Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.12.2007, 17:47   1
kalimtar/e
 

Xheladin Gashi (Plaku)


Citim:
Xheladin Gashi u lind mė 25.05.1946 nė fshatin Bushat(ish-Komoran).Shkollėn fillore e kreu nė Bushat, pėr tė vazhduar mė pas nė
Shkollėn Normale nė Prishtinė, tė cilėn e pėrfundoi mė 1968 dhe pėr tė mos u ndalė me kaq dhe vazhduar me Shkollėn e Lartė, drejtimi Kimi-Biologji nė Shkup, tė cilėn e pėrfundoi nė vitet ‘72/73. Fillimisht punėn e vet e filloi arsimtar e mė pas drejtor nė shkollėn fillore nė fshatin Nikaj (ish-Nekoc), pėr tė vazhduar mė pas arsimtar i lėndės biologji nė Bushat. Me angazhimin e vet brumosi shumė gjenerata ku krahas mėsimit tė lėndės sė biologjisė, mbolli dhe kaliti ndjenjat patriotike, kombėtare dhe liridashėse nė shumė gjenerata.

Rreth viteve ‘90-ta rrethanat e reja politike kėrkonin angazhime tė reja. Me veprimtarinė dhe angazhimin e tij u bė sinonim i luftės ēlirimtare, i cili ishte ndėr organizatorėt e parė dhe drejtuesit e UĒK-sė, ishte bashkėnėnshkrues i themelimit tė UĒK-sė bashkė me shokėt: Azem Syla, Xhavit Haliti dhe Nait Hasani. Ishte anėtar i Shtabit Qendror tė UĒK-sė, i cili zhvilloi aktivitete mė tutje nė strukturimin dhe zgjerimin e UĒK-sė anekėnd Kosovės nė bashkėpunim tė ngushtė me Nait Hasanin, Rexhep Selimin, Zahir Pajazitin, Sokol Bashotėn, Lah Ibrahimin, Bislim Zogajn, Selman Krasniqi dhe shokėt tjerė tė gjallė apo dėshmorė.

Xheladin Gashi ishte bashkėluftėtar i ngushtė i komandantit legjendar Adem Jashari, Mujė Krasniqi, Zahir Pajziti dhe shumė dėshmorėve tjerė.

Gjenerali i UĒK-sė, Xheladin Gashi ishte strumbullari i logjistikės sė UĒK-sė, ishte furnizuesi dhe shpėrndarėsi kryesor i armatimit pėr ushtarėt e UĒK-sė, ishte mbėshtetėsi kryesor i ēdo ushtari qė shkonte pėr t’u armatosur. Me pėrfundimin e luftės, i pangopur me angazhimet dhe veprimet pėr Kosovėn vazhdoi nė sendėrtimin e institucioneve tė pasluftės. Fillimisht nė Qeverinė e Pėrkohshme tė Kosovės e mė pas nė Kuvendin Komunal tė Drenasit nė postin e zv.kryetarit dhe sė fundi nė Shoqatėn “Miqtė e TMK-sė”.
burimi
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:31.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.