Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.4.2011, 11:48   21
Citim:
Nė veri nuk po zhvillohet procesi i regjistrimit tė popullsisė

Zyrtarė tė Komisionit Qendror tė Regjistrimit, konfirmuan pėr Radion ''''Blue Sky'''', se nė pjesėn veriore tė vendit nuk ka filluar procesi i regjistrimit tė popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave.

Sabri Zabergja, drejtor i regjistrimit nė Entin e Statistikave tė Kosovės, tha se procesi i regjistrimit ka filluar nė orėt e herėshme tė mėngjesit dhe fillimisht ėshtė duke shkuar mirė. Megjithatė problemet janė shfaqur nė veriun e vendit ku procesi nuk ka mundur tė fillojė.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId...&mf6&WziZ)3tm7
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2011, 18:41   22
Citim:
Deri mė tash janė regjistruar afro 500 000 banorė

Edhe nė ditėn e 5 tė fillimit , procesi i regjistrimit tė popullsisė, tė ekonomive familjare dhe tė banesave po shkon mirė. Sipas informacioneve preliminare, deri tash nė Republikėn e Kosovės janė regjistruar afro 500.000 banorė tė pėrkatėsive tė ndryshme nacionale.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=112948
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.4.2011, 09:48   23
Citim:
Fushata e regjistrimit tė popullsisė has problemet e para me komunitetet linguistike tė Prizrenit

Fenomeni i ndryshimit te kombėsisė po shfaqet nė Kosovė, i nxitur nga qarte tė panjohura tek popullsia turqishtfolėse e Prizrenit. Autoritetet shtetėrore pėrkatėse tė Kosovės ende janė nė heshtje pėr kėtė fenomen.

Njė javė pas fillimit tė procesit tė regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė, dyshohet se ėshtė shfaqur fenomeni i ndryshimit tė kombėsisė tė njė shtresė qytetarėsh tė ndryshėm nė kėmbim tė parave ose pėrmes stimulimeve tė tjera qė po ofrohen nga disa persona tė caktuar tė kombėsisė turke nė Prizren e gjetiu. Ky fenomen i tillė dyshohet se ėshtė evident sidomos nė Prizren, nė mėnyrė qė tė rritet numri i minoritarėve turq nė Kosovė. Ky ėshtė njė abuzim qė dyshohet se po ndodh pėrmes stimulimeve dhe nė kėmbim tė parave nga burime tė panjohura financuesish, nė kėtė proces tė regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė.

Ky proces po drejtohet nga Ministria e Administratės Publike e drejtuar nga ministri Mahir Yağcilar, i kombėsisė turke, i cili ėshtė edhe udhėheqės i Partisė Demokratike Turke tė Kosovės.

Merret vesh se nė Prizren, mė datėn 5 prill 2011 autoritetet shtetėrore pėrkatėse kanė bėrė pėrpjekje pėr tė ndėrhyrė nė tri raste tė dyshuara si tė tilla nė lagjet e ndryshme tė qytetit, sikurse dhe nė lagjen “Kurilla”, e gjetiu, ku jeton popullata e pėrzier shqiptare, turke, e boshnjake, pėr ta hetuar dhe parandaluar kėtė fenomen.

Dyshohet se ky abuzim ėshtė i nxitur nga disa shoqata ose qarqe qė frekuentohen nga disa qytetarėt tė caktuar minoritar turq, dhe tė ndikuara edhe nga jashtė Kosovės. Nė Prizren flitet shumė se njerėz tė caktuar qė flasin turqisht po ofrojnė pagesa me para nė dorė ose dhe stimulimeve tė tjera, qė qytetaret e kombėsive tė ndryshme, shqiptare dhe minoritarėt turq e boshnjakė tė regjistrohen me cdo kusht si turq nė Prizren dhe nė vendet tė tjera nė Kosovė.

Autoritetet shtetėrore pėrkatėse tė Kosovės ende janė nė heshtje pėr kėtė fenomen, ndoshta se kjo ēėshtje mund tė dėmtoj rėndė kėtė proces, ose mund tė rezultojė me njė proces me statistika jo tė besueshme tė popullatės sė regjistruar.

Nė gjithė kėtė proces, ėshtė vėrejtur edhe njė insistim i partisė turke KDTP pėr tė pasur kontroll mbi Komisionin e Procesit tė Regjistrimit tė Popullsisė nė Kosovė. Deputeti i parlamentit tė Kosovės, Fikrim Damka, ėshtė edhe anėtar i kryesisė qendrore tė Partisė Demokratike Turke e Kosovės (KDTP).

Ndėrsa bashkpartiaku i tij, Mahir Yagcilar (Ministėr i Administratės Publike nė Kosovė), duket se ka lejuar emėrimin e paligjshėm tė Fikrim Damkės si anėtar i Komisionit pėr Procesin e Regjistrimit tė Popullatės nė Kosovė. Deputeti turk Fikrim Damka si anėtar i Komisionit tė Procesit tė Regjistrimit tė Popullatės dhe njėkohėsisht edhe deputet nė parlamentin e Kosovės, ėshtė hapur nė konflikt interesi, dhe ka shkelur ligjin me tė dy kėmbėt. Sipas ligjit, ky nuk ka tė drejtė qė tė njėjtėn kohė tė ketė pozitė tė dyfishtė, tė jetė edhe deputet i Parlamentit edhe anėtar i Komisionit tė Procesit tė Regjistrimit tė Popullatės nė Kosovė.

Njė denoncim publik pėr kėtė fakt, kėto ditė, ka ardhur nga lėvizja qytetare “FOL” nė Prishtinė. E cila ka denoncuar dhe ka kundėrshtuar publikisht emėrimin joligjor tė deputetit turk Fikrim Damka dy postet e sipėrpėrmendura.

Gjatė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė, mė 15 dhjetor 2010, disa shoqata turke nė Turqi kishin organizuar udhėtimin e disa qytetarėve tė cilėt jetojnė nė Stamboll, Bursa, Ankara, etj, e tė cilėt kanė shtetėsi tė Kosovės, qė tė vinin nga Turqia pėr nė Kosovė, pėr tė votuar nė procesin zgjedhor nė Kosovė. Dhe po ashtu kishin marrė rekomandimet qė kėta tė votonin partitė minoritare turke nė Kosovės.

http://www.gazeta55.al/index.php?kat...rtikulli=19448
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.4.2011, 12:54   24
Citim:
Plani pėr “turqizimin” e Prizrenit

Frika se mos po humbin dhe po asimilohen si komunitet, turqit e Kosovės nė fillim tė procesit tė regjistrimit tė popullsisė kanė pėrdorur edhe rrugė joligjore pėr qėllim qė pėrqindja e kėtij komunitetit tė rritet dhe tė jetė shumė mė e madhe sesa nė fakt ekziston.

E tėra ka ngjarė nė Prizren, vend nė tė cilin komuniteti turk ėshtė mė i pranishėm, madhe edhe gjuha turke ėshtė mjaft e pėrdorur edhe nga ata qė e cilėsojnė vetėn kosovarė apo pjesė e komuniteteve tė tjerė.

Nėn organizimin e Degės sė Partisė Demokratike Turke tė Kosovės (KDTP) nė Prizren nė krye me Xhemail Lumėn dhe me pėrkrahjen e nėnkryetarit tė komunės sė Prizrenit, Orhan Lopar, sipas burimeve tė gazetės Zėri, dy ditė parė nisjes sė regjistrimit, janė hapur tri zyra “pėr tė informuar popullatėn se si tė bėhet regjistrimi”.

Zyrat tė cilat janė hapur nė lagjen Kurillė, Terzi Mahallė dhe Ortakollė tė Prizrenit, sipas burimeve tė gazetės, kanė pasur tė angazhohen punonjės tė cilėt kanė pasur obligim qė tė inkurajojnė popullatėn pėr t’u regjistruar si turk dhe tė mos e humbin identitetin, madje edhe tė bindin persona tė komuniteteve.

Por, e gjithė kjo nismė, qė pėr qėllim ka pasur rritjen e shifrės zyrtare tė turqve nė Kosovė, ėshtė penguar nga policia. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=13937
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.4.2011, 15:46   25
Citim:
Pėr 10 ditė janė regjistruar 1 milion e 500 mijė qytetarė

Enti i Statistikave tė Kosovės (ESK), ka njoftuar tė martėn se gjatė dhjetė ditėve janė regjistruar 1 milion e 500 mijė qytetarė.

Kryeshefi ekzekutiv i kėtij Enti, Ibrahim Shabani tha se mė 15 prill do tė pėrmbyllet procesi i regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė, njofton RTK.

Mirėpo, regjistrimi i popullsisė nuk ka filluar nė veri tė vendit. Pėr regjistrimin e popullsisė nė veri tė vendit pėrgjegjėsinė e ka marrė Zyra pėr Shėrbime Projektuese tė Kombeve tė Bashkuara (UNOPS). /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=13980

Citim:
Veriu nuk ėshtė pėrfshirė nė regjistrim

Veriu i Kosovės nuk ėshtė pėrfshirė, as nė ditėn e 12-tė prej nisjes sė procesit, nė regjistrimin e popullsisė dhe ekonomive familjare, pohuan pėrfaqėsues tė qeverisė sė Kosovės dhe ata tė Entit tė Statistikave.

Megjithatė, ata thanė se janė duke i vazhduar konsultimet me mekanizmat e tjerė pėrgjegjės pėr regjistrimin e popullsisė, pėr ta nisur kėtė proces edhe nė veri tė vendit.

Ministri i shėrbimeve publike, Mahir Yagcillar, tha se nė takimin e fundit tė komitetit drejtues ėshtė bėrė e ditur se janė duke vazhduar pėrpjekjet me Komisionin Evropian, me UNOP-sin dhe me donatorėt e tjerė pėr t’i ftuar tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė tė marrin pjesė nė regjistrim.

Pavarėsisht bojkotimit tė deritashėm tė procesit nga serbėt qė jetojnė nė zonat pėrtej lumit Ibėr nė Mitrovicė, Yagcillar shprehu bindjen se procesi nuk do tė dėshtojė nė atė pjesė tė vendit.

Ai bėri tė ditur se pėr ta pėrfunduar procesin e regjistrimit tė popullsisė dhe ekonomive familjare nė veri ėshtė parashikuar njė afat shtesė kohor, ndėrsa theksoi se procesi kryhet nė baza vullnetare.

“Edhe me kohė edhe me dėshirė kjo ēėshtje mund tė bėhet, sepse ne dėshirojmė vėrtetė tė kemi pjesėmarrje. Nė qoftė se nuk do tė jetė pjesėmarrja, atėherė edhe procesi-pa marrė parasysh a do tė fillojė nesėr apo pasnesėr, nuk do tė jetė i suksesshėm”, u shpreh ai nė njė konferencė pėr media ku u bė gjithashtu e ditur se brenda dhjetė ditėve tė para tė procesit tė regjistrimit tė popullsisė janė regjistruar pėrafėrsisht 1.5 milion banorė tė Kosovės.

Regjistrimi i popullsisė nisi nė fillim tė kėtij muaji, ndėrsa ėshtė parashikuar tė pėrfundojė brenda 15 ditėve.

Regjistrimi i fundit i popullsisė nė Kosovė ėshtė mbajtur para 30 vjetėsh

http://www.zeri.info/artikulli/1/2/2...ne-regjistrim/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.4.2011, 11:48   26
Citim:
Regjistrimi me plot shkelje ligjore e kushtetuese

E nderuara znj. Presidente

Do tė doja qė kjo letėr e imja tė ishte nė funksion tė urimit dhe pėrgėzimit pėr detyrėn tuaj tė lartė, njė privilegj i madh, por njėkohėsisht edhe me pėrgjegjėsi tė mėdha. Por letra nuk do tė jetė vetėm nė funksion tė urimit. Janė sfidat e pėrditshme dhe lėshimet e mėdha nė politikėn dhe jetėn shoqėrore qė kėrkojnė adresimin e shpejtė.

Ashtu siē me siguri tanimė jeni tė njoftuar nė Kosovė kėto ditė po zhvillohet regjistrimi i popullsisė, i ekonomive familjare dhe banesave, njė projekt madhor pėr vendin, pėr nga rėndėsia politike ashtu dhe shoqėrore. Pėr fat tė keq ky projekt po pėrcillet me gabime, lėshime dhe shkelje tė mėdha ligjore e kushtetuese.

Ka kohė tė gjatė, qysh para fillimit tė regjistrimit, por edhe gjatė procesit, nė vazhdimėsi, si subjekt politik, por edhe si individ i jam drejtuar Qeverisė dhe tė gjitha atyre institucioneve pėrgjegjėse pėr mirėvajtjen e procesit duke ua tėrhequr vėmendjen jo vetėm pėr gabime dhe shkelje ligjore, por edhe pėr pasojat e rėnda qė mund tė sjellin ato gabime pėr shoqėrinė kosovare. Pėr fat tė keq brengat, vėrejtjet dhe shqetėsimet kanė hasur nė vesh tė shurdhėr. Gabimet jo vetėm qė nuk janė evituar, por, sa po vazhdon procesi, po bėhen edhe mė tė mėdha e me pasoja mė tė rėnda.

Prandaj ju drejtohem juve si institucion i lartė i vendit dhe me kompetenca nė zbatimin dhe mbrojtjen e kushtetutshmėrisė dhe ligjshmėrisė sė vendit.
Po ju bėj me dije disa nga shkeljet qė po ndodhin nė kėtė proces tė cilin e kemi pritur me shumė entuziazėm, e shumė nga ne madje kemi bėrė shumė qė ai tė zhvillohet nė mėnyrėn mė serioze dhe tė merituar.

Shkeljet ligjore filluan sė pari me Komisionin Qendror tė Regjistrimit (KQR), i cili sipas ligjit ėshtė dashur tė formohej 15 ditė nga dita e hyrjes nė fuqi tė Ligjit pėr regjistrimin e popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave. Mbeti KQR i vjetėr, i cili veē tjerash prodhoi edhe konflikt interesi pėr njėrin nga anėtarėt e kėtij komisioni nga komuniteti turk.

Sė dyti, pėrgatitjet finale pėr regjistrim u vonuan tepėr. Me vonesė, duke shkelur ligjin lidhur me afatet, u themeluan komisionet komunale. Kjo prodhoi edhe vonesa nė pėrzgjedhjen e regjistruesve dhe kontrollorėve, si dhe nė trajnimin e tyre krejt tė pamjaftueshėm. Si pasojė e kėsaj shumė nga regjistruesit nuk janė aftėsuar pėr punėn e tyre, nuk janė nė nivel tė duhur profesional, e disa madje edhe janė tėrhequr nga procesi.

Njė nga pasojat e mospėrgatitjes profesionale tė regjistruesve po reflektohet kėto ditė, ku regjistruesit nė shumė raste po shkelin nė mėnyrė drastike Ligjin pėr regjistrim tė popullsisė, tė ekonomive familjare dhe banesave, duke ua “marrė” tė drejtėn personave tė rritur tė deklarohen nė mėnyrė individuale personalisht. Fjala ėshtė pėr raste kur persona tė moshės mbi 15 vjet nuk gjenden nė shtėpi nė kohėn e vizitės sė regjistruesve, dhe kur tė gjitha tė dhėnat pėr kėta persona pėrmes pėrgjigjeve nė pyetėsor i japin familjarėt qė qėllojnė nė shtėpi nė atė kohė. Kjo, pėrveē shkeljes ligjore, paraqet edhe shkeljen e vullnetit tė lirė dhe obligimit personal pėr t`u deklaruar individualisht, dhe nė anėn tjetėr sjell tė dhėna qė mund tė jenė jo tė sakta dhe tė paverifikuara.

Ju pėrkujtoj se sipas ligjit vetėm pėr fėmijėt nėn moshėn 15- vjeēare deklarohet prindi ose kujdestari.

Pėr shkak tė informimit tė pamjaftueshėm nga Qeveria, shumė qytetarė nuk po e deklarojnė pasurinė, ekonomitė familjare, madje as vendet e punės, mbase nga frika pėr taksa e tatime tė cilat realisht nuk lidhen nė asnjė mėnyrė me regjistrimin. Shumė nga qytetarėt po ashtu si pasojė e mosinformimit e lidhin edhe shtetėsinė dhe tė drejtėn e votės me kėtė proces, i cili nuk ndikon fare nė kėto dy elemente.

Sipas standardeve ndėrkombėtare qytetarėt jorezidentė, qė janė jashtė vendit mė gjatė se 12 muaj, nuk janė pjesė e regjistrimit zyrtar, por ata duhet tė regjistrohen nė njė formular tė veēantė dhe nė funksion tė pasqyrės sė pėrgjithshme tė popullsisė sė Kosovės. Regjistruesit bazuar nė “urdhra” tė marra gjatė trajnimeve nuk po i regjistrojnė fėmijėt e lindur jashtė Kosovės, respektivisht nė vendet ku jetojnė prindėrit e tyre, pra ata nuk po regjistrohen as si popullatė jorezidente. Kjo mėnyrė e eliminimit tė pjesės sė rėndėsishme tė qytetarėve tanė qė jetojnė jashtė vendit do tė dėmtojė dukshėm pasqyrėn reale tė pėrqindjes sė asaj popullate, pasi qė shumica e fėmijėve tė mėrgatės kanė lindur nė vendet e jashtme.

Ekzistojnė po ashtu disa informacione se nė disa vendbanime, si nė Prizren, po u bėhet presion qytetarėve qė tė deklarohen si turq, akt ky me tė cilin shkelet rėndė Kushtetuta e vendit.

Sė fundi, por nga rėndėsia mund tė jetė edhe e para, pėr qytetarėt nė veri tė vendit shkelja e Kushtetutės dhe ligjit po bėhet dyfish. Shkelja e parė ka tė bėjė me institucionin e regjistrimit. Nė ēdo shtet tė botės demokratike, pra edhe nė Kosovė, ėshtė standard dhe rregull ndėrkombėtar qė regjistrimin e qytetarėve tė vendit e bėn institucioni i paraparė me ligj pėr kėtė ēėshtje, institucioni i statistikave tė shtetit pėrkatės. Sipas informacioneve dhe deklarimeve tė zyrtarėve qeveritarė dhe atyre ndėrkombėtarė pėr qytetarėt nė veri tė vendit ėshtė paraparė qė regjistrimin ta bėjė njė organizatė ndėrkombėtare UNOPS. Shkelja e dytė nė kėtė rast ka tė bėjė me afatin e regjistrimit. Pėrderisa afati i regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė ėshtė pėrcaktuar tė mbahet nga 1-15 prill 2011, sipas deklarimeve tė zyrtarėve ndėrkombėtarė pėr qytetarėt nė veri me pėlqim edhe tė Qeverisė sė Kosovės ėshtė paraparė qė regjistrimi atje tė bėhet nė maj tė kėtij viti, “sepse ashtu kanė kėrkuar serbėt”.

Pa dashur tė paragjykoj rezultatet e regjistrimit nė veri, pėrveē shkeljes sė Kushtetutės, shpreh dyshimet e thella se kjo ėshtė tendencė pėr tė manipuluar shifrat e pranisė sė serbėve nė Kosovė.

Kjo mėnyrė e regjistrimit pėr serbėt madje e ka kaluar edhe planin e Ahtisarit, i cili edhe ashtu ishte nė kundėrshtim me standardet ndėrkombėtare nė kėtė segment.

E nderuara znj. Presidente,

Duke besuar fuqishėm se mbrojtja e kushtetutshmėrisė dhe ligjshmėrisė sė vendit nuk do tė mbetet vetėm deklarative nga ana e Juaj, konsideroj se ende ka kohė pėr tė vepruar nė mėnyrė qė tė ndalen kėto shkelje tė rėnda tė Kushtetutės dhe ligjeve, shkelje tė sovranitetit tė vendit qė presupozojnė edhe ndarje tė vendit. Shpresoj qė ta pėrdorni autoritetin tuaj prej presidenteje, pėr tė parandaluar pasojat qė do t’i ndiejmė tė gjithė dhe madje pėr kohė tė gjatė.

Me respekt,
Melihate Tėrmkolli

http://www.koha.net/index.php?cid=1,12,55380

Citim:
Veriu i Kosovės mbetet jashtė regjistrimit

Prishtinė, 13 prill - Dymbėdhjetė ditė pas fillimit tė regjistrimit tė popullsisė, tė banesave dhe tė ekonomive familjare, veriu i Kosovės nuk ėshtė pėrfshirė nė kėtė proces, gjatė tė cilit pėr dhjetė ditė janė regjistruar pėrafėrsisht 1.5 milion banorė tė Kosovės. Kjo ėshtė konfirmuar nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr medie tė mbajtur tė martėn nga ministri i Administratės Publike, Mahir Yagcilar, dhe kryeshefi i Entit tė Statistikave tė Kosovės, Ibrahim Shabani. Ky i fundit duke folur pėr rrjedhėn e procesit ka dhėnė shifrat e pėrafėrta tė banorėve qė i janė pėrgjigjur pozitivisht regjistrimit tė popullsisė.

“Pėr tė ditur sesa ėshtė pėrqindja e daljes nė regjistrim, apo e regjistruesve, atėherė duhet pikėsėpari tė kemi pikėnisje pėr tė gjetur pėrqindjen. Duhet ta dimė sesa ėshtė numri pėr tė ditur pėrqindjen sesa kanė dalė, mirėpo pėrafėrsisht mund tė themi se pėr dhjetė ditė, 1.5 milionė banorė janė regjistruar”, ka treguar Shabani. Por nė kėtė numėr tė qytetarėve tė regjistruar nuk bėjnė pjesė banorėt serbė tė veriut tė Kosovės ku procesi nuk ka filluar ende.

Pėr kėtė ka folur edhe ministri i Administratės Publike, Mahir Yagcilar. Ai ėshtė arsyetuar se regjistrimi nė atė pjesė nuk ka filluar, pasi qė sipas tij nuk mund tė ketė regjistrim pa regjistrues dhe tė regjistruar. Ai ka thėnė se nė bashkėpunim me grupet relevante qė kanė ndihmuar nė regjistrim, janė duke u bėrė pėrpjekje qė regjistrimi i popullsisė tė fillojė edhe nė atė pjesė.
Mė shumė, lexoni sot nė “Kohėn Ditore”.

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,22,55403
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.4.2011, 17:29   27
Citim:
Procesi i regjistrimit do tė rishikohet

Enti i Statistikave tė Kosovės ka vendosur ta rishikojė procesin e regjistrimit tė popullatės, banesave dhe ekonomive familjare, nėse ky proces ka qenė i mirėfilltė. Ky rishikim pritet tė fillojė njė ditė pasi tė pėrfundojė procesi i regjistrimit dhe do tė zgjasė shtatė ditė.

Nėpėrmjet kėsaj ankete pas-regjistrimit, qė do tė fillojė mė 16 dhe do tė pėrfundojė mė 22 prill, do tė bėhet testimi i mbulueshmėrisė dhe cilėsisė se tė dhėnave tė ofruara nga qytetarėt gjatė procesit tė regjistrimit.

Kryeshefi i Entit tė Statistikave, Ibrahim Shabani tha se pėrgatitjet pėr anketėn pas-regjistrimit janė duke u bėrė, ndėrkaq trajnimet kanė filluar mė 11 dhe do tė pėrfundojnė mė 14 prill.

Sipas tij, “shartimi” i anketės pas-regjistruese do tė fillojė mė 16 dhe do tė pėrfundojė mė 22 prill dhe ka qėllim testimin e mbulushmerisė dhe cilėsisė sė tė dhėnave tė ofruara nga qytetarėt. Shabani gjithashtu ka folur edhe rreth regjistrimit tė popullatės nė veri tė Kosovės.

Ai ka thėnė se janė duke u bėrė pėrgatitjet dhe se janė nė bisedime edhe me UNOPS-in dhe me organizatat tjera ndėrkombėtare pėr tė filluar regjistrimi sa mė shpejt qė ėshtė e mundur edhe nė atė pjesė tė Kosovės. Mirėpo, sipas tij, nėse vazhdon tė bojkotohet ky proces nuk do tė pritet deri nė pafundėsi.

“Ne nuk jem nė gjendje qė deri nė pafundėsi t’i presim”, ka thėnė ai. Udhėheqėsi i ekipit qė do tė punojė nė anketėn e pas regjistrimit, Genc Krasniqi, tha se kjo anketė ėshtė njė proces standard ndėrkombėtar, i cili implemtohet nė secilin vend qė ka regjistrim tė popullsisė.

“Nė bazė tė legjislacioni aktual nė Kosovė pėr bazė tė mostrės se anketės pasregjistruese do tė shfrytėzohen 0.5 pėr qind e tė regjistruarve nė nivel Kosove. Tė dhėnat prej anketės nuk do tė shfrytėzohen pėr pėrmirėsim tė tė dhėnave tė regjistrimit, ato do tė shfrytėzohen pėr vlerėsim tė procesit tė regjistrimi”, ka thėnė Krasniqi. F. Sertolli

http://www.zeri.info/artikulli/1/2/2...te-rishikohet/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2011, 21:11   28
Citim:
Prishtina me vetėm 200 mijė banorė

Prishtinė, 14 prill - Njė ditė para pėrfundimit tė regjistrimit tė popullsisė, zyrtarė tė Komisionit komunal pėr regjistrimin e popullsisė nė komunėn e Prishtinės kanė bėrė tė ditur se deri tani janė regjistruar mbi 95 pėr qind tė qytetarėve tė kryeqytetit tė Kosovės dhe se numri i banorėve ka rezultuar tė jetė 200 mijė.

Zyrtari pėr regjistrim, Halim Halimi ka thėnė se kjo shifėr ka dalė nga regjistrimi qė ėshtė bėrė deri mė 12 prill. “Ne gjithmonė marrim informata gjatė regjistrimit dhe deri mė 12 prill numri sillet diku afėr 200 mijė banorė”, ka thėnė Halimi.

Sipas tij, kjo shifėr e ulėt e banorėve tė Prishtinės ėshtė pasojė e faktit se disa vendbanime qė dikur i kanė takuar komunės sė Prishtinės, tani bėjnė pjesė nė komunėn e re tė Graēanicės.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,8,55636

Citim:
Shtyhet regjistrimi nė 7 komuna

Regjistrimi i popullsisė nuk ka pėrfunduar siē pritej, mė 15 prill, dy javė pas fillimit tė tij. Zyrtarė tė Komisionit Qendror tė regjistrimit tė popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave nė Kosovė thanė se nė 7 komuna procesi i regjistrimit shtyhet pėr 4 ditė, nga 16 deri mė 19 prill. Kėshtu ka njoftuar drejtori i ESK-sė, Ibrahim Shabani. Komunat nė tė cilat do tė zgjatet regjistrimi janė: Prishtina, Ferizaj, Deēani, Graēanica, Parteshi, Kllokoti dhe Shtėrpca.

Vetėm nė tri komunat e veriut tė Kosovės, pėrkatėsisht nė Leposaviē, Zubin Potok e nė Mitrovicė, nuk ėshtė duke u zhvilluar procesi i regjistrimit. Drejtori i ESK-sė, Shabani, duke njoftuar pėr arsyet e shtyrjes sė procesit tė regjistrimit, tha se nėpėr komunat serbe ka qenė hezitimi i serbėve qė tė dalin nė regjistrim, ndėrsa nė katėr komunat me shumicė shqiptare ka qenė pushimi vjetor pranveror i shkollave dhe kėrkesa nga kryetarėt komunalė tė Komisioneve pėr regjistrimin e popullsisė.

Drejtori i Zyrės pėr regjistrimin e popullsisė nė ESK-sė, Sabri Zabėrgja, tha se nė kėtė proces, i cili nisi mė 1 prill, janė angazhuar 4900 regjistrues qė janė mbikėqyrur nga 900 kontrollorė, 110 mbikėqyrės dhe 40 inspektorė tė shtetit, tė cilėt kanė ofruar kėshillat e nevojshme gjatė punės nė terren. Po ashtu, edhe Operacioni Monitorues Ndėrkombėtar (IMO) dhe EUROSTAT-i, pėrmes 27 monitoruesve ndėrkombėtarė, e kanė pėrcjellė procesin e regjistrimit.

Zyrtarja e UNOPS-it, Sllavica Popoviē, nga Bosnja dhe Hercegovina, nė njė prononcim pėr "Kosova Sot", e ka vlerėsuar lart rrjedhėn e procesit tė regjistrimit dhe ka pėrgėzuar drejtorin Zabėrgja dhe institucionet vendore pėr organizmin e procesit. Sipas zonjės Popoviē, gjithēka ka qenė mirė, kurse rezultatet dhe tė dhėnat qė do tė pėrpunohen mė vonė do ta dėshmojnė kėtė”. /Kosova Sot/

http://www.kosova-sot.info/politike/...mi-ne-7-komuna

Citim:
Nė Prishtinė janė hapur zyra shtesė pėr regjistrim

Nė ndėrtesėn e Komunės sė Prishtinės, janė hapur zyra shtesė pėr regjistrim, pėr ata tė cilėt deri sot nuk janė pėrfshirė nė procesin e regjistrimit gjatė kėtyre ditėve.

Interesimi i tyre ėshtė shumė i madh. Shumė banorė tė Prishtinės ishin grumbulluar sot nė ndėrtesėn e Kuvendit Komunal, nė pritje pėr t’u regjistruar. Komuna ka hapur zyra shtesė prej dje, nė mėnyrė qė tė regjistrohen tė gjithė ata qė deri tani nuk kanė pasur mundėsi tė regjistrohen. Por, qytetarėt thonė se nuk ka pasur organizim tė mirė tė kėtij procesi. Njėri prej tyre qė priste nė radhė pėr t’u regjistruar kishte lėnė punėn sot, pėr ta regjistruar vetėn dhe familjen tij.

Edhe qytetarėt tjerė shprehnin pakėnaqėsi me mėnyrėn e regjistrimit dhe me zyrtarėt qė kanė qenė bartės tė kėtij procesi.

Zyra pėr regjistrim nė Komunėn e Prishtinės do tė jetė e hapur deri nė ora 20:00. Ndryshe deri me datėn me 12 prill, nė Prishtinė janė regjistruar rreth 200 mijė banorė.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=47570
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2011, 18:19   29
Citim:
Nuk jemi as 2 milionė?!

Prishtinė, 16 prill - Kur tė pėrfundojė mbledhja e tė dhėnave nga procesi i regjistrimit, duket se tė gjithė do tė mbetemi tė habitur. Nuk jemi as 2 milionė! “Zbulimin” e ka bėrė zyrtari i Entit tė Statistikave tė Kosovės, Ismail Sahiti, nė emisionin Interaktiv tė KTV-sė, tė premten nė mbrėmje.

Ai ka thėnė se sipas ecjes sė procesit nė krejt Kosovėn nuk pritet tė dalin 2 milionė banorė, e nė Prishtinė jo mė shumė se 200.000. Kjo ndodhė pėr shkak se nuk janė regjisturuar kosovarėt qė jetojnė jashtė, qoftė kjo pėrkohėsisht. Janė regjistruar ndėrkohė tė gjithė ata qė kanė jetuar sė paku njė vit nė Kosovė. Procesi i regjistrimit nė 7 komuna, duke pėrfshirė Prishtinėn dhe Ferizajn, do tė vazhdojė deri tė martėn.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,55781
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.4.2011, 23:03   30
Citim:
Pėrfundoi regjistrimi, tė dhėnat nė qershor

PRISHTINE- Nė Kosovė pėrfundoi mbrėmė nė mesnatė procesi i regjistrimit tė popullsisė nė 34 komuna tė Kosovės duke pėrfshirė komunat me shumicė serbe, por jo edhe ato tė veriut tė Kosovės.

Regjistrimi ka filluar mė 1 prill dhe ishte parapa tė pėrfundonte mė 15 prill, por ai ishte shtyrė pėr deri tė martėn nė disa komuna tė Kosovės, si nė Prishtinė, Deēan, Partesh, Kllokot dhe nė disa komuna tė tjera. Pėrfaqėsuesi i Zyrės Ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian, Kjartan Bjornson kishte deklaruar se ambienti politik ka bėrė qė nė veri tė mos jetė realizuar regjistrimi.

Sipas zyrtarėve tė Entit tė Statistikave tė Kosovės regjistrimi ka ecur mbarė, ndėrsa nuk kanė dashur tė japin statistika pėr numrin e banorėve dhe pėrfshirjen e tyre nė regjistrim. Ky proces ėshtė monitoruar edhe nga mekanizma tė caktuar ndėrkombėtar.

Sipas ligjit pėr regjistrimin e popullsisė tė dhėnat paraprake do tė bėhen publike nė muajin qershor ndėrsa ato pėrfundimtare do tė publikohen mė 2013.

http://www.kosova-sot.info/politike/...nat-ne-qershor
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.5.2011, 22:22   31
Citim:
Ende pa vendim pėr regjistrimin nė veri

Ndonėse i paraparė pėr gjithė territorin e Kosovės, regjistrimi i popullsisė nuk ėshtė zhvilluar nė veri tė vendit. Regjistrimi ishte kundėrshtuar nga serbėt lokalė, tė cilėt kėrkonin nga Qeveria e Beogradit ose administrata e OKB-sė ta realizonte procesin nė fjalė.

Pavarėsisht thirrjeve tė tyre, autoritetet kosovare shfaqin shpresėn se regjistrimi sė shpejti do tė ndodhė edhe nė veri.

Kryetari i Komisionit pėr Regjistrimin e Popullsisė, Rifat Blaku, i pohon pėrpjekjet qė po bėhen pėr gjetjen e njė zgjidhjeje tė duhur. Sipas tij, hapat konkretė do tė mund tė definohen brenda pak ditėsh.

“Shpresojmė se deri kah fundi i javės, do ta kemi njė informatė ekzakte pėr gjithė angazhimin qė po bėhet nga tė gjitha palėt nė proces - UNOPS-i, Qeveria dhe EUROSTAT-i. Mund tė ndodhin gjėra tė paparashikueshme, por shpresojmė se do tė gjendet njė zgjidhje”, deklaroi Blaku pėr Radion Evropa e Lirė.

Procesi i rregullt i regjistrimit tė popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave ėshtė zhvilluar nga data 1 prill deri mė 15 tė po kėtij muaji. Shtyrja e afatit prej katėr ditėsh nuk kishte bindur serbėt qė t’i pėrgjigjen procesit.

Ish-ministrja e Administratės Publike, Melihate Tėrmkolli, e sheh si “problem serioz” kėtė ēėshtje. “Nėse regjistrimi nė veri bėhet nga ndonjė organizatė ndėrkombėtare, ēfarė ėshtė kėrkesė e serbėve, procesi nuk do tė jetė i ligjshėm”, ka thėnė Tėrmkolli.

Pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė kanė pranuar se ambienti politik ka bėrė qė nė veri tė mos realizohet regjistrimi. Ata po zhvillojnė takime me pėrfaqėsuesit e serbėve atje pėr tė arritur ndonjė marrėveshje.

Serbėt nė veri kanė deklaruar nė vazhdimėsi se nuk do t’i pėrgjigjen asnjė strategjie tė institucioneve tė Kosovės pėr regjistrimin e popullsisė nė kėtė pjesė tė vendit.

Nė anėn tjetėr, rezultatet preliminare pėr procesin nė tėrėsi pritet tė publikohen nė fund tė qershorit nga Enti i Statistikave tė Kosovės dhe Ministria e Administratės Publike. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=14631
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2011, 07:51   32
Citim:
Ende pa vendim pėr regjistrimin nė veri

Regjistrimi i popullsisė nuk ėshtė zhvilluar ende veri tė Kosovės. Ky proces po vazhdon tė kundėrshtohet nga serbėt lokalė, tė cilėt kėrkojnė nga qeveria e Beogradit ose administrata e OKB-sė ta realizojė procesin nė fjalė.

Megjithatė, zyrtarė tė Ministrisė sė Administratės Publike dhe ata tė Komisionit pėr Regjistrimin e Popullsisė, thanė se ende nuk ėshtė hequr dorė nga realizimi i kėtij procesi edhe nė atė pjesė tė vendit.

Kryetari i Komisionit pėr Regjistrimin e Popullsisė, Rifat Blaku, i tha Radios Evropa e Lirė, se nė javėn e ardhshme do tė dihet saktėsisht se kur dhe a do tė realizohet ky proces.

“Ende ka hezitime pėr po ose jo. Kėshtu qė brenda 3-4 ditėsh, pėrfundimisht, ne do ta dimė se sa solli rezultat angazhimi i UNOPS-it me pėrfaqėsuesit e pakicės serbe nė veri”, tha Blaku.

Nga ana tjetėr, partitė opozitare vlerėsuan se Qeveria qėllimisht e ka angazhuar Zyrėn e Kombeve tė Bashkuara pėr Shėrbime tė Projekteve (UNOPS), pėr tė bėrė negociata me serbėt atje dhe, eventualisht, regjistrimin nė atė pjesė, pėr shkakun qė tė mos e marrė pėrgjegjėsinė pėr dėshtimin e saj tė radhės.

Anėtarja e Kryesisė sė AAK-sė, Melihate Tėrmkolli, ish-ministre e Administratės Publike, tha se procesi i regjistrimit tė popullsisė ka dėshtuar nė pėrgjithėsi.

“Ėshtė njė proces i pasaktė dhe i parregullt teknikisht. Ndėrsa, nė veri, edhe po ta mbajmė, ėshtė i dėshtuar pėr faktin qė nėse eventualisht do ta mbajnė, do ta bėjnė me strukturat e Beogradit. Pėrveē kėsaj, e bėn njė organizatė ndėrkombėtare qė faktikisht ėshtė i dėshtuar nė aspekt tė sovranitetit tė vendit edhe tė Kushtetutės dhe ligjeve tė vendit”, vlerėsoi Tėrmkolli.

Ajo u shpreh se tashmė ekziston rreziku qė veriu i vendit tė pėrfshihet nė regjistrimin e popullsisė sė Serbisė, e cila ka planifikuar qė regjistrimin e popullsisė sė saj ta bėjė nė tetor tė kėtij viti.

Pėrfaqėsuesit e UNOPS-i thuhet se janė duke i negociuar marrėveshjet me banorėt e veriut mbi kushtet, me tė cilat ata do tė pranonin zbatimin e regjistrimin nė veri. Kėto negociata nga ekspertėt vlerėsohen ta kenė bėrė tė ndikuar nga pazaret politike procesin e regjistrimit tė popullsisė nė veri. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=15158
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.6.2011, 18:51   33
Citim:
Kosova, pa Veriun, me 1.733 872 banorė

Kosova nuk i ka as 2 milionė banorė rezidentė. Rezultati preliminar i regjistrimit tė popullsisė i bėrė publik tė mėrkurėn tregon se nė Kosovė jetojnė 1.733 872 vetė.

Ndėrkohė Prishtina, sipas kėtyre rezultateve, nuk numėron as 200 mijė banorė. Shifra e saktė ėshtė 198 214 banorė.

Tė mėrkurėn gjatė konferencės pėr shtyp tė mbajtur nga Ministria e Administratės Publike, Entit tė Statistikave dhe UNOPS ky proces u konsiderua si historik.

Numri i pėrgjithshėm i banorėve tė regjistruar nuk pėrfshinė edhe ata tė veriut tė Mitrovicės, tė cilėt nuk i janė pėrgjigjur pozitivisht thirrjes pėr regjistrimit. Ky proces nė kėtė pjesė, sipas organizatorėve, nuk do tė ndodhė edhe pėr njė kohė, pasi banorėt nė kėtė pjesė nuk kanė shpreh gatishmėrinė pėr bashkėpunim.

“Regjistrimi i popullsisė ėshtė projekt i suksesshėm. Por ai nuk do tė mund tė realizohet nė veri, sepse nuk ekziston gatishmėri nga qytetarėt e atjeshėm pėr tė marrė pjesė nė kėtė proces”, ka thėnė njė ditė mė parė ministri i Administratės Publike, Mahir Jagxhilar.

Ai ka pranuar se nė kėtė drejtim kanė dėshtuar edhe pėrpjekjet e Komisionit Evropian dhe tė UNOPS-it, tė cilėt kishin angazhuar njė OJQ pėr tė bėrė fushatė sensibilizuese nė atė pjesė.

Ndėrsa, drejtori i Zyrės pėr Regjistrimin e Popullsisė nė Entin e Statistikave tė Kosovės, Sabri Zabėrgja, ka thėnė se njė ndėr faktorėt qė ka ndikuar qė shteti i ri tė mos i ketė as dy milionė banorė ėshtė imigrimi i vazhdueshėm i kosovarėve nė shtetet evropiane.

Ai pati konfirmuar se regjistrimit tė popullsisė qytetarėt i ishin pėrgjigjur pozitivisht, por gjatė plotėsimit tė listave suplementare ėshtė vėrejtur se njė numėr i konsiderueshėm i kosovarėve jetojnė nė diasporė.

http://www.kosova-sot.info/politike/...733-872-banore

Citim:
Kosova, pa veriun, me 1.733.872 banorė

Prishtinė, 29 qershor 2011 - Zyrtarė tė Entit tė Statistikave tė Kosovės kanė bėrė tė ditur se numri i pėrgjithshėm i banorėve nė Kosovė ėshtė 1.733.872, duke pėrjashtuar Leposaviēin, Zubin Potokun, Zveēanin dhe pjesėn veriore tė Mitrovicės.

Numri pėrfshin regjistrimin nė 34 komuna, proces ky i cili ėshtė kryer nė muajin prill tė kėtij viti, por qė ka hasur nė rezistencė nė komunat veriore tė banuara me shumicė serbe. Tash pėr tash nuk ka plane pėr ta bėrė regjistrimin nė veri tė vendit. Numri i banorėve qė jetojnė nė Prishtinė ėshtė 198.214.

Kėto tė dhėna janė publikuar sot. Kėto tė dhėna, tė cilat janė rezultate paraprake, u publikuan nė takimin e sotėm qė Enti i Statistikave mbajti me gazetarė. Rezultatet pėrfundimtare do tė publikohen vitin e ardhshėm, nė periudhėn maj qershor. Rejistrimi i fundit nė Kosovė, nė tė cilin kanė marrė pjesė tė gjitha etnitė, ėshtė mbajtur mė 1981.

Sipas tė dhėnave tė Entit tė Statistikave tė Kosovės, nė regjistrimin e popullsisė tė vitit 1981, Kosova kishte njė popullsi prej 1,584,440 banorėsh.

Sipas vlerėsimit tė vitit 1991, nė regjistrimin e bojkotuar atėbotė nga shqiptarėt, Kosova kishte 1,956,196 banorė. (a.v.)

Regjistrimi i vitit 1981, gjithsejt 1,584,440. Shqiptarė 1.226.736 Serbė 209.798 Romė 34.126 Turq 12.513 Tė tjerė 101.267 Kėto tė dhėna janė marrė nga publikimi i Entit tė Statistikave tė Kosovės, "Ndryshimet demografike 1946 - 2006".

http://www.kosova.com/artikulli/72996
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2011, 18:26   34
Citim:
ASHAK nuk e konsideron tė vlershėm rezultatin e regjistrimit

Prishtinė, 1 korrik 2011 - Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovės (ASHAK), qė me shpalljen e afatit tė regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė u deklarua qartė se procesi nuk ishte i pėrgatitur si duhet dhe prandaj barte me vete rrezikun qė tė dėshtonte.

Nė kumtesėn e saj tė datės 28 shkurt 2011, Kryesia e Akademisė kishte kėrkuar shtyrjen e afatit tė regjistrimit, pėr shkak se tashmė ishin vėrejtur pėrgatitje jo tė mjaftueshme profesionale, teknike dhe organizative, si dhe tendencat pėr politizimin e procesit.

Shpallja e rezultateve preliminare tė regjstrimit tė popullsisė nė Kosovė, pėr fat tė keq, e vėrtetoi shqetėsimin e Kryesisė sė Akademisė, se procesi jo vetėm qė do tė dėshtonte, por do tė linte pasoja tė shumėfishta shoqėrore, politike dhe profesionale.

Shkaqet e dėshtimit tė regjistrimit tashmė janė tė njohura si pėr profesionistėt e pėrfshirė ose tė papėrfshirė nė proces, ashtu edhe pėr opinionin e gjerė, kėshtu qė nuk mendojmė se ėshtė e nevojshme tė pėrsėriten me kėtė rastm, thuhet nė njė komunikatė.

Kryesa e Akademisė e sheh tė nevojshme tė njoftojė opinionin, i cili ėshtė i shqetėsuar me tė drejtė, se nuk e konsideron tė vlershėm rezultatin e kėtij regjistrimi, prandaj sugjeron tė gjenden mėnyra pėr mbajtjen e njė regjistrimi tė ri, tė pėrgatitur si duhet, - pėrfundon komunikata e Kryesisė sė ASHAK-ut, tė nėnshkruar nga Akademik Besim Bokshi, Kryetar.

http://www.kosova.com/artikulli/73089
Citim:
KMDLNJ: Procesi i regjistrimit ėshtė i dėshtuar

Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut nė Prishtinė ka pėrcjellė me vėmendje procesin e regjistrimit tė popullsisė qė ishte zhvilluar nga data 1 deri mė 15 Prill 2011. Sipas kėtij regjistrimi numri i banorėve qė ka Kosova ėshtė 1.733.872.

KMDLNj, qė nė fillim tė procesit kishte vėrejtur se ka pasur disa parregullsi. Qytetarėt janė ankuar pėr mos regjistrim adekuat tė familjare tė tyre qė jetojnė jashtė vendit. Nė ndėrkohė ka pasur qytetarė qė janė ankuar qė nuk janė pėrfshirė fare nė procesin e regjistrimit . Me njė fjalė nuk janė vizituar nga regjistruesit. Nėse kėsaj i shtohet edhe fakti se regjistrimi nuk ėshtė zhvilluar nė pjesėn veriore tė Kosovė atėherė legjitimiteti i kėtij procesi vihet nė pyetje. KMDLNj ka fakte qė nė regjistrim nuk janė pėrfshirė edhe njė numėr i madh i qytetarėve qė jetojnė nė vendbanimet serbe.

KMDLNj, nė reagimet e mėhershme kishte tėrhequr vėrejtjen nė pėrjashtimin nga procesi i regjistrimit tė qytetarėve tė Kosovės qė pėrkohėsisht jetojnė jashtė vendit. Madje, ata i janė ankuar KMDLNj pėr kėtė diskriminim qė u ėshtė bėrė. KMDLNj ka parasysh faktin qė njė pjesė e qytetarėve qė jetojnė jashtė vendit nuk kanė qėndrim tė pėrhershėm ne vendet ku jetojnė. Po ashtu, njė pjesė e madhe e tyre ndikojnė shumė nė ekonomitė familjare nė Kosovė. Pra, janė pjesėmarrės kryesorė nė pėrcaktimin e kushteve socio-ekonomike tė familjeve kosovare e qė ėshtė qėllimi kryesor i regjistrimit tė popullatės.

KMDLNj mendon qė pėrfshirja nė procesin e regjistrimit e tė gjithė atyre qė kontribuojnė nė pėrcaktimin e kushteve socio-ekonomike ėshtė njė shkelje qė duhet pėrmirėsuar. Mos pėrfshirja e tė gjithė qytetarėve ėshtė shkelje elementare e tė drejtave tė njeriut.

KMDLNj mendon se procesi i regjistrimi ka pasur disa mangėsi. Pėrveē atyre qė u pėrmenden, procesi ėshtė pėrcjell me dobėsi edhe nė informimin e qytetarėve dhe nė trajnimin e regjistruesve.

KMDLNj kėrkon nga institucioni pėrgjegjės qė tė rishikojė kėto dobėsi dhe tė fillojė njė regjistrim tė jashtėzakonshėm i cili duhet pėrcillet me njė fushatė tė fuqishme nė media. Nė kėtė mėnyrė do tė sigurohej pėrfshirja e tė gjitha atyre qė nuk janė pėrfshirė. Gjithashtu institucioni pėrgjegjės nuk duhet lejojė qė regjistrimi nė pjesėn veriore tė Kosovės tė zhvillohet nga ndonjė mekanizėm tjetėr qoftė edhe ndėrkombėtar, por duhet rekrutuar dhe trajnuar regjistrues tė asaj pjese qė do tė bėnin regjistrimin.

Pėr KMDLNj ky regjistrim ėshtė proces i dėshtuar dhe i cili nuk pasqyron numrin real tė popullsisė nė Republikėn e Kosovės. Prandaj si i tillė nuk duhet tė pranohet. Rezultatet e kėtij regjistrimi mund dhe do tė prodhojnė pasoja politike, thuhet nė reagimin e KMDLNJ.

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=125785

Citim:
Akad.Islami: Rezultatet e regjistrimit tė popullsisė shtrembėrojnė gjendjen

Duke komentuar rezultatet e para tė regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė si dėshtim i pritur, eksperti i njohur i demografisė, akademik Hivzi Islmai, thotė se kėto rezultate "do tė shtrembėrojnė gjendjen nė shumė indikatorė tė zhvillimit shoqėror", siē janė janė politikat e planifikimit hapėsinor, urban dhe shoqėror, buxheti dhe BPV/GDP, shkalla e varfėrisė, kontingjentet e punės dhe norma e papunėsisė, raportet dhe ēėshtjet kyēe politike, hulumtimet shkencore etj.

Nėpėrmjet njė analize akademik Islami thekson se "shumė mė keq pėr Kosovėn dhe shqiptarėt ėshtė lėndimi i anės cilėsore tė regjistrimit".

Nėse tė dhėnat e tilla, as kuantitativisht e as kualitativisht, nuk janė tė vlefshme pėr ata qė u destinohen atėherė kujt do t'i shėrbejnė ato?!, pyet Islami dhe konstaton se ky regjistrim do tė sjellė dėme tė mėdha dhe nė rrafshin politik, ēfarė janė krijimi i dhunshėm i dimensionit multietnik tė Kosovės, ku do tė del njė ēelės i ri i zgjidhjes sė raporteve politike nė dėm tė shqiptarėve!

Ndėrkaq, lidhur me regjistrimin e popullsisė, shtyerjen dhe mosmenaxhimin e tij nė veri tė Kosovės, ai thotė se "kjo Qeveri e hapi rrugėn legale pėr ndarjen e Kosovės dhe rrjedhimisht pėr krijimin e njė entiteti tė veēantė territorial etnik pėr serbėt nė veri tė Republikės", thekson akad. Islami.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=125838
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2011, 14:39   35
Citim:
AAK kėrkon pėrsėritjen e procesit tė regjistrimit tė popullsisė

Pas Akademisė sė Shkencės dhe Arteve tė Kosovės, edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės e ka cilėsuar si tė dėshtuar regjistrimin e popullsisė nė Kosovė dhe ka kėrkuar pėrsėritjen e kėtij procesi, pasi qė sipas saj nė regjistrimin nė muajin prill nuk janė pėrfshirė tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Anėtarja e Kryesisė sė AAK-sė, Melihate Tėrmkolli, nė njė konferencė pėr media tė shtunėn ka thėnė se procesi i regjistrimit tė popullsisė do tė ketė pasoja ekonomike pėr shkak tė zvogėlimit tė forcės reale tė numrit tė banorėve, i cili del tė jetė mė i vogėl se sa ishte pritur.

Sipas saj kėtė proces e kanė shoqėruar shumė parregullsi, si mos zbatimi i Ligjit pėr regjistrim tė popullsisė dhe mos regjistrimi i qytetarėve serbė nė veri.

Si problem tjetėr Tėrmkolli e ka paraqitur edhe mos regjistrimin e plotė tė pjesės mė tė madhe tė qytetarėve tė Kosovės madje edhe tė diasporės, pėr ēka ka kėrkuar pėrsėritjen e procesit tė regjistrimit tė popullsisė.

Procesin e regjistrimit tė popullsisė e ka quajtur tė dėshtuar edhe Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, e cila ka kėrkuar pėrsėritjen e kėtij procesi.

Enti i Statistikave tė Kosovės kohė mė parė ka publikuar rezultatet preliminare tė procesit tė regjistrimit tė popullsisė, sipas tė cilave del se nė vendit tonė jetojnė rreth 1.8 milionė banorė, kurse sipas regjistrimit tė popullsisė nė vitin 1981, Kosova kishte rreth 1.6 milionė banorė qė del se pėr 30 vjet vendi ynė ka vetėm rreth 200 mijė banorė mė shumė.

Nė procesin e regjistrimit nuk kanė marrė pjesė pjesėtarėt e komunitetit serb nė veri tė Kosovės.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=126096
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2011, 15:08   36
Citim:
Rezultat absurd i regjistrimit

Sipas statistikave zyrtare, 1.733.872 ėshtė numri i banorėve qė jetojnė brenda vendit, duke pėrjashtuar pjesėn veriore tė Mitrovicės dhe diasporėn. Por, 1.630.636 ishte numri nė listat e votuesve pėr zgjedhjet e 12 dhjetorit, pa pėrfshirjen e personave nėn moshėn 18 vjeē.

Njohės tė kėtij procesi japin vlerėsime tė ndryshme rreth kėsaj ēėshtjeje. Ish-ministrja e Shėrbimeve Publike, Melihate Tėrmkolli, qė ka qenė e pėrfshirė mė herėt nė pėrgatitjet e procesit pėr regjistrimin e popullsisė sė Kosovės, thotė se gabimi qėndron te numri i banorėve.

Sipas Tėrmkollit, ėshtė absurde tė mendohet qė numri i banorėve tė jetė pothuajse i njėjtė me numrin e pėrfshirė nė listat e votuesve.

“Lista e votuesve mund tė jetė e tillė, por regjistrimi nuk ėshtė ai qė duhet tė jetė, sepse numri i njėjtė me listat e votuesve ka dy arsye. Sė pari, nė rezultatet preliminare tė regjistrimit nuk figurojnė qytetarėt tanė qė jetojnė jashtė, pastaj pjesa mė e madhe e tyre nuk janė regjistruar, epo ashtu nuk janė regjistruar edhe njė numėr i madh i qytetarėve qė jetojnė brenda. Prandaj, neve na del ky absurd - lista e votuesve del po thuajse e njėjtė me numrin e banorėve tė pėrgjithshėm”, thotė Tėrmkolli.

Edhe Adnan Merovci, ish-kryeshef i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, thotė se procesi i regjistrimit ka sfidat e veta, por nė listat e votuesve janė pėrfshirė edhe persona tė vdekur.

Sido qė tė jetė, numri i votuesve ėshtė dashur tė jetė shumė mė i vogėl sesa numri i pėrgjithshėm i banorėve, thotė Merovci.

“Lista e votuesve ėshtė diēka tjetėr. Kjo listė pėrbėn numrin e votuesve, e cila nė kėtė rast ėshtė dashur tė jetė shumė e vogėl sesa numri i banorėve, duke marrė parasysh se lista e votuesve i merr vetėm votuesit me tė drejtė vote deri nė atė kohė qė mbahen zgjedhjet”.

“Por, nė krejt kėtė diskrepancė janė disa faktorė qė kanė ndikuar, sipas mendimit tim. Fillimisht, regjistrimi nuk ėshtė realizuar nė tėrė Kosovėn, emigrantėt nuk janė pėrfshirė”, thekson Merovci.

Analisti Leon Malazogu, ndėrkaq, thekson se edhe pse nė listat e votuesve janė pėrfshirė vetėm personat mbi moshėn 18 vjeē, kjo listė sipas tij, ėshtė e fryrė.

Sipas tij, regjistrimi i popullsisė mund tė ketė gabime tė pjesshme, por megjithatė reflekton numrin e banorėve ekzistues nė Kosovė, gjė tė cilėn nuk e pasqyron lista e votuesve. Nė listėn e votuesve janė pėrfshirė personat qė jetojnė nė vende tė ndryshme tė botės dhe persona tė vdekur.

“Nė Kosovė llogaritet se 30 pėr qind janė tė moshės minore, do tė thotė nėn moshėn 18 vjeē, po t’i shtohet 1.6 milionėshit edhe 30 pėr qindėshi i moshės minore, rezulton qė ne duhet tė kemi 2.2 milionė banorė. Kjo gjė shpjegon faktin se ata 500 mijė banorė, qė nuk figurojnė nė regjistrim, ose janė serbė qė kanė bojkotuar regjistrimin, ose tė vdekur, ose janė pjesė e diasporės”, shpjegon Malazogu.

Ndryshe, nė rezultatet preliminare tė regjistrimit tė popullsisė, tė paraqitura nga Enti i Statistikave tė Kosovės, nuk janė paraqitur tė dhėnat rreth grup moshave tė caktuara nė Kosovė.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=126095
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2011, 16:42   37
Citim:
Peja mė pak banorė se 30 vjet mė parė

Nė vitin 1981 kishte 111.071, kurse 30 vjet mė vonė, nė Pejė ka 95.723 banorė. Rezultatet e botuara tė regjistrimit tė banorėve nė Kosovė e kanė nxjerrė komunėn e Pejės tė katėrtėn nė Kosovė, duke ēuditur tė gjithė me numėr mė tė vogėl tė banorėve se komunėn e Ferizajt dhe pothuaj tė barabartė me Gjakovėn.

Rezultati ka heshtur pretendimet e pejanėve qė pėr shumė kohė e kanė mbajtur veten si qendra e dytė nė Kosovė dhe me siguri do tė ndikojė kjo nė politikat e sė ardhmes nė kėtė komunė.

Pavarėsisht befasisė qė ka shkaktuar te tė gjithė ky numėr i vogėl, qė s’ėshtė njė fenomen vetėm nė Pejė, por nė pėrgjithėsi nėpėr komunat e Kosovės, kryetari i Komunės sė Pejės, Ali Berisha, nuk e ka vėnė nė dyshim punėn qė kanė bėrė regjistruesit.

“Sido qė ėshtė rezultati, mendoj se ata nė Pejė kanė bėrė punė tė mirė”, thotė Berisha. Arsyet pėr kėtė numėr, sipas kryetarit tė komunės, janė disa.

“Peja ėshtė ndėr komunat qė ka njė numėr shumė tė madh tė popullatės jorezidente, ndėrsa mungon numri i qytetarėve nga komunitetet pakicė, pasi Peja ka pasur njė numėr tė madh tė serbėve dhe malazezėve”, thotė ai.

Me tė dhėnat e vitit 1981, nė Pejė kanė jetuar rreth 30 mijė apo afėr 30 pėrqind qytetarė tė komuniteteve joshumicė, pjesa mė e madhe e tė cilėve nuk janė tani nė Pejė. Sipas Reshat Nurbojės, drejtor i Administratės nė Pejė, qė ka udhėhequr ekipin e regjistrimit, tė dhėnat e pėrafėrta tregojnė se popullata shumicė pėrbėn rreth 93 pėrqind tė popullsisė nė Pejė.

Po sipas kėtyre tė dhėnave, Peja ka numėr tė madh tė popullatės jorezidente, shifra qė ka momentalisht ėshtė diku mbi 41 mijė tė regjistruar. Drejtori i administratės nė Pejė nuk mendon se kjo do tė reflektojė negativisht nė grantin qeveritar, qė ka qenė njė brengė e vazhdueshme nė Pejė.

“Do tė reflektohet te ata qė kanė marrė buxhet sa pėr 200 mijė banorė, ose pėr komunėn e Prishtinės, por pėr ne s’do tė ketė dallim tė madh”, thotė Nurboja. Komuna e Pejės ka marrė buxhet nga Qeveria sikur tė kishte 120 mijė banorė, por vazhdimisht ka pretenduar se ka 160 mijė banorė.

Pėr kėtė ēėshtje diku pesė vjet mė parė komuna edhe kishte bėrė vetė njė regjistrim tė popullsisė shtėpi pėr shtėpi, rezultatet e tė cilit megjithatė nuk u publikuan kurrė.

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=126204
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.8.2011, 10:11   38
Citim:
Veriu ngel pa u regjistruar

Pamundėsia pėr ta realizuar regjistrimin e popullsisė nė pjesėn veriore tė vendit e ka shtyrė Entin e Statistikave tė Kosovės ta modifikojė kėtė proces. Pėr ta llogaritur numrin e popullsisė nė atė pjesė tė vendit, enti do tė pėrdorė tė dhėna tė ndryshme nga ato me tė cilat e ka llogaritur popullsinė nė pjesėt e tjera tė vendit.

ESK-ja e ka shpallur tė pėrfunduar regjistrimin e popullsisė nė tėrė vendin dhe premton se rezultatet preliminare tė rezultatit tė regjistrimit nė nivel vendi do tė dalin nė shtator tė kėtij viti.

Sipas zyrtarėve tė ESK-sė, popullsia nė atė pjesė do tė llogaritet nė bazė tė disa tė dhėnave tė viteve 2008 dhe 2009, ndėrsa rezultatet preliminare tė kėtyre tė dhėnave sė bashku me ato nė nivel vendi pritet tė dalin nė shtator, kurse ato pėrfundimtare nė qershor tė vitit 2012.

Drejtori i Zyrės pėr Regjistrimin e Popullsisė nė Entin e Statistikave tė Kosovės, Sabri Zabėrgja, ka deklaruar se regjistrimi i popullsisė nė tėrė territorin e Kosovės ka pėrfunduar nė afatin e paraparė dhe se nė shtator enti do tė dalė me tė dhėna edhe pėr ato komuna nė tė cilat nuk ėshtė mbajtur regjistrimi.

“Regjistrimi ka pėrfunduar, ne i kemi tė dhėnat edhe pėr pjesėn veriore tė Mitrovicės, pasi nė vitin 2008 dhe 2009 kemi bėrė azhurnimin e ekonomive familjare nė tėrė territorin e Kosovės, pėrfshirė edhe nė atė pjesė tė vendit dhe janė tė pėrputhura tė dhėnat e tyre”, ka pohuar Zabėrgja, duke shtuar se kėto tė dhėna janė rezultat i ekonomive familjare, banesave dhe personave pėr secilėn komunė tė Kosovės.

Kjo, sipas tij, lejohet edhe me standardet dhe rekomandimet ndėrkombėtare, pėr njė pjesė ku nuk mbahet regjistrimi, pasi, sipas tij, ka edhe shtete tė tjera ku ka ndodhur njė gjė e tillė.

Zabėrgja ka thėnė se nė kėtė azhurnim, tė bėrė nė vitin 2008 dhe 2009, kishin marrė pjesė edhe serbėt lokalė dhe enti ka tė dhėna dhe fakte se e ka mbajtur edhe nė atė pjesė regjistrimin, mirėpo me njė formularė tė thjeshtė.

http://www.kosova-sot.info/politike/...-u-regjistruar
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2012, 21:25   39
Citim:
Kosova pa veriun ka 1.739.825 banorė

E plotėsuar - Sipas rezultateve pėrfundimtare, 1.739.825 ėshtė numri i banorėve qė jetojnė nė territorin e Kosovės, duke pėrjashtuar komunėn e Leposaviēit, Zubin Potokut, Zveēanin dhe pjesėn veriore tė Kosovės.

Procesi i regjistrimit tė popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave, kishte filluar mė 1 prill tė vitit tė kaluar dhe nė disa komuna pat zgjatur mė shumė se 15 ditė.

Regjistrimi i fundit nė Kosovė, nė tė cilin kishin marrė pjesė tė gjitha etnitė, ishte mbajtur mė 1981, transmeton REL.

Sipas tė dhėnave tė Entit tė Statistikave tė Kosovės, nė regjistrimin e popullsisė sė vitit 1981, Kosova kishte njė popullsi prej 1.584.440 banorėsh.

Sipas vlerėsimit tė vitit 1991, nė regjistrimin e bojkotuar atėbotė nga shqiptarėt, Kosova kishte 1.956.196 banorė. /Telegrafi/

E plotėsuar - Enti i Statistikės sė Kosovės, sot do tė publikojė Rezultatet pėrfundimtare tė regjistrimit tė popullsisė dhe ekonomive familjare 2011 nė Kosovė pas 31 viteve. Mė kėtė rast, ėshtė organizuar njė konferencė ndėrkombėtare “Regjistrimi i Popullsisė dhe Banesave nė Kosovė”, ku sipas drejtorit tė Zyrės se Regjistrimit te Popullsisė, Sabri Zabėrgja, do tė marrin pjesė rreth 300 pjesėmarrės.

Konferenca organizohet nga Agjencia pėr Statistika e Kosovės dhe Zyra e Bashkimit Evropian nė Kosovė.

”Ēdo gjė ka shkuar sipas planit, ka qenė njė punė e lodhshme, e mundimshme ku kemi punuar edhe gjatė vikendeve, pra tė shtunave dhe tė dielave. Gjithashtu kemi punuar edhe pas orarit pėr ta finalizuar kėtė. Janė publikime shumė tė mira dhe kualitative e tė dhėnave”, ka theksuar ai pėr “Tribuna Shqiptare”.

Sipas Zabergjės, nuk pritet qė te ketė ndonjė ndryshim shumė tė madh nga rezultatet paraprake qė janė prezantuar mė herėt.

“Sigurisht, nesėr do tė shihen ato rezultate. Mirėpo, nuk mund tė dalloj numri shumė i madh i rezultateve pėr shkak se kėto rezultate janė publikuar edhe nga secila komunė mė herėt. Kjo ėshtė njė ngjarje shumė e rėndėsishme pėr Kosovėn”, ka theksuar ai.

Nga ana tjetėr, sipas rezultateve qė janė publikuar mė herėt, dihet se numri total i popullsisė nė Kosovė ėshtė 1.733.872. Ndarja gjinore tregon njė dominim tė lehtė tė meshkujve, tė cilėt pėrfaqėsojnė 50,4 pėr qind tė popullsisė sė pėrgjithshme dhe nuk ka ndonjė dallim domethėnės nė nivel komunal. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=25135

Citim:
Kosova, ka 1.739.825 banorė

Sipas rezultateve pėrfundimtare Kosova ka 1.739.825 banorė qė jetojnė nė territorin e saj, duke pėrjashtuar komunėn e Leposaviēit, Zubin Potokut, Zveēanin dhe pjesėn veriore tė Kosovės. Kjo u bė e ditur sot nė konferencėn ndėrkombėtare “Regjistrimi i Popullsisė dhe Banesave nė Kosovė”, e organizuar nga Agjencia pėr Statistika e Kosovės dhe Zyra e Bashkimit Evropian nė Kosovė. Prej tyre 92.93 % janė shqiptarė, 1.47 % janė serbė, 1.08 % turq, 1.58% boshnjak, 0.51%, romė, 0.89%, ashkalinjė, 0.66 %, egjiptian 0.59 %, goran 0.14 % , tė tjerėt , 0.05% kanė preferuar tė mos pėrgjigjen.

Isa Krasniqi, kryeshef ekzekutiv i Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės ka thėnė se kėto tė dhėna do t’i japin fund spekulimeve joshkencore dhe se do tė mundėsojnė planifikim dhe zhvillim tė politikave, tė bazuara nė parametra profesional. Ndėrsa, zėvendėskryeministrja e Kosovės, Edita Tahiri ka thėnė se kėto tė dhėna do tė kenė ndikime pozitive nė fushėn e zhvillimit, nė ekonomi, arsim, demografi, studime shkencore si dhe zhvillimin e komunave. Ajo i ka quajtur thesar tė dhėnat qė tashmė i posedon vendi ynė. “Qeveria e Kosovės e konsideron kėtė regjistrim si projekt me rėndėsi kapitale, si njė faktor esencial nė planifikimin e politikave zhvillimore dhe marrjen e vendimeve tė drejta pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr shtetin tonė dhe qytetarėt e saj”, ka thėnė Tahiri.

Shefi i zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zhbogar, ka thėnė se posedimi i tė dhėnave tė sakta ėshtė kyēe pėr ēdo politikė bėrje. Zhbogar e ka quajtur ēėshtje hipotetike deklarimet e Beogradit pėr regjistrimin e populltės nė veri. “Ne kemi investuar 6 milion euro pėr kėtė operacion, ku nė kėtė shumė hyjnė asistenca teknike pėr tė kontribuar nė fondin e e mirėbesimit tė donatorėve dhe pėr tė mbėshtetur monitorimin ndėrkombėtarė”, ka deklaruar pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian, njėherit edhe shefi i zyrės sė BE-sė nė Kosovė, Samuel Zbogar. Gjatė konferencės u bė e ditur se Prishtina ka 198,897 banorė, Deēani 40,019, Gjakova 94,556; Gjilani 90,178; Istogu 39,289; Kamenica 36,085 dhe Podujeva me 88,499 banorė. U bė po ashtu e ditur nė Kosovė janė 875,900 meshkuj dhe 863,925 femra. Enti i Statistikave tė Kosovės ka vlerėsuar se nė veri janė 40 mijė banorė, dhe kjo shifėr do t’i bashkėngjitet rezultatit final tė regjistrimit tė popullsisė. Procesi i regjistrimit tė popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave, kishte filluar mė 1 prill tė vitit tė kaluar dhe nė disa komuna pat zgjatur mė shumė se 15 ditė. Regjistrimi i fundit nė Kosovė, nė tė cilin kishin marrė pjesė tė gjitha etnitė, ishte mbajtur mė 1981. Sipas tė dhėnave tė Entit tė Statistikave tė Kosovės, nė regjistrimin e popullsisė sė vitit 1981, Kosova kishte njė popullsi prej 1.584.440 banorėsh. Sipas vlerėsimit tė vitit 1991, nė regjistrimin e bojkotuar atėbotė nga shqiptarėt, Kosova kishte 1.956.196 banorė. Numri i pėrgjithshėm i ekonomive familjare ėshtė 279.090, numri i pėrgjithshėm i banesave 412.884, ndėrsa kryeqyteti ka 198,897 banorė. Nė konferencė u tha se shpejtė do tė dalin edhe me vlerėsime pėr pjesėn veriore qė nuk kanė marr pjesė nė regjistrim./kosovasot/

http://www.kosova-sot.info/politike/...1739825-banore
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2012, 21:34   40
Citim:
Tėrmkolli, e quan tė dėshtuar regjistrimin e popullsisė

Prishtinė, 10 tetor - Pėr procesin e regjistrimit tė popullsisė dhe rezultatet pėrfundimtare, ėshtė diskutuar nė Rubikon tė KTV-sė. Ish-ministrja e shėrbimeve publike, Melihate Tėrmkolli, ka qenė mė kritikja pėr ecurinė e kėtij procesi, ndėrsa zyrtarė tė Agjencisė sė Statistikave, kanė mbrojtur procesin, duke e cilėsuar si mjaft tė suksesshėm, konsideruar kushtet nė tė cilat ėshtė zhvilluar.

http://koha.net/?page=1,13,118501
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:45.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.