Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.1.2011, 23:32   21
Citim:
Shqiptarėt ankohen pėr mungesė tė fushatės sensibilizuese pėr regjistrimin

Nė Maqedoni akoma nuk ka fushatė sensibilizuese aktive pėr regjistrimin e popullsisė qė do tė zhvillohet nė prill tė kėtij viti.

Derisa nė vendet e rajonit Shqipėri, Kosovė dhe Mal tė Zi qė nga viti i kaluar po zhvillohen fushata aktive pėr regjistrimin e popullsisė, nė Maqedoni akoma nuk ka nisur asgjė pėr tė informuar nė mėnyrė aktive qytetarėt lidhur me regjistrimin, tanimė ku janė afruar edhe disa muaj pėr tu realizuar ky proces.

Mungesa e fushatės sensibilizuese ėshtė edhe pėr diasporėn shqiptare, e cila ėshtė shndėrruar si problematike pėr tu pėrfshirė nė regjistrimin e ri. Nė mediat e diasporės deri tani nuk ka pasur materiale informative pėr tė informuar qytetarėt pėr mėnyrat e regjistrimit dhe kjo theksohet edhe nga mėrgimtarėt.

“Deri tani nuk kemi hasur askund se si duhet qė edhe ne tė pėrfshihemi nė regjistrim. Ne shohim qė pėr bashkatdhetarėt tanė nga Kosova vazhdimisht ka spote reklamuese dhe informative. Po ashtu edhe TVSH pėr emigrantėt shqiptarė, mirėpo nuk i kuptojmė politikanėt tanė tė Shkupit se ēfarė bėjnė", theksojnė pėrfaqėsues tė Bashkėsisė Shqiptare nė Zvicėr, tė cilėt apelojnė qė tė mos humbet kohė me fushatat informative.

Partia shqiptare nė pushtet BDI nėpėrmjet disa takimeve nėpėr degėt e saj nėpėr qytete ka informuar aktivistėt dhe qytetarėt pėr kushtet e regjistrimit.

Mungesa e informacioneve nė gjuhėn shqipe pėr regjistrimin ėshtė e pranishme edhe nė faqen zyrtare tė Regjistrimit, gjegjėsisht tė Entit Shtetėror tė Statistikave (ESHS). Faqja e internetit pėr regjistrimin ėshtė e pėrgatitur vetėm nė versionin maqedonisht dhe anglisht, ndėrsa mungon nė gjuhėn shqipe dhe gjuhėt e tjera. Ky veprim ėshtė vlerėsuar si diskriminues pėr komunitetin shqiptar, pasi qė karakteri informativ i regjistrimit duhet tė pėrfshijė tė gjitha komunitetet, ka shprehur vėrejtje Eurostat.

Regjistrimi i popullsisė do tė realizohet nga data 1 deri mė 15 prill tė kėtij viti, nėn mbikėqyrjen e Eurostat. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...22c8e71e9&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.2.2011, 14:18   22
Citim:
PDSH, paralajmėron regjistrim paralel

PDSH-ja paralajmėroi realizimin e procesit paralel tė regjistrimit tė popullsisė nė Maqedoni. Anėtari i kryesisė sė PDSH-sė, Hasan Luma pėrmendi disa nga arsyet tė cilat detyruan kėtė subjekt politik tė marrė vendimin e tillė.

Procesi i regjistrimit nė Maqedoni, sipas PDSH-sė, nė vazhdimėsi manipulohet, institucionet qė pėrgatitin dhe realizojnė regjistrimin janė nė pėrbėrje ekskluzive njė-nacionale, me kėrkesė tė Qeverisė, ndėrkombėtarėt vetėm sipėrfaqėsisht vėzhgojnė kėtė proces, dhe se njė numėr i madh i qytetarėve shqiptarė janė me punė tė pėrkohshme jashtė shtetit tė cilėt nė bazė tė ligjit aktual pėr regjistrim nuk do tė mund tė regjistrohen.

“Ky Model regjistrimi do tė zhvillohet nė njė Komunė tė pastėr etnike dhe nė njė Komunė etnikisht tė pėrzier, nė njė fshat tė pastėr etnik dhe nė njė fshat etnikisht tė pėrzier si dhe nė njė lagje tė pastėr etnike dhe njė tė pėrzier. Procesi i Model Regjistrimit do tė zhvillohet prej 1-15 mars 2011, nė kėta vendbanime: Komuna e Tetovės, Komuna e Sarajit, Fshati Vrutok-Gostivar, Fshati Nerovė-Krushevė, Lagja Ortabunar-Kumanovė dhe lagja Panagjurishtė Strugė”, deklaroi Hasan Luma, anėtar i kryesisė qendrore tė PDSH-sė.

Nga partia e Thaēit u bėnė thirrje qytetarėve qė pozitivisht ti pėrgjigjen thirrjes sė regjistrimit nė kėto vendbanime. Regjistrimi i popullsisė qė inicioi shumė debate nė vend pritet tė mbahet nga 1 deri mė 15 prill tė kėtij viti. Ndėrkohė qė regjistrim paralel tė mėrgimtarėve nė vendet e BE-sė dhe SHBA-ve kohė mė parė ka paralajmėruar edhe DR e Imer Selmanit, ndėrsa lėvizja qytetare “Zgjohu” do tė regjistrojė personat qė nuk do tė pėrfshihen nė regjistrimin zyrtar.

Por nismėn e PDSH-sė pėr regjistrim paralel tė popullsisė, nga BDI-ja e vlerėsojnė si aktivitet jo serioz tė kėtij subjekti politik, pėr njė ēėshtje aq tė rėndėsishme, siē ėshtė regjistrimi i popullėsisė. Nė reagimin me shkrim tė kėsaj partie thuhet: “ ky subjekt politik nuk ka tė drejtė tė kryej aktivitete lidhur me regjistrimin , siē nuk ka asnjė parti tjetėr politike, pėr shkak tė normave ligjore tė cilat garantojnė fshehtėsin e tė dhėnave personale tė qytetarėve, dhe duke marrė parasysh se ėshtė e logjikshme qė njė numėr i madh i qytetarėve tė mos i pėrgjigjet kėtij aktiviteti jashtėligjor, atė qė ajo mund tė bėjė dhe si duket mundohet ta bėjė, ėshtė shantazhimi i njė procesi tė pėrkrahur dhe monitoruar nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare.

Pėrgjejgėsinė pėr njė gjė tė tillė do tė mbajė vetė ky subjekt politik me gjthė kredibilitetin e vet prej tre pėrqind tė mbėshtetjes nga ana e elektoratit” vlerėson BDI.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/48327.html

Citim:
BDI: Joserioz ėshtė regjistrimi paralel i PDSH-sė

BDI ka reaguar ndaj njoftimit tė PDSH-sė se ka organizuar njė regjistrim paralel tė popullsisė nė disa vendbanime shqiptare para 1 prillit.

“Lidhur me pres konferencėn e PDSH-sė nė tė cilėn u paralajmėrua njė aktivitetet qė ata e quajnė regjistrim tė popullatės, nuk e dimė se sa serioze ėshtė nga ana jonė t’i pėrgjigjemi dhe vlerėsojmė njė aktivitet aq jo serioz tė kėtij subjekti politik, pėr njė ēėshtje aq tė rėndėsishme, siē ėshtė regjistrimi i popullsisė. Por, ajo qė ėshtė serioze dhe duhet analizuar ėshtė pyetja: Se ēka nė tė vėrtet dėshiron tė bėjė kjo parti”, thuhet nė reagimin e BDI-sė.

Partia shqiptare nė pushtet vlerėson se aktiviteti i paralajmėruar nga PDSH-ja ėshtė antiligjor.

“Duke marrė parasysh tė gjithė faktorėt dhe rrethanat: qė ky subjekt politik nuk ka tė drejtė tė kryej aktivitete lidhur me regjistrimin , siē nuk ka asnjė parti tjetėr politike, pėr shkak tė normave ligjore tė cilat garantojnė fshehtėsinė e tė dhėnave personale tė qytetarėve, dhe duke marrė parasysh se ėshtė e logjikshme qė njė numėr i madh i qytetarėve tė mos i pėrgjigjet kėtij aktiviteti jashtėligjor, atė qė ajo mund tė bėjė dhe si duket mundohet ta bėjė, ėshtė shantazhimi i njė procesi tė pėrkrahur dhe monitoruar nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare”, thuhet nga ana e BDI-sė.

PDSH sot bėri tė ditur se do tė realizojė njė model regjistrimi nė njė komunė tė pastėr etnike shqiptare dhe nė njė komunė tė pėrzier etnikisht nga data 1 deri mė 15 mars, njė muaj para regjistrimit nacional tė popullsisė qė fillon mė 1 prill tė kėtij viti. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...d55b39181&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.2.2011, 10:41   23
Citim:
Shqiptarėt pakėnaqėsi nga Komisioni i Regjistrimit

Zėvendėskryetari i Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit (KSHR), prof.dr. Abdylmenaf Bexheti ka braktisur punėn e kėtij komisioni nė shenjė pakėnaqėsie me pėrfaqėsimin e shqiptarėve.

Bexheti theksoi se arsyeja e braktisjes sė mbledhjes sė fundit tė komisionit nga tetė anėtarėt shqiptarė dhe njė turk ka qenė pėr shkak tė zbatimit dhe interpretimit tė gabuar tė Ligjit, rreth pėrbėrjes sė regjistruesve nė terren nė nivel tė rretheve regjistruese, nė nivel tė komunave dhe nė nivel tė rretheve rajonale tė regjistrimit.

Ai kėrkoi qė numri i regjistruesve sipas Ligjit, duhet tė pėrbėhet sipas strukturės sė popullėsisė nė rajone apo komuna. Ai ka theksuar se ēdo variant tjetėr do tė shkaktojė probleme dhe mundėsinė e largimit nga ky komision.

Ligjėruesi universitar Bexheti theksoi se nesėr do tė publikojė qėndrimin e tij rreth kėsaj problematike tė shkaktuar nė Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit. Ai nuk ka marrė pjesė sot as edhe nė mbledhjen e Entit Shtetėror tė Statistikave.

Kryetarja e Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit, Vesna Janevska theksoi se ka mosmarrėveshje lidhur me procedura tė caktuara, qė duhet tė zgjidhen.

“Mbledhja ėshtė braktisur nga pėrfaqėsuesit shqiptarė dhe turq. Arsyetimi ishte se ata nuk janė dakorduar pėr procedura tė caktuara, qė duhet tė zgjidhen pranė Komisionit. Pavarėsisht kėsaj situate tė fundit, ju njoftoj se po punojmė nė nivel intensiv me mirėkuptim tė ndėrsjelltė, duke sjellė vendime me koncensus tė pėrgjithshėm”, theksoi Janevska.

Komisioni Shtetėror pėr Regjistrimin (KSHR) ėshtė njėri nga institucionet kyēe pėr zbatimin e regjistrimit tė popullsisė qė do tė realizohet nga data 1 prill deri mė 15 prill tė kėtij viti. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...64e409a10&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.2.2011, 14:39   24
Citim:
Maqedoni: Komisioni punon pa shqiptarė

Procesi i regjistrimit tė popullsisė nė Maqedoni nuk do tė vihet nė pikėpyetje, pasi Komisioni ka shumicėn dhe mund tė punojė edhe pa anėtarėt shqiptarė qė po bojkotojnė punėn e kėtij organi, thanė udhėheqės tė Komisionit Shtetėror pėr Regjistrim. Pala shqiptare nuk i komentoi kėto pohime, ndėrsa analistėt presin dėshtimin e regjistrimit tė popullsisė.

Komisioni Shtetėror pėr Regjistrim do tė vazhdojė pėrgatitjet pėr regjistrimin e popullsisė, pavarėsisht bojkotit tė kėtij komisioni nga anėtarėt shqiptarė.

Vendimet qė do tė miratojė Komisioni janė legjitime, pasi tė njėjtat i miraton me kuorum, tha pėr Radion Evropa e Lirė, kryetarja e Komisionit, Vesna Janevska.

“Ne u bėjmė thirrje anėtarėve shqiptarė qė tė kthehen nė Komision dhe bashkėrisht tė fillojmė tė punojmė. Nėse kjo nuk ndodhė, ne do tė vazhdojmė me aktivitetet e parapara, pasi Komisioni ka shumicėn, pėrfshirė edhe pėrfaqėsuesit e bashkėsive tjera etnike dhe derisa ka shumicėn, nuk do ndalet edhe procesi deri nė regjistrimin e popullsisė”, deklaroi Janevska.

Ajo kundėrshtoi kėrkesat e anėtarėve shqiptarė qė numri i regjistruesve qė do tė shpėrndahen nėpėr komuna, tė jetė nė pėrputhje me pėrqindjen e popullatės.

“Propozimi i pėrfaqėsuesve shqiptarė ishte qė shpėrndarja e regjistruesve nė rajone apo komuna, tė jetė proporcional, pra, sipas pėrqindjes etnike tė popullatės, por kjo ėshtė nė kundėrshtim me ligjin, i cili parasheh qė procesin e regjistrimit nė ēdo vendbanim ta realizojnė nga dy regjistrues qė do tė ishin tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike”, shpjegoi Janevska.

Kėto vlerėsime nuk u komentuan nga anėtarėt shqiptarė, por jozyrtarisht disa prej tyre thanė se pohimet e tilla u ngjajnė regjistrimeve tė popullsisė nė vitet 1991 dhe 1994, kur po ashtu merreshin vendime tė njėanshme, e qė nė fund ēuan nė dėshtimin total tė regjistrimit tė popullsisė.

Ditė mė parė anėtarėt shqiptarė tė Komisionit pėr regjistrim deklaruan se nuk do tė kthehen nė punėn e kėtij organi, nėse nuk pėrmbushen kėrkesat e tyre dhe nėse nuk revidohen tė gjitha vendimet e miratuara me konsensus.

Duke i komentuar zhvillimet e kėtilla, Hasan Jashari, analist politik, tha se pret dėshtimin e procesit tė regjistrimit, ndėrsa pėr kėtė fajėsoi qeverinė.

“Flitet pėr njė politikė tė gabuar qeveritare, domethėnė pėr politikė tė gabuar tė regjistrimit. Kemi njė sjellje jo tė hijshme tė kryetares sė Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit, e cila irriton kolegėt nga bashkėsitė etnike, sidomos ata shqiptarė. Nuk mundet qė nė poste kaq tė ndjeshme tė vendosen njerėz aq tė papėrgjegjshėm dhe aq tė papėrgatitur politikisht. Nė njė situatė tė kėtillė, mendoj tė gjitha shenjat tregojnė se do tė ketė bojkot tė procesit tė regjistrimit”, vlerėsoi Jashari.

Por, pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Maqedonisė ditė mė parė shprehėn bindjen se dallimet mes anėtarėve do tė tejkalohen pėrmes dialogut, respektimit tė procedurave dhe anashkalimit tė mbivotimit.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=104912
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.3.2011, 20:55   25
Citim:
Edhe nė Maqedoni shtyhet regjistrimi i popullsisė

Shkup, 28 shkurt – Burime qeveritare tė portalit Zhurnal pohojnė se regjistrimi i popullsisė pėrfundimisht do tė shtyhet pėr nė vjeshtė.

Njė vendim tė tillė pritet ta marrė qeveria nė mbledhjen qė do tė mbahet gjatė ditės sė martė, ndėrsa muajt mė tė mundshėm pėr mbajtjen e regjistrimit do tė jenė shtatori ose tetori.

Njė vendim i tillė do tė merret duke pasur parasysh zgjedhjet e parakohshme parlamentare qė do tė pritet tė mbahen nė Maqedoni gjatė muajit maj. Nė fakt, duke pasur parasysh situatėn aktuale dhe paralajmėrimet pėr mbajtje tė parakohshme, atėherė pritet qė regjistrimin e vitit 2011 ta organizojė qeveria e re, e cila do tė dalė pas kėtyre zgjedhjeve tė parakohshme.

Nuk dihet ende se ēfarė do tė bėhet me vendimet qė i ka marrė Komisioni Shtetėror i Regjistrimit gjatė periudhės kur nė kėtė komision nuk bėnin pjesė pėrfaqėsuesit shqiptarė dhe ata turq, tė cilėt bojkotuan punėn e KSHR-sė.

Regjistrimi ishte planifikuar tė mbahej nga 1-15 prill 2011, por qė nga njoftimi i tij kishte pakėnaqėsi pėr mėnyrėn dhe kohėn e regjistrimit. Shtyrja e regjistrimit nuk ėshtė risi nė rajon, pasi njė gjė tė tillė mė parė e ka bėrė Serbia dhe sė fundmi edhe Shqipėria, ku pritet mė 8 maj duhet tė mbahen zgjedhjet lokale.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,50992
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.3.2011, 21:44   26
Citim:
Ahmeti konfirmon prolongimin e regjistrimit

Kryetari i BDI-sė, Ahmeti konfirmoi vendimin e partnerėve tė koalicionit qeveritar pėr shtyerjen e procesit tė regjistrimit tė popullsisė pėr shkak tė zhvillimeve qė ndėrlidhen me procesin zgjedhor.

Ahmeti tha se ėshtė me rendėsi qė regjistrimi tė bėhet nė kushte dhe rrethana mė tė pėrshtatshme. Vendimi pėr shtyrjen e procesit tė regjistrimit u vendos nė takimin e njė dite mė parė mes Ahmetit dhe Gruevskit. Marrjes sė kėtij vendimi i ka parapri edhe largimi i anėtarėve shqiptar nga Komisioni Shtetėror pėr Regjistrim pėr shkak tė mospajtimeve lidhur me shpėrndarjen e regjistruesve nė terren.

“Procesi, mbajtja e regjistrimit duke pasur parasysh ambientin klimėn qė ėshtė ndėrtuar nė Maqedoni, mendoj qė do tė shtyhet pėr njė kohė mė tė mirė dhe tė pėrshtatshme. Mendoj qė a do tė jetė tetori apo nėntori pėr regjistrimin nuk mendoj se ėshtė thelbėsore pėr mendim timin, regjistrimi duhet tė spostohet mė tutje pas zgjedhjeve tė parakohshme qė do tė mbahen”, deklaroi Ali Ahmeti, kryetar i BDI-sė. Alsat-M

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/54415.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.3.2011, 22:03   27
Citim:
Regjistrimi i popullisė shtyhet pėr nė tetor

Regjistrimi i popullsisė, amvisėrive dhe banesave nė Maqedoni do tė shtyhet, dhe nė vend prej 1 deri mė 15 prill, parashihet tė mbahet prej 1 deri mė 15 tetor tė kėtij viti.

Dje vonė pasdite, koordinatorėt e grupeve tė deputetėve tė VMRO-DPMNE-sė, Silvana Boneva dhe Tahir Hani nga BDI, nė Kuvend parashtruan Propozim ligjin pėr ndryshime dhe plotėsime tė Ligjit pėr regjistrimin, i cili do tė miratohet me procedurė tė shkurtuar dhe tashmė ėshtė vendosur si plotėsim i rendit tė ditės nė mbledhjen e 143 tė tė Kuvendit, tė caktuar pėr nesėr.

Me ndryshimet propozohet shtyerja e regjistrimit pėr fillim zė tetorit dhe ndryshim i afateve brenda tė cilave ndėrmerren edhe aktivitetet shoqėruese tė cilat e ndjekin regjistrimin, por gjithashtu parashihet ndėrprerja e punės e regjistruesve tė zgjedhur dhe tė emėruar rajonal.

Me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji, aktet individuale me tė cilat janė zgjedhur dhe emėruar regjistruesit rajonal si pjesėmarrės nė zbatimin e regjistrimit.

Regjistrimi i popullisė nė Maqedoni shtyhet pėr shkak tė zgjedhjeve tė parakohshme, gjithnjė e mė tė mundshme. Problem shkaktuan edhe ndarjet nė Komisionin Shtetėror tė Regjistrimit lidhur me vendimin pėr numrin e regjistruesve pjesėtarė tė bashkėsive etnike.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=109273
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2011, 06:01   28
Citim:
Regjistrimi kthehet nė zero

Regjistrimi i popullsisė qė duhet tė bėhet nė nėntor tė kėtij viti ka qenė pjesė e bisedimeve mes ekipeve negociuese tė VMRO-DPMNE-sė dhe BDI-sė. Burime tė “Lajm”-it nga ekipi negociator sqarojnė se ish partnerėt janė marrė vesh qė tė lihen mėnjanė inatet e vjetra dhe tė mos merren parasysh vendimet qė ka sjellė Komisioni pėr regjistrim pas 15 shkurtit, kur anėtarėt shqiptarė dhe turq tė kėtij komisioni lėshuan mbledhjen.

Vendimi pėr strukturėn e regjistruesve nėpėr rajone qė u soll me shumicė nga Komisioni bėri qė gjashtė anėtarėt shqiptarė dhe turq tė dalin nga Komisioni dhe tė mos kthehen mė. Sipas Ligjit, struktura e regjistruesve duhet tė pasqyrohet nė bazė tė strukturės etnike qė i ka popullata nė atė rajon.

Ndėrkaq Komisioni me shumicė miratoi vendimin qė pa marrė parasysh strukturėn etnike tė rajonit, njėri prej dy regjistruesve tė jetė patjetėr maqedonas, edhe nė fshatrat e pastėr etnik shqiptarė, sipas vendimit tė komisionit, gjysma e regjistruesve duhet tė jenė maqedonas.

Po ashtu do tė duhet qė tė pėrsėriten edhe konkurset pėr mbi 16 mijė regjistrues, meqė konkursi qė shpalli komisioni pas dorėheqjes sė komisionarėve shqiptarė dėshtoi. Nga mbi pesė mijė shqiptarė qė duhet tė pranoheshin si regjistruese, nė konkurs kishin konkurruar mė pak se 500 persona. Negociatorėt janė marrė vesh qė komisionarėt tė vazhdojnė me punė dhe tė sjellin vendime me konsensus dhe jo me shumicė.

Abdulmenaf Bexheti, zėvendės kryetar i Komisionit thotė se me njė marrėveshje tė re dhe njė klimė mė tė mirė politike do tė mund tė tejkalohej problemi qė u paraqit nė mes tė shkurtit.

“Ligji nuk ėshtė shumė i qartė, ka njė vakuum, i cili lė hapėsirė pėr mos marrėveshje”, thotė Bexheti, duke shtuar se ato probleme mund tė tejkalohen nėse ekziston njė klimė mė e mirė politike.

Regjistrimi i popullsisė ishte paraparė qė tė realizohej nga 1-15 prilli i vitit 2011, por u shty pėr nė muajin nėntor pėr shkak tė zgjedhjeve tė parakohshme. Pėr kėtė proces nga buxheti i shtetit janė ndarė 14 milionė euro. Regjistrimin do ta realizojnė Komisioni shtetėror nė bashkėpunim me Entin Shtetėror tė Statistikave (ESHS), ndėrsa do tė mbikėqyret nga EUROSTAT.

Nėse formimi i Qeverisė sė re ndodh nė afatin e fundit ligjor, ka gjasa qė edhe regjistrimi tė mos mbahet nė muajin nėntor. “Ēdo gjė ka mundėsi, aq mė tepėr kur nuk ka ndryshime substanciale nė Ligjin pėr regjistrim. Ligji i mėparshėm nuk e tejkaloi pengesėn dhe me ndryshimet qė pėsoi ai, u ndryshua vetėm data e regjistrimit”, thotė Bexheti.

Ekip i EUROSTAT-it do tė vijė javėn e ardhshme nė Shkup, ku dhe do tė ketė takim me udhėheqėsit e Entit Shtetėror pėr Statistikė dhe Komisionin pėr regjistrim. Monitoruesit vijnė nė Shkup pėr tė parė nga afėr se deri ku kanė mbėrritur pėrgatitjet pėr regjistrimin e popullsisė.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/9735.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.6.2011, 19:04   29
Citim:
Nėse vazhdon mosbesimi, prolongohet regjistrimi

Nėse komisionarėt maqedonas dhe Enti pėr Statistikė vazhdojnė tė kėmbėngulin qė njėri prej regjistruesve tė jetė patjetėr maqedonas nė ēdo rajon apo zonė regjistrimi, ka gjasa qė regjistrimi tė prolongohet ose tė mos mbahet fare.

Komisionarėt shqiptarė tė cilėt nė shkurt tė vitit tė kaluar braktisėn Komisionin pėr kėtė vendim tė sjellė pa konsensus do tė kėmbėngulin qė ky mosbesim i palės maqedonase tė zgjidhet me ndihmėn e EUROSTAT-it.

Tė mėrkurėn grupi punues i Komisionit pėr regjistrim do tė ketė mbledhje me pėrfaqėsuesit e EUROSTAT-it ku do tė diskutohet pėr ēėshtjen e regjistrimit. Jakup Fetahu, anėtar i Komisionit pėr regjistrim thotė pėr “Lajm” se shfaqja e mosbesimit nuk ėshtė nė dobi tė procesit.

“Jo, jo, akoma nuk kemi pajtueshmėri. Besoi se EUROSTAT do tė ndihmojė qė tė tejkalohet ky problem”, tha Jakup Fetahu, anėtarė i Komisionit pėr regjistrim, i cili ėshtė pjesė e grupit punues, tė formuar para pak kohėsh.

Grupi punues i pėrbėrė nga 5 anėtarė tė Komisionit pėr regjistrim ka mbajtur disa mbledhje, por prej tyre deri mė tani nuk ėshtė arritur asnjė marrėveshje. Komisionarėt akoma nuk kanė pajtueshmėri, nė pjesėn ku pala maqedonase paraqet hapur mos besimin dhe kėrkon qė njėri prej regjistruesve tė jetė patjetėr maqedonas.

Fetahu, i cili ka qenė pjesė e regjistrimit tė vitit 2002, sqaron se probleme tė ngjashme kanė pas edhe atėherė, por i kanė tejkaluar me ndihmėn e EUROSTAT-it.

“Edhe atėherė kishim tė njėjtin problem, por atėherė kishim mbrojtje mė tė fortė ligjore, pasi kishte nga njė regjistruese, ndėrsa tani Ligji nuk e pėrcakton qartė dhe mėnyra se si e interpretojnė kolegėt tanė maqedonas ėshtė e gabuar”, thotė ai.

Fetahu thotė se nė mbledhjen qė do tė mbajnė tė mėrkurėn me pėrfaqėsuesit e organizatės EUROSTAT, ai do tė paraqesė kėtė ēėshtje dhe do tė kėrkojė qė ata tė ndihmojnė nė zgjidhjen e saj.

Anėtarėt shqiptarė tė Komisionit pėr Regjistrim braktisėn Komisionin mė 15 shkurt, pasi u soll vendimi qė njėri prej regjistruesve tė jetė patjetėr maqedonas edhe nė fshatrat ku nuk jeton asnjė maqedonas. Ata u kthyen nė Komision nė momentin kur u bėnė edhe ndryshimet e Ligjit pėr regjistrim.

Meqė regjistrimi u shty pėr nė nėntor tė kėtij viti, Komisioni ėshtė marrė vesh qė tė bėjė njė pauzė tė shkurtėr, ndėrsa kontaktet me anėtarėt e Komisionit i ka mbajtur grupi punues i pėrbėrė nga 5 anėtarė tė komisionit.

Regjistrimi i popullsisė qė ishte paraparė tė mbahet nga 1-15 prilli ėshtė vendosur qė tė mbahet nė gjysmėn e parė tė muajit nėntor. Pėr regjistrimin e popullsisė nga buxheti i shtetit janė ndarė 14 milionė euro.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/9787.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.8.2011, 19:28   30
Citim:
Maqedonasit do tė mbeten pakicė nė Maqedoni

Shkup - Maqedonasit mund tė bėhen pakicė nė shtetin e vet, alarmojnė tė dhėnat zyrtare tė Entit Shtetėror tė Statistikės, sipas tė cilės, vitin e kaluar kanė lindur 12.535 fėmijė nga prindėr me pėrkatėsi maqedonase, ndėrsa kanė vdekur 14.298 maqedonas.

Edhe pse statistika tregon pėrmirėsim tė vogėl tė gjendjes me natalitetin nė vend, e dhėna e vitit tė kaluar pėr krahasimin mes tė lindurve dhe tė vdekurve tregon se numri ėshtė negativ dhe ėshtė minus 1.763 persona.

Nė tė njėjtėn periudhė, krahasuar me shqiptarėt - te kėta tė fundit kanė lindur 7.200 fėmijė shqiptarė, ndėrsa kanė vdekur 3.073, qė krahasuar mes tė lindurve dhe tė vdekurve - numri i shqiptarėve ėshtė rritur pėr 4127 persona.

Megjithatė, gjendja me natalitetin nė nivel shtetėror ėshtė nė nivel relativisht tė palakmueshėm, pėr ēka flasin tė dhėnat statistikore se numri i tė porsalindurve vitin e kaluar, ėshtė ulur pėr 18.8 pėr qind nė krahasim me atė tė vitit 1995. Numri i tė vdekurve ėshtė rritur pėr 18.2 pėr qind nė krahasim me vitin 1995.

Statistika zbulon edhe numėr sa mė tė madh tė shkurorėzimeve nė Maqedoni qė gjithashtu ndikon negativisht nė natalitet. Pėr 142.3 pėr qind mė tepėr shkurorėzime ka patur vitin e kaluar nė krahasim me vitin 1995.

Vitin e kaluar, numri i tė shkurorėzuarve mes bashkėshortėve maqedonas ėshtė thuajse dy herė mė i madh se sa shkurorėzimi mes bashkėshortėve shqiptarė.

Nga ana tjetėr, vitin e kaluar ka patur 6.920 martesa nė tė cilėt dhėndri dhe nusja janė maqedonas, ndėrsa 4.779 martesa ku ēifti i porsamartuar janė shqiptarė. Nė aspekt tė bashkėjetesės mes tė dyja palėve, ėshtė interesant e dhėna se vitin e kaluar, janė bėrė vetėm 16 martesa mes njė shqiptari dhe njė maqedonase dhe 119 martesa mes njė maqedonasi dhe njė shqiptare - (bėhet fjalė pėr martesat e maqedonasve me femrat nga Shqipėria).

Nga gjithsej 1.720 shkurorėzime vitin e kaluar, numri mė i madh i shkurorėzimeve (324) ėshtė nė tė cilėt burri ka qenė i moshės 35 deri nė 39 vjet. Statistika tregon se ēifti bashkėshortor vendos pėr shkurorėzim pasi tė bėjnė 5 deri nė 9 vjet martesė. Ėshtė e theksueshme se vitin e kaluar ka patur edhe 59 shkurorėzime, nė tė cilėt bashkėshorti ka patur mbi 60 vjet.

Sipas psikologėve, mėnyra e shpejtė e jetės i nxitur nga orientimi i fitimit, ėshtė arsyeja kryesore pėr numrin e madh tė shkurorėzimeve. (Z.V./KOHA)

http://www.koha.mk/aktuale/6898.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.8.2011, 19:41   31
Citim:
Kapėrcehen mosmarrėveshjet pėr regjistrimin

Kapėrcehet ngėrēi mes anėtarėve shqiptarė dhe maqedonas nė Komisionin shtetėror pėr regjistrimin e popullsisė. Nė mbledhjen e mbrėmshme anėtarėt shqiptarė kanė propozuar zgjidhje kompromisi pėr strukturėn e regjistruesve, qė pėrbėnte edhe pikėn mė kontestuese deri tani.

Me kėtė propozim parashikohet qė koncepti i dy bashkėsive mė tė mėdha etnike nė nivel shtetėror, tė zėvendėsohet me bashkėsinė mė tė madhe etnike nė nivel rajonal tė regjistrimit, qė nėnkupton nivelin e Komunės pėrkatėse. Nėnkryetari i Komisionit Abdylmenaf Bexheti tha se kjo ėshtė njė zgjidhje cilėsore.

“Koncepti paraprak ishte nė nivel shteti, kudo, qė bashkėsia mė e madhe etnike maqedonase tė jetė 50 %, pra edhe nė Tetovė ata duheshe tė fillojnė me 50 % dhe 50 % tjetėr tė ishte shqiptarė. Tani ėshtė e kundėrta, fillon me bashkėsinė etnike mė tė madhe tė komunės dhe ndiqet me strukturėn e popullsisė tė bashkėsive tė tjera etnike nė atė komunė, gjegjėsisht rreth statistikor, apo regjion statistikor, pra mė saktė, nė strukturėn e regjistrimit tė vitit 2002”, tha Abdylmenaf Bexheti, nėnkryetar i Komisionit.

Me kėtė zgjidhje kompromisi, shqiptarėt nuk do tė regjistrojnė nė ato vende ku nuk banojnė qytetarė shqiptarė, kryesisht nė Maqedoninė Lindore.

“Nuk do tė ketė regjistrues shqiptarė por do tė ketė regjistrues tė bashkėsive tė tjera etnike qė jetojnė atje dhe kryesisht kėta janė turqit, janė romėt, janė vllehtė dhe janė serbėt dhe janė tė gjithė tė tjerėt qė sipas regjistrimit tė vitit 2002, pasqyruar realisht”, tha Abdylmenaf Bexheti, nėnkryetar i Komisionit.

Pavarėsisht kompromisit, Abdylmenaf Bexheti thotė se vendimi pėrfundimtar do tė merret javėn e ardhshme.

“Ne nuk kemi bėrė akoma vendimin, mbetet vendimi tė mbahet nė mbledhje e javės qė do tė mbahet sot njė javė qė do tė jetė mbledhja vendimtare, por ngase 2 ditė radhazi nė njė atmosferė mė mirėkuptuese ka funksionuar unė jam nė njė dozė tė optimizmit tė shprehur, megjithatė nė politikė asnjėherė s’mund tė themi asnjėherė derisa vendimi nuk ėshtė bėrė”, tha Abdylmenaf Bexheti – nėnkryetar i Komisionit.

Puna e Komisionit shtetėror pėr regjistrimin e popullsisė kishte ngecur prej tė paktėn 3 muajsh, pas mosmarrėveshjeve qė kishin anėtarėt shqiptarė dhe turq me kolegėt e tyre maqedonas, rreth strukturės sė regjistruesve. Nė mbledhjen e mbrėmshme tė kėtij komisioni gjithashtu ėshtė diskutuar edhe ēėshtja e shpalljes sė konkursit pėr regjistruesit. Regjistrimi i popullsisė nė Maqedoni do tė mbahet nga 1 deri 15 tetor tė kėtij viti.ALSAT M

http://www.tvkoha.tv/7242/kapercehen...jistrimin.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.9.2011, 17:25   32
Citim:
Maqedoni: Regjistrimi i popullsisė, palėt me marrėveshje

Shkup, 9 shtator 2011 - Nė Maqedoni kapėrcehen pėrfundimisht mosmarrėveshjet brenda Komisionit shtetėror tė regjistrimit me tė cilat janė krijuar kushtet qė mė 1 tetor tė fillojė procesi i regjistrimit tė popullsisė. Marrėveshja e arritur pėr numrin "dy" tė KSHR Abdylmenaf Bexheti ėshtė optimale pasi paraqet marrėveshje kompromisi.

E njė rėndėsia tė veēantė nga ky kompromis sipas Bexhetit, ėshtė fakti qė pėrbėrja e regjistruesve do tė jetė nė nivel komunal e jo rajonal siē kėrkonte qeveria.

"Nė skadencėn e margjinave pėrfundimtare tė tė gjitha afateve, ne mbrėmė kemi punuar gjatė dhe besoj se jemi harmonizuar nė pjesėn dominante .... pothuajse gati modeli erdhi nė konceptin tonė paraprak qė tė pėrfshihen bashkėsitė etnike nė rrafshin e nivelit tė komunės . Kuptohet se ėshtė njė zgjidhje kompromisi mund tė themi optimale mund tė themi por nuk ėshtė ajo maksimaliste qė ne kemi kėrkuar mbase gjėrat asnjėherė nuk shkojnė nė skajshmėri tė tilla dhe unė mendoj se tani mund tė filloj me njė pozitivizėm t'i kontribuohet procesit", tha Bexheti, nėnkryetar i KSHR sė.

Nė takim, anėtarėt e KSHR sė ranė dakord pėr strukturėn e regjistruesve dhe vazhdimin e aktiviteteve tė tjera. Pėrveē dy komuniteteve mė tė mėdha, ekipet regjistruese do tė pėrfshijnė edhe komunitete tė tjera varėsisht nga nevoja.

"Absolutisht mė 1 tetor do ta fillojmė regjistrimin dhe jam e bindur se me njė disponim te mire dhe nė mėnyrė korrekte do ta realizojmė regjistrimin deri mė datėn 15", tha Vesna Janevska, kryetare e KSHR sė.

http://www.kosova.com/artikulli/74942
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.9.2011, 21:16   33
Citim:
15 mijė shqiptarė nė procesin e regjistrimit tė popullsisė

Nė procesin e regjistrimit prej 1 deri mė 15 tetor do tė pėrfshihen edhe diku afro 15 mijė shqiptarė, si regjistrues dhe instruktor.

Regjistrimi i popullsisė ėshtė njė nga proceset statistikore mė tė ndėrlikuar dhe mė voluminoz nė ēdo vend tė botės, por nė Maqedoni ka njė specifikė tė veēantė, pasi i tėrė sistemi politiko-juridik nė vend korrespondon me rezultatet e kėtij procesi tė regjistrimit", deklaroi sot nė njė konferencė me gazetarėt zėdhėnėsi i BDI-sė Bujar Osmani.

Sipas tij, BDI-ja ka investuar vullnet tė fuqishėm politik nė krijimin e njė fundamenti tė shėndosh ligjor, i cili do tė garanton cilėsi, transparencė dhe objektivitet nė procesin e regjistrimit. Nė kėtė proces, tha Osmani, do tė pėrfshihen edhe diku afro 15 mijė shqiptarė si regjistrues dhe instruktor.

"Dua tė shfrytėzoj kėtė mundėsi qė nė emėr tė BDI-sė tė pėrshėndes vendimin e KSHR-sė, i cili i pranoj interpretimin e Qeverisė tė ligjit pėr regjistrimin e popullatės, dhe definoj strukturėn e regjistruesve me ēka rreth 15 mijė shqiptarė do tė jenė drejtpėrdrejtė tė angazhuar nė terren pėr realizimin dhe mbarėvajtjen e regjistrimit. Dhe qė nga sot ka filluar konkursi pėr regjistrues dhe instruktorė nė tėrė Republikėn e Maqedonisė dhe dua qė tė apeloj tek tė gjithė ata tė cilėt i plotėsojnė kushtet qė tė jenė pjesė e kėtij procesi dhe tė japi kontributin e vetė personal nė realizimin e suksesshėm tė tij", theksoi Osmani.

Zėdhėnėsi i BDI-sė bėri thirrje qė tė mos shantazhohet, por pėrkundrazi tė ndihmohet procesi i regjistrimit, meqė siē u shpreh ai, regjistrimi i suksesshėm ėshtė njė test pėr demokracinė por edhe pėr kapacitetin e avancimin e marrėdhėnieve ndėretnike nė vend.

"Ajo ēfarė duam tė vlerėsojmė ėshtė se regjistrimi i tejkalon kornizat partiake, i tejkalon kornizat e interesave tė politikės ditore dhe pėr shkak tė konstolacioneve merr dimensionin e njė misioni kombėtar, nė tė cilin duhet tė angazhohet secili qytetar shqiptar dhe prandaj duam qė ta shfrytėzojmė kėtė mundėsi qė secili me kontributin e vetė personal tė jetė pjesė e kėtij procesi dhe tė ndihmoj nė mbarėvajtjen e kėtij procesi tė rėndėsishėm, i cili po merr karakteret e njė misioni kombėtar. Ēdo pengesė dhe ēdo shantazh qė mund t'i bėhet kėtij procesi, nė fakt drejtpėrdrejtė kėrcėnon interesin vital shqiptar dhe historia do tė gjykojė pėr tė", tha Osmani. Sipas ligjit, regjistrimi i popullsisė do tė mbahet nga 1 deri mė 15 tetor tė kėtij viti.

Nga ana tjetėr, PDSH nė opozitė ka kėrkuar shtyerjen e procesit tė regjistrimit pėr muajin korrik tė 2012, pėr shkak tė rrezikut tė anashkalimit tė diasporės shqiptare, qė ka njė shifėr prej mbi 200 mijė veta. (INA)

http://ina-online.net/maqedoni/8908.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.9.2011, 20:26   34
Citim:
Regjistrimi nė krizė. Shqiptarėt lėnė komisionin

SHKUP- Njė ditė para fillimit tė procesit tė regjistrimit tė popullsisė nė Maqedoni, anėtarėt shqiptarė dhe turq tė Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit (KSHR) kanė dhėnė dorėheqje.

Dorėheqjet e tyre pasuan vetėm disa orė pas dorėheqjes sė nėnkryetarit tė KSHR, prof.dr. Abdilmenaf Bexheti, i cili mbrėmė pėrmes njė letre publike arsyetoi edhe vendimin e ndėrmarrė.

“Dorėheqja vjen pas dėshtimit tė tė gjitha pėrpjekjeve pėr tė normalizuar procesin e regjistrimit. Tė gjitha pėrpjekjet tona pėr bashkėrenditje nė kėtė proces me palėn tjetėr nuk kanė dhėnė rezultatet e duhura. Nuk janė realizuar pėrgatitjet e duhura teknike, organizative dhe operative dhe nga kjo duke u nisur nga rreziqet e mėdha qė do tė dalin nga rrethanat e krijuara, jap dorėheqje nga ky funksion”, deklaroi nėnkryetari i KSHR-sė, Abdilmenaf Bexheti.

Ai ka sqaruar nė deklaratėn me shkrim se nuk dėshiron qė tė elaboroj mė thellė arsyet e veprimit tė tij tė dorėheqjes pėr tė mos krijuar huti nė opinion.

Pas dorėheqjes sė nėnkryetarit tė KSHR-sė dorėheqje dhanė edhe anėtarėt e tjerė shqiptarė tė kėtij komisioni, por edhe tre anėtarėt turq.

Me kėto dorėheqje ėshtė vėnė nė rrezik procesi i regjistrimit tė popullėsisė nė Maqedoni, i caktuar prej 1 deri mė 15 tetor. (INA)

http://www.panorama.com.al/lajmi-i-f...ene-komisionin
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.10.2011, 20:18   35
Citim:
Filloi regjistrimi popullatės, amvisėrive dhe banesave 2011

Regjistrimi i popullsisė dhe amvisėrive familjare 2011, filloi sot nė orėn 8 tė mėngjesit nė tėrė territorin e Maqedonisė. Drejtoresha e Entit pėr Statistikė Bllagica Novkovska tha se nė bazė tė ligjit pėr regjistrim, duhet tė regjistrohen tė gjithė personat qė jetojnė nė Republikėn e Maqedonisė, qytetarėt tė cilėt jetojnė apo qėndrojnė jashtė vendit nė 12 muajt e kaluara dhe ata tė cilėt kanė vendqėndrim nė vend, si dhe tė gjithė amvisėritė dhe banesat nė territorin e Republikės sė Maqedonisė.

“ Ne kėtu do tė regjistrojmė tė gjithė qytetarėt qė kanė vend tė pėrhershėm tė banimit nė Maqedoni, qė janė kėtu ose qė njė pjesė e tyre nė periudhė prej njė viti ndoshta janė nė ndonjė vend tjetėr. Tė gjithė ata qė janė nė RM dhe kanė anėtarė tė familjes qė mungojnė pėr njė vit ata do tė hyjnė nė atė kategorinė e numrit tė pėrgjithshėm tė popullatės nė Maqedoni. Tė gjithė ata njerėz qė jetojnė mė shumė se 12 muaj dhe punojnė nė vende tjera, ata nuk mund tė jenė pjesė e numrit tė pėrgjithshėm tė qytetarėve tė Maqedonisė”, tha Bllagica Novkovska, drejtoreshė e Entit tė Statistikave.

Novkovska tha se ēiftet regjistruese janė caktuar nė bazė tė pėrfaqėsimit nėpėr Komuna. Askund sipas saj nuk ka regjistrues vetėm tė njė etniteti.

“Askund nuk guxon tė ndodhė qė tė kemi ēift monoetnik. Gjithandej nė terren janė ēifte multietnike, me atė qė ėshtė respektuar ajo qė ėshtė vendim i Komisionit Shtetėror Zgjedhor. Ēiftet duhet tė respektojnė strukturėn etnike nė nivel tė Komunės”, tha Bllagica Novkovska, drejtoreshė e Entit tė Statistikave.

Ndėrsa nė paraqitjen e parė pas zgjedhjes, Kryetarja e re e Komisionit shtetėror pėr regjistrim Sllobodanka Gievska, kėrkoi nga politika tė mos politizohet procesi i regjistrimit “Dua tė shfrytėzoj rastin ti lusė tė gjitha subjektet jashtė Entit Shtetėror pėr Statistikė dhe KSHR-sė, partitė politike qė tė pėrmbahen nga ēfarėdo komente lidhur me kėtė operacion dhe posaēėrisht pėrdorimin ose keqpėrdorimin pėr qėllime tė politikės ditore, pasi vlerėsoj se ajo ėshtė e pa pėrgjegjshme ndaj shtetit tonė”, tha Sllobodanka Gievska, kryetare e KSHR-sė.

Ndėrkohė Pėrfaqėsuesit e EUROSTAT-it tė cilėt po vazhgojnė procesin thanė se Maqedonia ka kapacitete tė realizojė regjistrim tė suksesshėm tė popullsisė amvisėrive dhe banesave, dhe se ky sukses do tė vlerėsohet nė raportin e progresit pėr Maqedoninė pėr vitin e ardhshėm.

“Nė fillim tė fjalimit pėrmenda raportin e progresit pėr vendet kandidate, lidhur me afrimin me legjislaturėn evropiane. Shpresoj se kėtė kohė vitin e ardhshėm do tė mund tė vendosim nė raportin e progresit fjalė tė qartė do tė thotė se shteti juaj ka bėrė shumė punė tė mirė lidhur me regjistrimin, pasi kjo sigurisht do tė jetė njė hap me rėndėsi nė harmonizimin e mėtejmė me legjislaturėn evropiane. Dua tė them se ne jemi shumė tė sigurt duke pasur parasysh tė gjitha pėrgatitjet se do tė ketė grumbullim tė mirė tė tė dhėnave”, tha Piter Erevers, pėrfaqėsues i EUROSTAT-it.

Tė dhėnat e para nga regjistrimi,sipas paralajmėrimeve,duhet tė publikohen nė dhjetor tė kėtij viti. Regjistrimi 2011 filloi pasi Qeveria mbrėmė arriti tė tejkalojė krizėn me dorėheqjen e nėnkryetarit dhe mė pas tė kryetares sė komisionit pėr regjistrim. Kryetare e Komisionit ėshtė emėruar Sllobodanka Gievska ndėrsa nėnkryetar Bujar Osmani. Janė caktuar edhe katėr anėtarė tė rinj.Shkėlzen Aqifi

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/90130.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.10.2011, 19:36   36
Citim:
Regjistrimi i popullsisė pritet tė zgjas njė muaj

Regjistrimi i popullsisė nė Maqedoni i filluar mė 1 tetor pritet tė zgjas deri nė fund tė kėtij muaji.

Kjo bėhet e ditur nga burime pranė Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit pėr agjencinė e lajmeve INA, tė cilėt theksojnė se brenda kėtij komisioni ka disponim dhe gatishmėri pėr tė vazhduar procesin e regjistrimit.

Arsyeja e shtyerjes sė regjistrimit janė problemet teknike dhe organizative nė terren.

Nė rast se do tė arrihet kompromisi final, atėherė KSHR do ti dorėzojė Parlamentit propozimin pėr ndryshimin e Ligjit pėr regjistrimin nė pjesėn e kohėzgjatjes.

Nė KSHR pranojnė se qė nga fillimi i regjistrimit janė hasur edhe mė tutje probleme lidhur me zbatimin e procesit nė tėrė 44 rajonet e regjistrimit, janė evidentuar rajone ku akoma nuk kanė formuar ekipet e regjistrimit dhe tendencat qė regjistrimi nė disa zona tė realizohet vetėm nga ekipet njėetnike tė regjistruesve.

Nė zona etnikisht tė pastra shqiptare si[ ėshtė komuna e Likovės nuk janė paraqitur regjistruesit maqedonas dhe serb, tė cilėt hezitojnė tė jenė pjesė e kėtij procesi nė kėtė rajon. Ndėrsa nga ana tjetėr, nė zonat tjera tė Maqedonisė Lindore si nė Manastir, Prilep, Veles mungojnė regjistrues shqiptarė.

Mundėsinė pėr tė shtyer kėtė operacion tė numėrimit nuk e kanė pėrjashtuar edhe partnerėt e koalicionit VMRO-DPMNE dhe BDI.

“Po kėrkojmė mėnyra pėr tė tejkaluar situatėn e krijuar dhe se ėshtė vėnė nė tryezė edhe propozimi pėr shtyerjen e afatit tė regjistrimit”, ka deklaruar nėnkryetari i KSHR-sė, Bujar Osmani.

KSHR po shqyrton mundėsinė pėr tė zgjidhur sa mė shpejt kėto ēėshtje organizative, andaj edhe kėrkohet shtyerja e kohėzgjatjes. (INA)

http://ina-online.net/maqedoni/9902.html

Citim:
Tetovė, mungojnė 340 regjistrues

Regjistrimi i popullsisė nė rajonin e Tetovės nuk po realizohet sipas ritmit tė paraparė pasi ende mungojnė regjistruesit nė terren. Kreu i komisionit komunal regjistrues Nimet Beqiri ankohet se megjithė kėrkesat nė Entin e Statistikave pėr lėshimin e autorizimeve pėr 340 regjistrues tė tjerė, ende nuk ka pėrgjigje. Ai i ka bėrė apel personave tė interesuar pėr pjesėmarrje si regjistrues, tė paraqiten pranė Komisionin Komunal pėr Regjistrim, pėr tė ndjekur kurset e trajnimet. Ndėrkohė regjistruesit qė tashmė ndodhen nė terren po priten shumė mirė dhe me dokumente tė kompletuara nga familjet. Ekipi i televizionit Alsat ndoqi sot punėn e regjistruesve nė njė lagje tė Tetovės, pėr tė parė se si vijon ky proces nė terren.

“Ne kemi nisur jo me tė parin por nė 2 Tetor tė dielėn. Kemi regjistruar afėr 15 familje, shkon ngadalė ditėt e para por gjithēka shkon mirė, gjithkush e hap derėn.. nuk refuzon tė regjistrohet... gjithēka shkon mirė”, tha Lulzim Huseini, regjistrues.

Me regjistruesit nė teren zakonisht ndodhet edhe instruktori i cili pėr ndonjė paqartėsi eventuale konsulton regjistruesit.

“Regjistrimi shkon shumė mirė deri tani ....kemi filluar njė ditė mė pas, prej ditės sė Diel sepse ka pasur disa pengesa tė vogla. Nė ēdo pyetje tė paqartė qė kanė regjistruesit shkojmė dhe iu ndihmojmė”, tha Naim Selimi, instruktor rajonal.

Edhe qytetarėt e shohin me plot interesim kėtė proces, pėr tė pasur njė pasqyrė tė qartė, e cila ka munguar prej vitesh.

“Po ne i kishim gati dokumentet, i prisnim tė vijnė. Ne nga ky regjistrim presim qė tė marrim vesh numrin e saktė sa popullatė jemi, sa ka shqiptarė sa ka maqedonas”, tha Efrazim Dauti, banor.

Ndėrkohė probleme me mungesėn e regjistruesve janė paraqitur edhe nė zona tjera tė banuara me shqiptarė pėrfshirė edhe komunėn e Gostivarit kur kreu i saj Rufi Osmani i ka ndaluar tė punėsuarve tė kyēen nė procesin e regjistrimit me arsyetimin se nuk ėshtė kėrkuar pėlqimi nga ana e tij.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/90670.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.10.2011, 21:35   37
Citim:
Maqedoni: Vėshtirėsi nė procesin e regjistrimit tė popullsisė

Regjistrimi i popullsisė nė Maqedoni ka hyrė nė ditėn e nėntė dhe procesi po has nė vėshtirėsi. Shpesh mungon materiali nė gjuhėn shqipe; madje edhe numri i regjistruesve nuk ėshtė i mjaftueshėm dhe rrjedhimisht mendohet pėr zgjatjen e afatit tė regjistrimit edhe pėr dy javė tė tjera.

Nga ana tjetėr, shqiptarėt ankohen se regjistruesit maqedonas nuk i regjistrojnė ata shtetas tė cilėt ndodhen jashtė shtetit.

http://www.voanews.com/albanian/news...131416918.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.10.2011, 23:39   38
Citim:
Ndėrpritet regjistrimi i popullsisė nė Maqedoni

Postuar mė, 11 tetor 2011 - Regjistrimi i popullsisė nė Maqedoni ėshtė ndėrprerė pasi tė gjithė anėtarėt shqiptarė tė Komisionit Shtetėror pėr Regjistrim kanė dhėnė dorėheqje sot nė orėt e hershme tė mėngjesit pas konstatimit tė dėshtimit tė kėtij procesi.

Ndėrprerja e regjistrimit, sipas tyre, vjen pas problemeve tė shumta nė terren dhe keqinterpretimit tė ligjit pėr regjistrim, nė veēanti nga anėtarėt maqedonas tė komisionit dhe regjistruesit nė terren.

Njė ditė mė parė anėtari i KSHR-sė, Artna Grubi kishte deklaruar pėr “Evropėn e Lirė” se nė ditėt e para tė realizimit tė regjistrimit ishte arritur tė regjistrohet vetėm njė e katėrta e popullsisė.

Nė rajonin e Tetovės tė banuar me shqiptarė ishte regjistruar vetėm 3.6 pėr qind e qytetarėve.

Anėtarėt shqiptarė tė KSHR-sė kishin kėrkuar shtyrjen e afatit tw regjistrimit, por kėrkesa e tyre ishte refuzuar nga anėtarėt maqedonas tė Komisionit. Pėr situatėn e krijuar pritet ndėrhyrja urgjente e qeverisė.

http://www.gazetalajm.info/bota/rajo...-Maqedoni.html

Citim:
Nė praktikė u pa dėshtimi i regjistrimit

Zėvendėskryeministri i Maqedonisė, Musa Xhaferi deklaroi se ka pasur shumė faktorė qė kanė sjellė situatėn e dėshtimit tė regjistrimit.

“Nė praktikė u tregua se ka pasur pengesa teknike dhe papėrgaditje pėr tė realizuar operacionin brenda njė periudhė 15 ditore”, ka deklaruar Xhaferi.

Sipas saj, Qeveria do tė sjellė vendim se ēfarė do tė ndodhė mė tej me regjistrimin, ndėrsa propozimi i tillė mė pas do ti dorėzohet Parlamentit.

“Deri tani nuk ka qėndrim zyrtar nga Qeveria se ēfarė do tė ndodhė, por sigurisht do tė merret njė vendim i qartė pėr procesin e regjistrimit. Nuk ėshtė tragjedi nėse ky proces do tė mbahet pas gjashtė muajve apo pas njė viti”, theksoi zėvendėskryeministri Musa Xhaferi, i cili sot mori pjesė nė ceremoninė e ndarjes sė ēmimeve shtetėrore “11 Tetori”.

Ai ka nėnvizuar gjithashtu se Komisioni Shtetėror i Regjistrimit dhe Enti Shtetėror i Statistikave duhet tė sqarojė se ēfarė ndodhi lidhur me dorėheqjet dhe anulimin e procesit

http://www.tvkoha.tv/7565/ne-praktik...jistrimit.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.10.2011, 21:41   39
Citim:
Qeveria i dha dritėn jeshile ndėrprerjes sė regjistrimit

Qeveria e Maqedonisė sonte ka miratuar Propozim-ligjin pėr ndėrprerjen e vlefshmėrisė sė Ligjit pėr regjistrim tė popullsisė dhe amvisėrive.

“Me kėtė mes tjerash parashihet ndėrprerja e kėtij procesi, obligimi pėr zhdukjen e materialeve tė grumbulluara gjatė realizimit tė kėtij procesi nga ana e Entit Shtetėror tė Statistikės dhe mbulimi i harxhimeve qė janė bėrė deri tani”, sqaroi nė njė deklaratė pėr KOHA, zėdhėnėsi i Qeverisė sė Maqedonisė, Muhamet Hoxha. Ai mė tej shtoi se Propozim-ligji do t’i dorėzohet Kuvendit pėr miratim me procedurė tė shkurtuar .

Ndryshe, nėnkryetarja e Kuvendit Svetllana Jakimovska pasdite ka informuar koordinatorėt e grupeve tė deputetėve se pritet qė Qeveria deri te Parlamenti tė dėrgojė Propozim-ligj pėr ndryshime dhe plotėsime tė Ligjit pėr regjistrim tė popullatės, shtėpive dhe banesave, qė do tė zbatohet me procedurė tė shkurtėr.

Pritet qė kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski ta caktojė seancėn pėr nesėr nė ora 13.

Regjistrimi i popullatės, shtėpive dhe banesave filloi mė 1 tetor, ndėrsa u ndėrpre pasi anėtarėt e Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit dhanė dorėheqje pėr shkak tė zbatimit jokonsekuent tė Ligjit pėr regjistrim.

http://www.koha.mk/aktuale/8183.html

Citim:
Nuk i regjistruan familjarėt i largoi nga shtėpia

12 anėtarė tė familjes Bajrami, nga fshati Xhepēisht nuk janė rregjistruar nga ana e regjistruesit maqedonas me arsyetim se prindi nuk mund tė regjistrojė fėmijėt e tyre. Kjo gjė ka revoltuar kryefamiljarin Nashit Bajrami, i cili duke mos arritur qė tė regjistrojė fėmijėt e tij, qė ndodhen nė mėrgim, ka larguar nga shtėpia dy regjistruesit njė maqedonas dhe njė shqiptare.

Ai thotė se kjo ka njė prapavijė qė tė ulin numrin e shqiptarėve nė pėrgjithėsi, ndėrsa pohon se familjarėt e tij mė sė paku njė herė nė vit vijnė nė shtėpitė e tyre tė lindjes, duke apeluar tek popullata qė tė mos e pranojnė kėtė regjistrim.

Probleme tė kėsaj antyre janė hasur nė tėrė teritorin e komunės sė Tetovės dhe komunave rurale

http://www.tvkoha.tv/7566/nuk-i-regj...a-shtepia.html

Citim:
"Zgjohu" pėrshėndet ndėrprerjen e regjistrimit

Lėvizja qytetare "Zgjohu" e pėrshėndet vendimin e Komisionit Shtetėror pėr Regjistrim pėr dorėheqje kolektive dhe pėr pėrfundim tė kėtij procesi tė shoqėruar me paqartėsi dhe tendenca tė rrezikshme pėr marrėdhėniet ndėretnike nė vend.

"Zgjohu" gjykon qė ky epilog vjen si rezultat i menaxhimit katastrofal tė kėtij procesi nga ana e Entit Statistikor nėpėrmjet pėrpilimit tendencioz tė metodologjsė pėr regjistrim qė ishte nė kundėrshtim tė plotė me Ligjin pėr Regjistrim. Kėrcėnimet qė ju drejtoheshin regjistruesve tė pėrcjella me apele pėr tė vepruar nė kundėrshtim me ligjin pėr Regjistrim nga ane e Entit pėr Statistikė, sollėn deri nė njė situatė tė rrezikshme nė teren midis regjistruesve si dhe konfuzion tek qytetarėt.

Gjithashtu, interpretimet e ndryshme tė anėtarėve tė Komisionit Shtetėror pėr Regjistrim reflektuan tek qytetarėt dhe vet regjistruesit, duke dhėnė kontribut nė acarimin e marrėdhėnieve midis ēifteve regjistruese qė komprometonte procesin. Dorėheqja kolektive nga tė gjithė anėtarėt reflekton shqetėsimet e tė gjitha komuniteteve nė Maqedoni pėr mbarėvajtjen e procesit.

"Zgjohu" pėrgėzon anėtarėt shqiptar tė KSHR pėr vigjilencėn dhe guximin pėr ta ndalur pėrpjekjen maqedonase pėr t’i falsifikuar tė dhėnat e regjistrimit nėpėrmjet kėrcėnimeve ndaj regjistruesve dhe pėrpunimit tendencioz tė tė dhėnave nė entin statistikor tė pastėr etnikisht dhe me mendje tė pa reformuar”, thuhet nė komunikatėn e "Zgjohu"-t.

"Pėr kėto arsye, pėrveē te KSHR, pėrgjegjėsia absolute pėr dėshtimin e procesit bie mbi Entin Shtetėror pėr Statistikė dhe drejtoreshėn Bllagica Novkovska. Ky Ent qė solli njė metodologji nė kundėrshtim me ligjin dhe qė funksionon nė baza monoetnike dhe pėrjashtuese pėr tė gjithė tė tjerėt, ėshtė burimi i tė keqes dhe prodhimit tė tensioneve midis komuniteteve.

Dorėheqja morale nga drejtoresha Novkovska ėshtė akti mė i vogėl qė ajo mund tė ndėrmarrė pas gjithė kėtyre zhvillimeve. Asnjė regjistrim nuk do ta ketė besimin e plotė tė qytetarėve gjer ne reformimin e tėrėsishėm tė Entit Shtetėror pėr Statistikė.

Kjo vėrtetohet edhe nga deklaratat kaotike dhe post-festum tė VMRO DPMNE qė dėshmojnė drojėn e tyre pėr realitetin e ri etnik nė Maqedoni ku shqiptarėt po hapėrojnė me hapa gjigant drejt barazisė numerike me maqedonasit", qėndron mė tej nė reagimin e "Zgjohu"-t.

Lėvizja Zgjohu ėshtė e bindur qė Ligji pėr regjistrim gjithashtu duhet tė pėsojė ndryshime duke larguar eksperimentin e regjistrimit nė ēifte bashkė me disa ndryshime tjera.

http://www.tvkoha.tv/7569/-zgjohu-pe...jistrimit.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.10.2011, 15:43   40
Citim:
Investigimet e INA-s zbardhėn manipulimet e regjistrimit

Investigimet e publikuara tė reporterėve tė agjencisė sė lajmeve INA nė terren kanė qenė argumentet qė ēuan nė dėshtimin e regjistrimit tė popullsisė.

Kjo konfirmohet edhe nga anėtarėt shqiptarė tė Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit (KSHR) tė cilėt theksojnė se raportet e INA tė siguruara nga terreni kanė bėrė qė tė shfaqen manipulimet me procesin e regjistrimit nga ana e regjistruesve maqedonas dhe aktivistėve tė VMRO-DPMNE nė pushtet.

Raportet pėr presionet qė turqit tė regjistrohen si maqedonas mysliman, regjistrimi masiv i maqedonasve qė punojnė nė Afganistan dhe Irak mė shumė se njė vit, anashkalimi i regjistruesve shqiptarė nė zonėn e Pellagonisė, presionet ndaj komunitetit rom pėr tu regjistruar si maqedonas dhe me fenė ortodokse, kanė qenė investigimet e agjencisė sė lajmeve INA nga terreni, tė cilat janė shtruar nė KSHR.

“Ne nė masė tė madhe jemi informuar pėrmes kėtyre raporteve tė shpejta tė INA-s, pasi qė ka pasur vonesa dhe ka pasur njė kaos pėr tu informuar nga komisionet rajonale, pėr shkak se kishte probleme tė mėdha, sidomos tė natyrės teknike. Andaj kemi njė mirėnjohje pėr njė media tė tillė me lajme tė shpejta”, theksojnė anėtarėt shqiptarė nė KSHR.

Mediat proqeveritare maqedonase dėshtimin e lidhur me faktin se ka pasur tendenca pėr tė falsifikuar regjistrimin e popullsisė nga ana e shqiptarėve. Nė kėtė drejtim kanė shkruar tė pėrditshmet “Dnevnik”, “Veēer”, dhe mediat e tjera elektronike. Raportet e tyre nuk pėrfshinė kėto problematika lidhur me manipulimet dhe falsifikimet nga ana e regjistruesve maqedonas. (INA)

http://ina-online.net/maqedoni/10221.html

Citim:
Deputetėt debatojnė regjistrimin

Nė Kuvendin e Maqedonisė sot ka filluar debati me pikėn e vetme tė rendit tė ditės Propozim-ligji pėr ndėrprerjen e vlefshmėrisė sė Ligjit pėr regjistrim tė popullsisė, amvisėrive dhe banesave nė Republikėn e Maqedonisė pėr vitin 2011, me procedurė tė shkurtuar.

Deputetėt e PDSH-sė lėshuan punimet e Kuvendit pėr Popozim-ligjin, me kėrkesėn pėr takim tė liderėve lidhur me kėtė ēėshtje. Imer Aliu nga kjo parti tha se ata nė vazhdimėsi kanė alarmuar pėr regjistrimin. Nga ana e tij, deputeti i RDK-sė Izet Zeqiri akuzoi Qeverinė se nuk ka kapacitete pėr tė realizuar regjistrimin ndėrsa BDI-nė pėr inferioritet.

Deputetėt e LSDM-sė dhe PRSD-sė kėrkuan qė nė kėto seanca kuvendore tė merr pjesė edhe kryeministri Gruevski si pėrgjegjės pėr kėtė situatė dhe kėrkuan pėrgjegjėsi penale dhe politike.

Propozimin e Qeverisė pėr ndėrprerjen e vlefshmėrisė sė ligjit e arsyetoi ministri i Drejtėsisė Blerim Bexheti. Ai tha se me pėrfundimin e vlefshmėrisė sė kėtij ligji pėrfundojnė edhe pasojat ligjore nga aktet e nxjerra dhe aktivitetet e ndėrmarra nė pajtim me ligjin pėr regjistrim tė popullatės pėr vitin 2011. “Nė pajtim me propozim ligjin Enti statistikor si organ kompetent duhet tė vepron nė pėrputhje me rregullat pėr informata tė klasifikuara nė lidhje me materialin regjistrues qė ėshtė mbledhur nga regjistrimi i zbatuar”, tha Bexheti.

Qeveria e Maqedonisė mbrėmė ka miratuar Propozim-ligjin pėr ndėrprerjen e vlefshmėrisė sė Ligjit pėr regjistrim tė popullsisė dhe amvisėrive.

“Me kėtė mes tjerash parashihet ndėrprerja e kėtij procesi, obligimi pėr zhdukjen e materialeve tė grumbulluara gjatė realizimit tė kėtij procesi nga ana e Entit Shtetėror tė Statistikės dhe mbulimi i harxhimeve qė janė bėrė deri tani”, sqaroi nė njė deklaratė pėr KOHA, zėdhėnėsi i Qeverisė sė Maqedonisė, Muhamet Hoxha. Ai mė tej shtoi se Propozim-ligji do t’i dorėzohet Kuvendit pėr miratim me procedurė tė shkurtuar.

Regjistrimi i popullatės, shtėpive dhe banesave filloi mė 1 tetor, ndėrsa u ndėrpre pasi anėtarėt e Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit dhanė dorėheqje pėr shkak tė zbatimit jokonsekuent tė Ligjit pėr regjistrim.

http://www.koha.mk/aktuale/8181.html

Citim:
Kuvendi do tė shpall tė dėshtuar regjistrimin e popullsisė

Kuvendi hapi sot debatin lidhur me propozim ligjin pėr shfuqizimin e ligjit pėr regjistrimin e popullsisė ekonomive familjare dhe banesave nė Maqedoni pėr vitin 2011 me procedurė tė shkurtėr. Deputetėt e PDSH-sė lėshuan punimet e Kuvendit qė kanė tė bėjnė me shfuqizimin e ligjit pėr regjistrimin e popullsisė dhe kėrkuan takim tė liderėve pėr kėtė qėllim.

“Ne nė vazhdimėsi kemi alarmuar dhe pėr arsyet kryesore, hapja e njė dialogu tė mirėfilltė politik sa i pėrket procesit tė regjistrimit thirrje takim tė liderėve tė katėr partive mė tė mėdha politike nė Maqedoni dhe duke parė mos gatishmėrinė e shumicės parlamentare ēka vėrteton edhe propozim ligji i sotshėm pėr ndėrprerje tė regjistrimit pa konsullta paraprake, pa shprehjen e gatishmėrisė pėr dialog, grupi parlamentar i PDSH-sė e lėshon punėn e Kuvendit qė ka tė bėjė me kėtė ligj dhe nuk do tė merr pjesė nė punimet e mėtutjeshme pėr sa i pėrket miratimit tė kėtij ligji”, deklaroi Imer Aliu, deputet i PDSH-sė.

Deputeti i RDK-sė Izet Zeqiri akuzoi Qeverinė se nuk ka kapacitete pėr tė realizuar regjistrimin ndėrsa BDI-nė pėr inferioritet.

“Ėshtė i vetmi shtet nė botė Maqedonia qė dėshton ky proces i regjistrimit tė popullsisė, ėshtė i vetmi shtet ku deklaratat e partnerėve tė koalicionit qeveritar flasin me premisa tė kohės fashiste sikur nė Maqedoni nga Afganistani kanė ardhė 120 mijė shqiptarė e jo banor qė jetojnė nė Maqedoni dhe deklarata tė shumta ku njė partner i koalicionit akuzon partnerin tjetėr tė koalicionit siē ėshtė rasti VMRO-DPMNE qė akuzon liderin e BDI-sė kjo ėshtė e pa pranueshme pėr ne si RDK dhe kjo denigron marrėdhėniet ndėretnike nė Maqedoni”, deklaroi Izet Zeqiri, deputet i RDK-sė.

Deputetėt e LSDM-sė dhe PRSD-sė kėrkuan qė nė kėto seanca kuvendore tė merr pjesė edhe kryeministri Gruevski si pėrgjegjės pėr kėtė situatė dhe kėrkuan pėrgjegjėsi penale dhe politike.

“Unė pres gjatė ditės sė nesėrme kur tė miratohet ky vendim ligjor edhe prokurori dhe gjykatėsi hetues tė ngrenė procedurė pėr paraburgim pėr tė gjithė ata pėrgjegjės nė qeverinė e Gruevskit dhe Ahmetit tė cilėt nuk ishin tė aftė tė realizojnė njė operacion normal statistikor nė pėrputhje me ligjin”, u shpreh Goran Misovski, deputet i PRSD-sė.

“Qytetarėt duan t’i dinė me emra dhe mbiemra personat qė dėshiruan ta falsifikojnė regjistrimin. Ata duan tė dinė nėse ėshtė ndonjė funksionar i lartė i VMRO-DPMNE-sė ose partneri i koalicionit ose faktori ndėrkombėtar”, tha Vesna Bendevska, deputete e LSDM-sė.

Propozimin e Qeverisė pėr shfuqizimin e ligjit e arsyetoi ministri I Drejtėsisė Blerim Bexheti

“Me pėrfundimin e vlefshmėrisė tė kėtij ligji pėrfundojnė edhe pasojat ligjore nga aktet e nxjerura dhe aktivitetet e ndėrmarra nė pajtim me ligjin pėr regjistrim tė popullatės pėr vitin 2011. Nė pajtim me propozim ligjin Enti statistikor si organ kompetent duhet tė vepron nė pėrputhje me rregullat pėr informata tė klasifikuara nė lidhje me materialin regjistrues qė ėshtė mbledhur nga regjistrimi i zbatuar”, deklaroi Blerim Bexheti, ministėr i Drejtėsisė.

Me ligjin, propozues i sė cilit ėshtė Qeveria e Republikės sė Maqedonisė, propozohet ndėrprerje e vlefshmėrisė sė Ligjit pėr regjistrim, me ēka dhe zyrtarisht regjistrimi ėshtė ndėrprerė. Sipas nenit 3 nga Ligji i propozuar, materiali pėr regjistrim i grumbulluar gjatė kohės sė zbatimit tė regjistrimit Enti shtetėror pėr statistikė do ta shkatėrrojė nė pajtim me rregullat pėr informacione tė klasifikuara, ndėrsa shpenzimet e bėra nė lidhje me zbatimin nė fuqi tė Ligjit pėr regjistrim do tė paguhen nga Enti shtetėror pėr statistikė, i cili, megjithatė, nė afat prej tre muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij Ligji duhet tė parashtrojė raport deri te Qeveria.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/92507.html

Citim:
PDSH braktis seancėn pėr regjistrimin

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), ka braktisur sot seancėn plenare ku ėshtė debatuar mbi ndryshimin e ligjit pėr regjistrim. Arsyeja siē kanė bėrė tė ditur nė partinė e Menduh Thaēit, ėshtė se qė mė parė kanė paralajmėruar se regjistrimi do tė dėshtojė dhe si i tillė tė shtyhet pėr vitin e ardhshėm.

Mes tjerash nė PDSH-nė e Thaēit kanė thirrur takim liderėsh ku do tė debatohej pėr tejkalimin e kėsaj mosmarrėveshje. Madje, Qeveria e Maqedonisė mbrėmė miratoi Propozim-ligjin pėr ndėrprerjen e vlefshmėrisė sė Ligjit pėr regjistrim tė popullsisė dhe amvisėrive.

Me kėtė mes tjerash parashihet ndėrprerja e kėtij procesi, obligimi pėr zhdukjen e materialeve tė grumbulluara gjatė realizimit tė kėtij procesi nga ana e Entit Shtetėror tė Statistikės dhe mbulimi i harxhimeve qė janė bėrė deri tani Regjistrimi i popullatės, shtėpive dhe banesave filloi mė 1 tetor, ndėrsa u ndėrpre pasi anėtarėt e Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit dhanė dorėheqje pėr shkak tė zbatimit jokonsekuent tė Ligjit pėr regjistrim.

http://rtv21.tv/home/?p=37208

Citim:
Regjistrmi, LSDM-ja kėrkon pėrgjegjėsi nga Gruevski

LSDM ka kėrkuar pėrgjegjėsi politike nga kryeministri Gruevski pėr dėshtimin regjistrimit tė popullsisė. Nė njė konferencė pėr shtyp tė mbajtur para burgut tė Shutkės, nėnkryetarja e LSDM-sė, Ana Pavllovska Daneve, tha se dėmi qė i ėshtė bėrė shtetit me ndėrprerjen e procesit tė regjistrimit, ėshtė shumė i madh se sa aferat tjera korruptive pėr tė cilat prej vitesh flet pushteti. Si raste tė veēanta, ajo pėrmendi rastin “Merimanga” apo afera pėr shpėrdorimin financiar qė thuhet se e ka bėrė ish ministri i Brendshėm Lube Boshkovski.

“Pėr aferėn “Regjistrimi” pėr tė cilėt Qeveria harxhoi 14 milion euro akoma askush nuk ėshtė e vendosur kėtu, nė kėtė ndėrtesė. Pėrsėri e pyesim Gruevskin: Kush e ka bėrė falsifikimin? A do tė mbajė dikush pėrgjegjėsi pėr kėtė? Ne jemi tė bindur se njė gjė e tillė nuk do tė ndodh sepse Qeveria prej kohėsh zbaton luftė selektive. Ēdoherė kur bėhet fjalė pėr Gruevskin dhe bashkėpunėtorėt e tij, nuk ekziston as pėrgjegjėsi morale e as penale”, deklaroi Ana Pavllovska Daneva, nėnkryetare e LSDM-sė.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/92502.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:47.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.