Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1 > Verior
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.1.2008, 08:01   1

Shkrim i cituar Z1: Verior: Simbolet kombėtare antikushtetuese


Citim:
Kosove, Kete jave do vendoset per simbolet e shtetit te ri
13/01/2008 - 11:01

Kete jave ne Kosove do te vendoset per simbolet e shtetit te ri. Lajmi eshte bere i ditur nga kryetari i parlamentit te Kosoves Jakup Krasniqi, i cili deklaroi se gjate kesaj jave ne bashkeveprim me presidentin dhe kryeministrin, do te vendoset per simbolet e reja.

"Gjatė kesaj jave do tė mbahet mbledhjen e parė e kryesisė sė parlamentit, ku do tė fillohet formimi i komisioneve, tė cilat duhet tė fillojnė punėn sė shpejti dhe gjithashtu sė bashku me presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin, Hashim Thaēi do tė vendosim edhe pėr ēėshtjen e komisionit tė simboleve”, tha ai.

Ndėrkaq, sa i pėrket procesit tė pavarėsisė, Krasniqi tha se do tė fillojnė pėrgatitjet pėr pritjen e ditės sė pavarėsisė sė Kosovės, e cila do tė ndodhe sė shpejti dhe nė koordinim me Bashkimin Evropian dhe komunitetin ndėrkombėtar. Sipas kryeparlamentarit Krasniqi, njohja ndėrkombėtare e shtetit tė pavarur e sovran tė Kosovės do tė bėhet nga kėta mekanizma ndėrkombėtarė qė e kanė ndihmuar deri mė tani Kosovėn dhe vazhdojnė ta ndihmojnė atė.

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=14379
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2008, 18:09   2
Vistar
 
Nė fakt nuk e kuptoj mirė ēdo tė thotė "simbole te reja". Shqiptarėt e Kosovės e kanė identifikuar gjithnjė veten me ato simbole qė tė gjithė ne i njohim shumė mirė. Ēfarė kuptimi do tė kishte gjithēka e bėrė deri tani, nėse psh ndryshon flamuri, apo ēdo simbol tjetėr?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2008, 19:22   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Nė fakt nuk e kuptoj mirė ēdo tė thotė "simbole te reja". Shqiptarėt e Kosovės e kanė identifikuar gjithnjė veten me ato simbole qė tė gjithė ne i njohim shumė mirė. Ēfarė kuptimi do tė kishte gjithēka e bėrė deri tani, nėse psh ndryshon flamuri, apo ēdo simbol tjetėr?
Tė huajt kanė ardhur kėtu pėr tė pėrfunduar shkombėtarizimin tonė qė ka filluar qė nė vitet e '90 pėrmes masonit "pacifist" Ibrahim Rugova.

Politikė, veē tjerash, d.m.th. qė tė bėsh diēka me njė arsye tė fshehtė dhe nė publik e arsyeton me diēka tjetėr. Kėta thonė se flamuri jonė nuk duhet tė jetė ai qė ėshtė sepse nuk bėn qė dy shtete tė kenė tė njėjtin flamur (nė kėtė rast Perėndimori dhe Veriori), por duhet tė ketė flamur tjetėr. Kjo ėshtė farsė. Qėllimi i tyre ėshtė qė tė shkombtarizojnė shqiptarėt.

Ata na kanė frikė sepse ne kemi tė drejta tė mėdha territoriale nė Europė dhe nė njė pjesė dhe kah Azia. Gjithė ato troje qė na i kanė marrė, kėta frikėsohen se mos po ndėrgjegjėsohemi nė njė trup e regjim tė fortė dhe bėjmė kėrdinė nė rivendikime qė s'na i mohon dot njeri. Kėto janė afatgjata, por ashtu i bėjnė dhe kėta vlerėsimet, afatgjatė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2008, 20:14   4
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
Le t'a bojnė flamurin edhe ylber, s'e kėrkush hesap s'e bon.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.1.2008, 01:55   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
"Trushpėrlarja" nuk ėshtė ndonjė teknikė qė i ka dalė moda. Sikur qė nderohet xhamia, ose Janullatosi, ashtu edhe ky flamur mund tė zėrė vendin e vet. Kėshtuqė duhet denigru kudo flamuri i ri, si dhe ata qė e bartin.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.3.2008, 08:37   6
Citim:
Kosove, Kuvendi shpall neser konkursin per himnin kombetar

Kryeparlamentari i Kosoves, Jakup Krasniqi sqaron se sipas kritereve te percaktuara nga pakoja "Ahtisari" himni i Kosoves nuk duhet te jete i ngjashem me ndonje himn te ndonje shteti tjeter

http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=17732
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.3.2008, 08:40   7
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Himni "kombėtar" thotė kokrra e injorantit! Nė mos qoftė "komunitetas", pėr cilin komb e ka fjalėn? Kėta lloj gazetarėsh duhen vra me bukė nė gojė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.3.2008, 09:33   8
Citim:
Himni i Republikės, pa tekst?

Qeveria e Kosovės harton konkursin pėr himnin - pret miratimin formal tė Kryesisė sė Kuvendit

Nėse konkursi i Qeverisė sė Kosovės do tė shpallet nė formėn si i ėshtė dėrguar Kryesisė, mė 10 mars, atėherė himni i Kosovės pritet tė jetė pa tekst. Kryesia e Kuvendit do tė vendosė pėrfundimisht tė martėn pėr kėtė ēėshtje, megjithėse Qeveria zyrtarisht e ka kryer punėn

http://www.koha.net/index.php?option...8435&Itemid=41
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.6.2008, 12:43   9

Shkrim i cituar Pejė: Dita e ēlirimit pa flamur dhe himn shtetėror tė "Kosovės"


Me intonimin e himnit kombėtar dhe ngritjen e flamurit kuq e zi, Peja dje ka shėnuar vitin e nėntė tė ēlirimit, ndėrkohė qė flamuri shtetėror i Kosovės nuk ėshtė ngritur fare gjatė ceremonisė festive, sikundėr qė nuk ėshtė dėgjuar as himni kosovar.

http://www.rtklive.com/?categoryId=2&newsId=22831
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2008, 01:39   10
Dardan
 
Veprim me vend nga ana e pejanėve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.3.2010, 23:23   11
Citim:
Gjykata Kushtetuese e Kosovės “rrėzon” Lidhjen e Prizrenit

Gjykata Kushtetuese e Kosovės ka marrė njė vendim qė nuk e lejon Komunėn e qytetit tė Prizrenit qė tė mbajė nė stemėn e saj shtėpinė e famshme ku u mbajt Lidhja Kombėtare e Prizrenit, e cila u mblodh mė 10 qershor tė vitit 1878 pėr tė krijuar njėsinė shtetformuese tė shqiptarėve qė jetonin prej shekullit tė 15 nėn sundimin otoman.

Gjykata Kushtetuese e Kosovės, e cila kryesohet nga shqiptari Ever Hasani, por qė nė pėrbėrjen e saj ka edhe pėrfaqėsues tė minoriteve dhe ndėrkombėtarė, nuk e ka lejuar Komunėn e Prizrenit ta mbajė kėtė stemė, pasi shkelen parimet kryesore tė Kushtetutės sė Kosovės pėr shtet multietnik.

Nė vendimin e Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės theksohet se ėshtė bėrė shkelje e tė drejtave tė komuniteteve joshumicė nė Prizren pėr tė ruajtur, mirėmbajtur dhe promovuar identitetin e tyre. U vendos se neni 7 i Statutit tė Komunės sė Prizrenit nuk ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.

Urdhėron Komunėn e Prizrenit qė, brenda njė periudhe prej tre muajsh nga dorėzimi i kėtij aktgjykimi, tė ndryshojė statutin dhe emblemėn e saj nė mėnyrė qė ta sjellė atė nė pajtueshmėri me Kushtetutėn dhe tė mos pėrjashtojė komunitetet joshumicė”.

Ky vendim ėshtė komentuar vakėt nga politika e Kosovės dhe mediat vendase. Por nė qėndrimin e saj, lėvizja “Vetėvendosja”, qė drejtohet nga Albin Kurti thekson se “jo vetėm qė Plani i Ahtisarit po na shkombėtarizon nė kėtė mėnyrė, por edhe krejt vargu i institucioneve politike e gjyqėsore, tė ndėrtuara sipas konceptit tė Planit tė Ahtisarit, janė nė shėrbim tė kėtij plani antishqiptar e jo nė shėrbim tė vullnetit tė popullit shumicė.

Plani i Ahtisarit konsideron se nė emėr tė pakicave duhet tė sakrifikohet vullneti politik dhe identiteti kombėtar i popullit shumicė. Kjo ėshtė qasje krejtėsisht e gabueshme dhe me siguri qė do tė dėshtojė kurdoherė.

Shtet i vėrtetė demokratik ėshtė vetėm ai shtet qė pėrbrenda vullnetit politik tė shumicės, qė materializohet nė institucionet sovrane tė vendit, garantohen tė drejtat mė tė larta politike,kulturore e ekonomike tė pakicave. Por kurrsesi ai shtet, korniza politike e tė cilit e mbyt vullnetin e shumicės absolute nė emėr tė neutralitetit ndaj tė gjithėve, dhe kėshtu qėllimisht i konfronton artificialisht pakicat me shumicėn”
.

http://216.75.13.41/index/politike/c...95b809994.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2010, 11:32   12
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Akoma s'ka nisur zbatimi "i pakove", jemi nė hapat e para fare. Njėsoj janė dhe "mijėra faqet" e legjislacionit pėr "integrim" nė Bashkim Sovjetik tė Evropės, ku "monoetnikėt" parashikohen nė Kod Penal.

Mes shumė e shumė tė tjerash dy shtetet shqiptare, mbase Veriori mė shpejt, sepse e ka tashmė legjislacionin nė fuqi, do tė kenė karakter tė pastėr multietnik, multiracor e multikulturor qė nga ēasti kemi pranuar me dėshirėn tonė (nė injorancė tė plotė dhe negroizmin qė na karakterizon) legjislacionin e BE-sė, pa e ditur se ēfarė kemi pranuar, (madje MPJ del e bėn dhe deklarata "qetėsuese" se nuk do tė ndodhin pasojat qė i dinė mirė se cilat janė, ndėrkaq shohim se Veriorit s'i lejohen juridikisht simbolet shqiptare pas nivelit qendror tashmė as nė nivel vendor. Dhe kur nuk lejohen de jure, e shkurtėr ėshtė koha kur vihen dhe nė zbatim).

Ēfarė mund ta quash kėtė pėrveēse luftė kundėr kombit, kėtij "koncepti" tė urryer reaksionar antirevolucionar antikomunist. BE ėshtė komunizmi reloaded, nė ēdo pjesė tė ekzistencės sė vet. Dhe mbase tėrė kjo s'ka dhe kuptim tė thuhet para komunistėve tanė, pėrfshirė kėtu Vetėvendosjen, qė nė gojėn e kryetarit tė saj papagallon lart e poshtė Marksin, Zhizhekun, Debordin etj. etj. Kėshtu qė ēne qė hiqen si tė fyer kur ndėrkombėtarėt po ia dhurojnė idealin e jetės nė pjatė?! Apo ndihen keq qė nuk po vetėpėrmbushen duke e arritur me "revolucion"? Se kemi tė paktėn tė bėjmė me hipokrizi kėtu.

Megjithėse kemi parė dhe nga ata qė flasin pėr "komunizėm nacionalist", se nė trurin e njeriut tė gjorė tė pėrdhunuar nga lloj-lloj doktrinash ēfarė nuk ndodh. Mbase duan tė flasin pėr nacional-socializėm, me sa del nga si e pėrshkruajnė... por kushedi ku i ngatėrrohen konceptet dhe pėrkufizimet. Se tė jesh dhe komunist dhe islamik edhe kuptohet se ėshtė e njėjta gjė, nuk kėrkon sforcim tė madh, rėndėsi ka synimi i njėjtė dhe metodat e njėjta drejt ymetit global tė vėllazėruar; por tė jesh dhe komunist dhe nacionalist, kėtė vetėm njė kaēurrel substancash mund ta prodhojė.

Kėshtu vijmė nė pėrfundimin e detyruar se kuqot po shfrytėzojnė retorikėn nacionaliste pėr kapital politik... Se tė flasėsh pėr "fashizėm (sic) multietnik, multikulturor, multiracor e multiseksual", je duke folur pėr... komunizėm. Dhe s'ka alkimi qė e anashkalon kėtė, sado tė spėrdridhet gjuha. Po i tillė ėshtė prodhimi i sotėm shqipfolės "intelektual", marmelatė me muzikė xhamajkane dhe bėrllog ideologjik tė mbledhur anembanė kazaneve tė botės... dhe ēekė tė varur nė Bregun Perėndimor.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.6.2010, 20:34   13
Citim:
Prizreni ka 2 javė pėr ndryshimin e emblemės dhe Statutit

Prizren, 6 qershor - Dy javė kanė mbetur deri nė skadimin e afatit tremujor tė caktuar nga Gjykata Kushtetuese e Kosovės pėr ndryshimin e emblemės komunale tė Prizrenit, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ndėrkohė qė Kuvendi Komunal ende nuk e ka zhvilluar asnjė debat, pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr kėtė ēėshtje tė ndjeshme. Derisa pėrfaqėsuesit e opozitės akuzojnė pushtetarėt pėr injorimin e kėtij problemi, krerėt komunalė pėrsėrisin qėndrimin se pėrgjegjėsia u takon tė gjitha partive tė pėrfaqėsuara nė organin mė tė lartė vendimmarrės.

Pėr kėtė shkak kryetari i Komunės, Ramadan Muja, u ka bėrė thirrje kėshilltarėve tė opozitės qė tė marrin pjesė nė mbledhjen e radhės tė KK-sė, ku njėra prej pikave tė rendit tė ditės ėshtė edhe njoftimi pėr vendimin e Gjykatės Kushtetuese.

"Sigurisht se kjo ėshtė njė ēėshtje e rėndėsishme, e cila duhet tė debatohet nė mbledhjen e ardhshme qė do tė mbahet nė fillim tė javės sė ardhshme dhe unė po them se ėshtė interes i pozitės dhe i opozitės, sepse tė dyja palėt e pėrfaqėsojnė popullin...Meqė ēėshtja e logos ėshtė interes i tė gjithė qytetarėve, unė i ftoj edhe njėherė kuvendarėt e partive opozitare qė janė tė pėrfaqėsuara nė Kuvend, tė marrin pjesė nė mbledhje, tė debatojnė nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme pėr zgjidhjen e kėtyre problemeve qė janė tė pėrbashkėta", ka thėnė Muja, i cili nė fillim tė javės kishte tentuar qė t'i bindte liderėt opozitarė pėr zhbllokimin e punės sė legjislativit.

Por zyrtarė tė partive rivale vazhdojnė tė besojnė se pėrgjegjės pėr lėnien anash tė kėsaj ēėshtjeje nga agjenda e punės sė Kuvendit janė krerėt komunalė, pėr shkak tė mosgatishmėrisė politike pėr tu pėrballur me kundėrshtimin e opinionit publik.

"Kryetari i Komunės sė Prizrenit dhe kryesuesi i deritanishėm i Kuvendit Komunal me qėllim i janė shmangur ballafaqimit me kėtė problem pėr arsye qė duke parė rezistencėn e fuqishme nga kėshilltarėt opozitarė dhe tė pozitės, qytetarėt dhe shoqėria civile e neglizhuan skajshmėrisht kėtė problem duke bėrė qė afati i caktuar nga Gjykata Kushtetuese prej tre muajsh, tė lihet tė kalojė dhe t’u hapet njė rrugė organeve ndėrkombėtare dhe atyre tė nivelit qendror qė nė mėnyrė arbitrare tė vendosin pėr njė logo sigurisht tė ēoroditur pėr Prizrenin dhe ndryshimin e Statutit tė Komunės sė Prizrenit", ka vlerėsuar Ilir Baldedaj, anėtar i Kryesisė sė Degės sė LDD-sė.

Nė tė njėjtėn kohė ai ka kundėrshtuar argumentimin e kryetarit Muja se opozita ka po aq pėrgjegjėsi sa pozita. Sipas Baldedajt, kėto pretendime nuk mjaftojnė pėr tė larguar pėrgjegjėsinė e kryetarin dhe tė kryesuesit "sepse vota e qytetarėve ėshtė pėr t’u ballafaquar me problemet e jo pėr t’u ikur atyre". Prandaj, edhe pėr ēdo lėshim pasojat i adresohen pushtetit.

"Si grup opozitar nė asnjė mėnyrė nuk do tė jemi pėrgjegjės pėr pasojat, tė cilat do tė shkaktohen nga zgjidhjet arbitrare qė do tė na imponohen, sepse ne si opozitė e kemi ngritur zėrin dhe jemi angazhuar qė tė procedohet normalisht me punėn e Kuvendit, por vazhdimisht jemi detyruar qė tė pėrdorim mekanizmin e seancave tė jashtėzakonshme pėr tė vazhduar punėn e legjislativit", ka deklaruar Baldedaj.

Ndėrsa udhėheqėsit e partisė mė tė madhe opozitare nė Prizren kanė pohuar se ngėrēi politik ka kapluar Kuvendin si pasojė e pėrplasjeve brenda Degės sė PDK-sė dhe se paaftėsia e kryetarit dhe e kryesuesit pėr tė menaxhuar kėtė situatė ka ndikuar nė neglizhimin e debatit pėr emblemėn dhe Statutin e Komunės.

"Si pasojė e bllokadės sė Kuvendit pėr kėtė ēėshtje me rėndėsi vitale qė prek ndjenjat dhe krenarinė mbarėkombėtare as qė kemi diskutuar dhe faktikisht jemi nė prag tė mbetjes pa Statut komunal, e pėrgjegjės pėr kėtė dihet se kush ėshtė", ėshtė shprehur nėnkryetari i Degės sė LDK-sė, Ridvan Hoxha.

Gjykata Kushtetuese pas shqyrtimit tė ankesės sė parashtruar nga zėvendėskryesuesi i Komunės sė Prizrenit, Qemajl Kurtishi, mė 18 mars tė kėtij viti, pati vlerėsuar se emblema, pėrkatėsisht neni 7 i Statutit tė Komunės sė Prizrenit, nuk ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn, meqė shkelen tė drejtat e komuniteteve joshumicė.

Pėrmes kėtij vendimi Kushtetuesja ka urdhėruar Komunėn e Prizrenit qė brenda tre muajve tė ndryshojė Statutin dhe emblemėn e saj, nė mėnyrė qė ta sjellė atė nė pėrputhje me aktin mė tė lartė juridik pa i pėrjashtuar edhe komunitetet joshumicė.

Komuna e Prizrenit pati miratuar Statutin e Komunės, mė 15 tetor tė vitit 2008, ku nė nenin 7 rregullohej ēėshtja e emblemės komunale. “Emblema e Komunės ėshtė 'Shtėpia e Lidhjes sė Prizrenit', e rrethuar me fjalėt nė vijim '1878 –Prizren'”, thuhet nė kėtė nen, qė ėshtė kundėrshtuar atėbotė nga pėrfaqėsuesit politik tė partive minoritare, tė cilėt kanė kėrkuar qė viti 1878 tė mėnjanohet dhe tė shkruhet komuna nė gjuhėt turke e boshnjake.

Pėrderisa partitė minoritare patėn pėrshėndetur vendimin e Kushtetueses, duke e cilėsuar atė si "model tė funksionimit tė demokracisė nė Kosovė", zyrtarė tė subjekteve tė komunitetit shumicė janė shprehur tė pakėnaqur me kėtė verdikt, madje duke kėrcėnuar se nuk do tė lejojnė ndryshimin e emblemės komunale tė Prizrenit.

Ndėrkohė lėvizja "Vetėvendosje!" ka paralajmėruar organizimin e njė proteste nė mbrojtje tė emblemės aktuale tė Komunės sė Prizrenit, qė parashihet tė mbahet mė 10 qershor, kur edhe shėnohet 132-vjetori i LSHP-sė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,8,24063
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2010, 21:24   14
Citim:
Gjykata: Imazhi i Shtėpisė sė Lidhjes sė Prizrenit nuk ndryshohet

Pas reagimeve tė shumta, me disa muaj vonesė Gjykata Kushtetuese e Kosovės ka dhėnė sqarime shtesė lidhur me vendimin e saj qė Komuna e Prizrenit tė ndryshojė emblemėn, duke vendosur brenda saj, krahas "komuna" nė shqip, edhe "opstina" dhe "belediye".

Kryetari i Gjykatės, Enver Hasani thotė se imazhi i Shtėpisė sė Lidhjes sė Prizrenit nuk ka qenė objekt i diskutimit. Nėpėrmjet njė letre dėrguar kryetarit tė Prizrenit, Ramadan Muja, Hasani ka rikujtuar se afati i dhėnė nga Gjykata pėr ndryshimin e statutit dhe emblemės skadon mė 18 qershor 2010.

"Prandaj, Gjykata Kushtetuese e fton komunėn qė ta informojė atė lidhur me hapat e ndėrmarrė dhe pėrparimin e bėrė pėr t'u pajtuar me Aktgjykimin e Gjykatės nė mbėshtetje tė obligimeve nen nenin 116.1 te Kushtetutės", thuhet nė kėtė letėr.

Gjykata Kushtetuese, mė 18 mars tė kėtij viti, nė rastin Xhemajl Kurtishi kundėr Kuvendit Komunal tė Prizrenit kishte vendosur se propozimi i Kurteshit pėr t'i pasur fjalėt "komuna", "opstina" dhe "belediye" brenda rrethit tė emblemės ishte i arsyeshėm.

Por Gjykata dėshiron tė sqarojė se kurrė nuk ka thėnė qė imazhi i Shtėpisė sė Lidhjes sė Prizrenit ishte objekt i diskutimit.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=65075
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.8.2010, 23:09   15
Citim:
Kuvendi i Prizrenit formon komisionin pėr emblemėn

Prizren, 31 gusht - Kuvendi Komunal i Prizrenit ka rėnė nė ujdi tė krijojė njė komision pėr ēėshtjen e emblemės sė Prizrenit, nė kohėn kur i kanė mbetur edhe pak ditė nga afati i dytė i Gjykatės Kushtetuese.

Nė seancėn e paraparė, tė cilėn e bojkotoi LDK-ja, Kuvendi i Prizrenit me 22 kėshilltarė ka mbajtur seancėn e rregullt dhe nė pikėn e rendit tė ditės pėr ēėshtjen e logos ėshtė vendosur tė krijohet njė komision, i cili do tė merret me tė, ka thėnė pėr Kohavisionin zyrtari pėr media, Ymer Berisha.

Partia mė e madhe opozitare nė Prizren, LDK-ja, vazhdon ta bojkotojė kėtė kuvend. Zyrtari i lartė i kėsaj partie, Ridvan Hoxha, i ka thėnė Kohavisionit se Kuvendi i Prizrenit duhet tė shpėrbėhet pasi qė nė afat prej 6 muajsh nuk ka mbajtur asnjė mbledhje dhe pret nga Ministria e Administrimit dhe Pushtetit Lokal ta shpėrbėjė atė konform ligjit.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,8,32817
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.9.2010, 05:22   16
Citim:
Prizreni duhet ta ndryshojė emblemėn deri mė 18 shtator

Skadimi i afatit shtesė tė caktuar nga Gjykata Kushtetuese e Kosovės pėr ndryshimin e emblemės sė Prizrenit ka detyruar shefin e Zyrės Civile Ndėrkombėtare (ICO), Pieter Feith dhe zyrtarėt e lartė tė qeverisė sė Kosovės qė tė martėn t'i tubojnė drejtuesit e komunės dhe pėrfaqėsuesit e opozitės me qėllim tė gjetjes sė njė rrugėdaljeje.

Ata kanė tentuar qė tė zbusin dallimet nė qėndrime tė pozitės dhe opozitės, duke i bėrė thirrje pėrfaqėsuesve tė zgjedhur tė pushtetit lokal qė ta harmonizojnė emblemėn me Kushtetutėn e vendit, para 18 shtatorit, datė kjo nė tė cilėn skadon afati shtesė tremujor i caktuar nga Gjykata Kushtetuese.

“Mė duhet tė them se unė, zėvendėskryeministri (Hajredin) Kuēi dhe ministri (Sadri) Ferati duam qė ta shohim njė mbledhje tė Kuvendit tė Komunės para datės 18 shtator, nė mėnyrė qė tė merret njė vendim rreth emblemės sė Prizrenit...Ky ėshtė afati i fundit qė e ka caktuar Gjykata Kushtetuese”, ka thėnė shefi i ICO-sė, Pieter Feith, pas takimit qė ka zgjatur me tepėr se dy orė.

Feith ka theksuar se gjatė takimit liderėt e komunės dhe ata tė opozitės janė zotuar se do tė zhvillojnė konsulta tė brendshme pėr tė gjetur mėnyrėn e ecjes tutje. Ndėrsa zėvendėskryeministri Kuēi ka konfirmuar se takimi i sotėm ėshtė realizuar me nismėn e ICO-sė dhe ka shprehur bindjen se anėtarėt e Kuvendit Komunal tė Prizrenit do tė pėrmbushin obligimet qė dalin nga vendimi i Gjykatės Kushtetuese pėr emblemėn. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=10333
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.9.2010, 07:36   17
Citim:
Mungon kuorumi, nuk votohet emblema e re

Seanca e sė premtės e Kuvendit tė Komunės sė Prizrenit, e ftuar nga kryesuesi Nijazi Kryeziu, si seancė e jashtėzakonshme, me qėllim tė diskutimit pėr emblemėn e kėtij qyteti, ka dėshtuar pėr shkak tė bojkotit nga ana e opozitės.

Nga 41kėshilltarė sa ka KK i Prizrenit, nė seancė ishin tė pranishėm vetėm 22 kėshilltarėt e koalicionit, derisa munguan 19 kėshilltarėt e partive opozitare. Pėr ndryshimin e statutit nevojitet qė tė jenė tė pranishėm dy tė tretat e kėshilltarėve tė Kuvendit Komunal.

Fillimisht, edhe pse kjo pikė e rendit tė ditės nuk mund tė votohej, pėr shkak tė mungesės sė kuorumit, kryesuesi Nijazi Kryeziu megjithatė hapi debatin lidhur me emblemėn, por sė pari duke e shpjeguar edhe vendimin e Gjykatės Kushtetuese pėr kėtė kontest.

Nė emėr tė Grupit parlamentar tė kėshilltarėve tė PDK-sė, Afrim Avdaj, tha se duke ditur rėndėsinė kushtetuese dhe duke pasur parasysh respektin e ligjshmėrisė do tė pėrkrahnin vendimin e drejtė dhe ligjor pėr emblemėn e Prizrenit.

Nė kėtė frymė kanė diskutuar edhe Ergin Kale nga KDTP-ja, Emilia Rexhepi nga NDS-ja, Fidan Zhėllta nga KDTP dhe Munir Basha nga PD-ja. Pėrderisa kuvendari Masar Shala, Besnik Krasniqi dhe tė tjerė ndanė mendimin se emblema aktuale nuk fyen e as nuk pėrjashton mundėsinė qė tė jetė e kėtillė, pasi qė ajo ėshtė votuar nga ky Kuvend.

Kjo e ka detyruar kryesuesin Kryeziu ta marrė fjalėn edhe njė herė pėr shpjegime shtesė. Kjo seancė ėshtė ftuar pas takimit tė pėrbashkėt qė ka pasur Piter Fejt, zv/kryeministri Hajredin Kuēi dhe ministri Sadri Ferati edhe me opozitėn. Afati ligjor i paralajmėruar pėr ēėshtjen e emblemės sė Prizrenit skadon nesėr

http://www.kosova-sot.info/politike/...t-emblema-e-re
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.1.2011, 00:16   18
Citim:
Komuna pa logon e Lidhjes sė Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja ka urdhėruar administratėn komunale qė tė heqin nga pėrdorimi logon - shtėpia e Lidhjes sė Prizrenit, nė dokumentet zyrtare tė komunės.

Ky urdhėr i kryetarit ėshtė bėrė pėr tė zbatuar vendimin e Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės qė e kishte shpallur antikushtetuese atė. Kėsisoj Komuna e Prizrenit mbetet pa logo nga e hėne deri nė njė vendim tė Kuvendin Komunal pėr ndryshimin e Nenit 7 tė Statutit tė Komunės pėrkatėsisht miratimin e logos sė re tė komunės.


Burime tė afėrta me Komunėn e Prizrenit i kanė thėnė Kohės Ditore se njė udhėzim tė tillė kryetari Muja u ka dhėnė drejtorive komunale nė mbledhjen e fundit me drejtorėt komunalė.

“Kryetari u ka kėrkuar drejtorėve nė mbledhjen e fundit qė tė mos pėrdorin mė logon e komunės nė dokumente zyrtare, dhe tė lėshojnė pa logo tė gjitha dokumentet derisa Kuvendi Komunal tė vendos pėr logon e re”, i ka thėnė ky burim gazetės nė kushte anonimiteti. Ky burim madje ka bėrė tė ditur se vendimi i kryetarit Muja ishte marrė me 19 nėntor tė vitit 2010, por nuk ishte bėrė publike pėr tė mos pasur konsekuenca nė zgjedhjet e 12 dhjetorit, ngase ka thėnė se ka ekzistuar droja qė partitė opozitare ta pėrdorin atė vendim pėr tė sulmuar pushtetin lokal.

Me Urdhėresėn Administrative, tė nėnshkruar nga i pari i Prizrenit, Ramadan Muja, qė ishte mbajtur fshehtas pėr mė se dy muaj, ndalohet pėrdorimi i logos ekzistuese nė tė veprimtarinė e organeve komunale. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=12393
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.3.2011, 20:37   19
Citim:
Iniciativė pėr ndryshimin e logos sė Graēanicės

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut (KMDLNJ) nė Prishtinė ka filluar shqyrtimin e mundėsive pėr inicimin procedurave ligjore pėr ndryshimit tė logos sė Komunės sė Graēanicės.

Kjo iniciativė bėhet me qėllim tė eliminimit tė standardeve tė dyfishta nė pėrdorimin e gjuhėve dhe nė respektim tė Kushtetutės dhe ligjeve qė burojnė nga Kushtetuta e Republikė sė Kosovės.

Vendimi i Gjykatės Kushtetuese nė lidhje me logon e Komunės sė Prizrenit, i datės 18 mars tė vitit tė kaluar, sipas KMDLNJ-sė, duhet tė jetė njė shenjė edhe pėr institucionet tjera pėr respektim tė kushtetutėshmėrisė dhe ligjshmėrisė.

KMDLNJ shprehė keqardhje qė institucionet e vendit qė do tė duhej tė merreshin respektimin e Kushtetutės dhe ligjeve mbyllin sytė para shkeljeve qė behėn nė pėrdorimin e gjuhėve zyrtare si dhe simboleve tė tjera (logoja, flamuri, mbishkrimet etj) nė Republikėn e Kosovės.

Nė lidhje me rastin e logos sė Komunės sė Graēanicės, KMLDNJ-ja fton publikisht institucionin e Avokatit tė Popullit, organizatat joqeveritare dhe institucionet tjera qė t’i bashkėngjiten kėsaj iniciative.

“Ndryshe, edhe ne do tė bėhemi pjesė e legalizimit tė standardeve tė dyfishta”, thuhet nė komunikatėn e KMDLNJ-sė .

Po ashtu, KMDLNJ-ja iu bėnė thirrje institucioneve ndėrkombėtare qė mbikėqyrin pavarėsinė e Kosovės dhe kanė mandat ekzekutiv nė drejtėsi, si ICO dhe EULEX qė tė jenė mbėshtetės tė kėsaj iniciative. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=13568
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.3.2011, 20:42   20
allianz
 
Dhe kėta politikarėt tanė thonė qė do na bashkojnė nė BE? Po ēfarė tė bashkojnė nė BE kėta? Po ia imponon BE-ja shkombėtarizimin qė pa hyrė nė rreze integrimi. Simbolet shqiptare s'bėjnė se ofendohet komuniteti rom (turq, serbė, ashkali etj.) kurse simbolet e romėve (turq, serbė, ashkali etj.) janė nė rregull. Nė fund "qė tė mos ketė probleme" i heqin tė gjitha simbolet kombėtare dhe ju veshin yjet e flamurit komunist tė Europės sė bashkuar... se ky ėshtė synimi apo jo?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:13.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.