Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.3.2008, 07:34   1

Shkrim i cituar Z1: Caktimi i kufirit me IRJM-nė


Citim:
KFOR: Bisedimet per kufirin me Maqedonine pas njohjes se Kosoves
11/03/2008

Sipas gjeneralit Davoren bisedimet pėr pėrcaktimin e kufirit mes Kosovės dhe Maqedonisė do tė fillojnė pasi Shkupi zyrtar ta njohė Kosovėn

http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=17728
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.4.2008, 10:55   2
Citim:
Prishtinė - mbahet takimi i parė pėr ndarjen e kufirit Kosovė-Maqedoni

Sot nė Prishtinė u zhvillua takimi i parė i komisioneve teknike tė qeverisė sė Kosovės dhe tė qeverisė sė Maqedonisė pėr ndarjen e kufirit mes dy vendeve, nėn moderimin e Zyrės Civile Ndėrkombėtare.

Me ndarjen e kufirit pritet tė zgjidhet ēėshtja e 2500 hektarėve, qė janė shndėrruar nė kontest midis Kosovės dhe Maqedonisė, si pasojė e njė marrėveshjeje tė Beogradit dhe Shkupit, tė vitit 2001, qė autoritetet kosovare nuk e kanė pranuar.

http://www.shtypidites.com/lajmet.php?id=366
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.4.2008, 10:56   3
kalimtar/e
 
IRJM e njeh Shqipėrinė e Veriut? Nuk mund tė zhvillosh bisedime me njė shtet tė cilin nuk e ke njohur. Sidomos pėr ēėshtje tė rėndėsishme si pėrcaktimi i kufirit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2008, 16:31   4

Shkrim i cituar Nis shėnimi i vijės kufitare mes Shqipėrisė sė Veriut dhe Maqedonisė


30 qershor, ora 14.40- Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn i pėrbėrė nga 15 vende qė kanė njohur pavarėsinė e saj, pas takimit tė sotėm nė Prishtinė bėri tė ditur se sot ka filluar puna fizike pėr shėnimin e demarkacionit kufitar mes Kosovės e Maqedonisė.

http://www.shekulli.com.al/news/248/...008-06-30.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2008, 16:49   5

Shkrim i cituar Prona private pengesė nė shėnjimin e kufirit ShV-IRJM


Banorėt e fshatit Debellde, kanė ripėrsėritur qėndrimin e tyre dhe janė deklaruar sot kundėr ēdo marrėveshje qė i cenon tė drejtėn e shfrytėzimit tė pronave tė tyre. Kryetari i fshatit Zymri Ilazi, ka theksuar se ka qenė i pranishėm nė fillimin e punės pėr shėnjimin e vijės kufitare dje nė cilėsinė e vėzhguesit, por ka shtuar se nė zonėn kufitare ku shtrihet fshati Debellde, nuk duhet tė ketė matje, ngase kufiri dihet dhe Maqedonia ka tė bėjė me prona private tė banorėve tė cilat aktualisht kontestohen.

http://www.rtklive.com/?categoryId=2&newsId=23367
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.12.2008, 21:12   6

Shkrim i cituar Incident i ri nė kufirin maqedono-shqiptaroverior


Banorėt e Vitisė, tė pakėnaqur me vendosjen e vijės kufitare nė vendin e quajtur Kodra e Furrės, kanė thyer sot gurėt qė pėrcaktojnė vijėn kufitare, tė vendosur nga komisionet ndėrkufitare tė Shqipėrisė sė Veriut dhe tė Lindjes (Maqedonisė).

RTK-ja transmetoi sot edhe deklarata tė popullatės lokale, qė theksojnė se komisioni i Maqedonisė pėr kufirin, nuk respekton marrėveshjen qė pronat e banorėve tė mos cenohen dhe apelojnė institucionet shqiptaroveriore se ēdo marrėveshje pa pėrcaktimin e kėsaj zone, pėr ta ėshtė e papranueshme.

http://www.shqipmedia.com/2008/12/incident-i-ri-ne-kufirin-maqedonas-kos...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.6.2009, 23:59   7

Shkrim i cituar IRJM: Hiqen gurėt kufitarė me shtetin e Veriut, reagon ministria


Ministria e Jashtme e IRJ tė Maqedonisė ka dėnuar heqjen e gurėve kufitarė nė fshatrat Mjak dhe Debėllde, ditė mė parė nė Tanushė pėrgjatė kufirit me shtetin shqiptar tė Veriut.

“Presim qė ēdo akt tė sulmit, prishjes sė gurėve dhe mbishkrimeve tė trajtohet nė mėnyrė adekuate nga institucionet dhe aktorėt e kėtyre rasteve tė nxirren para drejtėsisė”, ėshtė shprehur zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme tė Maqedonisė, Ēulev.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=19435
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2009, 12:25   8
Citim:
Prishtina dhe Shkupi dakordohen pėr vijėn kufitare

Prishtinė, 14 tetor - Qeveria e Kosovės dhe ajo e Maqedonisė pėrfundimisht janė dakorduar me propozimin e fundit pėr arritjen e marrėveshjes qė konfirmon vijėn kufitare mes dy vendeve, qė pritet tė zyrtarizohet tė enjten. Sipas shtypit tė sotėm nėnshkrimi i saj pritet tė bėhet nga Kryeministri Hashim Thaēi dhe homologu i tij maqedonas, Nikola Gruevski.

Mbyllja e ēėshtjes sė demarkacionit tė kufirit shmang pengesėn e fundit pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike mes Prishtinės dhe Shkupit. Ky edhe ka qenė kusht i Maqedonisė pėr njohje tė pavarėsisė sė Kosovės dhe pėr vendosje tė marrėdhėnieve diplomatike.

http://www.kosova.com/artikulli/56741
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2009, 13:34   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kaq tė etur pėr tė bėrė keq, sa duke mos mundur tė marrin mė tepėr, u mjaftojnė edhe dy fshatra, mjaft sa me ju ba keq shqiptarėve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2009, 17:08   10
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Njėsoj si nė protokollin EULEX-Serbi as kėtu Prishtina nuk e luajti kartėn e kufijve qė ėshtė kusht pėr IRJM-nė pėr lirimin e vizave nė Shengen dhe anėtarėsimin nė BE.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2009, 14:03   11
Citim:
BE dhe SHBA-tė pėrshėndesin marrėveshjen Prishtinė-Shkup

Pėrfaqėsuesi i Lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Javier Solana, ka deklaruar se marrėveshja pėr demarkacionin e kufirit ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė ėshtė shenjė e pjekurisė, pėrgjegjėsisė dhe respektit reciprok.

"U uroj Maqedonisė dhe Kosovės pėr marrėveshjen mbi demarkacionin e kufirit. Shpresoj se marrėveshja shumė shpejt do tė ratifikohet edhe nga parlamentet pėrkatėse", ka thėnė Solana.

Nga ana tjetėr, edhe Ambasada e SHBA-ve nė Shkup e ka pėrshėndetur marrėveshjen dypalėshe ndėrmjet Republikės sė Maqedonisė dhe Republikės sė Kosovės pėr pėrfundimin e demarkacionit tė kufirit.

Nė njoftim thuhet se "udhėheqėsit e dy vendeve kanė treguar vendosmėri tė madhe dhe kanė bėrė hap tė rėndėsishėm nė drejtim tė sigurimit tė stabilitetit nė rajon".

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=4740

Citim:
Pakti pėr kufirin, Kuvendi mbledhje tė jashtėzakonshme

Prishtinė – Kuvendi i Kosovės pritet tė zhvillojė njė mbledhje tė jashtėzakonshme sot, njė ditė pasi qeveria e Republikės sė Kosovės ka nėnshkruar Marrėveshjen Ndėrshtetėrore me Republikėn e Maqedonisė pėr Demarkacionin fizik tė kufirit ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Maqedonisė.

“Marrėveshja pėr demarkacion fizik tė kufirit ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Maqedonisė”, ėshtė pika e vetme e rendit tė ditės.

“Palėt janė marrė vesh qė Marrėveshja tė ratifikohet sot nė parlamentet e tė dyja vendeve. Kjo i hap rrugėn vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike ndėrmjet dy vendeve”, thekson sot shtypi i Prishtinės. Gazeta Koha Ditore shkruan sot se asnjė deputetė i Kuvendit tė Kosovės, deri tė premten vonė nuk e ka pasur nė dorė kėtė dokument”.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...iptare&nr=6514
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2009, 14:06   12
Citim:
Kuvendi nuk e miraton marrėveshjen pėr kufirin

Prishtinė – Kuvendi i Kosovės nuk e ka miratuar Marrėveshjen pėr shėnimin e vijės kufitare midis Kosovės dhe Maqedonisė.

Nga 87 deputetėt e pranishėm, pro votuan 67 deputetė, 9 abstenuan, ndėrsa 7 ishin kundėr. Shkak ėshtė bėrė mungesa e numrit tė nevojshėm tė deputetėve pėr ta kaluar kėtė marrėveshje.

Pas mbylljes sė votimit, kreu u Kuvendit Jakup Krasniqi kėrkoi njė takim koordinues me kryetarėt e grupeve parlamentare.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...iptare&nr=6517
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2009, 14:28   13
Citim:
U ratifikua marrėveshja e demarkacionit Kosovė-Maqedoni

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me 81 votė PRO, 3 kundėr dhe 2 abstenime ratifikuan Marrėveshjen ndėrshtetėrore pėr demarkacionin fizik tė kufirit me Maqedoninė.

Kjo u arrit pas njė pauze qė bėri Kuvendi pasi njė numėr i deputetėve nuk ishin prezent nė sallė.

Para ratifikimit pėrfundimtar tė kėsaj marrėveshjeje, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi edhe njėherė ua shpjegoi deputetėve ecurinė e nėnshkrimit tė kėtij dokumenti ndėrshtetėror qė ishte arritur me 16 tetor ndėrmjet dy qeverive, asaj tė Kosovės dhe tė Maqedonisė.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=4748
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2009, 19:26   14
Citim:
Maqedonia bie dakort pėr vijėn kufitare me Kosovėn

Qeveria e Maqedonisė ka miratuar informacionet pėr shėnimin e vijės kufitare mes Maqedonisė dhe Kosovės.

Mbrėmė vonė, siē njofton ajo, ka miratuar edhe tekstin e marrėveshjes pėr shėnimin e kufirit dhe pėr sot ka dorėzuar nė parlament njė projektligj pėr ratifikimin e marrėveshjes mes dy vendeve.

Pritet qė parlamenti tė zhvillojė seancė urgjente edhe pse opozita maqedonase LSDM, ka kundėrshtuar mėnyrėn e pėrshpejtuar tė ratifikimit tė kėsaj marrėveshje.

Nga kjo parti, zyrtarė tė sė cilės kanė bėrė thirrje pėr vendosje sa mė tė shpejtė tė marrėdhėnieve diplomatike mes Prishtinės dhe Shkupit thonė se miratimi shpejtė i ligjit pėr ratifikimin e dokumentit qė parashikon shėnimin e vijės kufitare mes dy vendeve, lė hapsirė pėr dyshime.

BBC mėson se ngjarjet po zhvillohen me ndėrmjetėsim direkt ndėrkombėtar, sidomos amerikanėve, tė cilėt edhe zyrtarisht kanė pėrkrahur marrėveshjen e arritur mes dy vendeve pėr pėrfundimin e proēesit tė shėnimit tė kufirit.

Zyrtarė shqiptarė tė qeverisė nė Shkup thonė se pas pak orėsh Kosova dhe Maqedonia do tė merren vesh qė tė hapin ambasada nė kryeqytetet pėrkatėse.

Maqedonia njohu pavarėsinė e Kosovės rreth njė vit mė parė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=34806

Citim:
Gruevski: Nuk kemi humbur asnjė milimetėr tė territorit

Ndėrkohė para pak ēastesh edhe kryeministri Nikolla Gruevski i ka hedhur poshtė pohimet e opozitės se me Marrėveshjen e re ka lėvizje nė vijėn kufitare mes Kosovės dhe Maqedonisė.

“Nuk kam kurrfarė arsye tė frikohem sepse me kėtė marrėveshje shtetit nuk humb asnjė milimetėr nga territori. Dua t’ju siguroj se kurrė me asnjė ēmim, nuk do tė kisha nėnshkruar diēka me tė cilėn do tė humbisnim njė milimetėr tė territorit tė Maqedonisė. Kėshtu qė kėtė sot qė po e bėn opozita pėrmes frikėsimit, ėshtė thjesht manipulim me opinionin. Ky ėshtė pastėr njė tentim i tyre pėr tė fituar ndonjė pikė politike nė dėm tė shtetit. Ne do tė bėhemi vendi i parė nė rajon nga ish-Jugosllavia, qė i ka mbyllur tė gjithė ēėshtjet e hapura kufitare”, deklaroi Nikolla Gruevski, kryeministėr.

I menjėhershėm ka qenė reagimi i LSDM-sė ndaj deklaratės sė kryeministrit Gruevski. Partia e Cėrvenkovskit thekson se nuk ėshtė kundėr demakarcionit tė kufirit nė pjesėn me Kosovėn, por se kundėrshton ndryshimin e vijės kufitare nė dėm tė Maqedonisė.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/19687.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.10.2009, 08:44   15
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Banorėt e Debelldesė, Mjakut dhe Tanushės kapin armėt (kjo ėshtė para shumė kohėsh, 2008)

http://www.youtube.com/watch?v=leN1RsdH1J4
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.10.2009, 11:57   16
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Citim:
Gruevski: Nuk kemi humbur asnjė milimetėr tė territorit
Ēfarė idiotlliku! Po ē'territore do humbin kta sllavo-leshėt bullgarė kur si nga njė ana e kufirit ashtu edhe nga ana tjetėr jeton popullsi shqiptare! Absurd!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.10.2009, 12:58   17
Citim:
Kuvendi i Maqedonisė ratifikoi demarkacionin me Kosovėn

Kuvendi i Maqedonisė me 72 pėr, 11 kundėr dhe asnjė tė pėrmbajtur miratoi Ligjin pėr Ratifikimin e Marrėveshjes pėr shėnimin fizik tė kufirit midis Maqedonisė dhe Kosovės.

Gjatė debatit tė sontėm deputetėt e Lidhjes Socialdemokrate dhe Partisė Liberaldemokrate, pėrsėritėn qėndrimet se me kėtė Marrėveshje, Maqedonia i dhuron Kosovės pjesė tė territorit tė saj, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Maqedonisė. Deputetėt e opozitės paralajmėruan se kėtė Marrėveshje do ta kontestojnė nė Gjykatėn Kushtetuese.

Deputetėt e Bashkimit Demokratik pėr Integrim dhe Demokracisė sė Re duke u shprehur pro miratimit tė Marrėveshjes, theksuan se ajo siguron zgjidhjen e ēėshtjes sė kufirit mes Maqedonisė dhe Kosovės, krijon stabilitet nė rajon dhe hapė perspektivat e vendit pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.

Ndėrsa ministri i Jashtėm Antonio Milloshovski, duke e arsyetuar miratimin e kėsaj Marrėveshje tha se ajo ėshtė nė funksion tė stabilitetit nė rajon, pasi pėrmbyllet njė ēėshtje e vogėl dhe e rėndėsishme si dhe krijohen marrėdhėnie tė mira mes Republikės sė Maqedonisė dhe Republikės sė Kosovės.

Nė debatin parlamentar gjatė ditės deputetėt e opozitės kėrkuan qė tu ndahen hartat topografike pėr tė parė se vallė Kosovės i jepet mė shumė territor se sa 150 metra aq sa parashikohet me Marrėveshjen pėr shėnimin e vijės kufitare, e miratuar nė vitin 2001.

Mbyllja e kėsaj ēėshtjeje hap rrugėn pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike mes Kosovės dhe Maqedonisė, e cila e ka njohur shtetin e ri para mė shumė se njė viti.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/19689.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.10.2009, 11:32   18
Citim:
Reagim i Beogradit rreth marrėdhėnieve Prishtinė-Shkup

Sekretari shtetėror nė ministrinė serbe pėr Kosovėn, Oliver Ivanoviē ka deklaruar se ēdo marrėveshje e firmosur midis Maqedonisė dhe Kosovės qė ka tė bėjė me kufirin ėshtė e pakuptimtė, pasi sipas tij Shkupi mė herėt ose mė vonė rreth kėsaj ēėshtje do tė jetė i detyruar tė bisedojė me Beogradin.

Ivanoviē ka shtuar se beson qė pėr arritjen e kėsaj marrėveshje ka insistuar faktori ndėrkombėtar, duke mos pasur parasysh se njė veprim i tillė mund tė prishe edhe marrėdhėniet e brishta mes Serbisė dhe Maqedoninė.

“Demarkacioni dhe nė pėrgjithėsi firmosja e ndonjė marrėveshje zyrtare rreth ēėshtjes sė kufirit mund vetėm tė dėmtoj marrėdhėniet e Maqedonisė me Serbinė”, ka deklaruar Ivanoviē.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=4804

Citim:
Jeremiē: Maqedonia i rrezikon raportet me Serbinė

Vendimi i Maqedonisė pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Kosovėn do t’i rrezikojė raportet Beograd-Shkup, nė momentin kur ato kanė filluar tė pėrmirėsohen me iniciativėn e Serbisė, ka deklaruar shefi i diplomacisė sė Serbisė, Vuk Jeremiē.

Ai kėto komente i bėri tė dielėn nė Beograd, njė ditė pasi qė Kosova dhe Maqedonia vendosėn marrėdhėnie diplomatike. “Konsiderojmė se ky vendim ėshtė pėr keqardhje”, tha Jeremiē, duke shtuar se njė vendim i tillė i Shkupit do tė ketė pasoja.

Kosova dhe Maqedonia kanė vendosur mbrėmė marrėdhėniet diplomatike, pasi mė herėt parlamentet e tė dyja vendeve ratifikuan marrėveshjen pėr demarkacionin fizik tė kufirit. Maqedonia ka njohur pavarėsinė e Kosovės nė tetor tė vitit tė kaluar.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/rajoni/19713.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.10.2009, 13:29   19
Citim:
Debėlldeasit sot protestė kundėr marrėveshjes kufitare

Banorėt e fshatit Debėllde kanė paralajmėruar pėr sot njė protestė kundėr marrėveshjes kufitare me Maqedoninė.

Zona e quajtur “Kodra e Furrės” qė llogaritėt si pika mė gjeostrategjike nė mes kufirit Kosovė-Maqedoni, ende nuk ėshtė e qartė se nė cilin territor do tė kalojė me marrėveshjen pėr ratifikimin e kufirit mes kėtyre dy vendeve....

Derisa ne Maqedoni flitet qė kjo pikė ti ketė kaluar Kosovės, banorėt e zonės kufitare shprehin shqetėsimin se sipėrfaqja prej 22 hektarėsh tė pronave private qė u kalojėn nė territorin maqedonas sipas marrėveshjes, janė tek kjo zonė.

Banorėt kėrcėnojnė me radikalizėm tė veprimeve kundėr kėsaj marrėveshje.

http://www.ina-online.net/default.as...d42e9220a&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.10.2009, 15:11   20
Citim:
Kėmbimi: 170 hektarė pėr Maqedoninė, 150 pėr Kosovėn

Sipas hartave topografike, shėnimi i kufirit midis Kosovės dhe Maqedonisė, ka pasur kėmbim tė territoreve. Sipas shėnimeve qė janė publikuar, 150 hektarė ka marrė Maqedonia, nė pjesėn pėr tė cilėn shteti nuk ka pasur dokumente pronėsie, mirėpo mė pas janė shfaqur pronarėt e kėtyre tokave, tė cilėt janė nga fshati kufitar Debėllde i komunės sė Vitisė.

Pika strategjike “Kodra e Furrės” dokumentohet se ka ngelur nė pjesėn e Maqedonisė, ndėrsa autoritetet e Kosovės theksojnė se kjo zonė sėrish pėrfshihet nė territorin e Kosovės. Sipas hartave topografike, nė thellėsi tė territoreve tė dy vende ėshtė shkuar maksimalisht deri nė 390 metra, gjatė procesit tė kompensimit.

Nga ana tjetėr, Kosova ka pėrfituar tokė prej 150 hektarėve nė pjesėn e trekėndėshit kufitar Maqedoni, Shqipėri, Kosovė, nė thellėsitė e Sharrit, nė afėrsi tė Fushės sė Lukovės. Por, ka pasur njė lėshim edhe nė pjesėn e Debėlldesė, qė gjithashtu ka shkuar nė favor tė Kosovės.

Kėmbimi i kėtyre territoreve pėr tė arritur shėnimin e vijės kufitare midis dy vendeve ėshtė konsideruar si njė kompromis mė i mundshėm midis anėtarėve tė komisionit pėr demarkacionit i pėrbėrė nga pėrfaqėsues tė Prishtinės dhe Shkupit, mirėpo partitė opozitare nė Maqedoni kėtė shėnim tė kufirit e drejtuan pranė Gjykatės Kushtetuese. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...9598bf52c&ln=3

Citim:
Debėlldeasit: Asnjėherė nuk do t`i japim tokat tona Maqedonisė

Banorėt e fshatit kufitar Debėllde, pėrmes njė proteste tė organizuar nė qendėr tė fshatit, kanė kundėrshtuar Marrėveshjen e nėnshkruar nga Qeveria e Kosovės dhe ajo e Maqedonisė qė pėrcakton vijėn kufitare, pėrmes sė cilės 22 hektarė tokė, pronė e banorėve i takojnė territorit maqedonas.

Protestuesit i bėnė thirrje Qeverisė sė Kosovės qė tė shqyrtoj kėrkesat e banorėve pėr kthim tė pronave dhe kompensim tė tyre qė nuk i kanė shfrytėzuar pėr 9 vite me radhė, nė tė kundėrtėn do tė radikalizojn veprimet dhe nuk do tė marrin pėrgjegjėsit pėr eksese tė mundshme.

“Kodra e Furrės ėshtė e jona”, “Nuk kemi tokė pėr tė falur”, “Haram u qoftė vota deputetėve tė Parlamentit”, ishin kėto mbishkrimet qė mbanin nė duar banorėt e fshatit kufitar Debėllde, nė protestėn e sotme tė organizuar nė qendėr tė fshatit pėr t`i thėnė “Jo marrėveshjes sė arritur mes Qeverisė sė Kosovės dhe asaj tė Maqedonisė.

Duke i`u drejtuar masės sė tubuar, pėrfaqėsuesi i fshatit Debėllde, Zymri Ilazi ka theksuar se marrėveshja e nėnshkruar qė banorėve i grabit 22 hektarė, kurrė nuk do tė jetė e pranueshme pėr banorėt e kėtij fshati.

“Ne nuk jemi kundėr definimit tė vijės kufitare, por qė ky pėrcaktim tė mos dėmtoj pronat private tė fshatarėve”, ka theksuar Ilazi.

Ndėrsa pėrfaqėsuesi i kėtij fshati nė kuvendin komunal tė Vitisė, Sali Abdullahu ėshtė shprehur se Qeveria e Kosovės nuk mbajti premtimin e dhėnė qė para ēdo marrėveshje pėr kufirin tė merret pėlqimi i banorėve.

“Ditėn kur janė vendosur shenjat qė pėrcaktojnė kufirin, nuk ka ditur askush nga banorėt”, ėshtė shprehur Abdullahu.

Pėrfaqėsuesi i lėvizjes “Vetėvendosje” Hysen Durmishi nė kėtė protestė ka theksuar se zona e quajtur “Kodra e Furrės”, ėshtė pikė e ndjeshme dhe mė gjeostrategjike, andaj sipas tij, pėr kėtė ėshtė dashur njė mobilizim i pėrgjithshėm i tė gjithėve, si tė institucioneve tė Kosovės po ashtu edhe tė gjithė popullit tė Kosovės.

Ndėrsa plaku 98 vjeēar Haki Hasani, ka theksuar se Kodra e Furrės gjithmonė ka qenė prone e banorėve dhe pėr asnjė ēmim nuk do tė lejohet qė kėto prona ti kalojnė Maqedonisė. Si pasoje e marrėveshjes sė vitit 2001, mes Beogradit dhe Shkupit, gjysma e banorėve tė kėtij fshati janė shpėrngulur, kėshtu qė para vitit 2001 Debelldeu numėronte rreth 72 shtėpi me 800 banorė, ndėrsa tani pas 9 viteve nė kėtė fshat janė 34 shtėpi me afėr 400 banorė.

Edhe marrėveshja e re pėr kufirin mes Kosovės dhe Maqedonisė mund tė rezultojė me shpėrngulje tė mėtutjeshme tė banorėve, pohojnė banorėt e Debelldeut. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...5b8117701&ln=3

Citim:
Nė Debėllde heqin gurėt kufitarė

Banorėt e fshatit kufitar Debėllde tė Vitisė, kanė larguar gurėt kufitarė, tė pakėnaqur me marrėveshjen e nėnshkruar nga Qeveria e Kosovės dhe ajo e Maqedonisė qė pėrcakton vijėn kufitare.

Sipas tyre, 22 hektarė tokė, pronė e banorėve, me kėtė marrėveshje ka mbetur nė pjesėn maqedonase.

Zymri Ilazi, pėrfaqėsuesi i fshatit Debėllde, tha se marrėveshja e nėnshkruar, e cila banorėve iu grabit 22 hektarė, kurrė nuk do tė jetė e pranueshme pėr banorėt e kėtij fshati. Ai tha se kjo marrėveshje konfirmon marrėveshjen e vitit 2001 tė arritur mes Beogradit dhe Shkupit.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../17412/C4/C15/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.