Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.2.2013, 13:13   41
Citim:
Nė dhjetor 2011 Kosova kishte 1,798,645 banorė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	km2011.gif
Shikimet:	118
Madhėsia:	46,0 KB
NNJ:	4167Prishtinė, 15 shkurt - Agjencia e Statistikave tė Kosovės (ASK), nė pėrputhje me praktikat e instaluara qė ēdo vit tė bėjė vlerėsimin e numrit tė popullsisė nė nivel vendi, ka publikuar tė dhėnat sipas tė cilave mė 31 dhjetor tė vitit 2011 nė Kosovė kishte 1,798,645 banorė.

Kėto janė tė dhėnat e fundit zyrtare tė vlerėsuara pėr numrin e popullsisė sė Kosovės nė nivel tė komunave pėr vitin 2011, thuhet nė komunikatėn pėr medie. Vlerėsimi i ardhshėm (pėr vitin 2012) do tė bėhet deri nga mesi i vitit 2013.

Deri nė regjistrimin e parafundit zyrtar, atė tė vitit 1981, edhe popullsia qė punonte dhe jetonte pėr njė kohė jashtė Kosovės ėshtė llogaritur si popullsi e vendit. Pra, vlerėsimet e mėhershme pėr numrin e popullsisė pėrfshinin edhe popullsinė jo-rezidente. Ndėrkohė, me Regjistrimin e fundit tė Popullsisė tė vitit 2011 ėshtė pėrfshirė vetėm popullsia rezidente, sqaron Agjencia e Statistikave.

Tė dhėnat pėrfundimtare tė vlerėsuara pėr vitin 2011 sipas komunave tė Kosovės

http://koha.net/?page=1,3,135158
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.6.2013, 22:13   42
Citim:
Nga1.7, tash Kosova ka 1.8 milion banorė

Kosova nuk ka mė 1.7 milion banorė. Nga rivlerėsimet e kryera nga Agjencia e Statistikave tė Kosovės nė dhjetor 2012, vendi tashmė numėron 1.8 milion banorė. Mė saktė, nga regjistrimi i popullsisė nė vitin 2011, e sipas tė dhėnave tė publikuara preliminare nė shtator 2012, Kosova zyrtarisht kishte 1.739.825 banorė. Por nė vlerėsimin e tė dhėnave nė dhjetor 2012, vetėm tre muaj mė vonė, ka rezultuar se Kosova ka 1,815,606 banorė resident, ose 16.961 mė shumė.

Agjencia “Zhurnal” ka vėrejtur se tė dhėnat e reja janė prezantuar nė faqen zyrtare tė ASK-sė, sipas tė cilave, numri i pėrgjithshėm I banesave nė vend ėshtė 412, 884, prej tė cilave, tė shfrytėzuara janė vetėm 71% e tyre.

Ndėrkohė, tė dhėnat e tjera si varfėria e pėrgjithshme prej 29.2 % apo varfėria ekstreme 8.2 % ende mbeten tė pandryshuara nga regjistrimi i fundit. Nė regjistrimin e fundit tė popullsisė, nuk janė pėrfshirė edhe komunat e Leposaviēit, Zubin Potokut, Zveēanit dhe pjesėn veriore tė Mitrovicės.

Sipas kėtyre rezultateve 92.93 pėr qind janė shqiptarė, ndėrsa tė tjerėt i takojnė komuniteteve tjera qė jetojnė nė vend. Po ashtu, 61% e popullsisė jetojnė nė zonat rurale ndėrsa 35% janė ekonomikisht joaktiv.

Procesi i regjistrimit tė popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave, kishte filluar mė 1 prill tė vitit 2011 dhe nė disa komuna pat zgjatur mė shumė se 15 ditė. Sipas tė dhėnave tė ASK-sė, nė regjistrimin e popullsisė tė vitit 1981, Kosova kishte njė popullsi prej 1.584.440 banorėsh.

Ndėrkaq, sipas vlerėsimit tė vitit 1991, nė regjistrimin e bojkotuar atėbotė nga shqiptarėt, Kosova kishte 1.956.196 banorė.

http://www.kosova-sot.info/politike/...-milion-banore
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:22.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.