Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Propaganda a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 4.3.2008, 14:36   1
kalimtar/e
 

Perėndimor: Minoritetet me librat e hartuara vetė


Citim:
Minoriteti etnik grek dhe maqedon do tė kenė pėr vitin 2008 e nė vijim tekstet nė gjuhėt e tyre amėtare, tė hartuara prej specialistėve tė kėtyre minoriteteve pėr tė gjithė ciklin shkollor deri nė atė universitar

Ministria e arsimit dhe shkencės tė Shqipėrisė do tė investojė pėr realizimin e kėtij standarti, qė shprehet edhe nė Kartėn kuadėr tė Kėshillit tė Evropės pėr liritė e tė drejtat e minoriteteve.

Mėsimi nė shkollat e minoritetit etnik grek nė Shqipėri realizohet nė klasa ku ka njė numėr mjaft tė ulėt tė nxėnėsve. Por njė nga kėrkesat e pėrhershme tė minoritetit grek tė shprehura edhe para vėzhguesve ndėrkombėtarė ka qėnė mungesa e teksteve nė gjuhėn greke tė hartuara jo sipas modelit tė pėrkthimit prej tekstit shqip nė greqisht, por tė botuara prej vetė mėsuesve e autorėve minoritarė.

Kėsisoj Shqipėria renditet ndėr vendet qė plotėson standartet mė tė avancuara pėr arsimimin e minoriteteve nė gjuhėt e tyre amėtare, si njė nga standartet themelore tė respektimit tė lirive e tė drejtave tė minoriteteve.

http://www.24-ore.com/Shqiperia/670.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.3.2008, 14:42   2
kalimtar/e
 
Citim:
tė hartuara prej specialistėve tė kėtyre minoriteteve pėr tė gjithė ciklin shkollor deri nė atė universitar
Kush janė kėta specialistat i herė... dhe kur thonė hartim, do tė thotė qė kėta do ta bėjnė tekstin si tė duan.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:43.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.