Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1991-2012: Republika e Kosovės > 1991-1999: Ushtria Ēlirimtare e Kosovės
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.12.2007, 17:11   1
pleuratus
anėtar/e
 
pleuratus
 
Anėtarėsuar: 12.2007
Vendndodhja: Dardani-Ulpianė

Ramush Haradinaj, komandant i UĒK-sė


Emri:  haradinaj.jpg
Shikimet: 5760
Madhėsia:  14,0 KB
Ramush Haradinaj -HERO KOMBĖTAR

Ramush Haradinaj u lind mė 3 Korrik 1968 nė Gllogjan tė Decanit. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje pastaj vazhdoi shkollimin e mesėm nė Gjakovė, dhe kreu Fakulltetin e Drejtėsisė nė Universitetin e Prishtinis (UP).

Jeta E Re dhe Lufta Kunder Serbis !

Qe nga demonstratat e vitit 1989 ai me ndihmėn e disa bashkėpunėtorėve largohet nė Zvicėr ku aty ju bashkangjitet Lėvizjes Nacionale tė Kosovės. Ky ne Zvicer punoi si Sigurim.
Gjate Kesaj kohe Z.Haradinaj e pėrgatiti vetin per nje konflikt kunder Serbve,Ai Filloj
te Vrapoj Ulta Maratona me shum se 100 Kilometra , Alpinizem dhe ushtroi ne Arte Marciale. Ne Fund te viteve te 90 ai u kthey ne kosove,Gjat viteve ne 1996 1997 aj udhetonte rreth territorit ku furnizohej me Arm si ne KUKES,Morin dhe Tropoj

Ne Vitin 1997 Z.Haradinaj u kthy ne kosove dhe ai gjate rruges ishte ne prite te nje patrole te Policis Serbe ku keta filluan te shtenin Zjarr , Gjate kesaj kohe ishte vellau i tij i vogel Luani ishte Qelluar deri ne vdekje por ramushi nuk pranoj te lere trupin e vallut
te tij ne duar te armikut , ai e terhjeku trupin e tij deri ne Mal ku ju shmang te shtenave Serbe dhe e beri nje vorrim vellaut te tij

Ne 24 mars forcat serbe sulmuna Gllogjanin ,Por Z.Haradniaj ishte i afte te mbronte shtepin e tij , Komandimet e Ramushit ishin te sukseshe per rikthim te forcave serbe dhe perfundan ne sukses ,Pas Ketij komandimi te Ramushit aj ngritet ne grad te nje lideri te UCK-s ne kosoven perendimore ,aj me vone u Ngrit edhe si Comandant te Zones se Dukagjinit - E cilla kjo fush ishte e pershtatshme per transportim te armve!

Pas luftes - Ramush haradinaj ju bashkangjit TRUPAVE MBROJTSE TE KOSOVES (TMK) ne te cillen ishte si komandant ,po ne prill te vitit 2000 Ramush haradinaj formoi partin e tij politike AAK (Aleanca E Ardhmeris te Kosoves ) dhe ne kete parti eshte kryetar dhe vazhdon
te jet si Kryetar i Partis Pas Kualiciont me LDK(LIDHJEN DEMOKRATIKE TE KOSOVES) Ramush Haradinaj shpallet krye minister i kosoves ne te cillen punoj vetem 100 dit dhe ne mars 2004 aj detyrohet te le
postin the te shkoj ne Tribunalin e Hages.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 7.1.2008 nė 23:37.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.3.2008, 21:33   2
beni69
 
Ramush Haradinaj-Legjend e gjallė

Pėr shumė shqiptarė nė Kosovė, Haradinaj ėshtė hero i modelit klasik-djali i vrazhdė dhe trim qė bėri vepra tė mira duke pasur guximin tė luftojė pėr idealet e tij. Ka Lindur nė fshatin Gllogjan mė 3 korrik, 1968, fėmija i dytė nga nėntė femijė nė familjen e tij.

Sikur tė gjithė shqiptarėt e kosovės tė lindur nė vitet e gjashtėdhjeta, Haradinaj vijoi mėsimet, pas pėrfundimit tė shkollės sė mesme nė vitin 1987, ai e kreu shėrbimin e detyrueshėm ushtarak nė Ushtrinė Popullore Jugosllave, duke treguar talent tė mjaftueshėm ushtarak, gjė qė ēoi nė gradimin e tij si oficer komandant-gjė e rrallė kjo pėr shqiptarėt.
Pas ushtrisė, Haradinaj fillimisht deshi tė studionte astronomi nė univerzitetin e Prishtinės, nė atė kohė tė udhėhequr nga serbėt. Por ishte pamundėsuar njė gjė e tillė pėr shkak se disa nga anėtarėt e familjes sė tij kishin pasur probleme me autoritetet.

Nė vend tė studimit, ai shkoi nė Lucern, Zvicėr, ku sė bashku me xhaxhanė e tij e krijoi njė biznes pėr ndėrtim. Gjatė njė vizite tė tij nė Kosovė nė mars tė vitit 1991, Haradinaj u zu nė mes tė njė vale protestash dhe kryengritjesh qė po ndodhnin nė Kosovė si reagim ndaj njė numri tė ligjeve anti-shqiptare tė implementuara nėn urdhėrat e kriminelit serb Slobodan Milosevic.

Haradinaj ishte mbajtur nė paraburgim pėr njė natė dhe ishte marrė nė pyetje nga policia serbe. Pas lirimit tė tij, ai u kthye nė Zvicėr ku nga ekzili, Haradinaj pėrcjellte gjersa Milosevic vazhdonte ta dezintegronte Kosovėn duke i larguar shqiptarėt nga univerziteti dhe duke i pėrzėnė ata nga pozitat shtetėrore tė punės.

Ai u inkuadrua nė Lidhjen Popullore tė Kosovės, LPK, grup radikal i shqiptarėve emigrantė me banim nė Zvicėr, tė cilėt qė njė kohė ishin duke thirrur shqiptarėt tė pėrdorin ēdo mjet tė mundshėm-pėrfshirė kėtu kryengritjen e armatosur- pėr tė siguruar pavarėsinė e Kosovės.
Gjatė kohės nė ekzil, ai u dashurua me njė femėr finlandeze dhe filloi tė jetonte me tė. Nga koha nė kohė, ai kthehej nė Kosovė ilegalisht duke kaluar nėpėr male nga Shqipėria, nganjėherė duke sjellur edhe armė me vete.

Nė mars tė vitit 1997, njė varg investimesh mashtruese piramidale u shembėn nė Shqipėri, duke e sjellur vendin nė njė gjendje anarkie. Gjersa popullata atje ndėrrmori njė aksion tė gjerė shkatėrrimi-duke zbrazur arsenalet e miliona Kallashnikovėve, granatave, minave tokėsore, minahedhėsve dhe municionit-Haradinaj fluturoi pėr nė Shqipėri dhe filloi grumbullimin e armėve. Ai e dinte se tragjedia nė Shqipėri do tė shėrbente pėr pajisjet pėr ushtrinė ēlirimtre tė Kosovės, UĒK.

Ai mblodhi njė grup tė njerėzve, duke pėrfshirė kėtu edhe vėllain e tij, Luanin, nė aksion tė bartjes sė armėve pėrtej kufirit. Nė maj tė vitit 1997, grupi i Haradinaj i ngarkuan armėt nė shpinė dhe kaluan kufirin pėr nė Kosovė. Mirėpo pak pasiqė kaluan kufirin, ata u zunė nė pritė nga trupat serbe. Luani u vra, dhe njė nga personat tjerė u plagos rėndė.
Grupi u tėrhoq dhe Haradinaj e barti trupin e vėllaut tė tij pėrtej kufirit pėr ta varrosur dhe pastaj u kthye nė Zvicėr.
Dy muaj mė vonė, u kthye nė Shqipėri, kapėrceu malet prapė pėr tė ardhur nė Kosovė dhe e themeloi bazėn e tij nė fshatin e lindjes nė Gllogjan. Ai e shėndrroi shtėpinė e familjes sė tij nė bazė tė UĒK-sė dhe ndihmoi nė ndėrtimin e ushtrisė guerile tė rajonit tė Dukagjinit, duke e transformuar njė grup tė djemve tė rinjė nė njė forcė qė do ta trondiste regjimin serb.

Nė mars tė vitit 1998, gjatė pėrpjekjeve tė tyre pėr ta eliminuar UĒK-nė, trupat serbe ndėrrmorėn njė sulm nė Gllogjan, duke pėrdorur helikopterė dhe makina tė blinduara. Duke iu falenderuar njė vargu tė rastėsive fatlume dhe konfuzionit nga ana serbe, grupi e mbijetoi sulmin, edhe pse Haradinaj u plagos disa herė. Gjatė dy viteve tė ardhshme, Haradinaj do ta humbte edhe vėlla tjetėr dhe disa nga shokėt e tij tė ngushtė nė luftime. Por gjersa UĒK shėndrrohej nė njė forcė guerrile, Haradinaj e fitoi reputacionin e njė lufėtari qė nuk i frikėsohet asgjėje.

Sė shpejti ai zhvilloi marrėdhėnje me zyrtarėt e Shteteve tė Bashkuara duke u bėrė i vlefshėm pėr ta ushtarakisht dhe pėr intelegjencė. Ramushi respektohej nė mesin e bashkėluftėtarėve tė tij dhe konsiderohej i vlefshėm nga amerikanėt.

Pas luftės, Haradinaj u zgjodh zv.komandant i Trupave pėr Mbrojtjen e Kosovės (TMK), forcė kjo e krijuar sipas modelit tė Gardės Kombėtare tė Shteteve tė Bashkuara. Sidoqoftė, pas njė kohe Haradinaj dha dorėheqje nga posti i tij dhe e themeloi partinė e tij politike, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, AAK.

I rrjedhshėm nė gjuhėn frėnge dhe angleze, politikani i ri la pėrshtypje tė mira tek zyrtarėt e huaj dhe gazetarėt, dhe gjersa partitė tjera politike pėrqėndroheshin kryesisht nė ēėshtjen e pavarsisė, Haradinaj mbėshteste rėndėsinė e ndėrtimit tė rrugėve dhe shkollave.

Pėrkundėr komenteve kontraverze, Haradinaj mbetej person i popullarizuar. Biografia e tij nė dy pjesė nė formė tė intervistės sė zgjatur u publikua nga njė ndėr shtėpitė botuese mė tė famshme nė Kosovė, dhe ishte ndėr librat mė tė shitur.

Nė Kosovėn Ramushi gėzon pėrkrahje besnike. Ne kemi njerėz tjerė pėr politikė, thonin fshatarėt e rajonit tė Dukagjinit. Por nėse serbėt kthehen, ne e kemi Ramushin.

Pas zgjedhjeve tė vitit tė shkuar, AAK hyri nė koalicion me partinė nė udhėheqje LDK dhe Haradinaj u zgjodh kryeministėr I Kosovės.
Emėrimi i tij i zemėroi si serbėt ashtu edhe diplomatėt perėndimorė, shumica prej tė cilėve i bėnė thirrje Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė tė pengojnė emėrimin e tij. Gazeta -The New York Times- kritikoi ashpėr emėrimin e tij nė njė editorial. Mirėpo, Soren Jessen-Pettersen, shefi i Misionit tė KB nė Kosovė, refuzoi tė intervenojė, duke deklaruar se, Nėse unė do ti thoja Jo kėtij emėrimi, unė do ti thoja Jo demokracisė

Sipas tė gjitha burimeve, pasiqė u emėrua, Haradinaj dėshmoi tė jetė njė lider efektiv dhe dinamik, duke mbėshtetur njė pilot projekt qė i ofronte autonomi tė limituar njė zone tė dominuar nga serbėt nė afėrsi tė Prishtinės.

Ramushi ėshtė njeri i politikės dhe i luftes ...

Ndryshuar sė fundmi nga beni69 : 5.3.2008 nė 21:37.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.3.2008, 19:56   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ēuna flm pėr mundimin i herė. Kur i citoni prej diku tjetėr shkrimet duhet me i vonė autorin, vitin, nyjen, etj gjona tė tilla. Ia vle me njof dhe mundimin e autorit dhe botuesve.

Ky sipėr psh qeka nga Stejsi Salivan / http://iwpr.net/?apc_state=henibcr20...q&s=f&o=242008
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:18.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.