Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 4.3.2008, 13:20   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Gjergj Kastrioti "hyn" nė Preshevė


Citim:
Preshevė, 3 mars - Nė Preshevė tė hėnėn solemnisht ėshtė inauguruar busti i heroit tonė kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeut, qė ėshtė mirėpritur nga mijėra qytetarė tė Luginės sė Preshevės.

Inaugurimit solemn i kanė paraprirė aktivitet tė ndryshme kulturore dhe vlerėsohet si ditė historike pėr popullin shqiptar tė Luginės sė Preshevės.

http://www.lajmpress.com/?faqe=shfaqlajm&id=740
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.11.2010, 23:51   2
Citim:
Shtatorja e Skėnderbeut tė vendoset nė qendėr tė Bujanocit, sivjet mė 28 nėntor

Sivjet nė qendėr tė qytetit tė Bujanocit mė 28 nėntor tė vendoset shtatorja e heroit tonė kombėtar Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut me njė manifestim, shenim madhėshtor. Pregaditjet tė fillohen me kohė pa u vonuar nuk duhet tė ketė pengesa pasi ky ėshtė njė projekt shumė domedhėnjės.

Akti i vendosjes sė shtatores ėshtė historik dhe duhet tė luaj njė rol duke u bėrė njė manifestimi me pėrmasa gjithėpopullore nga e tėrė hapsira e jonė etnike shqiptare.

Autori i kėtyre pak rreshatve, njėkohėsisht edhe inciatori i vendosjes sė shtatoresė nė qendėr tė Bujanocit mė 17 janar tė vitit 2007 shkroi nė tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike nė gjithė hapsirat shqiptare.

Po ashtu mė 16.10.2008 kemi parashtruar edhe shkresėn me shkrim dorėzuar organeve gjegjėsė nė Bujanoc. Kjo u bė pas shumė dilemave qė njė shtatore e tillė ėshtė mė me rėndėsi tė vaēant qė tė vendoset nė Preshevė apo Bujanoc?!

Pas shumė dilemave dhe marrjes sė mendimit tė shumė intelektualve me peshė se rėndėsia ėshtė qė shtatorja e Skėnderbeut pėr shumė arsye tė vendoset nė Bujanoc se sa nė Preshevė. Sikur tė mendohet dhe tė peshohet rėndėsia e kėtij projekti kapital pėr tri Komunat, sivjet me rastin e 28 nėntorit do tė duhej tė bėhej pėrurimi i kėsaj shtatoreje.

Me kohė duhet t'i tejkalojmė tė gjitha pengesat administrative, organizative dhe ato financiare. Ky projekt kapital mė shumė se kulturor nuk duhet tė zhagitet, kjo nismė nuk kushton shumė as nga ana materiale e as ajo organizative.

Subjektet politike qė veprojnė nė kėtė krahinė shqiptare tė mbetur nėnė administrinin e Serbisė sė bashku: Kryetari i Komunės sė Preshevės z.Ragmi Mustafa, Kryetari i Komunės sė Bujanocit z.Shaip Kamberi dhe Nėnkryetari i Komunės sė Medvegjės z.Florim Sahiti.

Pėrgjėgjėsia do tė jetė pak mė e madhe e organeve gjegjėse tė Bujanocit pasi shtatorja do tė vendoset nė kėtė komunė, por duhet tė mbėshtet nga tri Komunat. Tė tejkalojm secili nga vetja e tij ngapak, pėr tė arritur diēka konkrete pėr njė interes tė pėrgjithshėm.

Ky propozim ėshtė kėrkesė e momentit historik dhe ka mbėshtje deri nė realizim tė vendosjes sė shtatores sė Skėnderbeut nė qendėr tė Bujanocit. Ēėshtja e vendosjes sė njė busti, pllake pėrkujtimore, lapidari, riemėrtimi dhe emertimit tė njė rruge, sheshi, bulevardi, emėrtimi tė njė institucioni edukativo-arsimor ėshtė nė kompetencė dhe ingerencė exluzive e nivelit lokal, gjegjėsisht Kuvendi Komunal i Bujnaocit nė kėtė rast.

Me shumicė tė Kėshilltarėve Komunal shqiptarė, do tė kėrkohej tė votohej dhe do tė miratohej pa problem. Duhet tė bėhet njė arsyeshmėri e argumentuar nė K.K tė Bujanocit pse duhet tė vendoset shtatorja e Skėnderbeut mu pikėrishtė nė qendėr tė Bujanocit dhe kjo tė arsyetohet para Kėshiilltarėve Shqiptarė e Serbė por edhe para opinionit tė gjėrė.

Sė pari tė ndiqen tė gjitha procedurat e rregullta administrative pėr gjetjen e lokacinit tė sakta nė qendėr tė Bujanocit e pastaj tė formohet njė Kėshill Organizativ nga parfaqėsimet e subjekteve tė tri komunave. Organet Komunale, Shoqatat e Luftės e OJQ –tė tjera njerzve eminent me ndikim tė kulturės, shkencės, artit por edhe tjerė. Vendi mė i pėrshtatashėm pėrė kėtė shtatore ėshtė nė qendrėn e qytetit mu para ndėrtesės sė Kuvendit Komunal. Tė formohet njė Kėshillė Organizativ ku nė tė do tė pėrfshiheshin duke u pėrfaqėuar tė gjithė kategorit e ksaj krahine pėr menaxhimin e kėtij projekti kapital deri nė pėrfundim. Tė citojm njė mendimtarė se ,, Mė lehtė ėshtė tė ndėrtohet diēka, se tė kuptohet pastaj ’’ .

Pse kjo shtatore tė vendoset pikėrisht nė Bujanoc e jo nė Preshevė apo Medvegjė?!

Nė Medvegjė do tė ishte e mira e sė mirės, por janė pakė kėshilltarė dhe nuk do tė kalohej nė votim. Nė Preshevė nuk e ka atė rėndėsinė, sepse ėshtė tejet nė skaj dhe aty nuk bėhet luftė pėr ta fituarė se veē e kemi edhe si Komunė me popullatė shumicė.

- Komuna e Bujanocit ėshtė nė mes tė komunės sė Preshevės dhe tė Medvegjės si njė qytet strategjik,

- Horoi ynė kombėtarė Skėnderbeu kishte kaluar kėndej pari pėr tė shkuar dhe ndihmuar nė Hungari aleatit tė tij asaj kohe, Janosh Huniadin.

- Nė Dobrosinė tė Bujanocit ishte vendosur Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒPMB-sė,

- Nė Konēul tė Bujanocit, UĒPMB-sė si forcė ushtarake sė bashku me udhėheqjen politike tė ksaj krahine kan organizuar dhe mbajtur takime tė nivelit tė lartė me faktorit politikė dhe ushtarak tė NATO-s dhe u nėnėshkrua Marrėveshja e njohur e Konēulit.

Me kėto elementė shqiptarėt nga kėto hapsira arritėn afirmimin e plotė tė ndėrkombėtarizimit tė ēėshtjes sė ksaj krahine shqiptare.

Pėrmesė Bujanocit, lokalitete dhe vendbanimet edhe tė Preshevės dhe tė Medvėgjės do ta ken me njė farė mėnyre si nė mes.

Vendosja e dhe ngritja e ksaj shtatoreje me pėrmasa tė mdha nė qendėr tė Bujanocit, siē ėshtė nė Tiranė, Prishtinė, Shkup, nė Zvicėr, SHBA, Itali etj. Opnionit i pėrkujtojmė qė njė shtatore nė vitin 2006 u vendos nė Bukuresht e poetit tė Madh Shqiptar Naim Frashėrit.

Nė Bujanoc do tė kishte efekte psikologjike, do tė ishte forcė e kurajo, do tu jepte zemėr qė tė qėndrojnė nė trojet e tyre shekullore dhe tė mos zbrapset edhe mė tutje Bujanoci, do tė krijonte efekte pozitive njė psikozė pozitive nė shumė sfera tė jetės. Do tė ishte edhe njė simbolikė me plotė kuptim pėr tė gjithė ata shqiptarė qė dikur ishin tė tokat e tyre nė qytetin e afėrt tė Vranjės e Leskocit


***

Me rastin e zbulimit sė shtatores sė Skėnderbeut nė Bujanoc do tė duhej tė ishte njė festė e madhe dhe tė shenohej ashtu si duhet si njė manifestim qė i kalon suazat e njė nėntorit tė festės sė flamurit tonė kombėtar.

Nė zbulimin e ksaj shtataoreje do tė merrnin pjesė shqiptarė nga e gjthė bota, kudo qė janė, veprojnė a punojnė si nga Maqedonia, Shqipėria, Mali i zi, Qamėria, Kosova e Diaspora. Mė kėtė rast nė tė ardhmen do tė shtoheshin edhe aktivitete tė tjera si kulturore, vizita tė ndėrsjella tė ansambleve e Shoqėrit Kulturoro-Artistike, do tė duhej organizuara seminare e tribuna letrare e mitingje tė poezisė me tema tė ndryshme tė interesit gjithėshqiptar. Ekspert tė lėmive tė ndryshme do tė mirreshin me hulumtime tė Arkeologjisė kėmbim pėrvoje e eksperienc nė shumė aspekte.

Autori ėshtė inciator dhe propozues i kėsaj ideje, duke parashtruar edhe shkresėn me shkrim dorėzuar organeve gjegjėsė nė Bujanoc pėr ngritjen e shtatores sė Skėnderbeut nė qendėr tė Bujanocit.

http://www.albaniapress.com/lajme/12...28-NENTOR.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.2.2012, 21:56   3
Citim:
Prishet koalicioni shqiptaro-serb nė Bujanoc

Nė Bujanoc tė hėnėn ėshtė prishur koalicioni shqiptaro-serb qė ishte duke qeverisur pėr mė shumė se dy vite, kjo pasi anėtarėt e partive shqiptare miratuan njė propozim me tė cilin largohen 17 emrat serbė tė rrugėve nė kėtė qytet, informon agjencia INA.

Propozimi pėr t’i ndryshuar emrat e rrugėve ėshtė miratuar nga komisioni shtatė anėtarėsh, nga i cili katėr pėrfaqėsues shqiptarė mbivotuan tre anėtarėt serbė.

Pro propozimit votuan vetėm anėtarėt shqiptarė, ndėrsa tė pakėnaqur, anėtarėt serbė e lėshuan mbledhjen.

Me kėtė vendim nė Bujanoc hiqen emrat e rrugėve: Car Lazari, Carica Milica, Vojvod Misica, Vojvod Stepe, Radomir Putnik, Dimitri Tucovic, Dosite Obradovic, Svetozar Markovic, etj.

Kėta emra pritet tė zėvėndesohen me Skėnderbeun, Rexhep Hasanin, Naim e Sami Frashėrin, Idriz Seferin dhe shkrimtar dhe luftėtar tė tjerė shqiptarė.

Sipas mediave serbe, emėr tė njė rruge do tė ketė edhe dėshmori Fatmir Ibishi, ish pjesėtar i UĒPMB-sė, pėr tė cilin sic raporton Blic, nė shkurt tė vitit 2000 nė Konqul kishte vrarė nė njė aksion njė polic dhe kishte plagosur rėndė tre tė tjerė.

Ndėrkohė, sheshi qendror nė Bujanoc, qė mbante emrin e udhėheqėsit tė kryengritjes sė parė serbe, Karagjorgj Petrovic, do ta merr emrin Sheshi Skėnderbeu.

Rreth vendimit tė Kuvendit Komunal tė Bujanocit, vendimin pėrfundimtar do tė jep komisioni pėrkatės i Ministrisė sė Administratės Publike, Administratė Lokale, tė drejtave tė njeriut dhe minoriteteve.

Menjėherė pas kėsaj, pėrfaqėsuesit serbė nė Kuvendin Komunal kanė deklaruar prishjen e koalicionit qeverisės me shqiptarėt nė kėtė komunė.

http://ina-online.net/rajon/13951.html

Citim:
Markoviē: Veprimi i shqiptarėve, provokim

Ministri pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Pakica i Serbisė, Millan Markoviē, e ka vlerėsuar sot si “provokim” vendimin e partive politike shqiptare nė Bujanoc, pėr ndryshimin e emrave serbe tė rrugėve.

Sipas tij, “kjo ėshtė edhe njė nė vargun e lėvizjeve, qė tregojnė papjekurinė politike tė udhėheqjes” sė kėsaj komune dhe ka shtuar se qėllim ėshtė “destabilizimi i rrethanave” nė Bujanoc.

Raportohet se dje tė gjithė kėshilltarėt shqiptarė dhe njė rom kanė votuar pėr miratimin e propozimit pėr ndryshimin e emrave tė afro 20 rrugėve nė Bujanoc.

Nė shenjė proteste, kėshilltarėt serbė ishin larguar nga seanca.

Koalicioni qeverisės nė Komunėn e Bujanocit, pėrbėhet nga tė gjitha partitė shqiptare me 23 kėshilltarė, gjashtė kėshilltarė serbė dhe njė rom.

Kuvendi Komunal ka gjithsej 41 kėshilltarė.

http://www.zeri.info/artikulli/1/4/4...rb-ne-bujanoc/

Citim:
Serbėt vazhdojnė koalicion qeverisės nė Bujanoc

Kėshilltarėt serb tė Partisė Demokratike, dhe grupa e qyetarėve “Stojanēa Arsiq” do tė mbeten edhe mė tej nė koalicionin qeverisės me partitė shqiptare nė Bujanoc.

Kėshtu kanė deklaruar Stojanēa Arsiq, zėvendėskryetarė i Kuvendit tė Komunės sė Bujanocit dhe kryetari i kėshillit komunal i DS Boban Pavloviē. Ata kanė theksuar se do tė qėndrojnė nė koalicion deri nė fund mandatit. Do tė qėndrojmė deri nė fund tė kėtij mandati nė tė gjitha pozitat qė i kemi nė organet e vetėqeverisjes lokale tė Komunės sė Bujanocit i ka thėnė portalit Titulli, Stojanēa Arsiq, zėvendėskryetarė i Kuvendit tė Komunės sė Bujanocit. Ndėrkaq DS Boban Pavloviē nga radhėt e DS pėr agjensinė Beta ka deklaruar se vendimi pėrfundimtar pėr tė ardhmen e kėtij koalicioni do tė vendoset nė ditėtė nė vijim.

http://bujanoci.net/?p=23355
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.