qoftė nga Serbia apo Haga, pėr rihapje hetimesh nė Mat apo gjetkė, nė lidhje me pretendimet e ngritura nga raporti i europarlamentarit italo-zviveran Dik Marti.


TAKIMI: Raporti, BE-ja thėrret ministrin Nishani

Komisionerja pėr tė Drejtat e Njeriut nė Komisionin Europian ka thirrur nė njė takim ministrin e Drejtėsisė sė Shqipėrisė, Bujar Nishani. Ndėr pikat kryesore qė janė nė axhendėn e bisedimeve pėrfshihet edhe raporti i pėrgatitur nga Dik Marti.

Zoti Nishani ndodhet nė Bruksel qė prej ditės sė hėnė dhe sipas njoftimit zyrtar tė KE-sė, ai ka pasur takim me komisioneren Viviane Reding, pėr problematikat e dala pas raportit. Po ashtu, nė qendėr tė bisedimeve janė edhe reformat nė fushėn e drejtėsisė.

Qeveria shqiptare ėshtė shprehur e gatshme qė tė bashkėpunojė me tė gjitha institucionet ndėrkombėtare, nė mėnyrė qė tė sqarohen akuzat e ngritura nga pasuesi i prokurores Del Ponte.


Peticioni kundėr Dik Martit, mblidhen firma nė Elbasan dhe Durrės

ELBASAN – Pas Tiranės nis procesi i mbledhjes sė firmave nga grupi nismėtar edhe nė Elbasan dhe Durrės, pėr tė pėrgatitur peticionin kundėr raportit tė Dik Martit. Me dhjetėra qytetarė reaguan ndaj tė dhėnave qė u publikuan nė kėtė dokument, duke e konsideruar njė mashtrim dhe njė veprim qė po njollos tė drejtėn e shqiptarėve nė Kosovė.

Pėrmes firmave tė tyre, qytetarėt i janė bashkuar nismės nė njė peticion tė pėrbashkėt, i cili shpreh hapur qėndrimin kundėr raportit, ndėrsa mbrojnė luftėn e shqiptarėve nė Kosovės dhe tė UĒK-sė pėr lirinė dhe pavarėsinė.

“Na duket njė gėnjeshtėr, njė mashtrim, vetėm pėr tė pėrbuzur popullin kosovar dhe nė tėrėsi kombin shqiptar. Prandaj ne do tė jemi kundėr deri nė fund, nė pėrkrahje tė UCK-sė. Raporti ėshtė i pabazė. Do tė nxijė gjithė arritjen e luftės sė UĒK-sė, tė gjithė kombin tonė”, - u shprehen qytetarėt nė Elbasan. Mbrėmė kanė firmosur edhe qytetarėt durrsakė.

"Raporti i Dik Martit pėr pėrfshirjen e drejtuesve tė UĒK-sė nė trafiqe dhe nė afera tė paligjshme ėshtė njė sulm kundėr pavarėsisė sė Kosovės", - u shpreh Mihal F., njė nga firmėtarėt e peticionit, duke shtuar se "dokumenti i paraqitur nga europarlamentari zviceran nė Kėshillin e Europės ėshtė njė mėnyrė e mirė qė shqiptarėt dhe bota e qytetėruar tė rikujtojnė barbaritė qė kryen paramilitarėt serbė mbi popullsinė e pafajshme kosovare qė jeton prej mijėra vjetėsh nė trojet e saj".

"Mjafton firma dhe karta e identitetit tė ēdo qytetari pėr t'u bashkuar me mijėra qytetarė tė tjerė, qė kanė firmosur kėtė peticion edhe nė Elbasan, Fier, Vlorė dhe Tiranė", - thanė drejtues lokalė tė Partisė pėr Drejtėsi dhe Unitet (PDU), qė kanė ndėrmarrė kėtė nismė nė shkallė kombėtare, tė cilėt i janė bashkėngjitur iniciativės dhe UĒK-sė.

Procesi i mbledhjes sė firmave nisi qė fundjavėn e kaluar nė kryeqytet dhe do tė vijojė deri ditėn qė do tė paraqitet nė sesionin e dimrit tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=31289

Citim:
Raporti i Martit, Prishtina e Tirana koordinojnė aktivitetet

Ushtruesi i detyrės sė presidentit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi ka udhetuar sot pėr vizitė zyrtare nė Republikėn e Shqipėrisė.

Nė njė deklarate per shtyp tė lėshuar nga kabineti i presidencės thuhet se gjatė qėndrimit nė Tiranė, Krasniqi do tė zhvillojė takime me zyrtarėt mė tė lartė tė Republikės sė Shqipėrisė, me tė cilėt do tė diskutojė pėr kordinimin e aktiviteteve para fillimit tė punimeve tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės.

Jakup Krasniqi do tė bisedojė nė takime tė veēanta me presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi, kryeministrin Sali Berisha, kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli, si dhe me anėtarėt e delegacionit tė Shqipėrisė nė Kėshillin e Evropės. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...d4a41e97f&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2011, 07:44   50
Citim:
SHBA pret hetimin e EULEX-it pėr pohimet e Martyt

Beograd, 13 janar – Zv/ndihmėsi amerikan i Shtetit, Thomas Countryman, deklaroi sonte se SHBA-ja pret qė EULEX-it tė nisė njė hetim serioz lidhur me pohimet e raportuesit tė Parlamentit Evropian, Dick Marty, me bashkėpunim tė plotė tė Prishtinės, Tiranės dhe Beogradit.

“Raportin e kemi kuptuar shumė seriozisht dhe ai paraqet sfidė tė madhe pėr stabilitetin e tėrė rajonit. Presim qė tė gjitha palėt tė tregojnė se dėshirojnė sundimin e ligjit, e jo qasje politike”, tha Countyman pėr njė tv serb.

Ai lavdėroi Serbinė dhe Kroacinė pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar e korrupsionit dhe tha se nė Kosovė nuk janė tė zhvilluara nė masė tė mjaftueshme kapacitetet pėr zhvillimin e njė lufte tė tilla.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,22,46462
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2011, 14:16   51
Citim:
“Marti”, Jakup Krasniqi takohet me Ermira Mehmetin

Prishtinė - Ushtruesi i detyrės sė President tė Kosovės, Jakup Krasniqi, gjatė qėndrimit nė Tiranė ėshtė takuar edhe me deputeten e Parlamentit tė Maqedonisė, Ermira Mehmeti – Devaja, e cila njėkohėsisht ėshtė edhe pėrfaqėsuese e Maqedonisė nė Kėshillin e Evropės.

"Pas takimeve tė realizuara me kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe kryetaren e Parlamentit, Jozefina Topalli, presidenti Jakup Krasniqi u takua edhe me deputeten Ermira Mehemti – Devaja, pėr tė harmonizuar qėndrimet rreth raportit ėt Dik Martit", deklaroi Bilal Sherifi, shef i kabinetit tė presidentit Krasniqi.

Ai deklaron pėr gazetėn “Lajm” se nėse do tė vlerėsohet e nevojshme, Krasniqi mund tė zhvillojė njė vizitė edhe nė Shkup pėr tė biseduar pėr formėn mė tė mirė pėr bashkėpunim kundėr raportit tė Dik Martit.

Edhe deputetja Mehmeti-Devaja tha se qėllimi i takimit ishte ndėrtimi i qėndrimit tė harmonizuar nė prag tė sesionit tė janarit tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, gjatė tė cilit do tė diskutohet edhe propozim rezoluta e dalė nga raporti i Dik Martit pėr Kosovėn.

"Unė e pėrshėndeta iniciativėn dhe theksova se ėshtė me rėndėsi qė faktori shqiptar nė Strasburg tė dale unik dhe i unifikuar, dhe me qėndrime tė harmonizuara pėr sa i pėrket betejės diplomatike ndaj kėtij raporti qė ka diskredituar shtetin dhe institucionet kosovare. Potencova se pėrpjekjet tona tė pėrbashkėta duhet tė jenė pėr tė amenduar pėrmbajtjen e projekt rezolutės, duke qenė se raporti tashmė ėshtė njė tekst i mbyllur", deklaroi deputetja Ermira Mehmeti – Devaja.

Ajo ka vlerėsuar se deputetėt shqiptarė nė Kėshillin e Evropės duhet tė insistojnė qė tė amendojnė vetė titullin e rezolutės, i cili mėton te prejudikojė njė realitet tė paqenė nė Kosovė, pra qė vetė titulli tė pėrmbajė fjalėn "te dyshuara", para krimeve. /lajm/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/30376/

Citim:
Hetim ndėrkombėtar pėr raportin Marty

Prishtina dhe Tirana kėrkojnė hetim ndėrkombėtar pėr akuzat qė ngre raporti i raportuesit tė Kėshillit tė Evropės, Dick Marty, i cili do tė paraqitet nė formė rezolute.

Kėshtu i ka deklaruar BBC-sė, presidenti nė detyrė i Kosovės, Jakup Krasniqi, pas takimeve qė ai ka pasur me drejtuesit mė tė lartė tė Tiranės zyrtare.

Muharrem Nitaj i BBC-sė, nė intervistėn qė i mori zotit Krasniqi, i kėrkoi atij t’i thoshte fillimisht arsyet e kėsaj vizite tė paparalajmėruar nė Tiranė.

Jakup Krasniqi: Qėllimi i kėsaj vizite ka qenė njohja me zhvillimet politike nė Kosovė dhe nė mėnyrė tė veēantė ēėshtja e diskutimit tė raportit tė raportuesit tė Kėshillit tė Evropės zotit Dick Marty.
Natyrisht ne mendojmė se ky raport ka tė bėjė me njė periudhė tė rėndėsishme tė popullit tonė. Domethėnė, kjo periudhė ėshtė e rėndėsishme pėr tė gjithė shqiptarėt, edhe pėr Kosovėn edhe pėr Shqipėrinė.

BBC: Presidenti Krasniqi, pse i keni dhėnė njė rėndėsi kaq tė madhe kėtij raporti?

Jakup Krasniqi: Nė fakt, raporti ka pasur njė ndikim mjaft tė madh pėr sa i pėrket opinionit evropian dhe mė gjerė. Sigurisht se pasojat e kėtij raporti nuk janė tė parėndėsishme dhe janė shumė, shumė ndikuese. Unė mendoj qė edhe shqiptarėt, e sidomos Shqipėria qė ėshtė anėtare e Kėshillit tė Evropės, por edhe Maqedonia ose pėrfaqėsia shqiptare nė kėtė Kėshill, duhet tė shkojnė me njė politikė dhe me qėndrime tė unifikuara.

BBC: Ka pasur disa njoftime se delegacioni shqiptar po pėrpiqet tė, siē thuhet, rakordojė qėndrimet pėr njė paraqitje unike nė Kėshillin e Evropės. Presidenti Topi ka thėnė se nuk do tė mund tė bėhėn bisedat ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė pa sqarimin e kėtij raporti, ndėrkohė qė edhe ju keni pasur njė qėndrim tė pėrafėrt. Pse i lidhni bisedimet me raportin?

Jakup Krasniqi: Ne, realisht, e kemi shfaqur qėndrimin tonė pėr raportin dhe pėr situatėn e krijuar nė Kosovė, tė cilat e kanė vėshtirėsuar fillimin e bisedimeve, por hapi i parė i politikės shqiptare ėshtė njė qėndrim i unifikuar nė Kėshillin e Evropės dhe pastaj ne si Kosovė dhe pas krijimit tė institucioneve tė reja, do ta kemi gatishmėrinė pėr tė biseduar pėr gjithēka qė ėshtė nė interes tė dy vendeve tona dhe tė dy popujve.

BBC: Po thuhet se raporti nuk ka implikime gjyqėsore. Jozyrtarisht, merret vesh se EULEX-i akoma nuk ka marrė njė pėrgjigje nga Dick Marty pėr faktet qė do tė duhej t’i prezantonte pėr hapjen e ndonjė procesi gjyqėsor ndaj kujtdo qoftė. Ka njė pėrshtypje se kėtij raporti i ėshtė dhėnė mė shumė peshė se sa duhet?

Jakup Krasniqi: Po mund tė jetė edhe ajo. Por, realisht, raporti ėshtė i njė institucioni tė rėndėsishėm tė Evropės, siē ėshtė Kėshilli i Evropės, ku bėjnė pjesė tė gjitha vendet e Evropės. Sigurisht se raporti nuk do tė ketė kush e di ēfarė efekti, por megjithatė ėshtė nė obligimin e palės shqiptare edhe tė Kosovės edhe tė Shqipėrisė, qė tė kėrkojnė njė hetim tė pavarur ndėrkombėtar. Kėtė mund ta bėjė, qoftė Tribunali i Hagės, qoftė EULEX-i si trupė profesionale e BE-sė nė Kosovė dhe ne dėshirojmė qė drejtėsia evropiane ta japė fjalėn e vetė pėr kėtė ēėshtje. Nė fund tė fundit ne jemi tė akuzuar dhe ne dėshirojmė qė Dick Marty, ose kushdo tjetėr, nėse ka fakte e dėshmi, t’i mbledhė ato dhe t’iu japė organeve pėrkatėse tė drejtėsisė, qoftė Tribunalit tė Hagės, qoftė EULEX-it nė Kosovė. Kjo ėshtė kėrkesa e palės shqiptare dhe mendoj se ėshtė njė kėrkesė mjaft e arsyeshme.

BBC: Ju keni takuar autoritetet mė tė larta tė shtetit shqiptar. Cili ėshtė qėndrimi i tyre pėr kėtė ēėshtje?

Jakup Krasniqi: Kam takuar kryeministrin, kryeparlamentaren dhe grupin e deputetėve shqiptarė nė Kėshillin e Evropės dhe ka njė mendim tė pėrgjithshėm qė nė Kėshillin e Evropės tė ketė njė qėndrim unik dhe tė qartė pėr kėtė ēėshtje, qė tė bėhen amendamente dhe tė kėrkohet deponimi nė organet e drejtėsisė i tė gjitha materialeve qė i ka zoti Marty.

BBC: A keni provuar qė tė keni njė mbėshtetje edhe nga shtetet tjera qė pėrfaqėsohen nė Kėshillin e Evropės?

Jakup Krasniqi: I kemi shkruar kryetarit tė Asamblesė sė Kėshillit tė Evropės si dhe tė gjithė kryetarėve ose presidentėve tė shteteve anėtare tė Kėshillit tė Evropės, ku kemi kėrkuar qė drejtėsia tė jetė ajo qė duhet ta japė fjalėn pėr akuzat e Dick Marty-t, tė cilat, nė jemi tė bindur se janė tė pabaza.

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2...krasniqi.shtml
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.1.2011, 23:24   52
Citim:
Marti s’ėshtė i gatshėm tė pėrballet me Parlamentin Evropian

Prishtinė – Dik Marti ka refuzuar kėrkesėn e Parlamentit Evropian qė tė dėshmojė para Komitetit tė Politikės sė Jashtme lidhur me raportin e tij pėr Kosovėn.

Mediat kosovare dhe ato serbe patėn paralajmėruar se raportuesi i KE-sė do tė dėshmonte mė 17 ose 18 janar para PE-sė pėr akuzat e tij ngritur kundėr drejtuesve tė UĒK-sė. Gazeta “Koha Ditore” shkruan se Marti e arsyen mosparaqitjen e tij me “axhendėn tepėr tė ngjeshur”. Ndėrkaq, ėshtė paralajmėruar se ai do tė flasė para Komitetit tė Parlamentit Evropian nė njė seancė tjetėr nė muajin shkurt.

Disa burime tė BE-sė kanė thėnė se prapa arsyetimeve tė Martit, qė tė mos e pranojė ftesėn pėr debat me parlamentarėt evropianė kėtė javė, qėndron edhe pėrllogaritja e tij qė sė pari, me 25 janar tė zhvillohet debati nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, qė aty eventualisht ai tė marrė mbėshtetjen pėr raportin e tij kontradiktor, dhe mė pas nė Parlamentin Evropian tė jetė nė pozitė mė tė fortė me njė raport tė miratuar nė Kėshillin e Evropės.

Parlamenti Evropian ėshtė institucion i BE-sė dhe nuk ka asnjė lidhje me Kėshillin e Evropės. Ky i fundit ėshtė mė shumė njė organizėm i pėrgjithshėm pan-evropian, qė kryesisht merret me tė drejtat e njeriut nė vendet e Evropės Lindore.

Nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė Kėshillit tė Evropės, Dik Marti do ta ketė mė tė lehtė sesa nė Parlamentin Evropian pėr tė fituar mbėshtetje pėr akuzat qė bėn ndaj shoqėrisė kosovare, UĒK-sė dhe ndaj disa liderėve politikė tė tanishėm tė Kosovės dhe ish-udhėheqėsve tė UĒK-sė.

Rusia ka njė numėr tė madh tė deputetėve nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė Kėshillit tė Evropės, ndėrsa nė debat Marti sigurisht do tė ketė edhe mbėshtetjen nga pėrfaqėsuesit e Serbisė dhe disa shteteve tė tjera. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/30497/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.1.2011, 23:25   53
Citim:
Hashim Thaēi letėr KE-sė: Na hetoni

Kryeministri nė dorėheqje Hashim Thaēi i ėshtė pėrgjigjur edhe zyrtarisht Kėshillit tė Europės pėr raportin e raportuesit tė kėtij institucioni, zviceranit Dick Marty.

Thaēi ka dėrguar njė letėr nė adresė tė Thorbjorn Jagland, Sekretar Gjeneral i Kėshillit tė Europės, ku u ka bėrė thirrje “tė gjitha autoriteteve kompetente, nė veēanti EULEX’it, qė tė bėjnė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr tė zbuluar se ēfarė ka ndodhur”.

Nė letrėn e cila mban datėn 13 tė kėtij muaji, tė cilėn e ka siguruar Gazeta Express, Kryeministri Thaēi kėrkon hapjen e hetimeve rreth akuzave tė Martyt.

“Po ju shkruaj kėtė letėr si pėrgjigje ndaj raportit tė Asamblesė mbi “Trajtimin Johuman tė Njerėzve dhe Trafikimin Ilegal tė Organeve Njerėzore nė Kosovė” tė pėrgatitur nga raportuesi i Asamblesė, senatori Dick Marty. Duke pasur parasysh se draft-raporti pėrmban njė numėr tė akuzave serioze, unė besoj se kėto pohime nuk duhet tė mbeten pa pėrgjigje. Pėr kėtė arsye, si qenie njerėzore dhe si Kryeministėr i Republikės sė Kosovės, shfrytėzoj rastin qė t’u bėjė thirrje tė gjitha autoriteteve kompetente, nė veēanti EULEX’it, tė bėjnė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr tė zbuluar se ēfarė ka ndodhur”, ka shkruar Thaēi.

“Kėshtu qė unė konsideroj se ėshtė e njė rėndėsie tė madhe qė hetimet tė fillojnė sa mė parė qė ėshtė e mundur”, thuhet nė letrėn e cila mban firmėn e Thaēit.

Kryeministri nė largim ka ofruar bashkėpunimin e Qeverisė sė Kosovės kur tė bėhen hetimet.

“Pėr mė tepėr, unė fuqishėm ofroj tė gjitha garancitė se Qeveria e Kosovės do tė bashkėpunojė plotėsisht nė lidhje me hetimet e udhėhequra nga EULEX’i rreth kėtyre pohimeve”, vazhdon letra.

http://www.ina-online.net/Default.as...31e35f4ac&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.1.2011, 11:41   54
Citim:
Historia e trafikimit tė organeve u stis nga Sheshelj

Shkup - Studiuesi i njohur izraelit dhe ish-kėshilltari i qeverisė sė Maqedonisė, Sam Vaknin, deklaron se rrėfimi pėr trafikimin e organeve nė Kosovė ishte njė shpifje e ultra-nacionalistit serb, Vojislav Sheshelj.

“Rrėfimi ishte shpifur nė vitin 1999 nga Vojislav Sheshelj, nacionalisti serb, gjatė zgjedhjeve parlamentare tė asaj kohe nė Serbi. Sheshelj gjatė kohės sė asaj fushate kishte deklaruar se disponon me dėshmi pėr tė burgosur serb, tė cilėt mbahen nė llogore speciale, ku i janė hequr organet, ndėrsa mė vonė, sipas tij, njė pjesė e madhe e tyre janė vrarė dhe trupat e tyre janė zhdukur. Sheshelj atėherė pėr kėtė kishte akuzuar UĒK-nė dhe liderin e saj politik Hashim Thaēi”, deklaroi Vaknin nė emisionin e njohur “Kod”, i cili transmetohet nė televizionin “Kanal 5” tė Shkupit.

Sipas studiuesit Sam Vaknin, tė burgosurit apo pengjet serbe qė mė pas u lanė tė lirė pas luftės, asnjėherė nuk kanė dėshmuar diēka tė tillė, transmeton INA.

“Nga katėr mijė tė burgosur serbė qė janė kthyer nėpėr shtėpitė e tyre, asnjėri nuk tha se i janė nxjerrė veshkat dhe asnjėri nuk tha se ka parė diēka tė tillė. Ata nuk theksuan se kanė parė transplantim organesh apo tregti organesh. Kjo do tė thotė se nuk ka pasur asgjė, dhe kjo nuk ishte pėrmendur mė parė”, ka thėnė ky ekspert pėr ēėshtjet e sigurisė nė Ballkan.

Vaknin ka theksuar se e ashtuquajtura “Shtėpia e Verdhė” dhe trafikimi me organe nga UĒK-ja, pėr herė tė parė u dėgjua nė nivel ndėrkombėtar nga ish-kryeprokurorja e Gjykatės sė Hagės, Karla del Ponte, dhe mė pas nga Dik Marti.

“Ajo qė ndoshta njerėzit nuk e dinė ėshtė se Dik Marti dhe Karla del Ponte janė miq shumė tė afėrt. Ėshtė shumė e besueshme se ai ka marrė rrėfimin e saj”, ka thėnė eksperti izraelit, Sam Vaknin. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/30617/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.1.2011, 20:00   55
Citim:
Delegacioni i Maqedonisė mbėshtet raportin e Dick Martyt

Shumica e delegacionit tė Maqedonisė nė Kėshillin e Evropės do tė mbėshtesin projekt-rezolutėn e raportuesit zviceran tė KE-sė, Dick Marty.

Kjo ėshtė kumtuar nga televizioni proqeveritar Sitel, duke u thirur nė burime tė partisė mė tė madhe nė pushtet VMRO-DPMNE.

Siē bėhet e ditur, edhe pas paralajmėrimeve tė BDI-sė se faktori shqiptar nuk do tė pranojė raportin e Martyt, jozyrtarisht raporton Sitel se deputetėt janė dakorduar qė tė kenė qėndrim pro raportit tė Martyt.

“Jozyrtarisht bėhet e ditur se deputetėt Aleksandar Nikollovski, Igor Ivanovski dhe Ermira Mehmeti-Devaja pas konsultimeve tė gjata do tė udhėtojnė nė Strasburg me qėndrime tė harmonizuara. Mehmeti-Devaja si deputete e vetme e bllokut politik shqiptar, sigurisht nuk do tė solidarizohet me kolegėt e saj nga Shqipėria dhe Kosova, tė cilėt janė marrė vesh pėr tė votuar kundėr projekt-rezolutės, nga e vetmja arsye se Maqedonia nuk ėshtė pėrfshirė nė raport”, bėn tė ditur Sitel.

Sesioni i janarit i Kėshillit tė Evropės do tė fillojė tė hėnėn, dhe se rezoluta do tė jetė e hapur pėr amendamente shtesė. Pritet qė tė ketė ndryshime, por jo edhe ndryshime thelbėsore dhe ndryshime tė pėrmbajtjes.

Nė raportin e Dick Martyt janė hedhur akuza ndaj UĒK-sė pėr trafikim organesh, ku pėrmendet si organizator kryeministri Hashim Thaēi. (ina)

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=99959
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.1.2011, 19:54   56
Citim:
Dioguardi: Akuzat e Martit, pjesė e njė fushate tė orkestruar

Shirley Dioguardi, eksperte juridike e ēėshtjeve tė Ballkanit, thotė se udhėheqja e Kosovės nuk duhet tė shkojė nė bisedime me Beogradin nėse Serbia nuk njeh mė parė pavarėsinė e Kosovės.

Zonja DioGuardi mendon se akuzat e fundit tė europarlamentarit Dik Marti janė pjesė e njė fushate tė orkestruar nga Serbia qė ka si qėllim tė fundit marrjen e veriut tė Kosovės. Zonja Dioguardi punon pranė Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane nė Nju Jork.

Zėri i Amerikės: Zonja Dioguardi, a mendoni se raporti i Dik Martit drejtohet kundėr pavarėsisė sė Kosovės apo ėshtė thjesht njė kėrkim i sė vėrtetės?

Shirley Dioguardi: Nuk mund tė them aspak se ėshtė njė kėrkim i sė vėrtetės. Ėshtė pikėrisht e kundėrta. Akuzat e tij drejtohen kundėr Kosovės, janė njė pėrpjekje pėr tė diskredituar shqiptarėt, pėr tė kriminalizuar UĒK-nė si dhe njė pėrpjekje tjetėr qė nga mabrimi i luftės mė 1999, pėr tė krijuar njė parodi false mes autorėve tė krimeve dhe viktimave. Sepse mendoni, u zhvendosėn 4 milion njerėz, 200 mijė njerėz u vranė, myslimanė tė Bosnjės dhe shqiptarė tė Kosovės.

Zėri i Amerikės: Pra pėr ta pėrmbysur tablonė?

Shirley Dioguardi: Po. Si dhe pėr tė thėnė se tė gjithė duhen fajėsuar njėlloj. Nė fakt, sapo mbaroi lufta, makina e propagandės serbe filloi tė krijionte nocionin se problemi ishin kosovarėt dhe boshnjakėt, pra tė gjithė kishin gisht nė atė qė ndodhi nė Ballkan.

Zėri i Amerikės: Por si mund ta dimė nėse Dik Marty ishte pjesė e asaj makine?

Shirley Dioguardi: Kėtė mund ta shikosh qartė nė raportin e tij, i cili ėshtė i mbushur me pėrgjithėsime. Ai krijon njė tabllo sikur kosovarėt, jo vetėm kryeministri Hashim Thaēi apo UĒK-ja, por sikur shqiptarėt janė pjesė e njė shoqėrie klanesh, sikur tė gjithė ata janė tė pėrfshirė nė trafiqe droge dhe krim tė organizuar. Sė dyti mėnyra se si e paraqiti ai raportin pėrpara botės. Ai e zbuloi atė nė Rusi dhe nė Serbi por kurrė nuk ia paraqiti kėrkimet qė po bėnte qė nga viti 2008, ndonjė institucioni ndėrkombėtar. Ēėshtja tjetėr qė duhet tė mendojmė ėshtė kjo: A mund ta besojmė ne pohimin e tij se Kombet e Bashkuara, NATO-ja, Bashkimi Evropian, qeveria amerikane, udhėheqja shqiptare nė Shqipėri dhe nė Kosovė, pra a mund tė besohet se tė gjithė kėta ia dolėn ta fshehin pėr vite me radhė kėtė informacion nga Dik Marti dhe nga prokurorja e Hagės karla del Ponte?

Zėri i Amerikės: Ēėshtja qė shtrohet tani ėshtė se si duhet tė hetohen kėto akuza?

Shirley Dioguardi: Dik Marti ka filluar tė tėrhiqet pak. Arsyeja ėshtė se ai po zbulon veten. Barra e provės tani bie mbi tė. Ne nuk duhet tė shqetėsohemi pėr kėtė. Ata le ta fillojnė hetimin. Mendoj se do tė ishte gabim qė shqiptarėt tė mendojnė se kėtu duhet tė pėrqendrohet vemendja jonė. Vemendja jonė duhet tė pėrqendrohet te ajo qė ndodhi pas korrikut 2010, kur Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė u shpreh se pavarėsia ishte e ligjshme, pra qė Kosova ishte vend sovran.

Zėri i Amerikės: Pra ju mendoni se koha qė u zgjodh ishte problemi?

Shirley Dioguardi: Jo vetėm koha qė u zgjodh por mendoj se kjo ishte pjesė e njė pėrpjekjeje mė tė madhe. Pra, sapo Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsi dha opinionin e saj, u hodh ideja e bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit. Na u tha se nuk duhet tė shqetėsohemi pasi bisedimet nuk kanė lidhje me statusin e Kosovės. Nuk jam aspak dakord, sepse ēėshtja ka tė bėjė pikėrisht me statusin e Kosovės. Ka njė kėmbėngulje qė kėto bisedime tė reja tė bėhen sepse pėrpjekjet e Beogradit qė nga mbarimi i luftės kanė patur njė qėllim tė vetė, nuk kanė qenė pėr tė marrė tė gjithė Kosovėn por pėr tė marrė veriun. Ato qė kemi parė duke filluar nga muaji korrik dhe tani me raportin Dik Marti, kanė patur si qėllim tė dobėsonin udhėheqjen politike tė Kosovės, pra udhėheqjen politike qė do tė shkojė nė kėto bisedime. Prandaj unė mendoj se ėshtė koha tė ngulet kėmbė se udhėheqja e Kosovės nuk do tė shkojė nė kėto bisedime nėse Serbia nuk njeh mė parė pavarėsinė e Kosovės.

Zėri i Amerikės: Pra ju nuk shikoni ndonjė bazė pėr tė shkuar nė kėto bisedime?

Shirley Dioguardi: Por ēfarė do tė zgjidhej nė kėtė bisedime?

Zėri i Amerikės: Ēėshtje praktike pėr shembull...

Shirley Dioguardi: Por cilat mund tė ishin kėto ēėshtje praktike? Ēėshtja e parė qė do tė shtrohej nė tryezė do tė ishte situata nė veri. Mendoj se komuniteti ndėrkombėtar, nė vend qė t’i kėrkonte Prishtinės dhe Beogradit tė shkonin nė kėtė rrugė, duhet tė pyesė vetveten: pėrse nga ēasti kur Kosova u bė e pavarur veriu doli jashtė kontrollit. Ata qė kishin klidhje me strukturat paralele filluan tė djegin pikat doganore dhe gjykatat apo ndėrtesat e policisė. Ne atje kemi parė vetėm veprimtari tė paligjshm. Pėr vite me radhė perėndimi e la pas dore kėtė. Ndėrsa tani po u kėrkojnė shqiptarėve tė bėjnė mė shumė lėshime. Pėrsa i pėrket akuzave tė Dik Martit, pyetja qė do t’u shtroja unė udhėheqėsve shqiptarė tė Kosovės ėshtė: ku ishit ju gjatė kėtyre tre vjetėve kur akuzat u ngritėn pėr herė tė parė. Pėrse nga ana e shqiptarėve tė Kosovės dhe tė shqiptarėve kudo nė botė nuk pati njė pėrpjekje tė pėrbashkėt pėr tė thėnė se edhe ne do tė shprehim pikėapmajen tonė?

Zėri i Amerikės: Pra ju mendoni se ata e nėnvlerėsuan kėtė?

Shirley Dioguardi:Jo vetėm qė e nėnvlerėsuan por nuk bėnė asgjė nė nivelin e marrėdhėnieve publike dhe tė diplomacisė pėr tė paraqitur pikėpamjen shqiptare tė konfliktit ballkanik, pėr tė sjellė tė vėrtetėn nė kėtė diskutim. Pra, Beogradi u lejua ta vazhdonte luftėn me mjete tė tjera.

Zėri i Amerikės: Si mund t’i shkohet tė vėrtetės deri nė fund?

Shirley Dioguardi: Nuk mendoj se e vėrteta ėshtė diēka qė duhet kėrkuar. Ne kemi parė tė njėjtin model qė pėrsėritet vazhdimisht, madje qysh nga shpallja e pavarėsisė nė shkurt 2007. Por edhe udhėheqėsit e shqiptarėve tė Kosovės duhet tė shikojnė veten e tyre nė pasqyrė.

Zėri i Amerikės: Ēfarė pyetje duhet t’i bėjnė ata vetvetes?

Shirley Dioguardi: Nė kėtė moment ka rėndėsi qė edhe shqiptarėt tė shikojnė veprimet e tyre. Do tė pėrmendja dy aspekte. Njėri ėshtė korrupsioni, i cili ėshtė diēka reale. Pohimet se udhėheqja e lartė ėshtė e ndėrlikuar nė trafikun e heroinės natyrisht kjo ėshtė absurde sepse nuk ka prova. Por ne e dimė se ka korrupsion brenda qeverisė, se udhėheqėsit po e pasurojnė veten dhe nuk po shikojnė nga e mira e pėrbashkėt. Sepse ėshtė e papranueshmke qė nė Kosovė tė ketė 45 pėrqind papunėsi. E dyta ėshtė puna qė duhet bėrė pėrsa i pėrket marrėdhėnieve me publikun. Sepse shqiptarėt nuk kanė patur njė fushatė tė organizuar nė kėtė aspekt dhe i kanė lejuar serbėt tė thonė ē’tė duan.

Zėri i Amerikės: Pra, a mendoni se tani qė do tė formohet qeveria e re Kosova ka rastin tė rishikojė diplomacinė e saj dhe nė ēfarė nivelesh?

Shirley Dioguardi: Patjetėr dhe nė tė gjitha nivelet. Pėr mendimin tim ėshtė koha qė udhėheqja shqiptare ta kuptojė pėr shembull se nuk mund tė shftrytėzohet ēėshtja e emėrimit tė ambasadorėve pėr interesa politike. Nė Kosovė ka shumė e shumė njerėz tė talentuar dhe inteligjentė, mjaft tė edukuar qė janė nė gjendje tė paraqesin mirė Kosovėn. Por letė mos harrojmė se asnjėherė nuk ėshtė vonė pėr tė ndryshuar.

http://www.voanews.com/albanian/news...114449384.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.1.2011, 08:48   57
Citim:
Delegacionit te Kosovės nuk iu lejua pjesėmarrja nė Kėshillin e Evropės

Njė delegacion i Kosovės i cili po qėndron nė Strasburg nė punimet e sesionit tė Kėshillit tė Evropės. Por burime tona bėjnė tė ditur se delegacioni i deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės nuk ėshtė lejuar tė marrė pjesė nė sesionet debatuese tė komisioneve tė Kėshillit tė Evropės.

Kėshtu pėrderisa Dik Marty shėtiste “lirisht” nė selinė dhe nė zyret e Kėshillit tė Evropės, delegacioni i Kosovės ka mbetur “korridoreve” me arsyetimin se jo tė gjitha vendet anėtare tė Kėshillit tė Evropės e kanė njohur shtetin e Kosovės.

Debati pėr raportin e Dik Martit do tė debatohet nė njė sesion tė veēantė tė Kėshillit tė Evropės.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=100336
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.1.2011, 13:24   58
Citim:
OVL e UĒK po proteston nė Strasburg

Njė delegacion i Organizatės sė Veteranėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (OVL tė UĒK-sė) po qėndron nė Strasburg tė Francės, ku po diskutohet raporti i Dick Martyt pėr Kosovėn.

“Delegacioni i organizatave tė dala nga lufta e UĒK-sė, i kryesuar nga Muharrem Xhemajli, ėshtė takuar me sekretarin e Pėrgjithshėm tė Asamblesė Parlamentare tė Evropės, me ē’rast i kanė dorėzuar atij peticionin me nėnshkrimet e mbi 230 mijė qytetarėve shqiptarė, tė cilėt e kundėrshtojnė raportin e Martyt”, thuhet nė njė kumtesė tė lėshuar nga kjo organizatė.

Delegacioni ka zhvilluar edhe takime me grupe tė ndryshme deputetėsh, nga tė cilėt ėshtė kėrkuar kundėrshtimi i raportit tė Martyt.

Delegacioni do tė marrė pjesė edhe nė protestėn e bashkatdhetarėve shqiptarė, qė ka nisur nė orėn 12, para ndėrtesės sė KE-sė.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/1...-ne-strasburg/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.1.2011, 11:47   59
Citim:
Me 169 vota pro dhe 8 kundėr miratohet rezoluta e Dik Martit

(I Plotėsuar) Strasburg - Rreth orės 16 h tė pasdites Asambleja e Kėshillit tė Evropės miratoi me shumicė votash draftrezolutėn e propozuar nė bazė tė raportit tė Dik Martit. Gjatė shqyrtimit tė kėsaj rezolute, delegacioni shqiptar nė krye me Ilir Rusmajlin paraqiti disa amandamente tė cilat u refuzuan me shumicė nga anėtarė e Asamblesė sė Kėshillit tė Evropės. I vetmi ndryshim qė iu bė kėtij dokumenti ishte ndryshimi i titullit tė tij, i cili do tė jetė “Hetimi rreth dyshimeve pėr trajtim ēnjerėzor dhe trafikim tė organeve nė Kosovė”. Pėr kėtė u pajtua edhe autori i raportit, Dic Marty.

Shumica nga eurodeputetėt qė morėn pjesė nė debatin, qė u zhvillua sot nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, kanė mbėshtetur raportin e Dick Martyt rreth dyshimeve pėr trafikim organesh nė Kosovė nga pjesėtarė tė UĒK-sė.

Gjatė kėtij debati raportuesi Dik Marti iu pėrgjigj disa prej pyetjeve tė delegacionit shqiptar qė kishin tė bėnin me pėrmbajtjen e rezolutės sė delegacionit shqiptar.

Me miratimin e raportit tė Dik Martit me titull “Hetimet rreth dyshimeve pėr trajtim ēnjerėzor dhe trafikim tė organeve nė Kosovė”, tash ky dokument bėhet zyrtar pėr Kėshillin e Evropės dhe u hap dyert hetimeve tė mėtutjeshme.

- - - - -

Nė Kėshillin e Evropės delegacioni shqiptar pro hetimit dhe kundėr raportit tė Dick Marty-t

Prej dje nė Kėshillin e Evropės ka filluar Asambleja Parlamentare, Sesioni i Pare, prej 24-28 janar. Sesioni i parė nisi me fjalėn e presidentit te Kėshillit te Evropės Mevlut Ēavusoglu . Me pas vazhdoi me paraqitjen e ministrit te jashtėm tė Turqisė Ahmet Davutoglu dhe Thjorborn Jaglend, sekretar i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės .

Ky sesion i Kėshillit tė Evropės ėshtė i veēante, pas raportit te Dick Marty, ku pritet te votohet njė rezolute rreth tij. Delegacioni i Shqipėrisė ėshtė kompakt ne qėndrim, pa marre parasysh atė qe ndodhi me 21 Janar. Sot nė mėngjes pyetem zotin Kastriot Islami, deputet i PS, nėse 21 janari kishte shkaktuar ndonjė ndryshim ne agjendėn e pėrbashkėt tė delegacionit shqiptar, por ai na sugjeroi se delegacioni shqiptar ka njė qėndrim tė pėrbashkėt. Nė ditėn e pare te sesionit te pare ishte paraqitja ne Kėshillin e Evropės e Peticionit, nėnshkruar nga 250 mije shqiptare nga te gjitha trevat ne shenje proteste ndaj raportit te Marty-t.

Sot paradite ne sesion parlamentar u mbajt raporti i Dick Marty-t , i cli me pas u shoqėrua me diskutime te parlamentareve, te cilat do te vazhdonin edhe pasdite. Nė pėrgjithėsi nga parlamentaret u mbėshtet rezoluta dhe kėrkua hetim pėr raportin. Nė fjalimet e parlamentareve te delegacionit shqiptar, te cilit iu bashkua edhe parlamentarja shqiptare nga Maqedonia Ermira Mehmeti Devaja, u kėrkua hetim, duke nėnvizuar faktin se do te ishte e mjaftueshme qe te pranoheshin 17 amendamentet e Shqipėrisė dhe rezoluta te mbetej vetėm ne atė pike, te hetimit.

Ne fjalėn e tij Shpėtim Idrizi deputet nga Shqipėria tha se “do tė deshte qe beteja e tij nė Kėshillin e Evropės te kishte tė bėnte me paqen”. Me tutje ai nėnvizoi se « Raporti i Martit ėshtė pa asnjė provė: DiK Marty nuk ėshtė as prokuror dhe as Dan Brawn. Unė nuk jam dakord me kėtė raport . Historia ėshtė e mbushur me propagande. Dihet se Milosheviēi ka shkaktuar genocid dhe spastrim etnik ne Kosove, dhe se ėshtė Milosheviēi ai qe i ka ndėshkuar shqiptaret ». Dihet mire fakti vazhdoi me tutje Idrizi se « Kosova ka 12 vjet qe monitorohet nga institucionet ndėrkombėtare dhe faktori ndėrkombėtar ». Ne jemi gati per hetim. Pastaj ai kujtoi se ne Kėshillin e Evropės kishin mbėrritur njė peticion me 250 firma te shqiptareve te cilat janė kundėr raportit te Dick Marty-t.

Deputetja shqiptare e Maqedonisė Ermira Mehmeti Devaja tha se raporti nuk ėshtė vetėm pėr ne qė jemi kėtu ; por edhe pėr lexuesit e tij jashtė. Dhe sa iu pėrket lexuesve nė terren ,mund tė them se raporti ka shkaktuar shqetėsime tė rėnda. Dhe pikėrisht ėshtė fjala pėr terrenin ku raporti kėrkon tė bėhen hetimet. Mėnyra e pėrjetimit tė raporti ndikon nė rezultatin e hetimeve. Dhe gjėja mė e mirė edhe pėr rajonin tonė ėshtė qė vetė Kosova tė jetė kėtu midis nesh, pra tė jetė anėtare e Kėshillit tė Evropės. Pėr kėtė ne duhet t’i gjejmė modalitetet qė edhe Kosova tė jetė anėtare e KE.

Deputeti i PD, Ilir Rusmajli tha se Shqipėria i ka ndihmuar institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė dhe Tribunalin e Hagės pėr t’i bėrė tė gjitha hetimet qė kanė dashur nė territorin e Shqipėrisė. Raporti i Martit nuk ėshtė i shtruar mbi terma tė sakta juridike. Qė tė bėhet i zbatueshėm, duhet qė nė rezolutė tė miratohen amandamentet e propozuara nga delegacioni ynė. Pasdite morėn fjalėn e tyre edhe zonja Trashani dhe zoti Gjiknuri, ku mbizotėroi fryma e njėjtė pėrfaqėsimit unik tė delegacionit shqiptar. Sot pasdite do tė kėtė edhe njė konferencė pėr shtyp Dick Marty.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=100336

Citim:
Serbia: Tė hetohen akuzat e Marty

Pėrfaqėsuesi serb nė Asamblenė Parlamentare tė KiE, Branko Ruzic ėshtė shprehur nė mbėshtetje tė raportit tė Dick Marty mbi trafikun e organeve njerėzore nga organizatat mafioze shqiptare.

“Ky raport nuk ėshtė njė fitore por njė humbje. Pragmatizmi nuk i shpėtoi dot viktimat e trafikut tė organeve qė u vranė. Nuk ėshtė e rėndėsishme se kujt i pėrkisnin kėto organe, serbėve apo shqiptarėve, e rėndėsishme ėshtė se ato u janė hequr njerėzve dhe sot ka ende familjarė qė kėrkojnė njerėzit e tyre tė zhdukur”, ka deklaruar Ruzic, njoftoi tch.

Zyrtari serb ka kėrkuar qė me kėto akuza tė pėrballet edhe Shqipėria, pėr shkak tė sė ashtuquajturės “shtėpia e verdhė” qė ndodhet nė territorin e saj.

Ndėrsa pėrfaqėsuesja sllovene, Darja Bebler ėshtė shprehur se, ky raport pėrfaqėson punė e mirė tė KiE. “Tė paraqiten prova tė mėtejshme, por kjo nuk do tė thotė qė duhet tė rrimė”, ka deklaruar Bebler.

http://www.ina-online.net/Default.as...fd31eb5f8&ln=3

Citim:
Idrizi: Raporti i Martit, i fabrikuar nga Rusia

Strasburg, 25 janar 2011 - Deputeti shqiptar, Shpėtim Idrizi gjatė fjalės sė tij sot paradite nė Asamblenė Parlamentare tė KiE ka hedhur poshtė raportin e Dik Marti mbi trafikimin e organeve nga UĒK-ja. Duke e cilėsuar raportin si njė regji ruse, Idrizi ka ftuar senatorin zviceran qė tė publikojė dėshmitė e tij.

"Sot ėshtė njė tjetėr raport, i iniciuar nga Rusia, i mbėshtetur nga Serbia, me qėllim qė tė sulmojė BE nė, SHBA, UCK nė dhe Hashim Thaēin. Raporti juaj nuk mund tė gjejė asnjė tė vdekur qė i janė marrė organet. Ju ftoj tė publikoni intervistat qė janė bėrė", ka deklaruar Idrizi.

Ai ka theksuar se ky raport ėshtė njė vazhdim i politikės sė Sllobodan Millosheviē, pėr tė barazuar viktimat me kriminelėt e lustės. "Organet nuk mund tė vihen nga njė trup nė tjetrin. Ky raport ėshtė plot tė pavėrteta dhe nė tė shihet se kriminelėt janė bėrė baraz me viktimat. Millosheviēi i ka pėrdorur kėto fabrika pėr tė fabrikuar kėto tė pavėrteta dhe pėr tė barazuar kriminelėt me viktimat", ka pohuar Idrizi.

Ai ka shtuar mė tej se kryerja e aktiviteteve kriminale qė pretendohen nė raportin e Dick Marty ka qenė e pamundur, pasi Kosova prej njė dekade ndodhet nėn mbikėqyrjen e ndėrkombėtarėve. "Prej vitit 1999 Kosova ėshtė shteti mė i monitoruar nga UNMIK dhe EULEX dhe nėse kėto krime janė bėrė duhet tė ishin zbuluar. Tė bėhen hetimet dhe tė bėhen provat publike", ka shtuar Idrizi.

"Historia ėshtė e mbushur plot me pėrmbysje tė tė vėrtetave, prej shteteve me kapacitete propagandistike tė mėdha nė rrafsh botėror. Xhelatėt falė kėsaj teknologjie tentojne tė barazohen me viktimat. Madje janė ndėrruar rolet", ka thėnė Idrizi. Ai ka thėnė se Qeveria e Shqipėrisė dhe e Kosovės duan hetime dhe janė shprehur zyrtarisht pėr kėtė.

Ndėrkaq Idrizi i ka kėrkuar tė pranishmėve tė hedhin poshtė projektrezolutėn, pė tė clėn tha se "nuk ndihmon nė pėrmiresimin e mardhėnieve midis Shqiptarėve tė Kosovės dhe Serbėve, por i pėrkeqėson ato".

http://www.kosova.com/artikulli/68603
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.1.2011, 11:47   60
Citim:
Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės miratoi me shumicė votash raportin e deputetit zviceran Dick Marty

Raporti akuzon ish-drejtues tė UĒK-sė, pėrfshirė edhe kryeministrin e Kosovės nė largim Hashim Thaēi, pėr pėrfshirje nė krimin e organizuar, pėrfshirė trafikun e organeve njerėzore.

Pėr rezolutėn kanė votuar 169 deputetė, 8 kanė qenė kundėr, dhe 14 tė pėrmbajtur.

Deputetėt e KiE miratuan nė amendament tė Dick Martyt, me tė cilėt kėrkohet qė tė definohen kompetencat e Eulex-it apo ndonjė gjykate tjetėr ndėrkombėtare, pėr t`iu dhėnė njė mandate pėr zbatimin e hetimeve.

Nga ana tjetėr janė hedhur poshtė 15 amendamentet e propozuara nga delegacioni shqiptar, ndėrsa vetėm dy janė miratuar njėri nga aspekti teknik qė ka bėjė me pėrkthimin e njė fjalie nė memorandum, dhe tjetri ka tė bėjė me emėrtimin e rezolutės ku nė vend tė fjalės “Raport” vendoset fjala “Pretendimi”. Me kėtė amendament ėshtė pajtuar edhe Marty.

Shumica nga eurodeputetėt qė morėn pjesė nė debat e mbėshtetėn raportin e Martyt rreth dyshimeve pėr trafikim organesh nė Kosovė nga pjesėtarė tė UĒK-sė.

Komitetit tė Drejtėsisė tė Kėshillit tė Evropės i ishin dorėzuar 21 amendamente - katėr i kishte dorėzuar Dick Marty dhe qė tė gjithė ishin miratuar, ndėrsa 17 amendamentet tjera i kishin dorėzuar delegacionet e Shqipėrisė dhe Turqisė. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...62fc99069&ln=3

Citim:
Shqiptarėt, tė pafuqishėm pėrballė Martit

As dhjetėra protestues pėrballė Kėshillit tė Evropės, as zyrtarėt shqiptarė nga Shqipėria, Maqedonia e Kosova brenda tij, e as peticionet, fletushkat, librat shpjegues apo fjalimet patriotike nė sallė nuk cėnuan miratimin e raportit famė-keq tė Dick Martit nga Kėshilli i Evropės. 19 amendamentet e shqiptarėve u rrėzuan njė e nga njė tė gjithė, pėrveē atij pėr ndryshimin e titullit tė raportit, por edhe kjo vetėm pasi u pranua nga vetė raportuesi Dick Marti.

“Edhe vetė raportuesi e pranoi se titulli i Rezolutės i ishte imponuar nga tjetėr kush dhe se nuk ishte i tij, ndėrkohė qė pikėrisht ky titull ka shkaktuar dėmin mė tė madh nė pozicionet e Kosovės dhe Shqipėrisė me akuzat qė ka bėrė ky dokument. Pjesa tjetėr e votimit, pėr fat tė keq nuk shkoi nė favor tė deputetėve shqiptarė dhe tė atyre qė na mbėshtetėn, pėr shkak se, siē duket qartė, edhe nė institucione multilaterale siē ėshtė Kėshilli i Evropės, mbizotėrojnė disa aleanca dhe forma tė solidarizimit mes popujve dhe shteteve tė cilat jo gjithnjė i shėrbejnė qėllimit pėr tė zbuluar apo konfirmuar tė vėrtetėn si parim universal, vlerė kjo bazė e Kėshillit tė Evropės” tha Ermira Mehmeti, anėtare e delegacionit tė Maqedonisė nė Kėshillin e Evropės.

”Nė kėtė ndėrrmarje ne jemi mbėshtetur totalisht nga delegacioni anglez, nga ai Italian, njė mbėshtetje relative nga delegacioni turk dhe individė tė tjerė. Dhe tashmė ėshtė kthyer nė njė raport pėr ‘Hetimin e akuzave tė hamendėsuara pėr ēėshtjen e trafikimit” tha Kastriot Islami, anėtar i delegacionit tė Shqipėrisė nė nė Kėshillin e Evropės.

Tė paorganizuar, tė vonuar e kėsaje here, pa mbėshtetje reale tė shteteve tė fuqishme aleate, shqiptarėt dėshmuan pafuqinė e tyre edhe brenda njė institucioni ku pėrfaqėsuesit e pjesės dėrrmuese sė tyre janė anėtarė me tė drejta tė plota. Delegacioni kosovar, i vetėftuar dhe me cilėsinė e vizitorėve, priste nė kafe shqiptarėt e tjerė qė vetėlavdėronin fjalimet e tyre patriotike brenda sallės sė debateve.

“Do tė duhej tė punohej mė shumė, mė shumė angazhim dhe pėrkushtim sepse nisma ka ekzistuar qė para dy vjetėsh dhe qė atėherė ėshtė ngarkuar Dick Marti tė bėjė raportin lidhur me akuzat e bėra. Por sidoqoftė kjo ėshtė mjaft domethėnėse pėr atė se shqiptarėt mund tė jenė bashkė nė situata tė caktuara” tha Xhavit Haliti, anėtar i kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės.

Megjithė bashkimin e tre delegacioneve pėr njė ēėshtje qė tregon se ka prekur tė gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė, pėrfaqėsuesit e tyre pranuan pėr Alsat M se nga kjo seancė duhen nxjerrė mėsime pėr tė ardhmen, si dhe duhet punuar nė kohė dhe me seriozitet pėr ēėshtjet mbarėkombėtare.

http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/46451.html

Citim:
Raporti i Dick Martyt, Rusmali votoi “pro”, Idrizi e Gjiknuri “kundėr”

Kryetari i delegacionit shqiptar nė Asamblenė e Kėshillit tė Europės, Ilir Rusmali duket se ka votuar pro raportit tė Dick Martyt pas seancės sė debatit tė mbajtur mė 25 janar.

Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Europės, ka shpallur nė faqen e saj zyrtare, procesverbalin e seancės sė mbajtur sot, ku pėrfshihet edhe lista e mėnyrės sė votimit tė pjesėmarrėsve.

Sipas kėsaj liste, nė gjuhėn angleze, duket se Ilir Rusmajli ka qenė pro raportit qė pėsoi vetėm njė ndryshim nė emėr, ndėrsa deputetėt shqiptare Shpėtim Idrizi dhe Damian Gjiknuri kanė qenė kundėr edhe pėr raportin e ndryshuar.

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=100606

Citim:
Marty: Organet hetuese e kanė radhėn

Raportuesi i Kėshillit tė Evropės (KiE), Dick Marty deklaroi pas miratimit tė rezolutės se tani ėshtė radha e organeve hetuese tė bėjnė punėn e duhur, por ai ka tėrhequr vėrejtjen se patjetėr duhet tė mbrohen dėshmitarėt.

“Asambleja Parlamentare e KiE sot nuk ėshtė angazhuar pėr qėllime politike, por pėr tė drejtat e njeriut”, deklaroi Marty nė njė konferencė me gazetarėt.

Ai sqaroi se beson se AP e KiE ka kuptuar se raporti nuk ėshtė i drejtuar kundėr Kosovės dhe Shqipėrisė, por edhe popullit qė jeton atje.

Ai ka bėrė tė ditur se liderėt politik kanė keqpėrdorur raportin. Sipas tij, raporti nuk ėshtė skandaloz dhe se ka shprehur gatishmėrinė pėr tė ndihmuar nė hetimet dhe gjetjen e dėshmive, ndjekjen e tė dhėnave dhe emrave tė dėshmitarėve, por vetėm nė njė mėnyrė qė ata tė mos rrezikohen.

http://www.ina-online.net/Default.as...62fc99069&ln=3

Citim:
Hoxhaj: Raporti e dėmton Kosovėn

Enver Hoxhaj, anėtar i delegacioni kosovar qė ndodhej nė Strasbourg, por pa mundėsi fjale, ka thėnė se miratimi i raportit tė Dick Martyt, nė formė tė rezolutės, nga ana e Kėshillit tė Evropės, ėshtė njė hap qė dėmton Kosovėn.

Hoxhaj i tha Radios Evropa e Lirė se tani Qeverisė sė Kosovės i mbetet tė punojė ngushtė me EULEX-in, pėr t'i mbyllur njėherė e mirė pretendimet pėr trafikim organesh.

“Qeveria e Republikės sė Kosovės do tė bashkėpunojė ngushtė me EULEX-in dhe ajo kėrkon qė tė ketė njė proces, i cili ėshtė proces i gjithanshėm i investigimit, i pavarur dhe shumė transparent, me qėllim qė tė ofrohet njė qartėsi. Ky proces tė fillojė sa mė shpejt, me qėllim qė imazhi i Kosovės tė mos jetė edhe mė tej i dėmtuar nė botė”, tha Hoxhaj.

Nė rezolutė ėshtė kėrkuar qė EULEX-i tė jetė ai qė do tė merret me hetimet e ngritura nė raportin e Martyt, nė tė cilin edhe kryeministri Hashim Thaēi akuzohet se ėshtė i pėrfshirė nė “rrjetin e trafikimit me armė, drogė dhe organe njerėzore”.

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,46177

Citim:
Reagime pas miratimit tė Raportit tė Mart-yt

Miratimi i Raportit tė deputetit zviceran ka ngjallur reagime edhe nė Kosovė. Presidenti nė detyrė, Jakup Krasniqi ka thėnė se duhet tė bėhen hetime tė detajuara nė mėnyrė qė njėherė e pėrgjithmonė tė hiqet njolla popullit shqiptar. Ndėrsa, Ahmet Isufi nga AAK ka thėnė se edhe pas hetimeve Kosova do tė triumfojė.

Miratimi i raportit tė Dick Mart-yt nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, ka nxitur reagime nga zyrtarė tė lartė tė institucioneve nė Kosovė.

Ushtruesi i detyrės sė presidentit tė Kosovės, Jakup Krasniqi tha se miratimi i raportit tė Dick Mart-yt, ka dėmtuar imazhin e Kosovės. Krasniqi tha se Kosova do tė fokusohet qė sa mė parė tė bėhen hetime rreth kėtij raporti, dhe njėherėsh ka kėrkuar nga EULEX-i tė fillojė hetimet rreth kėtij rasti.

Nėnkryetari i AAK-sė Ahmet Isufi, miratimin e raportit tė Mart-yt e ka quajtur tė dėmshėm pėr Kosovėn. Isufi tha se raporti i Mart-yt s’ėshtė asgjė tjetėr, vec se shpifje dhe i montuar politikisht nga Beogradi. Ai tha se Kosova do ta fitoj edhe kėtė betejė sikur edhe herėve tė tjera.

Miratimin e raportit tė Dick Mart-yt nė Asamblenė e Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, e kanė kundėrshtuar tė gjitha institucionet nė Kosovė, dhe nė Shqipėri duke e quajtur atė tė pabazė dhe tė porositur nga Beogradi. Raporti i Mart-yt ėshtė publikuar nė kohėn kur pritet tė fillojnė negociatat ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Analistėt nė Kosovė thonė se ky raport ka pėr qėllim dobėsimin e Kosovės karshi Serbisė gjatė bisedimeve tė paralajmėruara.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=100545
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.