Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.12.2007, 22:41   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Ilaz Kodra


Citim:
BURRĖ I FJALĖS E I PUSHKĖS

Ilaz Kodra ishte nga fshati Prekaz, komuna e Skėnderajt. Ka qenė njėri shumė i urtė dhe besnik, shok i pandarė i Adem Jasharit, njėherazi edhe luftėtari mė i shkėlqyer pėr aksione guerile. Ka qenė burrė i fjalės dhe i pushkės. Nuk duronte padrejtėsi dhe mbronte gjithmonė tė vėrtetėn.

Qė nga viti 1991 ka qenė bashkė me Adem Jasharin, nė stėrvitje ushtarake nė Shqipėri, dhe qė prej asaj kohe nuk e ka lėshuar pushkėn nga dora. Ilazi e ka kaluar kufirin shqiptaro-shqiptar ilegalisht disa herė. Njė kohė tė shkurtėr qėndroi edhe nė Gjermani, nė Mynih, ku kam patur rastin ta takoj disa herė, madje edhe nė banesėn e Rifat Jasharit. Ka patur qėndrim ushtaraku dhe ishte njė burrė, tė cilit fjala i zinte vend.

Ilaz Kodra ka qenė luftėtar dhe komandant i Brigadės 114. Ai ka gėzuar respektin e tė gjithėve, si tė ushtarėve ashtu edhe tė popullit. Ilazi ka qenė pjesmarrės i tė gjitha luftrave nė Drenicė dhe rrethinė.
Ra nė fushėn e nderit ballė pėr ballė me armikun, gjatė ofensives sėrbe nė fshatin Shtuticė.
http://www.trepca.net/kultura/libri_gani.geci/lufta_pa_maska_gani.geci.htm#ilaz_kodra
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.