Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.7.2011, 07:20   21
Citim:
UEFA i jep vizėn “Loro Boriēit”, bie Prishtina

Shkodėr, 7 korrik - Pėrfaqėsuesit e UEFA-s dhanė sot miratimin e tyre pėr zhvillimin e ndeshjeve ndėrkombėtare nė stadiumin “Loro Boriēi” tė qytetit tė Shkodrės.

Gjatė njė takimi tė zhvilluar nė mjediset e kėtij stadiumi, vėzhguesi i UEFA-s, francezi Piette Jean Louis, pasi inspektoi tė gjitha ambientet e brendshme e tė jashtme tė stadiumit shkodran, dha miratimin pėr zhvillimin e ndeshjeve ndėrkombėtare nė kėtė stadium.

Pėrfaqėsuesi i FSHF-sė, Arsen Hoxha tha se stadiumi “Loro Boriēi” dhe masat e marra nga klubi “Vllaznia” u vlerėsuan nga vėzhguesi i UEFA-s”.

Sipas tij, njė vlerėsim i tillė ėshtė mjaft pozitiv pėr stadiumet shqiptare nga organizmi i UEFA-s, duke garantuar zhvillimin edhe tė ndeshjeve tė tjera ndėrkombėtare tė skuadrave tona pėrfaqėsuese nė impiantin bashkėkohor tė “Loro Boriēit”.

Sot pasdite nė orėn 19:00, nė kėtė stadium do tė zhvillohet ndeshja kthyese e Vllaznia-Birkirkara, nė kuadėr tė turit paraeliminator tė Europa League.

http://www.koha.net/?page=1,19,61617
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.8.2011, 21:04   22
Citim:
Liga e pėrbashkėt nė basketboll ėndėrr apo realitet?
Artan Kryeziu (pedagog i shkencave sportive, si dhe njohės i ēeshtjeve tė basketbollit)

Ne vetė duhet tė ndihemi fajtorė, sepse ne nuk po dėshirojmė qė tė bashkpunojmė, apo tė kemi njė organizim tė ndeshjeve reviale nė mes tė skuadrave tė basketbollit, apo edhe tė zhvillimit tė ndeshjeve tė njė turneut mbarkombtar. Ndoshta mė sė miri tė e organizojmė njė ligė tė pėrbashkėt mbarkombėtare nė basketboll.

Ky bashkėveprim e organizim mund tė arrihet, duhet tė ndodh e tė rrjedh, apo si dhe ēka duhet tė bėjmė qė tė kemi njė ligė tė pėrbashket mbarkombėtare tė basketbollit. Mund tė e themi edhe kėtė: Hedhja e idesė rreth ligės sė pėrbashkėt deri tani ka mbetur vetėm fjalė nė tubime e konferenca tė ndryshme qė janė mbajtur apo edhe nė koloare tė ndryshme tė vetė dashamirėt e basketbollit.

Kjo vetėm ėshtė njė pikėsynim i yni pėr tė dhėnė njė kontribut edhe nė kėtė formė pėr tė arritur bashkimin kombit pėr mes sportit e nė veqanti pėrmes basketbollit. Se pari ėshtė mirė tė fillojm tek rinia shkollore, ku do tė kemi suksese sepse nga basketbolli ndėr shqiptar mund tė dalin lojtar tė nivelit me cilėsi tė lartė.

Tashmė, gjatė vitit tė kaluar, mė saktesisht nė fund tė ediconit 2009/2010, mbrenda territorit shqiptar ka filluar tė zbatohet projekti “Basketbolli nė shkolla” i organizuar nga Federata Shqiptare e Basketbollit. Me kėtė organizim nė gjithė territorin shqiptar janė organizaruar gara, gjatė peridhes sė pushimeve nė shkolla tė ndryshme. Pasi qė ky organizim ka tė bėjė me basketbollin, si dhe me edukimin e rinisė shkollore pėrmesė lojės sė basketbollit, vie pyetja qė ka pėrgjegjen e vet.

Pastaj, pse ne nivel tė klubeve apo tė shkollave tė basketbollit kėtu nė Republiken e Kosovės, as njė grup tė nxėnsve apo trajner nuk ndėrmori ndonjė aktiviteti sikurse qė e ka tė organizuar FSHB tash dy vite me radhė. Ėshtė e nevojshme dhe e mirėpritur te tė gjithė adhuruesit e lojės sė basketbollit, qė tė organizohemi, tė bėjmė disa ekipe qė tė zhvillojn gara me qėllim tė ballafaqimit nė mes vete, ndėrmjet shkollarėve tė Kosovės dhe tė Shqiprisė. Pra ėshtė shumė e arsyeshme dhe shumė lehtė qė nga rinia shkollore tė nisin tė realizohen iniciativat pėr tė bėrė gara nė mes tė ekipeve tė dy shteteve. Edhe kjo do tė jetė njė frymėzym kombėtar, shoqėrorizimi i tyre, me kėtė ngritet vetėdia se duhet tė kemi domosdoshmėrisht njė ligė tė pėrbashkėt tė basketbollit.

Parullėn "jemi njė" e pėrdorim shpesh, tė gjithė e nė vende e nė nivele tė ndryshme. Mirėpo si duket ėshtė vetėm njė parullė vetėm qė pėr disa ėshtė njė rutinė e shprehjes verbale. Ne nuk duhet tė themi qė jemi njė vetėm me anė tė fjalėve. Mos tė themi kėtė vetėm sa pėr tė thėnė, sepse tė gjithė e dimė se jemi njė. Mirėpo si ka mundėsi qė nė aspektin sportiv me tė vertetė tė jemi njė. Pasi qė nė praktikė si duket ka disa pengesa tė paqarta, kur kjo lehtė mund tė realizohet, tė fillojm nga tė gjėra tė vogla e tė thjeshta.

Po tė kishim njė ligė tė pėrbashkėtė mbarkombėtare do tė fitojmė shumė, sepse sporti bashkonė gjithė ēka, bashkon edhe popujė tė ndryshėm e mos tė thuhet bashkon kombin kur kjo dihet, me tė cilin ne kemi shumė nevojė dhe arsye. Vlen tė potencojm edhe kėtė se lojtarėt Aleksander Damo, Bletar Gjegjaj, Afrim Bilali, Sokol Jahollari, Sokol Kasmi, Erkan Karaj, Gerti Shima, e shumė e shumė basketbollistė tė tjerė tė Republikės sė Shqipėrisė ishin pjesė e shumė skuadrave nė Kosovės tė cilėt i djersitėn parketet e Kosovės.

Gjithashtu nė Republikėn e Kosovės pėr disa vite ishte i angazhuar strategu i basketbollit shqiptar profesor Bujar Shehu, i cili kontriboi shumė nė evolimin e basketbollit nė Kosovė. Ishte “timonier”i shumė skuadrave tė Kosovės. Do te ishte mirė qė eksperti i njohur i basketbollit, profesor Masar Nixha tė ofroj kėshilla profesionale nė basketbollin shqiptar. Edhe nga ana e Kosovės kishte basketbollistė qė na pėrfaqėsuan, janė angazhuar nė reprezentacionin e Shqiprisė.

Me ketė mund tė themi se ishtė njė bashkimi i shkurtėr e i vogėl ndėrmjet basketbollit. Po tė vazhdohej trendi i kombinimeve dhe angazhimeve nė mesė tė lojtarėve e ekspetėve, do tė shtohej edhe mė shumė madhėshtia e bashkėveprimit. Shtrohet pyetja? Pse mos tė kemi edhe ballafaqime reviale nė mes tė skuadrave qė mė sė paku t`i tubojnė nga 500 deri 1000 shikues, nė palestratt sportive aty ku zhvillohen ndeshjet.

Pra, nė pallatin e sporteve “Asllan Rusi” nė Tiranė, nė mėnyrė tė organizuar tė shkojnė shikuesit nga Kosova dhe nė palestren e sporteve “Bashkim Selishta- PETRITI” tė Gjilanit tė shkojnė shikuesit nga Shqipėria. Ky organizim shumė ndikon nė evolimin e basketbollit ndėrshqiptar. Kėto aktivitete mund tė bėhen traditė, tė organizohen turnire nė sporte e katergori tė ndryshme, tė formohen liga tė pėrbashkėta mbarkombėtare tė basketbollit si dhe nė sporte tė tjera.

Kėtė vit basketbolli ndėrshqiptar pati njė sukses tė cilin nuk e kishte deri mė tani. Ekipi i vetėm shqiptar “Liria” nga qyteti i Tetovės arriti sukses tė respektueshėm me tė cilin mund tė krenohemi tė gjithė, pasi qė kjo skuadėr arriti qė pėr herė tė parė tė jetė nė elitėn e basketbollit tė Maqedonisė, e qė ėshtė treguar e sukseshme dhe stabile ku zgjoi ndjenja e dėshirė qė mė shumė tė investohet nė basketboll. Basketbollisti i dekades sė fundit Edmon Azemi ishte pjesė e Lirisė, ku ėshtė angazhuar gjatė ballafaqimeve nė “Play-Off”.

Me ketė ėshtė deshmuar se dijmė se nė kohė me tė volitshme tė ndihmohen klubet shqiptare. Nė tė ardhmen presim diēka me shumė rreth angazhimeve e bashkėpunimit nė mes tė klubeve edhe nė forma tė ndryshme, me qėllim qė kjo skuadėr apo ndonjė tjetėr tė jenė pretende edhe pėr titull, me tė cilen do tė arrihen njė “zenzacion” sportiv tek ne.

Ėshtė edhe njė siariq nė sport, ėshtė njė hap i madh i arritjeve nė bashkimin e sportit shqiptar. Tani dy muaj gazeta e pėrditshme sportive “Sporti Shqiptar” ka pushtuar tregun e Kosovės qė pėr lexuesit e saj gjendet nė shumė pikat e shitjes sė gazetave. Me ketė mund tė themi se ėshtė njė sukses shumė i madh qė ėshtė arritur qė nė Prishtinė tė lexohet kaq shumė njė medium tė shkruar nga Tirana.

Po tė hyjmė me njė kėnveshtrim tjetėr ėshtė mirė qė tė kėmbehen mediat e ndryshme qė sa mė shumė tė lajme e informacione sportive. Besoj se kjo mund tė arrihet dhe tė kumunikojmė shumė mirė se deri tani sepse jemi nė kohėn e shekullit tonė, tė ndihmes dhe tė zhvillimeve tė basketbollit ndėrshqiptar. Kėto aktivitete do tė jenė njė hapė i madh, si rreth bashkimit tė basketbollit nė veēanti dhe tė sportit nė pėrgjithėsi. Nė kėtė drejtim, ėshtė mirė qė tė fillohet me projektin pėr formimin e njė ligė tė pėrbashkėt tė basketbollit e tė vazhdohet edhe nė sportet e tjera, tė cilėn tashtė sa kohė qė tė gjithė e ėndrrojmė, por edhe tė na mbetet e realizueshme.

http://tribunashqiptare.net/?p=731
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.1.2012, 17:45   23
Citim:
Prishtina e do Shqipėrinė

Prishtinės i ka humbur durimi duke garuar vetėm brenda Kosovės. Bardhekaltrit kanė kėrkuar nga tė gjitha institucionet politike e sportive tė Shqipėrisė qė ta lejojnė tė marrė pjesė nė kampionatin shqiptar. Madje, kreu i prishtinasve, Remzi Ejupi pret pėrgjigje pozitive nga Tirana.

Prishtina e ka nisur njė mision, tė cilit vėshtirė se do tė mund t’i dalė nė krye. Bardhekaltėrve duket se u ka humbur durimi duke luajtur vetėm brenda kufijve tė Kosovės, andaj ata janė hedhur nė aksion pėr t’u bėrė pjesė e Federatės Shqiptare tė Futbollit (FSHF), nėpėrmjet sė cilės mendojnė tė depėrtojnė edhe nė gara evropiane.

Nė fakt, prishtinasit kanė bėrė kėrkesė nė tė gjitha institucionet e Shqipėrisė qė tė lejohen tė garojnė nė elitėn e futbollit shqiptar, prej edicionit tė ardhshėm. Lajmin e ka konfirmuar presidenti i Prishtinės, Remzi Ejupi.

“Kėtė kėrkesė ia kemi bėrė FSHF-sė, presidentit tė Shqipėrisė, Bamir Topi, kryeministrit Sali Berisha, Ministrisė sė Sporteve, klubeve shqiptare etj. Pra, ideja ėshtė qė Prishtina, por edhe njė klub tjetėr mė i mirė i organizuar nga Kosova, tė garojnė nė elitėn e futbollit tė Shqipėrisė, derisa tė bėhet njė zgjedhje rreth futbollit tė Kosovės”, deklaroi Ejupi pėr Express, i cili pranoi se pėr skuadrėn e tij ka humbur durimi i izolimit shumėvjeēar nė tė cilin gjendet futbolli kosovar.

“Kėshtu mė nuk po shkon. Talentėt kanė nisur tė humbasin. Kemi potencial, tė cilin duhet ta kultivojmė. Gjysma e ekipit zviceran pėrbėhet me kosovarė. Pse t’i humbasim kėshtu futbollistėt tanė”, u shpreh ai.

Ejupi shpreson qė kėrkesa e klubit bardhekaltėr do tė aprovohet nga shteti shqiptar. “Nėse shteti shqiptar do, ideja mund tė realizohet. Tė dyja shtetet tona dhe tė dyja federatat e kanė pėr obligim qė ta mbėshtesin kėrkesėn tonė dhe ta thyejmė kėtė izolim, pasi kjo ėshtė nė interes tė pėrgjithshėm”, vazhdoi ai.

Ejupi ėshtė i bindur se kėrkesa e klubit mė tė suksesshėm kosovar nuk bie ndesh me rregulloret e UEFA-s e FIFA-s. “Juridikisht ka zgjidhje. Edhe nė vende tė tjera tė Evropės ka pasur kėsi lėvizjesh, e qė janė pranuar nga UEFA”, pėrfundoi Ejupi.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,70901

Citim:
Prishtina drejt kampionatit tė Shqipėrisė

FC Prishtina javė mė parė i ėshtė drejtuar me njė shkresė Federatės Shqiptare tė Futbollit (FSHF) qė t’a lejojė inkuadrimin e ekipit bardhekaltėr nė Kategorinė superiore tė Shqipėrisė.

Deri mė tani disa skuadra shqiptare kanė ardhur nė Prishtinė pėr tė zhvilluar ndeshje miqėsore me Prishtinėn. Mė 2009, nė njė vjetorin e pavarėsisė sė Kosovės, Dinamo e Tiranės kishte zbritur pėr tė luajtur nė stadiumin e qytetit nė Prishtinė. Nė qershor tė vitit tė kaluar, Prishtina zhvilloi ndeshje miqėsore edhe me Vllazninė e Shkodrės, tė cilėn e mposhti me rezultatin 2:1.

Kjo nuk do tė ishte hera e parė qė skuadra sportive nga Kosova do tė bashkoheshin me kampionatin shqiptar tė futbollit. Mė 1942, ėshtė zhvilluar kampionati i parė dhe i vetėm mbarėkombėtar i futbollit, kur nė tė kanė marrė pjesė tri ekipe tė futbollit nga Kosova. Prizreni, Peja dhe Prishtina kanė prezantuar nė kėtė kampionat, qė nė historinė e futbollit shqiptar ėshtė injoruar prej vitesh, pėr tė zbuluar nė arkiva nga gazetar i njohur shqiptar, Besnik Dizdari.

Presidenti i FC Prishtina, Remzi Ejupi, javė mė parė nėpėrmjet njė shkresė zyrtare i ėshtė drejtuar presidentit tė FSHF-sė, Armand Duka, qė tė shqyrtohet mundėsia e pėrfshirjes sė skuadrės bardhekaltėr buzė Arbėrisė nė kampionatin elitor tė Shqipėrisė.

“Shumė kush mund tė thotė se kjo ėshtė njė iniciativė mbi idetė patriotike, por unė them se kjo ėshtė njėkohėsisht nismė e kahershme dhe qė tani ėshtė njė kėrkesė reale pėr Kosovėn, por sigurisht se edhe pėr Shqipėrinė”, tha Ejupi.

“Pėr Kosovėn, sepse vazhdojmė tė funksionojmė nė njė rreth tė mbyllur prej kohės dhe tė refuzohemi nga FIFA e UEFA, prandaj inkuadrimi ynė do tė ishte njė mundėsi e re pėr rininė e kėtij vendi. Por, pėr vetė Shqipėrinė dhe klubet interesimi ėshtė edhe mė i madh sepse shėnohet rritja e tregut dhe shtohet interesimi mė i madh pėr shikues, media dhe me impakte tė pėrforcimit tė kombėtares shqiptare. Kosova i ka ofruar shumė kombėtares, por mendoj se tani duhet kėrkuar mundėsi tė pėrfitimit edhe tė klubeve dhe kjo iniciativė mendoj se ėshtė nė kėtė frymė”, tha ai

Por, cili ka qenė qėndrimi i FSHF-sė mbi kėtė ēėshtje? “Mendoj se FSHF-ja ėshtė duke u treguar e kujdesshme me kėtė ēėshtje, sidomos sa i pėrket relacioneve tė saj me UEFA e FIFA. FSHF ka dhėnė sinjale pozitive, ėshtė treguar shumė e vullnetshme qė tė diskutojė realisht me interesa tė pėrgjithshme kėrkesėn tonė”, tha presidenti i FCP-sė.

“Kur kemi bėrė kėtė kėrkesė kemi shqyrtuar rrethanat dhe mundėsitė e krijuara. Nė aspektin e infrastrukturės me rrugėn e kombit nuk ka mė probleme transporti, si bord i klubit kemi kapacitete tė mjaftueshme pėr tė pėrballuar koston e kėsaj ideje nė aspektin financiar, po ashtu kemi edhe mjaft futbollistė, kurse sė fundi kemi angazhuar edhe trajner gjerman".

Ejupi ka numėruar edhe interesin e pėrbashkėt tė kėsaj ideje. “Ekipet pėrfitojnė me dyfishimin e tregut, duke shtuar interesimin te publiku apo shikuesit, duke u shtuar interesimin e sponsorėve dhe kompanive mjaft tė rėndėsishme qė veprojnė nė kėto dy tregje si banka tė huaja dhe vendore, kompani tė sigurimeve dhe paketa televizive. Interesimi pėr shitjen e tė drejtave televizive do tė ishte po ashtu shumėfish mė i madh, sesa ėshtė aktual nė Shqipėri e Kosovė”.


Kampionati shqiptar i viti 1942 me tri skuadra nga Kosova

Kampionati i vitit 1942 i Shqipėrisė nė futboll, pėr herė tė parė dhe tė vetėm deri mė tani kishte pasur tri ekipe pjesėmarrėse nga Kosova. Kampionati shqiptar kishte njė ndarje gjeografike nė tri zona, nė zonėn e veriut ishin Prizreni, Shkodra, Peja, Prishtina, zona e mesme: Tirana, Durresi, Elbasani, zona e jugut: Berati, Korēa dhe Gjirokastra. Prizreni nė ndeshjen e parė ka mposhtur Shkodrėn (3:1), e cila mė pastaj arriti deri nė finale ku u mposht nga Tirana (1:1 dhe 0:2). Tirana qe e shpallur kampion kombėtar pėr herė tė 8-tė.

http://www.zeri.info/artikulli/5/15/...te-shqiperise/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.1.2012, 09:50   24
Citim:
Teuta e Durrėsit dhe Skėnderbeu i Korēės pro bashkimit tė futbollit

Pas klubeve kosovare, sinjale pozitive pėr pjesėmarrjen e klubeve tė Kosovės nė Superligėn e Shqipėrisė vijnė edhe nga vetė klubet shqiptare.

Zyrtarė tė dy klubeve aktualisht mė tė rėndėsishme shqiptare tė premten pėr gazetėn kanė thėnė se pa kushte janė nė favor tė idesė qė klube nga Kosova tė garojnė nė Superligėn e Shqipėrisė.

Bile ata numrin e ekipeve kosovare nė Superligėn shqiptare nuk do ta pėrkufizonin vetėm me Prishtinėn, qė tashmė e ka bėrė njė kėrkesė pėr tė qenė pjesė e kampionatit shqiptar. Presidenti i Teutės sė Durrėsit, Edmond Hasanbelliu, ėshtė shprehur nė favor tė idesė qė klubet kosovarė tė jenė pjesė e elitės sė futbollit shqiptar, duke e vlerėsuar kėtė si ide tė shkėlqyeshme. “Si ide ėshtė e jashtėzakonshme dhe unė pas asnjė kusht do tė kisha pėrkrahur atė. Jo vetėm Prishtina, por sė paku 3-4 klube tė Kosovės do tė ishte mirė tė bėheshin pjesė e Superligė sė Shqipėrisė”, tha Hasanbelliu.

Presidenti i Durrėsit mendon se kjo do tė ishte faza e parė e bashkimit tė futbollit shqiptar. “Realizimi i kėsaj ideje do tė ishte vetėm fillimi i njė bashkimi tė plotė tė futbollit shqiptar. Fillimisht me disa skuadra, e mė vonė edhe bashkim nė tėrėsi. Do tė ishte njė trampolinė e mirė, nė veēanti pėr futbollistėt dhe klubet kosovare, mirėpo nė anėn tjetėr edhe njė mundėsi e mirė qė tė ngrihej kualiteti dhe interesimi i futbollit shqiptar”.

Numri njė i ekipit durrėsak tha se kjo shumė lehtė mund tė realizohet, nėse ka vullnet tė mirė nga UEFA-ja. “Sa na pėrket ne shqiptarėve, kjo nuk do tė ishte problematike, por nė fakt ėshtė UEFA ajo qė duhet tė japė pėlqimin e saj. Pa OK e UEFA-sė nuk mund tė fillohet e as kryhet asgjė”.

Pro kėsaj ideje ėshė shprehur edhe zėvendėspresidenti i kampionit aktual shqiptar, Skėnderbeu nga Korēa, Ardian Takaj. “Nuk ka asnjė dyshim se jam pėr njė ligė tė pėrbashkėt shqiptare tė futbollit. Besoj se askush nuk e ka asnjė dilemė edhe mė tė vogėln qė tė bėhet kjo. Ėshtė vetėm ēėshtje kohe realizimi i kėtij projekti. Nėse nuk bėhet sivjet me siguri se do tė bėhet brenda 4-5 vjetėve tė ardhshme”, tha Takaj.

“Nuk bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ndėrmjet federatave tė Shqipėrisė dhe Kosovės, por njė pranim i kėsaj lige nga ana e UEFA-sė. Nėse UEFA dakordohet atėherė nuk ka kush e ndal ligėn e pėrbashkėt”, tha zėvendėspresidenti i ekipit korēar.

Sipas Takajt, njė bashkim i futbollit do tė ishte pozitiv. “Do tė kishim njė kampionat shumė mė tė fortė dhe shumė mė kualitativ. Gjithēka do tė ndryshonte pasi qė shqiptarėt do tė kishin njė ligė tė fortė dhe shumė mė kualitative dhe konkurruese, duke mos harruar kėtu edhe shtimin e interesimit pėr futboll dhe shikuesve”, tha ai.

http://www.zeri.info/artikulli/5/15/...-te-futbollit/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.1.2012, 16:43   25
Citim:
FSHF u hap dyert skuadrave kosovare

FSHF-ja, nėpėrmjet njė vendimi tė Komitetit Ekzekutiv, i ka hapur rrugėn konkurrimit tė klubeve kosovare nė kampionatin tonė. Vullneti pozitiv i Federatės Shqiptare tė Futbollit konfirmohet nėpėrmjet kėrkesave qė u janė drejtuar zyrave pėrkatėse nė UEFA dhe FIFA, pėr interpretim juridik dhe marrjen e miratimit nga kėto institucione.

Nėse kjo gjė arrihet, tratativat mes dy federatave, por pse jo edhe tė dy qeverive duhet tė vazhdojnė. Kėrkesa e depozituar pak ditė mė parė nga KF Prishtina pėr pjesėmarrje nė kampionatin shqiptar ėshtė mbėshtetur si ide nga anėtarėt e komitetit, por duke i hapur rrugėn njė diskutimi shumė mė tė gjerė, jo vetėm pėr sa i takon anės juridike, por mbi tė gjitha asaj institucionale.

Kėrkesa e KF Prishtinės ishte pika mė e rėndėsishme qė u diskutua nė mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, ku u morėn nė shqyrtim edhe ēėshtje tė tjera.

http://www.gazeta-shqip.com//sport/f...5d7fa7649.html

Citim:
Vllaznia mund Prishtinėn me golat e Hajdarit e Hasanit

Vllaznia fitoi 2-0 miqėsoren me Prishtinėn, takim i luajtur nė “Loro Boriēi”. Kuqeblutė e drejtuar nga Rudi Vata shėnuan dy gola nė harkun e pesė minutave, fillimisht nga Arsen Hajdari (26’), i pasuar nga Edon Hasani (30’). Kjo ishte miqėsorja e tretė e zhvilluar midis shkodranėve dhe prishtinasve, tė cilėt nga ana e tyre e kishin fituar 2-1 miqėsoren e luajtur qershorin e kaluar nė Kosovė. Vllaznia aktivizoi edhe andorrianin Moreno, si edhe beninasin Singbo.

Interesant ėshtė fakti se Prishtina drejtohej nga njė trajner gjerman, Volfgang Jerat. Takimi kishte karakter sa miqėsor, aq edhe simbolik. Tė dyja skuadrat mbajtėn nė dorė njė pankartė: “Mos lejoni shuarjen e futbollit kosovar. Jemi njė”! Vllaznia, 9 herė kampione e Shqipėrisė dhe 6 herė fituese e Kupės sė Shqipėrisė, do ta zhvillojė fazėn pėrgatitore nė Ulqin tė Malit tė Zi. Vllaznia ka larguar disa lojtarė, pasi faza e parė e saj la shumė pėr tė dėshiruar.

http://www.gazeta-shqip.com//sport/e...cfdac424e.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.1.2012, 20:19   26
Citim:
FFK, pro bashkimit me Shqipėrinė

Federata e Futbollit e Kosovės edhe zyrtarisht i ėshtė pėrgjigjur Federatės Shqiptare tė Futbollit se e mbėshtet formimin e njė lige tė pėrbashkėt mes tyre. Pavarėsisht kėsaj, udhėheqėsit e futbollit kosovar nuk besojnė se FIFA e UEFA do ta lejojnė realizimin e kėsaj iniciative.

Federata e Futbollit e Kosovės (FFK) edhe zyrtarisht ėshtė deklaruar se e mbėshtet formimin e njė lige tė pėrbashkėt me Federatėn Shqiptare tė Futbollit (FSHF).

Nė fakt, FSHF-ja para pak ditėve kishte kėrkuar opinionin e FFK-sė nė lidhje me kėrkesėn e klubit Prishtina qė t'i bashkohet elitės sė futbollit tė Shqipėrisė. Bardhekaltrit kishin kėrkuar qė sė bashku me njė skuadėr tjetėr kosovare tė luajnė nė kampionatin shqiptar prej edicionit tė ardhshėm. Madje, rreth kėsaj kėrkese, shtėpia e futbollit shqiptar ka kėrkuar edhe opinionin e FIFA-s e UEFA-s.

Por, shtėpia e futbollit kosovar i ėshtė pėrgjigjur e para FSHF-sė. Krerėt FFK-sė janė tė pajtimit qė tė formohet njė ligė e pėrbashkėt e pėrbėrė proporcionalisht me klube tė Shqipėrisė e Kosovės, e jo qė vetėm njė apo dy ekipe kosovare tė garojnė nė Superligėn shqiptare, siē ka kėrkuar Prishtina.

“Ne iu pėrgjigjėm FSHF-sė se FFK-ja ėshtė pro formimit tė njė lige tė pėrbashkėt, derisa Kosova tė pranohet nė FIFA e UEFA. Por, jo ashtu siē ka kėrkuar Prishtina. Prishtina nė atė rast ėshtė ngutur, pasi krye nė vete e ka bėrė njė kėrkesė tė atillė nė FSHF, pa u konsultuar fare me FFK-nė dhe institucionet tjera, pasi Kosova ėshtė shtet dhe ky rast ėshtė i ndjeshėm, andaj qe dashtė Prishtina tė konsultohet me shumė palė”, deklaroi pėr Express sekretari i pėrgjithshėm i FFK-sė, Eroll Salihu.

“Sidoqoftė, ne jemi pro formimit tė njė lige tė pėrbashkėt”, theksoi ai.

Mirėpo, fjalėn e fundit duhet ta thotė FIFA e UEFA, prej tė cilave FSHF-ja veē ka kėrkuar rekomandime rreth kėsaj ēėshtjeje. Por, Salihu nuk beson se FIFA e UEFA do ta mbėshtesin formimin e njė lige tė pėrbashkėt mes FSHF-sė e FFK-sė, sidomos pėr faktin se Kosova ende nuk ėshtė anėtare e kėtyre dy organizatave.

“Iniciativat e tilla asnjėherė nuk priten mirė nga UEFA, e cila nuk e pati mbėshtetur edhe idenė e shumėpėrfolur njė kohė nė rajon rreth formimit tė njė lige ballkanike”, tha Salihu.

Ai ka theksuar se gjasat do tė ishin shumė mė tė mėdha qė FIFA e UEFA ta lejonin formimin e njė lige tė pėrbashkėt mes FSHF-sė e FFK-sė, vetėm pas ndėrkombėtarizimit tė plotė tė futbollit kosovar.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,71516
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.1.2012, 18:46   27
Citim:
Vjen vendimi i FIFA, i thuhet jo Prishtinės nė Shqipėri

Sipas njė lajmi tė bėrė publik sot, mėsohet se ka ardhur refuzimi zyrtar i FIFA-s pėr mundėsinė e inkuadrimit tė Prishtinės nė Kategorinė Superiore tė Shqipėrisė. Shtėpia botėrore e futbollit i ka dėrguar njė letėr FSHF-sė nė tė cilėn i thotė se Prishtina e klubet e tjera kosovare nuk mund tė luajnė nė ligėn e Shqipėrisė , sepse kjo do tė paraqiste thyerje tė nenit 79 tė statusit tė FIFA-s. Kjo organizatė e ka ftuar FSHF-nė t’u pėrmbahet rregullave, sepse pėrndryshe do tė mund tė pėrballet me sanksione.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ort&Itemid=556
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.1.2012, 21:52   28
allianz
 
Citim:
sepse kjo do tė paraqiste thyerje tė nenit 79 tė statusit tė FIFA-s
Kjo s'paraqet ndonjė "thyerje tė nenit 79", se ai nen thotė qė pėr t'u bėrė ajo qė kėrkon KF Prishtina duhet miratimi i FIFA-s. Pra, thjesht FIFA nuk do (gjithnjė nėse ėshtė zyrtar lajmi), po jo se e ndalon neni. Kjo do tė thotė qė pala shqiptare duhet tė gjejė mėnyrėn tė bindė FIFA-n (apo individėt e implikuar "qė nuk duan"), pengesė ligjore nuk ka.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.1.2012, 19:09   29
Citim:
FC Prishtina nuk dorėzohet

Pėrmbajtja e shkesės sė FIFA-sė, tė cilėn ia ka dėrguar FSHF-sė, nuk ėshtė pritur mirė nga skuadra mė e famshme e Kosovės, FC Prishtina - e cila kohė mė parė kishte kėrkuar nga tė gjitha institucionet nė Tiranė qė tė lejohet tė garojė nė Superligėn e Shqipėrisė prej sezonit tė ardhshėm.

Megjithatė, bardhekaltrit nuk janė dorėzuar nga misioni qė e kanė nisur. Madje ata nuk e pėrjashtojnė edhe opsionin qė tė shpėrngulen nė Shqipėri pėr t’u regjistruar si klub i ri nė FSHF dhe t’i nisin garat nga rangjet mė tė ulėta.

“Nuk e pėrjashtojmė as kėtė opsion e asnjė opsion tjetėr. Ne nuk jemi dorėzuar. Do ta kėrkojmė mėnyrėn e rregullt juridike qė nėpėrmjet Shqipėrisė ta pėrfaqėsojmė futbollin e Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare, sepse ky izolim nuk po thyhet. Do tė mblidhet kryesia e klubit dhe do ta gjejė opsionin mė tė mirė. Ēdo opsion ėshtė i hapur”, ka deklaruar pėr Express nėnkryetari i FC Prishtinės, Afrim Muēiqi.

Por, rreth kėsaj deklarate tė Muēiqit menjėherė ka reaguar FFK-ja nėpėrmjet sekretarit tė saj, Eroll Salihu. “Prishtina, si njė klub qė sivjet e feston 90 vjetorin, duhet tė ketė shumė kujdes se kush po flet nė emėr tė saj, sepse Prishtinės po i pėrkeqėsohet imazhi. Prishtina duhet tė ketė shumė kujdes”, tha shkurt Salihu.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,72004

Citim:
FIFA kėrcėnon FSHF, nuk lejon bashkimin me Kosovėn

FIFA dhe UEFA nuk e duan bashkimin e Shqipėrisė me Kosovėn. Me njė gjuhė disi juridike, por edhe kėrcėnuese, Federata Botėrore (FIFA) i ka kthyer pėrgjigje federatės tonė tė futbollit nė lidhje me kėrkesėn tonė pėr pranimin e skuadrave kosovare nė Kategorinė Superiore.

Nė shkresėn e ardhur nė zyrat e FSHF-sė, specialistėt juridikė tė FIFA-s sqaronin nė formė ultimative se federata jonė duhet tė marrė parasysh faktin se vetė anėtarėt e saj nuk janė tė rregullt nė zbatimin e statutit tė FIFA-s dhe nuk janė tė rregullt nė dokumentacion, ndėrkohė qė kujtonin se Federata e Futbollit e Kosovės nuk njihet nga organizmat sportive ndėrkombėtare, duke shtuar se anėtarėsimi i saj nė FIFA dhe nė UEFA mund tė ndodhė pasi tė jetė pranuar4 anėtare me tė drejta tė plota nė OKB.

Letra i adresohet drejtpėrdrejt presidentit tė FSHF-sė Armand Duka dhe mban datėn 17 janar 2012. Nė letėr, edhe pse sqarohej se argumenti dhe faktet ishin thjesht informativė, lihej qartė tė kuptohej se mund tė ketė ndėshkime dhe sanksione tė rėnda nėse federata jonė dhe ajo kosovare marrin ndonjė formė individuale pėr pėrfshirjen e ekipeve tė Kosovės nė Superligėn tonė.

Federata juaj ėshtė pjesė e UEFA-s dhe FIFA-s dhe si anėtare jona ajo gėzon mbėshtetjen tonė, por nga ana tjetėr ajo ėshtė e detyruar qė tė respektojė statutin tip dhe tė jetė e angazhuar nė pėrmbushjen e detyrimeve tė saj karshi nesh. Tė njėjtėn gjė mund tė themi edhe pėr anėtarėt e federatės tuaj (klubet) qė duhet tė pėrmbushin kriteret e statutit qė ka FIFA.

Kėrkesa qė kanė sjellė klubet kosovare pėr tė luajtur nė kampionatin shqiptar nuk mund tė marrė mbėshtetje, pasi federata kosovare nuk njihet nga FIFA dhe as nga anėtarėt e saj (UEFA). Ka njė rregull tė shkruar nė statut dhe na lejoni t’i referohemi nenit 13, pika 2, qė e bėn tė qartė qė njė ekip nuk mund tė lejohet tė luajė nė kampionatin e njė vendi tjetėr, pėr sa kohė federata e tij (nė kėtė rast Kosova) nuk ėshtė anėtarėsuar nė organizmat ndėrkombėtare sportive. Lejohet tė ndodhin kėto vetėm nė rastet kur njė shtet i pavarur ėshtė i anėtarėsuar nė OKB dhe gėzon mbėshtetjen e institucioneve ndėrkombėtare.

Parė nė kėtė kuadėr, ēdo ndėrmarrje e njėanshme mund tė sjellė sanksione dhe ndėshkime pėr Federatėn Shqiptare tė Futbollit
”, thuhet nė shkresė-pėrgjigjen e FIFA-s pėr presidentin e FSHF-sė Armand Duka.

Letra e ardhur nga federata botėrore duket qartė se ėshtė kėrcėnuese.

Ashtu siē ndodh shpesh me organizmat ndėrkombėtare ku anashkalojnė problemet e shqiptarėve nė Ballkan, edhe nė futboll nuk kishte si tė ndodhte ndryshe, ku Izraeli qė nuk ėshtė nė kontinentin europian lejohet tė luajė nė kompeticionet e UEFA-s, ndėrsa Kosova, shtet i pavarur, skuadrat e saj sportive, nuk lejohet tė luajnė nė veprimtaritė sportive ndėrkombėtare, me njė argumentim absurd qė shteti i pavarur kosovar nuk ėshtė anėtar me tė drejta tė plota nė OKB.

Gjithsesi, vetė letra e FIFA-s lė tė hapur mundėsinė pėr njė bashkim tė kampionatit kosovar me atė shqiptar nėse Kosova anėtarėsohet nė OKB nė njė kohė tė afėrt.

Sidoqoftė, pėrgjigja negative e ardhur dje nga FIFA ishte njė shuplakė pėr federatėn tonė he atė kosovare qė nuk kanė mundur tė lobojnė sa duhet dhe kanė qenė tė vonuara nė ndėrmarrjen e nismave tė tilla, ashtu sikurse kuptohet qartė se pėrgjigja nė fjalė ėshtė e prerė dhe nuk mund tė ndodhė ndryshe sa kohė Kosova nuk njihet nga organizmat sportive ndėrkombėtare.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ort&Itemid=556

Citim:
FIFA nuk brengoset pėr futbollin kosovar
Sikur jemi mėsuar qė nga selia e shtėpisė mė tė madhe tė futbollit botėror tė dėgjojmė vetėm lajme tė kėqija kur bėhet fjalė pėr futbollin kosovar. Ashtu si deri mė tash, FIFA vazhdon ta injorojė futbollin kosovar. Njė lajm zhgėnjyes erdhi edhe dje, dhe u pėrhap shpejt nė kryeqytet, ndonėse kjo u bė e njohur nga mediet e Shqipėrisė.

Nė fakt, pas kėrkesės sė FC Prishtina drejtuar FSHF-sė, qė tė marrė pjesė nė Superligėn e Shqipėrisė, e qė mė pas FSHF-ja kėrkoi mendimin edhe nga FIFA, dje ėshtė konfirmuar pėrgjigja negative nga Zurichu, sipas tė cilės vazhdon diskriminimi i futbollit kosovar.

Kėsaj radhe FIFA na rikujton nenin 79-tė tė statutit tė saj ku saktėsohet se “anėtarėt e FIFA-s apo anėtarėt e pėrkohshėm tė konfederatės, nuk duhet tė luajnė ndeshje apo tė kenė kontakte sportive me lojtarė apo klube qė nuk janė anėtarė tė FIFA-s apo anėtarė provizorė tė konfederatės”.

Njė vendim i tillė gjithsesi ka dėshpėruar tė gjithė ata qė kanė pritur lajme tė mira nga selia e FIFA-s, e mbi tė gjitha drejtuesit e skuadrės mė tė madhe nė vendin tonė.

“Edhe unė kam dėgjuar nga mediet e Shqipėrisė pėr njė pėrgjigje negative nga FIFA. Dua tė them se qėllimi ynė ishte qė ta sensibilizojmė opinionin dhe qė FIFA e UEFA tė merren mė seriozisht me kėrkesėn tonė dhe besoj se nė kėtė aspekt ia kemi arritur qėllimit. Falėnderojmė Federatėn Shqiptare tė Futbollit qė ka trajtuar me korrektėsi kėrkesėn tonė. Natyrisht ky ka qenė edhe njė presion ndaj Federatės sė Futbollit tė Kosovės qė tė merret mė shumė dhe me seriozitet mė tė madh me kėtė ēėshtje”, tha i dėshpėruar drejtori i FC Prishtina, Sokol Krasniqi.

Natyrisht se drejtuesit e Prishtinės nuk do tė ndalen me kaq, pasi duket se janė shumė kėmbėngulės nė kėrkesėn e tyre, por edhe kanė pėrkrahjen e gjerė pothuaj kudo si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri.

Rreth hapit tė mėtutjeshėm tė kėsaj skuadre drejtori i saj Sokol Krasniqi tha: “Ne zyrtarisht nuk kemi marrė asnjė pėrgjigje. Presim qė nga Federata Shqiptare e Futbollit tė marrim pėrgjigje zyrtare e mė pas do tė mblidhemi dhe do tė marrim qėndrim pėr hapat e ardhshėm. Parimisht do tė kėrkojmė mbėshtetje tė kėsaj ideje edhe nga institucionet e shtetit shqiptar, tė cilėve ua kemi dėrguar kėrkesėn e njėjtė qė me vullnet tė mirė tė gjurmohen tė gjitha mundėsitė juridike, sepse kėrkesėn tonė e konsiderojmė edhe detyrim tė shtetit shqiptar”.

http://www.zeri.info/artikulli/5/15/...ollin-kosovar/
Citim:
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fifa-fshf-prishtina-1.jpg
Shikimet:	152
Madhėsia:	105,9 KB
NNJ:	3417 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fifa-fshf-prishtina-2.jpg
Shikimet:	113
Madhėsia:	47,5 KB
NNJ:	3418
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.1.2012, 20:33   30
allianz
 
Ai teksti i pėrkthyer nga "Sot" nuk pėrputhet me faksin nga "Zėri". Sidomos kjo fjalia mė bėri pėrshtypje:

Citim:
Lejohet tė ndodhin kėto vetėm nė rastet kur njė shtet i pavarur ėshtė i anėtarėsuar nė OKB dhe gėzon mbėshtetjen e institucioneve ndėrkombėtare.
Statuti i FIFA-s nuk thotė askund qė shteti duhet tė jetė anėtar i OKB-sė, por thjesht tė njihet nga "komuniteti ndėrkombėtar". Kjo ėshtė evazive. FIFA njeh 23 shtete mė shumė se OKB-ja... Pra, kjo fjali s'ka kuptim. O pėrkthyesi, o FIFA ia fut pordhės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.1.2012, 23:40   31
kalimtar/e
 
Ekipet e futbollit funksionojnė si sh.a. dhe sh.a.-tė kanė tė drejtė tė spostojnė qendrėn e tyre ku ta shohin mė tė leverdishme. Sot, fare mirė, njė sipėrmarrje e ka selinė nė Londėr, por aktivitetin ekonomik e zhvillon nė Milano, lėvizja e lirė e kapitaleve ėshtė gur themeli i BE-sė, i sistemit tė ekonomisė sė tregut dhe nė thelb i kapitalizmit. Njė sipėrmarje ka synim kryesor maksimizimin e fitimeve, shqip, ēdo njeri hyn nė biznes pėr tė bėrė lekė.

KF Prishtina sh.a. maksimizon fitimet duke luajtur nė Superligė, prandaj ajo tė spostojė qėndrėn e vet, pra zyrat e presidencės, nga Prishtina nė Tiranė dhe sigurisht ndeshjet e shtėpisė t'i luajė nė Prishtinė. Nė kėtė pikė FIFA s'ka ē'tė kundėrshtojė, sepse ka shumė raste kur ekipe tė njė shteti luajnė nė shtet tjetėr, p.sh. finalja e Superkupės sė Italisė luhet nė Kinė.

Nė rast se kualifikohet nė Kupat e Europės, ndeshjet do t'i luajė nė Tiranė, nė fund tė fundit aty luajnė ndeshjet e Kupave shumė ekipe tė tjera shqiptare si Besa e Kavajės etj.

Nuk shoh vėshtirėsi tė pakalueshme, duhet vullnet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2012, 21:35   32
Citim:
Plani B i Prishtinės, "zhvendosja" nė Kukės

Prishtinė, 24 janar - Klubi mė i trofeshėm kosovar, Prishtina, nuk e ka ndėrmend tė dorėzohet nė tentativėn e saj pėr t'iu bashkuar Superiores sė Shqipėrisė nė futboll.

Zyrtarė tė klubit Prishtina kanė zbuluar edhe "Planin B". Presidenti i klubit "bardhekaltėr", Remzi Ejupi, thotė se gjatė javės sė ardhshme do tė mundohet tė kryejė tė gjitha proceduarat ligjore pėr tė bėrė klubin Prishtina me njė seli edhe nė qytetin e Kukėsit. Dhe, nėse e realizon kėtė, ai mendon se nuk do tė ketė asnjė pengesė juridike, qoftė edhe nga UEFA e FIFA, qė Prishtina nga stinori i ardhshėm tė luajė nė Shqipėri.

Ai pohon se gjatė kėsaj jave do tė udhėtojė nė Shqipėri ku edhe do tė kėrkojė mbėshtetje nga zyrtarėt e klubeve dhe nga Federata Shqiptare e Futbollit pėr "idenė e re".

http://koha.net/?page=1,18,85143
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.1.2012, 22:26   33
Citim:
Nuk ka pėrgjigje nga UEFA

Me gjithė pritjet e zyrtarėve tė Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) se tė mėrkurėn do tė marrin pėrgjigje nga UEFA pėr kėrkesėn e tyre qė t’i lejohet zhvillimi i ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare ekipit pėrfaqėsues tė Kosovės, ajo ka munguar. Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s ėshtė mbledhur tė martėn dhe tė mėrkurėn nė Nyon tė Zvicrės, mirėpo nuk ka informacione nėse ėshtė diskutuar rreth kėrkesės kosovare.

Mungesėn e lajmit tė mėrkurėn pasdite e ka konfirmuar zėdhėnėsi i FFK-sė, Fazli Berisha, derisa njė i tillė ka munguar edhe nė sajtin zyrtar tė shtėpisė evropiane tė futbollit.

“Nuk ka asnjė lajm nga UEFA qė ėshtė shqyrtuar kėrkesa jonė nė UEFA. Zakonisht UEFA na lajmėron pėr gjėra tė tilla, por kėsaj radhe nuk kemi as pėrgjigje pozitive, e as negative”, tha Berisha.

Zėdhėnėsi i FFK-sė tha se tė enjten do tė dihet mė shumė lidhur me kėtė ēėshtje. “Besoj se tė enjten do tė marrim mė shumė informacione, pasi qė pritet edhe kthimi i presidentit Vokrri nga Zurichu, ku ka qėndruar gjatė dy ditėve tė shkuara”.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s ishte dashur tė diskutojė pėr miqėsoret e Pėrfaqėsueses sė Kosovės, pasi qė mė parė njė kėrkesė e tillė i ishte drejtuar nga FIFA, me arsyetim se UEFA ėshtė ajo qė duhet tė vendosė pėr kėrkesėn e FFK-sė.

Nė fakt nė dhjetorin e vitit tė kaluar, presidenti i FIFA-sė, Sepp Blatter kishte informuar se pas rishqyrtimit tė kėrkesės kosovarė pėr lejimin e zhvillimit tė ndeshjeve ndėrkombėtare nė komitetin ekzekutiv tė FIFA-sė, kjo kėrkesė i ėshtė pėrcjell pėr shqyrtim UEFA-sė apo federatės kontinental ku duhet tė aderojė FFK-ja.

Sipas raportimeve nė faqen zyrtare tė internetit tė UEFA-sė (uefa.com), kėrkesa e Kosovės pėr ndeshje ndėrkombėtare nuk ka qenė as nė agjendėn qė ishte paralajmėruar pėr kėtė takim qysh mė 13 janar. Nė kėto mbledhje dy ditore tė udhėhequra nga vet presidenti i UEFA-sė, Michel Platini nuk ėshtė raportuar asgjė nė lidhje me kėrkesėn e Kosovės.

Mbetet tė shihet nėse nė ditėt nė vazhdim do tė ketė njė komunikim lidhur me kėtė rast ndėrmjet shtėpisė evropiane tė futbollit dhe FFK-sė.

Takimi i ardhshėm i komitetit ekzekutiv i UEFA-sė mbahet mė 20/21 mars pak para Kongresit tė rregullt tė punė tė UEFA-sė nė Stamboll tė Turqisė.

http://www.zeri.info/artikulli/5/15/...igje-nga-uefa/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2012, 20:49   34
Citim:
UEFA: Nuk kemi diskutuar pėr Kosovėn

Federata Evropiane e Futbollit, UEFA, ėshtė deklaruar se nuk ka diskutuar fare kėrkesėn e Federatė sė Futbollit tė Kosovės (FFK), qė pėrfaqėsueses sė saj t’i mundėsohet zhvillimi i ndeshjeve ndėrkombėtare me kombėtare tė tjera dhe ekipe. Lajmin e ka konfirmuar ekskluzivisht pėr “Zėri” zyra e medieve e UEFA-sė, vetėm njė ditė pas pėrfundimit tė punimeve tė Komitetit Ekzekutiv tė saj.

“Asgjė nuk ėshtė diskutuar pėr Kosovėn. Kosova nuk ka qenė pjesė e agjendės dhe as nė mbledhjen e komitetit ekzekutiv nuk ėshtė diskutuar pėr tė”, tha njė zėdhėnės i UEFA-sė nė bisedė telefonike.

Ai pranoi se kjo ėshtė ēėshtje e ndjeshme. “Kjo ėshtė njė ēėshtje e ndjeshme dhe si e tillė sigurisht se do tė diskutohej nė njė nivel tė lartė tė UEFA-sė, sikur qė ėshtė vetė Komiteti Ekzekutiv i saj, por nė kėtė mbledhje nuk ėshtė diskutuar kjo ēėshtje”, tha ai.

Nė muajin dhjetor, Federata Botėrore e Futbollit (FIFA) nė mbledhjen e komitetit tė saj ekzekutiv nė Tokio tė Japonisė kishte marrė vendim qė kėrkesėn e Kosovės t’ia drejtojė Federatės sė saj kontinentale, nė kėtė rast UEFA, kėshtu ishte raportuar edhe nga FFK-ja nė saje tė letrės qė kishte dėrguar presidenti i FIFA-sė, Sepp Blatter. Megjithatė, nė mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv tė UEFA-sė tė udhėhequr nga vetė presidenti i saj, Michel Platini, qė ėshtė mbajtur mė 24 dhe 25 janar nė selinė e saj nė Nyon tė Zvicrės, asgjė nuk ėshtė diskutuar pėr Kosovėn.

Mbledhja e ardhshme e KE tė UEFA-sė ėshtė mė 20-21 mars nė Stamboll tė Turqisė, e cila mė pastaj pėrcillet me kuvendin e rregullt vjetor tė UEFA-sė, qė mbahet po ashtu mė 22 mars nė Stamboll. “Ndoshta nė mbledhjen e ardhshme tė Komitetit Ekzekutiv qė ėshtė nė Stamboll, mund tė futet nė rend tė ditės diskutimi i rastit dhe kėrkesės sė Kosovės”, tha ai.

Mbetet tė shihet nėse do tė ndodhė kjo apo jo deri nė datėn e sipėrpėrmendur tė takimit tė ardhshėm tė KE-sė sė UEFA-sė, deri atėherė sikur edhe nė 20 vitet e fundit, futbollistėt e Kosovės vazhdojnė tė kėrkojnė tė drejtėn e tyre legjitime pėr tė luajtur ndeshje ndėrkombėtare.

Nga FFK-ja kanė konfirmuar tė enjten pasdite se nuk kanė marrė asnjė informacion nė lidhje me takimin nė Nyon. Ndonėse UEFA ėshtė treguar mė e rezervuar se FIFA nė komunikim me FFK-nė deri mė tani.

http://www.zeri.info/artikulli/5/15/...r-per-kosoven/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.1.2012, 13:59   35
Citim:
Besojnė nė bashkim

Edhe pse FIFA tashmė e ka hedhur poshtė idenė e formimit tė njė lige tė pėrbashkėt mes Kosovės e Shqipėrisė, shqiptarėt ende besojnė se mund ta realizojnė kėtė projekt. Madje, ministrat e Sportit nga tė dyja vendet, Memli Krasniqi e Aldo Bumēi, kanė deklaruar se formimi i kėsaj lige mund tė bėhet pas anėtarėsimit tė Federatės sė Futbollit tė Kosovės nė FIFA e UEFA.

“Jemi njė komb i ndarė nė dy shtete dhe normalisht se pėr ne kjo ide ėshtė e mrekullueshme. Formimi i njė lige tė tillė do t’i ofronte edhe mė shumė shqiptarėt mes veti, e po ashtu do tė rritej cilėsia e futbollit shqiptar dhe masivizimi i tij. Por, njė gjė e tillė do tė duhej tė ndodhte nė mėnyrė legale, pa bėrė shkelje juridike. FIFA tashmė ka njoftuar se, sipas rregulloreve tė saj, kjo nuk mund tė ndodhė, ngase Federata e Kosovės ende nuk ėshtė pjesė e kėsaj organizate”, ka deklaruar Krasniqi i cili beson se formimi i njė lige tė tillė do tė mund tė ndodhė nė tė ardhmen.

“Tani duhet tė fokusohemi nė anėtarėsimin sa mė tė shpejtė tė FFK-sė nė FIFA dhe atėherė do tė jetė mė i lehtė formimi i njė lige tė tillė apo rajonale, mes Kosovės, Shqipėrisė, e pse jo edhe tė ndonjė shteti tjetėr fqinj. Me kėtė do tė duhej tė merreshin ekspertėt pėr ta kryer nė mėnyrė legale konform rregullave”, theksoi ministri i sportit kosovar.

“Me atė pėrgjigje tė FIFA-s, marrėdhėniet sportive nuk do tė ndėrpriten. Pėrkundrazi, me pėrfundimin e ‘Rrugės sė Kombit’, ato do tė thellohen. Edhe nė kuadėr tė manifestimeve pėr nder tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė do tė ketė aktivitete tė shumta edhe nga sporti, ku sigurisht se do tė pėrfshihen edhe sportet e Kosovės”, deklaroi ministri i sportit shqiptar, Aldo Bumēi.

“Ritmi i njohės sė pavarėsisė sė Kosovės nga shtetet tjera vazhdimisht po pėrshpejtohet dhe kjo do tė ndikojė qė federatat kosovare tė sportit do t’i tejkalojnė pengesat dhe gjitha ato do tė ndėrkombėtarizohen, dhe do tė jenė pjesė e garave ndėrkombėtare si gjitha vendet tjera”, theksoi Bumēi

Ideja pėr formimin e njė lige unike shqiptare ėshtė diskutuar shumė nė tė dyja vendet thuajse qė prej pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, por pa ndonjė rezultat.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,28,72568
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.3.2012, 21:37   36
Citim:
Skandal! Gjibraltari nė UEFA para Kosovės!

Nė njė vendim pa precedent, Komitet Ekzekutiv i UEFA-s ka shqyrtuar pėr herė tė dytė kėrkesėn e Gjibraltarit pėr anėtarėsim, kėtė radhė duke mos vendosur qė ta hedhė poshtė atė siē ka bėrė mė parė. Ajo i ka dhėnė tė drejtėn tė votohet nga shtetet anėtare tė UEFA-s nė Kongresin e Zakonshėm qė do tė zhvillohet nė vitin 2013.

Mbledhja e Komitetit Ekzekutiv tė UEFA-s nė Stamboll ka nxjerrė njė pėrfundim skandaloz pėr futbollin kosovar: UEFA ėshtė gati tė miratojė anėtarėsimin e Gjibraltarit, krahinės autonome nėn protektoratin e Anglisė me 30 mijė banorė, para Kosovės.

Nė njė vendim pa precedent, Komitet Ekzekutiv i UEFA-s ka shqyrtuar pėr herė tė dytė kėrkesėn e Gjibraltarit pėr anėtarėsim, kėtė radhė duke mos vendosur qė ta hedhė poshtė atė siē ka bėrė mė parė. Ajo i ka dhėnė tė drejtėn tė votohet nga shtetet anėtare tė UEFA-s nė Kongresin e Zakonshėm qė do tė zhvillohet nė vitin 2013. Gjatė kėsaj periudhe, UEFA do tė ndihmojė Gjibraltarin me ndihma financiare dhe edukim nė mėnyrė qė tė rritė sa mė shumė interesimin pėr futbollin nė kėtė shtet qė regjistron rreth 30 mijė banorė.

Ndėrsa krahina pėr tė cilėn ka njė debat politik shumėvjeēar mes Anglisė dhe Spanjės ka fituar tė drejtėn tė votohet nė Kongresin e UEFA-s, duket skandaloze dhe po aq absurde qė njė shtet si Kosova nuk e ka fituar ende kėtė tė drejtė.

Absurditeti vjen edhe pėr faktin se futbolli nė Kosovė vazhdon tė jetė i izoluar nga pjesa tjetėr e botės, ndonėse futbollistėt kosovarė janė tė shpėrndarė nė skuadrat mė nė zė tė kontinentin apo kanė ndihmuar pėrfaqėsuese tė vendeve tė tjera tė fitojnė edhe trofe prestigjiozė ndėrkombėtarė.

Pėrballė kėtij vendimi, pritet tashmė njė reagim i shpejtė i Federatės sė Futbollit tė Kosovės e cila nė kėto momente duket se ėshtė lėnė nė baltė nga “miqtė” evropianė.

http://www.tvkoha.tv/8779/skandal-gj...-kosoves-.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.3.2012, 21:44   37
Citim:
FFK-ja i "ankohet" FIFA-s pėr injorimin nga UEFA

Prishtinė, 23 mars - Drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) janė kthyer sėrish nga FIFA pas injorimit qė u bėri konfederata evropiane e futbollit, UEFA. Sekretari i pėrgjithshėm i FFK-sė, Eroll Salihu, tė enjten iu ka shkruar tė gjithė anėtarėve tė Komitetit tė Federatave, bėn tė ditur “Koha Ditore”. Po tė enjten ėshtė mbajtur Kongresi i 36-tė i UEFA-s. Nė sajtin zyrtar tė UEFA-s nuk ėshtė bėrė e ditur tė jetė diskutuar nė lidhje me Kosovėn. Kosova nuk u pėrmend as nė mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv tė UEFA-s, qė pati mbledhje tė martėn e tė mėrkurėn. Drejtues tė futbollit kosovar patėn shpresuar qė KE i UEFA-s nė mbledhjen qė e mbajti kėtė javė nė Stamboll tė marrė qėndrim nė lidhje me kėrkesėn qė Kosovės t'i lejohet zhvillimi i ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare.

Me gjithė pritjen, FFK-ja nuk ka marrė letėr nga UEFA. Por ka pranuar njė letėr nga presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter.

"Nga UEFA nuk kemi asgjė zyrtare. Sot kemi pranuar njė letėr nga Blatter i cili na konfirmoi se ka marrė letrėn qė ne e kishim dėrguar mė herėt. Ai na njoftoi se do ta shqyrtojė atė posa tė kthehet nga udhėtimi", ka thėnė Eroll Salihu. "Sot i kemi dėrguar letėr tė gjithė anėtarėve tė Komitetit tė Federatave tė FIFA-s qė tani ka pėrbėrje tė re. Kemi kėrkuar qė ky organ tė ngrejė zėrin kundėr padrejtėsive qė po na bėhen, pasi kjo qė po ndodh ėshtė absurde. Komiteti i Federatave nė tė kaluarėn ka pasur qėndrim pozitiv nė lidhje me kėrkesėn tonė, por ne kėrkuam qė tė ngrejė sėrish zėrin", ka shtuar sekretari i pėrgjithshėm i federatės kosovare tė futbollit.

Komiteti i Federatave mblidhet tė hėnėn nė Zuerich. Kryetari i kėtij komiteti, Senes Erzik, do tė raportojė nė mbledhjen e Komitetit ekzekutiv tė FIFA-s qė mbahet mė 29 e 30 mars po nė Zuerich. NĖ FFK shpresojnė qė pėrmes raportimit tė Erzikut tė fusin kėrkesėn nė agjendė tė mbledhjes sė Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s. Agjenda pėr mbledhjen e KE tė FIFA-s ėshtė publikuar tė mėrkurėn dhe Kosova nuk ėshtė pjesė e saj.

http://koha.net/?page=1,18,92677
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.4.2012, 13:19   38
Citim:
Vėrejtja e fundit pėr UEFA-n

Federata e Futbollit e Kosovės nė javėn e ardhshme, nėpėrmjet njė dosjeje, do t’ia rikujtojė sėrish UEFA-s se e ka pėr obligim qė ta ndryshojė qasjen karshi Kosovės, posaēėrisht tani pas rezolutės sė miratuar nga Parlamentit Evropian. Madje, krerėt e futbollit kosovar thonė se kjo do tė jetė vėrejtja e fundit pėr shtėpinė e futbollit evropian, para se ēėshtjen ta procedojnė nė gjyq.

Federata e Futbollit e Kosovės (FFK) ende nuk e ka marrė asnjė informacion nga UEFA se a e ka shqyrtuar apo jo para disa ditėve Komiteti Ekzekutiv i saj kėrkesėn pėr lejimin e organizimit tė ndeshjeve miqėsore pėr Pėrfaqėsuesen e Kosovės dhe klubet e saj.

Edhe pse nė kėtė mėnyrė UEFA po e injoron Kosovėn, FFK-ja nuk e ka ndėrmend tė ndalet. Udhėheqėsit e futbollit kosovar kanė paralajmėruar se gjatė javės sė ardhshme do ta dėrgojnė nė shtėpinė e futbollit evropian njė dosje, nėpėrmjet sė cilės ata do t’ua tėrheqin vėrejtjen atyre qė ta ndryshojnė qasjen negative karshi Kosovės.

Mbase, sipas tyre, kjo do tė jetė vėrejtja e fundit pėr shtėpinė e futbollit evropian, para se tė vendosin qė ēėshtjen ta procedojnė nė Gjykatėn e Arbitrazhit Sportiv.

“Nė javėn e ardhshme do ta dėrgojmė nė UEFA sėrish njė material, me tė cilin do ta njoftojmė pėr progresin qė e kemi shėnuar sė fundmi, ku pos tė tjerash, do t’ia kujtojmė UEFA-s se Kosova meriton tė shqyrtohet seriozisht sidomos tani kur Parlamenti Evropian na mbėshtet, e po ashtu do ta njoftojmė pėr marrėveshjen mes Prishtinės e Beogradit pėr pėrfaqėsim rajonal tė Kosovės, e pėr gjithė progresin tjetėr”, deklaroi pėr Express, sekretari i FFK-sė, Eroll Salihu.

“Andaj, do t’ia bėjmė me dije UEFA-s qė ka ardhur koha e fundit qė ta ndryshojė qasjen ndaj nesh”, shtoi ai.

E nėse as pas kėsaj UEFA nuk e pėrmirėson qasjen ndaj Kosovės, Salihu pohon se FFK-ja do tė ndėrmarrė masa.

“Nė opsion ėshtė edhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv, por realisht kemi edhe shumė opsione tė tjera. Por, nuk mund tė vendosim se cilin opsion ta zgjedhim pėr ta pėrshpejtuar procesin, para se ta marrin njė pėrgjigje nga UEFA. Por, kemi shumė opsione dhe besoj se do ta zgjedhim mė tė mirin nė koordinim me shumė palė”, ka theksuar ai.

Pėrndryshe, krerėt e FFK-sė e kanė mirėpritur miratimin e rezolutės nga Parlamenti Evropian, qė pėr qėllim e ka pėrshpejtimin e procesit tė ndėrkombėtarizimit tė sportit.

Sipas udhėheqėsve tė futbollit kosovar, kjo rezolutė do tė jetė njė mbėshtetėse e fortė e FFK-sė nė procesin e anėtarėsimit tė saj nė UEFA e FIFA. Pėr ta pėrshpejtuar procesin, ata po mendojnė ta pėrgatisin edhe njė ekip ekspertėsh.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,77636
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2012, 12:29   39
Citim:
FIFA qorton UEFA-n pėr Kosovėn

FIFA duket tė jetė e brengosur me ēėshtjen e Kosovės. Madje, sekretari i pėrgjithshėm i Federatės Ndėrkombėtare tė Futbollit, Jerome Valcke, ka kėrkuar informata nga kolegėt e tij tė UEFA-s se pse kėta tė fundit kanė qėndrim aq tė ngurtė dhe aq tė prerė ndaj futbollit kosovar. Zyrtari i lartė i FIFA-s po ashtu ka kėrkuar nga pėrfaqėsuesit e futbollit nė kontinentin e vjetėr qė ta gjejnė njė zgjidhje pėr Kosovėn.

Federata Ndėrkombėtare e Futbollit (FIFA) ka nisur ta qortojė Federatėn Evropiane tė Futbollit (UEFA) pėr qėndrimin e ashpėr dhe negativ qė po e shfaq ndaj Kosovės.

Drejtuesit e futbollit ndėrkombėtar e kanė autorizuar 2-3 herė shtėpinė e futbollit evropian qė ta shqyrtojė rastin e Kosovės, por qė kjo e fundit as qė ka dashur tė dėgjojė pėr njė gjė tė tillė.

Kėrkesa e fundit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) ishte qė FIFA dhe UEFA ta lejojnė pėrfaqėsuesen e Kosovės tė zhvillojė ndeshje miqėsore, por kjo kėrkesė ėshtė endur herė tek FIFA e herė tek UEFA, duke mbetur nė fund vetėm njė ide deri tash e parealizueshme.

Sekretari gjeneral i FIFA-s, Jerome Valcke, ka kėrkuar informata nga kolegėt e tij qė e pėrfaqėsojnė futbollin nė kontinentin e vjetėr rreth qėndrimit tė prerė ndaj futbollit kosovar, i cili vazhdon tė mbetet i izoluar pėr shumė vite.

“Edhe FIFA ka filluar tė brengoset pėr rastin e Kosovėn. Madje, sipas informatave qė kemi, sekretari gjeneral i FIFA-s, Vackle, ka kėrkuar shpjegim nga UEFA se pse e mban njė qėndrim kaq tė ngurtė karshi Kosovės. Ai po ashtu ua ka pėrkujtuar kolegėve nga UEFA qė ta gjejnė njė zgjidhje pėr Kosovėn”, tha Eroll Salihu, sekretar i pėrgjithshėm i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK).

Ky i fundit, javė mė parė e kishte kritikuar direkt presidentin e UEFA-s, Michel Platini, pėr mbajtjen ‘peng’ tė futbollit kosovar. Ai e ka fajėsuar direkt presidentin e UEFA-s, Michel Platini, pėr tė cilin thotė se ėshtė fajtori kryesor qė shtėpia e futbollit evropian e injoron vazhdimisht Kosovėn. Ai ka kėrkuar mbėshtetje mė tė madhe edhe nga institucionet e Kosovės.

“Ne nuk i kemi ende tė qarta arsyet e vėrteta tė injorimit qė po na bėn Platini. Siē duket, pėr arsye personale po e dėmton ndihmėn qė e ka dhėnė Franca pėr Kosovėn. Nuk e dimė pėrse ėshtė aq kėmbėngulės dhe pse e shtyp ēdo iniciativė qė e marrim. Do t’i pėrdorim tė gjitha opsionet, duhet bėrė presion edhe shtetit francez nga ambasadori ynė. Edhe Qeveria dhe Ministria duhet tė bėjnė mė shumė, sepse ne nuk kemi shumė fuqi. Platini ėshtė ēelėsi kryesor”, thoshte Salihu javė mė parė.

FIFA dhe UEFA i kanė injoruar gjithnjė kėrkesat e FFK-sė, duke e hequr pėrgjegjėsinė nga vetja dhe duke ia gjuajtur ‘topin’ njėra-tjetrės. Ndėrsa, kėto kėrkesa mė pas refuzoheshin ose shtyheshin pėr mė vonė. Mirėpo, shenja e fundit e dhėnė nga ana e Valcke i bėn mė optimistė drejtuesit e FFK-sė qė mė nė fund tė fitojė drejtėsia.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,78827
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.5.2012, 21:43   40
Citim:
Kombėtarja s'vjen nė Prishtinė

Shpresat qė Kombėtarja shqiptare tė zbarkojė nė Kosovė janė shuar. Krerėt e Federatės Shqiptare tė Futbollit thonė se stadiumi i Prishtinės ėshtė larg standardeve qė kėrkon FIFA e UEFA pėr tė zhvilluar ndeshje ndėrkombėtare. Tani Shkodra mbetet opsion pėr ekipin kuqezi, derisa tė rindėrtohet ‘Qemal Stafa’.

Ėndrra e tifozėve kosovarė, pėr ta parė Kombėtaren shqiptare duke luajtur nė stadiumin e Prishtinės, si duket do tė mbetet vetėm ėndėrr.

Drejtuesit e Federatės Shqiptare tė Futbollit (FSHF) janė duke kėrkuar njė ‘strehė’ pėr ekipin kuqezi, pėr tė zhvilluar ndeshjet miqėsore dhe zyrtare, derisa tė rindėrtohet stadiumi kombėtar ‘Qemal Stafa’.

Por, nė planet e drejtuesve tė futbollit shqiptar nuk bėn pjesė stadiumi i Prishtinės, tė cilin vitin e kaluar e kishin konsideruar si shtėpi tė mundshme pėr tė zhvilluar ndeshje zyrtare dhe miqėsore.

Pėr krerėt e FSHF’sė tani stadiumi i qytetit tė Shkodrės ‘Loro Boriēi’ mund tė jetė qendėr e ndeshjeve pėr ekipin kombėtar tė Shqipėrisė, pasi ai i Prishtinės nuk i plotėson kushtet.

“Stadiumi i Prishtinės ėshtė larg standardeve qė kėrkon FIFA e UEFA pėr tė zhvilluar ndeshje ndėrkombėtare. Pėr kėtė arsye ne nuk mund tė llogarisim nė atė stadium”, ka thėnė sekretari i pėrgjigjėm i FSHF’sė, Eduard Prodani, pėr Express

Nė njė takim qė ėshtė zhvilluar mes drejtuesve tė FSHF’sė dhe atyre tė Komunės sė Shkodrės, ėshtė rėnė dakord nė parim qė stadiumi ‘Loro Boriēi’ tė jetė sa mė shpejt i gatshėm pėr tė pritur ndeshjet zyrtare e miqėsore tė kuqezinjve.

Prodani ka njoftuar se nė stadiumin e Shkodrės duhet tė fillojė rikonstruksioni i tribunės qendrore, e cila ėshtė mjaft e amortizuar dhe nuk e plotėson asnjė kusht tė vendosur nga UEFA dhe FIFA pėr zhvillimin e takimeve ndėrkombėtare.

“Nėse stadiumi i Shkodrės ‘Loro Boriēi’ do tė rregullohet, Kombėtarja do tė luajė aty. Por, nėse nuk ndodh njė gjė e tillė, ekipi kuqezi nuk do tė luajė as aty”, ka theksuar Prodani.

Ekipi kuqezi gjatė kėtij muaji do tė zhvillojė dy ndeshje miqėsore jashtė Shqipėrisė. Mė 22 maj, kuqezinjtė i pret njė ndeshje miqėsore me Katarin, e cila do tė zhvillohet nė Madrid.

Ndėrsa pesė ditė mė vonė, Shqipėria do tė pėrballet me Iranin nė takimin i cili ėshtė caktuar tė zhvillohet nė Stamboll.

Ejupi: Askujt nuk i interesoi pėr stadiumin

Nė anėn tjetėr, presidenti i klubit Prishtina, Remzi Ejupi, ka kritikuar drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) dhe qeverisė pėr mosangazhimin e tyre rreth rinovimit tė stadiumit tė Prishtinės.

“Stadiumi nuk ėshtė pronė e imja, por e Kuvendit Komunal. Ne kemi bėrė kėrkesė nė qeveri, te Kryepralamentari dhe Presidentja qė tė rinovojnė stadiumin, por pėrkundėr premtimeve, nuk kemi marrė asnjė pėrgjigje. Me pak para ka mundur tė rinovohet dhe tė bėhet gati qė Shqipėria tė luajė aty, e cila do tė ishte njė marketing i mirė pėr Kosovėn”, deklaroi pėr Express Ejupi i zhgėnjyer.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,80949
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:34.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.