Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.3.2008, 12:05   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Tabelat e shitoreve nė Shqipėri shek.19-20


Citim:
Tabelat e shitoreve

Emri:  shitore.jpg
Shikimet: 229
Madhėsia:  42,1 KB
Pėr tė parėn herė nė Shqipėri tabelat e shitoreve u lejuan tė shkruheshin
shqip mė 1908. Nė foto: Embėltorja “Manushaqe” nė Korēė, 1908.
Para sė gjithash duhet skjaruar se vetėm dyqanet e mėdha dhe firmat e rėndėsishme, bile vetėm nė qytetet kryesore tė vendit kishin aty-kėtu tabela me emrin e pronarit apo tė firmės. Kėto tabela ishin tė shkruara nė gjuhėt qė pėrdoreshin lirisht nė Perandorinė Otomane, kryesisht turqisht dhe nė disa raste si pėr shembull nė Shkodėr edhe italisht kur pronari ishte katolik ose nė jugė greqisht kur pronari ishte ortodoks. Gjuha shqipe nuk pėrdorej sepse ishte e ndaluar.

Tabelat e para nė gjuhėn shqipe dolėn mė 1908, menjėherė pas shpalljes sė hyrjetit, kur u fitua pėr disa kohė e drejta e pėrdorimit tė shqipes. Fotografia qė po botojmė kėtu tregon njė dyqan nė Korēė, nė vitin 1908 nė muajt e parė qė pasuan hyrjetin, pronari i tė cilit vuri menjėherė tabelėn shqip tė shkruar me alfabetin e Stambollit: ĖMBĖLTOREJA “MANUSHAQE” duke e mbajtur edhe pėr disa kohė titullin greqisht tė shkruar me gėrma mė tė vogla.

Tabela tė shkruara shqip u dukėn nė atė kohė edhe nė disa vise tė ndryshme tė Perandorisė Otomane, si nė Selanik, Manastir, bile edhe nė Stamboll, nė dyqanet e pronarėve shqiptarė. Mė 1910 kur shpėrtheu me egėrsi reaksioni xhonturk kundėr lėvizjes kombėtare shqiptare edhe nė veēanti kundėr shkrimit shqip, tabelat shqip pėrsėri u zhdukėn. Ato u vendosėn pėrfundimisht nė mbarė Shqipėrinė, pas shpalljes sė pavarėsisė kombėtare.

1966 - Kristo Frashėri
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 16:31.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.