Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.3.2008, 13:56   1

Shkrim i cituar Shqiptarizimi i emėrtimeve administrative dhe gjeografike


Citim:
“Ndryshoni toponimet e huaja”

Korēė - Gjatė vizitės sė djeshme tė kreut tė shtetit drejt rajonit juglindor, ai ka konstatuar toponime tė huaja, pėr tė cilat ka kėrkuar ndryshimet e shpejta, pėr tė mos u pėrsėritur e njėjta situatė si te fqinjėt.

“Rajoni i Korēės ėshtė i infektuar nga toponime tė huaja, tė trashėguara apo tė vendosura gjatė viteve tė tranzicionit”, ėshtė shprehur ai gjatė takimit tė zhvilluar me pushtetarėt vendorė. Ai u ka tėrhequr atyre vėmendjen nė kėtė aspekt qė, sipas tij, tė vret syrin e veshin, por dhe qė tregon se duhet tė jemi mė patriotė nė jetėn e pėrditshme.

Presidenti Bamir Topi kėrkoi nga qeverisja vendore qė tė bėjė kujdes pėr emėrtimet e pėrdorura nė gjuhėn apo vende qė ekzistojnė tek fqinjėt. Ndėrkohė ai pėrmendi emrin e fshatit Podgorie, qė ėshtė njė toponim sllav dhe qė i pėrket emėrtimit tė njė fshati nė rrethin e Korēės. Emra tė tjerė si: Zvezdė, Dobėrēan, Moglicė, Petrushė etj., ekzistojnė nė qark, duke e bėrė mė tė pėrhapur kėtė fenomen.

“Ju e dini polemikėn pėr emrin e Maqedonisė. Kjo ėshtė ēėshtje ekskluzive e tyre, nė tė cilėn ne nuk ndėrhyjmė. Po ne pse tė mos vendosim pėr emėrtimet tona fjalė e toponime tė hershme tė vendbanimeve ilire, apo tė tjera qė mund tė sugjerohen edhe nga institucionet pėrkatėse qė merren me ruajtjen e traditave dhe tė kulturės sonė?”, ėshtė shprehur presidenti. Mandej ka nėnvizuar se njė gjė e tillė ėshtė nė kompetencat e organeve tė pushtetit vendor, duke u kėrkuar zgjidhjen e shpejtė tė kėtij problemi.

Nga ana tjetėr, Topi ka pohuar se nė kėtė listė duhet tė hyjnė dhe emrat e vendosur para viteve ’90, siē janė Sheqeras, Mollas etj.

Vizita e Topit dje nė Korēė shėrbeu dhe pėr nxitjen e projekteve tė rėndėsishme pėr qarkun, tė cilat do tė ēojnė nė zhvillimin e tij. “Njė nga projektet e qeverisė, por qė duhet tė mbėshtetet edhe nga qeverisja lokale, ėshtė stimulimi i zhvillimit tė turizmit. Pėr kėtė qėllim nė Korēė duhet tė rihapet aerodromi, qė ka funksionuar para ēlirimit tė vendit. Do tė ishte fenomen paradoksal qė ta kishim para ēlirimit tė vendit e mos ta kemi sot kur duam tė zhvillojmė turizmin. Sot ka kompani turistike qė nuk e kanė problem tė vijnė me mjetet e tyre nga aeroporti “Nėnė Tereza” i Tiranės apo nga vendet e tyre direkt nė Korēė. Ndaj duhet ta stimulojmė kėtė projekt”, u shpreh presidenti.

http://panorama.com.al/index.php?id=12084
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.3.2008, 14:00   2
allianz
 
S'ka mė kuptim tė mbeten nė pėrdorim emėrtimet e administratave pushtuese. Uroj tė zgjerohet nė gjithė territorin kombėtar.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.3.2008, 17:35   3
Vistar
 
Mė nė fund u kujtua njėri edhe pėr kėtė punė. Nejse, tė shpresojmė qė do e mbajė fjalėn se po i hynė kėsaj teme ėshtė e sigurt se kanė shumė punė...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.7.2009, 23:00   4
Citim:
Berisha: Tė hiqen toponimet serbe

Banorėt e fshatrave apo krahinave tė ndryshme shqiptare, qė deri tani janė thirrur me emėrtimet serbe, do t'u duhet qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė nisin tė ambientohen me toponime tėrėsisht shqiptare.

Kryeministri Sali Berisha, kėrkoi nė mbledhjen qeverise, njė ndėrrim masiv te emėrtimeve nė mbarė vendin, tė mbetura qė kur ushtritė sllave pushtonin territoret shqiptare. Shembulli i gjetur nga kryeministri Berisha pėr tė ilustruar kėtė kėrkesė tė tij ėshtė emri i njė fshati tė Shkodrės.

Qeveria miratoi edhe kuotat e pranimit tė studenteve nė universitetet ndėrsa, kryeministri tha se edhe kėtė vit tarifat e shkollimit nuk do tė ndryshojnė. Nė mbledhjen e radhės Kėshilli i Ministrave miratoi dhe njė sėrė vendimesh tė tjera pėr teknologjinė e informacionit, prokurimet publike dhe favorizimin nga shteti tė hidrocentraleve tė vogla.

http://www.vizionplus.tv/news_vizion_single.aspx?28284
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.7.2009, 21:35   5
Citim:
Ndryshojnė emrat e qyteteve, Rrokaj: Tė bėhet me referendum

Pasi Kryeministri Sali Berisha ka pėrmendur njė nga projekligjet pėr heqjen e toponimeve tė huazuara nga gjuha sllave dhe zėvendėsimin e tyre me fjalė tė gjuhės shqipe, profesor Shezai Rrokaj ėshtė shprehur se mbėshtet kėtė mendim tė kryeministrit por shton se zgjdhje shumė e mirė do ishte qė kėto vendime tė meren me referendum popullor dhe tė meret parasysh edhe mendimi i qytetarėve.

Profesor Shezai Rrokaj ka pohuar se nė gjuhėn shqipe ka shumė toponime emrash tė huazuara nga gjuha sllave e nė veēanti nga ajo serbe dhe se zėvendėsimi i kėtyre emrave duhet bėrė me ekspertiza akademike.

Njė ditė mė parė Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se duhen hequr toponimet e marra nga gjuhėt e huaja e veēanėrisht ato sllave. Kjo ėshtė hera e tretė qė meret njė vendim i tillė. Nė vitet 30 njė vendim i tillė ėshtė marrė nga mbreti Ahmet Zogu dhe mė pastaj nė vitet 70-80 vendimi i dytė ėshtė marrė nga Enver Hoxha.

http://www.ora-news.com/mat1.php?idm=28934
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.9.2009, 21:21   6
Citim:
Hiqni toponimet sllave prej shqipes

Kėrkesa pėr pėrdorimin adekuat tė toponimeve nė gjuhėn shqipe ka vite qė ėshtė bėrė, mirėpo Ligji nuk kaloi nė parlament, pasi nuk u miratua nga shumica parlamentare. Profesor Xheladin Murati, thotė se ky problem ėshtė zgjedhur pjesėrisht, por mbetet edhe shumė punė pėr tu bėrė.

“Mund tė themi se pjesėrisht ēėshtja e toponimeve ėshtė zgjidhur nė faktin se para disa viteve nė tekstet mėsimore tė gjuhės shqipe toponimet shkruheshin maqedonisht. Tash kėtė nuk e kemi”, thotė Murati.

Nė tė gjitha botimet e teksteve shkollore deri nė vitin 1995 nė vend tė Shkupit ėshtė shkruar Skopje, nė vend tė Dibrės, Debar. Sipas profesor Muratit kjo ēėshtje duhet zgjidhur nė interes tė pėrbashkėt.

“Tė ketė njė dekleratė tė pėrbashkėt se nuk ėshtė e natyrės qė maqedonisht ti themi Vlorės Valona, apo Durrėsit Draē. Ne nuk kėrkojmė qė maqedonasit ta pėrdorin si Durrės, por le tė pėrdoret dhe nė shqip, ashtu si duhet”, thotė profesori duke shtuar se kėta janė disa shembuj tipik, pasi edhe pėr Tetovėn e pėrdorin Tetovo.

“Tani ka nis tė rregullohet pak, por megjithatė ka edhe shumė punė pėr tu bėrė pėr ēėshtjen e toponimeve nė gjuhėn shqipe”, theksoi Murati, duke shtuar se edhe pse Ligji nuk kaloi nė parlament kjo kėrkesė mbetet vullnet i politikės dhe kėrkesė e tė gjithėve qė ēėshtja e toponimeve tė zgjidhet.

Pak kohė mė parė deputetja e Partisė pėr Ripėrtėritje Demokratike Liljana Popovska kėrkon respektim dhe zbatim tė nenit 195 tė ligjit pėr siguri nė komunikacion, nė tė cilin theksohet se toponimet nuk duhet pėrkthyer.

Popovska vlerėson se ėshtė bėrė gabim nė drejtim tė shėnimit tė mbishkrimeve tė qyteteve nė vend duke i pėrkthyer emrat e tyre edhe nė gjuhėn shqipe.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/1187.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.2.2010, 21:11   7
Citim:
Debati pėr toponimet e huaja nė Kosovė
Bruna Merko

Ēėshtja e ndryshimeve tė tė gjitha toponimeve tė huaja nė mbarė territorin e Kosovės pothuajse ėshtė lėnė krejtėsisht nė harresė, pavarėsisht nga dėshira dhe vullneti i studiuesve pėr ta realizuar apo ēuar deri nė fund kėtė nismė.

Ndėrmarrja e njė iniciative tė tillė pėr tė bėrė tė mundur rikthimin e emėrtimeve tė mėparshme shqiptare pėr tė gjitha ato vende, si: qytete, fshatra, rrugė dhe sheshe, qė sot mbajnė emra tė imponuar nga regjimi serb, nisi nga njė grup studiuesish nė Institutin Albanologjik, menjėherė pas lufte, dhe kjo gjė duhej tė bėrė krahas zhvillimeve tė tjera nė vend.

Sot, dy vjet pas Pavarėsisė sė Kosovės dhe disa vjet pas ngritjes sė atij komisioni zyrtar, me gjithė punėn e madhe qė ėshtė bėrė nė kėtė fushė, ende nuk ka kurrfarė rezultatesh pėrfundimtare.

“Menjėherė pas luftės jemi mbledhur duke filluar qė nga Akademia, Instituti, fakultetet e Universitetit dhe kemi funksionuar njėherė si Kėshill i Pėrgjithshėm, pėr mė shumė se njė vit, nė kushte shumė tė vėshtira, mandej kemi krijuar edhe kėshillat komunalė. Kjo punė ka zgjatur deri vonė”, -tregon pėr gazetėn prof. Rexhep Doēi, njė pėr iniciatorėve tė formimit tė Komisionit.

Sipas tij Komisioni filloi ndėrrimin e emrave tė fshatrave dhe tė qyteteve, tė gjitha atyre vendbanimeve emrat e tė cilave janė formuar me dhunė, ose kanė arsyet e tyre tė rikthehen nė orgjinė. Kėshtu pothuajse 90 pėr qind e emrave tė rrugėve, shesheve dhe lagjeve tė Prishtinės janė serbizuar, por edhe nė mbarė Kosovėn, dhe pas lufte ishte e domosdoshme qė studiuesit dhe ekspertėt tė nisnin nga puna.

“Atėherė kishim edhe pėrkrahjen e ndėrkombėtarėve, si dhe tė Qeverisė Teknike pėr kėtė nismė tonėn, por mė vonė ndryshuan qėndrim. Por qysh atėherė ne kemi shkuar nė instancat mė tė larta, sėrish nuk na pėrkrahėn”, shprehet prof. Doēi duke shtuar se ndėrkombėtarėt nuk pyesin se jemi shumicė, dhe ne nuk kemi ndryshuar emrat ku banojnė serbėt, por vetėm ato ku banojnė shqiptarėt.

Sipas profesor Rexhepit, presidenti Rugova ishte njė mbėshtetės i fortė i idesė sė ērrėnjosjes sė toponimeve sllave dhe tė huaja nė pėrgjithėsi nė gjuhėn shqipe ose kthim nė origjinė.

“Presidenti Ibrahim Rugova ka qenė njė njėri largpamės, i aftė, jo vetėm pėr shqiptarėt, kėtu nė Kosovė, por edhe mė gjerė. Ai pajtohej qė tė pėrmirėsoheshin, tė pėrshtateshin kėto toponime nė gjuhėn shqipe, ilire e pellazge. Ai e quante Dardania Antike, Gadishulli Ilirik”, tha prof. Doēi.

Megjithėse ishte njė punė e mundimshme dhe pa kurrfarė shpėrblimi ose stimulimi, ky Komision arriti tė ndryshojė disa prej toponimeve tė vendeve tė ndryshme tė Kosovės, por ende nuk e janė finalizuar qėllimet ose synimet qė i vendosi ky Komision.

Toponimet sllave nėpėr Kosovė janė ende aty dhe kėrkohet angazhim i tė gjithave institucioneve shtetėrore dhe joshtetėrore pėr t’i shndėrruar ato nė origjinėn e tyre.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=15&id=46900
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.2.2012, 11:12   8
Citim:
Mbi 100 emėrtime shqiptare nė Shkup

Shkup, 28 shkurt - Emra tė heronjve, datave historike dhe toponime tė caktuara shqiptare do tė jenė pjesė e propozimeve pėr ndryshimin e rrugėve, bulevardeve dhe urave nė qytetin e Shkupit.

Mbi 1000 propozime tashmė janė nė shqyrtim e sipėr, ndėrsa mbi 100 prej tyre kanė tė bėjnė me personalitete dhe historinė shqiptare, tė propozuara nga partia shqiptare BDI, e cila pėrfaqėsohet nė qytetin e Shkupit, raporton INA.

“Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Dervish Cara, Ismail Qemajli, Jusuf Gėrvalla, Dardania, Iliria, Arbėria, Tirana, Prishtina, etj”, janė disa nga emrat qė janė propozuar nė listėn e pėrpiluar nga shoqatat shqiptare nė bashkėrendim me kėshilltarėt komunalė tė qytetit tė Shkupit.

Kėto propozime do tė jenė pjesė e njė marrėveshje midis dy partive VMRO-DPMNE dhe BDI, dhe ato pritet tė marrin dritėn jeshile midis tyre, para se tė kalojnė pėr tu miratuar nė Kėshillin e qytetit tė Shkupit.

Komisioni pėr emėrimin e rrugėve, shesheve, urave dhe objekteve tė tjera infrastrukturore nė qytetin e Shkupit sot pritet tė mbajė seancėn e parė, ndėrsa siē bėhet e ditur aty janė dhėnė propozimet e para, mbi 150 propozime nga VMRO-DPMNE dhe 43 nga ana e kėshilltarėve shqiptarė tė BDI-sė. Zyrtarė tė kėtyre dy partive nuk japin komente mbi kėtė ēėshtje.

http://koha.net/?page=1,15,89574
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.3.2013, 21:02   9
Citim:
Duhet mėsuar nga filozofia popullore shqiptare

Onomastika e sidomos dega e saj toponimia ėshtė njėra prej fushave mė tė rėndėsishme tė albanologjisė. Roli i saj nė pėrcaktimin e vendit tė formimit tė popullit shqiptar dhe tė gjuhės shqipe ėshtė aq i rėndėsishėm, sa tė mund tė shpallej nga shtetet shqiptare institucion me interes tė veēantė kombėtar.

Kėshtu ka thėnė nė njė prononcim pėr “Kosova Sot”, dr. Begzad Baliu pėr rėndėsinė e studimeve onomastike. Edhe pse dikur kishte seksione pėr studime onomastike, si ASHAK-u dhe Instituti Albanologjik, sot ato kanė mbetur pa studiues.

Nė njė prononcim pėr “Kosova Sot”, studiuesi Begzad Baliu ka thėnėn se dy sektorėt e dikurshėm onomastikė nė ASHAK dhe nė IAP, tė cilėt tashmė janė shuar, jo vetėm qė duhet tė riaktivizohen, por ata tashmė ėshtė dashur tė pėrplotėsoheshin edhe me Institutin e Hartografisė dhe madje Institutin Ushtarak tė Hartografisė, pa tė cilin as qė mund tė merren me mend disa zhvillime tė trashėgimisė sonė kulturore, tė historisė, tė arkeologjisė dhe madje tė ambientit e tė ekonomisė.

Sipas tij, deri mė sot nė Kosovė janė organizuar disa konferenca shkencore, janė botuar disa vėllime me studime. Ndėrsa ka shtuar se pėrveē instituteve qė merren me kėtė fushė, duhet tė kemi edhe njė kėshill profesional pranė kryeministrit apo Ministrisė sė Pushtetit Lokal, i cili nė mėnyrė permanente do tė duhej tė merrej me politikėn nacionale tė standardizimit tė onomastikės mjaft tė rrėgjuar gjatė shekullit XX.

“Nė njė situatė kur toponiminė e Kosovės dhe madje tė hapėsirės shqiptare, fqinjėt tanė e kanė keqpėrdorur duke e bėrė objekt presioni edhe nė institucionet ndėrkombėtare dhe madje edhe nė dokumentet ndėrkombėtare, tė shuash edhe ato bėrthama qė i kishim, apo tė qėndrosh indiferent ndaj zhdukjes sė kėsaj pasurie historike, dmth tė marrėsh njė pėrgjegjėsi tė madhe”, ka thėnė prof. dr. Baliu.

Ndėrsa, dr. Rexhep Doēi, i cili pėr 37 vjet i ėshtė kushtuar studimeve nė kėtė fushė, nė njė prononcim pėr “Kosova Sot”, ka thėnė se pėr t’u thelluar nė lashtėsinė, pėrkatėsisht historinė e popullit tonė dhe tė gjuhės sonė, onomastika si shkencė ėshtė pothuajse shkenca mė me rėndėsi.

“Tashti, onomastika jo vetėm qė po anashkalohet nga institucionet shkencore tė shtetit tonė, porse ajo tash pėr tash edhe ėshtė zhdukur pothuajse krejtėsisht”, ka pohuar ai.

Ai ka thėnė se shkenca shqiptare ka mbetur e papėrkrahur sa duhet nga institucionet shkencore si nė Tiranė ashtu edhe nė Prishtinė.

http://www.kosova-sot.info/kulture/d...lore-shqiptare
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:43.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.