Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.12.2007, 09:17   1
kalimtar/e
 

Gjendet statuja qė daton shekullin II


Citim:
Kėrkimet arkeologjike nė Dion, nė njė rajon grek, kanė mundur tė nxjerrin nė sipėrfaqe statujėn e hyjneshės Hera, qė daton shekullin II, siē kanė informuar gjatė njė kongresi tė arkeologjisė qė po organizohet nė Selanik dhe qė i referohet sot shtypi Helen. Sipas arkeologut Dimitris Pandermalis, i cili prej dy dekadash drejton gėrmimet nė zonėn e Dion, nė Pire (veri tė Greqisė), statuja ėshtė shfaqur pa kokė dhe pėrfaqėson njė grua tė ulur nė njė fron, veshur me tunik dhe sandale. Statuja qė ka njė gjatėsi 1,5 metra, ėshtė gjendur nė murin e brendshėm tė rrėnojave tė qytetit tė shenjtė Dion, njė bashkėsi ndėrtesash kushtuar adhurimit tė hyjnive tė malit tė Olimpit, siē ka specifikuar arkeologu.

Pak mė parė nė kėtė zonė ishte zbuluar njė statujė tjetėr e Zeusit dhe Pandermalis mendon se pjesa e tretė, njė statujė e hyjneshės Athina, duhet tė jetė e varrosur nė njė zonė qė ende nuk ėshtė gėrmuar. Zbulimi gjatė gėrmimeve i statujave tė disa hyjnive, i bėn tė mendojnė ekspertėt se figurat qė pėrbėnin tempullin kushtuar Zeusit, janė zhdukur ose pėr shkak tė pėrmbytjeve ose nga fatkeqėsitė natyrore, ka cilėsuar Pandermalis.

http://www.ballkan.com/index.php?page=shownews&newsID=43382

Ndryshuar sė fundmi nga sub674843 : 25.12.2007 nė 09:21.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.12.2007, 09:30   2
kalimtar/e
 
Qė nga plaēkitja e parė romake e Dionit e deri nė shekullin tė cilės i pėrket statuja e gjetur kanė kaluar rreth 4-5 shekuj. Qyteti mund tė krenohej akoma me statujat e hynive tė Olimpit, deri sa dhe hordhitė bizante ta shkatėrronin.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 16:24.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.