Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.10.2009, 15:19   21
Citim:
Debėllde, policia kufitare kthen gurėt kufitarė

Policia kufitare e Republikės sė Maqedonisė i ka kthyer gurėt kufitar nė vijėn kufitare tė pėrcaktuar ditė mė parė me marrėveshjen e nėnshkruar nga Qeveria e Shkupit dhe Prishtinės, njofton agjencia e lajmeve INA.

Banorėt e fshatit kufitar Debėllde tė Vitisė, sot i larguan gurėt kufitarė, tė pakėnaqur me marrėveshjen e lartpėrmendur e cila sipas tyre, 22 hektarė tokė, i falė shtetit tė Maqedonisė.

Protestuesit kėrkuan nga Qeveria e Kosovės, qė tė shqyrtojė kėrkesat e banorėve pėr kthim tė pronave dhe kompensimin e tyre qė nuk i kanė shfrytėzuar pėr 9 vite me radhė, nė tė kundėrtėn paralajmėruan radikalizmin e veprimeve tė tyre. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...2a3057c54&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.10.2009, 17:48   22
Citim:
Jeremic reagim tė ashpėr kundėr Shkupit

Ministri i Jashėm serb Vuk Jeremic ka deklaruar se Beogradi i ka dėrguar njė notė tė ashpėr proteste autoriteteve maqedonase pėr marrėveshjen mbi demarkacionin e kufijve me Kosovėn e cila ėshtė mbyllur me Prishtinėn.

“E ashtuquajtura marėveshje e kufijve ėshtė rezultat i njė vendimi arbitrar i institucioneve tė Prishtinės e qeverisė sė Shkupit, e cila ėshtė absolutisht e papranueshme pėr ne”- ka thėnė Jeremic nė njė intervistė qė do tė dalė nesėr nė tė pėrditshmen serbe Vecernje Novosti. Serbia ka reaguar ashpėr ndaj kėsaj marrėveshjeje qė nė momentin kur u deklarua se akordi ishte arritur.

“Qeveria e Shkupit- ka shtuar ministri i Jashtėm serb- ėshtė informuar se Beogradi po shikon mundėsinė e marrjes sė hapave tė mėtejshėm.

Sipas medias sė sotme kosovare ministrat e Jashtėm tė Maqedonisė dhe Kosovės, Antonio Miloshoski s Skender Hyseni do tė hapin ambasadat javėn e ardhme duke firmosur njėkohėsisht dhe njė sėrė marrėveshjesh mes dy vendeve. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...e7482d676&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.10.2009, 17:45   23
Citim:
PLD kėrkon abrogimin e ligjit pėr demarkacionin

Grupi parlamentar i Partisė Liberal-Demokrate dorėzoi iniciativėn pėr abrogimin e ligjit pėr shėnimin e vijės kufitare midis Maqedonisė dhe Kosovės. PLD konsideron se rregullimi i kufirit ėshtė bėrė nė kundėrshtim me kushtetutėn e Maqedonisė.

Andrej Zhernovski thotė se jo vetėm qė ėshtė shkelur mėnyra e votimit tė ligjit me dy tė tretat e votave por gjithashtu vija kufitare shėnohet me ndėrrime territoresh nė kundėrshtim me marrėveshjen e firmosur nė vitin 2001 midis ish-presidentit Koshtunica dhe Trajkovski.

“Ne jemi tė bindur se ėshtė shkelur neni 74 dhe prej aty duhet tė nis procedura. Ne presim ėshtė qė gjykata kushtetuese nė mėnyrė thelbėsore, detajisht ta shqyrtojė lėndėn dhe me shumė seriozitet ti pėrkushtohet iniciativės tonė dhe e dyta presim nga gjykata kushtetuese tė mos ndikohet nga presionet tė cilat pėr fat tė keq filluan nga Qeveria“, deklaroi Andrej Zhernovski – deputet i PLD – sė.

Duke komentuar iniciativėn e PLD-sė, ekspertėt kanė vlerėsuar se nė rast se gjykata e trajton procedurėn si shkėmbim territoresh, atėherė nuk pėrjashtohet mundėsia qė marrėveshja do tė shpallet e pavlefshme.

Shėnimi i vijės kufitare Maqedoni Kosovė u ratifikua mė 17 tetor fillimisht nga Kuvendit I Kosovės dhe mė pas edhe nga Kuvendi I Maqedonisė. Pas ratifikimit tė marrėveshjes dy vendet vendosen edhe marrėdhėniet diplomatike.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/19997.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.11.2009, 12:43   24
Citim:
Tadiē: Serbia nuk do ta njohė marrėveshjen pėr demarkacion

Serbia kurrė nuk do ta njohė marrėveshjen pėr demarkacion tė kufirit, tė firmosur midis Maqedonisė dhe Kosovės.

Kėtė, siē shkruan gazeta serbe “Politika”, e ka deklaruar presidenti serb Boris Tadiē, gjatė njė vizitė nė Leskovc.

Tadiēi shtoi se “ēėshtja e respektimit tė integritetit territorial tė Serbisė ėshtė drejtpėrdrejt e lidhur me demarkacionin e kufirit”, duke shtuar me kėtė rast se ka fituar bindjen nga presidenti i Maqedonisė, Gjorge Ivanov, se dokumenti i firmosur midis Serbisė dhe Maqedonisė mbetet nė fuqi.

Ai shtoi se edhe pėr Maqedoninė nė tė ardhmen do tė jetė shumė i rėndėsishėm vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare pėr pavarėsinė e shpallur tė Kosovės, i cili pritet tė merret gjatė javėve tė ardhshme. /Makfaks/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=6369
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.11.2009, 11:42   25
Citim:
Ivanov: Ēėshtja e demarkacionit ėshtė mbyllur

Kryetari i shtetit, Gjorgje Ivanov duke u pėrgjigjur nė pyetjet e gazetarėve rreth deklaratės sė presidentit serb pėr demarkacionin, deklaroi se Maqedonia dhe Serbia kanė qėndrime tė kundėrta ndaj shtetit tė Kosovės.

“Nė raport me Kosovėn, Maqedonia dhe Serbia kanė qėndrime tė kundėrta, ne kemi qėndrimin tonė, ata kanė qėndrimin e tyre. Ne me tė vėrtet e kemi realizuar demarkacionin mbi bazėn e marrėveshjes qė ishte firmosur mes Koshtunicės dhe Trajkovskit, dhe konsiderojmė se kjo ēėshtje tashmė ėshtė e mbyllur. Ky ėshtė qėndrimin ynė”, deklaroi Ivanov

Presidenti i Serbisė, Boris Tadiē mbrėmė deklaroi se Beogradi zyrtarė kurrė nuk do ta njoh marrėveshjen pėr demarkacionin tė cilėn e kanė firmosur Maqedonia dhe Kosova.

Ai me tej ka deklaruar se ruajtja e integritetit tė Serbisė ėshtė direkt e lidhur me shėnimin e vijės kufitare.

Tadiē ka theksuar se kohė mė parė lidhur me kėtė temė ka pasur njė bisedė shumė serioze me presidentin e Maqedonisė, Gjorgje Ivanov.

“Shumė qartė kamė thėnė se Serbia kurrė me asnjė ēmim nuk do ta pranojė marrėveshjes e demarkacionit tė Maqedonisė me shtetin e ashtuquajtur Kosovės”, ka theksuar presidenti serb. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...4f71158a9&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.12.2009, 08:11   26
Citim:
U pėrurua pika kufitare e Glloboqicės, nė mes Kosovės dhe Maqedonisė

Sot u pėrurua pika kufitare e Glloboqicės, nė mes Kosovės dhe Maqedonisė. Ndėrtimi i objektit tė ri tė Policisė Kufitare dhe tė Doganave nė kėtė vendkalim kufitar ka kushtuar 500 mijė euro tė financuara nga Bashkimi Evropian.

Ndėrtimi i ndėrtesės sė Policisė Kufitare dhe tė Doganave ishte pjesė e projektit €1 milionėsh, i cili po ashtu pėrfshin ndėrtimin e ndėrtesės sė Policisė Kufitare dhe tė Doganave hekurudhore nė Han tė Elezit si dhe tė njė ure nė vendkalimin kufitar nė Bllace.

Rėndėsia e kėtij Objekti ėshtė shumė e rėndėsishme sepse po punojmė qė tė plotėsojmė standardet e parapara pėr menaxhimin e kufijve dhe tė plotėsimin e kushteve pėr integrime sa mė parė tė proceseve evropiane, ka thėnė sot nė Glloboqicė ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti, me rastin e inaugurimit tė objekti, i cili do tė shėrbejnė pėr policinė, doganat e Kosovės, si dhe pėr agjencitė e tjera

I ngarkuari i Zyrės Ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian Kjartan Bjornson tha se nga puna nė kontejner tani kemi njė objekt tjetėr, i cili plotėson kushte pėr tė pasur njė menaxhim tė punės nė kufi.

Ky projekt ėshtė vazhdimėsi e pėrkrahjes sė BE-sė pėr Policinė e Kosovės dhe Doganat. Vitin e kaluar u realizua edhe njė projekt tjetėr i ndėrtimit tė dy ndėrtesave tė stacioneve tė policisė kufitare dhe tė doganave nė pikat kufitare me Shqipėrinė, nė Qafė tė Morinės dhe Qafė tė Prushit nė komunėn e Gjakovės, si dhe rindėrtimi i ndėrtesės sė vendkalimit kufitar nė Vėrmicė. Po ashtu edhe vlera e kėtij projekti ishte rreth €1 milion.

Pėrmirėsimi i infrastrukturės nė vendkalimet kufitare ėshtė njėra prej tri komponentėve tė pėrgatitura nė bazė tė njė projekti tė BE-sė pėr tė pėrkrahur bartjen e pėrgjegjėsive nga policia ndėrkombėtare tek ajo vendėse, pėr tė zhvilluar menaxhimin e kufijve nė pėrputhje me standardet e Shengenit (Schengen) dhe pėr tė rishikuar legjislacionin qė zbatohet tani.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=34275/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.12.2009, 22:43   27
Citim:
Gjykata Kushtetuese nuk do tė shqyrtojė demarkacionin me Kosovėn

Gjykata Kushtetuese vendosi tė mos ngritė procedurė pėr nismėn e PLD-sė pėr vlerėsim tė kushtetueshmėrisė sė marrėveshjes pėr ratifikimin e kufirit mes Maqedonisė dhe Kosovės.

PLD-ja konsideronte se "marrėveshja nuk ėshtė kushtetuese, sepse nuk ėshtė miratuar me shumicė tė dyfishtė nė Kuvend, siē ėshtė caktuar me nenin 74 paragrafit 1 nga Kushtetuta kur kryhet ndėrrim i kufijve, por ėshtė miratuar me shumicė tė thjeshtė".

Mosngritja e procedurės ėshtė pėr shkak se me ligjin, i cili ėshtė titulluar dhe ka tė bėjė me demarkacionin e kufirit mes Maqedonisė dhe Kosovės nuk kryhet ndėrrim i kufirit, as nuk parashihet kjo me nenet e ligjit, ndėrsa pėrmbajtja e marrėveshjes nuk ėshtė nė kompetencė tė Gjykatės Kushtetuese, informoi zėdhėnėsi i tij Jugosllav Milenkoviē.

Gjykata, vlerėsoi se ėshtė nė pyetje ēėshtja e demarkacionit, e jo ndėrrimi i kufijve./mia/

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/2696.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.3.2010, 12:05   28
Citim:
Prishtina kėrkon vendkalime kufitare nė Tanushė dhe Bellanoc

Prishtina zyrtare ka kėrkuar hapjen e vendkalimeve tė reja kufitare me Maqedoninė, edhe atė dy pikat kufitare, nė pjesėn kufitare Debėllde – Tanushė si dhe Stanēiē-Bellanoc.

Kjo kėrkesė e bėrė i ėshtė dorėzuar Ministrisė sė Jashtme tė Maqedonisė nga ana e ambasadorit tė sapoemėruar tė Kosovės, Skender Durmishi.

Me propozimin pėr hapjen e pikave tė reja tė kalimeve kufitare ėshtė njohur edhe Qeveria, e cila e ka tė njohur problemin e pikave kufitare me Kosovėn, mirėpo qė deri tani nuk ka ndėrmarrė asnjė nismė konkrete.

Ambasadori i ri kosovar nė Shkup, Skender Durmishi deri tani nuk ka dhėnė hollėsi pėr prioritetet e tij nė cilėsinė e diplomatit tė parė kosovar nė Shkup. Ai gjithashtu deri tani nuk ėshtė pritur edhe nga presidenti Gjorgje Ivanov, njė praktikė e ndjekur gjatė dorėzimit tė kredencialeve nga ambasadorėt e huaj nė Maqedoni.

Ushtruesi i detyrės sė ambasadorit tė Republikės sė Kosovės, Skender Durmishi dorėzimin e letrave kredenciale i`a bėri javėn e kaluar sekretarit shtetėror tė Ministrisė sė Jashtme, Abdulkadar Mehmeti. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...d751fcef8&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.3.2010, 13:58   29
Citim:
Beogradi kushtėzon Shkupin pėr vendkalimet me Kosovėn

Qeveria e Serbisė po bėn presione ndaj Ministrisė sė Jashtme nė Shkup, pėr tė mos hapur vendkalime tė reja me Kosovėn. Kjo situatė ka vėnė nė lojė kushtėzimi edhe pikėn e paralajmėruar kufitare qė lidh Maqedoninė me Luginėn e Preshevės nė fshatrat kufitare Llojan-Miratoc.

Nga MPJ konfirmojnė kėto kushtėzime, mirėpo kjo bėhet e ditur edhe nga kryetari i komunės kufitare tė Likovės, Sadulla Duraku.

“Serbia kushtėzon dhe kėrkon qė do tė hapet vendkalimi Llojan-Miratoc, por nėse nuk hapen vendkalimet e tjera siē ėshtė ai Bellanoc- Stanēiē me Kosovėn. Beogradi dėshiron tė vendos njė kusht tė tillė, andaj diēka nė kėtė drejtim kanė ngecur punėt”, ka theksuar Duraku, duke shtuar se pėr kėtė ėshtė informuar nga sekretari shtetėror i Ministrisė sė Jashtme, Abdulkader Mehmeti.

Lidhur me hapjen vendkalimit nė pjesėn e kufirit me Kosovėn, gjegjėsisht nė zonėn Bellanoc-Stanēiē, Qeveria e Maqedonisė e drejton gishtin edhe kah autoritetet e Kosovės pėr ngecjet e hapjes sė kufirit qė lidh Kumanovėn dhe Gjilanin.

Zėdhėnėsi i Qeverisė, Shefik Duraku thekson se pala kosovare ka ngecje nga aspekti administrativ. “Mirė punimet janė kryer nga ana e Kosovės, mirėpo ata akoma kanė ngecje nė aspektin administrative dhe ashtu ngecim me procedurat e hapjes sė kėtij kufiri. Por, ne i kemi kaluar tė gjitha procedurat administrative dhe tash pritet vetėm pranimi i propozimit pėrfundimtar nga ana e komisionit tė posaēėm pėr kėtė ēėshtje”, ka theksuar pėr agjencinė e lajmeve INA, Shefik Duraku, duke paralajmėruar se nė shtator mund tė pritet nėnshkrimi i marrėveshjes sė dhe hapja e pikave kufitare. Ai ka pohuar se funksionimi i kėtij kufirit ėshtė paraparė tė fillojė gjatė muajit shtator tė kėtij viti, kur planifikohet edhe ndėrtimi i rrugės, Kumanovė- Bellanoc nė anėn e Maqedonisė.

“Ne jemi tė gatshėm pėr tė realizuar kėtė sin ė aspektin teknik, po ashtu edhe nga aspekti administrative, ku tani jemi nė fazėn e ndryshimit tė rrugės, sepse kjo rrugė nga lokale duhet tė shnėdėrrohet nė rrugė rajonale”, ka theksuar zėdhėnėsi i Qeverisė. Ndėrsa edhe pėr vendkalimin kufitar Llojan – Miratoc paralajmėrohet hapja po ashtu nė muajin shtator, duke pėrfshirė sipas planifikimeve qeveritare edhe vendkalimin Tanushė – Debėllde. Kryetari i komunės sė Likovės, Sadulla Duraku thekson pėr INA se ka intensifikuar aktivitetet rreth hapjes sė vendkalimeve tė reja dhe se sipas tij, kėto janė ndėr punėt kryesore.

“Kam biseduar nė Qeveri, me ministrin e Pushtetit Lokal, por edhe ambasadorin e ri tė Kosovės qė sa mė shpejt tė pėrfundojmė kėtė prioritet pėr ne si komunė por edhe pėr banorėt pėrreth zonave kufitare”, ka theksuar Duraku, duke kėrkuar qė sa mė shpejt tė krijohen kushte pėr intensifikimin e bashkėpunimit ndėrkufitar midis dy vendeve. Kohė mė parė ambasadori i BE-sė nė Maqedoni, Ervan Fuere kėrkoi hapjen e vendkalimeve kufitare dhe krijimin e lėvizjes sė lirė tė qytetarėve nė zonat kufitare. Apeli i evroambasadorit Fuere pasoi pas eksodit tė ikjes sė qytetarėve tė Likovės dhe Kumanovės drejt vendeve tė BE-sė pėr kėrkimin e azilit.

http://www.ina-online.net/Default.as...f9c59ac5e&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2010, 05:16   30
Citim:
PDSH kėrkon hapjen e pikave tė reja kufitare me Kosovėn dhe Preshevėn

Partia Demokratike shqiptare kėrkon nga qeverisja aktuale qė sa mė shpejtė tė hapen pikat kufitare qė e lidhin rajonin e Kumanovės dhe Likovės me Kosovėn dhe Luginėn e Preshevės.

“Me vite rresht gėnjehet dhe mashtrohet popullata e kėsaj ane nga zyrtarė tė BDI-sė se do tė hapen kėto pika kufitare. Njėra nė Llojan qė do tė na lidhė me Preshevėn, e dyta nė Bellanoc pėr Gjilan dhe e treta Tanush pėr nė Viti”, dekaloi nė njė konferencė pėr shtyp, Bardhyl Destani, anėtar i Komisionit pėr informim – PDSH, dega Likovė.

Ai tha se kėto rrugė nė tė kaluarėn kanė qenė damarėt kryesor qė kanė ndihmuar zhvillimin e gjithmbarshėm rajonal, janė shkėmbyer dhe tregtuar mallra tė ndryshėm si dhe ėshtė bėrė qarkullimi i lirė i njerėzve.

Sipas tij, pas mbylljes sė rrugėve pėr tė arrit nė Preshevė duhet bėrė rrugė prej 40-50 km, nė vend tė 10-20 km., ndėrsa pėr Gjilan dhe Viti duhet bėrė rrugė me mbi 100 km nė vend tė 30 km.

PDSh vlerėson se pasojė e kėtyre bllokimeve, bujqėsia si segment kryesor i kėsaj ane ka pėsuar kolaps total.

“Toka e cila ėshtė e klasit tė parė, tokė pjellore e ndėgjuar me rendimente shumė cilėsore, sot jemi dėshmitarė se kjo tokė gjysma ėshtė lėnė djerrinė e gjysma tjetėr e mbjellur me kultura jo produktive dhe jo adekuate. E gjithė kjo ndodhė pėrshkak se rendimentet tradicionale qė i prodhon kjo anė nuk gjejnė tregje pėr plasman. Pastaj kėto kufij dhe ky bllokim i rrugėve bėri ndarjen artificiale tė familjes shqiptare tė kėtij rajoni. Familje e cila historikisht me shekuj ka bėrė njė jetė tė pėrbashkėt me lidhje gjaku e farefisnie, me tradita e dialekt tė njejtė”, tha Destani.

Ai kėrkoi qė sa mė shpejt tė bėhet ky debllokim popullatės sė kėsaj ane do ti lehtėsohet frymėmarrja. Qytetarėt do tė fillojnė qė ardhmėrinė ta planifikojnė nė vatrat e tyre shekullore. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...33617b1c9&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.6.2011, 23:26   31

Shkrim i cituar Perėndimor: Caktimi i kufirit me IRJM-nė


Citim:
Maqedoni-Shqipėri, kėrkohet shėnimi i kufirit

Plot 15 vite ndėrmjet Maqedonisė dhe Shqipėrisė nuk ka kufi nė pjesėn e liqenit tė Ohrit. Pėr shkak tė kėsaj, ata qė punojnė ilegalisht, pa probleme lėvizin nė ujėra tė huaja territoriale, kurse sipas dėshmitarėve shpesh ndodhin edhe incidente. Policia e liqenit po punon me sistemin e regjistrimit tė rasteve, por prej atje thonė se kjo nuk ėshtė e mjaftueshme.

“Duhet qė tė shėnohet kufiri shtetėror. Pėr shkak tė hyrjes sė shtetasve shqiptarė nė ujėrat territoriale tė Maqedonisė ose anasjelltas, kjo duhet tė bėhet. Ne nuk mund tė kemi kontrollin e plotė tė Liqenit”, tha Dario Kleēkaroski, zėvendės komandant i policisė sė Liqenit.

Ministrja e brendshme Jankullovska premtoi zgjidhjen e shpejtė tė kėsaj ēėshtjeje.

“Si anėtare e qeverisė mund tė konfirmoj se nė rrethana pėrkatėse kohore, do t’i jepet pėrparėsi kėsaj ēėshtjeje dhe sė bashku me kolegėt tanė nga pala shqiptare do tė dalim nė terren dhe ta shėnojmė kufirin qė nė ēdo rast do tė jetė me rėndėsi tė madhe”, deklaroi Gordana Jankullovska, ministre e brendshme.

Nga Ministria e Jashtme pėr televizionin Alsat-M thonė se aktivitetet pėr vendosjen e lundrueseve tė reja moderne janė nė rrjedhė e sipėr dhe me siguri procedura do tė zbatohet nė gusht tė kėtij viti. Ideja ėshtė marrė nga shėnimi i kufirit ujorė ndėrmjet Kanadasė dhe SHBA-ve.

Ndonėse askush me siguri nuk mund tė konfirmojė se kush i ka asgjėsuar objektet lundruese qė ishin vendosur gjatė vijės kufitare gjatė ish Jugosllavisė, nė opinion flitet se kjo ndodhi gjatė kohės sė trazirave nė Shqipėri kur nė objektet lundruese qėllohej me armė nga arsyet e paqarta.

http://www.botasot.info/def.php?category=12&id=123907
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2011, 08:43   32
Citim:
Policia e Kosovės merr kontrollin e kufirit me Maqedoninė

Pas marrjes sė plotė tė pėrgjegjėsisė nga KFOR-i tė vijės kufitare me Shqipėrinė, Policia e Kosovės (PK) ka marrė pėrgjegjėsinė edhe pėr pjesėn e fundit tė vijės kufitare me Maqedoninė me njė gjatėsi prej 48 kilometrave. Ndėrkohė u bė e ditur se nė shtator pritet kalimin i kompetencave pėr kontroll tė kufirit edhe me Malin e Zi.

Tė shtunėn nė zonėn kufitare tė Zllakuqanit tė Ulėt, pėrkatėsisht nė afėrsi tė fshatit Stanēiq, u organizua ceremonia zyrtare e dorėzimit tė kompetencave nga KFOR-i tek Policia Kufitare e Kosovės pėr kontrollin e pjesės sė fundit kufitare me Maqedoninė.

Marrėveshja ėshtė nėnshkruar nga komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, dhe shefi i EULEX-it, Ksavier De Marnak.

Gjenerali Buhler transferimin e kompetencave pėr kontrollin e kufirit me Maqedoninė nga KFOR-i tek Policia e Kosovės e ka vlerėsuar si njė hap tė suksesshėm nė aspektin e sigurisė.

“Kjo ditė sot do tė shėnojė dorėzimin e kontrollit tė kufirit drejt institucioneve tė Kosovės. Progresi nė Kosovė ėshtė i dukshėm pėr tė gjithė dhe ėshtė hap i cili na solli deri nė kėtė gjendje. Siē e dini ju ne kemi dorėzuar pjesėn e kufirit me Shqipėrinė dhe sot pėrfundimisht nė mėnyrė formale do tė dorėzojmė edhe pjesėn e fundit tė kontrollit tė kufirit mes Maqedonisė dhe Kosovės”, ka thėnė Buhler.

Ndėrsa, ministri i Punėve tė Brendshme Bajram Rexhepi, ka thėnė se pas marrjes sė kompetencave pėr kontrollin kufitar me Maqedoninė dhe kohė mė parė me Shqipėrinė, nė shtator njė gjė e tillė do tė bėhet edhe pėr kufirin me Malin e Zi.

“Kjo ėshtė arritur me njė pėrkrahje e fuqishme tė KFOR-it dhe tė Policisė sė EULEX-it, pėr Policinė e Kosovės edhe nė kapacitete humane qė i kanė bėrė, nė ushtrimet dhe monitorimin. Duhet falėnderuar edhe ICITAT-in, tė cilėt kanė ndihmuar pėr pajisjet, pėr policinė kufitare dhe po ashtu Unionin Evropian tė cilėt kanė pajisur policinė kufitare me pajisje moderne, qė ėshtė njė garanci se kėta kufi do tė jenė tė sigurt dhe me njė bashkėpunim dy vjeēar me ministren Jankullovska kemi arritur tė ndalojmė kalimet ilegale”, ka thėnė Rexhepi.

Shefi i EULEX-it, Ksavier But de Marnak, duke uruar Policinė e Kosovės pėr kėtė arritje, ka thėnė se EULEX-i ka konstatuar se Policia e Kosovės ėshtė e gatshme tė marrė kėto pėrgjegjėsi tė rėndėsishme sa i pėrket ēėshtjes sė sigurisė.

“Siē e dini, Misioni i EULEX-it ėshtė qė t’u tregojė institucioneve qė sigurojnė njė funksionim tė ligjit dhe tė rendit ata vetė. Ja, pėrse ėshtė kjo njė arsye personale pėr mua pėr tė festuar kėtė transfer tė autoritetit tė policisė kosovare”, ka thėnė Marnak.

Nė kėtė ceremoni ishte e pranishme edhe ministrja e Punėve tė Brendshme e Maqedonisė, Gordana Jankullovska, e cila tha se tash e tutje me shtetin e Kosovės do tė ketė njė bashkėpunim tė plotė nė luftimin e kontrabandės dhe krimit tė organizuar sa i pėrket sigurisė sė kufirit nga tė dy shtetet.

“Kjo ngjarje sot pėrmes sė cilės PK e Kosovės e finalizon, pranimin e kontrollit tė kufirit nė kėtė rajon ėshtė njė hap shumė i rėndėsishme, dhe jo vetėm nė aspektin e kualifikimeve dhe tė rregullimit tė marrėdhėnieve bilaterale mes dy shteteve, por ėshtė po ashtu edhe njė hap pėrpara qė tregon se Ministria e Punėve tė Brendshme e Kosovės ecė pėrpara nė rrugėn drejt reformave serioze”, ka thėnė Jankullovska.

http://www.koha.mk/aktuale/5731.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2012, 18:49   33
Citim:
Maqedoni - Shqipėri, qendėr tė pėrbashkėt kontakti nė pikat kufitare

Emri:  Granica_912522925.jpg
Shikimet: 135
Madhėsia:  17,8 KBMaqedonia dhe Shqipėria do tė kenė njė qendėr tė pėrbashkėt kontakti pėr bashkėpunimin kufitar.

Kjo do tė mundėsohet pėrmes firmosjes sė njė marrėveshje midis Ministrive tė Brendshme tė tė dyja vendeve. Marrėveshja do tė firmoset sot midis ministres sė brendshme tė Maqedonisė, Gordana Jankullovska dhe zėvendėsministrit tė rendit tė Shqipėrisė, Avenir Peka. Qendra e pėrbashkėt e Kontaktit do tė vendoset nė pikėn kufitare Qafė Thanė, informon agjencia e lajmeve INA.

Marrėveshja do tė nėnshkruhet nė kuadėr tė Konferencės sė 9-tė pėr bashkėpunim nė fushėn e sigurisė kufitare nė Evropėn Juglindore qė po mbahet nė Shkup nėn organizimin e MPB-sė dhe Qendrės sė Gjenevės pėr kontroll demokratik tė forcave tė armatosura. (INA)

http://ina-online.net/maqedoni/15214.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2012, 10:27   34
Citim:
Peshkatarėt: S’ka kufij, na prangosin maqedonasit

POGRADEC -Policia kufitare maqedonase burgos peshkatarėt shqiptarė nė ujėrat e Liqenit tė Pogradecit. Arsyeja ndodhet te mospėrcaktimi i qartė i kufijve liqenor mes dy vendeve.

Ky shqetėsim ėshtė ngritur nga kryetari i Shoqatės sė Peshkatarėve tė Pogradecit i nxitur nga rasti i fundit i burgosjes sė vėllezėrve peshkatarė Seitllari. Kryetari Adriatik Dokollari ka treguar pėr “Gazeta Shqiptare” se, dy vėllezėrit peshkatarė nga fshati Mėmėlisht u mbajtėn pėr tri ditė nė burgun e Ohrit dhe vetėm pas takimeve dypalėshe ata janė tė lėnė tė lirė.

Ndėrkohė qė varkat, mjetet e peshkimit si dhe gjaku i zėnė janė sekuestruar me pretekstin se janė zėnė nė ujėrat e pjesės sė liqenit maqedonas. Ky ėshtė vetėm rasti i fundit pa llogaritur tė tjerat tė ndodhura nė periudha tė shpeshta kohore.

Duket vėrtet paradoksale, por qė prej vitit 1997 midis Shqipėrisė dhe Maqedonisė mungon njė vijė kufitare ujore. Kjo mungesė ėshtė bėrė shkak pėr shumė incidente ndėrkufitare midis peshkatarėve pogradecarė qė kryejnė gjueti nė liqen dhe patrullės kufitare policore maqedonase.

Aktualisht, nuk ekziston asnjė vijė kufitare nė liqen e shprehur me shenja dalluese. Nė ngjarjet e vitit ’97, shenjat dalluese kufitare mbi sipėrfaqen e liqenit u dėmtuan duke kryer kėshtu funksionin e “tabelave qitėse”. Ato ngjarje sollėn prishjen pėrfundimisht tė dallueshmėrisė sė kufirit ujor mes dy vendeve.

Peshkatarėt dhe familjarėt e tyre nuk mjaftohen me ndihmėn qė i kėrkojnė shpesh policisė kufitare nė raste tė tilla, por ngrenė zėrin edhe mė tej. Ata kėrkojnė qė tė vendosen sėrish shenjat dalluese tė kufirit nė mėnyrė qė tė mos pėrsėritet epopeja e bisedimeve dypalėshe mes policisė shqiptare dhe asaj fqinje. Procedurat janė tė tejzgjatura ndėrkohė qė, tė afėrmit e tyre janė nė burgun e Ohrit pasi kanė shkelur vijėn kufitare nė liqen kur kjo vijė kufitare nuk ekziston.

Peshkatarėt kėrkojnė qė shteti tė ndėrhyjė urgjentisht nė vendosjen e shenjave tė reja dalluese pėrgjatė vijės kufitare nė ujėrat e liqenit tė Pogradecit. Sipas policisė kufitare, ky problem madhor duhet tė zgjidhet nė rang ministrish respektive tė vendeve fqinje pasi edhe vendosja e atyre shenjave ka kosto relativisht tė konsiderueshme.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.6.2013, 14:41   35
Citim:
Kosova e Maqedonia me pikė tė re kufitare

Emri:  rtklive021824062013_marrveshja.jpg
Shikimet: 94
Madhėsia:  17,2 KB(E plotėsuar) U nėnshkrua marrėveshja ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Maqedonisė, pėr hapjen e pikės sė re kufitare, Bellanoc- Stanēiē

Ministri i Punėve tė Brendshme i Republikės sė Kosovės, Bajram Rexhepi dhe ministrja e Punėve tė Brendshme e Republikės sė Maqedonisė, Gordana Jankullovska, nėnshkruan Marrėveshjen e Menaxhimit tė Pėrbashkėt tė Kufirit, nė vendkalimin Bellanoc-Stanēiē.

Me kėtė rast, ministri Bajram Rexhepi theksoi se hapja e pikės sė re tė pėrbashkėt kufitare Bellanoc- Stanēiē ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė pėr qytetarėt nga tė dyja anėt, duke pas parasysh se atyre i ėshtė dashur tė udhėtojnė me kilometra pėr kalimin e kufirit.

Tė dy ministrat theksuan se nė njė tė ardhme tė afėrt, vendkalimi kufitar nė Glloboēicė, do tė konkurrojė me projekt tė pėrbashkėt nė fondet e Komisionit Evropian, qė edhe ky vendkalim tė bėhet vendkalim kufitar nė pėrputhje me konceptin e Menaxhimit tė Integruar tė Kufirit tė Pėrbashkėt mes dy shteteve.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=77935
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.