Kthehu   Kreu > D1 > 1190-1478: Shtetet Arbėrore
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.2.2008, 16:39   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Gjergj Maniakes


Citim:
Nė shek. XI, dukėt e Durrėsit qenė nga aristokratėt mė tė fuqishėm tė Perandorisė. Njėri prej tyre, Gjergj Maniakes, qė njėkohėsisht njė nga gjeneralėt bizantinė mė tė shquar tė kohės. Ky kishte korrur suksese tė mėdha nė Azi tė Vogėl (1031) dhe nė Itali (1038-1040) kundėr arabėve. Mė 1042 ndodhej akoma duke luftuar nė Itali, kur nė Kostandinopojė, pas njė kryengritje, u kurorėzua perandor Kostandin Monomaku. Gjergj Maniakesi, i pakėnaqur nga ky ndryshim, filloi kryengritjen, duke u shpallur vehten perandor. Nė shkurt 1043, me trupat qė i qėndruan besnike, zbarkoi nė Durrės. Me Maniakesin e bashkuan arhondėt (dinatėt) dhe banorėt e themės tė cilėve u kishte premtuar uljen e taksave. Kronisti bizantin Mihail Ataliati na njofton se midis kryengritėsve kishte edhe arbėreshė.

Nė krye tė ushtrive kryengritėse, Maniakesi marshoi drejt Konstandinopojės. Rrugės, pėrpara se tė arrinte nė Selanik, u ndesh nė Ostrovo me ushtritė e perandorit. Nė pėrpjekjen e parė ushtritė kryengritėse e fituan betejėn por pak mė vonė ato u mundėn. Maniakesi vetė gjeti vdekjen nė kėtė pėrpjekje.
http://www.tiranachat.net/index.php?name=Content&pa=showpage&pid=103

A ishte arbėr ky Gjergj Maniakes?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:16.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.