Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.2.2013, 21:34   101
Citim:
Nacionalizmi nė Shqipėri, kryediplomati sllovak: Duhet tė reagojmė!

BRUKSEL - Ministri i Jashtėm i Sllovakisė, Miroslav Lajēak, ka kritikuar deklaratat nacionaliste tė liderėve tė partive politike nė Shqipėri, tė pėrhapura kryesisht gjatė muajve tė fundit.

Pėr kryediplomatin sllovak Lajēak, ėshtė e nevojshme qė Bashkimi Europian tė reagojė ndaj kėtyre deklaratave dhe tė mos qėndrojė vetėm nė pozitat e vėzhguesit.

“Ne e dimė se ku kanė ēuar deklaratat e tilla nė atė territor dhe nuk duhet vetėm tė vėzhgojmė. Sigurisht qė do tė ketė edhe deklarata zyrtare nga Bashkimi Evropian pėr kėtė ēėshtje”, - ka thėnė Lajēak pėr gazetėn sllovake “Pravda”, raportojnė mediat serbe.

Miroslav Lajēak ka ardhur ne Shqiperi si pėrfaqesues i baroneshes, Catherine Ashton pas ngjarjeve tė 21 janarit.

Deklaratat nacionaliste nė Shqipėri kanė vėnė nė lėvizje edhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Pak ditė mė parė nė media u publikua njė Memo qė SHBA i drejtonin Tiranės zyrtare. Pėrmes kėsaj memoje SHBA paralajmėrojnė nevojėn e tė bėrit kujdes me deklaratat nacionaliste.

Ndėrkohė kryeministri Berisha ka sqaruar se nacionalizmi shqiptar nuk ka pretendime territoriale, por bazohet nė vlerat e bashkėpunimit e bashkėjetesės me fqinjėt.

“Nacionalizmi shqiptar ėshtė forca udhėheqėse e ēdo shqiptari pėr tė realizuar qėllimet mė fisnike tė kombit tonė, pėr tė realizuar projektin e madh tė integrimit nė Europė, pėr tė realizuar bashkimin e shqiptarėve njėri me tjetrin, pėr tė realizuar aspiratat e shumė gjeneratave qė u sakrifikuan pėr lirinė dhe dinjitetin shqiptar. Ky nacionalizėm nuk ka pretendime territoriale, nuk bazohet nė doktrina shfarosėse, siē bazohen nacionalizmat qė na rrethojnė. Ky nacionalizėm bazohet nė vlerat mė themelore. Ndaj dhe ne qėndrojmė krenar tė nacionalizmit tonė”,- u shpreh Berisha.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.3.2013, 21:43   102
Citim:
Dokumenti i Eshtonit e tejkaloi Kushtetutėn

Zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi, ka thėnė se u ėshtė ofruar njė dokument nga baronesha Eshton sa i pėrket marrėveshjes pėr veriun, pėr tė cilin i kanė dhėnė vėrejtjet qė nė start. Pala kosovare bėri vėrejtjet me shkrim, duke pranuar vetėm zgjidhje sipas Kushtetutės sė Kosovės

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, gjatė mbledhjes sė Qeverisė sė Kosovės, tė mbajtur dje, ka deklaruar se po vazhdon informimin karshi procesit tė normalizimit tė marrėdhėnieve me Serbinė, konkretisht rreth rundit tė shtatė tė bisedimeve politike nė Bruksel. Thaēi ka thėnė se ka informuar shtetet e Kuintit, tė cilat i kanė dhėnė mbėshtetje kėtij procesi. “Informuam pėr pėrgatitjet tona, pėr pėrgjegjėsitė tona, qė i kemi prezantuar nė Bruksel, duke respektuar ligjet e Kosovės, Kushtetutėn dhe Rezolutėn e Kuvendit tė Kosovės...

http://www.kosova-sot.info/politike/...oi-kushtetuten
Citim:
Dokumenti i Ashtonit me vėrejtjet e Qeverisė

Sipas draft marrėveshjes tetė pikėshe tė BE-sė ofruar Prishtinės dhe Beogradit nga pėrfaqėsuesja e lartė Catherine Ashton, ku janė tė pėrfshira tė gjitha vėrejtje dhe sugjerimet e bėra nga Qeveria e Kosovės, marrėveshja ėshtė dokument qė pritet tė nėnshkruhet me 2 prill nė Bruksel mes kryeministrit Thaēi dhe atij serb, Daēiq me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian.

Dokumenti, respektivisht draft-marrėveshja tetė pikėshe e hartuar nga zyra e krye diplomates evropiane Catherine Ashton, e cila u ėshtė ofruar Prishtinės dhe Beogradit, ka pėsuar ndryshime si rezultat i propozimeve dhe sugjerimeve tė bėra nga Qeveria e Kosovės.

Dokumenti qė ka siguruar Radio Kosova, pėrfshin heqjen e frazave dhe togfjalėshave qė kanė dykuptimėsi dhe mund tė keq interpretohen. Me vėrejtjet e bėra precizohet se Asociacioni i komunave serbe nuk ka pėrgjegjėsi ekzekutive.

Nė kėtė kuadėr, pika e gjashtė, ku thuhet se “Komuna do tė ushtrojė kompetenca tė tjera shtesė qė mund tė delegohen nė tė ardhmen komunave nga autoritetet qendrore” ėshtė propozuar qė tė fshihet tėrėsisht.

Kurse nė pikėn e parė ku thuhet “shoqata/komuniteti i komunave me shumicė serbe” do tė themelohet nga komunat me shumicė serbe nė Kosovė, pjesa e fundit e saj, citojmė: “... dhe do tė pasqyrojė identitetin e tyre” ėshtė fshirė.

Po ashtu nė pikėn e katėrt, ku thuhet se nė pėrputhje me kartėn evropiane tė vetėqeverisjes Lokale dhe tė ligjit nė Kosovė, komunat pjesėmarrėse mund tė vendosin tė ndajnė kompetencat e tyre dhe tė ushtrojnė ato pėrmes shoqatės –komunitetit, fjala “mund tė vendosin” ėshtė zėvendėsuar me “mund tė organizojnė, tė iniciojė dhe tė promovojnė bashkėpunimin pėr kryerjen e detyrave me interes tė pėrbashkėt qė bie nėn kompetencat e komunave.”

Edhe nė pikėn e pestė tė dokumentit ku thuhet se shoqata apo komuniteti do tė ushtrojė vėshtrim strategjik mbi fusha tė tilla zhvillimi ekonomik, arsim dhe shėndetėsi dhe ēėshtje tjera lokale tė interesit tė pėrbashkėt, fjala “do tė ushtrojė vėshtrim strategjik mbi fusha tė tilla” ėshtė zėvendėsuar me fjalėn “monitorimin dhe vlerėsimin.

Kurse nė pikėn e shtatė ku thuhet se “Shoqata/Komuna do tė pėrfaqėsoj nė autoritetet qendrore dhe do tė kenė njė vend nė Kėshillin Konsultativ pėr komunitete pėr kėtė qėllim”, fjala “do tė pėrfaqėsojė” ėshtė zėvendėsuar me – strukturėn foljore: “do tė lobojė nė interes tė komunave me shumicė serbe”.

Pika e tetė e draft marrėveshjes ndėrkaq nuk ėshtė prekur fare nga pala kosovare, ku thuhet se zgjedhjet komunale do tė organizohen nė komunat nė veri nė vitin 2013 me ndihėm e OSBE-sė nė Kosovė, nė pajtim me ligjet e Kosovės dhe standardet ndėrkombėtare.

Ky dokument tetė pikėsh ėshtė publikuar ditė mė parė edhe nga mediat serbe nė Beograd, por pa vėrejtjet e Qeverisė sė Kosovės.

http://www.botasot.info/kosova/21764...et-e-qeverise/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.6.2013, 22:20   103
Citim:
Shqipėria “ngrin” marrėdhėniet me PE

Kreu i delegacionit parlamentar pėr Ballkanin Eduard Kukan, deklaron se kohėve tė fundit praktikisht nuk ka veprime konkrete apo ndėrveprim mes Parlamentit Evropian dhe atij tė Shqipėrisė. Kukan mendon se kjo po ndodh pėr shkak tė situatės zgjedhore ose motiveve tė tjera tė brendshme, pėr tė cilat thotė se nuk ka njohuri.

“Do tė thoja se marrėdhėniet mes Parlamentit shqiptar dhe Parlamentit Evropian kanė qenė gjithmonė mjaft intensive. Mė duhet tė pranoj se gjatė muajve tė fundit kjo marrėdhėnie ngeci. Pėr shkak tė situatės zgjedhore apo pėr motive tė tjera tė brendshme, unė nuk e di, por praktikisht nuk ka veprime konkrete apo ndėrveprim mes dy parlamenteve. Sigurisht, ne marrim informacione nga burime tė tjera. Falė fushatės zgjedhore nė Shqipėri, kjo marrėdhėnie ėshtė lėnė pas, disi nė sfond. Pres qė kjo tė jetė e pėrkohshme dhe jo e qėllimshme dhe pas zgjedhjeve tė pėrgjithshme, shpresoj nga tetori marrėdhėniet tona tė mbajnė ritmin e plotė, si mė parė" , ka thėnė Kukan pėr Tch.

Ndėrkohė Kukan ėshtė shprehur skeptik sa i pėrket njė raporti pozitiv nga Komisioni pėr luftėn kundėr korrupsionit nė Shqipėri, kjo pasi sipas tij pritshmėritė nga tė gjitha institucionet evropiane ishin tė larta.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,83,166412
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.10.2013, 21:32   104
Citim:
Bashkimi Evropian njeh flamurin e Kosovės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	largea_be2_11381045842.jpg
Shikimet:	89
Madhėsia:	29,2 KB
NNJ:	6462PRISHTINE - Bashkimi Evropian ka njohur flamurin e Kosovės, pavarėsisht faktit se ende nuk ka njohur shtetin e Kosovės.

Flamuri i Kosovės figuron te ekipi monitorues i BE-se pėr zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit.

Kjo ėshtė hera e parė qė njė mision i BE-sė pėrdor flamurin e Kosovės, pėrpos Parlamentit Evropian qė e njeh pavarėsinė e Kosovės, por qė nuk ėshtė institucion me kompetenca vendimmarrėse nė BE.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...es-152225.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.10.2013, 21:32   105
Citim:
BE heqen flamurin e Kosovės

Bashkimi Evropian (BE) i cili vazhdon tė mbetet neutral ndaj statusit tė Kosovės, ka hequr flamurin e Kosovės nga faqja e saj zyrtare eueom.com, qė figuronte tek ekipi monitorues i BE-se pėr zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit.

Nė kėtė ueb-faqe dje ishte vendosur flamuri i Kosovės qė shihej si njohje e kėtij flamuri nga ana e BE-sė. Por, vetėm njė ditė mė pas, ky institucion ka hequr flamurin e vendit tonė.

Pėr herė tė parė njė mision i BE-sė tė paktėn pėr njė ditė kishte vendosur flamurin e Kosovės nė ueb-faqen e saj zyrtare, pėrpos Parlamentit Evropian qė e njeh pavarėsinė e Kosovės, por qė nuk ėshtė institucion me kompetenca vendimmarrėse nė BE.

Ndryshe, Kosova vazhdon tė mos njihet nga pesė shtete anėtare tė BE-sė.

http://www.botasot.info/kosova/24481...rin-e-kosoves/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:10.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.