Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.1.2008, 19:44   1
kalimtar/e
 

Artikull Letra e panjohur e Kastriotit


Nė vitin 1461, Kastrioti i shkruan armikut tė tij tė betuar, Sulltan Mehmetit II. Me njė stil galant, ai i refuzon miqėsine mbretit mė tė fuqishėm tė kohės. Letra konsiderohet dėshmi me vlera jo vetėm historike, por edhe gjuhėsore.

Letra :

Citim:
Paqen e dua, por jo miqėsine tėnde*

Sulltan i turqve, mora letrėn tėnde dhe kjo ėshtė pėrgjigjja ime. Tė them tė vėrtetėn, nuk tė dua shumė, po dua tė kesh shumė shėndet dhe mirėsi. Pėr simpatinė qė ti thua se ke pėr mua, tė jam shume i detyruar, por nuk e dua miqėsinė tende. Po tė pranoja tė isha njė herė miku yt, do tė isha pėrjete. Po paqen e dua shumė, jo pėr vullnetin tim, por qė tė tregoj te populli, zot i tė cilit jam nga e drejta e lindjes, e perėndisė dhe e shpatės dhe nga dashuria e zemrės sime, se nuk mendoj mbi kurriz te jėtes dhe tė lumturisė sė tij.

Nuk njoh tjėter famė pėr njė kryetar, pėrveēse lumturisė sė popullit tė vet. Kur ti do tė mendosh kėshtu, ndoshta ateherė do tė gėzohesha me miqėsinė tėnde.

Dora e perėndise le tė jetė ajo, e cila do tė udhėheqė ty nė veprat tuaja. Mirupafshim.

http://www.kohajone.com/html/artikull_17223.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.1.2008, 06:47   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ky lart ėshtė pėrkthim, sepse nuk ėshtė ajo gjuha e pėrdorur... As origjinal s'paska... po mendohet se "kopje" ndodhet nė Cetinje... etj. Vula false kemi parė, shpata qė gjoja kanė qenė tė trimit po ashtu pėrmendeshin me tepricė, kėshtu qė s'ėshtė ēudi tė ketė dhe letra false sidomos prej Italie.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.1.2008, 09:18   3
kalimtar/e
 
Mendova se ndoshta ky gazetari ka shfrytėzuar arkiven e shtetit pėr kėt shkrim, megjithse nuk thotė nga e ka marrė si burim ...

Po nqs osh siē thu ti derri ja ....nonėn kti gazetarit qė u merrka me falsifikime.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.1.2008, 09:27   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Jo mė ēa arkivi. Sikur akademia tė mos ishte kafene, do kish vajt ndonjėri tani ta verifikonte nė vend kopjen nė fjalė nė Cetinje. Dhe mbaron puna. Le qė atė mėnyrė homoseksuale tė shprehuri nė tekstin mė lart, vetėm truri i njė murgu mesjetar venedikas mund ta kishte mendu.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.1.2008, 14:22   5
kalimtar/e
 
Kjo do me thon qė edhe Sulltani i ka shkrujt. Ku osht letra e Sulltanit?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.1.2008, 08:40   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga vlug

Kjo do me thon qė edhe Sulltani i ka shkrujt. Ku osht letra e Sulltanit?
Mund tė mos jetė rujt letra e sulltanit... e zėmė se ka shpėtu vetėm e Gjergjit.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.