Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.12.2007, 10:02   1
kalimtar/e
 

Zbulohet njė varrezė e periudhės sė mesjetės


Citim:
Autori i Lajmit: L.I.

Njė varrezė e sheshtė, qė mendohet se i pėrket periudhės sė mesjetės sė hershme, ėshtė zbuluar sė fundi nė fshatin Rėmbec tė rrethit tė Korēės. Varreza u zbulua nga njė grup arkeologėsh dhe studentėsh tė arkeologjisė gjatė punimeve tė kryera ditėt e fundit nė kėtė fshat, kjo pas njė ekspedite kontrolli nga gjetjet arkeologjike tė rastėsishme prej njė banori tė fshatit, tė kryera nė nėntor tė vitit tė kaluar. Arkeologu, Skėnder Aliu shpjegon se, "varreza daton nė shekujt e mesjetės dhe ka lidhje me kulturėn e qyajtur arbėreshe". Sipas tij, duke iu referuar rezultateve tė deritanishme tė gėrmimeve, varreza e zbuluar nė fshatin fushor tė Korēės ėshtė e para e kėtij lloji qė identifikohet deri tani nė zonėn Juglindore tė Shqipėrisė.

Njė tjetėr arkeolog nga Qendra Kombėtare e Arkeologjisė Shqiptare, Dr.Lorenc Bejko, shprehet se "ky zbulim me zanafillė nga viti i kaluar, paraqitet mjaft inreresant. Nė njė thellėsi 1.2 metra dhe e mbuluar me rėrė, i pėrket tipit tė njė varreze tė sheshtė". Rėndėsia mė e madhe e zbulimit tė kėsaj varreze, sipas tij, qėndron nė faktin se me objektet e zbuluara nė tė mund tė qartėsohet njė periudhė e rėndėsishme e rajonit tė Ballkanit dhe kontinentit Europian, pėrsa i pėrket dyndjes sė popujve nė kohėn e errėt tė mesjetės.

Nga gėrmimet arkeologjike tė kryera deri tani nė fshatin Rėmbec janė zbuluar dhe identifikuar 12 varre, si dhe njė sėrė objektesh nė qeramikė, bronx e shumė pak nė argjend. Kjo ėshtė qendra e tretė arkeologjike nė rrethin e Korēės, e zbuluar vitet e fundit pas Tumės (vendvarrimit) tė Kamenicės dhe asaj tė zbuluar nga arkeologė francezė e shqiptarė nė fshatin Sovjan.

http://www.ballkan.com/index.php?page=shownews&newsID=23349
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:25.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.