Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.1.2008, 10:57   1

Shkrim i cituar Durrės: Pallati shkatėrron orakullin e lashtė


Citim:
Pallati shkatėrron tempullin antik
12/01/2008 - 09:33 / Artur Korriku

DURRES -Ka shfrytėzuar ditėt nė vigjilje tė Vitit tė Ri pėr tė hapur themelet e njė pallati dhe pėr t’ju shmangur institutit arkeologjik. Ky i fundit konstatoi se firma dėmtoi njė objekt antik tė periudhės helenistike dhe asaj romake. Pėr kėto arsye, propozoi pezullimin e punimeve. Por kur propozimi mbėrriti nė bashki ishte vonė, pasi kishte nisur hedhja e betonit nė themelet e pallatit.

Dje nė Durrės ishte drejtori i Institutit tė Monumenteve, Lorenc Bejko. Qėllimi i vizitės sė tij ishte realizimi i ekspertizės sė mbeturinave inerte tė themeleve tė njė pallati nė qytetin e Durrėsit, tė cilat janė depozituar nė zonėn e Porto Romanos. Ekspertiza, e cila po kryhet nga njė grup arkeologėsh, ka pėr qėllim qė tė vėrtetojė dėmin e firmės sė ndėrtimit e cila po ndėrton pallatin, pasi pretendohet se ekskavatorėt kanė rrėnuar njė tempull antik.

Sipas Bejkos, “firma e ndėrtimit ‘Fama’ ka shkelur ligjin, sipas tė cilit, themelet e pallatit duhej tė hapeshin nė prani tė njė arkeologu. Pėr kėtė qėllim, ne do ta kallėzojmė penalisht firmėn nė organin e Prokurorisė”.

Arkeologėt, tė cilėt po analizojnė copat e objekteve tė hedhura nė Porto Romano, sqarojnė se ato janė fragmente kolonash, pjesė mozaikėsh, copėra objektesh tė pėrdorimit tė pėrditshėm tė asaj kohe e tė tjera, tė cilat po grumbullohen prej tyre nėpėr arka.

Sipas arkeologėve, kjo firmė e ka ēelur themelin e pallatit me datėn 29 dhjetor tė vitit qė shkoi dhe me datėn 30 dhjetor ėshtė konstatuar nga ana Sektorit tė Arkeologjisė nė Durrės. Ky sektor ka mbajtur njė procesverbal dhe mė pas i ka dėrguar njė shkresė pėrcjellėse bashkisė sė Durrėsit, ku i kėrkohet qė tė urdhėrojė bllokimin e punimeve. Por nė bashkinė e Durrėsit, nėnkryetari Ardian Ēela thotė se, “kjo shkresė te neve ka mbėrritur me datėn 4 janar, atėherė kur firma kishte nisur betonimin e gropės sė themeleve. Ndėrkohė, dua t’ju bėj me dije se pallati bėn pjesė nė zonėn B tė qytetit dhe se firma dispononte lejen e ndėrtimit qė nė vitin 2005. Sipas ligjit, ajo qė ne mund tė bėjmė ėshtė vendosja e njė gjobe kundrejt saj dhe asgjė mė tepėr”.

Shpeshherė, nėpėr gropat e themeleve tė pallateve nė Durrės janė gjetur objekte tė rėndėsishme arkeologjike. Por nė disa raste tė tjera janė konstatuar rrėnime tė objekteve tė tjera dhe kėto janė marrė vesh nga grumbujt e mbeturinave tė themeleve, tė cilat janė bėrė pre e grumbulluesve amatorė tė antikave, tė cilėt kanė gjetur edhe objekte me vlerė.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=28293
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.