Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.5.2012, 21:40   41
Citim:
FC Prishtina, veē fjalė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kf_prishtina.jpg
Shikimet:	167
Madhėsia:	38,3 KB
NNJ:	3781FC Prishtina viteve tė fundit ėshtė marrė me disa nisma ‘gjigante’, saqė tė gjitha ato kanė ngjallur debate jo vetėm nė Kosovė, por nė tėrė rajonin. Mirėpo, nė pėrgjithėsi ato kanė mbetur vetėm fjalė. Bardhekaltrit arsyetohen se tė vetmuar, pa ndihmėn e askujt, e kanė tė pamundur tė bėjnė mrekulli nė futbollin kosovar, e posaēėrisht nė atė mbarėkombėtar.

Viteve tė fundit, FC Prishtina vazhdimisht ėshtė marrė me disa nisma aq interesante, saqė tė gjitha ato kanė ngjallur debate jo vetėm nė Kosovė, por nė tė gjitha trojet shqiptare dhe mė gjerė. Por, deri mė tash, bardhekaltrit nuk ia kanė dalė ta realizojnė asnjėrėn nga ato nisma tė tyre.

FC Prishtina pati marrė nismėn qė Kombėtaren e Shqipėrisė ta ‘strehojė’ nė stadiumin e kryeqytetit pėr t’i zhvilluar ndeshjet ndėrkombėtare derisa tė rindėrtohet stadiumi ‘Qemal Stafa’ nė Tiranė. Kjo pat ngjallur gėzim tė madh te tifozeria kosovare. Por, tash kuqezinjtė janė duke e kėrkuar njė ‘strehimore’ tjetėr, pasi udhėheqėsit e FSHF-sė kanė bėrė tė ditur se nuk llogarisin mė nė stadiumin e Prishtinės, sepse menaxhuesit e tij nuk i kanė krijuar kushtet pėr tė zhvilluar ndeshje ndėrkombėtare nė tė.

Njė nismė tjetėr e debatueshme nga FC Prishtina ishte ajo e formimit tė turneut tradicional ‘Kupa e Mbretit’, i cili do tė organizohej nėn patronatin e Familjes Mbretėrore Shqiptare, pėr tė cilin trofe do tė ballafaqoheshin mes veti skuadrat mė tė suksesshme tė Shqipėrisė, Kosovės dhe klube shqiptare nga vendet tjera tė rajonit. Por, sot njė turne i tillė nuk ekziston.

Iniciativa tjetėr e FC Prishtinės, qė ngjalli debat tė madh nė tė gjithė vendet e rajonit, ishte ajo qė nga Superliga e Kosovės tė shpėrngulet nė Superligėn e Shqipėrisė me qėllim qė tė depėrtojė nė garat evropiane, pasi futbolli kosovar vazhdon tė jetė i izoluar. Por, FIFA e UEFA ia tėrhoqėn vėrejtjen FSHF-sė se kjo nismė e prishtinasve nuk guxon tė ndodhė dhe kjo mbeti vetėm nismė e asgjė mė shumė, pasi bardhekaltrit vazhdojnė tė luajnė nė izolim.

Po ashtu, kryeqytetasit morėn iniciativėn pėr ta bėrė skuadrėn e tyre sikur ato evropiane, duke e sjellė trajnerin gjerman Wolfgang Jerat. Por, vetėm pas katėr muajve, ai u shkarkua, derisa ekipi bardh e kaltėr vazhdon tė udhėhiqet sikur mė parė nga njė trajner kosovar.

FC Prishtina nuk i ka realizuar as disa iniciativa tjera si: bėrja e ndryshimeve nė Federatėn e Futbollit, formimi i Shoqatės sė Klubeve, e cila do t’i merrte kompetencat nga Federata pėr t’i organizuar vetė garat, sjellja nė kryeqytet e ndonjė klubi tė njohur evropian pėr ta zhvilluar ndonjė miqėsore, mbulimi i tribunės perėndimore, etj.

Asnjėra prej kėtyre nismave nuk e arritėn cakun. E pėr kėtė shpjegime jep nėnkryetari i FC Prishtinės, Afrim Muēiqi. “Stadiumi ėshtė pronė e Komunės, kurse FC Prishtina e shfrytėzon. Ne i kemi hap dyert e Kombėtares, por as Presidenca, as Qeveria, as Ministria e Sportit, as Komuna, as FFK-ja nuk kanė shpreh gatishmėri pėr tė na ndihmuar, por kanė heshtur. Vetė ėshtė e pamundur tė kryhet njė punė e tillė. Kėshtu ne bėmė njė hap prapa prej FIFA-s e UEFA-s e njėkohėsisht e dėshpėruam shtetin amė dhe pėr kėtė po dihen fajtorėt”, tha ai.

“Sa i pėrket ‘Kupės sė Mbretit’ e pjesėmarrjes sonė nė Superligėn e Shqipėrisė, askush nuk na doli nė ndihmė, por zyrtarėt e FFK-sė dilnin me deklarata tė ulėta duke i quajtur idetė tona qesharake, e nė fakt ato ishin tė pėlqyera nga tė gjithė dashamirėt e vėrtetė tė futbollit mbarėkombėtar”, shtoi Muēiqi.

Ai foli edhe rreth ēėshtjes ‘Wolfgang Jerat’. “Nuk jemi penduar qė e kemi sjellė nė skuadrėn tonė pėr ta sjellė njė frymė evropiane. Por, ne e kemi njė fjalė: ‘Iriqin hiqe nga thera, ai prapė nė thera shkon”, pohoi ai.

Muēiqi pohoi se klubi i tij gjithmonė do tė plasojė ide qė pėr qėllim kanė ta pėrforcojnė futbollin mbarėshqiptar, e posaēėrisht atė ndėrkombėtar, me shpresė qė edhe institucionet tjera ta ndryshojnė qasjen.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,81047
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2012, 18:30   42
Citim:
FIBA Evropa injoron Kosovėn

Pas FIBA Botės, Kosovės ia ka dhėnė njė goditje tjetėr edhe FIBA Evropa. Bordi i kėsaj tė fundit e ka injoruar Federatėn e Basketbollit tė Kosovės, duke mos e shqyrtuar fare kėrkesėn e saj pėr lejimin e pjesėmarrjes sė skuadrave kosovare nėpėr gara evropiane.

Pas FIBA Botės, e cila para pak kohėsh e refuzoi kėrkesėn e Federatės sė Basketbollit tė Kosovės (FBK) qė t’i lejojė klubet kosovare tė garojnė nėpėr gara evropiane, goditjen e radhės vendit tonė ia ka dhėnė edhe FIBA Evropa.

Nė fakt, tė dielėn nė Slloveni ka pėrfunduar mbledhja triditore e anėtarėve tė Bordit tė FIBA Evropės. Por, ky i fundit e ka injoruar Kosovėn, duke mos e shqyrtuar fare kėrkesėn e FBK-sė, e cila pak kohė mė parė ishte refuzuar edhe nga FIBA Bota.

“Jo, kėrkesa jonė nuk ėshtė shqyrtuar nga Bordi i FBA Evropės. Kjo pasi Bordi i FIBA Evropės ėshtė marrė me disa probleme tė brendshme tė saj, pėrkatėsisht me zgjedhje tė brendshme”, ka deklaruar pėr Express, kryetari i FBK-sė, Fatmir Gashi, i cili kishte qėndruar nė vendin ku ishin tubuar udhėheqėsit e basketbollit evropian.

“Madje, kėtij veprimi tė Bordit tė FIBA Evropės i ka ndihmuar edhe vendimi i FIBA Botės, e cila mė herėt veē e kishte refuzuar kėrkesėn tonė. Kjo pasi FIBA Bota ėshtė instancė mė e lartė se FIBA Evropa”, theksoi ai.

Megjithatė, Gashi thotė se shtėpia e basketbollit kosovar nuk do tė ndalet me kaq nga aspiratat e saj. “Ky ėshtė realiteti. Por, ne nuk do tė ndalemi dhe shumė shpejt do ta aranzhoj njė tjetėr takim me sekretarin gjeneral tė FIBA-s, Patrick Baumann pėr ta shqyrtuar gjetjen e ndonjė mundėsie qė ta thyejmė izolimin. Pas kėtij takimi, do tė vendosim pėr hapa tė mėtutjeshėm”, pėrfundoi Gashi.

Shumė shpejt pritet qė krerėt e FBK-sė ta organizojnė njė konferencė pėr media pėr ta shpalosur programin dhe alternativat tjera tė rrugėtimit tė Kosovės nė lidhje me arenėn ndėrkombėtare. Kjo pasi prej vitesh Kosova refuzohet e injorohet nė mėnyra tė ndryshme nga FIBA, tek e cila vėrehen ndikimet e mėdha tė Serbisė dhe aleatėve tė tjerė tė saj, qė e kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,25,81836
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.5.2012, 21:35   43
Citim:
FIFA lejon ndeshje miqėsore me Kosovėn

Budapest, 22 maj 2012 - FIFA i ka dhėnė njė shtytje tė fortė pėrpjekjeve nė Kosovės pėr njohje ndėrkombėtare, duke ua mundėsuar 208 vendeve anėtare qė tė luajnė ndeshje miqėsore futbolli me Kosovėn.

FIFA dhe UEFA kishin bllokuar mė herėt kėtė ambicie tė Kosovės, pėr shkak se shtetėsia e saj nuk njihet nga Kombet e Bashkuara.

Presidenti i FIFA-s, Sep Blater, ka propozuar kėtė formė tė ndryshimit tė politikave nė mbledhjen e sė hėnės.

“Ishte vetė Blater ai qė kėrkoi nga komiteti ekzekutiv dhe vetėm njė konfederatė e refuzoi propozimin”, citohet tė ketė thėnė Xherom Valcke, sekretar i pėrgjithshėm i FIFA-s.

Tetė votat e UEFA-s, kundrejt panelit 24 anėtarėsh tė FIFA-s, dėshtuan ta bllokojnė kėtė nismė.

“Kjo nuk ėshtė njohje e Kosovės si shtet, por ėshtė njohje se e njė vendi ku luhet futbolli”, ka thėnė Valcke, duke vlerėsuar se kėsisoji ofrohet edhe kredibilitet.

“Ata ishin tė shqetėsuar se lojtarėt e tyre po mirren nga klubet e jashtme, tė vendeve tė ndryshme”, ka thėnė Vackle nga FIFA.

Disa lojtarė tė lindur nė Kosovė, e mė vonė tė vendosur nė Zvicėr, luajnė pėr ekipet qė intonon himnin e vendeve adoptive.

Statutet e FIFA-s ua lejojnė lojtarėve qė kanė lidhje me Kosovėn tė transferojnė detyrimet qė kanė nga njė ekip kombėtar nėse vendi i tyre fiton njohje tė plotė ndėrkombėtare.

http://www.kosova.com/artikulli/82529

Citim:
FIFA lejoi Kosovėn tė zhvilloj ndeshje miqėsore ndėrkombėtare

Nė njė intervistė pėr RTV 21 Ali Shen, ish zyrtari I lartė i futbollit turk ka konfirmuar se FIFA ka pranuar kėrkesėn e Kosovės pėr lejim tė zhvillimit tė ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare nė futboll.

Sipas Shenit, Komiteti Ekzekutiv I FIFA-s ka pranuar kėrkesėn e dėrguar mė herėt nga kryetari I Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri, pėr zhvillimin e ndeshjeve ndėrkombėtare miqėsore dhe nuk ėshtė ndalur me kaq por ka vendosur qė sėrish ta dėrgojė nė UEFA, propozimin pėr pranim tė Federatės sė Futbollit tė Kosovės nė Konfdedertėn Evropiane tė Futbollit, meqė pa pranim tė UEFA, nuk mund tė aplikohet pėr anėtarėsim me tė drejta tė plota nė FIFA.

Konfirmimi I kėtij lajmi pritet ditėve tė ardhshme.

http://rtv21.tv/home/?p=76910&utm_so...-nderkombetare
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.5.2012, 17:37   44
Citim:
Ēėshtja e Kosovės futet nė rend dite tė IOC-it

Prishtinė, 23 maj - Ēėshtja e sportistėve kosovarė pėr pjesėmarrje apo jo nė Lojėrat Olimpike "Londra 2012", do tė diskutohet nė mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv tė Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar (KON). Kjo ēėshtje ėshtė futur si pikė e rendit tė ditės pėr mbledhjen e kėtij organizmi, qė nis sot e mbaron punimet mė 25 maj nė Quebec tė Kanadasė, kanė raportuar agjencitė e huaja tė lajmeve.

Nė tė vėrtetė, mediet raportojnė se KE-ja e IOC-it do tė diskutojė pėr formėn se si do tė paraqitet xhudistja kosovare nė Londėr, Majlinda Kelmendi, meqė ajo ėshtė e vetmja nga Kosova qė ka siguruar normėn, por zyrtarė kosovarė presin edhe mė shumė, qė Kosova tė ketė ekipin e saj olimpik tė Londėr, jo vetėm Majlindėn.

Meqė, Komiteti Olimpik i Kosovės nuk ėshtė anėtar i IOC-it, Majlindės nuk i lejohet tė pėrfaqėsojė Kosovėn, por ajo dhe institucionet e Kosovės shpresojnė qė tė paktėn, ajo tė lejohet tė marrė pjesė si sportiste individuale me flamur tė IOC-sė.

Kelmendi ka mundėsinė tė paraqitet edhe si garuese e Shqipėrisė, pasi ka edhe pasaportėn e kėtij vendi dhe llogaritet shpresė olimpike e Shqipėrisė. Por, ministri i Kulturės, i Rinisė dhe i Sportit, Memli Krasniqi, shpreson qė ajo dhe Kosova tė marrin atė qė duan. Ai bashkė me kreun e KOK-ut, Besim Hasani, po qėndrojnė nė Quebec, pėr tė ndjekur punimet e IOC-it.

"Sė bashku me kryetarin e KOK-ut, z. Hasani, po marrin pjesė nė Konventėn Vjetore tė SportAccordit, ku po mbahet edhe mbledhja e KE tė KON-it dhe ku do tė bisedohet edhe pėr sportin e Kosovė. Me tė drejtė ne presim lajme tė mira edhe nė Quebec", ka thėnė Krasniqi. "Kosova po e thyen izolimin nė sport. Siē e dini, para ca ditėve ne kemi arritur tė kemi edhe federatėn e pestė tė anėtarėsuar ndėrkombėtarisht, me tė cilėn kemi plotėsuar kushtin teknik pėr aplikim nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar".

Pranimi i Federatės sė Lundrimit nė Federatėn Ndėrkombėtare tė Lundrimit ishte njohja e pestė pėr sportin kosovar, pas Federatės sė Shigjetarisė, Xhudos, Peshėngritjes dhe Pingpongut.

http://koha.net/?page=1,18,100514
Citim:
FIFA i jep Kosovės dritėn jeshile pėr ndeshje miqėsore

Kosova e ka fituar tė drejtėn pėr tė luajtur ndeshje miqėsore ndėrkombėtare futbollistike. Ky lajm ka ardhur nė mėngjesin e ditės sė martė nga shtėpia mė e madhe e futbollit botėror – FIFA. Lajmi i gėzuar pėr futbollin e Kosovės ka ardhur nga kryeqyteti i Hungarisė, Budapesti, i cili edhe nė tė kaluarėn ka qenė me fat pėr sportin kosovar.

Para tetė viteve nė kėtė qytet ishte mbajtur kongresi i Federatės Ndėrkombėtare tė Hendbollit, nė tė cilin ishte votuar pranimi i Federatės sė Hendbollit tė Kosovės, qė ua ka mundėsuar ekipeve kosovare paraqitjen nė garat e kupave tė Evropės. Gėzim dhe eufori e madhe nė FFK, tė martėn.

“Ky ėshtė njė hap i madh pėr futbollin kosovar drejt pranimit tė plotė nė mekanizma ndėrkombėtarė tė futbollit”, tha presidenti i FFK-sė, Fadil Vokrri, tė martėn nė njė konferencė pėr medie tė mbajtur nė Prishtinė. “FIFA ka vendosur qė tė lejojė Kosovėn tė zhvillojė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare dhe kėtė lajm e kemi marrė sot nga zyra e presidentit tė FIFA-s, Sepp Blattern, nga zotėri Thierry Reggnes”, shtoi Vokrri.

“Ka pasur indikacione se do tė ndodhė kjo njė ditė mė herėt, por kemi dashur qė tė jemi mė tė kujdesshėm duke pasur parasysh tė kaluarėn dhe kjo ka bėrė qė e kemi pritur konfirmimin nga FIFA qė ta publikojmė kėtė vendim tė saj”. FIFA e ka konfirmuar vendimin e saj qė Kosovės t’i jepet drita jeshile pėr ndeshje miqėsore nėpėrmjet sajtit tė saj zyrtar aty pas orės 11:00, tė martėn.

“Komiteti Ekzekutiv e ka dhėnė pėlqimin qė anėtarėt e FIFA-s kanė tė drejtė tė luajnė ndeshje miqėsore me Federatėn e Futbollit tė Kosovės nė pėrputhshmėri me nenin 79 tė Statutit tė FIFA-s”, thuhet nė njoftimin e FIFA-s. Ndėrkohė zyrtari i parė i FIFA-s qė ishte prononcuar lidhur me kėtė vendim ishte sekretari gjeneral i FIFA-s, Jerom Valcke.

“Kjo nuk nėnkupton njohjen e Kosovės si shtet i pavarur, por vetėm pranimin e faktit se nė kėtė vend luhet futbolli dhe ky vendim i jep kredibilitet. Brenga mė e madhe qė e ka munduar federatėn e saj, ishte ajo se lojtarėt e saj ikin dhe luajnė pėr vendet e tjera”, tha Valcke.

“Nė kėtė rrugėtim jo aq tė lehtė kontribut tė jashtėzakonshėm kanė dhėnė ministri Memli Krasniqi, i cili vazhdimisht ka qenė me ne nė kėto pėrpjekje pėr tė arritur synimet. Pastaj duhet falėnderuar mikun tim dhe tė futbollit tė Kosovės, Jerome Champagne, i cili na ka ndihmuar qė nga viti 2006. Duhet falėnderuar edhe njė mik tjetėr, Ali Shen, ish-kryetarin e Fenerbahēės, qė ka lobuar shumė pėr futbollin e Kosovės. Ndėrkaq nė veēanti duhet falėnderuar vetė presidentin e FIFA-s. Blatter, i cili personalisht ėshtė angazhuar qė tė arrijmė kėtu ku jemi tash pėr tash. Ky vendimi FIFA-s ka dėshmuar se kjo organizatė ėshtė apolitike”.

“Kjo sigurisht nuk do tė arrihej as pa angazhimin e gjithė atyre qė e mbajtėn gjallė futbollin e Kosovės qė nga pavarėsimi e kėtej, drejtues tė klubeve, donatorė, futbollistė, trajnerė, gjyqtarė dhe adhurues tė futbollit. Duhet falėnderuar gjithashtu edhe mediat, tė cilat me punėn e tyre jo tė lehtė kanė pasqyruar sukseset dhe vėshtirėsitė nėpėr tė cilat ka kaluar futbolli i Kosovės”.

I pyetur se sa duhet tė pritet deri nė zhvillimin e ndeshjes sė parė zyrtare tė Kosovės dhe cili vend mund tė ishte kundėrshtari i parė i Kosovės, presidenti i FFK-sė u pėrgjigj: “Pėr momentin nuk di si tė pėrgjigjem lidhur me kėtė. Ka kohė pėr kėto gjėra, sė pari tė kaloj kjo eufori e pastaj tė shohim. Por njė ėshtė e sigurt se kjo nuk do tė vonojė shumė”.

Kryetari i KF Trepēa dhe menaxheri i licencuar, Nexhemedin Haxhiu, e ka vlerėsuar si ngjarjen mė tė madhe tė futbollit kosovar deri mė tashti.

“Ngjarje mė e madhe nuk ka ndodhur nė Kosovės sa i pėrket futbollit se lajmi pėr zhvillimin e ndeshjeve miqėsore. Ky ėshtė hapi i fundit para pranimit tė plotė, i cili nuk do tė vonojė shumė”, tha Haxhiu.

“Tash duhet t’i rregullojmė gjėrat brenda neve dhe tė tregojmė se sa jemi tė gatshėm pėr sfidat qė na presin pas ketij vendimi. Duhet punė e madhe dhe kishte me qenė mirė qė tė fillojmė menjėherė me punėt qė duhet bėrė”, tha Haxhiu.

Ndeshja e parė nė shtator?

Duket se mė i gėzuari pėr tė drejtėn e zhvillimit tė ndeshjeve miqėsore ėshtė trajneri i ekipit pėrfaqėsues tė Kosovės, Albert Bunjaku. “Lajm mė tė mirė pėr Kosovėn dhe futbollin kosovar nuk ka pasur qė moti. Ky vendim na hap edhe shumė dyer tė tjera qė do tė na lehtėsojnė punėt tash e tutje”, tha Bunjaku. Hapi i ardhshėm sipas Bunjakut do tė jetė aranzhimi i njė ndeshjeje miqėsore.

“Tash na ka mbetur qė tė pėrcaktohemi pėr njė datė pėr zhvillimin e ndeshjes sė parė zyrtare miqėsore dhe menjėherė duhet tė fillojmė me pėrgatitje. Kjo nuk do tė bėhet edhe aq shumė shpejt, por data optimale mund tė jetė shtatori, kur janė datat e caktuara pėr ndeshje miqėsore nė kalendarin e FIFA-s dhe UEFA-s”. Kundėshtari?

“Nuk kam ndonjė emėr tė caktuar nė kokė, por kjo nuk ka mė rėndėsi aq tė madhe. Me rėndėsi qė tash e kemi fituar kėtė tė drejtė dhe duhet tė fillojmė me realizimin e planeve qė i kemi bėrė pėr tė ardhmen”, tha selektori kosovar.

http://www.zeri.info/artikulli/5/15/...shje-miqesore/

Citim:
Kosova, Platini kundėr FIFA-s

Vendimi i Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s pėr lejimin e Federatės Kosovare tė Futbollit (FFK), qė tė organizojė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare pėrfaqėsueses kosovare, por edhe tė klubeve, pėrveēse ka shkaktuar pakėnaqėsi tė mėdha nė Serbi, ka ngjallur reagime tė ashpra dhe te UEFA.

Federata Europiane i ka injoruar vazhdimisht pėrpjekjet e Kosovės pėr t’u bėrė anėtare e saj dhe e FIFA-s, duke hedhur sistematikisht poshtė kėrkesat pėr ndėrkombėtarizimin e futbollit nė kėtė vend.

Presidenti i UEFA-s, Mishel Platini ka deklaruar se vendimi i FIFA-s, i mbėshtetur nga Sep Blater, qė ta lejojė Kosovėn tė zhvilloj ndeshje miqėsore, bie ndesh me Statutin e Organizatės qė ai drejton. Pėr kėtė arsye, francezi, i cili njihet si njė mik i Serbisė, ka thėnė se vendimi i FIFA-s ishte i ngutshėm dhe i padrejtė, e mbi tė gjitha i ndikuar nga politika. “Kjo ėshtė thjeshtė njė ēėshtje politike dhe vendimi ėshtė nė kundėrshtim me Statutin e UEFA-s”, ka deklaruar Platini.

Por, kėtė pretendim tė Platinisė e ka hedhur menjėherė poshtė sekretari i pėrgjithshėm i FIFA-s, Zherom Valke. “Ne vetėm kemi pranuar njė kėrkesė tė njė vendi ku luhet futboll. Asgjė mė shumė e as mė pak”, deklaroi numri 2 i FIFA-s.

http://www.abcnews.al//lajme/sport/3/18831
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2012, 20:21   45
Citim:
FIFA shtyn vendimin pėr Kosovėn

Zyrih, 25 maj - Federata Ndėrkombėtare e Futbollit ka shtyrė vendimin pėr tė lejuar ose jo Kosovėn tė luajė ndeshje miqėsore me anėtarėt e saj, ka bėrė tė ditur kreu i FIFA-s, Sep Blater.

“Do tė mbajmė njė takim me federatat e shqetėsuara, veēanėrisht Serbinė, tė premten e ardhshme nė Cyrih”, ka thėnė Bllater nė kongresin vjetor tė federatės nė Budapest.

Tė martėn, komiteti ekzekutiv i FIFA-s ka dhėnė miratimin pėr Kosovėn, qė tė luajė ndeshje miqėsore me ekipet e saj kombėtare, transmeton REL.

Federata serbe e futbollit ka kundėrshtuar fuqishėm vendimin, tė cilin sekretari i pėrgjithshėm i FIFA-s e ka cilėsuar si mėnyrė pėr tė ndihmuar zhvillimin e futbollit.

http://koha.net/?page=1,18,100862

Citim:
Kosova, ende larg UEFA-s e FIFA-s

Edhe pse FIFA e lejoi Kosovėn tė zhvillojė ndeshje miqėsore, ndėrkombėtarizimi i plotė i futbollit kosovar nuk pritet tė ndodhė shpejt. Juristi i njohur, Haki Demolli thotė se pa u anėtarėsuar Kosova nė OKB, UEFA assesi nuk do t’ia hapė dyert vendit tonė. Pėr kėtė janė tė vetėdijshėm edhe krerėt e FFK-sė, tė cilėt thonė se megjithatė po pėrpiqen tė pėrfitojnė diēka nė kėtė ‘status-quo’.

Edhe pse FIFA vendosi qė ta lejojė pėrfaqėsuesen e Kosovės tė zhvillojė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare, anėtarėsimi i plotė i vendit tonė nė UEFA e FIFA nuk pritet tė ndodhė shpejt.

Pėrderisa Kosova nuk anėtarėsohet nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara (OKB), thuajse nuk ka kurrfarė gjasash qė UEFA t’ia hapė dyert e saj Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK).

Madje, njė gjė tė tillė pothuajse e paralajmėroi kėto ditė vetė UEFA, duke e kundėrshtuar fuqishėm vendimin e FIFA-s pėr Kosovėn dhe duke e ndihmuar kėshtu edhe kundėrshtimin e ‘egėr’ tė Serbisė.

“Pos kėsaj, janė dy opsione kryesore nėpėrmjet tė cilave Kosova mund tė anėtarėsohet fillimisht nė UEFA e pastaj nė FIFA. UEFA nuk i shkel dispozitat ligjore tė saj. Statuti i UEFA-s pėrcakton qartė se Kosova fillimisht duhet tė njihet nga OKB-ja, e mė pas mund tė anėtarėsohet nė kėtė organizatė”, deklaroi pėr Express juristi Haki Demolli, ish nėnkryetar i FFK-sė.

“Opsioni tjetėr ėshtė qė nėse Serbia pajtohet qė Kosova tė anėtarėsohet nė UEFA, kjo e fundit vendin tonė e pranon pa problem. Por, logjikisht kjo nuk ka gjasa tė ndodhė, sepse dihet qasja serbe karshi Kosovės. Kėshtu qė duhet ta presim anėtarėsimin nė OKB pėr t’u anėtarėsuar fillimisht nė UEFA, e pastaj automatikisht pranohemi nė FIFA”, u shpreh deputeti i Parlamentit tė Kosovės.

Edhe sekretari i pėrgjithshėm i FFK-sė, Eroll Salihu, e pranon se para anėtarėsimit tė Kosovės nė OKB, vėshtirė se UEFA do t’ia hapė dyert futbollit kosovar. Por, ai theksoi se FFK-ja po pėrpiqet ta thyejė izolimin sa mė shumė qė ėshtė e mundur, derisa vendi ynė tė njihet nga Kombet e Bashkuara.

“Ne e dimė kėtė. Por, si FFK deri mė tani i kemi thyer dy bllokada tė forta: atė tė transferimit nė mėnyrė legale tė futbollistėve tanė dhe organizimin e miqėsoreve pėr pėrfaqėsuesen tonė. Deri nė pranimin tonė nė OKB, ne do tė mundohemi ta nxjerrim maksimumin e mundur nga UEFA e FIFA, sepse kur hyjmė nė OKB s’mund tė na ndalė askush”, u shpreh Salihu.

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,24,82194
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.5.2012, 14:29   46
Citim:
Blater: Vendimi i FIFA-s mbetet nė fuqi

Vendimi i FIFA-s, pėr lejimin e zhvillimit tė ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės mbetet nuk fuqi dhe nuk ka kthimi prapa.

Ndonėse mediat nė Serbi spekulojnė se FIFA ka pezulluar vendimin e marr pėr Kosovė, megjithatė, ėshtė njeriu i parė i Shtėpisė mė tė madh nė futbollin botėror, Sep Balter, i cili gjatė njė konference pėr media ka thėnė se vendimi i FIFA pėr Kosovėn mbetet nė fuqi.

“Vendim i i FIFA-s mbetet nė fuqi. Ne vetėm duhet tė gjejmė disa modalitetet dhe anėtarėt e FIFA-s mund tė luajnė miqėsore mė Kosovė. Pezullimi i vendimit nuk vije nė pikėpyetje”, ka thėnė Blater.

Ndėrkohė, sekretari i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK), Eroll Salihu, ka thėnė se nuk ka pezullim tė vendimit tė FIFA-s.

“E kam pėrcjell live konferencėn e Sep Blaterit. Nuk ka anulim tė vendimit tė FIFA-se. Blateri konfirmoi vendimin qė ka marr FIFA dhe anėtarėt e kėsaj e FIFA-s mund tė luajnė ndeshje miqėsore mė pėrfaqėsuesen tonė”, ka theksuar Salihu.

http://rtv21.tv/home/?p=77855&utm_so...mbetet-ne-fuqi
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2012, 21:18   47
Citim:
Prishtina, gati pėr miqėsore ndėrkombėtare

Derisa po pėrgatiten ta festojnė titullin e kampionit tė Kosovės nė 90 vjetorin e themelimit tė klubit, drejtuesit e Prishtinės po bėhen gati pėr zhvillimin e disa ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare, tė cilat pritet t’i zhvillojnė gjatė kėsaj vere nė Zvicėr.

Lajmin e ka bėrė tė ditur presidenti i klubit bardh e kaltėr, Remzi Ejupi, nė konferencėn pėr shtyp tė mbajtur tė hėnėn nė Prishtinė.

“Jemi nė negociata me disa ekipe zvicerane, me tė cilat nė muajin korrik do tė zhvillojmė ndeshje miqėsore. Natyrisht, pėr kėto ndeshje ka ndėrmjetėsuar Valon Behrami, tė cilin e falėnderojmė shumė. Do tė luajmė nė Zvicėr me ekipe nga elita e futbollit tė kėtij vendi”, theksoi kreu i klubit kryeqytetas.

Ai tregoi se Prishtina ėshtė duke u pėrgatitur pėr ta festuar 90 vjetorin e themelimit dhe shpreson qė kėtė ta bėjė me titull tė kampionit. “Jemi shkėputur nė krye dhe kemi mundėsi tė mira pėr t’u bėrė kampion. Por, na presin dy lojė tė forta nė dy ndeshjet e fundit tė sezonit. Shpresojmė ta festojmė 90 vjetorin me titull”, vazhdoi ai.

Ejupi e pėrmendi edhe infrastrukturėn e dobėt nė stadiumin e Prishtinės. Ai tregoi se ka kėrkuar nga institucionet qė ta ndihmojnė pėr pėrmirėsimin e kushteve aty, por qė nuk ka marrė asnjė pėrgjigje.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,82468
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.5.2012, 21:25   48
Citim:
Blatter: FIFA s’e ka ndryshuar vendimin pėr Kosovėn

Nuk ėshtė nė shqyrtim nėse Kosova do tė mund tė luajė ndeshje miqėsore, por vetėm nėse ajo mund tė jetė mikpritėse nė kėto ndeshje, pra qė ato mund tė luhen ose jo nė Prishtinė, ka sqaruar kryetari i shtėpisė botėrore tė futbollit, Sep Blatter.

Blater nė sqarimin e tij ka theksuar se bisedimet me UEFA-n, shtėpinė evropiane tė futbollit janė tė fokusuara nė pyetjen nėse Kosovės do t’i lejohet tė luajė ndeshje si nikoqire, por ėshtė disponim mbizotėrues qė vendimi i marrė mė parė nga FIFA nuk do tė ndryshohet.

Po thuaj njėsoj ėshtė shprehur edhe Pekka Odriozola, udhėheqėsi i zyrės pėr komunikim nė selinė e Federatės sė FIFA-s.

Pekka ka thėnė se Blatter do tė sqarojė vendimin e organizatės qė e udhėheq, pėr njohjen e tė drejtės sė Kosovės pėr ndeshje miqėsore me 208 kombėtaret, anėtare tė FIFA-s.

http://lajmpress.com/top_lajme/14269.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.6.2012, 19:57   49
Citim:
Klubet e mėdha kėrkojnė njė Superligė me 10 ekipe

Struktura e Superligės pritet tė ndryshojė sėrish pėr sezonin 2013-2014. Njė propozim i tillė ka ardhur dje nga klubet e mėdha tė futbollit shqiptar, tė cilat kanė kėrkuar qė tė marrė fund kampionati aktual me 14 ekipe dhe tė rikthehet sistemi me 10.

Sipas pėrfaqėsuesve tė Tiranės, Vllaznisė, Flamurtarit apo disa klubeve tė tjera, njė kampionat me 10 ekipe do tė ishte mė i fortė, me spektakolar dhe njėkohėsisht do tė ishte mė me pak kosto.

“Pėr ne, mė mirė tė luajmė 4 herė me njė skuadėr, sesa tė kemi dy faza dhe tė bredhim gjithandej, - tha drejtori teknik i Tiranės Alban Tafaj. – Gjithsesi, nuk ėshtė kjo arsyeja kryesore, por fakti qė tashmė me licencimin e klubeve, shumė prej tyre nuk arrijnė tė plotėsojnė kriteret dhe tė jesh nė rregull me anėn juridike nuk duket aq e lehtė”, shton ai.

Por, kjo ide e klubeve tė mėdha ėshtė kundėrshtuar shumė nga tė “vegjlit”, sipas tė cilėve, struktura aktuale ėshtė mė e mira. Sidomos klube si Tomori, ka qenė totalisht kundėr ndryshimeve, tė cilat sipas tyre, do tė sillnin regres.

Vendimi pėr ndryshimin e strukturės sė Kategorisė Superiore do tė hidhet pėr diskutim qė sot, nė mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv. Por, nuk dihet nėse vendimi do tė merret sot apo nė mbledhjen e ardhshme, pasi bėhet fjalė pėr njė ēėshtje tepėr delikate. Edhe nėse vendoset kėtė vit, ndryshimi do tė hyjė nė fuqi sezonin e ardhshėm, pasi edhe nė sezonin 2012-2013, kampionati do tė jetė me 14 ekipe.

Struktura me 12 skuadra dhe me tre faza, ka qenė ndoshta mė e suksesshmja e aplikuar ndonjėherė nga FSHF, por premtimet e bėra nga kreu i saj Duka nė Asamblenė e marsit 2010, ndryshuan shumė gjėra. Ideja pėr tė ndryshuar strukturėn u prit qė nė fillim me skepticizėm edhe pse nė fund tė fundit, ishte vullneti i klubeve qė solli kėtė ndryshim nga 12 nė 14 skuadra.

Mbledhja e djeshme mes zyrtarėve tė lartė tė Federatės dhe pėrfaqėsuesve tė klubeve ka patur edhe propozime tė tjera. Kėshtu, ėshtė kėrkuar qė tė ketė njė Komision Apeli pėr Dhomėn e Zgjidhjes sė Konflikteve, vendimi i sė cilės apelohej direkt nė Lozanė, ku njė pjesė e klubeve dilnin tė humbura nė pėrballjet me futbollistėt.

Njė tjetėr temė me rėndėsi ka qenė ajo qė nė fushė tė ejohen mė shumė se 5 futbollistė tė huaj, duke hedhur kėshtu poshtė kėrkesat e bėra dy vjet mė parė nga vetė klubet. Ėshtė kėrkuar gjithashtu tė shkrihet Komiteti i Arbitrimit, pėr ulje kostosh dhe pėr mungesė eficence.

Po ashtu, klubet kėrkuan qė pėr gjyqtarėt tė pėrcaktohet me rregullore mėnyra e udhėtimit, me qėllim evitimin e presioneve. “Madje, - thanė klubet, - tė merret edhe njė polici private dhe shpėrblimi pėr tė, tė ulet nga ai pėr arbitrat”.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/ar....php?id=116952
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2012, 20:16   50
Citim:
Nisma pėr bashkim

Prishtina ka qenė vendi ku janė mbledhur emrat mė tė mėdhenj tė sportit shqiptar. Ata tė shtunėn diskutuan pėr njė rilindje tė vlerave tė jashtėzakonshme tė shqiptarėve. Sipas tyre, bashkėpunimi ėshtė mėnyra e vetme drejt njė objektivi tė pėrbashkėt, ku pėrmes sportit tė zhvillohet dhe tė ngrihet imazhi i shqiptarėve dhe sukseset e sportit t’i gėzojmė nėn njė himn dhe nėn njė flamur.

Pėr herė tė parė, nė Prishtinė janė mbledhur sportistėt mė tė mėdhenj nga trevat shqiptare si Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe diaspora.

Nė takimin mbarėkombėtar, qė ėshtė mbajtur tė shtunėn nėn organizimin e deputetit shqiptar, Fidel Ylli dhe presidentit tė FC Prishtinės, Remzi Ejupi, ėshtė diskutuar pėr njė rilindje tė vlerave tė jashtėzakonshme tė shqiptarėve nė sport.

Nė mesin e pjesėmarrėsve nė kėtė takim ishin Shaban Tėrstena, fitues i medaljes sė Artė Olimpike, Luan Krasniqi, ish-kampion i Evropės nė boks, kapiteni i Kombėtares shqiptare, Lorik Cana, Foto Strakosha e shumė e shumė tė tjerė.

Mirėpo, nuk ishin vetėm sportistėt tė pranishėm, pasi aty kishte edhe nga politika e kultura shqiptare si Behxhet Pacolli, Glauk Konjufca e Ēun Lajqi.

Nė kėtė takim u fol se si sporti duhet t’u paraprijė interesave politike, pėr nisma tė pėrbashkėta nė funksion tė integrimit evropian tė shqiptarėve. Po ashtu, u tha se bashkėpunimi ėshtė mėnyra e vetme drejt njė objektivi tė pėrbashkėt, ku pėrmes sportit tė zhvillohet dhe tė ngrihet imazhi i shqiptareve dhe sukseset e sportit t’i gėzojmė nėn njė himn dhe nėn njė flamur.

Deputeti i Partisė Socialiste, Fidel Ylli, kėrkoi qė tė jetė njė kombėtare e vetme dhe tė ketė bashkėpunim mė tė madh nė mes tė dy qeverive, nė mėnyrė qė tė rilindė sporti shqiptar, pasi kjo ėshtė nė tė mirė tė rinjve tanė.

“Mund tė bėjmė njė kombėtare, edhe pse jemi dy shtete. Kėtė duhet ta bėjmė pėr tė rinjtė shqiptarė. Bashkėpunimi ėshtė e vetmja mėnyrė qė tė rilindė sporti shqiptar. Sporti i shėrben mė shumė se ēdo gjė tjetėr vendit tonė”, tha Ylli.

Ndėrsa, kryetari i Komiteti Olimpik tė Kosovės (KOK), Besim Hasani, tha se tani ėshtė koha qė politikanėt tanė t’i lėnė anash premtimet dhe tė fillojnė e tė bėjnė diēka konkrete.

“Ėshtė e kotė tė bėhet diēka nė sport nėse nuk e kemi mbėshtetjen e politikės. Ata ēdoherė vetėm premtojnė dhe tash ėshtė koha qė tė bėjnė diēka konkrete”, theksoi Hasani.

Ai po ashtu tha se ata do tė mundohen qė ta kryejnė punėn e tyre, e cila ėshtė qė sportistėt t’i ngrejė nė nivelet mė tė larta, por tė vetmuar dhe pa ndihmėn e tė tjerėve vėshtirė se mund tė bėjmė diēka.

Edhe Luan Krasniqi ka qenė shumė i qartė, pasi kėrkoi qė nė sport tė punohet qė nga shkollat e mesme, pasi nga aty vihen bazat nė njė shoqėri. Ai po ashtu ka kėrkuar nga politikanėt tanė, qė nėse dėshirojnė qė ta afirmojnė sportin kosovar, njė gjė tė tillė duhet ta bėjnė pėrmes Evropės, e assesi nga Turqia.

“Sporti ka shumė vlera nė njė shoqėri dhe pėr vendin tonė ėshtė shumė e rėndėsishme qė kėto vlera tė afirmohen dhe tė kultivohen. Zhvillimi i sportit ndihmon nė ngritjen e vetėdijes dhe integrimit social. Ne duhet tė fokusohem qė mė shumė tė punohet nėpėr shkolla, pasi nga aty fillon gjithēka. Politika e Kosovės duhet qė mė shumė ta afirmojė sportin e Kosovės dhe ky afirmim shkon pėrmes Evropės dhe jo nga Turqia”, tha Krasniqi.

Kurse mesfushori i Lazios, Lorik Cana tha se duhet tė punohet shumė qė tė bėhemi zotė tė vetes qė tė mund tė anėtarėsohemi nė organizatat ndėrkombėtare.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,83519
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.6.2012, 23:23   51
Citim:
Vendimi i FIFA-s pėr Kosovėn "ēmend" UEFA-n

Londėr, 23 qershor - FIFA dhe UEFA janė nė konflikt mes vete nėse duhet lejuar Kosovėn qė tė zhvillojė ndeshje ndėrkombėtare. Zyrtarėt evropianė janė tė inatosur me vendimin e FIFA-s qė Kosovės t'i lejohen miqėsoret, pasi kėtė e shohin si njė tentim tė Federatės Botėrore pėr t'i minimizuar rregullat e UEFA-s. Muajin e shkuar krerėt e FIFA-s janė pajtuar pėr t'i hequr bllokadėn Pėrfaqėsueses sė Kosovės, ndonėse anėtarėt evropianė votuan kundėr apo abstenuan pėr kėtė ēėshtje. Ėshtė mėsuar se FIFA ėshtė e gatshme tė diskutojė sėrish pėr kėtė ēėshtje nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme tė Komitetit Ekzekutiv me 17 korrik nė Zuerich, vendim ky qė ka nxitur UEFA-n tė mbajė mbledhje emergjente nė Komitetin e tyre Ekzekutiv nė Kiev me 30 qershor nė mėnyrė qė ta hartojė njė plan veprimi.

"UEFA dėshiron ta diskutojė kėtė ēėshtje tė Kosovės para FIFA-s", ka thėnė njė zyrtar i lartė nė FIFA qė ka dashur tė mbetet anonim. "Anėtarėt e UEFA-s janė tepėr tė tėrbuar".

Presidenti i UEFA-s, Michel Platini, beson se vendimi i FIFA-s pėr ta afruar Kosovėn ėshtė "plotėsisht politik" dhe ėshtė nė kundėrshtim me statutin e UEFA-s, qė thotė se shteti anėtar duhet tė njihet nga Kombet e Bashkuara fillimisht (mė gjerėsisht sot nė “Koha Ditore”).

http://koha.net/?page=1,18,104565
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.9.2012, 21:01   52
Citim:
FIFA shtyn pėr nė dhjetor vendimin pėr Kosovėn

Prishtinė, 28 shtator - Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s, ka diskutuar tė premten dhe pėr miqėsoret e Pėrfaqėsueses sė Kosovės, por nuk ka marrė njė vendim, ka mėsuar redaksia e sportit e "Kohės Ditore".

I vetmi vendim i marrė pėr Kosovėn nė mbledhjen e mbajtur nė Zuerich, ėshtė se kjo ēėshtje do tė diskutohet nė mbledhjen e radhės tė Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s, mė 14 dhjetor nė Tokio. Kjo ėshtė konfirmuar pėr "Kohėn Ditore" dhe nga presidenti i Federatės sė Futbollit tė Kosovės, Fadil Vokrri, qė pėrcolli nga afėr punimet e mbledhjes dyditėshe tė KE-sė sė FIFA-s.

FIFA i kishte lejuar Pėrfaqėsueses sė Kosovės tė zhvillojė miqėsore qysh mė 22 maj tė kėtij viti, por pas presionit tė Serbisė dhe UEFA-s, FIFA "ngriu" pėrkohėsisht vendimin dhe paralajmėroi se do t'ia shtoi disa modalitete kėtij vendimi pėr "tė kėnaqur" tė gjitha palėt, modalitete kėto qė ishin paralajmėruar se do tė zbuloheshin mė 27 e 28 shtator. Ndėrsa mė gjerėsisht rreth mbledhjes dhe vendimit tė KE-sė sė FIFA-s nė lidhje me Kosovėn, mund tė lexoni nė numrin e nesėrm tė "Koha Ditore".

http://koha.net/?page=1,18,116952

Citim:
MPJ: Kosovės duhet t'i lejohen ndeshjet miqėsore

Prishtinė, 28 shtator 2012 - Pėrmes Ambasadės nė Francė, Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės ka kėrkuar nga Ministria e Punėve tė Jashtme e Francės, UEFA dhe FIFA qė marrin njė vendim pozitiv nė lidhje mė tė drejtėn e reprezentacionit tė Kosovės nė futboll qė tė luajė ndeshje miqėsore me reprezentacionet e shteteve tjera.

Nė letrėn e Ambasadorit tė Kosovės nė Francė, Muhamedin Kullashi drejtuar MPJ-sė sė Francės thuhet se argumenti i cili ėshtė shtruar kundėr njė vendimi tė tillė nuk qėndron pėr shume arsye, politike apo sportive.

Me anė tė kėsaj letre, ambasadori Kullashi ka kėrkuar nga Ministria e Punėve tė Jashtme e Francės qė tė kėrkojė nga kryetari i UEFA-sė, Michel Platini qė tė mbėshtesė vendimet e FIFA-sė pėr Kosovėn.

Ambasadori Kullashi nė kėtė letėr thotė se duke i dhėnė Kosovės tė drejtėn qė tė marrė pjesė nė ndeshjet miqėsore, FIFA nuk do tė merrte njė vendim qė ėshtė nė kundėrshtim me vendimet dhe veprimet e institucioneve evropiane dhe ndėrkombėtare qė veprojnė pėr rindėrtimin e rajonit.

Ndėrkaq, me iniciativė tė Ambasadorit Kullashi, Komiteti i Kosovės nė Paris, qė ka pėr anėtarė personalitete tė shquara franceze i kanė shkruar njė letėr tė gjatė kreut tė FIFA-sė, Sepp Blatter dhe kreut te UEFA-sė, Michel Platini.

Nė kėtė letėr thuhet se ēėshtja e kėtij vendimi duhet tė depolitizohet dhe t’i tejkalojė mendimet politike, tė cilat e pėrcjellin, sidomos nga ana e Serbisė.

“Kosova ka popullatėn mė tė re nė Evropė. Mė shumė se gjysma e popullatės ėshtė nėn moshėn 25 vjeēare. Ky vendim pėrmban pra njė sfidė sportive dhe njerėzore tė rėndėsishme me qėllim qė t’iu ofrohet tė rinjve kosovarė mundėsia qė t’i zhvillojnė talentet e tyre nė fushėn sportive”, thuhet nė letėr.

Nė tė po ashtu thuhet se njė vendim pozitiv i FIFA-sė do ta sillte njė faktor pozitiv nė njė situatė tė pėrgjithshme jo shumė tė mirė, duke pasur parasysh vėshtirėsitė ekonomike tė kėtij vendi.

http://koha.net/?page=1,18,116950
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.10.2012, 21:35   53
Citim:
Gjibraltari pėrkohėsisht anėtar i UEFA-s

Zurich, 2 tetor - Federata Evropiane e Futbollit (UEFA) nė seancėn e mbrėmshme tė Komitetit Ekzekutiv nė Shėn Petersburg ka marrė vendim qė ta pranojė anėtare tė pėrkohshme Gryka e Gjibraltarit.

Vendimi pėrfundimtar nėse ky vend i vogėl me 28 mijė banorė dhe me kontest rreth sovranitetit ndėrmjet Spanjės e Mbretėrisė sė Bashkuar, pėr t'u bėrė njė anėtare e plotė e UEFA-s do tė bėhet nė kongresin e muajit maj tė vitit tė ardhshėm nė Londėr.

Pozicioni i Gjibraltarit u forcuar pas vendimit tė Gjykatės sė Arbitrazhit, i cili ka urdhėruar tė merret nė konsideratė anėtarėsimi nė UEFA.

Tė gjitha federatat sportive spanjolle, sipas vendimit tė Kėshillit Kombėtar duhet tė bllokojnė pranimin e anėtarėsimit tė Gjibraltarit nė organizatat ndėrkombėtare.

UEFA, pėrkundėr vendimit tė organizatės mė tė madhe botėrore tė futbollit, FIFA-s pėr ta lėnė Kosovėn tė luajė ndeshje miqėsore, ajo me kėmbėngulje po kundėrshton kėtė vendim.

http://koha.net/?page=1,21,117429
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.10.2012, 21:55   54
Citim:
Lobi serb po shuan njė tjetėr gjeneratė kosovarėsh

Zagreb, 8 tetor - Forca e lobit serb do tė shkatėrrojė ėndrrėn e njė gjenerate nė krye me Xherdan Shaqirin, Granit Xhakėn e Lorik Canėn. Kėshtu ka shkruar tė dielėn gazeta kroate "Jutarnji List". Sipas gazetės, pranimi i kolonisė britanike, Gjibraltarit nė UEFA ka ngjallur zemėrim nė Prishtinė. "Jutarnji" shkruan se shtėia botėrore e evropiane e futbollit janė tallur hapur me Kosovėn, duke mos lejuar qė pėrfaqėsuesja e saj tė luajė tė paktėn ndeshje miqėsore ndėrkombėtare

http://koha.net/?page=1,18,118186
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2012, 21:15   55
Citim:
FIFA lejon klubet kosovare tė zhvillojnė ndeshje miqėsore

Tokio, 14 dhjetor 2012 - FIFA lejon klubet kosovare tė zhvillojnė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare. Komiteti Ekzekutiv i Federatėn Ndėrkombėtare tė Futbollit nė mbledhjen e vet nė Tokio tė Japonisė, ka vendosur qė Federatės sė Futbollit tė Kosovės, qė nuk ėshtė anėtare e FIFA-s t’i lejohet zhvillimi i ndeshjeve miqėsore me federatat anėtare tė FIFA-s nė nivel tė gjeneratave tė reja, klubeve, ekipeve amatore dhe atyre tė femrave.

Federata e Futbollit tė Kosovės mė herėt kishte kėrkuar edhe reprezentacionit tė Kosovės t’i lejohet zhvillimi i ndeshjeve ndėrkombėtare miqėsore. Kjo kėrkesė fillimisht ishte miratuar, mė pas ishte pezulluar deri mė sot, kur u pėrcaktuan modalitetet e zbatimit tė saj.

http://www.kosova.com/artikulli/88925
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.1.2013, 21:32   56
Citim:
Berisha: Kosovė-Shqipėri, njė kampionat futbolli

Tiranė, 4 janar - Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha nuk ua ka vėrė veshin kritikave tė disa diplomatėve perėndimorė e as atyre rajonalė. Ai ka vendosur qė idenė e tij pėr bashkimin kombėtar ta realizojė nė vepra, duke filluar t’i lidhė “fijet” e kėputura 100 vjet mė parė.

Nė mbledhjet e fundit tė qeverisė shqiptare, Berisha kėrkoi njė kampionat tė pėrbashkėt futbolli Kosovė-Shqipėri, ndėrsa kėrkesa tjetėr e tij ėshtė heqja e tė gjitha pengesave sa i takon valėve televizive.

“Zoti ministėr i Kulturės, kėtė vit duhet tė fillojė veprimtarinė liga mbarėkombėtare e futbollit. Uluni dhe bėni projektin bashkė me ministrin kosovar. Ta quajmė mbarėkombėtare. Tifozi i Mitrovicės tė vijė tė shohė ndeshjen Flamurtari-Mitrovica. Tė pėrfshihen tė gjitha skuadrat. Kjo ėshtė rruga pėr tė shpalosur tė gjithė potencialet dhe talentet nė futboll”, tha Berisha.

Ai kėrkoi qė bashkimi kombėtar tė niset me futbollin dhe “tė fuqizojmė tregun e futbollit pėr tė ndier njė numėr sa mė tė madh yjesh”.

Kryeministri shqiptar kėrkoi qė edhe televizioni publik i Shqipėrisė (TVSH) tė mundėsohet tė transmetohet nė Kosovė, sikurse edhe televizionet e Kosovės tė transmetohen nė Shqipėri.

“Hapėsirė unike tė valėve. Tė gjitha mediet e Kosovės tė kenė licencė. RTSH duhet t’u krijojė pikat e transmetimit tė gjitha medieve tė Kosovės qė tė vendosin antenat e tyre dhe ato tė shihen nga Konispoli gjer nė Vermosh”.

“Sikur do tė bisedohet me qeverinė e Kosovės, qė mediet e Shqipėrisė tė mbulojnė hapėsirėn mediatike tė Kosovės. Nuk ėshtė se nuk ekziston, mirėpo ėshtė me pagesė, por do punojmė qė tė funksionojė forma pa pagesė”, tha Berisha, transmeton TCH.

Kjo ide e kryeministrit Berisha pason idenė e tij tė mėhershme qė ēdo qytetari shqiptar jashtė Shqipėrisė t’i jepet pasaportė shqiptare, nėse e duan atė. Ai tha se ka ardhur koha qė shqiptarėt tė bashkohen nė Shqipėrinė natyrale.

Kjo ide tij u pa si shqetėsim pėr vendet e rajonit, Maqedoninė, Greqinė, Malin e Zi dhe Serbinė. Kundėr kėsaj ideje u deklaruan edhe ambasadorėt e BE-sė dhe SHBA-sė. Mirėpo Berisha tha se kjo ėshtė ide e kamotshme dhe pas shpalljes sė pavarėsisė ka ardhur koha qė kjo ide tė jetėsohet.

http://koha.net/?page=1,19,129814
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.1.2013, 21:26   57
Citim:
Kosovarėt nė Shqipėri mė s'do tė llogariten tė huaj

Prishtinė, 18 janar - Nga edicioni i ardhshėm futbollistėt nga Kosova do tė numėrohen si vendorė nė Shqipėri. Kėtė e ka bėrė tė ditur presidenti i Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armand Duka. Aktualisht lojtarėt nga Kosova nė Shqipėri llogariten tė huaj, por sipas Dukės ka ardhur koha pėr ndryshime. Tė dielėn grupi i tifozėve tė Kombėtares sė Shqipėrisė "Tifozat Kuq e zi" kėrkuan nga FSHF-ja dhe Federata e Futbollit e Kosovės qė nė Shqipėri lojtarėt nga Kosova tė numėrohen vendorė, njėjtė si do tė vlerėsoheshin lojtarėt nga Shqipėria nė Kosovė.

"Lojtarėt kosovarė nuk do tė konsiderohen mė si tė huaj nė kampionatin shqiptar. Ka ardhur koha qė edhe ne ta bėjmė njė ndryshim tė tillė, ndaj do tė bisedojmė me homologėt kosovarė pėr kėtė ēėshtje dhe me fillimin e sezonit tė ri futbollistik lojtarėt kosovarė nuk do tė konsiderohen mė si tė huaj", ka thėnė Duka tė mėrkurėn. Ai ka pėrmendur shembullin e Greqisė, ku lojtarėt nga Shqipėria llogariten si komunitarė, njėjtė si ata tė vendeve tė Bashkimit Evropian.

http://koha.net/?page=1,18,131364
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.2.2013, 21:58   58
Citim:
Duka i thotė ‘JO’ Prishtinės dhe Trepēės ‘89

Dėshira e madhe e FC Prishtinės dhe KF Trepēės pėr tu regjistruar nė Superligėn e Shqipėrisė, duket se nuk do tė mund tė jetėsohet. Ėshtė presidenti i Federatės sė Futbollit tė Shqipėrisė (FSHF), Armando Duka, i cili duke folur pėr “Supersport”, ka thėnė se ėshtė vėshtirė qė Prishtina e Trepēa ’89 tė regjistrohen.

“E kam kontaktuar presidentin e Prishtinės, Remzi Ejupin dhe kam biseduar. I kam thėnė se nuk mund tė regjistrohet Prishtina, sepse unė nuk shoh asnjė formulė adekuate”, ka thėnė Duka.

“Ai kėrkon qė tė ndėrtojė njė klub kėtu. Gjithsesi tė shohim, mua mė duket e vėshtirė qė ta nisė nga Superiorja”, tha ai.

http://rtv21.tv/home/?p=83418&utm_so...dhe-trepces-89

Citim:
Duka: S’ka Prishtinė nė Superligė, pengesė rregullorja

Tiranė, 2 shkurt - Shuhet pėrfundimisht ėndrra e klubeve kosovare pėr t’u regjistruar nė Superligėn shqiptare tė futbollit, teksa kreu i FSHF-sė, Armand Duka, ka treguar, se rregullorja aktuale e pengon njė gjė tė tillė.Dy klubet kosovare, Prishtina dhe Trepēa ’89 kanė shprehur interesim pėr tė bėrė realitet njė lėvizje tė tillė, ndėrsa kanė bėrė tė ditur se kanė filluar procedurėn pėr tė bėrė realitet njė gjė tė tillė.

Duka ka treguar se ai ka biseduar me presidentin e klubit tė Prishtinės, Remzi Ejupin, duke i bėrė tė qartė se pėr momentin nuk gjen njė zgjidhje pėr kėtė kėrkesė.

“Kam kontaktuar me presidentin e Prishtinės dhe kam biseduar me tė. I kam thėnė se nuk mund tė regjistrohet Prishtina, sepse unė nuk shoh asnjė formulė adekuate. Ai kėrkon qė tė ndėrtojė njė klub kėtu."

"Gjithsesi tė shohim, mua mė duket e vėshtirė qė ta nisė nga Superliga”, ishin fjalėt e Dukės nė njė intervistė tė dhėnė pėr mediat vizive, transmeton Shekulli online.

http://koha.net/?page=1,19,133455
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.2.2013, 21:41   59
Citim:
Plisat ‘sulmojnė’ Dukėn

Tifozėt shqiptarė edhe njėherė u zhgėnjyen nga Federata Shqiptare e Futbollit (SHF). Kjo pasi shtėpia e futbollit shqiptar kishte kėrkuar nga ta qė mos tė brohorisnin ‘Shqipėri etnike’ gjatė ndeshjes miqėsore qė u zhvillua tė mėrkurėn mbrėma nė Tiranė ndėrmjet Kombėtares sė Shqipėrisė dhe asaj tė Gjeorgjisė (1:2).

Por ky nuk ishte veprimi i vetėm zhgėnjyes i FSHF-sė pėr tifozėt shqiptarė. Kėta tė fundit po e akuzojnė shtėpinė e udhėhequr nga Armando Duka se po tė mėrkurėn ka kėrkuar nga Policia qė nga stadiumi i Laēit – ku u zhvillua ndesha mes Shqipėrisė U-21 dhe Maqedonisė U-21 - ta hiqte njė flamur tė madh kombėtar-shqiptar.

Kėto veprime tė FSHF-sė kanė ngjall reagimin e tifozėve. Tė parėt qė kanė reaguar janė ‘Plisat’ nga Prishtina, tė cilėt nėpėrmjet njė shkrimi tė publikuar nė grupin e tyre nė Facebook, e kanė akuzuar direkt kreun e FSHF-sė, Armando Duka.

“Duka nė ndeshjen e Kombėtares kundėr Gjeorgjisė tentoi qė tifozėve nė stadium t’ua ndaloj edhe thirrjet ‘Shqipėri etnike’, gjė qė ėshtė jashtė logjikės sė shėndosh tė secilit shqiptar. Po ashtu, nė ndeshjen e Kombėtares nė Laē kundėr Maqedonisė U-21, ai nuk lejoi qė nė stadium tė ketė asnjė flamur kombėtar dhe as parulla pėr Kombėtaren”, thuhet nė reagimin e ‘Plisave’.

“Kėshtu qė njė njeri qė ėshtė racist ndaj popullit tė tij, kundėr flamurit tė tij, kundėr kombit tė tij, ai nuk mund tė jetė nė udhėheqje tė futbollit shqiptar”, theksohet mė tej nė reagim.

Express ka provuar tė kontaktoj me FSHF-nė rreth kėsaj ēėshtje, por kjo ishte e pamundur.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,103333
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.2.2013, 23:42   60
Citim:
FSHF: Kosovarėt, jo mė si tė huaj nė Shqipėri

Komiteti Ekzekutiv i Federatės Shqiptare tė Futbollit ka marrė vendim dje qė tė gjithė futbollistėt nga Kosova tė konsiderohen vendės nė Shqipėri. Kjo erdhi pas njė apelit tė vazhdueshėm tė medias (Panorama Sport) dhe tė tifozėve (Tifozat Kuq e Zi).

Vetė presidenti Duka ishte shprehur pak kohė mė parė se duhej tė rishikohej sa mė shpejt statusi i futbollistėve kosovarė.

“Nė kėtė mbledhje u miratua ndryshimi nė Rregulloren e Aktivitetit Kombėtar, nė tė cilėn u pėrcaktua qartė se tė gjithė futbollistėt me pasaportė nga Republika e Kosovės do tė luajnė nė tė gjitha nivelet e futbollit tė Shqipėrisė, me tė gjitha tė drejtat e plota si lojtarėt me pasaportė tė Republikės sė Shqipėrisė”, thuhet nė vendimin e marrė tė hėnėn nga Komiteti Ekzekutiv i FSHF-sė

http://www.panorama.com.al/2013/02/1...j-ne-shqiperi/

Citim:
Futbollistėt e Kosovės, “jo tė huaj” mė nė Shqipėri

Tiranė, 19 shkurt 2013 - Futbollistėt kosovarė nuk do tė cilėsojė mė si tė huaj nė Shqipėri. Gjithēka pas vendimit tė komitetit Ekzekutiv nė Federatėn Shqiptare tė Futbollit.

Ky ndryshim diskutohej prej disa muajsh, nė mėnyrė qė tė hiqeshin edhe barrierat e fundit dhe qė lojtarėt shqiptarė nga Kosova tė luanin pa probleme nė ligat e vendit tonė.

Ndryshimi i statusit nė “jo tė huaj” ėshtė mes pikave tė aprovuara nė mbledhjen e Ekzekutivit dhe qė do ti paraqiten Asamblesė sė Pergjithshme pėr miratim.

Vendimi mė 28 shkurt pritet vetėm tė formalizohet dhe prej sezonit tė ardhshėm kampionati shqiptar do tė hapė dyert pėr sportistėt nga Kosova.

Implementimi i kėtij rregulli do ti krijonte mundėsi tė gjithė futbollistėve cilėsor tė aktivizoheshin nė Shqipėri. Kjo do tė rritė edhe interesimin e klubeve tė Superligės, megjithatė nė Kosovė i tremben eksodit tė elementėve mė cilėsorė.

Pak ditė mė parė, njė vendim i tillė ishte marrė nė basketboll, por kėtė herė ishte Federata Kosovare ajo qė vendosi qė sportistėt nga Shqipėria tė cilėsohen si vendas.

http://www.kosova.com/artikulli/90799

Citim:
FFK: Futbollistėt e Shqipėrisė s’janė mė tė huaj

Futbollistėt nga Shqipėria tani e tutje mė nuk llogaritėn si lojtarė tė huaj. Kėshtu ėshtė vendosur tė martėn nė mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv tė Federatės sė Futbollit tė Kosovės (KE i FFK-sė).

“KE duke iu pėrgjigjur vendimit tė para do ditėve tė KE tė FSHF-sė qė futbollistėt e Kosovės tė mos llogariten si lojtarė tė huaj, mori vendim qė edhe futbollistėt nga Shqipėria pėr FFK-nė nuk llogariten tani e tutje futbollistė tė huaj”, ėshtė thėnė nė njoftimin e FFK-sė.

Sipas kėtij njoftimi, KE miratoi raportin e Komisionit pėr lėvizjen e futbollistėve nė afatin e dimrit. Kryetari i kėtij komisioni Adem Ēollakaj i njoftoi anėtarėt e KE se gjatė kėtij afati kalimtar 36 klube kanė bėrė 199 kėrkesa tė futbollistėve pėr ndėrrimin e klubeve.

E veēanta e kėtij afati ėshtė se 21 kėrkesa janė tė futbollistėve nga 11 shtete tė huaja. Mirėpo pėr kėta futbollistė para se tė regjistrohen duhet tė kenė vėrtetime se i janė pėrmbajtur ligjeve tė emigracionit. Gjithashtu KE diskutoi dhe pėr pėrgatitjet pėr mbajtjen e turneut tashmė tradicional nė futsall “Adem Jashari”, tė cilat po rrjedhin sipas dinamikės sė paraparė.

KE miratoi edhe Planin e Komisionit pėr Gjyqtarė, duke vendosur qė seminari dhe testet e normat fizike pėr gjyqtarė tė mbahen mė 23 dhe 24 shkurt nė stadiumin “Adem Jashari” nė Mitrovicė.

http://rtv21.tv/home/?p=86300&utm_so...ane-me-te-huaj
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.