Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.1.2008, 07:28   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar A.Zogu dhe H.Prishtina nė foto


Citim:
Foto e rrallė miqėsore mes dy armiqve historikė
Ahmet Balidemaj / 10-01-2008

Emri:  azogu-hprishtina.jpg
Shikimet: 295
Madhėsia:  12,0 KB
Nė kėtė fotografi janė dy nga armiqtė mė tė pėrbetuar tė njėri-tjetrit nė historinė e Shqipėrisė, Ahmet Zogu dhe Hasan Prishtina. Pėr ata qė e njohin sadopak historinė e Shqipėrisė, ėshtė thuajse e paimagjinueshme njė fotografi miqėsore mes Zogut e Prishtinės. Por ja qė ka ndodhur!

Sipas dokumenteve tė botuara pėr herė tė parė nė revistėn "Albanica", ish-pėrfaqėsuesi i Austro-Hungarisė nė Shqipėri i asaj kohe, August Kral, ka pohuar se kjo foto e rrallė ėshtė bėrė para Hotelit "Bristol" nė Vjenė, nė 17 prill tė vitit 1917.

(...)

Dy armiqtė e betuar ishin nė krye tė dy dėrgatave qė kishin shkuar nė Vjenė nė 1917, pėr tė falėnderuar perandorin austro-hungarez pėr mbėshtetjen nga 1913 e mė pas pėr ēėshtjen shqiptare.

http://shekulli.com.al/news/56/ARTIC...008-01-10.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2008, 18:58   2
kalimtar/e
 
Ky Zogu i bi me qen vetėm 23 vjeē aty.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.