Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.1.2008, 04:04   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar RSH: Fortifikimi me 360 000 qendra zjarri


Citim:
Fortifikimi. Nė gjithė vendin, 360 000 qendra zjarri
25-01-2008

Prishja me Bashkimin Sovjetik dhe ngushtimi i izolimit tė vendit, sipas arkivave, ēoi nė ndryshime strukturore tė Forcave tė Armatosura dhe organizimin e fortifikimit nė ēdo metėr katror tė vendit. Por shumė kuadro madhorė qė projektuan e hartuan kursin e ri tė Ushtrisė e Mbrojtjes sė vendit, pėrfshi dhe realizimin e fortifikimit, shpejt do tė ndėshkoheshin nga regjimi i kohės.

Referuar arkivave (AQSH dhe ato tė Ministrisė sė Mbrojtjes) intensiteti mė i lartė i fortifikimit nė Shqipėri ishte nė vitet 1975-1983, ku u pėrfshi gjithė territori i Republikės, sipas njė ideje tė qartė nga ana ushtarake, me njė organizim e disiplinė tė lartė. Fortifikimi vazhdoi 7 vjet, aq sa vazhdoi fortifikimi i vijės "Mazhino" dhe jo 13 vjet, sa vazhdoi fortifikimi i vijės "Monerheim". Fortifikimi ynė, qė nga projektimi, nė realizim e deri nė funksionim, krahas eksperiencės sė huaj, ka origjinalitetin shqiptar. Ky fortifikim, sipas projektuesve e realizuesve mund t'u rezistojė tė gjithė kalibrave tė Artilerisė dhe bombave tė aviacionit me peshė deri 500 kg.

Ato vite janė ndėrtuar tė paktėn 9 qendra zjarri pėr skuadėr, dhe afėrsisht ishin 6750 skuadra, baras me 60.750 qendra zjarri (QZ). Kėto vetėm pėr repartet permanente nė rajonet e detyrave luftarake dhe vetėm pėr kėmbėsorisė. Llogaritė pėrafėrsisht ishin bėrė edhe nė lėvizjet nga njė rajon nė tjetrin, pra, tre herė mė shume se kaq. Nė Batalionin e Kėmbėsorisė, sipas drejtimeve dhe sipas organikės sė tyre specifike ishin llogaritur afėrsisht 350-450- QZ pėr ēdo batalion kėmbėsorie. Tė tillė kishim 280 x 350 = 98 000; 120.000 QZ x 3 = 360 000. Pozicione zjarri (PZ) pėr artilerinė 272 grupe x 12 gryka zjarri = 3264 PZ.

Nė fortifikimin e vendit morėn pjesė dhe e drejtuan kuadrot mė tė pėrgatitur tė ushtrisė nė kėtė fushė, njė pjesė e tė cilėve nuk i shpėtuan ndėshkimit tė rėndė, kryesisht ushtarakėt e pėrfshirė nė "grupet armiqėsore" tė zbuluara e tė dėnuara nė vitet 1974 dhe 1982. Nė studimin e Kolonel Lecit, rreth fortifikimit tė vendit dhe gjyqit farsė qė dėnoi gjeneralėt, sillen dėshmi interesante dhe gjykime tė protagonistėve tė kohės.

http://shekulli.com.al/news/51/ARTIC...008-01-25.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:49.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.