Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Propaganda a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.12.2007, 09:03   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Mq/ Shtyhen ligjet pėr gjuhėn shqipe dhe UĒK-nė


Citim:
25/12/2007 - 09:05

Ligjet per gjuhen shqipe dhe UCK-ne mbeten per ne vitin 2008. Kryeministri Nikolla Gruevski shprehet se ne takimin e lidereve eshte rene dakort per 18 ligje qe jane pjese e axhendes europiane, per te cilat debati do te filloje ne fillim te vitit 2008.

"Biseduam per shume pune. Edhe njehere kemi kaluar listen e ligjeve per te cilen jemi dakorduar edhe me heret. Ato tashme jane vene ne rend dite dhe me 3 dhe 4 janar presim hapjen e debatit. Jemi marre vesh per dy ligje qe kane te bejne me agjeden evropiane dhe zhvillimin e vendit. Me pas eshte hapur tema e Ligjit per flamurin dhe vendimin e Gjukates Kushtetuese”, theksoi dje ne mbremje kryeministri Gruevski. Sipas tij, jane dhene disa propozime nga partite shqiptare, per te cilat per here te pare i kemi degjuar.

Sipas agjencise se lajmeve ne Shkup, INA, Gruevski tha se nuk eshte miratuar asgje rreth kesaj ēeshtje dhe se do te vazhdohet me takime ne fillim te janarit te vitit 2008. Ligji per familjet e deshmoreve dhe invalidet e UĒK-se dhe ligji per gjuhen shqipe serish jane shtyer per ne takimin e radhes, qe eshte paralajmeruar per ne fillim te janarit te vitit 2008. Kjo ka ndodhur per shkak se keto dy ligje kane qene pikat e fundit te debatit te djeshem, ndersa kryetari i BDI-se Ali Ahmeti kishte paralajmeruar per ne ora 6 perfundimin e ketij takimi, per shkak te pjesemarrjes se tij ne nje takim me qytetaret ne Gostivar.

Nderkaq Kryeministri tha se eshte i gatshem per te biseduar per te gjitha ēeshtjet e hapura, por sipas tij ato duhet te hapen ne fillim te vitit 2008. Kryetarja e Lidhjes Social Demokrate (LSDM), Shererinska tha se eshte dhene drite jeshile per te kaluar ne Parlament te gjitha ligjet qe kane te bejne me procesin integrimit ne BE. Sheqerinska theksoi se lidhur me ligjin per veteranet e luftes dhe familjet e tyre se kjo ēeshtje i takon BDI-se dhe VMRO-DPMNE-se. E pyetur per mostrajtimin e kesaj teme gjate takimit te djeshem, kryetarja e LSDM-se tha se kjo ishte parashikuar qe te jete si pike e fundit ne axhenden e kryeministrit.

Ne takimin e mbajtur midis kryetarit te PDSH-se, Menduh Thaēi, kryetarit te BDI-se, Ali Ahmeti, kryetares se LSDM-se, Radmilla Sheqerinska dhe kryeministrit Nikolla Gruevski u arrit marreveshja qe te gjitha ligjet qe jane harmonizuar nga takimet e kaluara duhet te hyjne ne procedure parlamentare menjehere me 3 janar ne procedure parlamentare. Pas ketij takimi, kryetari i PDSH-se, Menduh Thaēi dhe kryeministri Nikolla Gruevski kane vazhduar nje takim te perbashket mes tyre, duke mos dhene detaje per cfare u fol mes tyre.

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=13611
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:17.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.