Kthehu   Kreu > D2 > D2P
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.1.2008, 16:30   1

Punim Nacionalizmi


Nacionalizmi


Nacionalizmi ėshtė botėkuptimi se kombi ynė pėrbėn nė tėrėsinė e tij njė organizėm tė gjallė.


Kombi


Kombi ėshtė tėrėsia e njerėzve tė njė gjaku e vetėdijshme se pėrbėn tėrėsi dhe qė prodhon kulturė nė funksion tė ruajtjes dhe tė zhvillimit tė kėsaj tėrėsie.


Trolli kombėtar


Kėto janė hartat qė paraqesin synimin e parė tė nacionalizmit shqiptar, emėrtimet kombėtare tė ndarjeve administrative qė pėrdorim ne si Vargmal dhe zonat operative._______
Gjak - Farė, popullatė relativisht e njėsuar, e dallueshme nga tė tjerat nė cilėsi dhe nė veēori tė trashėgueshme gjenetike e fizike, tė cilat zhvillohen nėn ndikimin e mjedisit.
Kulturė - Mjete (gjuha, dija, trojet, tė mirat materiale) dhe institucione (botėkuptimi, vlerat, sjelljet, doket, ritet, artet, arketipat, organizimi).
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.