Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.3.2012, 21:42   81
Citim:
Tadiē merr Ēmimin e Kėshillit tė Evropės

Lisbonė, 27 mars - Presidentit tė Serbisė, Boris Tadiēit i ėshtė ndarė nė Lisbonė ēmimi i Kėshillit tė Evropės, Veri-Jug pėr kontribut nė stabilizimin e rasteve nė Ballkan dhe inkurajimit tė dialogut mes shteteve tė kėtij rajoni. Kėshilli i Evropės ia ndau kėtė ēmim Tadiēit si mirėnjohjeje pėr kontributin e tij ndaj pajtimit nė Ballkan dhe integrimit tė Serbisė nė BE, njofton KTV.

Kėshilli i Evropės po ashtu pėrmendi se kontributi i Tadiēit nė pėrkrahjen e drejtėsisė ndėrkombėtare ishte faktor kyē nė arrestimin dhe ekstradimin e dy tė kėrkuarve tė fundit nga Haga, Ratko Mladiēit dhe Goran Haxhiqit. Ēmimi qė nė fakt i ishte ndarė nė nėntor tė vitit tė shkuar, dhe ai iu dha sot nė ndėrtesėn e parlamentit portugez nga ana e presidentit portugez Anibal Kavako Silva.

http://koha.net/?page=1,15,93167
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.4.2012, 21:29   82
Citim:
BE: Shqiptarėt e serbėt nė Kosovė tė tregojnė pėrgjegjshmėri

BRUKSEL- Bashkimi Europian kėrkoi sėrish nga shqiptarėt dhe serbėt nė pjesėn veriore tė Kosovės qė tė tregojnė vetėpėrmbajtje dhe pėrgjegjshmėri.

Maja Kocijancic, zėdhėnėsja e shefes sė diplomacisė Europiane Catherine Ashton deklaroi se Brukseli po i shikon me vėmendje zhvillimet e fundit nė Kosovė, ndėrsa shprehu keqardhjen pėr humbjen e jetės sė njė personi nė veri tė Kosovės. BE dėnon incidente tė kėsaj natyre nė Kosovė.

“Kemi thėnė dhe do vazhdojmė teė kėrkojmė nga tė dy palėt tė tregojnė pėrmbajtje, tė tregojnė pėrgjegjshmėri dhe tė vazhdojnė tė punojnė me komunitetin ndėrkombėtar. Mendojmė se tensionet e fundit nuk janė nė frymėn e dialogut dhe nė frymėn e Bashkimit Europian”, deklaroi Kocijancic duke shtuar se angazhimi qė tė dy palėt kanė zgjedhur pėr dialog, do tė thotė gjithashtu qė ata janė tė gatshėm qė tė gjejnė zgjidhje pėr dallimet qė ekzistojnė nė terren ne interes dhe nė tė mirė tė popullit.

Zėdhėnėsja e Ashton deklaroi se BE do vazhdojė tė punojė duke kėrkuar qė marrėvėshjet e arritura nė Bruksel tė vihen nė zbatim.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...eri-87215.html
Citim:
BE (nuk) e dėnon dhunėn ndaj shqiptarėve nė Veri

Maja Kocijancic, zėdhėnėse e pėrfaqėsueses sė Lartė tė BE-sė, Catherine Ashton, thotė se organi qė ajo pėrfaqėson, i merr me shumė seriozitet ngjarjet e fundit tė ndodhura nė veriun e Kosovės.

E pyetur nga TCH se si shpjegohet mungesa e deklaratave dhe qėndrimeve tė Brukselit nė lidhje me vrasjen dhe incidentet e javėve tė fundit nė veriun e Kosovės, Maja Kocijancic, zėdhėnėsja e Pėrfaqėsueses sė Lartė Catherine Ashton u pėrgjigj se ka pasur disa qėndrime, para se tė shpaloste atė tė radhės pėr zhvillimet nė vend.

“Ne kemi komentuar dhe e kemi bėrė kėtė nga disa nivele tė ndryshme, nga kėtu e deri nė terren. Ju e dini se ne kemi tė dėrguarin e posaēėm, njėkohėsisht kreu i Misionit tė BE-sė, si dhe EULEX-in atje dhe tė gjithė kanė qenė shumė aktivė dhe e kanė bėrė shumė tė qartė se cili ėshtė qėndrimi ynė. Ne po i marrim shumė seriozisht zhvillimet e fundit dhe po i ndjekim nga shumė pranė. Ju pėrmendėt humbjen e jetės, dhe ne shprehim keqardhje pėr humbjen e jetės nė veri tė Kosovės”, ka thėnė Kocijancic pėr Top Channel.

Ajo tha gjithashtu se BE dėnon tė gjitha incidentet e kėsaj natyre dhe “ajo qė e kemi thėnė me kėmbėngulje ėshtė se tė dyja palėt duhet tė tregojnė vetėpėrmbajtje, tė sillen me pėrgjegjėsi dhe tė vazhdojnė tė punojnė me bashkėsinė ndėrkombėtare”.

“Ne besojmė se tensionet dhe provokimet qė ne po shohim nuk i pėrputhen frymės sė procesit tė dialogut, por as frymės sė integrimit evropian qė kanė zgjedhur tė dyja palėt. Zotimi i tė dyja palėve pėr t’u angazhuar nė dialog tregon gjithashtu se ata dėshirojnė tė pėrpiqen tė zbusin dallimet nė terren, nė interes dhe pėr tė mirėn e qytetarėve. Dhe ne vazhdojmė tė punojmė me tė dyja palėt pėr t’i parė tė zbatuara tė gjitha marrėveshjet e arritura nė dialog”, ka theksuar zėdhėnėsja e Ashton-it.

Nė faqen zyrtare tė Pėrfaqėsueses sė lartė Catherine Ashton deklarata e fundit nga Brukseli pėr Kosovėn ėshtė ajo e ndėrmjetėsuesit Robert Cooper, i cili dėnonte mė 5 prill gjuajtjen me gurė tė njė delegacioni serb qė ndodhej nė Prishtinė nė kuadėr tė procesit tė dialogut. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=21842
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.4.2012, 21:42   83
Citim:
Most EU aid 'goes to richer nations' - MPs

More than half of Europe's development aid budget is going to "relatively rich" countries like Turkey and Serbia, British MPs have warned.

The International Development Committee said the situation "could devalue the concept of aid" and called on the UK government to demand change.

The UK gave £1.23 billion in aid via the EU in 2010.

But EU commissioner Andris Piebalgs said it was "not true" to suggest aid is going to the wrong people.

International Development Secretary Andrew Mitchell said the EU was "already reforming the way it spends aid, making it more transparent, results-focused and targeted at the poorest people".

The committee reveals that only 46% of the UK contribution to EU aid for developing countries goes to low-income states - a figure it calls "unacceptable".

The rest, it says, goes to "middle-income" states, adding: "Turkey has consistently been in the top five recipients of European Commission aid (£182 million in 2010) as has Serbia (£178 million in 2010)."

The MPs also criticised the administrative bill for the EU programme, pointing out they were twice as high as the Department for International Development's own costs. The European Commission estimate administrative costs in 2009 were 5.4%.

EU aid for Turkey this year totals 860.2m euros (£703m; $1.14bn) and for Serbia it is 202m euros. In the 2007-2013 funding period the total for countries in the queue to join the EU is 11.5bn euros.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-17861510
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.4.2012, 10:09   84
Citim:
OSBE organizon zgjedhjet serbe nė Kosovė

Duke anashkaluar institucionet e Kosovės, misioni ndėrkombėtar nė Kosovė, OSBE, ka bėrė marrėveshje direkte me Qeverinė e Serbisė pėr mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe nė Kosovė.

Arritjen e kėsaj marrėveshjeje e kanė konfirmuar burime ndėrkombėtare tė Zėrit, sipas tė cilave burime kjo marrėveshje ėshtė bėrė nė mes tė Qeverisė sė Serbisė dhe OSBE-sė, tė shtunėn.

"OSBE do tė organizojė zgjedhjet parlamentare serbe nė Kosovė. Marrėveshja ėshtė arritur tė shtunėn mes OSBE sė dhe Qeverisė sė Serbisė", tregojnė kėto burime.

Arritjen e kėsaj marrėveshjeje e ka konfirmuar edhe i ashtuquajturi ministėr pėr Kosovė nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanovic.

"Po, ėshtė e vėrtetė. Sot kemi arritur marrėveshje me OSBE-nė. Ata do tė merren me organizimin e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale nė Kosovė. Kaq mund tė them pėr momentin", tha Bogdanovic. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22075

Citim:
Daēiq: Me ndihmėn e OSBE, zgjedhjet nė Kosovė sipas ligjeve serbe

Ministri i Punėve tė Brendshme i Serbisė, Ivica Daēiq, ka deklaruar se posedon informacione, se siē i ka quajtur ai, “ ekstremistėt shqiptarė dhe formacionet paraushtarake kėrcėnojnė me aksione, qė kanė pėr qėllim pengimin e zgjedhjeve tė Serbisė mė 6 maj”. ...

Ai iu ka thėnė gazetarėve nė Beograd se eksiztojnė informacione tė shėrbimeve serbe dhe tė huaja se jo vetėm “Qeveria e Prishtinės, por edhe grupacione tė ndryshme ekstreme tė shqiptarėve, qė nuk janė nėn kontrollin e KFOR-it dhe EULEX-it, planfikojnė aksione tė caktuara”.

Shefi i policisė serbe, ka thėnė se kėto grupe planifikojnė “sulme fizike ndaj vendvotimeve serbe, konfiskim dhe djegie tė materialit zgjedhor, si dhe arrestime e sulme ndaj njerėzve qė marrin pjesė nė komisionet zgjedhore”.

Daēiq ka thėnė se pėr shkak tė kėtyre aksioneve, KFOR-i e ka forcuar praninė nė Kosovė.

Ai ka vlerėsuar se pėr Serbinė ėshtė sukses i madh, qė zgjedhjet nė Kosovė do tė mbahen sipas ligjeve serbe dhe me ndihmėn e OSBE-sė. (rel)

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=60058
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.5.2012, 21:31   85
Citim:
Zgjedhjet serbe – BE apelon pėr qetėsi nė Kosovė

Pėrfaqėsuesja e lartė e BE-sė mirėpret marrėveshjen e arritur pėr lehtėsimin nga ana e OSBE-sė pėr votimet parlamentare dhe presidenciale serbe nė Kosovė, dhe shpreh mirėnjohjen e saj dhe mbėshtetjen e plotė pėr OSBE-nė, qė tė kryejė punėn nė cilėsinė e lehtėsuesit, thuhet nė deklaratėn e lėshuar nga kabineti i baroneshės Eshton.

Ajo mė tej thotė se fton si Prishtinėn, ashtu edhe Beogradin qė tė vazhdojnė bashkėpunimin me OSBE-nė me vullnet tė mirė, nė mėnyrė qė votimet tė kalojnė me njė situatė tė zakonshme dhe paqėsore.

Eshton, po ashtu, fton qė tė gjithė tė pėrmbahen nga ccfarėdo veprimi, i cili do tė mund tė nxiste tensione.

Nė fund tė prononcimit tė saj, pėr zgjedhjet e Serbisė qė do tė zhvillohen nė territorin e Kosovės, Kethrin Eshton thotė se EULEX-i do tė vėzhgojė situatėn e sigurisė, dhe tė zbatojė mandatin e vet nė bashkėpunim tė ngushtė edhe me akterėt tjerė ndėrkombėtarė dhe lokalė.

Nė Bruksel vazhdojnė tė jenė tė shqetėsuar pėr mundėsinė e tensionimit tė situatės nė disa pjesė tė territorit tė Kosovės, prandaj, si nė NATO, ashtu edhe nė BE, thonė se janė intensifikuar kontaktet me autoritetet e Kosovės dhe tė Serbisė, pėr tė kėrkuar nga tė dyja palėt qė tė ndihmojnė nė evitimin e tensionimeve tė mėtejme.

Pėr kėtė arsye, NATO-ja edhe ka shtuar numrin e ushtarėve tė saj nė Kosovė, nė ditėt e votimeve serbe.

Disa shtete tė Bashkimit Evropian dhe tė NATO-s, po ashtu thuhet se u kanė sugjeruar shtetasve tė tyre qė tė evitojnė udhėtimet e panevojshme nė disa pjesė tė Kosovės, duke menduar kryesisht nė pjesėn veriore tė vendit, nė kėtė periudhė.

http://rtv21.tv/home/?p=73529&utm_so...e-per-zgjedhje

Citim:
ICO mbėshtet lehtėsimin e zgjedhjeve serbe nga OSBE-ja

Zyra Civile Ndėrkombėtare (ICO) ka mirėpritur lajmin pėr marrėveshjen qė i hap rrugėn OSBE-sė pėr tė lehtėsuar votimin nga votuesit me tė drejtė vote Kosovė nė zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale serbe mė 6 maj.

“Pėrgėzoj pėrpjekjet e bėra nga Qeveria e Kosovės pėr t’iu ofruar qytetarėve serbė rezidentė nė Kosovė mundėsinė pėr tė ushtruar tė drejtėn e tyre pėr tė votuar nė zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale serbe. Ne shprehim pėrkrahjen tonė tė plotė pėr OSBE-nė nė lehtėsimin e procesit”, thuhet nė deklaratėn e Christopher Rowan, zėvendės i pėrfaqėsuesit Civil Ndėrkombėtar nė Kosovė.

“Ne i nxisim tė gjitha palėt qė tė sigurojnė qė procesi i votimit tė kryhet nė atmosferė tė qetė dhe tė sigurt. Kėto aranzhime janė shenjė e funksionimit normal tė Kosovės si njė shtet sovran dhe janė nė tė mirė tė komunitetit serb nė Kosovė. Ne shpresojmė se Qeveria do tė vazhdojė tė forcojė marrėdhėniet e saj me qytetarėt serbė tė Kosovės”, pėrfundon deklarata e Rowan. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22121
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.5.2012, 21:23   86
Citim:
Raporti i Dick Marty, Qeveria ligj pėr lejimin e hetimeve

Tiranė - Qeveria firmos njė ligj special tė cilin do t?ia kalojė pėr miratim edhe Parlamenti i Shqipėrisė pėr tė lejuar prokurorin e Bashkimit Europian tė hetojė nė ēdo cep tė territorit tė Shqipėrisė pėr atė ēka shkruhet nė raportin e Dik Marty.

Berisha shtoi se ka besim tek ky ekip qė do tė investigojė nė Shqipėri pėr deklaratat e Dik Marty se nė Fushė Krujė janė bėrė transplante organesh dhe pretendimin e ekzistencės sė njė varreze masive nė Shqipėri.

Ky ekip prokurorėsh do tė financohet nga Bashkimi Europian dhe EULEX pėr tė kryer hetimet nė Shqipėri. Nga ana tjetėr, kryeministri e cilėsoi raportin e Dik Marty tė pabazuar nė fakte.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/37041
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2012, 15:26   87
Citim:
Brukseli hesht pėr arrestimet e shqiptarėve nė Serbi

Ndonėse privatisht shumė diplomatė tė Bashkimit Evropian dhe tė NATO-s mendojnė se ministri i Brendshėm i Serbisė, Ivica Daēiē, me fushatėn e arrestimeve tė shqiptarėve gjatė fushatės zgjedhore i ka bėrė dėme tė jashtėzakonshme “imazhit” tė Serbisė, askush nė kėto dy organizata nuk ka pranuar zyrtarisht tė prononcohet pėr arrestimet e fundit, tė cilat janė bėrė nė Luginėn e Preshevės.

Edhe mėnyra se si u arrestuan, edhe dita, edhe fakti se fotoreporterėt ishin nė mundėsi tė bėnin fotot e shqiptarėve duke u ngrehur zvarrė, njėsoj siē i kishin tėrhequr edhe policėt kosovarė para disa javėsh, edhe konferencat pėr shtyp bėnė tė qartė se fjala ėshtė pėr njė fushatė zgjedhore nė Serbi. Por asnjė reagim nuk pati as nga NATO-ja e as nga Bashkimi Evropian. (INA)

http://ina-online.net/rajon/16962.html

Citim:
Zbogar: Veriu tė diskutohet brenda Kosovės

Pėrfaqėsuesi Special i BE-sė nė Kosovė, Samuel Zbogar, tha se nuk pret ndonjė problem rreth mbajtjes sė zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale serbe.

Zbogar tha nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės tha se ėshtė arritur marrėveshja qė zgjedhjet t’i zhvillojė OSBE-ja, se nuk do tė ketė tensione dhe se njerėzit do tė kenė tė drejtėn dhe mundėsinė pėr tė votuar tė dielėn.

Duke folur pėr zgjidhjen e ēėshtjeve nė veri tė Kosovės, Zbogar ka thėnė se kjo ėshtė njė ēėshtje politike e cila duhet tė diskutohet brenda Kosovės, por se edhe Serbia duhet tė pėrfshihen nė kėto bisedime.

Ai shtoi se pret nga Qeveria e Kosovės qė sė shpejti ta paraqesė njė plan pėr veriun e vendit.

Zbogar tha se Kosova e ka vėshtirė qė deri nė fund tė vitit ta fitojė liberalizimin e vizave, porse pret qė deri atėherė tė pėrmbushen kushtet qė i kanė plotėsuar shtetet tjera nė rajonit.

Sipas tij, vazhdimi i dialogut Kosovė-Serbi mund tė ndodhė tek pas formimit tė qeverisė sė re serbe. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=22199
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2012, 21:09   88
Citim:
Flamuri serb pėrkrah OSBE-sė, tė shtėna me armė zjarri nė veri

Emri:  serbe_mitrovice.jpg
Shikimet: 103
Madhėsia:  17,9 KBMitrovicė, 6 maj - Simbolet shtetėrore tė Serbisė janė vendosur nė qendrat e votimeve pėrkrah simboleve tė Misionit tė OSBE-sė. Nė anėn tjetėr, nė veri tė Mitrovicės pak pas mesditės, janė dėgjuar tė shtėna me armė zjarri.

Pėrkundėr paralajmėrimeve tė Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, i cili organizon zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare tė Serbisė pėr serbėt, se nė qendrat e votimeve nuk do tė ketė simbole serbe, ato janė parė nė disa prej kėtyre qendrave.

Nė qendrėn e votimit nė shkollėn fillore ‘Sveti Sava’ nė veri tė Mitrovicės, pranė shenjės sė OSBE-sė ka qenė i vendosur edhe flamuri i shtetit tė Serbisė.

“Flamuri serb ėshtė vendosur edhe nė Zubin Potok nė shkollėn fillore ‘Jovan Cvijiq’, por qė pas njė ore ėshtė hequr”, ka thėnė burimi njė burim anonim. Nė Zveēan dhe Zubin Potoku, diku rreth 100 metra nė afėrsi tė qendrave tė votimit tė OSBE-sė janė tė vendosur edhe qendrat e votimeve tė grupeve ilegale serb tė cilat votojnė pėr pushtetin lokal.

Zyrtarė tė tė policisė nė Mitrovicė kanė theksuar se policia nuk ka informacione pėr tė shtėna me armė tė zjarrit, tė dėgjuara nė veri.

http://koha.net/?page=1,13,98357
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2012, 22:47   89
kalimtar/e
 
Kjo duhet quajtuar Organizata pėr Bashkėshkėrdhim Europian. Ky plehra Almhoferi (qė nga fotografitė ngjan tė jetė i biri kėsaj qė po voton) ėshtė mėsuar nė Bosnjė duke pshurrur gjithandej dhe rezultatet duken. Veē kėsaj ėshtė duke dalė kundėr interesave tė vėndit tė "vet" dhe vėndeve qė i paguajnė rrogėn dhe 15 minutat e famės. Nė Verior duhet akuzuar pėr atentat ndaj Kushtetutės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2012, 16:57   90
Citim:
BE uron Serbinė, falėnderon OSBE-nė

Bashkimi Evropian ka uruar Serbinė pėr, siē ka thėnė, organizimin e zgjedhjeve tė lira parlamentare dhe presidenciale.

Njėri nga zėdhėnėsit e shefes pėr politikė tė jashtme tė BE-sė, Catherine Ashton, ka falėnderuar edhe OSBE-nė pėr lehtėsimin e zgjedhjeve nė zonat e banuara me shumicė serbe nė Kosovė.

Nga rezultatet e pjesshme tė zgjedhjeve presidenciale serbe, Boris Tadiē, nga Partia Demokratike, ėshtė nė pėrparėsi tė ngushtė ndaj rivalit nacionalist, Tomisllav Nikolliq.

Tadiēi dhe Nikolliqi pritet tė garojnė nė raundin e dytė tė zgjedhjeve mė 20 maj.

Serbia, tė dielėn, ka votuar pėr zgjedhjet parlamentare, presidenciale dhe lokale.

http://www.zeri.info/artikulli/1/4/4...deron-osbe-ne/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.5.2012, 21:31   91
Citim:
OSBE edhe nė raundin e dytė tė zgjedhjeve serbe nė Kosovė

Prishtinė, 9 maj - Zėdhėnės i misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Nikola Gaon, ka thėnė se OSBE do tė pėrfshihet edhe nė raundit e dytė tė zgjedhjeve presidenciale serbe, qė pritet tė mbahen mė 20 maj nė Kosovė.

Gaon ka thėnė pėr radion serbe Kontakt Plus se marrėveshja nė bazė tė sė cilės OSBE ka punuar pėr zgjedhjet pėr Kuvendin e Serbisė dhe ato presidenciale, parashikon qė kjo organizatė ta ketė rolin e njėjtė edhe nė raunde e dytė tė zgjedhjeve presidenciale.

"Do tė punojmė nė tė njėjtėn mėnyrė. Do tė ketė numėr tė njėjtė tė vendvotimeve dhe qendrave. Nė kėtė moment duhet tė pritet vėrtetimi i zgjedhjeve nga Komisioni zgjedhor i Serbisė. Supozoj se atėherė do tė paralajmėrohet edhe raundi i dytė i zgjedhjeve pėr president", tha Gaon.

Zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale tė Serbisė janė mbajtur nė Kosovė mė 6 maj, nė gjithsej 90 vendvotime.

http://koha.net/?page=1,13,98811
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.5.2012, 12:00   92
Citim:
Zgjedhje presidenciale nė Serbi, votime edhe nė Kosovė

Beograd – Nė Serbi nisėn sot votimet e raundit tė dytė pėr garėn presidenciale ku nė garė ėshtė presidentin aktual pro evropian, Boris Tadiē dhe opozitarin nacionalist populist, Tomislav Nikoliē.

Mė shumė se 6,7 milionė zgjedhės janė thirrur tė votojnė pėr presidentin e ri tė vendit.

Zgjedhjet serbe po zhvillohen edhe nė disa zona tė Kosovės ku ka minoritet serb. Kėto votime mundėsohen nga OSBE-ja, e cila ka hapur 90 vendvotime nė Kosovė duke nisur nga ora 07:15 minuta tė mėngjesit tė sotėm. “Kam kėnaqėsinė tė raportoj pėr hapjen me kohė tė tė gjitha vendvotimeve kėtė mėngjes”, tha shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Ambasadori Werner Almhofer.

Nė njoftimin e Misionit shtohet se “OSBE iu mundėson personave me tė drejtė vote qė jetojnė nė Kosovė qė tė ushtrojnė tė drejtėn e tyre pėr tė votuar nė raundin e dytė tė zgjedhjeve pėr president tė Serbisė”. Nė raundin e parė, mė 6 maj, Misioni njoftonte se rreth 109.000 votues kanė tė drejtė vote nė zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale tė Serbisė qė mundėsohen nga OSBE.Nga Mitrovica, media ka raportuar se Policia e Kosovės, pėr shkak tė raundit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale serbe nė Kosovė ka pėrforcuar praninė nė veri.

“Do tė kemi plan tė ngjashėm sikurse mė 6 maj dhe bashkė me KFOR-in e EULEX-in do tė mbikėqyrim gjithė procesin nė planin e sigurisė sė pėrgjithshme. Prania e policisė do tė shtohet nė zonat me popullatė tė pėrzier dhe afėr vendzgjedhjeve”, citohet tė ketė thėnė zėdhėnėsi rajonal i Policisė sė Kosovės nė Mitrovicė, Besim Hoti. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/53867/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.5.2012, 21:57   93
Citim:
OSBE dėnon djegien e shtėpive tė serbėve

Prishtinė, 23 maj – Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Ambasadori Werner Almhofer, dėnoi sot zjarrvėnien qė shkatėrroi njė shtėpi tė njė serbi tė Kosovės dhe dėmtoi seriozisht njė shtėpi tjetėr mbrėmė nė fshatin Drenoc tė komunės sė Klinės.

“E dėnoj fuqimisht incidentin e fundit qė preku tė kthyerit serbė tė Kosovės dhe pronėn e tyre nė komunėn e Klinės. Incidentet e tilla shtojnė frikėn mes komuniteteve tashmė tė cenuara dhe ndikojnė negativisht nė marrėdhėniet ndėretnike, qė si pasojė rrezikon procesin e kthimit”, ka thėnė ai.

http://koha.net/?page=1,13,100628
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2012, 21:09   94
Citim:
Krasniqi kėrkojė nga BE-ja qė tė shpėrbėhen strukturat paralele

Kryeparlamentari, Jakup Krasniqi i bėri thirrje Bashkimit Evropian tė ndikojė te Beogradi qė tė shpėrbėjė strukturat ilegale nė veri tė Kosovės.

Nė njė intervistė pėr RTK-nė, Krasniqi shfaqi besimin se nėse ky ndikim do tė ndodhė, atėherė Serbia do tė jetė e detyruar tė heq dorė nga gjitha politikat destabilizuese ndaj Kosovės.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=61095
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2012, 21:39   95
Citim:
Lajēak e quan tė parakohshme “Beneluksin” ballkanik

Luksemburg, 26 qershor – Shefi i diplomacisė sllovake, Mirosllav Lajēak, ėshtė shprehur i pagatshėm pėr tė mbėshtetur idenė e formimit tė njė Beneluksi ballkanik, nė tė cilin do tė pėrfshiheshin Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi, raportojnė mediet serbe. Sipas kėtij burimi ai ka theksuar se problemi kėtu ėshtė Kosova, qė nuk do tė ishte partner i barabartė, meqė nuk e pranojnė as tė gjitha vendet e BE-sė e as tė botės.

Sipas tij “Synimet e tilla duhet tė rrjedhin nga brenda atyre vendeve, e mendoj se nė Ballkan ende nuk kemi mbėrri nė kėtė nivel. Nė radhė tė parė ngase Kosovėn nuk e kanė njohur si shtet tė gjitha vendet e BE-sė, as tė botės dhe nga ky aspekt nuk ėshtė partner i barabartė”, citojnė mediet e Beogradit atė.

http://koha.net/?page=1,15,104879
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.10.2012, 21:39   96
Citim:
Kosova jo si shtet nė marrėveshjet me BE-nė

Nė kohėn kur pritet studimi i fizibilitetit, me tė cilin Komisioni Evropian do tė vlerėsojė mundėsinė qė edhe me Kosovėn tė nisin negociatat pėr Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit, Kėshilli i BE-sė ende nuk ka arritur pajtim madje as pėr tė autorizuar nisjen e negociatave pėr pjesėmarrjen e Kosovės nė programet e BE-sė.

Shėrbimi ligjor i Kėshillit sqaron se me Kosovėn mund tė nisin negociata pėr marrėveshje, tė cilat nuk e prejudikojnė statusin dhe nuk e konsiderojnė Kosovėn si shtet tė pavarur.

Nėse pesė shtetet tė cilat nuk e kanė njohur Kosovėn arrijne nje marreveshje gjatė kėtij muaji, Kėshilli i BE-sė do tė mund tė miratonte vendimin pėr tė autorizuar Komisionin Evropian qė tė nisė negociatat me Kosovėn ne menyre qe kjo e fundit te mund te marre pjese si shtet me vete ne programet e BE-sė.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...ret&Itemid=135
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.12.2012, 18:51   97
Citim:
Edhe BE kundėr bashkimit Shqipėri-Kosovė

Shqetėsimit pėr shtimin e retorikave nacionaliste nė politikėn shqiptare i ėshtė bashkuar edhe kreu misionit tė BE-sė nė Tiranė, Ettore Sequi, i cili u shpreh se “BE kėrkon nga Shqipėria qė politika me anė tė deklaratave tė saj nacionaliste tė mos shkojė nė kundėrshtim me praktikat qė garantojnė fqinjėsinė e mirė".

"Ambasadori amerikan dha disa argumentime, me tė cilat jam plotėsisht dakord, sikurse edhe me vėrejtjet e kolegut amerikan, por dua tė jap pozicionin e BE pėr kėtė ēėshtje. BE beson se ēėshtja e integritetit kufitar nuk ėshtė ēėshtje, ne nuk duam tė shohim ndryshime kufijsh. Konkluzionet e Kėshillit Evropian pėr Shqipėrinė pra mendimi i 27 vendeve anėtare tė BE ėshtė se e mirėpret rolin konstruktiv nė rajon dhe i bėn thirrje Shqipėrisė tė shmangė deklaratat qė janė nė kundėrshtim me marrėdhėniet e fqinjėsisė sė mire. Ky rol stabilizues ėshtė gjithashtu pjesė e detyrimeve nė rrugėn evropiane”, tha Sequi.

Kėtė deklaratė kryediplomati i BE-sė nė Tiranė e bėri pas takimit tė Komitetit Drejtues tė Palėve tė Interesit tė projekti tė financuar nga Bashkimi Evropian nė ndihmė tė sistemit shqiptar tė drejtėsisė EURALIUS III.

Ky ėshtė njė projekt i financuar tėrėsisht nga BE, qė ka si synim tė mbėshtesė sistemin e drejtėsisė nė Shqipėri, me vlerė 100 milion Euro, pėr tė ēuar pėrpara reformat nė drejtėsi, nė pėrputhje me standardet evropiane, duke kontribuar nė kėtė mėnyrė nė rikthimin e besimit tė njerėzve tek institucionet dhe nė forcimin e demokracisė dhe tė shtetit ligjor. /tch/

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/6...qiperi-kosove/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.2.2013, 21:36   98
Citim:
Fusnota pėr Kosovėn depėrton edhe nė Parlamentin Evropian

PRISHTINE-Nė propozim-rezolutėn pėr Kosovėn, tė votuar tė enjten nė Komisionin pėr Politikė tė Jashtme, Parlamenti Evropian ka pėrsėritur thirrjen pėr pesė vendet anėtare tė BE-sė qė ta njohin Kosovėn.

Por, kundėrshtarėt e pavarėsisė me njė shumicė tė ngushtė kanė arritur tė kalonin edhe amendamentin pėr “mosprejudikimin e statusit”.

Futja e fusnotės nė kėtė mėnyrė edhe nė Parlamentin Evropian, nėse mbetet kėshtu, ėshtė njė hap prapa, sepse Parlamenti ėshtė i vetmi institucion i BE-sė i cili e trajton Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur, shkruan sot Koha Ditore.

Por ata qė insistuan qė tė pėrdorej njė formulim i tillė si argument shpesh kanė pėrmendur faktin se vetė Qeveria e Kosovės ka pranuar qė emri i saj tė shkruhet me fusnotė dhe qė kjo tė shpjegohet se “nuk paragjykohet qėndrimi ndaj statusit”.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...an-119671.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.2.2013, 20:08   99
Citim:
Kosovarėt me pasaporta shqiptare, Lunaēek: Jemi tė shqetėsuar

BRUKSEL - Raportuesja e Parlamentit Europian pėr Kosovėn, Ulrike Lunaēek komentoi deklaratat e kryeministrit Berisha pėr mundėsinė e pajisjes sė kosovarėve me pasaporta shqiptare.

E pyetur nga gazetarėt nė Prishtinė pėr kėtė ēėshtje, Lunaēek tha se Parlamenti Evropian ėshtė i shqetėsuar, por nuk ka dashur tė komentojė mė shumė.

“Edhe nė Parlamentin Evropian ėshtė njė shqetėsim i madh rreth ēėshtjes sė dhėnies sė pasaportave qytetarėve shqiptarė nga Sali Berisha. Unė nuk merrem aq shumė me kėtė ēėshtje kėshtu qė nuk mund tė ju them saktėsisht se kush nga ne ka biseduar me qeverinė shqiptare lidhur me kėtė.”- ka Lunaēek.

Njė delegacion i Komisionit Evropian, po qėndron sot nė Kosovė, pėr tė dorėzuar raportin rreth vlerėsimit tė punės sė institucioneve vendore nė pėrmbushjen kritereve pėr liberalizimin e vizave.

Delegacioni i lartė i KE-sė ėshtė takuar nė Prishtinė me ministren e Integrimit, Vlora Ēitaku, ministrin e Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, ministrin e Brendshėm, Bajram Rexhepi dhe zyrtarė tė tjerė tė zyrės sė BE-sė dhe EULEX-it, nė Kosovė.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...ar-120228.html

Citim:
Pasaporta shqiptare pėr kosovarėt, Lunaēek: Deklarata e Berishės ka krijuar shqetėsim nė PE

Raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin Europian, Ulrike Lunaēek eshte shprehur sot se deklarata e kreut te qeverise, Sali Berisha per pajisjen me pasaporta shqiptare te shtetasve kosovare ka krijur shqetesim ne rradhet e Parlamentit Europina.

“Rreth Sali Berishes, i cili deshiron t’u jape pasaporta shqiptareve te Kosoves…e di qe ka disa shqetesime ne Parlamentin Europian sepse e njejta gje po ndodh ne disa vende te tjera, si mes Rumanise dhe Moldavise. Pasaporta u jepen shtetasve te vendeve qe ndodhen afer e qe flasin te njejten gjuhe etj.. gjithashtu edhe per Shqiperine ka shqetesime. Une nuk merrem me Shqiperine ndaj s’mund t’ju them ekzaktesisht se kush po flet me Qeverine atje per kete ēeshtje, por mund t’ju them vetem se ka shqetesime rreth kesaj ēeshtjeje”- eshte shprehur Lunaēek.

Deklarata e Lunaēek u bė nė Prishtinė, gjate kohes qe ajo prezantoi Rezolutėn e pėr Kosovėn te miratuar nga Parlamenti Evropian.

http://www.panorama.com.al/2013/02/1...qetesim-ne-pe/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.2.2013, 23:48   100
kalimtar/e
 
Pėrkthyesit e spanjishtes duhet tė kenė probleme artikulimi ose, mė keq akoma, me njohjen e institucioneve, pėr sa kohė qė ndonjėra shprehet me "Sali Berisha dėshiron tė japė".
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:09.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.