Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.12.2007, 12:58   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Shkrim i cituar Epopeja e Jasharajve


Emri: index.jpg
Shikimet: 4715
Madhėsia: 14,8 KB


Me 5 mars tė vitit 1998, Drenica ishte rrethuar nga forcat serbe me mija trupa dhe artileri tė rėndė, tanke e topa si dhe helikopterė.

Pothuajse tė gjitha kėto forca atė ditė ishin tė drejtuara kah Prekazi dhe qėllim kishin shfarosjen e familjes sė Komandantit legjendar Adem Jashari. Nga tridhjetė anėtarėt e kėsaj familje, njėzet e dy ndodheshin nė shtėpi. Nga fėmijėt mungonin Iliriana, Shqipja, Fazliu e Marigona, tė cilėt njė ditė mė parė kishin shkuar te dajtė nė Akrashticė.

Tanke e topa tė vendosur rreth lagjes sė Jasharajve po villnin zjarr drejt shtėpive tė Jasharajve, burra, gra e fėmijė po pėrballeshin me vdekjen.

Qėndresa e Jasharajve nė krye me komandantin Legjendar Adem Jashari zgjati tri ditė e tri net. Nga njė goditje e topit ne shtėpi, u vranė pėrnjėherė trembėdhjetė anėtar tė familjes Jashari: Nėna Zahide, Zarifja, Feridja, Selvetja, Hidajetja, Valdetja, Afetja, Liria, Fatimja, Blerimi, Igballi, Igballja dhe Blerina. Shpėtoi vetėm Besarta.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 26.12.2007 nė 13:16.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2007, 13:05   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Tė vrarėt:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	1.JPG
Shikimet:	2595
Madhėsia:	63,5 KB
NNJ:	923
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2007, 13:10   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Disa foto tė fėmijėve tė Jasharajve qė u masakruan nga forcat serbe:

Emri: 00-kushtrim-adem-jashari.jpg
Shikimet: 5571
Madhėsia: 19,0 KB
Kushtrim Adem Jashari


Emri: 00-lirije-hamze-jashari.jpg
Shikimet: 5757
Madhėsia: 18,3 KB
Lirije Hamzė Jashari


Emri: 00-fatime-hamze-jashari.jpg
Shikimet: 5574
Madhėsia: 18,6 KB
Fatime Hamzė Jashari


Emri: 00-blerim-hamze-jashari.jpg
Shikimet: 5563
Madhėsia: 19,5 KB
Blerim Hamzė Jashari

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 26.12.2007 nė 23:40.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2007, 13:14   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Emri: 00-valdete-rifat-jashari.jpg
Shikimet: 5531
Madhėsia: 18,8 KB
Valdete Rifat Jashari


Emri: 00-bujar-zene-jashari.jpg
Shikimet: 5544
Madhėsia: 19,1 KB
Bujar Zenė Jashari


Emri: 00-igball-rifat-jashari.jpg
Shikimet: 5600
Madhėsia: 18,6 KB
Igball Rifat Jashari


Emri: 00-igballe-rifat-jashari.jpg
Shikimet: 5481
Madhėsia: 18,3 KB
Igballe Rifat Jashari
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2007, 13:19   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
http://www.femijetedeshmoreve.com/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2007, 19:44   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Adem jashari simbol i qėndresės shqiptare


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	ademshabanhamnz1zvogluar.jpg
Shikimet:	2444
Madhėsia:	24,3 KB
NNJ:	936
Adem, Shaban e Hamzė Jashari

Citim:
Zeqir Bekolli - Drenica nė stinėt e UĒK-sė

Drenica, kjo legjendė e pėrhershme, qė prore i dha rreze shqiptarizmės, nė fillimin e vitit 1998, edhe njėherė u pėrgjak e tėra. Luftėtarėt sypatrembur, me pėrkushtimin e dritėsuar tė atdhedashurisė, i dhanė qiell tė lirė shqiponjės dykrenare tė valėvitej krahėhapur.

Njė popull i dhėnė deri nė fund pas lirisė, dėshmoi se ideali dhe lufta kundėr robėrisė, janė esenca qė e ngrisin lart tė qenit njeri dhe shqiptar. Drenica jo rastėsisht qe rajoni i parė nė Kosovė qė u pėrfshi nga flakėt e luftės. Ishte qėndresa e bėrė nė Prekaz, mė 30 janar 1991, ajo e cila sinjalizoi se ky mjedis mė nė fund nuk do t'i bindet ēizmes sė huaj. Nga ajo datė kaluan vitet njėri pas tjetrit, kurse me kalimin e kohės edhe qėndresa u shtua krahas me rritjen e dhunės mbi popullatėn shqiptare.

Qė nga 22 janari i vitit 1998, kur u bė edhe njė sulm mbi familjen Jasharaj, por edhe nga trysnitė serbe mbi fshatrat Vojnik, Burojė, Turiēefc, Kopiliq, Rakinicė, Rezallė e Re dhe Llaushė, gjėrat filluan tė marrin rrjedhė tjetėr. Pas luftimeve nė lagjen Binakaj tė Vojnikut, mė 24 dhe 26 nėntor 1997, nė qafė-malin ndėrmjet Rakinicės dhe Rezallės sė Re, ku u thyen ekspeditat policore, u pa qartė se Drenica tashmė ishte organizuar dhe e betuar se do tė hidhej nė mbrojtje tė vatrave, pavarėsisht nga pasojat qė mund tė ndodhin. Pasoi edhe rasti i Llaushės, kur gjatė ceremonisė sė varrimit tė mėsuesit Halit Gecaj, nė skenė dolėn pjesėtarėt e UĒK-sė, pėr tė cilėt kishte kohė qė flitej e pėshpėritej. Luftimet nė Likoshan ndėrmjet njė njėsiti tė UĒK-sė dhe njė patrulle tė policisė, ndoshta mund tė merren edhe si njė shkas tjetėr pėr sulme tė vrazhda mbi popullatėn e pafajshme. Epilogu i kėtij konflikti ishte, 24 shqiptarė tė vrarė e tė masakruar. Ky krim shtoi revoltėn e njerėzve, jo vetėm nė Drenicė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2007, 19:46   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Emri: adem-jashari.jpg
Shikimet: 3854
Madhėsia: 24,6 KB
Adem Jashari


Citim:
Ishte Adem Jashari bashkė me tė vėllanė e tij Hamzė Jasharin qė mė 30 janar 1991 nisėn rezistencėn nė Prekaz tė poshtėm. Atė ditė, kur shkuan forca tė mėdha policore serbe pėr tė rrethuar shtėpinė e Shaban Jasharit, Ademi jo vetėm qė nuk u dorėzua, por bashkė me tė vėllanė dhe njė grup shokėsh ia kthyen pushkėn pushtuesit, duke e ēarė rrethimin. Luftimet patėn zgjatur disa orė, ndėrsa policia serbe nė pėrpjekje pėr t'a vrarė Ademin pat angazhuar edhe helikopterė, kurse rrethi i makinerisė policore ishte qė nga Skenderaji e deri nė fshatin Mikushnicė. Atė ditė grupi i qėndresės ishte i vendosur nė pyllin afėr lagjes Kodrali tė Prekazit dhe pandėrprerė shtinte nė helikopterin qė sillej mbi fshat. Ndėrsa vullnetarė tė shumtė nga mbarė Drenica shiheshin duke shkuar drejt Prekazit nė ndihmė vėllezėrve Jashari dhe shokėve tė tyre qė rezistonin. Kėshtu ishte gjatė tėrė paradites sė 30 janarit tė vitit 1991, kurse rreth orės 15, forcat e rezistencės tėrhiqen nė drejtim tė Palacit. Nė odėn e Gani Kocit (qė posa qe kthyer nga burgu), pos Adem Jasharit e Hamzės, kishte edhe shumė pjestarė tė tjerė tė rezistencės sė asaj dite dhe secili prej tyre ishte i armatosur. Janė parė snajperė, automatikė, pushkomitralozė dhe mitralozė tė rėndė, madje edhe njė radiolidhje, me tė cilat ishte i pajisur grupi i qėndresės.

Policia serbe, e cila kishte shkuar tė rrethojė familjen Jasharaj, hasi nė qėndresė, kurse pėr disa orė me radhė qe shkėmbyer zjarr me tė shtėna tė tė dy anėve. Nė njėrėn anė ishte policia serbe e pajisur me autoblinda, pizgauerė, helikopterė dhe armatim tė rėndė tė llojeve tė ndryshme, kurse nė anėn tjetėr ishte grupi i qėndresės, qė pėr disa orė me radhė i qe pėrgjigjur zjarrit tė policisė. Shumėkush pat menduar se mė nė fund filloi lufta. Trysnitė e mėdha tė faktorit tė jashtėm e tė brendshėm, ndikuan nė uljen e intensitetit tė konfliktit nė Prekaz qė pat filluar nė ora 4 tė mėngjesit e mbaroi pas orės 10 e 30 minuta. Asokohe LDK-ja qė kishte ndikim absolut nė masat popullore, si dhe KLMDNJ kishin ndikuar nė grupin e qėndresės qė tė pushonte e tė tėrhiqej. Por ishin edhe trysnitė e 12 pėrfaqėsive diplomatike e posaqėrisht tė SHBA-sė qė tė ndėrpritej konflikti. Nė kėtė konflikt kishte pasur tė plagosur nga tė dyja palėt.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2007, 23:33   8
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Emri: ademi.jpg
Shikimet: 4320
Madhėsia: 17,3 KB
Hamzė dhe Adem Jashari


Citim:
Forcat speciale tė policisė e ushtrisė serbe, nė mėngjesit e 22 janarit tė vitit 1998, u vėrsulėn egėrsisht mbi familjen e Shaban Jasharit, e cila tashmė ishte bėrė sinonim i rezistencės nė atė anė. Pikėrisht ato ditė kur petku i bardhė i borės zbardhi tokėn, njėsitė speciale tė policisė e ushtrisė serbe, pas orės pesė tė mėngjesit, janė vėrsulur mbi trojet e familjes sė pėrmendur me armė tė rėnda tė kėmbėsorisė, qė nga bombat e dorės, armėt automatike, topat, mortajat e dorės, minahedhėsit, tromblonet, duke lėnė pas vetes gjurmė mbi mure e shtėpi, tė cilat mund tė jenė parė vetėm nė luftėn e pakuptimtė qė ndodhi vite mė parė nė Kroaci e Bosnjė. Ka dėshmitarė qė nuk e epėrjashtojnė mundėsinė e ndėrhyrjes sė njėsive kriminele tė Arkanit, Draganit e Frenkit, tė cilat sipas dėshmitarėve kohė mė parė ishin vendosur nė Zveēan tė Mitrovicės. Pjestarėt e njėsive speciale serbe, kanė synuar hyrjen nėpėr objekte tė kėsaj familje ku kanė qenė anėtarėt e familjes kryesisht gra e fėmijė, sepse burrat mė tė moshuar nuk kanė qenė nė ato ēaste nė shtėpi. Aksioni qė ka zgjatur mė shumė s egjysmė ore ka mundur tė zgjaste edhe mė tepėr, madje me ndonjė epilog edhe mė tė pėrgjakshėm, sikur njėsitė speciale serbe tė mos kishin marrė pėrgjigjen e UĒK-sė.

Aksioni, tė cilit i ka paraprirė njė shpėrthim i fuqishėm, ka pohuar Zahide Jashari (74), e shoqja e Shaban Jasharit, ka qenė i shpejtė dhe i fuqishėm. Shpėrthimet e shoqėruara me tė shtėna nuk kanė lėnė hapėsirė pėr tė dalė jashtė shtėpive. Goditjet nga toka dhe ajri, pat thėnė Hamzė Jashari, lini pėrshtypjen se tė gjithė anėtarėt e familjes tridhjetantarshe do tė digjeshin tė gjallė.

Plagosjet e vajzave Selvete e Ilirianė Jasharaj pos qė dėshmojnė pėr synim terrorist, flasin edhe pėr aksione qyqare tė ekspeditės serbe.

Kur policia nuk mundi t'i zinte pjestarėt e UĒK-sė, ajo vrau shqiptarin e varfėr, Hysen Mangjolli, i cili me tė zbardhur dita ishte nisur pėr nė vendin e punės dhe nuk kishte asnjė lidhje me ngjarjen.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 26.12.2007 nė 23:37.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2007, 22:15   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Diku pas orės 3, pas mesnate, tė datės 5 mars 1998, forca tė shumta terroriste tė policisė dhe tė ushtrisė serbe me mjete tė blinduara kanė shpėrthyer rrethojėn e Fabrikės sė Municionit tė Gjuetisė nė Skėnderaj dhe janė vėrsulur nė shtėpitė e familjes Jasharaj. Kėto mjete tė blinduara, tė pėrcjella me policė dhe ushtarė serbė, kanė hyrė nė trojet e kėsaj familjeje me drita tė fikura, duke shtėnė dhe qėlluar mbi gjithēka. Diēka mė vonė, forca tjera policore tė pajisura, me pizgaverė, tanke, topa tė kalibrave tė ndryshėm kundėr-ajrorė, kanė shkuar nė drejtim tė Palacit, ku janė pozicionuar. Ndėrkohė kanė arritur edhe forca tė mėdha nga drejtimi i Gllogofcit (Drenasit - shėn. im), qė supozohet tė kenė qenė mbi 60 mjete tė blinduara dhe makina tjera tė ushtrisė dhe policisė serbe.

Avni Xani nga fshati Palac, fshat ky mė i afėrt me Prekazin, thoshte se prej orės 5 tė mėngjesit kanė filluar tė shtėnat mbi shtėpi tė familjeve nė Prekaz. Ndėrsa prej orėve tė hershme tė mėngjesit e deri nė orė tė vona tė mbrėmjes ishin dėgjuar tė shtėna kryesisht nga armė tė rėnda artilerike, kurse lagjeja Jasharaj qė nė fillim ishte djegur nė flakė. Shtėpitė e tyre u rrėnuan pėrtokė. Meqė ishte vėnė njė rreth i hekurt, nuk ka pasur mundėsi as tė hyhej as tė dilej prej atij shtetrrethimi. Pos lagjes sė Jasharėve, njėsitė terroriste policore-ushtarake tė Serbisė kanė vazhduar tė shtinė edhe mbi lagjet Lushtaku dhe Ferizi tė Prekazit.

Dėshmitarėt kanė pohuar se 12-13 autoblinda ishin stacionuar nė vendin ndėrmjet Mikushnicės dhe Prekazit. Policia dhe ushtria serbe i pėrdorte tanket pėr t'i shkelur kėto lagje e shtėpi nė fshatin Mikushnicė, qė ka nja 100 shtėpi, ku tė gjithė banorėt ishin larguar. Nė malet e Krasaliqit, Prellofcit, Kozhicės e Gradicės qenė vendosur familjet e evakuara tė Mikushnicės, por edhe tė fshatrave Prekaz e Palac, ato familje qė kanė pasur mundėsi tė largohen. Vetėm ata njerėz qė u gjendėn brenda shtetrrethimit e dinė tmerrin e asaj dite qė manifestohej me gjėmime, goditje, rrėnime dhe flakė.

Pos rrethit tė parė qė pėrfshinte Palacin e Prekazin, ekzistonte edhe rrethi i dytė i shtetrrethimit, i bėrė nga forcat terroriste tė policisė dhe tė ushtrisė serbe, qė nga Shipoli, Tėrrnafci, dy Klinat, Llausha, Rezalla, Kryshefci dhe Polluzhė e vazhdonte pastaj deri nė Aēarevė, Kopiliq e Vojnik. Flitej se nė Prekaz kishin hyrė kėmbėsoria nėpėr familje duke masakruar njerėz qė kishin mbetur nėpėr shtėpi. Qytetarė tė shumtė ishin evakuar edhe nga Galica.

Njė dėshmitar nė Palac, pohoi se famlija e Shaban jasharit nuk ka dashur tė largohet nga shtėpia. Bashkėfshatarėt kanė shkuar nė shtėpi tė tij pėr t'i lutur qė tė largoheshin nė periushėn e sulmit serb mbi trojet e Jasharajve, por tė gjithė anėtarėt e kėsaj familjeje bashkėrisht kanė vendosur tė qėndrojnė, tė flijohen pėr atdheun e tyre. Nė njė ēast, plaku Shaban u ka thėnė djemve, Hamzės dhe Ademit, qė t'i marrin fėmijėt e gratė dhe tė largohen nga shtėpia, kurse ai vetė do tė qėndronte nė shtėpi pėr tė rezistuar derisa t'i punonte fuqia. Mirėpo qė tė dy djemtė e tij, Hamza dhe Ademi, kishin refuzuar ofertėn e babait, kurse Ademi kishte thėnė: "Nuk mund tė largohem nga shtėpia me familje e t'i lė tė vdesin fqinjėt. Kam vendosur tė vdes pėr Shqipėrinė".

Gjatė ofensivės serbe mbi Prekaz, nė lagjen Jasharaj janė vrarė e masakruar gjithsej 37 shqiptarė, prej tyre 11 fėmijė dhe 15 femra. Nga kėta, nė familjen e Shaban Jasharit 20 anėtarė, 10 prej tė cilėve fėmijė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2007, 22:34   10
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Shkrim i cituar Adem dhe Hamzė Jashari


Citim:
ADEM DHE HAMĖZ JASHARI
BURRAT E MĖDHENJ TĖ PREKAZIT, TĖ DRENICĖS E TĖ GJITHĖ KOSOVĖS


Pėr tė njohur Adem Jasharin, duhet tė njihemi sė pari me Rifatin, Hamzėn dhe Mixhėn Shaban.

Mixha Shaban ka qenė njė burrė i rrallė, me virtyte tė larta dhe i dalluar nė trevėn e Drenicės. Ai shquhej si njeri i menēur e mendjehollė. Atij i drejtoheshin tė gjithė me lloj-lloj problemesh; me tė janė konsultuar edhe pėr pleqėri tė ndryshme. Mixha Shaban Jashari, ka qenė njė burrė tė cilit i ka zėnė vend fjala nė ēdo odė, por ai ka qenė edhe shumė i vetėdijshėm pėr rreziqet me tė cilat pėrballej familja e tij.
Mixha Shaban pati tre djem: Rifatin, Hamzėn dhe Ademin, nipa tė Osman Gecit nga Llausha.

Rifati ėshtė djali i madh i Mixhės Shaban, i cili tėrė qenien e tij ia ka kushtuar familjes. Ai prej vitesh qėndroi nė Gjermani i punėsuar pėrkohėsisht dhe pėrmes punės sė tij, familja e Mixhės Shaban kishte arritur njė standard mesatar tė jetės. Sė bashku e kanė ndėrtuar shtėpinė e madhe tė familjes dhe Kullėn pėr mysafir, qė quhej «Kulla e Shaban Murat Jasharit», e cila mė vonė u bė e njohur si «kulla e trimit dhe Komandantit legjendar - Adem Jasharit».

Hamėz Jashari ishte djali i dytė i Mixhės Shaban dhe njohės i mirė i rrethanave politike dhe ushtarake nė anėt tona. Ai ka qenė politikisht njė ndėr njerėzit mė tė ngritur, mund tė themi lirisht edhe nė gjithė komunėn e Skėnderajt.

Hamza ka ndejtur gjithnjė nė odė. Aty i ka shkuar i gjithė shtypi, dhe ka qenė gjithnjė i informuar mirė deri nė detaje, nga radio si Europa e Lirė, Deutsche Welle, Zėri i Amerikės, apo edhe nga ēdo burim tjetėr lajmesh, ngado qė tė gjendej. Kishte cilėsi tė intelektualit tė matur. Hamza ka punuar shumė vite nė Fabrikėn e Municionit nė Skėnderaj. Prej vitit 1981 e tutje, ai ishte munduar qė gjithherė t'u tregonte gjeneratave tė reja se pėr Kosovėn nuk duhej kursyer as jeta. Policia serbe e arreston dhe e liron Hamzėn disa herė, duke u munduar qė ta shuajė aktivitetin e tij politik (Hamza ėshtė arrestuar dy-tri herė nė fillim tė vitit 1991).

Ademi ėshtė i biri i Mixhės Shaban Jashari, djali mė i ri i tij, i lindur mė 28 nėntor tė vitit 1955. Ai edhe si i ri, ėshtė munduar qė gjithmonė ta nxjerrė nė pah drejtėsinė, qoftė edhe me anė tė forcės. Pėr ta pėrshkruar fėmijėrinė e Ademit nuk di, sepse ishte shumė mė i vjetėr se unė. Ai ka qenė gjeneratė e Bacit Lilė, prej tė cilit gjatė njė bisede kam dėgjuar se Ademi, qysh kur ka qenė nxėnės nė shkollėn e mesme, i ka pasur pasion armėt. Edhe si nxėnės i shkollės sė mesme ai ka bartur armė.

Personalisht, Adem Jasharin e kam njohur andej nga vitet 1988 - 1989. Nė vitin 1989 nė Kosovė bėheshin demonstrata nė tė gjitha komunat e Kosovės pėr ta mbrojtur dhe pėr tė penguar Serbinė nė ndyshimin e Kushtetutės sė vitit 1974.

Me kėtė rast, nė komunėn tonė u organizuan grupe tė ndryshme pėr tė mbrojtur qenjen tonė edhe me armė. Nė kėto demonstrata, pėr herė tė parė u dėgjuan tė shtėna armėsh mbi pjesėmarrėsit nga ndėrhyrjet e policisė, e cila kishte arrestuar disa tė rinj si pjesėmarrės. Mirėpo Ademi, bashkė me disa tė tjerė i kishin shpėtuar arrestimit. Disa nga ne, kurrėsesi nuk pranonim qė tė arrestoheshim e i pari ndėr ata qe Adem Jashari.

Prandaj ekzistonte rreziku se mund tė kishte edhe tė vrarė. Kėto tubime nė komunėn tonė gjithnjė fillonin nga Mali i Prekazit, ku Adem Jashari qėndronte me njė pallto tė gjatė dhe gjithmonė i armatosur. Mjaftonte qė njė grup tė rinjsh tė zbriste nga ky mal pėr tė defiluar nė rrugė, e pas disa minutash turma rritej nga gjithė banorėt, punėtorėt, nxėnėsit e tė tjerėt, pėrveē atyre qė punonin nė komunė. Ademi zinte gjithmonė vend nė ballė tė demonstruesve. Ai ka pasur mustaqe tė gjata, gjė qė e kishte trashėgim si nga familja e tij, ashtu edhe nga dajallarėt. Me kėto mustaqe dhe me trupin e tij tė papėrkulur dukej sikur turmės i ishte vėnė nė krye vetė Mic Sokoli.

Pas pak kohe, gjendja nė Skėnderaj sikur u pėrmirėsua nė dukje, por nė esencė ajo vetėm sa ishte keqėsuar, sepse policia shqiptare, sė cilės i kėrcėnoheshin se duhej ta njihte Serbinė si shtet tė vetin, kishte filluar ta lėshonte punėn. Ademi, nga ana tjetėr, duke pasur parasysh regjimin e Beogradit, qė kurrėsesi nuk do tė pranonte qė Kosovėn ta lėshonte pa dhunė, dėshironte mė tepėr qė problemi tė zgjidhej me mjete ushtarake, sesa me mjete paqėsore.

http://www.trepca.net/kultura/libri_...adem_dhe_hamze
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.3.2008, 00:23   11
kalimtar/e
 

Artikull Si kėrciti nė Prekaz


Citim:
Fisi i Jasharėve ka njohur tri rrethime nga forcat policore dhe paraushtarake serbe. Pėr herė tė parė ata janė rrethuar mė 30 dhjetor tė vitit 1991 dhe prej asaj dite ka filluar edhe ilegaliteti i Adem Jasharit. Pėr herė tė dytė ata u rrethuan nė 22 janar tė vitit 1998, dhe dy muaj mė vonė, nė fillimin e marsit, ku ndodhi edhe beteja e njohur tashmė nė histori. Nė rrethimin e dytė dhe tė tretė kanė qenė pjesė edhe forcat paraushtarake tė Arkanit dhe ai vetė. Natyrisht rrethimi i tretė ka qenė edhe mė i shumėfishtė. Mund tė them se ka qenė i disafishtė dhe me gjithė pėrpjekjet qė janė bėrė pėr t‘u ardhur nė ndihmė, pėrsėri ka qenė e vėshtirė, nė mos e pamundur. Lufta ka zgjatur mė shumė se dy ditė dhe dy net. Kanė luftuar tė gjithė, qė nga plaku i shtėpisė, daja i Ademit, qė kishte qenė mik asaj nate dhe deri te fėmijėt mbi 12 vjet. Njėri prej fėmijėve, Fitimi, ėshtė gjetur i vrarė me automatik nė dorė, nė oborrin e shtėpisė. Nė tri kullat e Jasharėve janė varė 26 vetė, ndėrsa nga i gjithė fisi i tij 57 vetė. Si ju thashė, gjatė gjithė kohės Ademi ka kėnduar kėngėn e Ēerēiz Topullit. Ai ėshtė vrarė i fundit dhe pas rėnies sė tij, pėr disa orė askush nuk u ėshtė afruar kullave tė djegura. Por pas luftės nė Prekaz ėshtė e vėrtetė se kėrciti nė tė gjithė Kosovėn. Nė atė kohė unė kam pasur drejtimin e organizatės, qė drejtonte politikisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe e di fare mirė se si rėnia e tyre u shndėrrua nė njė mrekulli, tė cilėn, them tė drejtėn, nuk e kishim menduar kurrė se do tė ndodhte nė ato pėrmasa.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=38186
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.10.2009, 21:32   12
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
http://www.youtube.com/watch?v=YDYqv...eature=related
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.10.2009, 22:58   13
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
http://www.youtube.com/watch?v=dQTAf...eature=related
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.