Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.3.2008, 08:01   1

Shkrim i cituar Tiranė-Prishtinė, konferencė pėr tregtinė dhe investimet e pėrbashkėta


Citim:
Shqipėri-Kosovė, mungon tregtia dhe investimet
Hen, 10 Mars 2008

Ēėshtja e bashkėpunimit ekonomik, pas pavarėsisė sė Kosovės dhe hartimi i strategjive sektoriale, ka qenė edhe tema ekonferencės "Bashkėpunimi ekonomik Shqipėri-Kosovė". Kjo konferencė u ideua nga universiteti jopublik "Marin Barleti" i Tiranės, me mbėshtetjen e Universitetit pėr Biznes e Teknologji tė Prishtinės.

Konferenca mblodhi figura tė botės akademike e politike, qė diskutuan rreth skenarėve tė mundshėm ekonomikė menjėherė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe paralelisht me njohjen ndėrkombėtare tė saj. "Nė planin e tregtisė, shkėmbimet tregtare tė tė dy vendeve janė shumė tė vogla, nė raport me vėllimin e pėrgjithshėm tregtar. Pėr tė dyja vendet, vendi tjetėr ėshtė relativisht partner tregtar i parėndėsishėm. Megjithėse tregtia ka pasur rritje vitet e fundit, kjo rritje ėshtė kryesisht rezultat i bazės sė ulėt me tė cilėn bėhet krahasimi.

http://shekulli.com.al/news/47/ARTIC...008-03-10.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.