Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.12.2007, 22:36   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Osman Geci - Llaushė


Citim:
DAJA I MADH QĖ U VRA NĖ FRONT ME NIPAT

Osman Geci ishte i biri i Shaban Gecit, daja i Adem Jasharit. Ai lindi nė fshatin Llaushė, komuna e Skėnderajt. Osmanin e kam patur kushėri tė afėrt. Ai i qėndroi besnik luftės pėr liri, si dhe nipave tė vet, qė nga dita kur nipat e tij Rifat, Hamėz dhe Adem Jashari ia kthyen pushkėn Serbisė. Ishte burrė i vendosur dhe kurrė nuk lėshoi pe nė qėndrimet e veta. Ishte njohės i mirė i historisė sė popullit shqiptar, historisė sė luftrave tė kaēakve si dhe, si fetar i madh qė ishte, edhe i historisė sė Pejgamerėve.

Osmani vinte shpesh te ne. Nė mė tė shumtėn e rasteve vinte bashkė me nipat e tij tė tjerė: Rrustemin dhe Hetemin. Ishte njė kėnaqėsi e veēantė ta dėgjoje tek fliste pėr Kosovėn, pėr historinė, pėr luftėn e djemve trima kundėr shkijeve e bashkėpunėtorėve tė tyre. Nė fakt, prej vitit 1991 e kėtej, nė ēdo odė, kudo ku ka qenė i pranishėm Osman Geci, bisedė kryesore ka qenė lufta kundėr Serbisė.

Gjatė gjithė kohės sa ka qenė nė mal, Osmani ka qėndruar burrėrisht. Pjesėn dėrrmuese tė kohės ai e ka kaluar te nipat e vet nė Prekaz. Aty kishte edhe tė motrėn, dadėn Zahė, siē i thonim edhe ne tė tjerėt nga Llausha. Ditėn e fundit tė jetės sė tij, ai u nis sė bashku me Ademin nga fshati Ticė pėr nė Prekaz. Nė kullat e Jasharajve, mė 5 Mars 1998, bashkė me dhėndrin Mixhėn Shaban, me nipat Hamzė e Adem Jashari dhe anėtarėt e tjerė tė familjes Jasharaj, ra heroikisht, pėr t’u bėrė legjendė.
Osman Geci do tė mbetet pėr jetė e mot hero i atdheut.
http://www.trepca.net/kultura/libri_gani.geci/lufta_pa_maska_gani.geci.htm#osman_geci
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 16:30.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.