Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.7.2007, 12:07   1

Z1·SHP| Eksporti i armėve


Citim:
Armėt qė shteti shqiptar tregton nėpėr botė

Tre vendet ku prodhohen armėt, municionet dhe tė gjitha llojet e pajisjeve ushtarake, qė shteti shqiptar i ofron tregut tė huaj nėpėrmjet kompanisė “MEICO”

Quhet “MEICO” (Military Export Import Company) dhe ėshtė e vetmja ndėrmarrje shtetėrore nė varėsi tė Ministrisė sė Mbrojtjes e autorizuar pėr tė kryer tregti armėsh nė vendin tonė.

Kjo ndėrmarrje ėshtė krijuar nė vitin 1991 me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 366, datė 05.10.1991, “Pėr krijimin e Ndėrmarrjes sė Import – Eksportit nė varėsi tė Ministrisė sė Mbrojtjes” dhe qė nga ky vit ushtron veprimtarinė dhe aktivitetin e saj pėr plotėsimin e nevojave tė Forcave tė Armatosura Shqiptare dhe tė institucioneve tė tjera me mallra importi specifike tė karakterit ushtarak, si dhe eksporte tė mallrave ushtarake tė reja dhe stoqeve tė Ushtrisė Shqiptare, si dhe tė prodhimeve tė industrisė ushtarake. Ndėrmarrjes “MEICO” i janė vėnė nė dispozicion pėr shitje kontigjente tė ndryshme armėsh trofe, stoqe, por edhe armė tė reja.

Lista e armėve qė eksporton Shqipėria

Municione
Fishek 7.62 mm x 39 AK-47
Fishek 9 mm x 18 Makarov
Fishek 9 mm x 19 Parabelum
Fishek 7.62 mm x 54R
Fishek 12.7 mm x 108
Fishek 14,5 mm x 114
Predha 60 mm,82 mm,107mm,120mm,160 mm Mortaje.
Predha 57 mm,75 mm,76 mm,85 mm,100 mm,122 mm,

Eksplozivė
Barut
TNT
Dinamit
Amonite
Kapsolla KD8,
Elektrike, fitil
Zjarrpėrcjellės dhe detonant
Fishekzjarre

Pajisje ushtarake
Avione Mig 17,19,21
Helikopterė
Tanke
Anije e Nėndetėse
Logjistikė

Veshje speciale
Jelek antiplumb
Xhaketa antiplumb
Kaska antiplumb
Mburoja antiplumb pėr pistoletė dhe Ak-47
Skafandra policie
Mburoja policie
Elektrike individual dhe kolektive policie
Bombula me gaz individuale
Bombula me gaz pėr shpėrndarjen e turmave
Granata akustike verbuase
Granata me gaz CN-CS
Komplete zhytjeje

Pistoleta
Pistoleta tė kalibrave tė ndryshėm nga 5.6 mm deri nė 11,4 mm
Krehra pistoleti
Thupra pistoleti
Kėllėf pistoleti brezi
Kėllėf pistoleti krahaqaf
Kėllėf pistoleti nėn sqetull
Kėllėf pistoleti nė kėmbė
Selenciator
Pajisje pėr marrjen e vijės sė shėnimit me rreze infra tė kuqe
Pajisje pėr marrjen e vijės sė shėnimit me rreze lazer
Pajisje elektrike pėr ndriēimin e fushės sė qitjes
Valixhe pėr mbajtjen e pistoletės

Armė gjahu
Teke 12 mm
Teke 16 mm
Teke 20 mm (Flober)
Teke 24 mm (Flober)
Ēifte 12 mm Paralel
Ēifte 12 mm Superpost
Ēifte 16 mm Paralel
Ēifte 16 mm Superpost

Shotgan policie
Shotgan 12 mm (7+1) me qytė druri
Shotgan 12 mm (7+1) me qytė metalike
Shotgan 12 mm me krehėr disk

Municione sportive
Saēme 4.5 mm pėr pistoletė dhe pushkė me ajėr
Fishek 4.5 mm me pupėl pėr pistoletė dhe pushkė me ajėr
Fishek tė shkurtėr 5.6 mm sportiv
Fishek tė gjatė 5.6 mm sportiv


Albania
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.1.2008, 07:46   2

Shkrim i cituar Albania - $3M from export of weapons in last six months


Citim:
Tuesday, 08 January 2008

Albania keeps on recording a significant growth of export in terms of trading weapons, ammunition and other military means, announced the Albanian Commerce Center according to a data by its Customs Administration.

The Center revealed that Albania during a six-month period had exported versatile weapons worth approximately $2,8 million. Over the course of 2006 and 2007 Albania had exported weapons in amount of $8 million, MIA correspondent from Tirana reported.

Albania exported arms and ammunition also throughout the previous transitional period but in much smaller amounts.

A growth of the costs for import of weapons and ammunition was furthermore detected in 2007 compared to the previous year. $1,2 million were spent on import of weapons in the 2007, being significantly more than in 2006.

The increase of Defense Ministry's budget is in line with country's efforts to obtain NATO membership. The budget will be almost identical to the one passed in 1999, when Albania had spent Euro 1,7 million for purchase of weapons, ammunition and other military means.

http://www.mrt.com.mk/en/index.php?o...4544&Itemid=28
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2008, 15:44   3

Shkrim i cituar Perėndimor: Armėt drejt Gjeorgjisė, €2.3 mln nė 2006


Shqipėria i ka shitur armė Gjeorgjisė me vlerė 3 milionė dollarė nė vitin 2006. Kėtė e konfirmojnė tė dhėnat e Qendrės Shqiptare pėr Tregtinė e Jashtme e cila nė bashkėpunim me USAID-in publikon vazhdimisht tė dhėna pėr import-eksportet shqiptare.

Konkretisht, gjatė vitit 2006, qeveria i ka shitur Gjeorgjisė bomba, granata dhe municione me vlerė 2.3 milionė euro apo 2.9 miliardė lekė.

Ēėshtja e tregtisė sė armėve u shtrua sėrish pas konfliktit tė armatosur qė shpėrtheu nė Osetinė e Jugut ku "paqeruajtėsit" rusė u pėrplasėn me forcat ushtarake gjeorgjiane. Qeveria shqiptare ka shitur armė nė mjaft vende tė globit duke pėrfshirė edhe Gjeorgjinė e madje edhe Izraelin.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=42451
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.9.2010, 22:54   4
Citim:
MEICO rrit 20-fish eksportet nė 5 muajt e parė 2010

Tė dhėnat zyrtare nga Drejtoria e Doganave flasin pėr njė rigjallėrim tė eksporteve dhe importeve tė armėve, municioneve dhe pajisjeve pėrbėrėse tė tyre nė nivele rekord tė ardhurash pėr ndėrmarrjen nė varėsi tė Ministrisė sė Mbrojtjes.

Vetėm pėr pesė muajt e parė tė vitit 2010, MEICO ka mundur tė shesė 483 tonė armatime, shifėr qė kapėrcen nivelin e eksporteve pėr tre vitet 2007-2008-2009, pėr periudhat janar-maj.

Nė vlerė janė eksportuar rreth 100 milionė e 70 mijė lekė, ose rreth 72 pėr qind mė shumė se viti i kaluar. Edhe importet shėnojnė njė rritje tė konsiderueshme. Gjithnjė pėr periudhėn janar-maj 2010, siē raportojnė doganat, janė importuar 116 tonė pajisje ushtarake, ose 33 pėr qind mė shumė, ndėrsa si vlerė regjistrohen rreth 149 milionė lekė, gati 40 pėr qind mė shumė.

Vihet re se nė vitet 2007-2008, volumi i tregtisė sė armėve pėsoi njė tkurrje, aq sa dukej sikur MEICO ishte pezulluar nga aktiviteti tregtar, ndėrsa nė vitin e kaluar, ministria nisi tė merrte veten pas tragjedisė sė marsit 2007 (shpėrthimi i fabrikės sė municioneve nė fshatin Gėrdec solli vdekjen e 26 personave dhe plagosjen e mbi 300 tė tjerėve). Vitin e kaluar, importet totale nė vlerė pėsuan rritje me rreth 46 pėr qind, kurse eksportet pėsuan ulje.
Buxheti dhe shpenzimet

Ministria e Mbrojtjes po gėzon njė buxhet tė rritur prej rreth 250 milionė dollarėsh, pėr shkak tė anėtarėsimit nė NATO (kushti ishte 2 pėr qind i Prodhimit tė Brendshėm Bruto-PBB). Njė pjesė e mirė e kėtij fondi ėshtė i destinuar pėr blerjen e pajisjeve tė reja ushtarake, pėr tė zėvendėsuar armatimet e vjetra 40-vjeēare qė nga koha e Luftės sė Ftohtė.

Aktualisht ushtria shqiptare nuk zotėron infrastrukturė moderne luftarake dhe shumėllojshmėri pajisjesh. Me anėtarėsimin nė NATO, buxheti i shtetit ėshtė i detyruar tė zbatojė kriterin e vendosjes sė fondeve nė masėn qė palėt kanė parashikuar para aderimit.

http://216.75.13.41/index/ekonomi/25...6858602d0.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.12.2011, 21:52   5
Citim:
Imami akuzon opozitėn si bllokuese e trafikut tė armėve

Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, nė raportin vjetor tė kėsaj ministrie ka akuzuar opozitėn se denoncoi trafikuan e armėve drejt vendeve arabeve, nėpėrmjet sekserėve serbė, tė cilėt kėrkohen ndėrkombėtarisht. Ministrit i Mbrojtjes theksoi se nuk ka pasur trafik armėsh drejt Libisė, po pranoi se kishte shitur nė Afganistan rreth 10 mijė kallashnikovė.

Gjatė fjalės sė tij, Imami ka hedhur poshtė zėrat pėr akuzat nė fillim tė vitit se Shqipėria i kishte shitur armė Libisė, duke theksuar se nuk u arrit tė kishte shitje sipas planifikimit me Libinė. “Bordi pėr Trajtimin e Pajisjeve dhe Materialeve tė Tepėrta ka listuar tė gjithė ato materiale qė nuk i shėrbejnė Forcės sė Armatosur dhe ka filluar evadimi i tyre. Njė pjesė do tė vijojė tė shiten, njė pjesė tė asgjėsohen dhe njė pjesė tė konservohen nė magazina tė pėrqendruara. Ministria e Mbrojtjes nuk ka shitur asgjė nė Libi, por zhurma e brendshme ndikoi negativisht nė shitjet.

Nuk i kemi realizuar ato objektiva qė ne do tė dėshironim. Kemi dhuruar njė sasi tė vogėl automatikėsh pėr Afganistanin. Bėhet fjalė pėr rreth 10 mijė kallashnikovė", ėshtė shprehur Imami. Ndėr tė tjera ai ka deklaruar se nė Shqipėri kanė mbetur edhe 38 mijė municione tė pademontuara, tė cilat sipas tij do tė bėhet e mundur qė tė demontohen dy vitet e ardhshme.

“Mbeten pėr t'u demontuar edhe 38 mijė tonė municione tė tepėrta, qė janė parashikuar tė asgjėsohen nė dy vitet e ardhshme”, ka thėnė Imami. Nė lidhje me rishikimin strategjik pėr tė cilėn opozita ka ngritur shqetėsimin se nuk jemi nė tė njėjtėn linjė me atė tė vendeve anėtare tė NATO, Imami deklaroi se ėshtė vetėm ēėshtje kohe.

"Nuk do ta kishim te mundur kurrsesi qė ne tė nisnim njė proces, i cili tė ishte paralele me rishikimin e dokumentit themelor tė vetė NATO. Opozita e ngriti kėtė problem nė tetor, kur ne kishim njė vit qė ne e kishim nisur procesin, qė kėrkon kohėn e tij. Ne nuk mund ta nisnim pėrpara", tha Imami.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ome&Itemid=466
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.1.2012, 20:34   6
Citim:
Nė shitje 9 avionė ushtarak tė FA, Ministria e Mbrojtjes zhvillon ankandin

TIRANE - Nėntė avionė ushtarak tė Forcave tė Armatosura Shqiptare, prodhim kinez, janė nxjerrė nė shitje nga Ministria e Mbrojtjes. Ankandi, i cili pritet tė zhvillohet ditėn e hėnė, kap shifrėn fillestare tė 24 milionė lekėve pa TVSH.

Avionėt pėrdoreshin nga ish-shkolla e aviacionit nė Vlorė dhe ish-fusha e aviacionit nė Tiranė.

Sipas njoftimit tė nxjerėė nė Agjencinė e Prokurimit Publik, Ministria e Mbrojtjes synon t’i shesė avionėt pėr pėrdorim jo ushtarak, pasi nuk gjejnė pėrdorim tė mėtejshėm nė Forcat e Armatosura.

Bėhet fjalė pėr dy tipe avionesh, Jak 18 prodhim kinez i viti 1971 dhe avion AN-2 prodhim i vitit 1966. Avioni Jak 18, dy vendėsh, pėrdorej nė shkollėn e aviacionit pėr njohuritė fillestare tė pilotėve tė rinj por dhe nė aktivitete tė tjera demonstruese, ndėrsa avioni AN-2, me kapacitet 10 vendėsh, kishte funksione tė ndryshme nė Forcat e Armatosura.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.